NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. SÉelsmi mt is rechtzaal. rto. 92. Woensdag 17 November 1909. Acht-en-dertigste jaargang. Plaatselijk Nieuws. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUI LLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Ten vervolge op hun schrijven van 29 October 1909, afdeeling I, no. 1546, zonden Burgemeester en Wet houders aan de raadsleden afdrukken der 3 missives van hun college aan den Minister van Binnenlandsche Zaken betreffende de Hoogere Burgerschool en de eventueel te stichten Handelsschool. Ter wille der belangrijkheid laten wij die in hun geheel hier volgen Wij meenen niet te mogen nalaten onder de aandacht van Uwe Excellentie te brengen, dat, naar de gegevens die thans bekend zijn, het aantal afdeelingen, waarin de Hoogere Burgerschool in den toekomstigen cursus gesplitst zal moeten worden, tengevolge van het groote aantal „buitenleerlingen" wederom vermeerderd zal moeten worden. Telt de school in den loopenden cursus reeds 12 afdee lingen, het aantal zal vermoedelijk door de medegedeelde oorzaak tot 13 stijgen. Inderdaad wijst dit op eene buiten gewone schoolbevolkingbuitengewoon, indien gelet wordt op het aantal inwoners (24 087) en het aantal buitenleerlingen. Voor het feit, dat eene Gemeente met 24 087 inwoners eene Hoogere Burgerschool met 13 afdeelingen in stand zal moeten houden, vragen wij in 't bijzonder de aandacht van Uwe Excel lentie. Indien het aantal afdeelingen wederom vermeerderd moet worden, zal dit alweer eene belangrijke vermeerdering van uitgaven tengevolge hebben. Reeds nu zijn die lasten voor de Gemeente zeer bezwarend en onevenredig hoog, indien men let op de verhouding tussehen het aantal buitenlcerlingen en leerlingen, die kinderen zijn van ingezetenen. Over het jaar 1903 werd eene subsidie van het Rijk genoten van f15 000 terwijl de school in December 1903 telde. 12 afdeelingen. Behalve de financieele bezwaren zal zich eene andere moeilijkheid voordoen. Toen indertijd, door een toevloed van leerlingen, een dubbel personeel aange steld moest worden, heeft de Gemeente raad, nadat deze toestand eenige jaren bestaan had, aan alle leeraren, die ten gevolge van de splitsingen der klassen aangesteld waren, eene vaste aanstelling gegeven en bovendien eene veel verbe terde salarisregeling ingevoerd (ongeveer gelijk aan de Rijks-regeling) die belang rijke offers van de Gemeente eischte. Tot deze maatregelen is de Gemeen teraad overgegaan teneinde een bekwaam personeel aan de school te kunnen verbinden en te kunnen behouden. Door de benoeming van tijdelijke leeraren die naar elders vertrokken zoodra zij hunne positie konden verbeteren en de betrekkelijk lage salaris-regeling toch werd schade aan het onderwijs toegebracht. De vruchten van deze maatregelen dreigen thans weer verloren te zullen gaandoor de vermeerdering van de leerlingen zal het tegenwoordige perso neel niet alle lessen kunnen geven, zoodat men weer gedwongen wordt tot de aanstelling van tijdelijke leeraren. Het is den Inspecteur van het Mid delbaar onderwijs bekend, dat plannen tot verbetering van de schoollokaliteit in vergevorderden staat van voorbereiding verkeerentengevolge van eene opmer king, in een daarop betrekking hebbend advies van den Inspecteur, wordt thans onderzocht in hoeverre de stichting van een nieuw schoolgebouw, in plaats van vergrooting van het bestaande gebouw, mogelijk is. Wij meenden Uwe Excellentie met de voorloopige gegevens betreffende den nieuwen cursus niet onkundig te mogen laten en verzoeken Uwe Excellentie eerbiedig, wel uwe aandacht aan deze zaak te willen wijden en de Rijks subsidie in verband met het toenemend aantal buitenleerlingen te verhoogen. Burgemeester en "Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, De Secretaris, WUIJTIERS. J. G. STENFERT KROESE. Amersfoort, 21 Mei 1908. Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken te 's-Gravenhage. Ten vervolge op ons schrijven aan Uwe Excellentie van 12 Maart 190S, Afdeeling I, no. 396, betreffende het ter zijde genoemde onderwerp, hebben wij de eer nogmaals de aandacht van Uwe Excellentie op deze aangelegenheid te vestigen. Het vermoeden betreffende de uit breiding van het aantal leerlingen, medegedeeld in ons schrijven van 12 Maart, is thans reeds in die mate tot zokerheid geraakt, dat de Gemeenteraad ons college heeft moeten machtigen eene oproeping voor eenige tijdelijke leerkrachten te doen uitgaan. Alle na- deelen, nader omschreven in onze ge noemde missive, zullen derhalve in den j komenden cursus ondervonden worden, tenzij op kraohtige wijze grooteren steun van het Rijk ondervonden zal worden. Wij vertrouwen, dat Uwe Excellentie uit de hierbijgaande bijlagen de overtuiging zal verkrijgen, dat hier voor inderdaad zeer deugdelijke motieven bestaan. Aannemende, dat eene klasse op een Hoogere Burgerschool niet meer dan 30 leerlingen mag bevatten, blijkt uit bijlage A, dat van 1897 slechts twee keer een parallel-klasse is noodig geweest voor kinderen van ingezetenen (1902 en 1906) terwijl er in al die jaren totaal 63 extra-parallel-afdeelingen geweest zijn. In dit verband meenen wij er op te mogen wijzen, dat bij eene vergelijking tusschen de subsidies aan verschillende scholen, niet gelet moet worden op het getal buitenleerlingen voor deze Ge meente abnormaal hoog maar op den invloed, dien de buitenleerlingen op de kosten voor de Gemeente uitoefenen. Indien toch eene klasse reeds gesplitst moet worden tengevolge van het aantal kinderen van ingezetenen is een aantal buitenleerlingen in een dergelijke klasse voor de Gemeente niets dan voordeel; de buitenleerlingen veroorzaken geen kosten en betalen schoolgeld. Indien daarentegen klassen gesplitst i moeten worden tengevolge van de buiten leerlingen, dan veroorzaken zij juist de kosten voor de Gemeente. Uit bijlage] A blijkt, dat in dit opzicht onze Ge- meente in zeer ODgunstige omstandig heden verkeert, 'tgeen niet te verwonderen is, indien gelet wordt op den omvang van de school en het aantal inwoners. door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. Dat de kosten van de school op in derdaad benauwende wijze stijgen, moge Uwe Excellentie blijken uit bijlage B. De zuiveae kosten (waaronder niet be grepen de uitgaven voor de rente en aflossing voor de stichting van het school gebouw) stegen van 1897 tot 1907 van f 7419.985 tot f 19011.63. De kosten voor 1909 zullen vermoedelijk f24.000 be dragen. Deze uitgaven dreigen te zwaar te worden voor de Gemeente,terwijl in 1897 2.85% aan Inkomstenbelasting ge heven werd, is dit thans tot 3% gestegen. In die jaren is een z.g. Straatbelasting ingevoerd, die spoedig na haar in werking treden belangrijk verhoogd moest worden. De opcenten op de Grondbelasting wegens gebouwde en ongebouwde eigendommen bedragen respectievelijk 40 en 10: ter wijl 50 opcenten op de Personeele be lasting worden geheven. Slechts zeer noode zouden wij over wegen of, indien het Rijk in deze niet