Ir. Hl 1.1JE Ml. ffei met Geldzorgen. Aan bejaarde personen. Wat het gebruik der Pink Pillen uitwerkt. Gemengd Nieuws. Ingezonden. Wompooil voor Zwakke Kinderen. Alleen de nieren kunnen het bloed filtreeren. Advertentiën. Yranken's Vokaal-Kwartet, GEWIJDE MUZIEK M. Prot. Bonfl afl Amersfoort. Avond van gewijde kunst Mevr. FLOTHUlS-v. DOMMELEN. Gevestigd als ADVOCAAT en PROCUREUR ZUIDSINGEL 13 Te Huur aangeboden een mooie Suite 129 Langestraat 129. P. DE ZWART. Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor JANSEN 8c TILANUS FirmaGelirs.HAIVIERS. schen Minister John Morley: „Ik zou nog liever den roem willen verwerven van een regeling te hebben bedacht ter bestrijding der ouderdomsellende dan den roem van overwinnaar te zijn in 100 veldslagen." Wilt gij mee strijden in dezen heiligen strijd, strijd van idealisme tegen plat- vloersehheid, van gemeenschapszin tegen eigenbelang, van recht tegen onrecht, praal dan niet langer en geef u op als lid van onzen Bond. Waarom niet?? Namens het Bestuur van den Bond voor Staatspensionneering, N. PRINS, Voorzitter A. VOORBROOD, Secretaris. Arnhem, Hovenierstraat 37. Ondevgeteekende wenscht lid te worden van den Bond voov Staatspensionneering tegen betaling eener contributie van Naam: Woonplaats: Mcdedeeling van den heer Laan in de Eerste Kamer 1908. s) In plaatsen waar afdeelingen gevestigd zijn, betaalt men de contrirbutie door de afdeelingen vastgesteld. In andere plaatsen wordt men alge meen lid tegen f 0.50 minimum. Een hooger bedrag voor de propaganda is u aanbevolen. RECLAME. Wy vestigen de aandacht van bejaarde per sonen die niet tevreden zijn over hunne ge zondheid, op onderstaanden brief die hun zal toonen dat de Pink Pillen goed zyn voor alle leeftijden en dat ly bejaarde personen weer gezond maken, zells wanneer die personen, na te vergeefsch vele middelen te hebben beproefd, een nagenoeg gerechtvaardigde moedeloosheid hebben opgevat en zich reeds voor ongenees lijk houden. De heer Verschut, oud 64 jareü, wonende te Gouda, Groenendaal ho. 68, schrijft ons: »Ik ben volmaakt tevreden over de Pink Pillen; zij hebben mij genezen van maagpijnen en slechte spijsvertering die invloed hadden gehad op mijn geheel gestel en mij uitermate hadden verzwakt ten gevolge van gebrekkige voeding. Bovendien had ik een zwakke borst, was spoedig verkouden en hoestte veel. Sedert ik de Pink Pillen heb genomen, gevoel ik mij veel sterker en ik ben zeker veel minder vatbaar." Bejaarde personen wier gezondheid twijfel achtig is, maak haar weer wat zij wezen moet. De Pink Pillen zullen daartoe van veel nut zijn. Z\j herstellen de organen die door een lang gebruik versleten zijn. Zij zijn goed voor kinderen, volwassenen en ouden van dagen. Zij genezen bloedarmoede,bleekzucht, algemeene zwakte, maagpijnen, rheumatische pijnen, neu rasthenie, zenuwuitputting. Prijs f 1.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Voor Plaatselijk Nieuws enz. zie Bijvoegsel. Vogel voedering. Nu de najaarstrek van de kleine zangvogeltjes voorbij is en er weer tallooze achterblijvers zijn, die bij het invallen van vorst öf verhongeren of gevangen worden en dus grootendeels doelloos verloren gaan, is het de tijd om van de wintervoedering der vogels en van het broedsel, hetwelk in het voorjaar daardoor verwacht kan worden, te spreken. Het bestuur van de afd. «Gooi- en Eemland" der Ned. Vereeniging tot Bescherming van dieren hoopt dit te bereiken met de brochure, welke het 't genoegen heeft onder Uwe aandacht te brengen en voegt er den wensch bij, dat velen zich het onderwerp zullen