Onmiddelijke Verbetering Mevroaw Verdijk, oud 62 jaren betuigt nare tevredenheid ever de Pink Pillen. Jenkende huidziekten. Advertentiën. ZATERDAG 4 DECEMBER a.s. ETALAGES. Amersfoortscli Wissel- en Effectenkantoor RECLAME. Af fir. Verdijk. Mevrouw Theodore Verdijk, geb. Bexhens de Mazenburg, te Boxmeer, oud 62 jaren, laat zich aldus uit: .Het is mij zeer aangenaam u te kunnen meedeelen dat de Pink Pillen mij het meeste goed hebben gedaan. Gedurende drie jaren heb ik aan maagpijnen, scheuten, slechte spijsvertering, brakingen en erge schele hoofdpijnen geleden. Ik bad, gedurende dat lange tijdperk van smarten, vele geneesmiddelen genomen, maar te vergeefsch. Ik nam toen een laatste proef met de Pink Pillen, en tot mjjn groote tevredenheid ondervond ik een on middelijke vei belering. Na een betrekkelijk korte behandeling had ik het genoegen een volkomen genezing te verkrijgen. Nu is mjjn gezondheid meer dan een jaar lang volkomen goed." Indien uw spijsvertering niet goed is, indien gij geen wil hebt van uw voedsel, vergeet dan de Pink Pillen niet, die een doeltreffend, goed koop en gemakkelijk te nemen geneesmiddel zjjn, dat aan uwe verteringsorganen de kracht geeft die zij hebben verloren. Wacht u voor middelen die, zooats spijsverterende fermenten, schijnbaar verbetering aanbrengen, doordat zij het werk van de maag verrichten. Houdt gy met die behandeling op, dan is de zieke even- ver. Óm u te genezen is niets beter dan een hersteller van het bloed, dat wil zeggen een middel dat in staat is kracht te brengen naar alle organen wie het daaraan ontbreekt. De Pink Pillen genezen dé bloedarmoede, de bleekiucht, de algemeene zwakte, de schele hoofdpijnen,plaatselijkepijneii, zenuwuitputting Prijs 11.75 de doos, f9.per 6 doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Botterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. De toestand der lokaliteiten van de Hoogero Burgerschool alhier. In het jaarverslag 1906 van de gezondheidscommissie voor de ge meente Amersfoort, komt, nadat de gebreken van schoolbanken, verlichting, ventilatie, urinoirs, privaten, kleeren- bergplaatsen en drinkwater in de H. B. S. opgesomd zijn, de volgende zinsnede voor: «Het oude Hoofdgebouw is echter geheel onvoldoende." Bovengenoemde Commissie consta teert de algebeele onvoldoendheid van het Hoofdgebouw uit een gezondheids- oogpunt. Om een gemakkelijk overzicht van den onhoudbaren toestand te ki ijgon, volgen hieronder zoo beknopt mogelijk de bezwaren van de gezondheidscom missie en de opmoikingen der ver schillende leeraren A. Algemeene bezwaren. Verlichting. Verslag gezondheids commissie «Op de II. B. S. is deze op een triestigen dag in vele lokalen onvoldoende, terwijl in enkele het licht rechts in plaats van links invalt." In de lokalen 2, 7 en H valt het licht b.v. van rechts in, bovendien laag en van achteren, zoodat de borden sterk glimmen, waardoor veel van de oogen der leerlingen wordt gevergd. In lok. 3 en de gymnastiekzaal is het zeer donker. In lok. 6 wordt het licht op het bord door een muurdam onder schept in lok. C door de Ambachts school. Inde zijgangen van het Hoofdgebouw en op de trap van het Werkbuis is het licht zeer onvoldoende. II. Ventilatie. Verslag gezondheids commissie: «Deze geschiedt op de H. B. S. door schuiframen, deuren en tuimelende bovenramen en vraagt vei betering. Wanneer de ramen opgeschoven worden, zitten de leerlingen op den tocht, zoodat vaak door hen geklaagd wordt; b. v. in lok. 6 en 7 zit de achterste leerling niet meer dan een halven Meter van de kachel (zonder scherm), zoodat hij soms van den eenen kant een gloeiende hitte, van den anderen kant een kouden tocht krijgt. Verslag gezondheidscommissie: «Ook in de H. B. S. treft men deze fout aanb. v. een afstand van M. van kachel tot bank." Verslag gezondheidscommissie: «De ventilatie van de ui inoirs en de privaten in de H. B. S. (Hoofdgebouw) ts onvol doende; [zij verspreiden stank in de gangen." III. Ruimte. Verschillende lokalen b. v. 1 en 2, de teeken- en gymnastiek zaal en het lokaal voor natuurlijke historie, zijn te klein voorsterkbevolkte klassen, zoodat b. v. in luk. 1 twee der jongens bij een tafeltje moeten plaats nemen. Ook in lok. M. moeten twee leerlingen op stoelen zitten, waar ze bovendien slecht op het bord kun nen zien. De opgang in Hoofdgebouw en Werkhuis en de gangen in het eerstgenoemde gebouw zijn veel te smal, wat groot gevaar opleveren kan bij brandte meer omdat alle deuren naar binnen openen. Door lok. L moeten, terwijl er onder wijs wordt gegeven, andere klassen passeeren. Geschikte bergplaatsen voor de boeken der leei lingen ontbreken, zoodat vóór schooltijd op de trap en langs de muren in de gang de boeken te vinden zijn; terwijl gedurende de lessen de boekentasschen op den vloer naast de bank liggenwil de leeraar het schriftelijk werk der klasse contro- Ieeren, dan moet er eerst opruiming worden gehouden, omdat de meeste gangen (zie boven) op zich zelf al veel te smal zijn. De boeken en tasschen krijgen dan gewoonlijk een plaatsje onder de voetbank. Ook voor de fietsen is er geen berg plaats; deze zwerven in bet tuintje vóór het Hoofdgebouw of liggen opgepakt in het kleine portaal. Verslag gezondheidscommissie: «In de H. B. S. bevinden zich de kleeren- bergplaatsen o a. in de meisjeskamer. Dit veidient afkeuring." IV. Gehoongheid en Gelijksoortige bezwaren. De zolderingen in de lokalen A, B en C van het Werkhuis schud den (als er boven les gegeven wordt), zoodat de ramen rinkelen. In lok. K rammelen de vensters bij het gewoon loopen van één persoon. Bovendien resonneeren de wanden in dit lokaal zeer sterk door het bouten beschothet spreken valt den leeraren hier dan ook zeer zwaar. In de lok. B, C, D en K moet soms het onderwijs gestaakt worden wegens de geluiden, die van de belendende gebouwen (Ambachtsschool en Lagere School) binnendringensmeden en timmeren, gymnastiseeren, zingen en spelen van schoolkinderen, soms alles tegelijk. Lok. 3 heeft last van de gymnastiek zaal; lok. 1 en 4 van het rumoer in de steeg. Bij een eenigszins sterken wind linkelen de ramen in verschillende lokalen, wat hoogst hinderlijk is. V. Vochtigheid. In lok. A lijden de kasten zoozeer aan vochtigheid, gevolg van het inlekken door het dak, dat de boeken en atlassen, alsmede een verzameling voorwei pen voor land en volkenkunde er geheel bederven. In enkele lokalen (C, D) is de vloer op sommige plaatsen door vocht geheel erteerd VI. Water. Verslag gezondheids commissie: «Waschgelegenheid ont breekt dikwijls, bijv. in het Hoofdgebouw der H. B. S." Waterleiding ontbreekt in het Hoofdgebouw geheel. VII. Borden. Deze zijn hoogst onprak tisch, in den regel veel te klein, slecht opgesteld en slecht belicht. Er is geen enkel goed bruikbaar schoolbord. Bijvoorbeeld is het bord in het lokaal voor natuurlijke historie slecht: glimt en schrijft slecht; dit gevoegd bij de breedte van het lokaal maakt, dat een deel der leerlingen het geschrevene slecht lezen kan. VIII. Banken. Verslag gezondheids commissie: «In de H. B. S. vindt men bijv. in enkele lokalen overal dezelfde schoolbanken. Het zoude gewenscht zijn, met het oog op de zeer verschil lende grootte der leerlingen, hierin verandering te brengen." Het komt dan ook voor, dat de kleinste leerlingen op de zitbank boeken opstapelen en daarop plaats Demen, om te kunnen schrijven; terwijl de grootere leerlingen soms met