Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. B. A. SIDDRÉ, Advertentiën. Wissel- en Effectenkantoor assurantiën, credieten, deposito'S, effecten, prolongation, vreemd geld, wissels. LmmonH Bouwer Co. C. van ViH Blanc Monsseni dn Medoc. Een veldslag. Voetbal is een spel, dat zeer op den gemoedstoestand van de toeschou wers vermag te werken 1 Degenen, die in de buurt van een voetbalterrein wonen verbazen zich soms over het hartstochtelijk gebrul van de duizenden toeschouwers. En ook ten onzent is het helaas wel eens een enkele maal vertoond, dat de bezoekende club of de scheidsrechter onheusch werd be jegend. In Amerika echter geschiedt alles op zijn Amertkaansch De »New- York Herald" meldt, dat het Emer gency hospitaal te San Francisco vol ligt met gewonde Chtneezen en Japan ners, gevolg van een formeelen veld slag tusschen beide nationaliteiten op het voetbalterrein. Het vorig jaar hadden de Chineezen gewonnen. De Japanners verzamelden dit jaar een elftal goede spelers uit verschillende kuststeden en wonnen gemakkelijk met 100. Daar begon het lieve leventje. Toen het resultaat werd medegedeeld, be machtigde een van de Chineescbe spelers den bal, dien de overwinnende club als een trophee werd aangeboden en trachtte een goed heenkomen te zoeken. Het nationaliteitsgevoel deed zich gelden. De Cbineesche speler werd legen den grond geslagen, en in een oogenblik waren er aan weers zijden tal van gewonden. De politie verscheen ten tooneele en verbond vervolgens een aantal bebloede gele koppen. Naar men verzekert, heeft er werke lijk een komplot bestaan om den Tsaar en zijn gevolg bij de begrafenis van Grootvorst Michael te St. Peters- burg in de lucht te laten springen. Het tijdig ontdekken van die samen zwering moet te danken zijn aan een paar politie-ambtenaren, wier be noeming tot ridder van de St.-Wladi- mir-orde thans in de Russische staats courant wordt bericht. Gisterenavond vergaderde de Ned. Ver. tot Afsch. van Alcoh. Dran ken, afd. Amersfoort, in «Ons Huis." Besloten werd om benevens hare groote feestavond te geven in Amicitia op 23 Jan. a.s. als spreker te laten optreden in een openbare vergadering Ds. van Wijk. Sinds de II. huis houdelijke vergadering gaven zich elf nieuwe leden op. 163 jonge mannen geboren in 1891 zullen in onze gemeente aan de loting voor de lichting 1910 der nationale militie deelnemen. In de jl Maandag gehouden vergadering der Koninklijke Neder- landsche Landbouwvereeniging is de heer A. M. Tromp van Holst tot lid van het Hoofdbestuur gekozen. De korfbalwedstrijd tusschen A. V. O. G. en N. O. S. C. uit Nij megen ging jl. Zondag niet door. A. V. O. G. zal meedingen naar den zilveren bal uitgeschreven dooi Het Nieuws van den Dag. De Vereeniging »Handel en Nijverheid" zal op Vrijdag 14 Januari s'avonds 8 uur in de Zwaan ver gaderen ter benoeming van een be stuurslid in de plaats van den Heer G. Berns. Bespreking van een adres der Handelsvereeniging «Ons belang" inzake vervroegde postbestelling. Voor stel tot steun, verzoek Gerritsen het woelig stadscentrum toe, zoodat de dienstmeisjes in toenemende hevigheid verlangden een glippertje te kunnen maken.— Postbode stapte verder. Mientje van den dokter, die «vaste verkeering" had en niet wispelturig van aard was, geeuwde juist en dacht aan al de «vaten", die nog ongewasschen ston den... «Noil" zei Truus, van mevrouw De Watering «ik wil je"... En nèt zou Mien dkkhg gaan roepen... Toen... aKristeziele-nog-toe I" schreeuwden ze allebei. De glazen deuren bij de Bruin, die winkel van woonkamer scheidden, vlogen in honderd scherven... Vrouwen gilden. Boven alles-uit schreeuwde een mannestem... «D'r uit, schooier! Hondsvot, die je bentl D'r uit?" Mien en Truus knepen elkahr in de armen... Als met tooverslag waren dertig, veertig menschen bijeen... «D'r-uit!" loeide de mannestem bij De Bruin- Fietsers kwamen aanpeddelen. Chic- gekleede heeren draafden naderbij... De massa, vóór De Bruin's deur, j groeide aan... bouwen van een wachtlokaal, uit einde 2e perron. Voorstel tot steun, van het voorstel Douma, tot het ver- kiijgen van een publieke spreekcel (telefoon) op het perron van hel cen traal station. Te Utrecht zijn de openbare lagere scholen, wegens hetheeischen van roodvonk, gesloten. Bij de heer A. W. h. Eymann, alhier, is het eerste nummer ver schenen van het Militair Weekblad aPlicht en Recht". De redactie is in nanden van bet Bestuur der Onder- oflicierenvereeniging, oPlicht en Recht" bestaande uit de heeren A. van der Blij, Sergeant-Majoor, Moischweg no. 9, Oegstgeest, H. J. Lammers, Sergeant le klasse, W. h. M. Geene, Sergeant-Majoor, H. H. Hasz, Adjudant-Onderofficier, A. F. E. Van Wageningen, Adjudant- Onderofficier, die in een inleidend artikel de redenen tot het oprichten van de nieuwe Ver eeniging nader ontvouwen. Wij lezen daarin o.m. Laten wij vooraf onze innige teleur stelling uitspreken, dat de zaken een dusdanig verloop hebben gehad, dat wij ons genoopt hebben gezien t6 handelen als wij gedaan hebben. Meerdere van ons waren trouwe leden van »Ons Belang" en hebben, naar hunne geringe krachten, mede gewerkt om nOns Belang" te doen groeien. Met vreugde zagen wij, dat «Ons Belang" zich de achting en het vertrouwen van superieuren en autori teiten langzamerhand verwierf tot?... tot onder de leiders van »Ons Belang" personen voorkwamen, die de ver eeniging op verkeerde wegen brachten en die daardoor aan de zaak der onderofficieren onberekenbaar nadeel toebrachten. De toon van het orgaan der ver eeniging werd o. i. meermalen onge past; b.v. werd een bestaand liedje omgezet in een spotgedichtje- op de regeering, terwijl de houding tegen over n:et-leden aangenomen, van zeer groote onverdraagzaamheid getuigde. Daarbij ging de vereeniging uOns Belang" zich op schrikbarende wijze bemoeien met zaken, die o. i. verre buiten hare werkkring lagen. Omtrent werving, kaderopleiding, capitulanten- stelsel, dienstplicht enz., werd den opvolgenden Ministers van Oorlog en de 2e kamer der Staten-Generaal de wil van »Ons Belang" als bet ware opgedrongen, waarbij de vereeniging meermalen een houding aannam, die verre van bescheiden was. Men begrijpe ons echter wel, aller minst weuschen wij den onderofï. het recht te betwisten om zich over boven genoemde zaken een oordeel te vormen en dat oordeel op gepaste wijze uit te spreken. Als burger van den staat hebben de onderofficieren, met andere, gelijke rechten; hetgaato.i echternietaan,om in eene vereeniging van onderofficieren deze zaken critiseerend te bespreken en te behandelen en daarbij de meening van deze vereeniging als de goede, naar voren te brengen. Hierdoor wordt in het leger een macht gevormd tegen de overheid en dat is niet alleen ongeoorloofd en met de positie van onderofficieren onveieenigbaar doch kan zelfs voor den Staat gevaarlijk worden. Boven dien, en dit moet niet over het hoofd gezien worden, genoemde onderwerpen zijn zeer zeker niet neutraal. De ver schillende politieke partijen denken «Op-zij!" kloDk 'tplotseling. Helmen glansden. Twee politie agenten baanden zich doortocht naar 't huis- Men zag De Bruin-zelf, in z'n hemds mouwen, met woeste, bloedbeloopen oogen, verwarde haren, geschramde vuisten, kapot-gerukte kleêren... Men zag den commensaal, bebloede doek tegen z'n wang... Pratend tegen den agent, die stond te noteeren, in de winkel... Men zag juffrouw De Bruin, die 't op haar zenuwen had en door snikkende Truitje met water werd gelaafd- De agenten bleven binnen. De deur ging toe... Gordijn werd neergelaten. De massa voor het huis groeide aan... Agenten kwamen, na een poosje weêr te voorschijn. «Doorloopen I... Doorloopen, asje blieft!..." Langzaam verspreidden zich de men schen in de straks-nog-stille straat. En eerst toen men De Bruin z'n vrind Van Dalen, den commensaal,nog- iemand, met de agenten naar het bureau had stappen, terwijl de win kel dien avond donker en gesloten bleef, ging men 't geval binnens huis nader bepraten... over kadervorming, dienstplicht enz zeer verschillend, zoodat eeoe ver eeniging, die over deze onderwerpen met bepaalde stelsels komt aandragen zich op politiek terrein begeeft en daardoor haar neutraal karakter, willens of onwillens prijs geeft." En verder: »Wat willen