NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit he rechtzaal. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. Woensdag 19 Januari 1910. Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG RAADSTUKKEN. Steniaweg ZEIST FEUILLETON. No. 6. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonog. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/> Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Eigendommen. Voorstel van Burgemeester en Wet houders lot aankoop van een petceel, slaande aan de Krankelcdenstraat. Wij hebben de eer U te berichten, dat op 4 November j.l. publiek ver kocht is het peiceel, staande aan de Krankeledenslraat, plaatselijk gemerkt no. 22, kadastraal bekend Gemeente Amersfoort, Sectie E. no. 279, voor, eene som van 1650. De kooper is beieid voor dit bedrag, ongerekend de onkosten, het perceel weder aan de Gemeente te verkoopen. Wij achten bet van belangvoorde Gemeente eigenares van dit perceel te worden, wegens zijn zeer dichte nabijheid bij den O. L. Vrouwetoien. Wij vestigen er evenwel met nadiuk de aandacht op, dat wij U dit advies geven, omdat het huis voor een bil lijken prijs te koop is. Ware het. dat de eigenaar een som boven de waarde vioeg, dan zovden wij in de nabijheid van den O. L. Vrouwetoren geen reden zien U tot den aankoop te adviseeren. De kosten die op den publieken verkoop zijn gevallen, bediagen f62. zoodat de koopprijs thans bedraagt f712.De verdere kosten zullen ongeveer f28.beloopen. Gratificatie. Eigendommen (verhuring). Voorstel van Burgemeester en Wet- houileis betredende a. de graiilicalie verleend aan W. Frans, gepensiouiieerd Commies ter Secietane b. ondei bandsche vei huring van het pei ceel, gelegen aan de Bi eedestraat. Bij uw besluit van 26 April 19U4, Bijlage 1201, werd aan den eervol ont slagen Commies ter Secretarie W. Frans, behaLe een pensioen, eeiiejaarl. gratificatie van 1 334 verleend benevens het genot van viije woning in het door dien ambienaar bewoonde huis, ge legen aan de Bi eedestraat no. 21. Bij het voorbereiden dezer aangelegenheid was aan W. Frans voornoemd de keuze gegeven tusscben óf eene gratificatie van f384, waar bij jbij het genot van viije woning zou missen óf eene gratificatie van f334 met behoud van het kosteloos gebruik der woning. Adressant heeft toen het laatste ge kozen. Bij het U hieibij overgelegde adres vei zoekt adressant thans zijn gratifi catie met f50 te willen veihoogen, waartegen hij het genot der viije wo ning zal afstaan. Lettende op de door adi essarit aangevoerde i edenen hebben wij geen bezwaar, inwilliging van hel vei zoek te bevoi deren. Indien hiertoe door U besloten woidt, zal derhalve de genoemde woning on bewoond zijn. Wij hebben daarom de eer U voor te stellen ons college lot vei hui mg te machtigen; eene huuipiijs van f 100 hopen wij voor het peiceel te kunnen bedingen. Werkeloosheid. Voorstel van Burgemeester en Wet- houdeis naar aanleiding van een adres van het Bestuur van het Nedeil. ver bond van vakveieenigingen betreffende werk loozen vei zekering. Wij hebben de eer U hierbij weder aan te bieden een adres van liet Bestuur van het Nederlandsch vei bond van vak- vereenigingen betredende de werk- loozenverzekering. Ten aanzien van dit adres bebben wij het advies ingewon nen var, de Commissie van hel fonds tot bevorderiug van de verzekering tegeri de geldelijke gevolgen van on vrijwillige werkeloosheid. Aangezien wij ons met dit advies kunnen vereenigen, hebben wij de eer U voor te stellen, overeenkomstig de conclusie van het advies adressant mede te deelen, dat er geen aanleiding bestaal, aan bet vei zoek van adressant te voldoen. Openbare werken. Voorstel van Burgemeester eri Wet houders tot het beschikbaar stellen van een bediag voor bel doen ver vaardigen van teekeningen. Wij hebben de eer U mede te deelen, dat de wenschelijkheid zicb doet gevoelen, van veiscbeidene ge bouwen en inrichtingen der Gemeente teekeningen te doen vervaaidigen of bij te werken. Deze teekeningen zijn noodzakelijk, teneinde bet archief voor de openbare werken niet alleen vol ledig, maar ook in dien staat te houden, dat het steeds met vrucht gei aadpleegd kan woiden. Het is niet wel mogelijk al deze teekeningen door het in dienst zijnde personeel te doen maken. Vol gens opgave van den Gemeente-archi tect zal evenwel een bedrag van f120 voldoende zijn om de meest noodzake lijke teekeningen te doen vervaardigen. Wij hebben daarom de eer, U voor te stellen een bedrag