BINNENLAND. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Een Docter van de Geneeskundige Faculteit te Parijs spreekt zijn bewondering voor de Pink Pillen uit. Gemengd Nieuws. RECLAME. Doctor Georges Oriot, van de Geneeskundige Faculteit te Parijs, 4, ruc de I'Entrepot (Parijs), schrijft ons: „Ik heb heel dikwijls uwe Pink Pillen toege past en altijd hebben zij mij uitmuntende resul taten gegeven. Ik heb in gevallen van bleekzucht, van verarming van het bloed, van zenuwzwakte en kritische maandelijksche storingen, niet alleen een aanmerkelijke verbetering, maar volkomen fenezingen verkregen. In het bijzonder heb ik uwe 'ink Pillen toegepast in een geval van hoogst ernstige bloedarmoede met al de ziekteverschijn selen die de voorloopers zijn van gevaarlijke hartaandoeningen. In een benandcling van drie maanden heb ik niet alleen een verbetering, maar een volkomen genezing van al die ver schijnselen verkrijgen." Indien Doctor Georges Oriot geen uitmuntende resultaten met de Pink Pillen had verkregen, zou hij niet uit eigen beweging een zoo loffelijke verklaring hebben afgelegd. Alle getuigenissen van genezing betreffende de Pink Pillen zijn oprechte, oorspronkelijke getuigenissen, wel degelijk afkomstig van genezen personen, wier naam en adres, wier photographic zelfs, wij geven en bij wie de ongeloovigen altijd gelegenheid hebben Davraag te aoen. Nu een veranderiD? van jaargetijdo gaat in treden, heeft een lentekuur met de Pink Pillen de beste uitwerking op uw gezondheid. Prijs f 1.75 de doos, f 9.per 6 doozen. Verkrijgbaar b»j het Generaal Depót der Pink Pillen, Eegheu- laan 32, Amsterdam en voor Amersfoort en oinitreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 123 en vorder bij verschillende apothekers en goede drogisten. daar wal kalmte, kieschheid, matiging in te krijgen... 't Baatte niet De heer Duys ratelt, wentelt, roert, smijt aller lei bewezen en onbewezen dingen met wilde, gejaagde onstuimigheid door- elkaar.»Wie mausendreck und Ko- reander». De «atmospheera van ons Parlement Mr. ïydeman heeft den beer Duys in de Donderdag-zitting tereebtgezet op ee'te wijze, die voor de jeugdige col lega te meet' prikkelend was door bet ijzig-bedaarde, afgemetene van mr. ïydeman's spreektrant, waar geen interruptie «vata op krijgt. De»Ieader« der vrij-liberalen wierp hem zijn «invectieven en personaiiteitena voor de voeten. Verweet hem, op zijn beurt, dat de Zaandammer gedeputeerde «het peil van debat der Kamera verlaagt En liet zich zelfs, tot veler verbazing, vervoeren tot de insinuatie, dat de heer D. eigenlijk-gezegd blij was, nu eens lekkertjes tegen zijn oudopper- chef, sop voet van gelijkbeida, te kunnen uitpakken. De beer Duys werd kipnijdig. riep iets van eene s vuile insinuatie». Tevergeefs wachtten we eene presi diale reprimande. De heer De Klerk had er, 's ochtends, al bijgehaald de quaestie der z.g. be voorrechting van den adjunctcommies R. V. B., thans kamerlid Duys... O, arm, langzaam doodgepraat Par lement, wat is er van uw decorum, van uwe waardigheid geworden!?... Dr. Nolens heeft gelijk, wat be reiken we, in practischen zin begrepen, met al dat kibbelen, kijven en be spiegelen Minister Talma heeft zonder baast eenige notitie te maken zitten luisteren tot nu toe. Het antwoord, door Z. Ex. op de tallooze vragen, wenken, etc. tot hem gericht, had ons iets wijzer kunnen maken. Wil hij, a la Schaper de ouden van dagen door Deenscb of Engelsch stelsel van «ouderdomszorg» (dat geen armenzorg mag heeten) bel- zich een vermogen met zijn zaak. «Tante Severine is de eeDige in Denemarken om wie ik iets geef, hoewel ik geen vermoeden heb hoe ze er uit ziet," schreef hij eens. Vader Jungert las het voor. «Neen, dat heeft hij waarachtig niet, die schavuit Maar zoolang Pröken Severine leefde, leefde