NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BELANGRIJK BERICHT. Schetsen uit de recÉaal. BUITENLAND. iilo. 104. Woensdag 29 December 1909. Acht-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG Januari 1910 wordt de uitgave van het geïllusteerd Weekblad, dat onze abonnés als Zondagsblad ontvingen gestaakt. PAK ME MEE Wegens den Nieuwjaarsdag %al ons eerstvolgend nummer niet ZATERDAGdoch VRIJDAGAVOND verschijnen. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 0.75; Franco per post door het geheele Rijk 1. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonu0. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels f 0.50; iedere regel meer 7'/» Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Qroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Wij zijn er evenwel in geslaagd daarvoor een zeer goede plaats vervangster te vinden, mits onze abonnés zich een kleine opoffering willen getroosten. Door een contract met den uitgever van kunnen wij dit fraai geïllustreerd Weekblad voor slechts VEERTIG CENT per driemaanden onzen abonnés aanbieden. Het bevat het dubbele aantal pagina's als het tot dusverre ge leverde Zondagsblad en is oneindig fraaier geïllustreerd. Wij ver trouwen dan ook dat onze abonnés met deze verandering, tevens een groote verbetering, genoegen zullen nemen en ons blad in hunne kringen, willen aanbevelen. De abonnementsprijs zal van 1 Januari a.s. af, dus met inbegrip van het geïll. Weekblad ïPAK ME MEE" per 3 maanden bedragen voor de stad 11.15. voor buiten de stad -1.25. DE ADMINISTRATIE. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werden alle toegangen tot Parijs scherp bewaakt en werd vooral nauwlettend toegezien op de auto's, die de stad binnenkwamen. Deze maatregelen versterkten de sedert reeds eenige dagen loopende geruch ten, dat de politie bericht had ont vangen, dat de pretendent hertog Philip van Orleans te Parijs zou komen. Wat de politie feitelijk aanleiding heeft gegeven tot verscherping van hare waakzaamheid is niet bekend, wel weet men, dat de hertog van Orleans dien nacht de mis heeft bijgewoond in het kleine kerkje van Eashan in Engeland. Sneeuwstorm. De hevigste sneeuwstorm, die sedert twintig jaar voorkwam, heeft sedert twee dagen in de Oostelijke staten van Noord-Amerika gewoed. Drie personen zijn gedood en 1500 per sonen dakloos te Chelsea (Massa chusetts) ten gevolge van een vloed golf. De grootste hoeveelheid sneeuw viel te Philadelphia, waar zij 22 inches dik ligt. Te New-York zijn 15 personen gedood. De spoorwegen, telephoon- en telegraafleidingen zijn ernstig beschadigd. Het geheele ver lies aan menschenlevens is nog niet bekend. Op den tweeden Kerstdag is in Bohemen, een groot spoorwegongeluk gebeurd, waarbij meer dan twaalf personen zijn omgekomen en vele andere in meerdere of mindere mate werden gewond. De sneltrein Weenen Berlijn, die 'smorgens balfacht van Praag vertrekt is omstreeks halftien dien ochtend bij het station Uhersko in botsing gekomen met een goederen trein. In een oogenblik waren 14 personen gedood en 20 zwaar gewond. De schuld wordt geweten aan den machinist van den sneltrein, die het station zonder te remmen met een snelheid van 80 K. M. in het uur voorbij reed. De goederentrein was juist bezig te rangeeren om de baan vrij te maken. Op telegraphische aanvraag kwamen spoedig hulptreinen met doktoren en verplegingsmateriaal, maar het duurde toch uren voor al de gewonden onder de vernielde wagens voor den dag waren gehaald. De wagens waren in- eengedrukt en op elkander geschoven onder den geweldigen schok. De locomotief en 4 wagens vormden een zeer hoog opgestapelde, verwarde massa. Elders waren diepe kuilen geslagen, de rails waren doorgeknapt als