BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. lioen gulden meer in bet Staatslaadje brengen; trek ik daar nu 1,8 millioen van de opcenten af, dan boud ik 2,3 milhoen over voor de suiker. De wet gever hij moet 't bekoekstoven blijft vrij als een vogel in de lucht. «Is dat «paaieni, meneer Van Nierop «Neen, Excelentie, u hebt gelijk !a roept de Amsterdammer uit, en zijn guitige oogen schitteren feller dan ooit »'t is een ingrediënt waarmee U de bittere pil van belastingverhoo ging (waaraan zei de heer Kolkman, toch niet te ontkomen is) verzoet®... Overigens kan niemand den heer Kolkman betwisten, dat wij, in de vette jaren, toen het acces der middelen zoo weelderig was zwakke beentjes toonden te bebben En alle kabinetten, alle partijen, alle kamers hebben daar schuld aan. Ook de arme, goede, brave senaat; bij wien een minister voorheen dan toch nog steun voor zuinigheid kon vinden, en die nu bij alle hoofdstukken der Begrooting voor alles-en-nog-wat hoogere uit gaven vraagt... De mooie «anti zuinigheids baccil,® eenmaal in ons Hoogerhuis zoo heer lijk bloeiende, is den tering-dood ge storven... Heeft niet de heer Laan. die zich zelfs op militair gebied waagde en een lans brak voor de rechten onzer Detensie, wat hem sym pathieke applausjes verschafte... Heeft de heer Laan niet staatspensioneering gevraagd... En las de reus van onzen senaat, de Paul Kruger van ons Hoogerhuis genaamd, senator Bree- baart, niet zijn Zuiderzee-pleidooi voor, welke rede, door het zoek-zijn van één der blaadjes, haast in 't water viel... doch nog juist bijtijds in veilige haven raakte... De premier maakte zich de qnaeslie van de wachtgelden voor Kamerleden, die ambtenaar waren, mitsgaders al wat de ongesteldheid- zijnde minister Talma voor zijn reke ning bad te nemen, incluis, van het voornaamste met een niet jolig «Jantje van Leiden« af. Over de eeds- quaestie sprekend, bepaalde de minister er zich toe om nog eens de zienswijze van dit Kabinet behoud van den eed, facultatief-stellen eener «ver klaring® voor gemoedsbezwaarden, ter strenge beoordeeling van den rechter aan te stippen. Voor argumenten gaf Z.Exc. verklaiingen... En hij deed 't zoo strak, zoo somber, zoo stroef, zoo ijzig-ernstig, dat er iets extra- oolijks vonkte in mr Van Leeuwen's zwarte oogen... Dat zou een Henri de Vries hem niet mooier leveren dacht oud-burgemeester misschien... die zijn geestig-lustigen ex-collega van het Prinsenhof zoo door-en-door kent... Ti ouwens, als hij en mr. Th. met elkander »apartjes« hadden nabij de groene tafel, klaarde bet aangezicht des premiers als bij tooverslag op Neutrale preekenbundels acht Z.Exc. uit den booze. «Het ongeloof komt van zelfzei hij. En wij moeten het geloof op de Vloot, tot Janmaat, brengen. «Neutraliteit leidt tot hetzelfde fiasco, in zulke dingen, als waar nu de openbare school aan ten onder gaat« Toen was 't uit. Niemand bad meer lust in «tweede instantie«. Generaal -Schimmelpenninck's hamer tikte... De Algemeene Beschouwing was geweest In de verte gromde de donder weêr voor wie «politiek-aangelegde ooreu® hebben... Maar de bui dreef voor het moment zachtkens af... Bij «Binnenlandsche Zaken* kwam een van de loodgrijze, grimmige don- derkopjes weèr opzetten... Het «ziekteproces® (zooals generaal Staal 't noemde), waaraan de openbare staatsschool lijdende is, was aan de orde. Bij deze gelegenheid bieek o.a. weèr eens de waarheid, dat wel- meenende, edoch onkundige vrienden soms erger zijn dan vijanden... Zoo zal niemand de eerlijke liefde van den heer Van der Feltz voor ons staatsonderwijs willen verdenken. Hij had er zijne kinderen indertijd aan toevertrouwd; zou zich nr, stond bij voor de keuze, tweemaal bedenken... Hij ziet de openbare school door zekere soort van onderwijzers (cachet-Ossen- dorp) vermoorden, en wil haar redden, door een exotisch middel, door toe zicht der