BIJVOEGSEL NIÉUWE AHERSFOORTSCHE COURANT van ZATERDAG 27 NOVEMBER. FEUILLETON. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. DOMINEE S DOCHTER. BEHOORENDE BIJ DE Rectificatie. In de Annonce der firma Kreym- borg Co. in ons Dummer van de vorige Zaterdag plaatsten wij bij ver gissing dat een keuze in Demi-saisons voorbanden was van f 13.75 tot f 46 Dit moest zijn van f3.75 tot f46. De Voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort Hellestraat (vacature C. J. F. Prins), bestaat uit le. A. W. Boeckhorst te Groenlo. 2e. J. B. Nakken te Woudenberg. 3e. G. ten Broeke te Oosterhuizen. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort Koningstraat (vacature A. A. Verburg), komen voor le. J. B. Nakken te Woudenberg. 2e. G. ten Broeke te Oosterhuizen. 3e. G. G. C. Weijl te Epe. Onder verwijzing naar de adver tentieder Vereeniging Handel en Nijver heid, voorkomende in dit blad, maken ook wij van onzen kant er opmerk zaam op, de z.g. pakjesavond van het St. Nicolaasfeest te houden op Zaterdag 4 December a.s. Dit zou zeker alleen daarom reeds aanbeveling verdienen, wijl dan de Zondagviering er niet behoeft onder te lijden en men bet den neringdoenden op Zondag niet lastig maakt. De heer G. Salomonson Hzn directeur der Koninklijke Stoomweverij te Nijverdal, heeft voor eigen rekening, twee eerw. Zusters uit bet St. Joseph- gesticht alhier aan zijne fabriek ver bonden ten bate zijner ruim 1600 arbeiders. Met ingenomenheid is dit edele werk niet alleen door de werklieden, doch ook door de andere inwoners van Nijverdal begroet. Een nette woning is door de directie in de nabijheid der fabriek voor de Liefdezusters ingericht. Door den heer H. Hoogland, uit Utrecht, is in de sociëteit «Vereeni- ging" hier Dinsdagavond een dam- seance gegeven, waarbij hij alle 16 partijen won. Eenige bestuursleden van het Utrechtsch Dam-Genootscbap spraken de aanwezigen toe en spoorden hen aan, ook te Amersfoort een Dam- vereeniging op te richten. Dit had in zooverre succes, dat een voorloopig bestuur werd benoemd en negeD heeren zich als lid opgaven. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren G. Woudenberg, J. Paling en P. H. Dijksterhuis. Mejuffrouw H. van Nijmegen Scboonegevel, Directrice der Fröbel school, heeft als zoodanig tegen Mei 1910 eervol ontslag gevraagd. De heer D. J. Jager, luitenant kwartiermeester bij de lie afdeeling van bet le regiment veld-artillerie, wordt met 1 Februari overgeplaatst naar het korps torpedisten te Den Briel. De prijs der aan de Centrale botermijn verhandelde boter was deze week f 1.35 tot f 1 43 voor de onge- zoutene en f l.40 tot f 1.49 voor de gezoutene. Aan mevrouw de wed. A. Rupp geboren Sluis is ingevolge de weduwen- wet voor ambtenaren een pensioen toegekend van f130. Onze voormalige stadgenoot de beer Dr. W. H. Chr. van Esveld, thans leeraar aan de Godelinde school te Hilversum, is door het curatorium van het Gymnasium te Zwolle nummer één geplaatst op de voordracht voor eene benoeming als leeraar in de oude talen aan die inrichting. Met het oog op het trichine gevaar, hoorden wij dezer dagen van velschillende personen, dat zij voor eerst liever geen varkensvleesch aten. Dit nu is niet enkel overdreven maar ook misplaatste angst. Nooit geschiedde de keuring der varkens nauwkeuriger dan thans, nu de heer W. H. van Haselen, plaatsverv. districts- en ge meente-veearts wordt bijgestaan door een