Gemeenteraad. hechteais, op grond dat er geen reden bestaat om aan den bekl., die officier is, de minst mogelijke straf op te leggen, te minder daar ten processe gebleken is, dat beklaagde, toen de verbalisant (een arbeider van den Rijkswaterstaat tevens onbezoldigd Rijksveldwachter), overeenkomstig zijn plicht den bekl. onderhield over 't door dezen begane feit, zich op zeer ongepaste wijze tegenover dien be ambte uitliet door hem toe tesnauwen «beroerde, akelige vent." De kinderkerk van den Neder- landschen Protestantenbond in de Remonstrantsche kerk gaat a.s. Zon dag niet door. De Oranje vereeniging vergaderde Maandagavond in «het Boompje". Voorzitter de heer Reijckens. De seoretaris las de notulen der vorige vergadering, welke ongewijzigd vast gesteld werden. Uit het jaarverslag bleek, dat de ontvangsten f854 28' bedroegen; het batig saldo f204,36. Het geldelijk beheer was door de commissie goedgekeurd. De aftredende heeren van Lunteren en van Meggelen werden herkozen als bestuurslid. Tot Secretaris-Penningmeester werd gekozen de beer I. J Cohen, inplaats van den heer v. Meggelen, die be dankte. Het ledental, thans 354, is achter uitgegaan. Om nieuwe leden te ver krijgen is een propagandacommissie gevormd, die zich zoo noodig, kan uitbreiden. Als gewoonlijk vergaderde gisteren, den laatsten Dinsdag der maand, de Gemeenteraad onder praesidium van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barch- man Wuytiers. De heer Rolandus Hagedoorn had bericht gezonden verhinderd te zijn de vergadering bij te wonen. De notulen der vergadering van den 26 October werden, zooals ze door den secretaris waren ontworpen en voor de raadsleden op de secretarie ter inzage hadden gelegen, onveranderd goed gekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de navolgende stukken waren in gekomen Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 November 1909 le afd. no. 3923/2593 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 26 October 1909, no. 402, strekkende tot bet beleggen van gelden voor het wegenfonds (voor voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 November 1909 3e afd. no 3921/2618 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 26 October 1909, no. 384 betreffende beschikking saldo 1908 en wijziging begrooting 1909 kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Stalen van Utrecht van 8 November 1009 3e afd. iio. 3956/26»9 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 26 October '1909, no. 400 betreffende bet aangaan eener ruiling van gronden met A. M. Tromp van Holst (voor kennisgeving aan genomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 2 November 1909 3e afd. no. 3922/2592 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 26 October 1909, no. 401 betreffende onderhand- sche verhuring van twee woonhuizen in de kast. Maar ze vergat Door d'r «schrokkigheid", want het verhaal over huwelijksleed was haar steeds een balsem op wel gesloten, maar tóch nog soms schrijnend wondeken... ...Eerst had juffrouw Groen dan ge meend dat 't een gewoon standje of zoo was... En zij maakte zich al gereed om met het pakje strijkgoed weg te gaan... Beseffend dat Aagt toch geen Inst had in een babbeltje, toen... Toen Aagt plotseling de tang, die zij in de hand hield, met een smak naast het fornuis smeet. En waarachtig, wat juffrouw Groen nog nooit van 'r gezien had, was nu het geval... Aagt had tranen in de oogen. Ze had 't voor Doortje willen verbergen, maar 't lukte niet... De andere vrouw van ervaring wou net doen of ze van niks wist, niks bespeurde... Zei al «non, ajuus dag!... Ik mot gauw weg ...Tot..." Toen ze haar bundeltje strijkgoed met schrik op de aanrechtbank legde... Aagt was, bij de keukentafel, op een stoel neergevallen en snikte 't uit... Snikte zoo woest, zoo hartstochtelijk, dat juffrouw Gros», bevend van 't hoofd aan de Kamperbinnenpoort (aange nomen voor kennisgeving). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 8 November 1909, 3e afd. no. 4213/2663, tot goedkeuring van het raadsbesluit van 26 October 1909, no. 403, tot vaststelling van het 2e aanvullingskohier van de in komstenbelasting, dienst 1909. (Voor kennisgeving aangenomen.) Schrijven van de Gedeputeerde Slaten van Utrecht van 8 November 1909, 3e afdeeling no. 3963/2720, houdende bericht dat zij het raads besluit van 26 October 1909, no. 383, betreffende de subsidie aan het Burger lijk armbestuur voor 1910, voor kennisgeving hebben aangenomen. (Aangenomen voor kennisgeving.) Schrijven van Burgemeester en Wethouders van 26 November 1909, afd. I. no. 1568, waarbij bericht wordt dat Gedeputeerde Staten op hun ver zoek het aantal lesuren van het her- halingsonderwijs, dat voor een Rijks bijdrage in aanmerking kan komen, voor 1910 op 384 per school hebben vastgesteld. (Aangenomen voor kennisgeving.) Schrijven van Burgemeester en Wethouders van 11 November 1909, afd. I. no. 1567, betreffende de Hoogere Burgerschool en de Handelsschool. (Ter inzage voor de leden ter secretarie.) Een dankbetuiging van het Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort voor de buitengewone subsidie van f 100. (Aangenomen voor kennisgeving.) Een dankbetuiging van het Amers- foortsch Drankweercomité voor de verleende subsidie. (Aangenomen voor kennisgeving.) Een adres van G. J. Buys e. a. betreffende het reglement voor het Middelbaar Onderwijs. (In handen van B. en W. om praeadvies.) Een adres van G. J. Buys e. a. betreffende de schoollocaliteilen van de Hoogere Burgerschool. De Voorzitter stelde voor ook dit te renvoyeeren aan het college van Burgemeester en Wethouders om praeadvies. De heer Gerritsen meende nu reeds te kunnen zeggen hoe dat advies luiden zou en wenschte daarom Burgemeester en Wethouders in over weging te geven in de volgende raads vergadering eene commissie te doen benoemen, om voorstellen te doen tot het bouwen eener nieuwe school, die hoe het ook loopen moge, of het Rijk ze al of niet overneemt, toch dringend noodig is. De meeningen daarover bleken voorts nog al verdeeld. De heer Plomp achtte het, gegeven de omstandigheden, op het oogenblik allerminst de tijd om tot bet bouwen eener nieuwe school te besluiten en begreep niet waartoe eene commissie noodig was, en Bur gemeester en Wethouders de ge- wenscbte inlichtingen wel zouden kunnen geven. Nadat de heer Ger ritsen zijn voorstel in zoover had gewijzigd, dat bij verzocht eene com missie te doen benoemen, die zou hebben te onderzoeken in hoeverre het bouwen eener nieuwe H. B. S. noodig was en dit door den wethou der Celosse voor Burgemeester en Wethouders onaannemelijk was ver klaard, werd het voorstel van den Voorzitter om het adres te renvoy eeren aan Burgemeester en Wethou ders, in stemming gebracht, met 12 tegen 4 stemmen aangenomen. Eene dankbetuiging van E. Linden- tot de voeten, een glas water inschonk en 't naar Aagt bracht... De tanden van de oude keukenmeid klapperden toen ze een teugje dronk... En zij legde het hoofd tegen Doortje's arm, en kermde uit het leed, dat haar overmande- Toen boorde juffrouw Groen wat er gebeurd was... Van de broche, die mevrouw, al sinds, de vorige week, miste... Broche, die mevrouw van haar had gekregen... Zij had het ding in haar slaapkamer op een kostje gelegd... Wist positief dat zij 't niet meer had aan gedaan... Weg, spoorloos verdwenen I En hoe daar straks... Toen zij boven was... Hoe dat bleeke, geniepige creatuur van eene pleegzuster... Dat femelende, teemende schepsel met haar valsche groene oogen en haar lijmerige preekstem... Hoe dat mensch, waar Aagt toch al zoo gloeiend 't land aan had van de eerste minuut dat zij, na dat mevrouw geopereerd was in de kliniek en nog moest opgepast worden, in huis was gekomen... Hoe dat bleeke, huichelachtige schepsel, dat Aagt vermaand had om meer ter kerke te gaan dan ze deed... om, op haar leef tijd, stemmiger gekleed te gaan... om geen detective-romans te lezen, waar hovius voor de hem toegekende gratifi catie. (Aangenomen voor kennisgeving.) Een verzoek van L. G. Ponne tot verkrijging van concessie voor