tegemoet kan komen, op andere wijze de zoo drukkende uitgaven voor de Hoogere Burgerschool verminderd kunnen worden. Eene oplossing in die richting zou wellicht gevonden kunnen worden door het schoolgeld voor de buitenleer lingen belangrijk te verhoogen, al zoude daardoor ook de Rijks-subsidie verloren gaan. "Wij zouden evenwel ongaarne en slechts door den nood gedrongen den Gemeenteraad tot een dergelijk besluit adviseeren. Wij vertrouwen, dat het bovenstaande Uwe Excellentie, lettende op de zeer drukkende uitgaven, die de buitenleer lingen voor de Gemeente veroorzaken, aanleiding zal kunnen geven tebevorderen, dat de Rijks-subsidie tot f15.000 ver hoogd wordt. Bij aldien Uwe Excellentie nadere mondelinge toelichting noodig acht, ver klaren wij ons hiertoe gaarne bereid. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, Do Burgemeester, WUIJTIERS. De Secretaris, J. G. STENFERT KROE8E. Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Schoolbevolking op 31 December der jaren 1897 tot en met 1907. le kl. 2e kl. 3e kl. 4e kl. 5e kl. d a Ui a a a PU C2 O a a a a ïH c a a a O -3 sc - te, 'S N: 3 K a to r 5 o sc a be _a 3 T N O tc 5 '3 c H-t C t—l PP c I PP 3S97 18 G 14 10 n 21 15 10 7 6 1898 '20 11 13 9 20 18 14 17 11 5 8 1S99 19 34 19 IS 14 15 19 31 11 10 10 1900 2340 29 34 25 '29 11 '25 10 29 12 1901 2S 38 30 44 30 48 13 34 5 IS 13 1902 23 23 30 41 27 51,33 34 10 25 14 1903 28 '23 '2G '27 23 34 28 38 14 21 12 1904 19 24 25 25 26 25 17 32 17 21 10 1905 19 2G 21 28 20 25 17 27 16 24 10 1906 34 30 18 32 15 26 17 86 12 15 11 1907 25 43 31 38 14 22 19 33 15 20 12 Hoogere Burgerschool te Amersfoort. Zuivere kosten na aftrek van subsidie en schoolgelden (zonder uit gaven voor de rente en aflossing voor de stichting van het schoolgebouw) over de jaren 18971907 in ver band met schoolbevolking. Boevekind. De „nieuwe." In haar vaal japonnetje, met de glad-weggestreken haren en het smalle, witte gezichtje leek ze zóó nietig, zoo nederig, daar in het ruime kantoor- vertrek, dicht bij den lessenaar van den boekhouder... wrij vend over elka&r de beverige handjes, en turend naar de punten van haar grofleeren schoenen... Van 't eerste uur af, dat de nieuwe juffrouw op 't kantoor was gekomen, hadden de anderen zich op voorzichtig afstandje van 'r gehouden. Zij voelde 't en werd er door gedrukt. Als ze iets zei, dan was 't fluisterend, bedeesd, met angst in de oogen, dat men haar zou afsnauwen. Ze was aan meneer-zelf gerecommandeerd door een van z'n kennissen en dat werd óók al druk befluisterd. Juffrouw Anne, elegante blondine met keurig toiletje en prachtig-gesoigneerde handen, die met den volontair wat aardigjes kon koketteeren, kreeg als «de nieuwe" haar naderde, een viezig trekje om de lippen. Drukte bij-voor- baat met reukwater besprenkeld, fijn batisten doekje tegen haar neusje... nam de «nieuwe" dan met koud-min- achtende oogen en ongeduldig grijnsje van top tot teenen op. Van het papieren kraagje, waar een verlept stuk-das uit kwam kijken tot de grove laarzen... Precies dingen zooals de werkmeid droeg... Een schandaal, feitelijk, om zoo-iemand als collega te hebben... Om je dood-te-schamen en een andere betrekking te zoeken... Juffrouw Betsy was een lachebekje, dat tevens veuijnig-scherp kon zijn. Die had als de «nieuwe" haar twaalfuurtje zat te kauwen, al eens naar het kale boterhammetje-met margarine gekeken, zóó dichtbij, dat haar neuspunt 't bijna raakte. Eu toen de boekhouder net-toevallig de «nieuwe" riep voor