van f 120 voor het bovengenoemde doel beschikbaar te stellen. Zieken huis. Gemeente - gjenees heer. Rapport van Burgemeester en Wet houders beitreflende de motie van den heer Rijkens. Naar aanleiding van dt> in uwe vergadering van 26 October 1909 door den heer R. G. Rijkens inge diende motie inzake de combinatie van de betrekkingen van Gemeente geneesheer en Directeur van het St. Elisabeths Gast- of Ziekenhuis en de daarover gehouden discussies heb ben wg de eer U ,het volgende te berichten. Gelijk U bekend is uit ons ant woord op de verslagen van de afdee- lings-veigaderingen gehouden op 4 en 6 October 1909 (zie bijlage Raad no. 362) achten wij, op de gronden in dat antwoord medegedeeld, de combinatie van de twee genoemde betrekkingen ongewenscht. Wij gaven U daarbij tevens in overweging, in deze zaak eene beslissing te nemen, zoodra de benoeming van den be trokken Gemeente-geneesheer expi reert (1 Maart 1911). doQr geheel Nederland. Levering der verschillendè -gemalen tegen BILLIJKE PRIJZEN. Na de indiening van deze motie hebben wij met den heer Jorissen eene bespieking over deze zaak gebad. Een uittreksel uil de notulen onzer vergadering, voor zoo ver dit op deze aangelegenheid betrekking heeft, leg gen wij U hieibij over. Naar aanleiding van de in de ge noemde Raadsvergadering gevraagde inlichtingen, deelen wij mede, dai de Gemeente-geneesheer dr. A. H. C. van Uriel en de heel- en vroedmeester dr. H. W. Schreuder het stadsgedeelte bezoeken, dat men, den straatweg van Hoevelaken, Kampstraat, Lange straat, Utrechtschesiraat en Utrecbt- scben straatweg in de aangegeven richting volgende, aan de linkerhand beeft. Het overige stadsgedeelte maakt de wijk van den Gemeente-geneesheer Jorissen en den heel- en vroedmeester Morren uit. Voorts verwijzen wij U naar den hierbij overgelegden staat over de jaren 19071909, waai uit het aantal Gemeente-patiënten en hun getal ver- pleegdagen blijkt, verdeeld naar de Gemeente-geneesbeeren en Gemeente- heel- en vroedmeesters, die de opname hebben voorgeschreven. Indien andere geneesheeren opname noodzakelijk achten, wordt hun daar toe strekkend verzoek steeds afge- teekend door een Gemeente-genees heer of Gemeente-heel- en vioed- meester. Van eenige patiënten in de jaren 1907 en 1908 staat het niet vast of zij rechtstreeks op verzoek van eën Gemeente-geneesheer of Gemeente-heel- of vroedmeester zijn opgenomen dan wel naar aanleiding van een verzoek van een geneesheer, die niet in dienst der Gemeente staat. Ten einde de cijfers zoo zuiver moge lijk te geven, zijn beide rubrieken niet onder de opgegeven getallen m6degerekend. Wat nu de overgelegde cijfers be treft, moeten wij opmerken, dat deze naar onze meening van geen invloed zijn op de vraag, die U tbans bezig houdt. Wij deelen ze mede, omdat in uwe vergadering cijfers gevraagd zijn, maar wijzen er daaibij tevens uitdrukkelijk op, dat zij o.i ten aan zien van de voorgestelde motie van geen belang zijn. Ten aanzien van de motie zelve vestigen wij er uw aandacht op, dat deze in haar tegenwoordigen vorm naar onze meening met kan worden aangenomen. Gelijk reeds in uwe ver gadering van 26 Octobei 1909 is be toogd, zal, na eventueele wijziging van de instructie van den Gemeente- Geueesheer, niet een oproeping van sollicitanten kunnen plaats bebben, alvorens de betrokken ambtenaar in de gelegenheid gesteld is, zich j te beraden of bij al dan niet onder de gewijzigde instructie werkzaam wil blijven. Ten slotte hebben wij de eer U te kennen te geven, dat wij bet wensche- lijk blijven achten, in deze zaak eene beslissing te nemen, wanneer de be noeming van den betrokken genees heer expireert. Uittreksel uit de notulen van de vergadering van Burgemeester en Wethouders der Gemeente Amers- ioort, gehouden op Donderdag 11 November 19U9. Tegenwoordig de heerenjbr. J. W. A. Barchman Wuijtiers, Burge meester M. L. Celosse en Th. San- „Weefsel." «Immoreel." Aan de manier, waarop de meid hem gegroet had toen bij vroeg «of de familie boven was," had Willy al iets-vreemds gemerkt. Hij keek Daatje scherp aan, maar het deerntje keek zóó droevig, zóó strak-ernstig voor zich heen, dat 't hem toch waarachtig eng om 't hart werd... »J—juffrouw Nel is toch goed?" vroeg hij, terwijl een brok in z'n keel schoot van onruBt... Het meisje knikte. "O-ja, de juffer is best..." Dat was hem een pak van 't hart... Maar toch... En hij holde naar boven. De huis kamer in... Sombere stilte. Mevrouw Waanders zat in haar