aaDtrekken en daarmede een algemeen belang dat der vogelbescherming zullen helpen bevorderen. De vogels kunnen ons de winter dagen opvroolijkenwat de bloemen zijn voor den tuin en het landschap in den zomer, dat zijn de vogels in den winter, maar zijn ze zelfs niet meer? De brochure: «De voedering van vogels in den winter en het vogel- voederkooitje is bij den heer Jhr. J. Sandberg, Utrechtschestraat 35 te Amersfoort, Secretaris der afdeeling voornoemd, gratis te bekomen. Door gas gestikt. Donderdagnacht is te Utrecht, jonk- vrouwe C. M. H. van Ewijck, wonende in een perceel in de Heerenstraat aldaar, door gasverstikking om het leven ge komen. De buishoudster van de onge lukkige werd in bewusteloozen toestand gevonden. Passionsspiele te Oberammcrgau. De wereldbekende tienjaarlijkscbe leken-voorstellingen van het lijden onzes Heeren, in het Beiersche dorpje Oberammergau, vallen in het volgend jaar 1910. De voorstellingen mogen nog hetzelfde ernstige, zelfs aangrij pende karakter van voor jaren, om niet te zeggen eeuwen, behouden hebben, de voorbereiding heeft iets van den nieuwen tijd overgenomen de wereldreisbureaux maken 't nu den aanstaanden bezoekers gemakkelijk en geven ook vooraf inlichting. Uit zulk een voorafgaand bericht van de bureaux Union, te Berlijn, NorddeutscherLloyd, te Bremen, Cook, te Londen, en Schenker, te München, kan men veel leeren, dat tot dusver niet algemeen bekend was. Nu reeds sedert twee jaren vergadert het Passionsspielcomité, en hoewel het reeds 70 vergaderingen hield, moet eigenlijk het groote werk nog beginnen. Tot dusver gold het nog maar bouwen en wegen aanleggen en decoraties maken. Aan kostuums alleen zal voor 20,000 Mark besteed worden. Er wordt verder gezorgd voor een hospitaal met ziekenzusters en verplegers en ook voor een goede brandweer, hoewel er alleen bij dag licht en zonder eenige kunstmatige verlichting gespeeld wordt. Ook zijn reeds tal van handen bezig om het dorp mooi te maken. Te Sneek is Zondagmorgen balf- tien een luchtballon neergekomen op een weiland, een half uur van de stad aan den Lemmerstraatweg. De inzit tenden bleken te zijn de heerendr. Paul Rümker, leider van den tocht, Frits Blass en Waltber Merz, allen uit Hamburg. Zij waren den vorigen avond 12 uur te Hamburg opgestegen, in de richting naar Rusland. Door keering van den wind naar bet Oosten werd echter de ballon, een gevaarte van 1500 kub. meter inhoud, naar ons land gedreven. Zij hadden een prachligen tocht gi maakt. Door de nabijheid der Zuider- en Noordzee, welke ze met den kijker waarnamen, werd besloten te dalen, hetgeen voorspoedig volbracht werd. Met een vrachtwagen werd de ballon naar het spoorstation vervoerd. De huurder van bet weiland eisebte en kreeg van de beeien f10 voor het gebiuik en het rijden over zijn land. Met den trein van 12.5 min. keerden de luchtreizigeis met hun ballon per spoor via Groningen naar Hambui g terug. Zonderlinge dieven. Moeder de vrouw werd dezen zomer herhaaldelijk nachtmutsen van de bleek kwijt. Men dacht aan diefstal maar van 'n dief of dieven merkte men nooit iets. Tot... voor enkele dagen, bij 'n bevigen rukwind, 't geheele ooievaarsnest op het erf met rad en alles kwam neerstorten, en de fragmenten van do verschillend ge kleurde nachtmutsen van moeder de vrouw meteen van haar hooge ver hevenheid neerdaalden. Nu was 't raadsel opgelost. (Zutph. Cl.)) Te St. Louis (Ver. St.) zijn in Augustus twee kinderen van de ge broeders Viviano een meisje en een knaap ontvoerd door roovers, die een losprijs van 5000 dollars eischten. De politie drong er op