ook Vader Jungert. Alleen gaf hij nu geen «afdoeners" meer en ging niet meer zooveel uit. De menschen, beklaagden hem om zijn treurig tehuis. Pröken Severine werd naar 't hos pitaal gebracht; zoetjes aan kwam nu de vreedzame dood. Liefderijke handen verpleegden haar, vriendelijke lippen lazen haar voor, zongen voor haar en spraken met haar. Liefdevolle zusters zaten gedurende de lange nachten bij haar te waken. Maar zoodra zij zich alleen waande, was zij aan vreeselijke angsten ten prooi niet voor den dood; die bracht vrede en rust maar voor de bekentenis. Zij kon niet vredig sterven voor zij haar misdaad bekend had. Eiken dag kwam Vader Jungert, hij liep moeilijk op twee stokken. Hij schertste vrieaAelijk met de liefde pen?... Voelt bij, minister, al of niet voor de decentralisatiebui, zoowel door mr. Treub als door mr. Tydeman en prof. Nolens2voorgestaan Wij weten 't niet. Donderdagmiddag halfvijf waren nog «verschillende sprekers» ingeschreven. De vrienden en vijanden der Risico overdracht (door den heer Tydeman geprezen als correctief, veiligheidsklep, zelfwerkende rem der Ongevallenwet) zullen hunne pro- en contra-argu menten vrijelijk kunnen herkauwen. Eene «bonne Chambre" beeft de minister van Landbouw niet gehad in die twee dagen. De heer Kooien was de eenige, die geen kritiek oefende op 's heeren Talma's lauwheid, traag heid, peuterigheid, stelselloosheid bij den arbeid der sociale verzekering. Je snis ministre Quel chien de métier!..." Zeker, de heer Talma is «souflre- douleur.' in menig opzicht. Doch de deernis met zondebokje wordt getem perd door de wetenschap, dat hij voor mr. Veegens, zijn energieke voorgan ger, verre van malsch of meedoogend was. Alle Schuld racht auf Erde Minister Taima ervaart 't thans in ruime mate. Tu l'as voulu, Georges Dandin Intusschen zou ik den toovenaar, ziener, willen ontmoeten, die mij oploste bet raadsel, hoe 't mogelijk is dat de Tweede Kamer in drie zit- tingdagen (graaf Van Bylandt noemde zelfs den lSen «den laatsten daga, naar men hopen mag toch niet door Halley-vrees bevangen), moet afdoen wat nog voor het mes ligt. Het Trek honden-ontwerp, de kruisbessen-meel- dauw, de conclusie-Römer, de motie- Marchant over de defensie (waar achtig geen «parade-motiea hoor!, zei de voorsteller... Met de Verzekering-speechen, die nog komen. Met de replieken... Met den heer Duys, die, na z'n vieruurs- speech, al een bundel papier zat te beïnkten met notities voor z'n «eerste replieka... De traditie zegt en de heeren boden vertellen't na hoe de Kamer, »als ze maar wik, huis-toe kan gaan op vooraf-vastgesteld tijdstip.' Alles is mogelijk. Doch ditmaal... Het eigenaardige is, dat de eerste zittingsdag letterlijk verknoeid werd aan hel ontwerp betreffende de 17de predikantsplaats te Rotterdam (den Staat f 1500 kostend) en welke volgens ds. Roessingh eigenlijkde27ste aldaar is... Hierbij verklaarden de ver schillende heeren, die het woord er over voerden, geenerlei «principieel debat» over art. 171 Grondwet, de quaestie der verhouding van Staat tot Kerk e. d. m. te zullen voeren, doch vervolgens om die questiën bleven heenspringen, huppelen, als een poes, die een voorwerp waar hij liever niet mee te doen wil hebben en waar-ie toch niet van kan afblijven... De heer Roessingh loeide tegen het ontwerp met den lugubren klank van een stoomsignaal op rivier in grau wen, killen ochtendstond als wanneer ge U wrevelig door't ontijdig gewekt zijn omdraait op uwe legerstede... Minister Kolkman had bij die gelegen heid al z'n grappigheid thuis-gelaten Doch minister Heemskerk, die het ontwerp griffierechten zonder stem ming zag passeeren was jolig, tot uitgelaten .wordens toe... Was «los- lippig" genoeg om te vertellen van een «bekende Amsterdamsche advo- zusters, noemde ze engeltjes