BIJVOEGSEL van ZATERDAG 6 NOVEMBER. Heir. HANSEN BEHOORENDE BIJ DE Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. De voeding in bet werk= mansgezin. Onderwerpen nit waren= kennis en] voedingsleer. LiimMn Stoipaaröjes-Lelienmelk-Zeep NIEUWE AMEBSFOORTSGHE COURANT Telegraaf 13 October 1909. Liedera vond Zalsiuan-Audriessen. Wij hebben genoten en zij hebben succes geharl Ken twintig liederen en liedjes kregen wc te hooien, van alles wat: hoog-ernstige en ongemcen-koddige. Eerst Brahms «Botschaft" met een prachtig enthusiasme aan 't slot, «Geheimniss" en «Waldeseinsamkeit", zoet en teeder. Dan Wolf. «Biterolf" breed en droef-statig, «Storchenbotschaft", fijn tjes, aardig, aardig toch En na de pauzeiets nieuws van Diepenbrock, wèlgeslaagd verklanken van het fel sarcasme in Goethe's «Celebriiat", met, op een drietal plaatsen, coloratuur, die het doel, en veel interessants in de klavierpartij Nu een brok Mahler-bumor («Lob des hohen Verstands"), en dan weer in-eens, meer visioen dan werkelijk heidsverrukking, »Hei met de wolken zoo wit", van Willem Aridriessen, en zijn «Lievelingskind", wonder van melodische natuurlijkheid en kunstig- dartel tegenspel. En ten slotte Loots, de bescheidene, voor het publiek der concertzalen vrijwel onbekende, maar die toch zijn plaats heeft onder de eerste kunstenaars van 't land. Bij 't eerste, ernstige, lied kwam bet niet tot voluit genieten door het naar-ouderwetsche van den tekst, maar o, die droog-komieke dingen, toen aan de beurt! «Kikkerliedje", leuk niemendalletje, «Op den zolder", fameus-muzikaal-gevonden, boor dat: Zijn beddeke zei «kriep". De muisjes zeiden «sliep", «Trip-trap, trip-trap" het ratje, «Miauw, miauw" het katje, en al wat er dan nog komt En die groteske coloratuur in «Een raad seltje", en dat rhytbmisch dynamisch zoo uiterst koddige tusscbenspelletje in het liedje van koppigen Hannes! De juffrouw in de vestiaire heeft bij haar mantels- en jassen-aangeven nog nooit tegen zooveel lachende gezichten aangekeken. Zalsman was goed bij stem en prachtig op dreef, gaf weer veel mooi mezza voce en warmgetinte volheid van geluid. En bracht overal de gevor derde schakeering aan Maar was voor mij échter in 't grappige dan in 't ernstige, gevoelvolle. En Willem Andriessen.diebegeleidde met groot meesterschap en leefde alle stemmingen volkomen mee. In 't eerste deel speelde hij boven dien Schumann's «Etudes symphoni- ques" en in 't tweede: «Dreizehnlinden, sechs kleine Charakterskizzen", nieuwe compositie van Ph. Loots. De voordracht der «Etudes" hield de luisterenden tot het eind toe gevangen. Boeiend, in hooge mate boeiend was dit piano-spelen, minder nog door het verbluffende der techniek dan door de klaarheid der expositie en hpt treffende der rhythmisch- dynamische afwisseling. Aan het slot eene stormachtige ovatie! De klavierstukjes van Loots bedoelen, naar de verklaring van den componist, niets anders te geven dan kleine, vage schetsen naar karakters uit F. W. Weber's epos «Dreizehnlinden". In het tekstboekje vonden we de zes vierregelige strofen afgedrukt, dieLoots «tot onderwerp en tevens tot poëtischen achtergrond dienden". De typeering lijkt mij wèlgelukt, en ook als absolute muziek zouden deze stukjes, naar 't mij voorkomt, reeds zeer voldoen. Andriessen gaf ze met veel smaak weer, lei heel goed het mysterieuse in het slot van I («Und die Biiume und die Tbiere wechselten geheime Reden"), deed III («Becho") in mollig legato mooi-zangerig klinken, doordroomde V («Hildegunde"), en lanceerde VI («Elmar's Heimkehr") met schitterende bravoure. H. J. d. H. Het hoofd der politie heeft bij dagorder aan de agenten zijn tevreden heid betuigd voor de uitstekende diensten door hen gedurende de keimisweek bewezen. Een kleine jongen viel Woensdag middag op den Utrechtscheweg zoo ongelukkig in de scherven