BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. invoering van nieuwe voorschriften zoo noodig eene beschouwing daarover ter kennis van de leden der afdeeling brengen, bet zal practiscbe modellen ontwerpen in zake gemeente-adminis tratie, burgerlijken stand en over genoemde onderwerpen aan de ledep der afdeeling de door hen gevraagde inlichtingen verstrekken. Door bet afdeelingsbestuur zullen in bet bureau 5 leden worden benoemd2 voor algemeene zaken, 1 voor comptabili teit, voor burgerlijke stand, bevolking, militie, landweer en inkwartiering, 1 voor sociale wetgeving. Tot bestuurslid der afdeeling is benoemd Mr. G. Noornan, hoofd commies ter gemeente-secretarie van Utrecht. Verschillende gemeentebe sturen hebben gevolg gegeven aan het verzoek der afdeeling om ver hooging van de jaarwedden der ambte naren ter gemeente-secretarie. Prof Mr. J. de Louter heeft zich bereid verklaard in de maand Februari voor de afdeeling eene voordracht te houden over wenschelijke wijziging van de gemeentewet. Het wordt de regeering van de Vereenigde Staten blijkbaar ernst met haar optreden tegen Zelaya, deri president van Nicaragua. Niet minder dan negen Amerikaansche oorlogs schepen bevinden zich reeds in de Nicaraguascbe havens of zijn op weg daarheen. De «Des Moines' zal heden nog 700 mariniers en matrozen te Bluefields aan land zetten, de »Prairie" is met een gelijk aantal manschappen onderweg, zoodat Woensdag ongeveer 3000 welgewapende Amerikaansche zeelieden ter ondersteuning van gene raal Estrade bijeen zullen zijn. «Het komt slechts zelden voor", zegt de Daily Chronicle, »dat een staat zich mengt in onlusten in een anderen staat, wanneer het wettig gezag aan de winnende hand is, maar bet autocratisch optreden van Zelaya en zijn onderdrukking van Amerikanen zijn door de Unie aangegrepen als een aanleiding voor deze tusschenkomst. Generaal Estrade is ernstig in het nauw gebracht en zal het bepaald moeten afleggen, wanneer de Vereenigde Staten hem niet te hulp komen. Dat echter wil de heer Knox, de Amerikaansche staatssecretaris van buitenlandsche zaken, overeenkomstig een besluit van het kabinet, verhoeden Men gelooft echter, dat de vijandelijk heden slechts van zeer korten duur zullen zijn. Uit Washington komen berichten over een liefdesdrama dat groote ont roering heeft gewekt. De 19-jarige Walter Seybold, de zoon van een millionair, den sigarenfabrikant Sey bold, was verliefd op een meisje van 17 jaar met name Laura Bradon, de dochter van een bekend advokaat. Zij wilde echter niets van hem weten en hare ouders wilden hem niet ont vangen. De jonkman wachtte haar op toen zij met een medestudent van bet college kwam. Hij loste een schot op haar, waardoor zij in den schouder werd getroffen en neerviel. Daarna schoot hij nog drie- of viermaal op het meisje en evenzoo tweemaal op den student die op de vlucht ging en niet geraakt werd. Verschillende men- schen vervolgden den moordenaar en hij zou ontkomen zijn zonder een bereden pohtie-agent. die hem achterhaalde. vingers. »Pas maar op" zei ze "dat wij jelui niet later nog moeten helpen... Met je «te trotsch-wezen I..." iiAls het legaatje van tante Jo op is" voegde Hans erbij "want zoo'n paar duizend pop zijn gauw genoeg naar de maan!" i/Hadt-je ze maar!" riep Trees uit, en vuur spatte, nu, uit der oogen «dan kon Da tenminste netter voor den dag komen!" Nu had zwager zich opgericht. De machine zweeg, met geforceerde-kalme maniertjes vouwde Trees het kleedje op, waar ze aan had zitten werken... Ze bedankte ervoor om langer van zus der naaimachine gebruik te maken. Beefde van inge houden woede- Wees blij, dat tante Jo je dat som metje heeft nagelaten, kind. Anders zou Dolf je... «Wat zou Dolf