Plaatselijk Nieuws. De Hollanders te Parijs. richting bevorderlijk is. Het kind mag niet in aanraking komen met de be smetting van partijtwist, politiekerij, e. t. q. Door die ziekten wordt het later genoegzaam aangetast... Doch ik zeg er geen woord meer van. Evenmin van onze genoegelijke ge- dachtenwisseling over »bet Haarlem- sche vonnis," n.l. inzake den eeds- dwang. Het O. M. heeft hooger beroep aangeteekendvoortreffelijk. De zaak kan dus nu niet meer «tijdelijk" van de baan. Eerste bres in «heilig huisje," dat tot vóór betrekkelijk kort nog onaantastbaar, onverwinnelijk werd gehouden... Ziet ge, wie aan zulke dingen denkt, voelt zijn door druilwinter en andere oorzaken verzuurde stemming warmer, zonniger worden... Weet-ge, ik hoor het rinkelen der bellen van heerlijken zotskop en patent- subliemen geneesmeester Prins Car- neval... Amedeo is in aantocht... De Oetel- donksche Club is ontwaakt. Straks zal het witgloeiende fuif zijn in de watervrije moerassen" van deBosscher streek, waar de edelachtbare Peer van den Muggenheuvel gebiedt... Noch in de noUicieele" medicijnkast noch in die van de »specialité's" en consorten vindt gij 'n toovermiddel, zóó afdoend en »nooit-falend" als Amedeo en burgemeester Peer u kunnen ver schaffen... Zegt 't voort!... Mr. ANTONIO. RECLAME. Wij hebben een dezer laatste dagen in het groote Parijsche dagblad „Le Figaro", zeer ver spreid in de wereldsche kringen, het volgende artikel gelezen, waarin sprake was van een onzer bevallige landgenooten, waarvan wij hier het portret geven. „Le Figaro" drukte zich aldus uit: Mevr. Jean tie Wieg ant. (Cl. Pierre Petit.) De vreemdelingen in Frankrijk, evenals de Franschen in den vreemde, zijn zeker de Pink Pillen overal te vinden. In verband hiermee halen wij de merkwaardige genezing aan, dank zij do Pink Pillen verkregen door een jonge Hollandsche dame, die op het oogenblik te Parijs woont, 106, Boulevard de Clichy, Mevr. Jeanne Wiegant geb. Coppens. „Ik ken sedert lang de Pink Pillen, zeide zij ons dezer dagen. In mijn vaderland zijn zij zeer bekend en staan bij de families in groote gunst. Toen ik mij dan ook onlangs ziek gevoelde, heb ik niet geaarzeld ze te nemen, daar ik in Holland getuige was geweest van vele genezingen door dit merkwaardige middel. „Ik zou de Pink Pillen vergeten zijn, zoo niet de talrijke genezingen die in de Fransche dag bladen gepubliceerd waren, mijn herinnering hadden gewekt. Het is waar dat de Pink Pillen mij volkomen genezen hebben van miin bloed armoede en mijn maagpijnen. Ik gevoel mij nu volmaakt sterk, ik heb een goede spijsvertering en ben nu geheel en al gezond." Dit zeide Mevr. Wiegant, toen zij ons haar getuigschrift van genezing ter hand stelde. En daar het hier maagpijnen en slechte spijs vertering betreft, willen wij er aan herinneren dat één Pink Pil na iederen maaltijd genomen u een uitmuntende spijsvertering geeft. Niet alleen doen de Pink Pillen u goed uwe spijzen verteren, maar zij geven u ook eetlust voor den volgenden maaltijd. Geloof nu niet dat, om een goede spijsvertering te hebben, een voortdurend gebruik der Pink Pillen noodig is. Neen. gij neemt de Pink Pillen gedurende eenige dagen alleen, en deze weinige dagen zullen voldoende zijn om er uw maag door te doen herstellen en versterken. De Pink Pillen zijn eveneens onovertroffen tegen bloedarmoede, bleekzucht, algemeene zwakte, schele hoofdpijnen, zenuwpijnen, heupjicht. Prijs f 1.75 de doos, f9.per doozen. Verkrijgbaar bij Snabilié, Hoofd-dépothouder voor Nederland, 7 Groote Markt te Rotterdam, voor Amersfoort en omstreken bij de firma's k. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 129 en verder bij verschillende apothekers en goede drogisten. Prof. Dr. Eerdinans uit Leiden trad Woensdagavond als spreker op voor de Afd. Amersfoort van den Ned. Prot. Bond met het onderwerp: »Het stelsel van Dr. Kuyper." Spreker begon zijn rede met er op te wijzen, dat de a. r. partij de anti these vooral op den voorgrond heeft gesteld. Zij heeft ze kunstmatig ge kweekt door de gedragslijn van Groen van Prinsterer sinds 1862 te volgen. Groen wilde de liberalen tot een conse quente neutraliteit drijven, die niet aan de liberale politiek eigen was, om dan daarna op de kortzichtigheid der liberalen te wijzen en bet als hun meening voor te stellen, alsof men het hoogste, bet godsdienstige, eenvoudig uit de staatkunde zou kunnen uit schakelen. Nu heeft Kuyper de leiding van Groen overgenomen en voortgezet. Hij is de erkende leider- met gezag bekleed. Wil men alzoo het a. r. stand punt kennen, dan dient men de wer ken van K. te bestudeeren. Zijn denkbeelden laten zich echter niet met de antithese-leus vereenigen. Daarna gaf spreker een korte schets van de hoofddenkbeelden van K. Hij wil de Gereformeerde leer in overeen stemming brengen met onzen tijd. Hij moet nu wringen en trekken, waar door er van de echte leer niet veel overblijft. Dit kan ook niet anders, De stukken, die op de Synode van Dordrecht als de juiste opvatting wer den aangenomen, zijn sinds dien niet veranderd, 't bewustzijn van onzen tijd daarentegen wel. De opzet is aldus: De mensch heeft in zich de begeerte om geestelijk inzicht te verkrijgen een zucht naar 't hoogern, naar God. Hij kan niet tot recht begrip der dingen komen. Door het proces der weder geboorte berkent de mensch in de Schrift het werk van den Heiligen Geest. Die niet wedergeboren is kan niets dienaangaande in de Schrift vin den. De schrift is een organisme. Be keering is niet noodig, waarom het doel van de kerk dan ook niet is om de menschen tot God te brengen. Ze is geen instituut om zalig te maken Doel is alleen de geloovigen in de gelegenheid te stellen samen God te prijzen. God is, zegt K., alles, overal en altijd en in alles werkt de kracht Gods. Hij is de volkomene, de vol maakte, die alles, den gebeelen loop der dingen, vooiuil beschikt beeft. Zooals het gebeurt, moet het gaa". Het gebed mag dus niet zijn een vra gen, dit zou tiouwens ook met kunnen helpen maar een zich ou derwet pen aan de besluiien. Eeuwou der is geen openbaring, maar een rechtzetten van wat scheefgetiokken was. Na een korte pauze betoogde spi. dat dit stelsel in strijd is met de Heilige Schnft en de Belijdenis. De schrift gaat n.l. uil van de boven natuurlijke weieldbeschouwing. God schiep de weieid, maar is zelf de wereld niet. Hij vei hooit gebeden, d.w.z. door 't gebed gebeurt er wat andeis dan zonder dat 't geval zou zijn geweest. Nu tracht K. dit alles weg te redeneeren, doch 't gaat niet. En als K. nu verklaart met de oude wereldbeschouwing te breken, wordt er bet onjuiste van de antithese leuze mee bewezen. Ook de Belijdenis leert de Voorzienigheid Gods, waarvan K. niet wil weten. De levenspraktijk wordt ook anders. Was b.v. ver zekering voorheen uit den booze, was net Gode verzoeken, thans is dit ge heel andeis en zijn ei zelisdominee's, aanhaugers van K., die agent zijn van een levensverz. Mij. Ds. Bos en Piot. Lindeboom hebben dikwijls op de afwijkingen van K. gewezen, doch vonden geen gehoor. Rome doet zijn voordeel met de antithese leus. Rome is veel slirnmei dan K. eri al de zijnen. Tegenwoordig bergt men de leuze weer zoowat op en spreekt van de neutrale zone. Dat over du onderwerp heel wat te zeggen viel, blijkt hieruit, dat de spr. zijn gehoor twee uren boeide door zijn aangename en pittige voor dracht. Kamer van Koophandel. Donderdag 20 dezer vergaderde de Kamer van Koophandel ten Sladhuize onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber. Afwezig de heeien Meursiug en van Haselen. Ingekomen: periodieke stukken, aflevering van tijdschriften en Statis tieken, verslagen v.d. Kamers van Arbeid over l908, enz. Alle bij den secretaris ler visie gedeponeerd; v/d Min. van L. N. H. over de Statistiek in Nederland v/d Spaai- en Leenbanken Consulaire verslagen; Statistiek van ingeklaarde goederen jaarverslag v/d Kamer te Hoorrt, benevens een ver slag over de Rijnvaart, v/d