bet oprichten eener electrische centrale en het leveren van electrischen stroom voor licht en kracht, gedurende 39 jaren. (In banden van Burg. en Wet. om praeadvies.) De heer van Duinen zou gaarne zien dat Burgemeester en Wet houders aandacht schonken aan het geen thans in het Noorden des lands geschiedt. In Groningen toch wil men een electrische centrale bouwen voor de gebeele provincie, terwijl ook in Friesland plannen worden gevormd om meerdere gemeenten uit een bron van electrisch licht en drijfkracht te voorzien. In het groot ingericht schijnt bet electrisch bedrijf weinig te kosten, terwijl wanneer zulks plaatselijk ge schiedt onvoordeelig is. De heerRijkens wist reeds mede te deelen dat 130 personen in onze gemeente dringend behoefte gevoelen aan eene dergelijke inrichting. Een adres van het bestuur der Voorloopige Amersfoortsche Vrij willige Brandweer houdende opmerkingen betreffende de adviezen inzake de Vrijwillige Brandweer, (te behandelen bij punt 16 der agenda). Een adres van Jebbing c s. tot betere regeling der schoolgeldheffing (in handen van B. en W. om prae advies). Een ongezegeld adres dat daarom niet in behandeling kon komen. De Voorzitter deelde voorts mede, dat naar aanleiding eener door den heer Kroes in de vorige vergadering gestelde vraag, door het Dag»l. Be stuur met de Utrechtsche Waterlei ding Maatschappij was gecorrespon deerd en deze had beloofd op het bedoelde punt aan de Puritenburger- laau zooveel mogelijk te zullen spuien, waardoor vei belering in den toestand zou worden gebracht. De heer Kroes gaf de verztkering er nauwkeurig op te zullen letten of de Utr. Water leiding Maatschappij deze belofte al dan niet zal nakomen. En hiermede waren wij gevorderd tot het eerste punt der Agenda, een voorstel van Burg. en Weth. tot uitbreiding van het personeel aan de Openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan, hetwelk z. d. en z. h. st. werd aangenomen. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van eene gratifi- catieaan den onderwijzer C. A. Heunks, ten bedrage van f71.03, voor het door hem, tijdens de bestaande vaca ture, waarnemen der functies van Hoofd der school, werd eveneens zwijgend goedgekeurd. Aan de onderwijzeres mej. Van SlootenSpruyt werd, wegens ziekte, van 12 Oct. tot 1 December 1909 verlof verleend en het verlof van de onderwijzeres mej. M. C. C. Beek om dezelfde reden tot 1 Januari 1910 verlengd. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort aan de Helie straat (vacature C. J. F.Prins)benoemde de raad de beer A. W, Boeck borst te Groenlo en tot onderwijzer aan de openbaie lagere school 3e soort aan de Koningstraat (vacature A. A. Ver burg) de beer J. B. Nakken te Wouden berg. Bij het daaropvolgend punt: Be handeling van de motie van den heer A. H. van Kalken, inzake het geven van ontslag aan onderwijzeressen bij het aangaan van een huwelijk, en Aagt dol op was en zich 'r Zondags aan vergastte... Hoe dat bleeke, misselijke creatuur, van wie ze voelde dat zij haar uit mevrouw's gunst zat te verdringen... Hoe dat wijf, toen daar-strak3 weêr de verdwenen broche-met diamanten ter sprake was gekomen, op dat lijzige, tergende toontje, waar een mensch reëel-dol van zou worden, gezegd had Ja, Aügje, is toch het laatst hier in de slaapkamer geweestEerst had ze 'tniet begrepen... De stilte spande. Maar toen zag ze in den spiegel dat mevrouw aan de zuster een oogwenkje gaf van: «Zeg dat nou niet, Aagt is onschuldig!" En ook, hoe de zuster hare wenkbrouwen hoog-opgetrokken en de mondhoeken naar omlaag geduwd had, met 't hoofd wiegelend, als willende beduiden: «Noü-noü, ik wéét 't nog niet I" Toén begreep Aagt. En 't was een wonder dat 't niet erger was afge- loopen... Maar toch vloog de zuster achter de rustbank, waar mevrouw op lag... Aagt, plotseling van diefstal ver dacht zag niets meer... Flapte er het daarop betrekking hebbend rapport en voorstel van Burg. en Weihouders, kwamen de longen los. Burgemeester en Wethouders stelden voor die motie niet in behandeling te