VNI16 Ba foraisgêsÉink ÏE HEK. I B. A. SIDDRE, mmtmmmmwmmmmmmmm Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. E E 0. UI N MAM LAAT UW ZEEP SUNLIGHT ZIJN De besliste zuiverheid, van Sunlight maakt ze voor fijne kant en fijn linnen de uitsluitend betrouw» bare Zeep. Vifl Blanc Morai dl Moe, Sociëteit „Amicitia" Voorstellingen „De Hagespelers" De belangrijkheid van Ernst. REIZIGER. REIZIGER, AmersMcli Wissel- ei Effectenkantoor Te Huur aangeboden een mooie Suite Lommen Bouwer Co. Muurhuizen 39 van blijvende waarde voor kinderen is een mooi In ruime keuze voorbanden in Slothoower's Boekhandel. en dit besluit te onderwerpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecbt. Alvorens een voorstel van Burg. en Weth. tot verhuring van 2 woonhui zen ean de Kamperbinnenpoort z. h. st. wordt goedgekeurd, dringt de heer van Duinen aan op althans gedeelte lijke verbreeding dier nauwe passage, waar de toestand door het automo biel-verkeer onhoudbaar is geworden. Het voorstei van Burg. en Weth. luidde I. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot uiterlijk 31 Januari 1920, telkens voor ten hoogste éen jaar, onderhands te verhuren de woning, gelegen wijk B, Kamperbinnenpoort no. 1, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort Sectie E. no. 4533, voor een jaarlijkschen minimum-huurprijs van I 3u0. b. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot uiterlijk 1 Januari 1920, telkens voor ten hoogste éen jaar, onderhands te verhuren de woning, gelegen wijk B, Kamperbinnenpoort no. 3, kadastraal bekend Sectie E. no. 1899, voor een jaarlijkschen minimum huurprijs van f180. II. Het onder I beslotene te onder werpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Utrecht. Een voorstel van Bufg. en Weth. tot belegging van gelden van het fonds voor onderhoud van overgenomen straten enz. werd z. d. en z. b. st. aangenomen. Het 2e aanvullingskohier der inkom stenbelasting, dienst 1909 werd vast gesteld op f762,75 en afschrijving verleend in zake inkomstenbelasting wegens vertrek en overlijden tot een bedrag van f 1055.45. Nadat de voorzitter op eene des betreffende vraag van den heer van Kalken dezen geantwoord heeft, dat de indertijd door hem ingediende motie niet in de maar in een der volgende vergaderingen zal worden behandeld, sloot ZEd. deze in veler lei opzicht merkwaardige zitting. j.l. Zondag was door de scberm- vereenigingen E. M. M. A. en S. S S. in de concertzaal van het café «de Arend" een wedstrijd uitgeschre ven, voor de garnizoenen Amersfoort, Utrecht en Ede, terwijl ook niet- militairen konden meedoen. Voorzitter van de regelings-commissie was wacht meester le kl. K. Duizendstra, die met den sergeant-onderwijzer ook de jury vormde. Om half negen had de partijloting plaats, ingeschreven hadden zich 19 op geweer, 21 op sabel en 21 op floret, allen 2e klasse schermers. Om vijf uur was de wedstrijd afge- loopen waarvan de uitslag is als volgt a. Geweer. Ie prijs M. Bak, serg. der vesting-artillerie te Utrecht; 2e pr. H. Beegeman, serg. 5e reg. inf. 3e pr. J. Geijs, serg. 5e reg. inf.; 4e pr. G. Woudenberg, serg. 5e reg. inf.; 5e pr. A. Koning, serg. 5e reg. inf., allen te Amersfoort. b. Sabel, le H. W. Pierik, zadel maker le reg. Huzaren; 2e K. van Hulssen, serg. 9e reg. inf. te Utrecht; 3e L. Wille, wachtmeester le reg. veld-artillere; 4e A. Kroes, wachtm. Ie reg. veld-artillerie en 5e H. H. J. v. d. Vlugt, adjudant ond. off. le reg. huzaren, allen te Amersfoort. c. Floret, le M. Beegeman, serg. 5e reg. inf.; 2e