Min. v. W. verslag over Spoor- en tramwegen in 1908; een uitnoodiging tot het bijwonen van het 9e internationale Congres te Weenen over Handelsonderwijs te houden van 1115 Sept. 1910 Kennisgeving van de Oprichting van een nieuwe Kamer te Dongen Een antwoord van B. en W. in zake Maatregelen bij Hotelbranden. Een dito van de H. IJ. S. over het oprichten van een abri, waarin wordt gezegd bet om technische bezwaren niet gewenscht is De voorzitter zegt, dat de K. gevolg zal geven aan haar idee zich tot den Raad van Toezicht te wenden. De heer Sinnige geeft als zijn meening dat men moet aandringen op een betere verbinding tusschen de beide perrons. Hij is voor een abri. Een ander lid is hier wel voor, terwijl de voorz. beide wil vragen. Bij stemming blijken 3 leden vóór en 1 tegen een abri te zijn. Verder ingekomen een missive Wh Ned Verbond te Dordrecht: »Waarom hebben de Nederlanders geen verzend huizen?" Bij den secr. ter inzage. Van de K. te Sneek een schrijven over de uitvoering van de wet op de accijns van gedistilleerd. De heer Sinnige zegt o.a. de verhooging is plotseling, de uitvoering treurig, de toepassing ellendig Om deze redenen wil hij ook protesteeren. De voorz. stelt voor het adres van laatstgenoemde K. aan den Min. te steunen, wat met algemeene stemmen wordtaangenomen Verzoek van het Gemeentebestuur om verslag van de K. over 19u9 aangenomen. Aan de orderekening en ver antwoording over 1909. In kas einde 1908, f 2150 -178 50 van de Gemeente totaal f 200.— Uitgave drukwerk firma van Cleeff f 41. leveringstaatsalm.Slothouwer - 4 Houtzager en van Veen - 25 05 Jansen peilingen op Eem etc. - '10. Verschot Secietaris - 29.53 Bodeloon - 20. Loon Secretaris - 100. totaal 1 229 58 Alzoo een nadeehg saldo van f29.58. Door de heereu Volleniioveii en Ey-ink nagezien en in oi de bevonden. Een missive van den Duecteur van 't Postkantoor. Voorgelezen wordt 't adres van de Handelsreizigers Ver bOiis belang", waaim op vervroegde postbestelling aangedrongen woidt Uit de lange discussie, blijkt dat allen voor vervroegde bestelling zijn, teiwijl de heer v. Vollenhoven bovendien nog aandringt op een voorstel lot goede legehng. Het adres over dezelfde zaak 30 Januari 1903 verzonden wordt voorgelezen en wordt besloten een afschrift ervan met enkele noodzake lijke wijzigingen te vei zenden. Op de vraag hoe het'met de telefoon cel staat werd geantwoord dat er nog geen beiicht was ingekomen, evenmin als op de vraag naar beteie verlich ting aan de KI. Koppel. Hierna sloot de voorzitter de ver gadering. Generaal J. H. A. Nierstrasz. f Woensdagnacht overleed alhier plot seling aan nai t»erlammiiig in den leeilijd van 61 jaren generaal-majoor J. H. A. Nierstrasz, commandant van de 4e divisie van hel veldleger. Woensdag woonde hij nog gezond en opgewekt de eerste steenlegging voor het koloniaal-karzernement ie Nijmegen bij. Generaal Nierstrasz werd 18 Juli 1869 benoemd tot 2e luitenant der infanterie; 23 April 1874 werd hij bevorderd tot de le luitenant en 25 Juli 1889 tot kapitein bij het legiment grenadiers en jagers. In Juli van het jaar 1899 werd kapitein Nierstraz bevorderd tot majoor en belast met het bevel over hel 2e bataljon van het 7e regiment infan terie, twee jaren later volgde zijne benoeming tot luitenant-kolonel en na de bevordering van kolonel De Bruyn tot generaal-majoor werd over ste Nierstrasz 1 Mei 1904 benoemd tot kolonel-commandant van het 7e regiment infanterie. Gedurende vier jaren voerde hij het bevel over dat regiment. Den 28en April 1908 volgde zijne bevor dering tot generaal-majoor, comman dant der 4e divisie. Generaal Nierstrasz stond bekend als een begaafd en kundig opper- officier, streng voor zich en voor anderen, doch tegelijk onpartijdig en humaan in al zijne handelingen, waai om hij de achting genoot van bijna allen, die onder zijne bevelen dienden. Generaal-majoor Nierstraz was Rid der in de Orde van den Nedei landscben Leeuw, Officier in de Orde van Oranje- Nassau. drager