nemen, iets waartoe zij volgens de meening van verschillende raadsleden het recht niet hadden. De heer Plomp nam daarom het voorstel van het Dag. Bestuur over, doch zag dit bij de stemming met 10 tegen 6 stemmen verworpen. De discussieën daarover geopend, las de beer van Kalken in de eerste plaats een lang pleidooi voor, over de verplichtingen der gehuwde vrouw, die zijns inziens in baar huishouden en niet op de school behoort. Nage noeg alle raadsleden motiveerden hun stem, waaruit bleek dat de meeningen daaromtrent nog al uiteen liepen. Na eene zeer lange dikwerf heftige discussie werd ten slotte de motie van Kalken met 9 tegen 7 stemmen verworpen. Een voorstel van Burg. en Weth. tot het toekennen van de periodieke verbooging van jaarwedde aan den tijdelijk buitengewoon leeraar Dr. A. A. Pulle, en deze te brengen op f 990. vond geen bestrijding en werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde wijze hechte de raad zijn goedkeuring aan bet voorstel van Burg. en Weth. tot goedkeuriug van de gewijzigde begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en tot wijziging der gemeentebegrooting 1909. Een voorstel van Burg. en Weth. tot afbraak van perceelen gelegen achter de H. B. S. werd mede z. h. st. goedgekeurd. De heer van Duinen gaf het Dagel. Best. in overweging of op het daar door open te komen terrein geen bergplaats kon worden ingericht voor de rijwielen der leerlingen, die thans in de openlucht aan weer en wind (plus diefstal Bed.) zijn blootgesteld. De heer van Esveld zag de speelplaats liever naar dat terrein verplaatst, opdat het onoogelijk hek aan de voor zijde der school zou kunnen verdwijnen. De voorzitter beloofde een en ander in overweging te zullen nemen. Een voorstel van Burg. en Weth. om afwijzend te beschikken op een adres van de agenten van politie in zake salarisverbeteringen, daar deze pas kortelings geleden, belangrijk verbeterd zijn, werd z. h. st. aange nomen. De heer Gerritsen verzocht Burg. en Weth. toch steeds een open oog te blijven houden voor de door de agenten uitgesproken wenschen. Bij raadsbesluiten van 18 Juli en 3 September 1901 werd o.a. besloten aan de «Vereeniging tot het bouwen en verbeteren van woningen," geves tigd te Amersfoort en als rechtspersoon erkend bij Kon. Besluit van 14 Decem ber 1884, no. 25, voor 75 jaren in erfpacht af te staan een gedeelte van het terrein destijds kadastraal bekend Sectie D, no. 42, ter grootte van ongeveer 5580 M», tegen betaling van f 0.03', per jaar en per M', met recht orn het terrein te allen tijde te koopen tegen eene som van f5580. Door de vereeniging is voor het aange geven doel evenwel slechts eene oppervlakte van 3045 M' in gebruik genomen. In een adres verzocht zij thans de Raad haar voor het gedeelte van het genoemde terrein, dat zij niet gebruikt, ven de erfpacht te willen ontslaan. Aangezien het hier geldt eene vereeniging, die zich nimmer winst bejag ten doel heeft gesteld, doch integendeel tracht werkzaam te zijn uit wat 'r voor der mond kwam... Merkte toen in-eens, hoe bleek van schrik mevrouw was geworden... Mevrouw, die nog zoo voorzichtig moest zijn... Was toen naar beneden gevlogen... Begrijpend dat 't uit was... Dat ze, na zestien jaren trouwen dienst, weg moest... En de gedachte, dat ze nu nog verdacht werd, op den koop toe, bracht haar tot wanhoop... Ze jammerde 't uit, zóó hard, zóó wild, dat meneer erbij te-pas kwam... Opeens stond menéér in de keuken... Woedend, dat Aagt mevrouw had laten schikken... Maar toen hij de wanhoop zag van de oude trouwe meid, suste hij haar... Zei, dat niemand geloofde... Een oogen blik... Maar ze had toch moeten be denken... Aagt kwam tot kalmte. Zei, dat zij den volgenden dag zou vertrekken. Maar éérst moest 'r goed worden na gezien... Door de politie... Vruchteloos trachtte juffrouw Groen, die Aagt liever blijven zag, haar te sussen... 