eener flesch, dat. nadat aan het politiebureau een noodverband was gelegd en hij huis waarts gehracht, heelkundige hulp moest worden ingeroepen. De plaatselijke afdeeling van Toonkunst zal op Donderdag 16, Dec. as. eene uitvoering geven. Gezongen zullen worden onder leiding van den heer M. W. Petri: de Mis in C van L van Beethoven en «Die Kreuzfahrer" v. Niels Gade. Alssolisten treden op mevrouw J. Gude Petri uit Utrecht (sopraan); mej. Ilelene Tresling uit Barmen (mezzosopraan); de heer Ben. de Bruijn uit Arnhem (tenor) en de heer Jac. Th. Caro uit Utrecht (bas). De orchestklasse der muziekschool, geassisteerd door mej. J. L. Wolter (piano) heeft de begeleiding op zich genomen. Donderdagochtend te half negen brak juist op den wissel bij de Utrechtschepoortbrug de voor-as van een der tramwagens. De dienst werd daardoor gedurende een uur verstoord. J.l. Donderdagochtend heeft kolonel F. G. W. H. Spierings het commando over het 5e regiment infanterie van den waarnemend com mandant luit. kolonel J. H. van den Burg overgenomen. Wij ontvingen ter kennismaking het eerste nummer van een nieuw tijdschrift. Onder den titel «Mooi Nederland," geïllustreerde bladen ge wijd aan natuur- en stedenschoon, kunst en kunstnijverheid, zal het trachten de belangstelling op te wekken voor het behoud van dat schoon en medewerken aan de bevordering van het vreemdelingenverkeer. De bladen zullen geïllustreerd worden met teekeningen van Nederlandsche kunstenaars. Donderdagavond wacht de lief hebbers van muziek een groot kunst genot. Vranken's a Capella Kwartet zal dien avond eene uitvoering van gewijde muziek geven in de Sint Joris- kerk. Wie zich de vroegere h capella concerten in het geheugen roept blijft zeker niet thuis, terwijl de toegangs prijs zoo luttel is, dat ieder in de gelegenheid is dit zielverheffende genot te smaken. Het is geraden zich ten spoedigste bij een der boekhandelaren van eene toegangskaart te voorzien. Bij de verkiezing van 5 leden voor het college van Notabelen der Ned. Herv. Kerk zijn 277 stemmen uitgebracht. Herkozen werden de heeren J. van Rottenburg Hz., N. van Veen en N. Vels-Heijn, resp. met 227, 220 en 218 stemmen Voor de beide vacaturen werden gekozen de heeren M. van Heioma met 218 en mr. J. K. H. de Beaufort met 139 stemmen. De heer E. Lindenhovius verkreeg 132stemmen. De heer H. B. Fijnenberg, onder wijzer aan de R. K. Jongensschool slaagde voor de acte wiskunde middelb. onderwijs. De heer mr. J. G. van Heuven griffier bij het kantongerecht alhier, is door de arr. rechtbank te Zwolle op de aanbevelingslijst geplaatst ter vervulling der vacature van kanton rechter te Harderwijk. Amersfoort schijnt weer bezoek van rijwieldieven te hebben. Een marktbezoeker uit Woudenberg onder vond dit gistermorgen, toen hij zijn rijwiel even voor het postkantoor had laten staan. Bij zijn terugkomst was het verdwenen. Dit is reeds het derde rijwiel dat binnen een weektijds werd verdon keremaand. Antoon Jurgens Margarinefabrie- ken hebben als reclame voor hun solo-pioduct een alleraardigste puzzle, onderhoudend voor jong en oud, aan de markt gebracht. Aangevraagd aan het kantoor der fabrieken te Oss wordt ze belang stellenden gratis fianco toegezonden. Notaris Joh. Knoppers veilde Donderdagavond in het lokaal van den heer Otte: I. Een heerenhuis met tuin aan de Langeslraat no. 51. In bod gebracht voor f12800 en opgehouden voor f13900. II. Zeven woningen met grond aan de Bolderstraat nos. 20 tot en met 32. Gekocht door J. W. Boshuizen voor f360. III. Drie woningen met grond aan de Breedestraat nos. 56, 58 en 60. Gekocht door J. Boshuizen voor f2240. IV. Een winkelhuis met grond aan den Westsingel. Gekocht door K. Veenendaa! voor f2020. V. Eene woning met grond aan de Krankeledenstraat no. 22. Gekocht door P. H. van Haselen voor zijn lastgever voor