stroohalmen. Door ontploffing van een gashouder raakte een wagen in brand. Toen het personeel van bet kleine station van den eersten schrik was bekomen, renden allen naar de plaats van het onheil Men hoorde niets dan kermen en schreien. Gewonde passagiers sloegen de raampjes stukenklommenmet moeite naar buiten. Anderen echter waren geheel vastgeklemd. Er speelden zich schrikkelijke tooneelen af vóór een trein de gewonden vervoerde. Het ergste was de brand die slechts met groote moeite werd onderdrukt. De reizigers die ODgedeerd waren gebleven beijverden zich zeer bij het reddings werk. Het is nu gebleken, dat het signaal, zooals de machinist op den sneltrein beweerde, op veilig heeft gestaan, door de schuld van een stationsbeambte, wien dus als de werkelijke schuldige een zware straf wacht. Even voor de botsing, toen een stoker den goederen trein zag, beproefde hij nog uit alle macht te remmen, maar het was al te laat. Te Londen zijn op de Kerstdagen niet minder dan 200.000 Kerstmalen verstrekt aan de armen en ongeluk- kigen van de wereldstad. Alleen het Leger des Heils spijzigde 60.000 ongelukkigen. In schrille tegenstelling hiermco is het bericht in Engelsche bladen over een feestmaal, dat de Amerikaansche millionnair Kessler den dag voor Kerstmis aan een aantal Engelsche en Amerikaansche vrienden aanbood. Dit feestmaal koste den gastheer 2000 p. st., dat wil zeggen per gast 60 p. st. Het had plaats in den wintertuin van het Savoy Hotel, voor deze ge legenheid in het Poolgebied herschapen. De tafel was aangericht te midden van ijs- en sneeuwbergen, door Peary en Cook beklommen op hun wegnaar de Noordpool: kellners als Eskimo's gecostumeerd bedienden Honderden werklieden waren bezig geweest, om de zaal te decoreeren. Zoo is bet verklaarbaar dat duizenden guldens noodig waren om aan een millionnairs- gril te voldoen. In Rusland zijn gedurende dit jaar 1318 doodvonnissen geveld en 510 voltrokken. De Duitsche oudheidvorscher Dr. W. Dörpfeld die opgravingen doet om en bij de plaats van Homerus' Ithaca, heeft in brieven het een en aDder medegedeeld omtrent zijne onder zoekingen. Hij heeft in den laatsten tijd op gravingen gedaan op de plaats der door geheel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. «Blank-om-een" Verkliï ker. »As Toon erbij was!" zei Rooien- Luk, en nog altijd onovertroffen in de kunst om «zaakjes op te scharre len, waar met weinig «risico" iets van beteekenis te halen... te «snaaien" viel «Ja, als Toon erbij was, dan zou ik 't aandurven. Die kent] het terrein net zoo goed als de weg naar het buffet van moeder Miekeu... Met Toon zou 't te doen zijn! Maar..." «Welken Toon?" vroeg de naast hem voortwandelende collega van «de vlakte"... «Den dikken?... of Blank-om- een «Justement" zei Luk «nou noem je het kind bij z'n naam. Toon Evers heb-je toch wel gekend?" De kameraad wierp z'n kop met iets- verontwaardigds achterover.... Hij zou Toon Blank-om-een niet kennen?... «Ja, ik ben me daar een zuigeling in 't vak" zei lange Gijs «ik heb met Toon... Laat's kijken... Dat's nou een jaar of zes, zeven geleden... Maar hij is toch...?" Luk floot zachtjes tusschen de tan den, onderwijl hier en daar rondglu rend. Ze kwamen langs agentje, dat j het drietal scherp aankeek... Met dat aparte van «Ik ken jelui wel I" dat een politie-man over zich krijgt bij de nadering van «tofle jongens"... «Dat's waar ook" zei Gijs «Toon zie-je ner- geDS meer... Die mot zoo'n beetje..." en hij wees op z'n voorhoofd. «Niks I meer waard, 't Is toch jammer" Lnk zei niets. Stak de handen nog iets dieper in de broekzakken, wat- ie altijd deed als-ie over iets-hijzonder piekerde, en floot al maar... «Met Toon d'r bij zou 't te wagen zijn" zei op trijpenpantoffeltje voort