van het eereteeken voor 35-jarigen dienst als officier en Ridder 2e kl. der Orde van den Rooden Adelaar (Pruisen). De teraardebestelling zal plaats hebben aanstaanden Maandag, den 24en, des middags te 2 uur op de algemeene begraafplaats te Utrecht. Bij besluit van den Minister van Financiën is de 393e staatsloterij vastgesteld, welke aanvangt 21 Maart en eindigt 10 Juni 1910. De heer W. G. Klomp is gekozen tot Bestuurslid van den Nationalen bond van R.K. propaganda-clubs. Woensdagmiddag werd de eerste uilkeering van bijslag gedaan door het ten vorigen jare ingesteld gemeen telijke fonds tot bevordering der ver zekering tegen geldelijke gevolgen vari onvrijwillige werkloosheid. De aangesloten vereenigingen, d. i. de plaatselijke afdeelingen van den schildersgezellen-bond en der ver- eeniging van kalk- en steenbewei kers, ontvingen een l ijslag van f60. Tot het fonds is nog topgelateri de timmerleden-vereeniging »St. Joseph" en heeft om toelating verzocht de afdeeling van den Centralen bond van bouwvak-arbeiders. Bij de aanbesteding van het onderhoud der bestratingen te dezer stede in 1910 en 1911, volgens nieuwe voorwaarden, werd ingeschreven als volgtJ. G. Groenhuizen, te Hilversum. 23 cent per vierkanten Meter; J. van den Berg 21 cent, J. Wildeman 20 5 J. van Harpen 18.8 G. Wassink 18 5, A. van Daal 18 5, Th. W. Bonte 18, en Corn. Ruitenberg 17.4 cent per M'. Het weik is aan laatstgenoemde opgediagen. Een mindeijarige jongen, die hier rondzwieif. werd door de politie naar Amsteidam terug geleid, terwijl een meisje, van hier, dat te Amsterdam zwervende werd aangetroffen, naar Amersfoort werd teruggebracht. Bij de verkiezing voor twee leden- patrooiis voor de Kamei van Ai beul *oor de bouwbediijven, ter voorziening ui de vacturen. ontstaan door bel overlijden van den heer G. Blok Sr en het vertrek van den heer G. van Nieuwenhuizen, werden 10 stemmen uitgebracht. Gekozen weiden de heeren W. van den Donker met 7 en de heer J. E *an Nie met 6 stemmen. Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant. Van verre en nabij was üe roep tol ons gekomen over hel Nieuw Bo heemscb Sevcik-Kwartet. Er werd iets schoons verwacht het is supe rieur geweest. Kan men zich, bij een steike ontwikkeling van betindi- vidueele in alle vier kunstenaars, een meer volmaakt ensemble denken Zou de techniek, welke zij ten loon sprei den, te vei beteren zijn, aan bun spel giooter gloed, meer expressie tegeven zijn? Hel antwoord ligt in de vraag wij hebben inderdaad gisteren avond genoten van v o I m a a k t kwar tetspel. Ja, de kunst van deze jonge artisten is temperamentvol in de hoogste male, zóó dal het op het randje van overUrijving al is; de vroegere Bohe mers, die ook onze stad meer malen bezochten, waren in enkele opzichten meer bezadigd Maai in bel scheppen van de schoonste klunkellecteti, bel geven van samenspel is dit strijk kwartet o n v e r b e l e i I ij k en even aart het alle vorige, op dit gebied de hoogste kunst biedende. üe dir.-gen. der posterijen en telegrapbie maakt bekend, dat, met ingang *an 1 April geene quitantiën en wissels nreer ler irivordeiing per post zijn toegelaten waarop geschre ven of gedrukte mededeelingen voor komen, welke met den inhoud van de quitantie of van den wissel geen ver band houden, tenzij voor die mede- deelirigen het bij de wet verschuldigd port der brieven of der gedrukte stuk ken, door middel van een op hel for mulier gehecht frankeerzegel is ver antwoord. Amersfoort is aangewezen als een der elt plaatsen waar dit jaar op nader te bepalen datum zal worden gehouden het schriftelijk gedeelte van het examen voor de akte van be kwaamheid in Gemeente-administratie ingesteld door de Ned. vereenigmg voor Gemeente-belangen. Het mondeling examen wordt af genomen te Arnhem en te 's-Graven- hage op 11 April en volgende dagen. De levering van bet brood voor het garnizoen is voor dit jaar opge dragen aan de Amersfoortsche brood fabriek, directeur de heer W. H. Meurstng, voor 6,6 per ration. De landweer-infanterie der lich tingen 1905, 1906. 