ouders (die eene commissie moeten aanwijzen) op benoeming en ontslag der onderwijzers. Voorts: door het geven van 'n lijdelijk karakter aan de benoeming der onderwijzers! Dr. Vermeulen noemde, later op den dag, dergelijke middelen «erger dan de kwaal«, en sleqhts weinigen, van welke partij ook, zullen 't hem durven be twisten. Laat dit onschuldige «spelerei» we zen, die geen serteuse bespreking waard is. De heer Van der Feltz heeft iets in zijn weeken, trouwhartigen toon van spreken, dat denken doet aan wijlen Alberda van Ekenstein, wanneer die 't over de neutrale school had... Brave, trouwe vrienden, die. in hun begrijpe- lijken angst, de middelen tot redding niet voldoende wikken en wegen... Maar: gevaar is er. En zeer groot, zeer ernstig, ook... Dat erkent bijv. generaal Staal, die tegen het «ziekteproces» aanbeveelt: selectie, zeker! Doch eene, waarbij de Staat de slechte ele menten uitwerpt, opdat de openbare neutrale school weer de nationale worde En in zijn warme stemming roept de forsche sanguinicus generaal Staal, de man met het kleurige, jeugdige, breede gelaat van pittige levenskracht, uit: «mag ik van u, minister, die de Staatsschool reeds dood hebt genoemd, krachtig ingrijpen wachten tot het ziekteproces De premier woelde door zijn sterk grijzende, exblonde krulharen en ont week den blik des oud-ministers van Oorlog. (Had ik 't bij het rechte eind toen ik storm hoorde grommen!?... Wanneer men prof. Woltjer's rede van Donderdag-ochtend met aandacht had gevolgd; waarin bij, erkennend dat de openbare school «niet geheel kan worden gemist», enkele trekken omlijnde van wat men straks (met het rapport der ineenschakelings- commissie in handen) moet doen om de school vooral die van M. en M. U. L. O., zich aanpassend tot wat voor de kennis van den middenstan der noodig is temaken tot het ideaal, waar de Wolljei's en Hovy's reeds zoovele jaren over gedroomd, op ge hoopt bebben, en dat nu verwezenlijkt zal worden... Dan kreeg men toch wel den zeer-scherpen indruk, hoè noodig 't is, dat allen, die het wegkwijnen van de neutrale school zouden be treuren, zich rekenschap geven van den grooten ernst der situatie, door de Ossendorp's in het leven geroepen en stelselmatig aangekweekt Mr. ANTONIO. Bakkers-nachtarbeid. In een der zalen van «Krasnapolsky» te Amsterdam werd Woensdag eene ledenvergadering van het Bakkers- Comité (Voorzitter Dr. J. Roeters van Lennep, Secretaris Mr. H. Blaupot ten Cate) gehouden. Na een inleidend woord van den Voorzitter licht Mr. Blaupot ten Cate toe op welke wijze een wet tol stand komt, waarna de heer de Jonge Dogmaals aantoonde dat de afschaffing van den nacht arbeid en de instelling van Bakkers raden een zeer nadeelige invloed zou den uitoefenen. Uit den boezem der vergadering gingen verschillende stemmen op, waaruit bleek, dat het door het Bak kers-Comité uitgegeven werk«Be denkingen tegen de Bakkerswet- Talma» h. i. den toestand welke zal ontstaan bij de afschaffing van den nachtarbeid, eerder met te flauwe dan met te helle kleuren schilderde. Onder daverend applaus verklaarde men zich homogeen met de door het bestuur genomen maatregelen. i/Het Nut." De Algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen zal dit jaar gehouden worden op Woens dag 18 Mei, in het gebouw van de «Vrije Gemeente», Weteringschans, te Amsterdam. Tweede Kamer. De Tweede Kamer der Staten- Generaal is bijeengeroepen tegen Dins dag 15 Februari, des namiddags te half twee. Hulde aan Generaal van Heutez. Het «Maandblad voor den onder officier der Landmacht in Ned.