wij? Leest het doel in de circulaire aangegeven, en gij zult ontwaren dat wij een edel doel nastreven en bovenal, wij wenschen ons doel te bereiken zonder dwinge landij, zonder de overheid te tarten en zonder hen die met ons van meening verschillen, te grieven. Met de meeste nauwgezetheid zal er gewaakt worden dat wij het neutraal karakter zullen behouden en, geleerd door O. B.. zullen wij ons onthouden van die zaken, die niet tot onze be voegdheid behooren. Wij roepen dus allen, die zich met ons op hetzelfde standpunt stellen, op. om zich aan te sluiten en lid van Plicht en Recht te worden. Allen, die nu ongeorgani seerd ronddwalen, terwijl nu een vreemde organisatie hunne belangen behandelt en dit op een manier, die niet met hun zienswijze is overeen te brengen, noodigen wij uit, ons te steunen en zich aan onze zijde te scharen. Wij zullen den strijd in bet onderofficierskorps niet aanwakkeren, integendeel, wij zullen trachten den strijd tot een goed einde te brengen, en onze zaak ondergeschikt makende aan het algemeen belang, zal ons werken ten goede komen aan het Leger en het Vaderland. Wij protes teeren er'tegen dat door O. B. onze bedoelingen worden aangemerkt als pogingen om verdeeldheid onder de onderfficieren te zaaienwij wenschen geen onderlingen strijd doch, als het moet, zullen wij er niet voor terug deinzen om den strijd aan te binden tegen de schijnbaar machtige organi satie »Ons Belang", die bewust of onbewust voor het Leger schadelijke beginselen propageert." 302ste STAATSLOTERIJ. Vijfde klasse. Deze klasse, welke trekt van 17 20, 25—28, 31 Jan., 1—3 en 7—11 Februari 1910, bevat behalve de premie van f 30.000 voor den laatst uitkomen den prijs van f1000 of hooger en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen: 1 van f 100.000 1 van f50.000,1 van f25.000, 1 van f 15.000,1 van f 10.000 1 van f5000,1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f1000, 65 van f400, 70 van f200, 170 van f 100 en 3730 van f70. Loten zijn ten kantore van den Col lecteur A. C. R. O. Leinweber te Amersfoort (Breedestraat 22) nog ver krijgbaar a f3.50 per 'lm. Een verwonderlijke geschiedenis van een beraamden aanslag op een bank wordt uit Amerika bericht. In een huis in de 14 straat te New-York vlak tegenover een bank die dikwijls groote sommen gelds soms tusschen 4 en 6 millioen gulden in bewaring beeft, had onlangs een timmerman de benedenverdieping gehuurd. Die man was dezer dagen plotseling verdwenen en toen de politie een onderzoek instelde in zijn huis, vond zij in den kelder een tunnel, die naar de bank aan den overkant leidde. Het eerste gedeelte van dien tunnel was vrij breed en met hout De meeningen bleven verdeeld, nadat men de zaak kende. Sommigen zeiden, dat De Bruin groot-gelijk had... Een man is baas in z'n huis, wat En die commensaal had 'm al zoo lang getreiterd. Dat wks niet om uit te houden... Op z'n laatst mocht-ie niet eens meer in zijn eigen woning brengen wie hij wilde... Anderen vonden dat juffrouw De Bruin te beklagen was, opgescheept met een man, die aan «polletiek" doet... En dan nog wel zoo'n «rooie"... «'tis een anarchist!" had een ge pensioneerde meneer uit de buurt zich uitgelaten, een vrind van Domelal... Ik zou je danken, hoor! Zoo'n kerel vergiftigt je nog! Of hij laat de heele straat in de lucht vliegen Welke woorden indruk op sommigen hadden gemaakt- En toen de «Anarchist," vanwege beleediging en lichte-mishandeling van zijn reactionair-aangelegden ex-com- mensaal, die hem op den avond, toen hij, tegen den wil van juffrouw De Bruin, in de roes van zijn oratorisch succès in de vergadering der wijk- afdeeling, Yan Dalen meê had gg- bracht Toen De Bruin tot f 50 betimmerd; het verdere gedeelte'was zeer nauw, zoodat er slechts één man met moeite door kon kruipen. Men vermoedt dat de timmerman dien tunnel gegraven heeft met het doel. de bank te bestelen en dat hij, reeds dicht bij zijn doel, door neerstortende aardklompen is bedolven. De politie graaft nu de straat op, om van bovenaf te zoeken naar zijn lijk. De eierenmarkt te Barneveld. Men schrijft uit Barneveld: Als een bewijs van