dan?" vroeg Trees, en ze ging vlak voor'r zwager staan. Was doodsbleek geworden... «Nou, wat zou Dolf dan?" «Dan zou Dolf geen vrouw met een bochel hebben genomen!" kwam 'ter uit.... En Da schrok ervan. Want erger kon men zus niet aandoen... Dat zins- Toen Seybold zag dat bij niet meer ontkomen kon, schoot hij zich voor het hoofd en bleef op de plaats dood Het geval heeft te Washington groote ontroering gewekt en er heerscht algemeen deelneming met de beide families. Men neemt aan, dat de jonge Seybold geestelijk niet geheel in orde was. Een oordeel over de neutraliteits- quaestie. De algemeene beschouwingen in den Belgischen Senaat over het mili taire regeeringsonderwerp zijn ge opend met een redevoering van den oud-minister van buitenlandsche zaken De Favereau, waarbij zeer behartigens waardige opmerkingen werden ge maakt. »De dwaling dergenen" zoo zeide hij o.a., die hardnekkig de bewering volhouden, dat de verzekerde neutrali teit België geen verplichtingen oplegt, berust op in hoofdzaak drie feiten n.l. een verkeerde opvatting dier neutraliteit; een blind vertrou wen in verdragen, en een groote onwetendheid betreflende de inter nationale constellatie van Europa. De onzijdigheid toch is het Belgisch volk niet toegestaan uit pure welwillend heid, maar op grond van overwegingen van eigenbelang; de mogendheden zulleu eventueel slechts de Belgische neutraliteit handhaven, voor zoover hun belang hun dit voorschrijft. Ik heb het volste vertrouwen in de loyauteit dier mogendheden, maar we moeten praktisch blijven. Ik beri heilig overtuigd, dat indien ons land bedreigd werd in een strijd tusschen naburige rijken, het Belgisch terri torium slechts zou wordeu geëer biedigd, voor zoover het Belgisch leger in staal is, zulk een eerbiediging af te dwingen. De mogelijkheid, dat onze grenzen kunnen overschreiden worden, behoort reeds voldoende te zijn voor ons, om met kracht en energie die maatregelen te treffen, welke de toestand gebiedend vereischt." Deze woorden mochten wel in gulden letters op een duidelijk zichtbare plaats m 's lands vergaderzalen van kleine rijken worden opgehangen. Niet vaak wordt zoo ronduit het kind bij zijn naam genoemd, en veel Favereau's zijn er helaas niet. De regeering van Mecklenburg- Schwerin en die van Mecklenburg Strelitz hebben, nu de tegenstand van de «ridderschap" het invoeren van een grondwet in die landen belette, te kennen gegeven, dat zij de tusschen komst van het Rijk zullen inroepen voor het doorzetten van de hervorming die door het grootste deel des volks wordt gewenscht. Het Berliner Tagehlatt stelt in dit opzicht de beide Mecklenburgen als voorbeeld aan Pruisen, dat steeds deed, alsof de daar te lande gewenschte kiesrechthervorming het Rijk niets aanging. De kiesrechthervorming in Pruisen, waartegen de agrarische reactie zich verzet, is nog veel meer dan de qusestie in Mecklenburg een zaak van bet Rijk. «Mecklenburg is moderner dan de leidende Bondsstaat" zegt het blad. Een hevige cycloon heeft groote verwoestingen aangericht in het dorp Quettehou bij Cherbourg. Een aantal daken werden door den wind weg geslagen en eenige goederenwagens speleD op den ietwat hoogen linker schouder had haar, toen ze nog kind was dol gemaakt... Da herinnerde zich, hoe ze gevochten had met een meisje op-school, dat er over spotte... En hoe ze eens, toen broer Jan er aan tafel op zinspeelde, een bord met eten op den grond had gesmeten... en door pa met geweld naar boven moest worden gebracht, zóó ging ze te keer... Haar venijnigheid over de «toelage" had 't uitgelokt. Hans had zich met geweld liggen beheerschen... Maar het kwetsende, wondende woord was eruit voor-ie 't wist... Da stond op. Voelde dat er iets volgen