aan dat het geld niet betaald zou worden. Zij meende de schuldigen op het spoor te zijn, in verband met het gelijktijdig verdwijnen van een der bedienden van de gebroeders. Er werden be looningen voor het ontdekken van de schuldigen uitgeloofd, tot een bedrag van 2000 dollars, maar het gelukte niet hen te vinden en de twee kinderen zijn eerst thans aan de ouders tei ug- gegeven, nu de vaders, die voortdurend met de roovers in onderhandeling bleven, ten slotte het losgeld hebben betaald. Een voorspelling. In een interview, gepubliceerd in de »Chaufleur", voorspelt Lathan, flat binnen tien jaar de aéroplans in staat zullen zijn 200 E.M. in een uur te vliegen en honderd vijftig of twee honderd personen veilig te vervoeren. Het zal z. i. niet lang meer duren of men zal per vliegmachine zich in twee uur van Parijs naar Londen kunnen be geven. Aan de Pruisische grenzen begin nen de Pruisische commiezen zich evenals de politie mannen te bedienen van afgerichte honden. De grens beambte te Rhede heeft met zijn hond op deze wijze een landbouwer opge spoord, die per spoor een zak met versch vleesch had binnengesmokkeld en dat vleesch bij zijne woonplaats uit den trein had geworpen om hel ongemerkt te kunnen vervoeren. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakehjn. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Ouders, wat doet ge, als uw arts luchtverandering voorschrijft aan uwe kinderen, uw liefste bezit? Immers wegzenden, naar zee of gebergte of waar slechts genezing te vinden is. En de kinderen der minder gegoe den? Och, de arts schrijft hun geen zeelucht voor, hij voelt te innig mee met zijne behoeftige patiënten, om hun leed te veizwaren met de eigen schap, dat het behoud van hunne lievelingen afhangt van betrekkelijk weinig verpleegkosten. De kindertjes blijven dan thuis, kwijnen langzaam weg, worden een gewillige prooi voor tuberculose en andere slepende kwalen. Het meer altruïstisch denken in de laatste jaten gaf, voor de behoeftige, zwakke kleinen de heerlijke instellingen, welke we onder den naam van Gezondheids-of Vacantiekolonies kennen. Wie eenmaal een dag meeleefde in een kinderkolonie, neemt met zich mede indrukken van kindergeluk en van toewijding. En wie er langer verblijft, ziet eerst langzaam en dan sneller en sneller de bloedarme, ver zwakte kleintjes opbloeien en aanster ken. Weldra is de gezondheid weer gekeeid, de krachten zijn vermeerderd en het weerstandsvermogen is ver hoogd. Zelfs in ongunstige omstandigheden te huis ontwikkelen ze zich tot krachtige menschen. Nog veel meer resultaten worden bereikt. De onvergetelijke dagen van echt kindei genot in reine lucht en in zedelijk reine omgeving, de milde stemming, het voortdurend voorbeeld van echte beschaving, van orde en netheid oefenen een onberekenbaren invloed ten goede uit op hel voor indrukken zoo vat bare gemoed der kinderen. liet kan niet anders of de vrien den der gezondbeidskolonies vermeer deren met den dag. Het Centraal- Genootschap onder vindt dit zonder ophouden. Het aan tal plaatsen, waar comitè's voor het uitzenden worden gevormd, wordt steeds grooter. Maar er zijn kortzichtige vrienden, en andere met ruimere gezichtskring Neem een zwak kindje aan de hand en daarbij een verklaring van een dokter. Niemand weigert U een bijdrage in de verpleegkosten. Maar vraag nu eens in 't algemeen wat geld, in eens, om een tehuis te bouwen voor de steeds in aantal toenemende schare, die plaats vragen. Helaas, velen zullen ten antwoord geven »Ocb, wij geven liever aan onze plaatsgenooten." Mogen velen, neen alle kindervrien