L. Wille, wachtm. le reg. veld art.; 3e H. W. Pierik, zadelmaker le reg. huzaren: 4e R. Koster, wachtmeester le reg. veld art.5e W. van Ooijen, wachtmeester le reg. huzaren, allen te Amersfoort. De prijzen, die uit medailles en kunstvoorwerpen bestonden, werden door den heer Duizendstra den win ners uitgereikt, na alvoiens dank te hebben gebracht aan degenen, die de prijzen beschikbaar hadden gesteld en voorts aan hen, die tot het wel slagen van den wedstrijd het hunne hadden bijgedragen. Voorts deelde spreker mede dat de beide vereeni- gingen voornemens zijn om in het volgend jaar een nationalen wedstrijd uit te schrijven. Met een driewerf «hoera" op H. M. de Koningin. H. M. de Koningin- Moeder en op Z. K. H. Prins Hendrik (beschermheer der Kon. OnderolT. scbermbond), werd de wedstrijd, die den geheelen dag door een groot belangstellend publiek is bijgewoond, gesloten. Als het kermis is, willen de menschen uitgaan, dachten we, toen we Maandagavond de volle zaal in Amicitia zagen. Opgevoerd zou worden de Dollarprinses door hel Ned.Operette ensemble onder directie van den beer Alphonse Jan Mart Jr. Het publiek had zich niet te be klagen over de opvoering en liet zich niet onbetuigd. Het spelen en niet minder het zingen was in een wooid correct. Greta Jonkers heeft dan ook een prachtige stem. Achterin de zaal kon men haar duidelijk verstaan. Vigeveno deed zijn rol eer aan. Hij en Gieta werden meer dan eenmaal teruggeroepen. Doch Diet alleen deze twee, ook de overigen verdienen niets dan lof. De toiletten waren fraai. Gisteravond was het niet zoo vol als Maandag; aangekondigd was de Geisha of de geschiedenis van een Japansch theehuis. Hartelijk is er ge lachen om de dolle dingen, die hier vertoond werden, om den sluwen, schraperigen Chinees en zijn soms rake zetten. Het is een echt kermis- stuk, dat wil niet zeggen, dat het van min allooi was, integendeel zang, spel en decoratie alles was voortreffelijk. Zaterdag werd een propaganda vergadering gehouden door de plaatsse- lijke afd. van de Nederl. vereeniging van Chr. kantoor-en handelsbedienden. De voorzitter, de heer Goossens, zeide, dat het doel was ook hier een zoo danige vereeniging op te richten. De beer Baas uit Zaandam drong aan, dat allen lid zouden worden van deze groote vereeniging, eerst dan alleen kan er kracht van uitgaan en kan men met vrucht strijden tegen misstanden. Hierna sprak de heer Goote over: Roeping tot organisatie. Werkgevers en werknemers moeten zich organi- seeren om den strijd om 't bestaan vol te houden, geheel anders dan in vroegere jaren, toen de machines nog niet zoo'n gewichtige rol speelden. Met de jonge Vereeniging, die thans 1000 leden telt, wordt reeds rekening gehouden. Door den heer J. v. d. Lijke, architect, is aanbesteed het bouwen van een woonhuis c.a., hoek Borstraat en Ouden Soesterweg. Inschrijvers waren J. H. Verheij, Amersfoort, f6351.22; H. Lablans, id. f5800; H. Keizer, id. f4995H. Len zing en A. v. d. Vijzel, id. f4690, en H. Peek en C. G. de Groot, IJssel- stein, f4487. Dirk Jans, de meesterknecht der firma Gebrs. Van Gelder, mocht j.l. Zaterdag den dag herdenken waarop hij voor 25 jaar in hare slagerij in dienst trad. Talrijk waren de bewijzen van be langstelling, zoo van de zijde zijner patroons als van die der clientèle. Voor rekening van de cantine worden de korporaals en manschappen van het 5e regiment Infanterie in de gelegenheid gesteld om beurtelings, bataljonsgewijze, de bioscoopvoorstel lingen en de voorstellingen in den schouwburg Bakker bij te