-Indië» maakt melding van een hulde, den afgetreden gouverneur-generaal ge bracht door Euiopeescbe onderofficie ren in Iudië. Aan den beer Van Heutsz werd de wensch der Vereeniging overgebracht, hem ook een blijvend bewijs van hulde te mogen geven. «Waarom zou dat stoffelijk bewijs oog noodig zijn was de wedervraag »Is mij dat onomstootelijk bewijs met reeds jarenlang dooi ondervinding ge bleken? Het yeld er aan besteed, zou den de onderofficieren zooveel beter kunnen gebruiken!» De president verzekerde echter dat nimmer de Europeesche onderofficier liever een bijdrage zou inschrijven dan voor dit sympathieke doel. «Indien het zoo is, welnu dan mag ik ook niet weigeren, echter op één voorwaarde: Er mogen geen te hooge kosten aan besteed worden. En ik verzeker u dal dit huldeblijk dan in mijn verder leven een bron zal zijn van de aangenaamste herinneringen.» De afdeeling Utrecht van den Nederlandschen bond van gemeente ambtenaren heeft ingesteld een bureau tot verbetering van de gemeente administratie en den burgelijken stand. Het bureau zal bij invoering van wet telijke voorschriften daarover desge- wenscht eene beschouwing leveren, het zal voor zooveel noodig modellen ontwerpen en aan de leden der afdee ling de door hen gevraagde inlichtin gen verstrekken. Tot leden zijn be noemd voor algemeene zaken de heeren J. M. van der Heijden, gemeente secretaris te Zeist eu G. J. Ilunge- rink, hoofdambtenaar ter secretarie te Zeist; voor comptabiliteit de heer D. Kooiman, gemeente-secretaris te Maarssen; voor burgerlijke stand, bevolking, verkiezingen, militie, land weer en inkwartiering de heeren Mr G Noorman en C. W. Wagenaar, hoofdambtenaar ter secretarie te Utrecht; voor sociale wetgeving de beer Mr. Dr. A. van Doorninck com mies redacteur ter secretarie te U trecht Het bureau is gevestigd te Utrecht. Tot voorzitter, onder-voorzitter en secretaris zijn benoemd de heeren Noorman, Van Doorninck en Wage naar. De afdeeling Utrecht, die reeds een bloeienden cursus heeft voor opleiding in de gemeente-administratie, is hier mede een nuttige instelling rijker geworden. De Nationale Huisvlijt-tentoon- stelling van den Volksbond zal in den a s. zomer gehouden worden te Sche- veningen op het uitgestrekte terrein achter hel circus Schumann vlak bij het Kurhaus. Het terrein, welwillend door den Gemeenteraad van den Haag afgestaan voor dit doel. wordt be grensd door de nieuwe Parklaan, de Stevinstraat en de Neptunusstraat en is gelegen aan twee tramlijnen. Bethesda. Onder dezen naam zal te Nijmegen een huis worden geopend, waar hulp behoevende vrouwen en kinderen liefderijk zullen worden opgenomen. Vrouwen en meisjes (ook wel jongens onder de 12 jaar) die zich door zwakte of uitputting buiten staat voelen, het maatschappelijk leven mee te leven, kinderen, die van verzorging verstoken zijn, zullen daar een gastvrij tehuis vinden, ook dan wanneer zij niets tot bestrijding der onkosten zullen kunnen bijdragen. Deze metischliev6nde stichting zal, zooals we reeds zeiden, den naam dragen van Bethesda (Barmhartigheid) naar den naam der vereeniging, die ze in 't leven riep. Het tot toevluchts oord in te richten huis is gelegen in de St. Annastraat en zal al dadelijk van een groot aantal bedden woiden voorzien. De inrichting zal een algemeen christelijk karakter dragen en voor hulpbehoevenden van alle gezindten openstaan. Een landgenoote, mejuffrouw Marie van der Sande uit Kleef zal, naar men ons meedeelt, als hoofdverpleeg ster of directrice het huis bestieren en zal behalve door den mensch- lievenden stichter, die niet genoemd wil worden, door een Raad van Beheer in het veelomvattend werk, dat haar te wachten staat, worden ter zijde gestaan. Reeds hebben een drietal dames uit onze stad zich bereid ver klaard, in dien Raad zitting te nemen. Als wij op de ons verstrekte in lichting mogen afgaan, meenen we deze nieuwe uiting van christelijke naastenliefde met warmte te moeten toejuichen. De keus van Nijmegen een der mooiste Geldersche steden met hare heerlijke omgeving van frissche luchten en bosscben, zal ongetwijfeld gelukkig worden geacht, want er zijn zooveel ongelukkigen in het land, die behoefte hebben aan de Geldersche