rijkskeurmeester en hulpkeur meester. Wie zijn vleesch betrekt uit een goede spekslagerij kan zich over tuigd houden dat dit voor het gebruik volkomen gevaarloos is. Het 2e Abonnementsconcert, Donderdagavond in Amicitia gegeven door de heeren Verheij en Louis Wolff, de eerste piano de tweede viool, was voor de ongeveer 150 aanwezigen een avond van hoog kunstgenot. No. 1 van het programma: Sonate op 30, no. 3, G. dur, voor piano en viool, bracht allen in verrukking over het heerlijke samenspel van deze twee kunstbroeders, die elkaar zoo volkomen begrijpen. No. 2 en 3 Romance, F. dur en Sonate, no. 7 D. dur op 10 nr.3,resp.voorvioolenpianosologafnog meer te bewonderen en te genieten. Allen waren onder den indruk van het machtige kunnen dezer heeren. Na de pauze: Kreutzer Sonate, A. dur, op 47, voor piano en viool, Dit no. werd ook onberispelijk en met diep gevoel weergegeven. Een langdurig applaus na bet laatste nummer ver tolkte de wel verdienden doch den aanwezigen voor het heerlijk vertol ken der werken van den grootmees ter der muziek den onsterfelijke Beethoven. In de plaats van wijlen den heer J. H. van Munster, is als koster aan de R. K, parochie van den H. Franciscus Xaverius benoemd de heer A. J. van Munster. Bij Kon. besl. is benoemd tot voorzitter der plaatselijke commissie voor de ongevallenverzekering de heer Jhr. S. M. van Reigersberg Ver- sluys, oud-hoofdcommies ter gemeente secretarie, en is als zoodanig met ingang van 19 November eervol ont slag verleend aan den heer T. Sanders alhier. De Oranje-Vereeniging zal op Maandag 29 November des avonds ten 8 uur, in de zaal van den heer Otte Heiligenbergerweg vergaderen ter behandeling der navolgende agenda: Openingswoord door den Voorzitter. Verslag Secretaris over het afgeloopen jaar. Verslag Penningmeester rekening en verantwoording. Rapport Commissie nazien der boeken. Verkiezing van 2 leden van het Bestuur wegens perio dieke aftreding van de Heeren G. G. van Lunteren en N. W. van Megge- len. Rondvraag. De aandacht van onze lezers wordt gevestigd op de in dit nummer voorkomendeannonce van de N. V. Handels- en Crediet- vereeniging, die de bekende 2 pCt. Premieloten der Stad Antwerpen aanbiedt op zeer gemakkelijke beta- lingsconditien, namelijk tegen betaling van slechts f3 f2 of fl per maand. Deze loten trekken jaarlijks zesmaal en aan de trekkingen zijn zeer hooge prijzen verbonden van Frs 200.000 frs 100.000 frs 50 000 enz. enz. De eerstvolgende trekking van deze Loten beeft weder 10 December a.s. plaats met 450 prijzen waaronder een hoofdprijs van Frs. 100.000. Gisteravond hebben de Hage- spelers opgevoerd «Een huwelijk onder Lodewijk XV", blijspel in 4 bedrijven naar Alex. Dumas. Men bad dit stuk ook kunnen noemenHoe bij verliefd op zijn eigen vrouw werd, want dit is de hoofdinhoud toch. De costuumsin Lodewijk XV stijl stonden de spelers, vooral de dames, bijzonder goed. De mannen met witte pruik getooid, degen op zij, rok en kuitbroek, de dames met crinoline, het haar hoogopgekapt en ge bloemde gewaden. Dit alles gaf iets zonnigs en geestigs aan de tooneeltjes. De korte inhoud is: Een Franscb meisje uit adellijke familie is in een klooster opgevoed en zeer intiem ge worden met den broeder van haar vriendin. Zij wordt nu uitgehuwelijkt aan een rijk edelman zonder baar iets te vragen. Ze is getrouwd eigenlijk voor ze bet zelf weet met den Comte de Candale (Verkade). Man en