hun beenen geen raad weten. Daar de banken niet amphitheatersgewijs op- loopen, zien de achterste leerlingen tegen de ruggen der anderen en moeten, om op het bord te kunnen kijken, soms gaan staan of op de leuning van de bank plaats nemen. Door den vorm der lokalen moeten de banken zoo geplaatst worden, dat er geen voldoende ruimte overblijft tusschen de rijen banken en den muur (lok. 3, 4, 6, 7), om den leeraar in staat te stellen de leerlingen te contro- ieeien. In nagenoeg geen enkel lokaal kan de leeraar zich rondom de klas bewegen. Deze plaatsing der banken bewerkt verder, dat in sommige lokalen a. de voorste leerlingen te dichtbij het bord zitten (in lok. 4 en L is b.v. de afstand van bord tot bank maar 1 M.) b. de achterste leerlingen daarvan te ver verwijderd zijn (lok. 4, G, 7, 9, D, G, K en M) c. enkele leerlingen onder een hoek van 20» op het bord moeten zien, wat zeer hinderlijk bij het onderwijs en hoogst verderfelijk voor de oogen der leerlingen is (bijv. lok. 4, 9, L en M.) IX. Lessenaars. In alle lokalen is dringende behoefte aan een klein podium met daarop geplaatst tafeltje en lessenaar. Thans is daarvoor geen plaatsruimte te vinden in de tegen woordige omstandigheden moet de leeraar zich in zeer beperkte ruimte, die niet verminderd kan worden, bewegen. En wat het voor een leeraar zegt. om les aan les onderwijs te geven, met het leerboek in de hand en niet in staat behoorlijk aanteekening te maken, behoeft geen verdere toelichting; zulk les geven mag niet geëischt worden, zeer zeker niet jaren achtereen. X. Leeraarskamers. De plaats van deze is hoogst ondoelmatig. Op den luwen houten vloer is geen zeil aanwezig. Kastjes voor de boeken der leeraren ontbrekende tegenwoordige boekenplanken zijn onbruik baar wegens het stof. XI. Directeurskamer. Deze ziet er, wat tafelkleed, gordijnen enz. betreft, al even armoedig en onhuiselijk uit als de leeraarskamers. Er ligt in die kamer in het Hoofdgebouw niet eens een karpet op den vloer. XII. Vergaderlokaal. Voor den goe den gang der school zijn leeraars- vergaderingen telkens noodzakelijk. De directeurskamer, waar ze nu gehou den worden, is daarvoor veel te klein, tengevolge waarvan de stoelen op lijen moeten staan gedeeltelijk achtei den rug van den voorzitter, zoodat elke geregelde bespreking onmoge lijk is. XIII. Verwisseling bij de lessen. Daar er twee schoolgebouwen gebruikt wordeu, moeten de afdeelingen det klassen niet alleen in de vrije tien minuten overloopen van het eene gebouw naar het andere, maar ook moeten ze tusschen tweeopeenvolgende lessen meestal van lokaal veranderen. De gangen en trappen zijn zoo nauw, dat het circuleeren van honderden leerlingen aanhoudend ernstig bezwaar oplevert. Dat deze bezwaren, zoo goed en zoo kwaad het ging, overwonnen konden worden, is alleen toe te schrijven aan den goeden geest, die in de school heerscbt en aan den goeden wil der leerlingen, om wan orde te voorkomen. De normale toestand zou zijn, dat elke afdeeeling één bepaald lokaal had. Daardoor zou a het bovengenoemd hinderlijk en tijdverlies veroorzakend vërwisselen vervallen b elke leerling aansprakelijk gesteld kunnen worden voor zijn eigen zitplaats, terwijl nu b.v. bij eventueele beschadiging van een bank de schul dige zeer moeilijk is te ontdekken; c. rekening gehouden kunnen wor den met de grootte der banken voor lagere en hoogere klassen. In andere soortgelijke scholen zijn banken ingericht voor één leerling, waardoor de goede gang van zaken aanzieniijk wordt bevorderd. XIV. Invloed van een nette omgeving (d. i. Lokaliteiten) op liet karakter der leerlingen. Toestanden, zooals hier bestaan, zijn ook hierom af te keuren, dal inrichting van schoolge bouwen (wandversiering enz krachtig kan medewerken tot de opvoeding der leerlingenreden, waarom hiervoor aan andere hoogere burgerscholen zooveel zorg besteed wordt. B. BIJZONDERE BEZWAREN, (d. i. van enkele leeraren.) 