1908 en 1909 van het 19de district (Utrecht) zal van 4 tot 9 April, van het 18de district (Amersfoort) van 11 tot 16 April en van het 12de district (Hengeloo) van 9 tot 14 Mei, onder de wapens komen om op de teireinen om onze gemeente le worden geoefend. De heer A. van Genderen was met f2400 minste der 12 inschrijvers voor bet meubilair der 12-klassige school te Harderwijk; de hoogste ook een Amersfoorter, besomde f3700. Terwijl de heer Van Genderen bij de aanbesteding van den bouw dier school met f 32 290 minste inschrijver was, besomde thans, bij de herbeste ding. de minste f27 952, zoodat de massa nu zal bedragen f 30.352. Naar aanleiding van en in ver- batid met de lezing van Dr. Ruysch hield de Gezondheidscommissie voor Amersfoort gisteravond een vergade ring in de foyer van Amicitia om te komen tot een afdeeling, die ten doel heeft het oprichten van een badhuis. Het Gemeeniebestuur is vóór deze zaak, zoodat krachtige steun van deze z(jde te verwachten is. Niemand der aan wezigen had principieele bezwaren tegen de oprichting en bijna al de aanwezigen gaven zich als lid op. Het lidmaatschap kost f 1.per jaar. Arbeidersverenigingen kunnen tegen mindere contributie ook lid worden. Er zijn reeds een 25 tal leden. Na eenige discussie werd besloten geen bestuur te kiezen, doch hiermede te wachten tot de volgende vergadering, als wanneer het aantal leden grooter zal zijn. Tot dit doel zal een lijst worden rondgezonden. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 25 Januari 1910, des namiddags ten half 2 ure. I. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tol aankoop van een per ceel, staande aan de Krankeleden- straat. 2 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot machtiging tot ver huring van een perceel staande aan de Krankeledenstraat. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting, voor het dienstjaar 1910 (aankoop perceel). 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo- ting voor het dienstjaar 19U9 (admini stratiekosten fonds werkeloosheid.) 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende: a. de grati ficatie verleend aan W Frans, gepen- sionneerd commies ter secretarie, b. ortderhandsche verhuring van het perceel, gelegen aan de Breedestraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adtes van het Bestuur van het Nederlandsch Verbond van vak- vereeriig'.ngen betreffende werkeloozen- verzekering. 7. Vooistel van Burgemeester en Wethouders lot het beschikbaar stel len van een bedrag voor het doen vei vaardigen van teekeningen. 8. Voorstel van Bui«gemeester en Wethouders beti ellende een adres van Geratd van Sijsen in zake het bouwen van een houten iijwiel-en Bergloods. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adies van Watergraaf en Heemraden van het Heemraadschap »de rivier de Eem» en betreffende het in gebruik nemen van gemeente-eigendom ten dienste van een te bouwen sluis. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrelleude het vei krijgen van vrijstelling van de verplichting lot opnchling eenei burgerdagscbool. II. Vooistel vari Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de jaarwedde van den tijdelijk buiten gewoon leeraar aan het Gymnasium Dr. Sevensma 12 Benoeming van een curator van het Gymnasium (vacature professor T. van Santen. 13 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring van de gewijzigde begrooting van het burger lijk armbestuur 1909, tot verhooging van het subsidie van hel Burgerlijk armbestuur en tot wijziging der ge- meentebegrooting dienst 1909. 14. Voorstel van Burgemeester en Weihoudeis tot vaststelling van het verslag inzake kindervoeding en kinder- kleeding. 15. Vaststelling van hetöeaanvul- lingskohier van de inkomstenbelasting, dienstjaar 1909. 16. Behandeling van de motie van den heer Rijkens, en het desbetreffend

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2