den beselfen dat verpleegkosten niet baten, als telkens zal klinken, «geen plaats." Er is een som in eens noodig, een kapitaal van f70.000 gulden, om afdoende te helpen. Vaders en moeders met een beroep op Uw ouderliefde, vragen we U«Zend ons niet weg. Geef, en als het kan voor een keer veel. De woningnood is groot. Wan neer de hulp niet afdoende en spoedig komt, moeten het volgend jaar 500 patiëntjes worden afgewezen. Laat ons allen de handen ineenslaan, ons verzuim kan voor honderden behoeftige ouders en zwakke kleinen de nadeeligste gevolgen hebben. Dank zeggend voor de verleende plaatsruimte Het dames subcomité: «Ter Wille van het Kind." W. J. Roll Huishoudschool, A'foort. H.Heermav.VossLangebergstr. II. Maassen Viandenstraat 14. H. Smit Korte Bergstraat 16, M. v. d. Knoop Huishoudschool, A. BeckingSchimmelpenninck- straat 15, BURGERLIJKE STANDEN Amersfoort. van 29 October tot 4 November 1909. Geboren: Johannes Henricus Antonius Marie, z. van Adrianus Henricus Jacobus Marie Schellekens en Theresia Catharina Maria Josephina Adan. Adrianus Hendrik, z. van Gijsbertus Gerrit van Nus en Alijda Hendrika Arler. Wil lem Lambertus Henricus, z. van Ber- nardus Hendrikus Kuiper en Bernardina Antoinetta Maria Hasselbach. Evertje Maria Theodora, d. van Gerrit Wilhelm Jekel en Johanna Hendrika Engef. Caspar, z. van Dirk Kruimel en Maria Catharina Elisabeth Stakman. Her manns Gerardus Johannes, z. van Her manns van Doorn en Mina Hamers. Melis, z. van Frederik Gerrit Jan Brinkman en Jannigje van de Ylierd. Hendrikus Theodoras Josephus, z. van Arie van Eijkelenburg en Catrina Wilhel- mina Kraanen. Gerritje Margaretha, d. van Johan Maurits vaD Nimwegen en Margrietha Brandsen. - Abram, z. van Jakob Wildeman en Aaltje Jonker. Johannes, z. van Willem Johannes van der Linden en Antje Yeenendaal Johannes Gerardus, z. van Johannes van Velsen en Geertruida Kok. OndertrouwdWilhelmus Gerardus Nagelmakers en Maria Jagtenberg. Jesaias Dirk Lammerts van Bueren en Catharina Olie. Getrouwd: Gerrit Jan Fitskie en Carolina Ahrenz. OverledenHermanus Gerardus Johan nes van Doorn, Id. Johannes Bos boom, 75 j., echtg. van Niesje Zeggelaar. Cornelis Yeenendaal, 69 j., echtg. van Elisabeth Bendina de Bruijn. Jan van don Ham, 4 m. Jan Tolboom, 84 j., wed. van Margaretha van den Eng. Leusden. van 29 October tot 5 November 1909. OndertrouwdHarm Martinus Zwier en Willemijntje Sehreuder. GetrouwdGerrit Tijmensen en Reinera van Maaren. Albertus Koop man en Reintje van den Hazel. OverledenArnolda Apeldoorn, 2 j. Een als levenloos aangegeven kind van het vrouwelijk geslacht van Jan Frederik Querforth en Maria van Leeuwenkamp. Stoutenburg. van 29 October tot 5 November 1909. GeborenCatharina Margaretha en Gijsbertha Gerarda, dochters van Gerrit Yerhoef en Johanna van den Hengel. OverledenJenneke van Vaneveld, 3 j. Woudenberg. Geboren: Grietje, d. van Evert Hart man en Maria Lansing. Barend Jacobus, z. van Mees van de Lagemaat en Gerdina Hartgers. Francina, d. van Frans Koudijs en Jannetje van Bruggen. OndertrouwdGerrit Bruggink en Geurtje van Zoeren. Getrouwd: Marinus van Lambalgen en Wijnanda van den Berg. Hendrik Spelt en Elizabeth van Galen. Wil lem van de Glint en Willempje van de Lagemaat. MAftKlBL KK'HT. AMERSFOORT, 5 Nov. 1909 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boekweit f 0.— Appelen f 3.a f 5.Peren f 3.a f 6 Klei- aardapp. fO— a f0.zandaardapp. f 1.80 a f2 Hoendereieren f7 50 a f 815 per 100 st. Eenden f0a f0Boter 3 1.40 A f 1.50 per kilo. Mir- earine f 0.a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0 80 a f 1 00. Kuikens f 1af 1.40. Piep kuikens f 0.40 a f 0.80. Ganzen f 0.a f 0.Eenden f0 90 a fl.