1. Gymnastiekzaal. Het oppervlak van den vloer moest viermaal zoo groot zijn, om behoorlijk gymnastiek onderwijs te kunnen geven. Eén muur draagt nu zooveel toestellen, dat plakkaten kalk daarvan neervallen en er zelfs onlangs onder de les een brok steen van een hoogte van 5 Meter naar beneden kwam. Gewenschte wijzingen in de toe stellen zijn a. verandering der bestaande ver ouderde ladders in moderne met tegenwicht, waardoor ophijschen ver valt, en mogelijkheid van vallen niet zou bestaandeze verandering kan zoodanig gemaakt worden, dat ge noemde ladders tevens gebruik t kunnen worden als twee horizontale en als twee schuine ladders; b. verandering in de aanhechting van de rekpalen, waardoor het hoogst- gevaarlijke sjouwen met die palen door de leerlingen eveneens ophoudt. II. Lokaal voor natuurkunde Behalve de verschillende gebreken, die reeds boven bij de algemeene bezwaren werden genoemd, zijn er nog de volgende o. de afwezigheid van een sleenen pilaar op afzonderlijk fundament voor trilvrije opstelling van een gevoeligen galvanometer b. de afwezigheid van een goede projectielantaarn, ingericht voorelec- trisch booglicht; c. de afwezigheid van electrischen stroom van genoegzaam hooge span ning, b.v. 70 volt minstens; d. het gemis van aansluiting bij de waterleiding. Voornamelijk het onder sub c genoemde gebrek maakt, dat een behoorlijk onderwijs in de natuui kunde niet mogelijk is. III. Lokaal voor scheikunde. Behalve de algemeene bezwaren, nog de gebreken genoemd bij natuurkunde sub c en d. Dat ook de commissie van toezicht op het M. O. instemt met het gevoelen der gezondheidscommissie en van de leeraren, blijkt uit hare verslagen van 1907 en 1908. In haar verslag van 1907 wordt gezegd, nadat over de splitsing der le en 2e klasse is gesproken«In verband hiermede en met de wen- schelijkbeid een eind te maken aan den tegenwoordigen toestand, waarbij het onderwijs gegeven wordt in twee gebouwen, die beide in menig opzicht ongeschikt zijn voor hun doel en die op betrekkelijk verren afstand van elkaar gelegen zijn, had de commissie een langdurige bespreking met Burge meester en Wethouders, waarin haar bleek, dat ook bij hun college de overtuiging bestond, dat voorziening noodig is, wil de school, ook in het belang der gemeente, op den duur bare taak goed kunnen vervullen. Verslag commissie van toezicht 1908 In den hoogst ongunstigen toestand der gebouwen, waarmede de school zich sedert meer dan tien jaren moet behelpen, is ook in dit jaar geen ver andering gekomen. Ten slotte zij opgemerkt dat geen der lokalen in ieder opzicht voldoet aan de uit den aard der zaak minimale eischen, die door de Wet gesteld worden aan de localiteiten eener school. Een adres van den onderstaanden inhoud en onderteekend door een twintigtal leeraren aan de Hoogere Burgerschool alhier, werd dezer dagen ingediend bij den Raad der gemeente. Aan den Raad der Gemeente Amersfoort, geven met den verschuldigden eer bied te kennen, ondergeteekenden, leeraren aan de Hoogere Burgerschool te Amersfoort; kennis genomen hebbende van de conclusiën door den Raad in zijn ver gadering van 26 November 1907 aan genomen, «dat herziening van de reglementen op het Middelbaar Ondei- wijs in deze gemeente en een juiste omschrijving van ieders rechten en plichten krachtig kan bijdragen tot een goede verstandhouding onder het personeel van de Hoogere Burgerschool en tot behartiging van de belangen van de school", en van de door Bur gemeester en Wethouders