van den Lieven Heer en wenschte ze den hemel toe voor hare goede daden. En hoe gaat het ons Severientje vandaag?" vroeg hij dan en bracht haar sinaasappels. Maar als hij de «kleine vlugge handjes" streelde, rilde zij. Zij had iets op het hart, dat zij zeggen moest, maar zij durfde niet. «Doet toch alles voor haar wat u kunt, zij is mijn eenige; eerder zou ik mijn ouden dag honger lijden, dan dat haar iets zou ontbreken!" Die lieve oude man. De liefdezusters hielden allen evenveel van hem. Fröken Severine had afscheid geno men van het leven, van al de bloemen in den hospitaaltuin en van de vrien delijke zusters. Zij was alleen met Vader Jungert. Maar toen zij haar bekentenis gedaan had en om vergeving smeekte voor haar groote zonde, boog Vader Jun gert zich over haar heen en flvisterde «Jou dief, dat jij je vader bestolen hebt!" Nog een oogenblik bleef hij bij haar, zonder iets meer te zeggen. Laat op den avond stierf Pröken Severine. De zachte zusters sloten caata, die voorschot nam en verder niets van zich liet hooren... Rare tijden, in het kometen-jaar. Ook op het Haagsche Binnenhof.. Mr. ANTONIO. Een nieuw paleis voor de Koningin Wij lezen in den brief van den Haagschen kouter in de Pr. Gr. Cl. «In verband met 't Hof moet ik een oogenblik stilstaan bij het besluit, dat de Bond van Ned. Architecten, verleden week in Den Haag vergaderd, heeft genomen ter zake van het paleis op den Dam in Amsterdam. Men heeft besloten een algemeen volks petitionnement op touw te zetten, waarbij H. M. de Koningin zou worden verzocht het paleis aan zijn vroegere bestemming als stadhuis van Am sterdam terug te geven. Bij de besprekingen is wel is waar uitdrukkelijk gezegd, dat denatie dan wel verplicht zou zijn in ruil voor het stadhuis H. M. een nieuw paleis aan te bieden, maar in't adres zal dat niet worden gezegd. Mij dunkt, dat de eenig voegzame wijze om een verzoek tot H. M. te richten om tot het beoogde doel te geraken, ware te beginnen met de Koningin een nieuw paleis ter beschik king te stellenmen keert de rollen echter om en verlangt van H. M., dat zij beginne met 't paleis te ver laten, zonder zekerheid dat zij een andere vorstelijke woning in de hoofd stad zal verkrijgen. Als de heeren architecten meenen, dat, behalve de bouwkundigen en enkele historici en de Amsterdammers, die naar een nieuw stadhuis «zoeken", heel veel Nederlanders aan dit algemeen petiti onnement zullen deelnemen, dan voor spel ik hun dat ze zeker zullen worden teleurgesteld. Als het Nederlandsche volk overi gens aan zijn Koningin bijv. bij gelegenheid van het 100-jarig onaf- hankelijkheidsfeest des lands een geschenk, een blijk van verknochtheid en sympathie, wilde aanbieden, dan geloof ik, dat nog altoos oen nieuw paleis in de Residentie, ter vervanging van de tusschen burgerhuizen en win kels en stads-binnentuinljes gelegen Koninklijke woning in ons Noordeinde verre de voorkeur zou verdienen. En ik geef den moed niet op, dat 't ten slotte daartoe nog komen zal. Zoolang de «Zorgvliet quaestie" niet is opgelost, houd ik 't nog steeds voor mogelijk, dat op die plek (voor een goed deel althans) een nieuw paleis zal verrij zen. Het is zelfs geen «ballon d'essai", die ik hier bij herhaling weer eens oplaat ik heb reden om aan de kans op verwezenlijking van dat lieve lingsdenkbeeld van vele Hagenaars nog eenigermate te blijven gelooven. Meer zal ik er evenwel voor 't oogen blik niet van zeggen. Het Koninklijk Echtpaar naar Haarlem. Het koninkl. Echtpaar zal dit jaar officieel Haarlem bezoeken. Burgemeester van Arnhem. In verband met een in sommige couranten voorkomende tegenspraak van het bericht in de »Amh. Crt." waarbij de heer mr. A. H. J. A. A baron van Heemstra te Maastricht, als een zeer ernstig candidaat voor het burgermeestershap van Arnhem werd genoemd, meent dit blad voor- loopig de waarheid van zijn bericht te mogen staande houden. De Prins Willem II. Reuter seint uit Londen d.d. 10 Maart: Het Lloyds-bureau verneemt uit St.