zou... Trees was de kamer uit-gegaan... Ze hoorden haar, in het kabinetje ernaast, stommelen... Haar hoed-en- mantel zoeken... «Ga naar d'r toe" fluisterde Da haar man in «gauw dan Vraag 'r excuus. Je weet hoe ze is... Dat zet ze ons betaald!... Lét op m'n woorden!" Maar Hans was onvermurwbaar. Ook hij-zelf was een beetje geschrokken over z'n eigen uitval. «Maar hij was te koppig... De «toelage" zat bem nog dwars... Da vloog naar zus toe. Die al bij die op het slation stondeD, werden door den wind in beweging gebracht, zoodat zij door de slagboomen heen- vlogen. Telegraafpalen braken als rietjes. Op één enkel veld waren 47 appelboomen tegen den grond geslagen. De cycloon duurde acht minuten en werd gevolgd door hevigen regen en hagel. De ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van Koning Alfonso van Spanje worden tegen gesproken. Het gerucht, dat de jonge Koning zou lijden aan een ernstige ooraandoening en dat er een operatie noodig zou zijn, wordt beslist onwaar genoemd. Te St. Petersburg zijn Zondag weder vele personen in hechtenis genomen, onder wie dr. Skovlef, hoofdredacteur van het blad Magizine Biloje, prof. Sjiptsjinski. 20 anderen die zich in zijn woning bevonden en de schrijfsters Kusova en Kepjer. Ook de journalist Bojoecharosky, gewezen redacteur van een te Parijs verschijnend blad, is gevangen ge nomen. Die inhechtenisnemingen moeten in verband staan met een samenzwering tegen den Tsaar. In de groote wereld in Londen heerscht groote ontsteltenis door een opzienbarend geval. De ecbtgenoote van Lord Churchill is verdwenen met een spiritist. Reeds drie weken geleden had zij haren man medegedeeld dat zij in betrekking stond met een medium en dat het volgens dien man haar plicht was hem, haar echtgenoot, te verlaten. Volgens getuigen is zij het laatst gezien op Zondagavond 28 November in het gezelschap van een slanke jongen man en twee kleine meisjes. Daarna is zij spoorloos ver dwenen. Lady Churchill was een bekende schoonheid, ofschoon reeds 22 jaar gehuwd. Als Lady Verena Lonsdale was zij de lievelinge van Koningin Victoria. Lord Churchill was Lord Kanselier bij de kroning van Koning Edward. Hij is een der «whips" van de Unionisten in het Hoogerhuis. Het regeerend vorstenhuis van Luxemburg heeft nu, naar men be richt, een overeenkomst gesloten met den troonpretendent, den Graaf van Meremberg, waarbij aan den Graaf een jaargeld van f25 000 wordt toe gekend, waarvoor de Graaf zijn aan spraken op den troon van Luxemburg opgeelt en de rechten der jonge Groot- li er togin-troonop volgster erkent. Een moedige daad beloond. Koning Edward die gisteren ver schillende onderscheidingsteekenen uit reikte, verleend ter gelegenheid van zijn verjaardag heeft daarbij persoon lijk de Albert-Modaille geschonken aan eeri jongen van veertien jaar, die zicb door grooten moed onderscheidde bij het ongeluk in de Newport docks in Juli. Onder de slachtoffers, begraven onder het puin van den ingestorten dokwand, bevond zich een man, die alleen nog te bereiken was door een gat, groot genoeg om een jongen door te laten. Vrijwillig meldde de bedoelde knaap zich aan en eenige uren achter een werkte deze in de diepte, steeds door nieuwe instortingen bedreigd, aan het wegruimen van het puin, dat den levend begravene bedekte, met het resultaat dat de man gered kon de trap stond... Bezig baar hand schoenen dicht te knoopen... Er was gesus van stem, die tracht te verzoenen, te overreden, in de gang... Da had haar arm om zus d'r hals geslagen... Zoende haar op de wang... Schreide van opwinding... Zei, dat ze Hans dan toch ook beleedigd had- Ze wist toch best dat 't alleen maar was uit nijdigheid... Dat ie er niks, geen steek van meende... Trees