aanvaarde opdracht om deze herziening ten spoedigste tot stand te brengendat naar hun eenpaiige overtuiging het beoogde doel bet best bereikt zou worden door de thans hier bestaande reglementen voor het Middelbaar Onderwjjs te vervangen door een nieuw Reglement, dat een zoo getrouw mogelijke navolging bevat van de voorschriften vao het Reglement voor de Rijks Hoogere Burgerscholen," be- nevense en nieu whuishoudelijk regle ment overeenkomstig het bepaalde in art. 20 van dat reglement; dat zij op grond daarvan in een adres van den 14 Novemberl908 aan Burgemeester en Weth. hun wensch kenbaar gemaakt hebben, dat deze wijziging zoo spoedig mogelijk tot stand moge komen; dat zij zich ook tot Uwe Edelacht bare Vergadering gewend hebben, dato 24 April 1909 met het verzoek te willen bevorderen, dat de toege zegde herziene reglementen voor het Middelbaar Onderwijs, in het belang der school althans, nog vóór het einde van den cursus 1908/09 in werking zouden worden gesteld; dat echter de toegezegde herziening der reglementen thans nog niet heeft plaats gehad, reden waarom zij zich bij deze nog maals tot Uwe Vergadering wenden met het beleefde verzoek de toege zegde reglementsherzieningen zoo spoedig mogelijk baar beslag te doen krijgen. 't Welk doende, enz. Amersfoort, 12 Nov. 1909. Vervolg Plaatselijke berichten, enz., zie bgvoegsel. RECLAME. Niets kwelt u meer dan een jeukende huid ziekte. Aambeien zijn door hun pijnlijk karakter bijzonder lastig te verdragen. Het jeuken ervan maakt u bijna krankzinnig. Zij verwoesten uw slaap en maken u mismoedig en wegkwijnend. Nooit krijgt ge de minste verlichting, of gij staat, zit of loopt. Eczema is niet alleen onooglijk, maar ook besmettelijk, "en het breidt zich schrikbarend vlug uit. De prikkeling is zoo onuitstaanbaar, vooral wanneer ge warm wordt, dat gij bijna niet kunt nalaten om dw huid open te krabben. Huiduitslag, puistün, schurft en gordelroos ziju eveneens zeer pijnlijk en in staat om u moedeloos le maken. Voor aambeien, eczema en iedere jeukende huidaandoening is Foster's Zalf zonder wederga. Zij doet onmiddellijk de kwellende prikkeling bedaren, en geeft een ongekend gevoel van rust. Alnaarmate de aanwending der zalf wordt voort gezet, heelt de jeukende oppervlakte der huid, en de volharding van den patient wordt ten slotte beloond door een volkomen en duurzame genezing. Foster's Zalf prikkelt de huid niet en doet haar ook niet te vlug opdrogen. Over de ge- heele wereld oogstte zij door haar uitstekende hoedanigheden niets anders dan lof. Verzekert u, dat gij de echU Foster's Zalf krijgt. Zij is te Amersfoort verkrijgbaar bij den heer A. van de Weg, Langestraat 23. Toezen ding geschiedt franco na ontvangst van post wissel a ƒ1.75 voor één, of f 10.voor zes doozen. 9 In aansluiting met de aankondiging van B. en W., verzoekt de vereeniging «Handel en Nijverheid" het pu bliek beleefd, met het oog op de Zondagsrust de viering van het St. Nicolaasfeest te houden op: Hel Bestuur der Ver. anóei ca Nijverheid" S. J. VAN DUINEN, Voorzitter. J. VAN DER WAL Kzn., Secretaris. Het beste adres voor Bustes, Waskoppen, Mantel- standers enz. Koffiehuis-, Kruideniers-, Bakkers- en Slagers-Inventarissen.:: Amsterdamschc Metaal warenfabriek Warmoesstr. 180 t/o Kras. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTEGRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO's, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Snclété Anonps. COGNAC FINS BUIS f 1.40 de Liter. in vcrv-czelile bemande Ilc6ch van 5 Liter, voor- zien van het ntter.t v an Dr. P. F. VAN HAMEL ROOS A IIARMKN3. Prooffloech a 1.30. bij.» Tb. G. H. BRANDSEH AMERSFOORT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2