iets, zei Betsy, tusschen twee proestbuien in: «Hè, meneer, juffrouw Stevens zit juist te lunchen... Stoort u haar toch niet!" De «nieuwe" werd vuurrood, maar dulde de grofheid gelaten, haastte zich naar den boekhouder... En toen juffer Anna gereed was om heen te gaan die had een klein uurtje vrij zei ze tot tusschen een en twee Bets «Moet-jij vandaag niet lunchen En nog in den gang hoorde men het schamper-proesten van de blondine- Zoo waren er een paar weken voorbij gegaan. Eens, op 'n keer, kwam plotse ling meneer-zelf op het kantoor- Als bij tooverslag slechts door over ijverig peDgekras en getjinkel van de schrijfmachine verbroken werkstilte. De boekhouder stond, in z'n schrik, zoo haastig uit z'n stoel op, dat een inktpotje wankelde en een portefeuille met papieren op den grond viel... De blondine deed, al type- writend, haar best om het poezele blanke vau haar gesoigneerde handen goed te laten uit komen. Bets zat met 't hoofd heel diep over haar werk gebogen- En de patroon ging naar de «nieuwe" toe. Juffrouw Anna hield op met lettertjes-tj inkelen om meneer niet te hinderen, en om te luisteren— Meneer praatte zachtjes, vriendelijk met de «nieuwe". Zij, van het vale japonnetje en de meideschoenen was eerbiedig opgestaan, keek meneer aan met iets zoo dankbaarsals kind, dat bescherming zoekt bij een heel-sterke, omdat 't geplaagd wordt... Opde wangen der blondine kwam blosje van woede— 'tWas waarachtig of meneer met een dochter sprak, zoo vriendelijk en zacht— Tegen zoo'n burgerdeern... 'tWas om je te verknijpen... En in het gemoed van blondine werd vaster het plan om iets anders te zoeken... Voordat ze ging, zou zij meneer dan toch wel eens eventjes duidelijk maken, hoe geen meisje van nette familie naast zoo'n meid zou verkiezen te zitten... Op 't laatst zouên de menschen ije met zoo'n mensch op een lijn stellen— En als juffrouw Cato weêr met den volontair, zoon van een handelsvriend des patroons een «ommetje" maakte, dan zou ze toch wel eens eventjes— Om voor zoo'n mensch het veld te ruimen, dat was toch ook al te kras— Voordat meneer, dien keer, van het kantoor ging, gaf hij de «nieuwe" een hand, Cato gaf collega Betsy een duwtje met de knie... Of zij 't wel merkte?"— De «nieuwe" was bloed rood van verlegenheid, maar d'r oogen straalden van dankbaarheid... En dien heelen middag durfden de anderen geen hatelijkheid te zeggen. Maar aan de manier, waarop Cato let tertjes tikkelde, en aan het gekras van Bets d'r pen kon-je zoo duidelijk merken, hoe 't in die twee harten stormde, kookte van woede— 't Zal een dag of vijf, zes later ge weest zijn dat de blondine bij meneer, op het particulier kantoor, moest zijn om een paar orders te ontvangen... De boekhouder was ziek en zij was tijdelijk chef- Ze had al haar buiging gemaakt en was bij de deur, toen meneer plotse ling, op vreemden toon, 'r terugriep... «Juffrouw Wagemans— Verbaasd, tikje-ontsteld"Want meneer keek bijzonder ernstig... keerde zij terug... Bleef wachtende staan... Werd bleek,— want 't moest inder daad iets bijzonders wezen... Meneer schoof een vouwbeen tusschen duim en wijsvinger op en neêr... Zocht blijk baar naar 'n begin... Zei toen opeens «Juffrouw Wagenaars, ik had u al lang iets willen zeggen— 't Betreft namelijk uwe collega j uffrouw Stevens." Meneer tuurde strak naar het ivoren vouwbeen en kon daarom niet merken het vonkje, dat in de oogen der elegante blondine brandde... Het trillen van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1