hoeveel betee- kenis onze eiermarkt is, kan dienen dat in het algeloopen jear 8,250,000 eieren [ter markt) aangevoerd zijn, zoodat onze markt thans als de grootste eiermarkt van ons land beschouwd mag worden. De laagste gemiddelde prijs per maand werd besteed in Mei, namelijk f4 per 100 stuks en de hoogste gemiddelde prijs in November en wel f9 per 100 stuks. Liefdadigheidsbus. Het is wel nodig er nogeens op te wijzen, dat de Vereniging Liefdadig heid, in afwijking van de beide voor gaande winters, weder uitsluitend hulp gaat verlenen aan tijdelik in nood ver kerende gezinnen en personen die door arbeidzaamheid, spaarzaamheid en ge drag zich achtenswaardig maken. (Voor hen die jaar in jaar uit ge steund moeten worden zorgen voor- namelik diakonieën, konferenties en het burgerlijk armbestuur). In 't vervolg wordt op het bedelen om een gift of bet eisen van onder steuning aan huis bij een departements hoofd of bestuurslid geen acht meer geslagen. Wie misbruik blijft maken van sterke drank is niet te helpen, en de bedelaar van beroep leeft van de velen die goedgeefs zijn, zonder persoonlik onderzoek of bun giften goed besteed zijn. Maar de zoogenaamde stille armen, die ondanks hun ijver en goed gedrag in hun strijd om 't bestaan door rampen te kort schieten, en zich schamen hun nood bekend te tnaken, die bebben soms tijdelik ondersteuning nodig om staande te blijven, en nemen ze dank baar aan, als ze op bescheiden wijze wordt verstrekt. Het hoofdwerk van onze departe mentshoofden is, zulke gezinnen of personen op te sporen. Maar daarbij roepen zij de hulp in van goedgezinden die bekend mochten raken met zulk een gezin of persoon, door er in een ondertekend briefje kennis van te ge ven, met opgaaf van naam en woon plaats, en het briefje in de Liefdadig heidsbus te werpen bij de secretaris- boekhouder van Liefdadigheid, Zuid singel 12. Zo spoedig mogolik zal dan het be trokken departementshoofd een per soonlik onderzoek instellen, en daarna gehandeld worden. Namens het Bestuur, A. M. KOLLEWIJN, Nz. voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. kob|tegracht 7. qoupoNS, Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden b(j kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Muurhuizeii 39 belasten zich met aan- en verkoop van Effecten, Wis sels on- Coupons, sluiten prolongatie. Safe-inrichting. Scholl Engberts Schollen ALMELO. ZUIVER WOLLEN ONDERK LEEDING, (fABRlKAAT WJANStN^ DE WITTE WINKEL. Langestraat 74 AMERSFOORT. TELEFOON 70. ij aa.la.a.n.d.©l- Medoe Champagnisé Sec. 1.50. N.B. De Vins Blanc Mousseux du Médoc zijn zuivere Witte Bordeaux Wijnen langs natuurlijken weggechampag- niseerd. Zij hebben minstens 2 jaar flesch. Onder de goedkoopere mer ken nemen zij de eerste plaats in. boete of twee weken was veroordeeld... Toen bleven de meeningen uiteenloo- pen. 't Koste hem een stuk of wat klantjes Maar 't raakte in het vergeet boek. Want De Bruin had zijn heroïeke daad duur genoeg gekocht... Noch Fietje noch tante Ali wilden van ver zoening weten voor-en-aleer hij zich in het boetekleed gehuld had- Ontslag ganomen als bestuurs- èn gewoon lid van «Vooruitgang..." Plechtig gezworen had, dat-ie Van Dalen nooit meer zou ddnzien... Zachtkens-aan keerden vrede en verzoening terug- Abonneerde «anarchist" zich op een neutraal blad- En slechts een enkele maal, wan neer niemand hem bespiedt... Maar Pietje, pienter wijf als ze steeds was, houdt »oeil en campagne...!" laat hem haast geen minuut onbespied, onbewaakt... na dat verschrikkelijke, waar rechters en politie bij tepas- kwamen... Slechts een enkele maal denkt hij terug aan de schoone dagen zijner vervlogen, door eigen hand ver nielden glorie in de politiekerij... Wordt hij, tot schreienstoe: door weemoed overstelpt, zichzelf ziende alB man, die voor groote dingen was be stemd... Maar zoodra hij merkt, de «anarchist", dat moeder Pietje iets- bijzonders aan hem schijnt te bespeuren dan bindt hij, al wegend en ver pakkend, weer het nederige mas ker van onderworpenheid en berouw voor het aangezicht... MAITEE Cobbkau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3