wonen. Aan J. W. Utens is, onder toe kenning van pensioen, eervol ontslag verleend als mr. schoenmaker bij het 5e regiment infanterie, terwijl als zoodanig in zijn plaats werd aange steld W. Hazelaar. Het eerste elftal van Quick sloeg j.l. Zondag op haar terrein D. G. S. uit Deventer met 8 tegen 1. Het tweede elftal werd door Kam pong geslagen met 61. De Oud-Katholieke studenten- vereeniging «Batavia" vierde gisteren op feestelijke wijze haar derde lustrum. Na ontvangst der van heinde en ver gekomen reünisten, hield professor F. Kenninck de feestrede. Des namiddags vereenigden studen ten en rëanisten zich aan een feest maaltijd, waaraan het «Vivat Crescat Batavia" meermalen werd gehoord. Na een korte ongesteldheid over leed j 1. Zondag de heer Van Aken, concierge van «Ons Huis," de stichting der Amersfoortsche Toynbee- vereeniging. Zoowel bij bet bestuur dier vereeniging als bij de bezoekers der onder zijn toezicht staande lokalen werd de ontslapene ten zeerste ge respecteerd. Gisterenmiddag werd zijn stoffelijk overschot ter aarde besteld. Aan het Commissariaat van politie zijn als gevonden gedeponeerd een broche, een armband en eenige lepeltjes. Staatscommissie werkloosheid. De staatscommissie voor het werk- loozenvraagstuk heeft benoemd tot haren ondervoorzitter het lid J. Th. de Visser, lid van de Tweede Kamer. Zij heeft zich in 7 sub-commissien verdeeld aan welke adjunct-secreta rissen tot bijstand zullen worden toegevoegd. Tevens is een werkpro gram vastgesteld. Zeldzame plantcn-order. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Te Boskoop werd ontvangen een reuzenorder voor 35,000 stuks blauwe sparren, van de conifeer Picea pun- gens glauca Kosterii, voor eenige jaren door den heer A, Koster Mzn. aldaar voor het eerst in den handel gebracht. Deze planten zijn bestemd voor Amerika en moeten dienen ter beplan ting van een park en van een grooten heuvel, toebehoorende, naar uit goede bron vernomen werd, aan den Ame- rikaanschen milliardair Rockefeller. Bij benadering kan eenigszins bere kend worden het bedrag van deze enorme order, wanneer men weet, dat deze planten per stuk kosten naar gelang der grootte, f3 tot f 15, waarbij bovendien komen inkomende rechten, assurantie, vracht en embal lage, deze laatste niet te vergeten, want nadat de wortels der planten met mos zijn omwoeld en in linnen zijn ingenaaid, worden ze verpakt in houten kisten, welke alleen een uit gave van f5000 zullen vorderen. Geen cent winst. Lord Pembroke is een van de grootgrondbezitters, die hevig klaagt over de nieuwe belastingen. Hij bezit 60 000 acres land, vele kostbare stukken van oude meesters en het prachtige Wilton House, het historische gebouw bij Salisbury, waar Sir Philipp Sidney zijn Arcadia scbreef. Deze arme edelman sprak de vorige week over de begrooting en raadde het Hoogerhuis met klem aan haar te verwerpen, want, zeide hij«Van mijn 40,000 acres grond in Wiltshire heb ik nooit een cent winst getrokken." Het «waarom verzweeg lord Pem broke. De vroegere mayor van Wilton, alderman Moore, die zelf landbouwer is geweest, heeft het aan een vertegen woordiger van de Daily Chronicle verteld. Het goed van lord Pembroke is prachtig bouwland, zeide hij, maar het is, evenals het Zuid-Afrikaansche veld, verdeeld in groote hoeven van gemiddeld duizend acres, die dooi den pachter met een knecht of acht worden bewerkt. Voor klein grond bezit wordt geen land uitgegeven, en voor een boerenarbeider, die wil trou wen is geen hut met een lapje grond beschikbaar. Dientengevolge