-Michaëls, dat de Prins Willem IV aankwam, zonder eenig bericht over de «Willem II. Het schip zet de reis naar Havre voort. De hoop. dat het schip nog hulpeloos ronddrijft, wordt dus hoe langer hoe kleiner. Prins Hendrik. De toestand van den Prins is steeds vooruitgaande, zoodat 't zich laat haar gebroken oogen, die zelfs nog in den dood in tranen zwommen. De eene zeide: «Zuster Anna, ook zij, die stumperd, was geschapen naar Gods beeld" en ze kusten haar op 't voorhoofd en legden bloemen in haar gevouwen handen. Maar Vader Jungert liet een groot marmeren kruis op haar graf zetten, waar met vergulde letters op stond: «Hier rust mijn arme, geliefde, eenige dochter." aanzien dat Z. K. H. binnen weinige dagen geheel hersteld zal zijn. Voor rekening van den Staat zijn in de gemeente Odoorn (Dr.) 500 hectaren heideveld en zandver stuivingen aangekocht, waarop een Slaatsbosch zal worden aangelegd. Bescherming van jonge Meisjes. Te Utrecht is Gisterenmiddag in eene druk bezochte vergadering be sloten tot de oprichting van de Fede ratie van Roomscb-Katholieke Ver- eenigirigen tot bescherming van jonge meisjes in geheel Nederland. Het bestuur werd als volgt samengesteld Mevr. van Basten Batenburg-Jurrjens te Utrecht, Presidente; mevr. Bellini, te Breda, vice-presidente; mevr. Rietz, te 's-Hertogenbosch, penningmeeste- resse; mej. Lefébure te Amsterdam, secretaresse. Volgens de Wiener Allgemeine Zeitung heeft Koning Edward van Engeland eenige weken geleden een allerhartelijkste!! brief geschreven aan den Duitschen Keizer. Deze laatste antwoordde in even hartelijke bewoor dingen en tengevolge dezer corres pondentie werden verschillende mis verstanden tusschen het Duitscbe en het Engelsche Hof uit den weggeruimd. Ja, het resultaat was dat naar alle waarschijnlijkheid ia den loop van dezen zomer een ontmoeting tusschen beide monarchen zal plaats hebben in Kronberg. Het zal geen echt officieel staatsbezoek zijn, maar een ontmoeting van familieleden. De Gemeenteraad van Barneveld heeft in hare jongste vergadering besloten aan het gemeentebestuur van Amersfoort te berichten, dat zij niet voornemens is eene bijdrage te vet- leenen voor de kinderen die uit hare gemeente de H. B. S. te Amersfoort bezoeken. Dr. W. H Chr. van Esveld staat als eerste op de voordracht ter be noeming tot leeraaraan het gymnasium te Sneek. Handel en Nijverheid houdta.s. Dinsdag bare gewone maandver gadering. Voor de j.l. Dinsdag aan de centrale botermiju aangevoerde 2925 Kilo boter werden de navolgende prijzen besteed. Voor de ongezouten van f 1 53 tot fl.62 voor gezouten van f 1.51 tot f 1.60. Dinsdagavond werd hier opgericht een R.K.propaganda-club, aanvankelijk met '29 leden. Het voorloopig Bestuur bestaat uit de heeren J. W. Jorissen, mr. H. W. J. M. de Jong, F. J. Kisner, H. Bouman en P. J. Th. Dieges, terwijl twee Bestuursleden der R. K. kiesvereeniging «Recht eu orde" zullen zitting nemen in het Bestuur. Amersf. Crt. Bij enkele candidaatstelling is in het kiesdistrict Amersfoort gekozen tot lid der Provinciale Staten van Utrecht in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer P. Hart man, de heer W. van Klooster, te Eemnes. De le luitenant D. Ritman van het 5e regiment infanterie is door B. en W. van Nijmegen op de voor dracht geplaatst voor een benoeming tot tijdelijk leeraar in de geschiedenis aan de H. B. S. Bij Kon. Besl. is met ingang van 12 Maart b(j bet wapen der cavallerie, tot luit.