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 1.50 a f2—. Wilde konijnen f 0 00 af 0.00. Tamme f0.70 a f140. Duiven f 0.40 a f 0.70 paar. Magere varkens f 00. a f 00.--. Varkens r. expopt f 0.a f Zeugen f 40 af 60.Biggen f 7.a f 12 Schrammen f a f Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a f000.—Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 40 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 300 heet. Zandaardappelen, 14000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 8 zeugen. RECLAME. Iedere drie minuten van uw leven gaat het bloed door de nieren om gefiltreerd te worden. Wanneer het de nieren bereikt, is het zwaar be laden met vergiftige onzuiverheden wanneer het de nieren verlaat, is het 't zuiverste bloed van het geheele lichaam. Doch wanneer de nieren niet behoorlijk werken, wordt uw geheele gestel langzamerhand vergiftigd, want de in het bloed achtergebleven vergiften verspreiden ziekte en verderf door het geheele lichaam. Gij gaat u zwak, prikkelbaar en afgemat ge voelen. Uw slaap wordt verstoord en is onrustig, en somtijds hebt gij een gevoel of de rog u zou breken, wanneer gij u in het bed omkeert. 's Morgens staat gij op met een ellendig gevoel in uw rug en met pijn in de lendenen. Uwoogen zijn dof en opgeblazen, en uw handen en enkels zwellen op. De urine heeft een onnatuurlijke kleur en komt in zeer groote of zeer kleine hoe veelheden. Bij vochtig weer zijn uw ledematen stram en rheumatisch. Wanneer gij uw nieren verwaarloost, zullen zij hun geschiktheid om het bloed te filtreeren ver liezen, en breidt uw kwaal zich plotseling uit tot lendenjicht, kwellende urinekwalen, niersteen, waterzucht, heupjicht, chronjsehe rheumatiek, en verwoesting der nieren. Alleen een nierengcneesm^ddel kan de nieren hcclen. Foster's Rugpijn Nieren Pillen dienen enkel voor do nieren en blaas. Zij herstellen en heelen de nieren, en helpen hen om hun kracht te herwinnen tot het filtreeren van het bloed en het afvoeren van de vloeibare onzuiverheden. De echte Foster's Rugpijn Nieren Pillen, ken baar aan de handteekening van James Foster op de doos, zijn te Ajnersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezending geschiedt franco na ontvangst van postwissel a a f 1.75 voor één of f10.voor zes doozen. 6 UTRECHT. UITVOERING van (Vokaalwerken van Praetorius, Palestrina, Viadana, Schubert. Liszt Valerius.) IN DE SINT-JORISKERK (GROOTE KERK) te Amersfoort, op Donderdag 18 Nov. 's avonds 8 uur. Toegangsprijs 10.75. Famihekaarten voor 4 personen f2. Kaarterrén tekstprogramma's VOORAF te bpkomen bij de Boek-en Muziekhan delaren te AMERSFOORT. Aan de kerk worden geen kaarten of programTia's verkocht. te geven door WOENSDAG 17 NOVEMBER l'laatskaarteu voor MET LEDEN a- fO.50 verkrijgbaar bijde II H. G.J.SLOTHOUWER en J. VALKIiOFF. De Secretaris, R. FREE!». TE AMERSFOORT op goeden stand Langestraat (geen winkel) in. of z. pension. Zeer geschikt voor deftig echtpaar of Heer alleen. Br. fr. Letter S Bureau dezer Courant. De allerfijnste MEDICINALE LEVERTRAAN, verkrijgbaar in groote üesschen 35 et. per flesch. Aanbevelend voorheen W. CR00CKEW1T WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Aau elk solied persoon wordt, geld verstrekt a 5 pCt. (Hypotheek 4 pGt.) ook zonder borg. Men schrijve met vertrouwen onder R 76 a. h. Alg. Adv.-BurrKOUMA Co., Amsterdam DE NATUURW0LLEN ONDERGOEDEREN FRIEZENVEEN ZIJN VERKRIJCBAAR BIJ

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2