vrouw kennen elkaar niet en voelen natuurlijk ook niets voor elkaar. Het huwelijksbootje dreigt te stran den, ook omdat de chevalier de Val- clos (v. Staalduinen) blijft doorgaan met zijne belle het hof te maken. Langzamerhand komt er verandering ten goede. De echtgenoot begint meer op zijn vrouwtje te letten, vergelijkt haar schoonheid met die van zijn minnares, ziet haar deugden en eindigt met verliefd op zijn vrouw te worden, hoewel hij zich zelf wijs tracht te maken, dat bet niet zoo is.Zij ondergaat hetzelfde proces. En ze krijgen elkaar. De teleurgestelde minnaar heeft afgedaan. Al zit er nu juist niet veel karak- terteekening in dit stuk, toch is het een aardige aaneenschakeling van leuke tooneeltjes. De dialoog is geestig. Het spel was volkomen in overeen stemming met het stuk, weinig han deling, hoofdzakelijk zeggen. En dit werd meer dan verdienstelijk gedaan Alice Plato was zoo naïef mogelijk, een echt meisje pas van school, Ver kade nu geen stijve Engelschman, maar zwierig en chic. Het kamer meisje was een handig, aantrekkelijk katje, Coen Hissink als de ouder- wetsche Generaal was prachtig, zooals trouwens het spel van allen. Het was niet erg vol in Amicitia. Voor de thuisblijvers jammer, want zij hadden ook stellig genoten van het aardige blijspel, dat zonder souf fleur werd afgespeeld, vlug en vlot. Even tien uur was liet afgeloopen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 28 Nov. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. de Meijere. Rcmonstrantsche kerk. Voorm. 107» uur, Ds. A. M. A. Reyn- ders van Amsterdam. Doopsgezinde Kring. Eet logegebouw Van Persijnetraat No. 1. Voorm. 107» uur, Ds. E. M. ten Cate. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 57» uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 57» uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 97» uur, de Heer A. Spijk- hoven van Driebergen, 's Av. 5 uur, de Heer A. Spijkhoven. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 97» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 57» uur, Godsdienstoefening. 302ste NTiATSLOTEbkJ. Eerste klasse. Trekking van 24 en 25 November 1909. (600 loten). Ten kantore van den Collecteur A. C. R. O. Leln weber te Amersfoort (Breedestraat 22) zijn aan de navol gende nummers te beurt gevallen: Prijzen van f20. 6250 6251 6253 7986 7998 8945 15391 15661 15675 en 16042. Te zamen 10 prijzen. De tweede klasse trekt van 69 Dec. 1909. Dr. Kuyper. De N. Ct. maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk hoogst achtenswaardige en aanzienlijke vrien den van dr. Kuyper de nieuwe landvoogd van Nederlandsch-Indië onder meer bij hem zeer sterk op de benoeming van een eereraad in zake de decoratiequaestie hebben aan gedrongen. Doch dr. Kuyper zou ge weigerd hebben. Op aandringen van den heerGom- pers, den bekenden Amerikaanschen arbeidersleider, hebben ongeveer 20.000 meisjes van 17 tot 20, allen werkzaam in fabrieken van dames- kleeding in het Oosten van New-York, den arbeid neergelegd. Zij eischen korteren arbeidstijd en hooger loon en zij hebben alle kans bare eischen ingewilligd te zien, daar de fabrikanten juist op het oogenblik geen arbeids krachten kunnen missen. Men zal zich herinneren dat verleden winter te Elburg eenige visschers, die op het ijs aan bet spiejingkloppen waren, in de Zuider zee zijn afgedreven, en een gevaar lijken nacht op zee hebben doorge bracht. Naar aanleiding