f650. VI. Eene woning met grond in de Valkestraat, gekocht door D. Dijs, voor f600. VII. Eene woning met erf aan de Bloemendalschestraat no. 43. In bod gebracht voor f640 door S. J. Cohen. Deze koop is nog niet toegewezen Huishoudonderwijs. Nu de nieuwe cursussen alle weer begonnen zijn en uit de betrekkelijke toename van het aantal leerlingen blijkt, dat de Industrie- en Huishoudschool in onze stad werkelijk in eene behoefte voorziet, achten het bestuur en de directrice den tijd gekomen om nog eens de aandacht te wijden aan die genen onder de inwoonsters, die zich niet meer zoo goed in de leerbanken van een school op haar plaats gevoelen. Zij hebben hier het oog op de huis vrouw, de getrouwde vrouw, uit eiken kring. Het ligt niet in de bedoeling hare bekwaamheid te onderschatten, nog ook gering te achten hare waarde volle ervaring in de praktijk opgedaan. Maar het valt toch niet te ontkennen dat waar het huishoudonderwijs pas van de latere jaren is, het hdur aan die voorlichting op het gebied van voeding en andere onderwerpen ont broken heeft, die het jonge meisje van dezen tijd, voor zij het huwelijk in treedt, ten dienste staat. Daarom kwam het wenschelijk voor op tweeërlei wijze tegemoet te komen aan het hier en daar geuite verlangen om eveneens kennis te mogen nemen van eenige voor de huisvrouw zeer belangrijke zaken. Met dit doel zullen georganiseerd worden I. Een cursus bestaande uit vier voor drachten, elk van twee uurte beginnen te half acht, op Dinsdagavond 23 Novem ber e.k. en drie daarop volgende Dins dagen. In dezen cursus, welke gratis toegankelijk gesteld wordt voor hoog stens 30 deelneemsters, zal behandeld worden: de voeding in het werk mansgezin. Huisvrouwen uit den werkmansstand, grijpt deze gelegenheid aan, om nuttige wenken en raadgevingen op te doen voor uw gezin en voor de wij ze waarop gij uw zuurverdiend geld zoo goed mogelijk besteden kunt. (Zie voor de deelname verder de advertentie in dit blad). II. Een cursus bestaande uit tien voordrachten, elk van een uur, telkens op Vrijdag-namiddag van half drie tot half vier, beginnende 19 November e.k. In dezen cursus, waarvan de voor waarden van toelating in achterstaande advertentie te vinden zijn, zullen eenige onderwerpen besproken worden uit de warenkennis en voedingsleer, als brand stoffen, het aankoopen van een fornuis en keukengereedschaphet gebruik van stoomkoker en hooikist enz, Mocht het blijken, dat hierbij voor bijgegaan is een categorie van huis vrouwen, die zich om verschillende redenen noch bij den eersten, noch bij den tweeden cursus kunnen scha ren, dan zal ook aan haar wensch tegemoet gekomen worden in een derden cursus op nader te bepalen tijd. Het eenige, wat zij op het oogen- blik te doen hebben, is zich aan te melden bij de directrice, opdat dui delijk blijke dat men dezen cursus in voldoende mate verlangt. In Februari bestaat weder gele genheid tot het volgen van een kook cursus om haar vakkennis te vergroo- ten. Men bedenke echter, dat het zaak is zich hiervoor tijdig op te geven, omdat bij onvoldoende deelname een dergelijke cursus niet kan doorgaan. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de 2e helft der maand October 1909. Brieven Binnenland. J. A. Smeenk Amersfoort H. Vos Amsterdam J. H. BuenodeMesquita Bergenopzoom Dames de Haag Blaricum Henrica Bruu Buren Sweer Hoetboet Barneveld A. Out Groningen Rijksveldwachter Haspel Alg, Mij. v. Geld Uitk. Overschie Mad v. Reede Soesterberg H. Burema Slochteren Briefkaarten. Mej. Pap Amsterdam L. Hol E. D. Mulder Amersfoort G. B. Enter Amsterdam Mej. H. lenten D. Kroese G. Meier Amersfoort G. Kortwijk Haag Mej. R. v. Dijk H. Nijland Haaksbergen H. Elschot Brunnen (Dl.) Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 7 Nov. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. 's Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Herdenking der Kerkhervorming. Remoiistrantscho kerk. Voorm. 9'/» uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden Voorm. 11 uur, Ds Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Gercform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur. Ds. A. Steijling, pred. te Naarden. 's Av. 5'li uur. Ds. A. Steijling. Beide keeren collecte voor hulp behoevende Kerken. Gerefonn. kerk (Zuidsingel). Vooim. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur, de Heer D. Barth. van 's Gravedeel. 's Av. 5 uur, de heer D. Barth. Chr. Gercform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 95/» uur, Godsdienstoefening- 's Av. 5'/» uur. Godsdienstoefening. Prinses Juliana. H. M. de Koningin vertoeft dage lijks met Prinses Juliana in het Koninklijk Park op mooie beschutte plekjes, en voor het vervoer daarheen wordt meermalen gebruik gemaakt van den onlangs beschreven gesloten kinderwagen. Naar wij vernemen, rust de Prinses des nachts in haar eigen kamer, met jle verpleegster, terwijl hare hofdame in haar kamer in de nabijheid slaapt. Des morgens 8 uur, zeer geregeld, wordt de Prinses naar de Koningin gebracht: eene der verpleegsters gaat vooruit, en de andere draagt de Prin ses op een kussen, terwijl de hofdame volgt. Weg ïuet het stuiverstuk. De Kamer van Koophandel te Hee renveen heeft besloten, zich te wenden tot den Minister van FaDanciën, aandringende op inwilliging van het verzoek der Kamer van Koop handel te Zutfen om het nikkelen stuiverstuk zóó te veranderen, dat verwarring met het kwartje zal zijn uitgesloten. Kilometerboekjes en retourbiljettcn. De «Arnh. Ct." verneemt uit Amster dam, dat er met 1 Mei kilometer boekjes komen, geldig voor Staats- en Holl. IJzeren Spoorweg. De retour- biljotten worden afgeschaft. De prijzen van de heen- en weerreizen worden daardoor hooger; maar bet tarief der abonnementen wordt verlaagd. Aan een der grootste hotels te Heerenveen kwam eene vrouw uit het dorp Nieuwebrug om den reiziger van een der grootste firma's in manu facturen te Leeuwarden te spreken. De man was er niet, was er niet geweest en men kende hem niet. Uit liet verhaal der vrouw bleek al spoedig, dat zij door een oplichter bedrogen was. De reiziger had haar zeer goedkoope stoffen aangeboden; zij had voor f24 gekocht, welke zij terstond betaalde. De welbespjaakte bezoeker had toen ook nog verteld, dat hij eene mooie bestelling in het nabijgelegen Stob begat gekregen hadhij moest het gekochte nog daarheen brengen maar had eigenlijk weinig tijd. Hij noemde den naam dier familie; de vrouw kende baar wel. De reiziger verzocht haar toen te willen zorgen, dat het gekochte bij de familie besteld werd zij had daartegen geen bezwaar en betaalde met een maar alles vooruit, want de familie was zeer solide. Toen zij echter bij de familie kwam. wist deze van niets. En boven dien bleek, dat de «goedkoope" stof eigenlijk «duurkoop" was! CURSUS I: Deelneemsters kunnen zich aan melden bij de Directrice, waar zij kosteloos een toegangskaart voor alle vier avonden kunnen bekomen. CURSUS II: Per cursus van tien lessen ƒ10. Aanmelding bij de Directrice. HET BESTUUR. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallep van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreei onder meer: Een feit is '(dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. zeep aller dames is de alleen echte van BERGMANN Co Radebeul want deze alleen geeft een zacht, rein gezieht, blozend, jeugdig uiterlijk, witte, fluweel-zachte huid en schoone tint. a 50 £ts. per stuk verkrijgbaar by: J. y. d. Hooff. geeft volgens opgave der geboorte opheldering in alle zaken, voorspelt de toekomst en het verledenc, ook per brief. Oude Zijds Voorburgwal 256 AMSTERDAM over het Stadhuis.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5