-kol. benoemd de majoor A. G. M. J. baron van Oldenneel, van dat wapen, dir. van de rij- en hoef- smidschool. Tot doctor in de rechtsweten schap promoveerde aan de Leidsche Universiteit de heer R. P. van der Mark. Gisterenochtend kantelde tegen over bet politiebureau een met stroo beladen wagen, waardoor het verkeer op de drukke marktdag tijdelijk werd gestremd, persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een houtmijt van den melkslijter S staande op een perceel bouwland aan de Hooglandschen weg is Donderdagavond op onverklaarbare wijze in brand geraakt. Drie spuiten rukten nog uit, maar het personeel was zoo verstandig geen water te geven, doch de mijt uit eikaar te halen. De schade wordt door ver zekering gedekt. Bij den te Baarn gehouden wed strijd in het ploegen, uitgeschreven door de afd. Amersfoort vari het het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde, werden o. m. de volgende prijzen toegekend: le pr. H. van Herwaarden, 2e pr. G. Hartman en 3e pr. P. van Breemen, allen te Soest. Dr. K. W. van Gorkom f. Te Baarn is in 74-jarigen ouderdom overleden dr. K. W. van Gorkom. In de laatste jaren rustten hoofd en hand van dezen zoo werkzamen man, zoodat velen van de thans levenden niet weten welk een man van beteekenis nu van ons is heen gegaan, maar de meesten weten toch wel dat er een nauw verband bestond tusschen de Indische culturen en K. W. van Gorkom, die zijn schoone Indische loopbaan besloot als hoofdinspecteur der rijst- en suikercultuur, het landelijk stelsel en al wat daartoe behoort. Hij begon die loopbaan in 1856 als militair apotheker aan het groot mili tair hospitaal te Batavia, bleef slechts een jaar in die betrekking, werd toen adsisterit aan het landbouw-scheikun- dig laboratorium te Buitenzorg zoolang dit bestond, werd daarna controleur van de culturen en volgde in 1864 niemand minder dan Jungbuhn op als leider, later directeur van de kina cultuur in de Preanger. In 1875 volgde zijne benoeming tot hoofd-inspecteur. Drie jaren later keerde hij met verlof naar het vaderland, nam in 1880 zijn ontslag uit 's lands dienst en bleef sedert gevestigd te Baarn. Van dien tijd af tot vóór eenige jaren rustte zijne pen niet. In allerlei vorm bracht hij aan zijn land de vruchten van zijn veelzijdige kennis en ervaring over Indië en Indische belangen. In het arrondissement Amersfoort vervulde bij vele jaren het ambt van schoolopziener. Sinds 1874 sierde bem de orde van den Nederlandschen Leeuw, en in 1886 bevorderde de Utrechtsche Uni versiteit hem honoris causa tot Doctor in de Pbarmacie. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 13 Maart geregeld als volgt Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur. Ds. de Meijere. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur. Dr. C. E. Hooykaas. te Vlaardingen. Doopsgezinde Kring. liet Logcgebouio Van Persijnetraat No. 1. Voorm. Wit uur, Ds E. M. Ten Cato. Doopsbediening. Gereforin. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Gereforin. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Coll. voor alg. Christel, doeleinden. Vrije Gercforui. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening. As. Maandag en Dinsdag 's avonds 7 uur, Ds. Geerts van Scbeveningen. Chr. Gereforin. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Te Enkhuizen zijn aan de ge welven der Zuiderkerk schilderingen ontdekt, welke vermoedelijk groote kunstwaarde hebben. Deze schilde ringen zijn waarschijnlijk na de refor matie door een verflaag aan het oog onttrokken. Het kerkbestuur zal nu deze verflaag doen verwijderen, wat echter alleen door deskundige hand zal mogen geschieden de kosten wor den geraamd op f 10,000. Voor de uitvoering van het werk heeft het rijk gedurende 10 jaar een jaarlyksche subsidie van f600 toege zegd. Men meldt uit Ufielte (Dr.) aan «De Nederlander" Een spinmaal, zooals in deze streken

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2