daarvan heeft zich toen een commissie gevormd voor het inzamelen van gelden, om in de eerste plaats de visschers, die hun netten hadden verloren, geldelijk te steunen en voorts in het bezit te komen van een ijsvlet, om in het vervolg in dergelijke gevallen de in gevaar verkeerenden te kunnen helpen. Een bedrag van omstreeks f 2200 is thans voor en een ander bijeen. Een droevig abuis. In één van de nieuwe Rotterdamsche buurten 't Westen, 't Noorden, 't Oosten, wat doet het er toe, 't geval wordt er niet minder droevig om waren zij komen wonen, de jonggehuwden, de gelukkigen, de ver liefden. Ze beminden elkaar, ze hadden een vroolijk bovenhuisje, ze wilden slechts eikaars geluk, ze hadden een bad kamer en gaslicht, zij was knap in 't huishouden, hij had een goede be trekking en was een handig kunste naar, ze aanbaden elkaar eu waren tevreden. Toen gebeurde 't, gisteravond, dat hij, thuiskomende haar in tranen vond en in de keuken. Het was al laat, zeer laat. En 't was juist gebeurd. Zij had te bard aan de kraan van de water leiding gedraaid en zie, de kraan o, die kranen in de nieuwe boven- huisjes! bad «knap" gedaan en was afgebroken. Nu gutste het water er uit en de gootsteen was volge- loopen en stroomen kostelijk leiding water gutsten over den vloer. Goddank dat je er ben, snikt zij. O, draai toch gauw de hoofdkraan dicht. Hij vergat haar een kus op het voorhoofd te drukken, zoozeer was hij ontsteld. Dat kan niet, kreet bij, de hoofd kraan is in 't benedenhuis en daar wonen nog geen menschen. 2^a,riaa 2v£lcïxa,ëlls. 5) Zij hoorde de woorden niet, maar herhaalde ze, totdat Arvid op een draf naar haar toekwam. „Ik ben in den kerktoren geweest om naar je te zoeken, Halene" zeide hij. „Ik was zoo bang voor mijn zusje. Het was net alsof de weefstoel of het orgel weggeloopen waren; je behoort in de kamers I" Malene voegde er byen bij het werk!" Maar Arvid wilde Malene's geld niet verreizen. Hij reisde van zijn salaris en kreeg drie maanden vacantie. Zijne benoeming ontving hij op het laatste oogenblik als een: geluk op reis. En Malene reed twee mijlen mee met de diligence, om zoolang mogelijk bij hem te zijn. Zij liep naar huis terug. „Alles wat ik zie schrijf ik aan jou, Malene, dan is het alsof je bij me waart. Was je dat maar Het valt me zwaar, het zwaarst jou te missen, liefste zuster I" Dat stond in den eersten brief, dien Malene eenigen tijd daarna in de hand hield. Zij las hem in zijn kamer op het Zuiden, zij las hem in de kamer op het Oosten, in de kamer op het Noorden, het Westen, zij las hem op de heide, terwijl de zon het papier rood verfde, en in de kooi bij het zieke schaap. Maar Malene schreef hem niet terug. Zy kon geen zinnen aaneenschakelen. Buiten in de zand groeve zat zy en schreef met een geroeste spijker in het zand, vele woorden die het zand zelf weer uitwischte. Een andere maal schreef hij„Wat is de wereld toch prachtig, Malene I 't Is alsof ik de zon binnen in mijn hart heb. Dag en nacht komen en gaan, maar mijne vreugde is onveranderlijk. Malene, mijn zusje, wij zullen elkaar altijd trouw blijven. Geloof me, ik verlang naar de stille kamers ginds op de heide, verlang naar den weg, die naar de kerk voert, naar de kerksche mannen en vrouwen. En naar jou verlang ik; maar dat verlangen i3 zonder onrust of smartwent ik weet, dat ik jou vind, daar waar we scheidden. Malene, Malene, zal je mij dan nog kennen, als ik