fauteuil, 't hoofd achter over, met geslotenoogen. Dejongste dochter, Annie, naast haar, arm om hals van maatj e geslagenhoofdj e tegen moê d'r schouder. Nu en dan doekje tegen de oogen drukkend... En Nel bij het raam. Toen Willy binnen kwam, draaide zij het hoofd even naar hem toe... Keek hem aan, zoo vreemd, zoo star, zoo storend- Hij ging naar zijn meisje toe. En ze legde haar rechterhand in de zijne, slap, kil-onverschillig; als iemand, die door iets-verschrikkelijks is overvallen en nu de macht mist om eigenlijk te beseffen wat er gebeurd is... die leeft in vage droomwereld, waaruit hij straks zal wakker-worden, gillend van schrik en van pijn... Hij kuste haar op het voorhoofd. Zij liet 't toe; doch Wil boog zich naar d'r mond... om den gebruikelijken zoen van haar te krijgen. In plaats daarvan sloeg Nel haar armen om z'n hals en begon te snikken,.. Te snikken... met schokjes, van smarte-wee, dat Willy, zelf tranen in de oogen kreeg... Want hij hield toch zoo dol- en-dolveel van z'n meisje... Dat z'n kennissen hem dikwijls genoeg gezegd haddenKerel, wat zul-jij nog eens onder de pantoffel komen...! Willy drukte Nel tegen zich aan, streek over d'r mooie lichtbruine haren en sprak sussende troostende woordjes... Yan wat er dan toch gebeurd was... Eergisteren had-ie toch nog gegeten bij zijn aanstaande-schoonouders... En nu was 't wel waar dat Willy veel te verliefd was om voor iets anders oog te hebben dan voor Nel... En óók was 't zoo, dat zelfs hij, anders geen scherp- opmerker, toch gevonden had, hoe Nel iets-stugger was dan gewoonlijk... Zoo dat ze hem wel twintigmaal had moeten gerust stellen... Heusch, ze voelde zich best, hoorl... En ze hield nog altijd even-veel van d'r "joggie". Hij kon gerust zijn... Nel had hem, onder tafel een innig handdrukje gegeven... tegen hem geknikt, gelachen... Toch was ze anders... Eindelijk troostte hij zichzelf, misschien een tikje hoofdpijn, of zoo. Hij moest niet zoo zeurig-aanhouden... Maar ook bij 't heengaan was Nel zoo koeltjes, zoo vreemd-afgetrokken van houding, Willy had er den halven nacht door wakker-gelegen, en den ochtend-erop, vóórdat hij naar kantoor ging, liep hij nog eventjes bij de Waanders aan... Doodsbenauwd dat Nel soms "genoeg van hem" zoo hebben- Maar toen was ze weer als-altijd. Hij moest op haar wachten. Ze was nog niet eens gekleed. Eindelijk kwam Nel, in, elegant peignoirtje, binnen-hup- pelen. Vroolijk, frisch, jolig— Zoende ze haar «joggie" onstuimig-dankbaar voor de lekkere bloemen, die hij al ergens had weten op te diepen. Liet ze hem uit; wuifde hem na, totdat-ie de heele straat uit was... Willy was gerustgesteld, En toch, terwijl hij brieven zat te dicteeren aan de typiste, woelde 't hem door het brein. «Wat zou er toch wezen?..." Want heelemaal-gewoon bij de Waan ders was 't stellig niet... Aan iets ge jaagds, onrustigs, geforceerds van hartelijkheid had hij 't gevoeld— Zelfs aan 't alte-drukke, opgewondene, waar- I mêe Nel hem dien ochtend, had ver welkomd— Terwijl hij, dien middag dan Nel troostend tegen zich aandrukte, werd er plotseling achter hem gesnikt. Mevrouw en Annie hielden elkaór omklemd— «Och," zei mama "ik heb met jou óók zoo te doen, Willy... Arme, goeie jongen, die je toch bent..." En mevrouw stak hem eene hand toe- Hij voelde den grond onder zich wankelen— «Met mij... Met mij te doen zegt Zwijgend knikte mevTouw. Trok hem, op haart benrt, naar zich toe. Drukte Willy een schoonmoeder lijken kus op de wang... «Mijn beste, goeie jongen... Dat jij nou nog... En die Nel..." «Maarik bid mevrouw Waanders— Ik smeek n... Vertel me dan toch!— 't Werd hem te kras. In zijn wan hoop in de pij niging der onzekerheid, van het niet-weten, schreide hij zelf nu... «Nel, zeg-jij 't dan!... Wat is er?... Wat is er gebeurd!?..." En Nel plotseling, wit gezicht, oogen van koortsige overspanning... «We zijn verloren! Geruïneerd. Erger dan dat! Nou weet je 't. We staan op straat. Ik mot een betrekking zoeken. Als caissière... Als winkelmeid.. Huishoudster... Kinderj uffrouw... Weet ik 'tl... Om niet te sterven van den honger!... Hij, Willy, had het hoofd met beide handen gegrepen, 't Duizelde hem— hij overzag den toestand. In gewone omstandigheden hadden Nel en hij toch nog wel een jaar of drie moeten wach ten met trouwen, met zestienhonderd gulden durfde hij niet in zee gaan... meneer Waanders zou dan wel voor uitzet, meubeleering en zoo zongen..

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1