't Is goed!" zei meneer, «als-je nu maar bedaard bent!" En hij ging weg... in het algemeen belang, stellen Burg. en Weth. zich geheel vereenigend met de motieven, die in het adres voor inwilliging van het verzoek worden aangevoerd, voor gunstig op het adres te beschikken. Do vrijko mende grond kan eenigszins productief gemaakt worden door dezen als bouw land te verhuren. Z. d. en z. h. st. aangenomen. Op een verzoek van de afdeeling Amersfoort van den Bond van Neder- landsche Onderwijzers tot het gebruik van schoollokalen werd z. d. en z. b. st. conform hel advies van Burg. en Weth. beschikt. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om in verband met de benoeming van een gemeente-deur- waarder I. vast te stellen de volgende Verordening tot wijziging der «Ver ordening. regelende het pensioneeren der Gemeenteambtenaren en bedien den te Amersfoort", vastgesteld bij besluit van 27 April 1909. Eenig artikel. Aan artikel 3 van de «Verordening, regelende het pensioneeren der Ge meenteambtenaren en bedienden te Amersfoort" wordt een laatste alinea toegevoegd, luidende: «De Gemeentedeurwaarder". II. te bepalen, dat bij eventueele pensioneering van J. de Groot, Ge meentedeurwaarder, behalve den tijd, in dienst der Gemeente doorgebracht, mede zullen tellen 16 jaren, onder voorwaarde, dat door De Groot, voor noemd, in door Burgemeester en Wet houders te bepalen termijnen, een be drag van f 480 aan de Gemeente betaald wordt, werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Op dezelfde stille wijze besloot de Raad voorts I. Burgemeester en Wethouders ge durende 30 jaren, met ingang van 1 Januari 1910, te machtigen het per ceel, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. no. 3440, groot 1310 M\, voor ten hoogste telkens drie jaren onderhands te verhuren vooreen jaarlijkschen huurprijs van ten minste f 30.onder bepaling, dat het onder houd van de schuurtjes, op dit terrein zich bevindende, door en voor rekening van den huurder moet geschieden en met het recht de huur tusschentijds te doen eindigen. II. Het onder I beslotene te onder werpen aan de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Uliecbt. Een voorstel van Burg. en Weth. om geen materieel en geen subsidie meer beschikbaar te stellen voor eene vrijwillige brandweervereeniging vond bestrijding bij den heer Rijkens. Deze verklaarde de overtuiging te bezitten, dat wanneer den opperbrandmeester de vraag werd gesteld, of hij de toe stand buiten de vrijwillige brandweer veilig acht, deze beslist ontkennend zal antwoorden. Hij zou daarvoor de deuren willen doen sluiten en den opperbrandmeester advies willen ver zoeken. De heer Plomp achtte het beter dat dit advies door den opper brandmeester schriftelijk werd uitge- bracht, waartoe de raad dan ook z. h. st. besloot. Tot voorzitter van het Stembureau ter verkiezing van 2 leden patroons voor de Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven te Amersfoort benoemde de raad met algem. stemmen de wet houder M. L. Celosse. Tot plaatsverv. voorzitter de wethouder T. Sanders. Tot leden de heeren A. M. Tromp van Holst en H. W. van Esveld, en De stevige, resolute Aagt lag nog altijd met 't hoofd op een arm... Doof voor Doortjes praten, overreden... Het drama van den semisergeant was ze te boven gekomen, maar dit scheen haar geknakt te hebben... Met haar hoed op en haar mantel aan, de twee koffers en het valies open, gereed om, nadat de recher cheur, die bij meneer nu was, alles gevisiteerd zou hebben, weg te gaan, wachtte Aagt... Haar trotsch was nu weer boven gekomen. Ze zou toonen, dat zij om niemand verlegen was... Op heur hoofd kon geen haar gekrenkt worden... Maar toch moest ze nu en dan bijten op d'r dik vleezige onderlip... En eens ferm doorslikken, om... En d'r neus eens fiksch snuiten, want... Ze keek naar al de bekende plekjes... Aan tafel, waar ze Zondags zoo heerlijk zat lezen... En naar d'r fornuis, waar nu eene andere... Maar ze wou zich taai houden... wat recht is... Daar wordt me de keukendeur open gerukt... Jans, d'r kameraad... wit als 'n doek... Hijgend... schreiend van opwinding... «Aagt... Aagt...!"

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2