kom, zal je mijn jubelende blijdschap kunnen begrijpen I" Malene las dien brief heel langzaam. In haar hart vond zij geen weerklank van de vreugde, die in zy'ne brieven zong. Zij moest aan de begroeide weiden denken, aan de bloemen in den greppel en aan de kleine beek ja, de wereld daarbuiten was wel rijker dan de stille heide. Was het niet gemakkelijk te be grijpen, wanneer de wereld daarbuiten hem zóó lokte, dat hij niet meer terug kwam? Malene zwierf over de heuvels, staarde naar het Oosten en kon haar weemoed niet overwinnen. De wereld de wereld, dat was bosschen en bergen en meren en diepe dalen met bloemen, maar de wereld dat was ook menschen en het waren juist die menschen door wie zij nu dien angst voelde. Een heele maand hoorde zij niets van hem. Dat waren de langste dagen die zy ooit doorleefd had. Alleen het kleine orgel hielp er haar doorheen. Eiken avond liep zij den langen weg om den post bode te ontmoeten, maar hij groette slechts, raakte zijn brieventasch niet aan. Dan liep zjj naar huis terug, zette zioh aan het kleine orgel en bracht eenige tonen voort, zonder eene melodie te zoeken. Zij wilde slechts het geluid der klanken in haar oor voelen. Den volgenden winter zou hij daar weer zitten en de oude, zachte psalmen zingen, terwijl zy kragen voor zyn hals en schouders knipte van het witste linnen. Toen meldde hij zijn thuiskomst. Malene maakte van den nacht een dag, om klaar te komen met alles wat zij nog doen wilde. Zelf maakte zij het heele huis schooD als voor een groot feest. De witte gordijntjes voor de ramen hingen bleek in het nevelig Octoberlicht. Maar zy zette heide kruid in alle vazen en vlocht kransen voor de familieportretten. Zy slachtte het laatstgeboren lam, bereidde het met zout en versch gekarnde boter en maakte een prachtige pudding. Feest moest het zijn. Zij dekte de tafel voor broeder en zuster en trok de korenblauwe japon aan. Nu stond zij met zijne hand in de hare. Dus had de wereld hem niet van haar weggelokt. Zy hoorde zijne stem, maar begreep de woorden eerst niet. Zij hield zijne hand vast, trok hem naar binnen en sloot de deur achter hem. Het gevoel van vrede, dat haar nu vervulde, was kalm als dat van den vrede des doods. Zij aten van het lam en Arvid vertelde en Arvid keek rond in de feestelijk versierde kamers en Arvid zette zich aan het orgel en zong. Malene wilde de lamp aansteken; want reeds lang was de schemering over hen neergezonken; maar Arvid verzocht haar nog te wachten. „Kom hier by me zitten, zusje, dan zullen wij tweeën over de toekomst praten!" En zij ging zitten. Een nieuw voorgevoel door trilde haar. „Wy zullen immers nooit scheiden, nietwaar, lieve?" Zij antwoordde niet, hij wist het wel. „Malene, waarom geloof je, dat ik de groote, woelige wereld mooier vond dan onze stille heide? Antwoord me!" Zij antwoordde niet, er wa3 iets in hem dat ze niet geheel begreep. „Malene, ik heb het geluk daarbuiten gevonden Begrijp je me nu? Ik wou het niet schrijven. Ik wou zelf degene zijn, die je vreugde het eerst zag. Verbeeld je, zusje, ik heb een klein meisje gevonden, dat het leven met ons beidjes hier buiten wil deelen als jij tenminste wilt, Malene? en dat weet ik dat je wilt Waarom zeg ie niets?" Langzaam, als zwakke zuchten, gleden de woorden in het duister en verdwenen, terwijl Malene zei: „Ga je dan trouwen? Komt zij hier?" (Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 5