stappende boef nog eens, eigenlijk zoo'n beetje tegen zichzelf. En hij keek Gijs, z'n specialen vriend en vertrouweling, eens aan... Moest hem onder vier oogen hebben... Nu mero-drie kende hij nog te kort. Had-ie ook niet op begrepen- Toen zaten de-twee, een kwartiertje later, over eikair in het laagzolderige lokaaltje... Waren ze gegaaD naar de opkamer, daar er iets-bijzonders te be praten viel... En Luk vertelde den ander wat hij 1 overdacht had. Die Blank-om-één wis niet zoo gek als ze wel zeiden... Alle maal overdrijving. Ja, die vent was, toen dat wijf van 'm met «den Bels" er van-door was gegaan... Gijs wist toch wel, den «Bels," die nu al een paar jaar met de «vrouw" van Dries «ge trouwd" was...?" De ander knikte, z'n biertje slurpend, zeer-levendig van: jawel, natuurlijk- Toon was inderdaad zoo helsch op den kerel geweest, die hem z'n wijf had weggekaapt, dat-ie met een revolver... «Precies I" riep Luk uit, en de twee boeven keken elkaar aan met verge noegde lachjes van zich zoo precies samen-allerlei uit vroeger tijd her inneren— «De Bels is toen om en bij de driejaar «weg" geweest," vervolgde Luk, «en dat was, in dien tijd, eigen lijk een geluk voor 'm— Want die Toon was reëel-stapeldol. En toen is dat avondje geweest bij het Oudekerks- plein... Je weet er alles van... Toen Toon van dien «stille" een pats op z'n kop kreeg, met dat ijzertje— Met een smak zette lange Gijs z'n glas neêr. En er vonkte iets in zijn oogen van haat bij het terugdenken aan die dingen... I «Yan dien tijd af is Toon geen cent meer waard geweest!" mompelde hij, «nog niet eens voor «kinderwerk..." Ik weet 't toch van verschillende kanten." Maar Luk, kop peinzend op eene hand, met lucifers figuurtjes vormend op 't tafeltje, wist 'tnog niet... «Hij krijgt nou van een paar heeren elke week watEn moeder-Mieken geeft 'm, uit medelij, een spatje— En ze laten 'm voor-niks wonen... Afijn, hij scharrelt zoo'n beetje rond—Als-je 'm ziet, zou je wel zeggen dat er niet veel meer bij zit en toch... Toch..." Lange-Gijs haalde de schouders op. Kon zich niet begrijpen dat de pientere Luk daar nou op-door-ging... «Jongen I" riep de rooie uit, zich niks-aan trekkend van het Bchamper- gedoê zijns kameraads «jongen, 'tis zoo'n fijn zaakje— En als Toon erbij was, zou 'tin een halfuur-tijds zijn afgeloopen I"... De oude man, met over de oogen getrokken pet, die voortstrompelde over de stiller-geworden straat; kou- wend op tabakspruim en soms zoo vreemd-schichtig om zich heen kij kend— Terwijl 't dan was of er, plotseling, iets in z'n anders suf-wezenloos starende oogen begon op te leven, dat dan weer wegstierf, uitdoofde— Oud-mannetje bleef staan— Hij had toch goed gehoord, 't Welbekende signaal... Dat sisserige fluitje... Er grijnsde iets om de lippen van den man. O, hij kende 't nog wel... Maar uit welke richting kwam 't?... En nu hoorde hij 't toch wel degelijk. Van den linkerkant—Uit het steegje- Toon »Blank-om-een" kneep z'n driekwart blinde oog dicht en loerde met het andere rond— Hij moest voor zichtig zijn— Je zult zien, dat er op zoo'n moment juist iemand passeert... En je bent er gloeiend bij... Stel-je I voor, dat die rechter, waar Toon zoo lang as-ie zich best gedraagt, eiken Zaterdag twee kwartjes kan komen halen— Stel-je voor dat die meneer, of de oude advocaat van de Heerengracht, waar de knecht eiken maand een rijks daalder voor Toon heeft— dat die hem eens zouden verrassen, terwijl-ie... Want Toon hoorde bést, van waar dat fluitje kwam. In zijn half-versufte hersens— In het gasthuis had de dok ter 't immers een mirakel genoemd, dat Toon er, na .dien pats vau den «stille",nog boven-op gekrabbeld was...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1909 | | pagina 1