lucht en aan een goede verpleging, het is dus een hoogst nuttige ai beid die daar zal worden verricht. Het is toch zooveel waard dat er in spoed eischende gevallen onmiddelijk kan geholpen worden. En waar de bestaande instellingen van liefdadig heid meest overstelpt zijn met aan vragen, terwijl de gestichten gewoon lijk plaats te kort komen, kan een particuliere inrichting, die dadelijk tot opneming bereid is, groote diensten bewijzen. Degenen, die voor opneming meenen in aanmerking te komen, kunnen zich mondeling of schriftelijk nu reeds aan melden, voorloopig Paulstraat 2G te Nijmegen. De vereening van 85 dames hier ter stede, welke zich ten doel stelt het verschaffen van versterkende middelen, op advies van alle genees heeren, aan onvermogende zieken en zwakken, verstrekte aan gemiddeld 10 patiënten per dag, in het afge- loopen jaar: 304 eieren eu 5920 Luer melk. Naar men ons mededeelt zal Dinsdag 1 Maart a.s. een concert worden gegeven in Amicilia door mevrouw G. VogelVan Vladeraeken, sopraan, Amsterdam, met mede werking van den pianist Willem Andriessen, te Haarlem. Aan de Centrale botermijn wer den aangevoerd 575 Kilo gezouten en 100 Kilo ongezouten fabrieksboter onder Rijkscontrole. De prijs der ongezouten boter was f 1.56 a fl.64, die der gezouten f 1.49 a 11.65. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft tot adviseur van den R. K. Volksbond benoemd den Eerw. heer G. H. v. Driel kapelaan aan de parochie O. L. Vr. Terwijl de beide te Soesterberg gestationeerde rijksveldwachters zich deze week in het jachtveld bevonden, zagen ze twee personen, waarvan één 'n geweer bij zich bad, bezig te stroo pen. Zich ontdekt ziende, zetten beide personen bet op een loopen, achter volgd door de veldwachters. Door de gladheid van het terrein viel een der laatsten, de rijksveldwachter Smit, zoodanig over een boomstam, dat hij zijn arm ontwrichtte en zwaar kneusde. Terwijl zijn collega de ach tervolging vooitzette, stond Smit op en wist een boerenwoning te bereiken, vanwaar bij per rijtuig naar zijn woning werd gebracht en door dr. Bendien behandeld. De beide achtervolgde stroopers wisten te ontkomen. De zanguitvoering van Amersf. Mannenkoor Donderdag in Amicitia gegeven heeft de talrijk opgekomenen veel genot verschaft en geen wonder. Bijna alle nummers van het keurige program werden goed uitgevoerd. De heer Hazendonk, de ijverige directeur, heeft zijn zangers onder den duim, d.w.z. ze staan stil en houden de oogen niet van het stokje. Ook is vooruitgang zeer goed merkbaar. Werden bij vorige uitvoeringen vele nummers wel wat te bard gezongen en was de dir. ook wat te druk, deze fouten werden thans bijna geheel vermeden, uitgezonderd bij «Goeden nacht.Hier werden de stemmen m.i. wel een beetje te veel uitgezet, waar door de voordracht minder bevredigde. De waarde van dezen avond werd natuurlijk veel verhoogd door het optreden van Mevr. Joh. Kerkmeijer- Bakker uit Hoorn een piachtige alt, van den heer Ph. Carst-ns, tenor, uit Deventer en van Mej. Maria van Oost, uit Utrecht, pianiste. De begeleiding was in uitstekende handen. Van de Zangnummers deed tiet vooral Marleentje. Aan het applaus scheen geen eind te komen en het werd dan ook herhaald. De aange boden bouquets waren een welverdiende buide. We eindigen met de hoop uit te spreken, dat de heer Hazendonk nog menige uitvoeiing met deze wak kere mannen moge geven. «Looft den Heer," onderafdeeling der Chr. Jongelings-vereeniging «Psalm 119 9," gaf Woensdag 1.1. een liederen- avond onder leiding van den heer H. Koopmans.die reeds velejaren directeur is van dit gemengd koor. Het programma vermeldde elf koor nummers en vijf solo's. Desolonummers der beide jongedames vooral werden zeer goed gezongen en verwierven een welverdiend applaus. Bij het uitvoeren der koornummers hadden wij gaarne wat minder eenvoudigheid gehad. Bijna voortdurend