is het goed van lord Pembroke bijna ont volkt. De zaak-Fcrrer. De stukken betreffende de zaak- Ferrer, door het vorige kabinet toe gezegd, zijn verschenen. Zij bevatten het requisitoir van het O. M. voor den krijgsraad, het rapport van den bijzittenden rechter in dezen raad, het uitgesproken vonnis, het rapport van den auditeur-generaal en de beslissing van den kapitein-generaal, het vonnis goedkeurende, alsmede den inhoud van de militaire rechtspraak en van de bepalingen van het militair straf wetboek, van toepassing op de waar borgen aan de beklaagden toegestaan. Een Ngmecgsche vliegmachine. Uit Nijmegen wordt gemeld, dat Zondagmiddag de heer van Geffer zijn vliegmachine van eigen structuur voor het publiek ter bezichtiging stelde. De machine, die voor één persoon plaats biedt is van twee vlakken voor zien, die bij een breedte van ander- halven M. zeven en een hal ven M. lang zijn, maakt den indiuk wel licht, maar niet zeer sterk te zijn. Het geheele gevaarte met de fiets er bij weegt nog geen 35 K.G. Zooals bekend, brengt dé nog jonge man de lichte houten schroef door trappen in dusdanige beweging. De schroef wordt door het achterwiel der fiets in be weging gebracht en staat met genoemd wiel door een stang en twee tand- radertjes in verbinding. Het roer bevindt zich aan den kop voor aan de machine en is door twee ongeveer drie meter lange bamboestokken van de zitplaats opwaarts afgewend. De machine trok vele toeschouwers. Aangemoedigd door eerste proeven, zal het jongmensch waarschijnlijk deze week nog, proeven nemen. Alvorens daartoe over te gaan, wil hij eerst een houten stellage oprichten, van waar hij af kan rijden om in den aanvang meer vaart te krijgen. m c V AÉ CS G <15 tD O *-> C/3 s O o. m V V O N O O Fx O CS N O C w "gt O c 3 CS CS eG G O w a> G 1 O Cü LI a> -«-> w ■M O C 3 0) "\K7"5Ö n.h.andel Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Mëdoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wynen langs natuurlijken weg gechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. van onder leiding van EDUARD YERKADE. VRIJDAG: zaterdag: De Oostor. Prijzen: ƒ1.50, (leden £1.25), f0.75 en f 0.40. Plaatsbespreking half een. Qgfr Zie de groote biljetten. Een fabrikant van Veevoeder VRAAGT een jong, actief woonachtig te AMERSFOORT, om van daaruit dagelijks de om streken te bewerken, tegen genot vaD salaris en provisie. Uitsluitend zij, die met de afnemers van fourage-artikelen bekend zijn, komen in aanmerking. Brieven met uitvoerige in lichtingen onder K. D. aan het bureau van dit blad. voorheen W. CR00CKEW1T WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CRBDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. op goeden stand Langestraat (geen winkel) m. of z. pension. Zeer geschikt voor deftig echtpaar of Heer alleen. Br. ftv Letter S Bureau dezer Courant. WEDUWNAAR, geen kinderen ten zijnen laste, wenscht langs dezen weg kennis te maken met wed. met of zonder kinderen, of ongeh. dochter, om na kennis making ten spoedigste een huwe lijk aan te gaan. Steller dezes is van de P. G., middelb. leeftijd, en heeft een vaste betrekking, wat een waar borg is voor een burgerlijk klein gezin. Franco brieven te adresseeren aan A. ZEELTE, 8de Ooster straat 44, Hilversum. belasten zich met aan- en verkoop van Effeeten, Wis sels en Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Zy, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag sekreet onder meer: Een feit is 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 3