zei geen woord. Liet zus smeeken, praten, zoenen, giug de trap af. Zonder goedendag te zeggen... De meid kwam om een hoek van de keukendeur kijken... Snapte natuur lijk dat er iets aan 't handje was... Da stond machteloos. Riep nog, half luid, de andere terug: «Zeg, Tréés, hoor nou toch 'seven!..." Vruchteloos. Star-zwijgend was zus weggegaan. De straatdeur bonkte dicht ...Ze hoorde het haastige stappen der vertrekkende. Kwam binnen, bij Hans, die met groote schreden, handen in broekzak ken, rond-ijsbeerde... «Die zie-je niet meer terugzei Da... «Best" antwoordde Hans, «ik heb al lang genoeg van zoo'n giftige heks!" «Wacht maar", waarschuwde vrouw, worden. Die daad van grooten moed is nu gisteren door den koning beloond. Zaterdagavond is op een sneltrein dicbt bij het station Beuthen in Boven- Silezië een geheimzinnige spoorweg diefstal gepleegd, waarvan hel slacht- ofler, een Duitsch-Amerikaansckedame is. De dief kwam gemaskerd den coupé van de alleen-reizende dame binnen, bedreigde haar met een revolver en beroofde haar toen van haar taschje, dat ongeveer 300 Mk. aan geld be vatte en van een broche, die 200,000 Mk. waard moet zijn. Daarop trok bij aan de noodrem, zoodat de trein bleef stilstaan en verdween toen in de duisternis De spoorwegbeambten deden nog moeite om zijn spoor te ontdekken door middel van politiehonden, maar dit mocht bun niet gelukken. Ode Volkstelling. Dit jaar zal gehouden worden de 9de algemeene tienjaarlijksche volks telling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aanwezig zijn Omtrent deze allen moeten de opgaven verstiekt worden, diegevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1900 en 1 Januari 1910 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden terug gehaald. Door of voor ieder moet aan zjjne woning worden ingevuld: eene gele kaart voor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingeneene witte kaart voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instel lingen); eene blauwe kaart voor een man (of jongen) in gestichten of instellingen; eene grijze kaart voor eene vrouw (of meisj*) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aan wezig is, ingevuld worden eene oranje- kaart voor een tijdelijk aanwezigen man (of jongen) of een rose kaart voor eene tijdelijk aanwezige vrouw (of meisje). Het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere instelling, ge bouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde opgegeven hoeveel gele. witte, blauwe, grijze, oranje- en rose kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betredende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad No. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking i- eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is nro hg, r't zal je nog eeuwig berouwen. Ik kén Trees!..." Hans maakte een minachtend ge baar. «Pft!" blies hij... Ik ben niet bang voor freule Trees, hoor!" En hij ging weer op de canapé lig gen. Maar als Da had kunnen lezen in z'n gedachten, dan zou ze gezien hebben, hoe ook bij hem zekere ang stige onrust, zekere spijtigheid over z'n uitval begon te leven... «Kerel!" poogde collega De Haan hem op te fleuren, toen zij, dien mid dag over elkaar zaten, in de stamkroeg, «Kerel, trek-je die zaak toch niet zoo aan Je doet of je hebben-en-houwen ermeê gemoeid is!" Maar Hans Ekkers bleef kijken met dat sombere, verslagen gezicht; met die starre, bange oogen, waarmeê hij gekomen was uit de kamer van den afdeelings-chef, toen hij dien uitbran der had gekregen... Dat geweldige standje over de simulatie van onge steldheid om een dag pret te maken... In den allerdruksten tijd van 't jaar... «Kerel" zei De Haan »zet-je daar toch over-heenDe man denkt er