zingen met volle stem en in hetzelfde tempo, 't bevordert weinig het genieten. De soirées en bazar deze week in de eenvoudige doch smaakvol ver sierde zaal der sociëteit «Vereeniging® ten bate der Vereen, tot verpleging van Weezen in 't Huisgezin «Zandbergen® gegeven, hebben een enorm succes gehad. Het juiste cijfer der baten mogen wij nog niet noemen, doch kunnen wel constateeren, dat het de verwachting verre overtreft. De dames en heeren die er zich zooveel moeite voor gaven, mogen dan ook met groote voldoening terugzien, op hetgeen zij voor dit schoone doel hebben tot stand gebracht. Kolonel L. W. van Hoek afge treden commandant van het 5e regi ment Infanterie werd bij zijn vertrek naar 's Gravenhage, waar hij zich metterwoon gaat vestigen, j.l. Donder- dagmiddig door het ofiic.erscorps van het garnizoen uitgeleide gedaan. De stafmuziek van het regiment bracht den voormaligen chef voor de laatste maal eene hulde Aan mevrouw van Hoek werd een bloemstuk aan geboden. Bij het 9e wapenfeest van den Kon. OnderolT. Schermbond te Hoorn werden door stadgenooten de volgende pi ijzen behaald: Peisoneel floret. 5e pr., kl. zilv. med., H. Kroes van bet le reg. veld artillerie. Korpswedstrjjd floret. 2epr. verg. zilv. med, 1ste regiment huza ren, Personeel sabel voor korporaals en minderen. 3e pr. H W. Pierik, korp. zadelmaker le reg. veld artillerie. Bij de uitvoering der zangver- eeniging van Toonkunst alhier op 21 April te geven zal ten gehoore worden gebracht: Das Paradiez und die Peri, Op. 50, Oratorium van Rob. Schumann. Als Solisten zijn geëngageerdMevr. Alida Loman, sopraan, Amsterdam mej. Joh. A. v. d. Berg, alt. Utrecht de heer Leopold Meylink, ten.. Zaan dam; de heer Max Kloos, bas, Frank furt a/M. De Utrechtsche bladen melden.dat de buurtverkeerkaarljes op de spoor wegen ook na invoering van het nieuwe personentarief, op 1 Januari 1911, behouden blijven. Op een enkel traject mag de prfjs al een weinig worden verhoogd, doch meer dan 5 of 10 cent zal die ver hooging zeker niet bedragen. Ook zal de Staatsspoor weer vacantie- kaarten verkrijgbaar stellen. Gisterenavond vergaderde de Afd. Amersfoort der Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholische Dranken in Ons Huis Uitgebracht werd onder meer, het jaarverslag van den Secretaris en PenningmeesterenderColportage-com- missie. Uit het verslag van den secretaris bleek dat waar 22 December 1908 de vereeniging opgericht werd met 9 leden dit getal nu geklommen is tot 65. benevens 2 aspirant leden, 17 begunstigers. Zangver- eeniging 38 leden 12 huishoudelijke vergaderingen werden gehouden, 1 openbaie. Uit het verslag van den Penning meester blijkt dat er ingekomen is f59.80 uitgegeven f40.45 dus een batig saldo van f19 35. Door de colportage-commissie wer den verkocht 3456 «Blauwe Vanen® henevens ongeveer 800 brochures. Tevens werd de «Drankbestrijder® uitgegeven die 2 maal gratis huis aan huis verspieid werd. Met Nieuw jaar werd in vereeniging met de andere drankbestrijders-vereenigingen «de Nieuwjaarsbode« uitgegeven 6000 exemplaren. Besloten werd om een gezellige feestavond te organiseeren. voor de vereenigingen die medegewerkt heb ben tot het doen slagen der feest avond op 23 Jan 11. In beginsel werd aangenomen om nogmaals Paljas enz. op te voeren. Voor de jaarvergadering der Utrecht sche Prov. Propaganda-Commissie der Ned. Ver. enz. te houden in »Ons Huis® 13 Febr. a.s. weid als afge vaardigde benoemd J. F. Eggink. Mede werd besloten a.s. zomer bijv. Hemelvaartsdag een openlucht-mee ting te organiseeren. Met de uitgaaf der «Drankbestrij der® zal doorgegaan worden. In bet laatst van Febr. verschijnt No. 3. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 6 Februari geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, de Heer W. L. Jens, Oud-Zendeling te Utrecht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2