verder niet meer aanToe, drink dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. De Regeering noodigt allen met aandrang uit. door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. In de Remonstrantsche kerk treedt a.s. Zondag op Dr. H. L. Oort, van Utrecht. Alsdan wordt ook een collecte gehouden voor de Gustaaf Adolfvereeniging. De heer H. Jebbink, directeur van v. Gend en Loos alhier, wordt op I Januari a.s. als directeur te Zwolle geplaatst en te Amersfoort vervangen door den heer H. Bekking, thans te Goor. Tot bestuurslid van de pl. Afd. der vereeniging tot opvoeding van half verweesde, verwaarloosde of ver laten kinderen in het huisgezin is benoemd de heer J. v. d. Lijke. Hedenochtend passeerde H. M. de Koningin onze gemeente op Hare reis naar Den Haag. De winteravondcursus voor vol wassenen, die geheel belangeloos door de leden der plaatselijke afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers wordt gegeven is j.l. Maandagavond in de school aan de Beekstraat aangevangen. Dames die mochten willen deel nemen aan het examen voor leerares in costuumnaaien, door de vereeniging van Hoofdeu van Industriescholen voor meisjes in Februari 1910 te 's Gra- venhage te houden, kunnen nadere inlichtingen daaromtrent bekomen hij mej. H. M. S J. de Holl, directrice der Huishoudschool alhier. De opperwachtmeester J. van der Laan, aangesteld tot magazijn meester bij de firma Gerritsen alhier, heeft pensioen aangevraagd. Dr. J. G. Heering uit Dordrecht zal a.s. Viijdagavond voor de plaat selijke afdeeling van den Ned. Pro testantenbond spreken over: De grond van ons geloof. De vereeniging «Handel en Nij verheid", alhier vergadert Vrijdag 17 December a.s. in het hotel «De Zwaan", ter behandeling van het verslag der commissie inzake de tram Amersfoort Soest, ingekomen stukken en mededee- lingen. Zondagmiddag wordt door de onlangs opgerichte Oud-Katholieke propagandavereeniging «Petrus Buys" in «Amicitia" alhier eene vergadering gehouden. De heer J. Huizinga. burge meester van Axel zal morgenavond in eene vergadering der plaatselijke afdeeling van «Patrimonium" spreken over «Verzekeringsplicht". Bij de j.l. Zaterdag te Utrecht gehouden schermwedstrijd werd luite nant E A. \V. van het 5e regiment infanterie door het breken der dop van den duel-degen in de borst ge wond. Na voorloopig te zijn verbonden kon hij naar huis terugkeeren. Het 5e regiment infanterie behaalde in dien wedstrijd met 43 treffers den 6an, het le regiment veld-artillerie met 50 treffers den 8en prijs. Tot penningmeester der afdeeling Gooi- en Eemland van de Ned. Ver eeniging tol bescherming van dieren is gekozen notaiis A. P. Schroder, alhier. je borrel uit. Dat zal je wel opkikkeren!" Maar Hans roerde bet glas niet aan. Taalde niet naar de domino- steenen... «Tweehonderd pop verhooging naar den bliksem. En zoo zeker als twee maal-twee vier, dat AVierdels me over den kop springt... Ik stond er zóó mooi voor Tranen had-ie in de oogen gekregen, snoot snel z'n neus om 't niet te laten merken... Zijn vriend-collega had echt met 'm te doen. Voelde wel, dat Hans Ekkers de zaak niet overdreef... De nieuwe hoofdcommies whs 'n lastig heer. Hij had 'm nog indertijd ont raden om dat uitstapje te maken... «'t Zal wel losloopenzei hij, maar meende er niets van. «Ik zal hem wel krijgen riep Hans opeens uit en hij nam, in z'n op winding, een grooten slok uit z'n glas... «Wien krijgen!?" «WienDien schooier van 'n Dubois!... Geen mensch anders heeft 't me gelapt 1" Collega vormde kunstige kringetjes- rook... Peinsde blijkbaar over iets... «Ik zhl 'm wel krijgen!" zei Hans, met stijgende woede «waar ze alle maal bijzijn..."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 2