NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uil de rechtzaal. No. 22. Woensdag 16 Maart 1910. Negen-en-dertigste^jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG i. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. F E U I LLETON. Amersfoortsclie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondageblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoouno. 69 AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/i Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. door gelieel Nederland. Levering der verschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. Jaarverslag over 1909 van de af- deeling Gooi- en Eeniland en omstreken der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Bieren. Ditmaal zullen wij niet aanvangen met de opsomming van een dorre cijferreeks, doch wenschen wij het jaarverslag te openen met de mede- deeling, dat wij in het afgeloopen jaar meer dan wij gewoon waren recbtstreeksche belangstelling van eemge leden hebben ondervonden. In de hoop dat het tot navolging moge opwekken, laten wij een kort overzicht van den ondervonden steun volgen. Een lid te Baarn stelde ons in de gelegenheid in zeer ruime mate exem plaren van den nOpen Brief aan onze jongens en meisjes" in de lageiescholen in onze afdeeling gelegen, te ver spreiden. Met erkentelijkheid zij het vermeld, dat wij daarbij krachtige medewerking van heeren schoolhoofden en onder wijzers mochten genieten. Tevens maakte bedoeld lid het ons mogelijk aan deze scholen de geëmailleerde borden met het bekende »Behandel de dieren met zachtheid, spaart de vogels" te doen aanbrengen. Een lid te Amsterdam zorgde, dat verscheidene hoofdonderwijzers in onze afdeeling geregeld het orgaan onzer Vereeniging: nüe Dierenvriend"toege zonden kregen, opdat zij in de gelegen heid zouden zijn hunne leerlingen met den inhoud van bet blad in kennis te brengen, indien er artikelen voor kwamen, die tot opwekking voor kinderen konden strekken. Door tusschenkomst van de plaat selijke bladen berichten wij in November, dat wij gratis beschikbaar stelden brochures over het aanbrengen van de thans alom voorkomende voeder kooitjes en mede van de z.g. nest- klossen voor vogels. Van ons aanbod werd druk gebruik gemaakt, terwijl de heer directeur van de Hoogere Burgerschool te Hilversum aanbood deze brochures onder zijne leerlingen te verspreiden, waarvan wij dankbaar profiteerden. Door medewerking van een lid te Hilversum werd het ons mogelijk daar ter plaatse aan den Utrecbrschen weg een drinkbak te doen plaatsen, diein den afgeloopen zomer velen trekhonden tot nut is geweest. Te meer was ons deze medewerking aangenaam, omdat dit de eerste drinkbak te Hilversum is. Verschillende pogingen om in deze gemeente een onzer ronde ijzeren drinkbakken te plaatsen, leden schip breuk op de vele bezwaren, die daar tegen moesten worden opgeworpen. De heer F. Nieuvvenhuijzen, ge meente-veearts te Hilversum, verleende een aantal malen geheel belangeloos geneeskundige hulp aan zieke en ge wonde dieren, (liedoor onzen inspecteur werden aangetroffen. Het zal geen nader betoog behoeven, dat deze blijken van belangsielling ons zeer welkom waren en door ons op hoogen prjjs werden gesteld, niet alleen omdat wij thans gevolg konden geven aan een reeds lang gekoesterden wenscb, propaganda te kunnen maken onder de jeugd, maar mede, omdat wij het als een verblijdend teeken beschouwen, dat de leden blijk be ginnen te geven het bestuur krachtig bij bun arbeid te willen steunen. Wij herhalen daarom hetgeen wij reeds vroeger schreven, willen de leden daadwerkelijk het doel onzer vereeni ging bevorderen, dat zij dan eischen, dat de trekdieren hunner leveranciers het kenmerk dragen, eene goede be handeling en verzorging te genieten als ook beschermt de vogels. Men besefle wel, dat eene krachtig en duidelijk uitgesproken publieke opinie, die op boven omschreven wijze steeds weder tot uiting komt, veel meer leiden zal betere toestanden in het leven te roepen, dan dit aan de actie van eenig bestuur hoe actief dit ook moge optreden mogelijk zal zijn. In het afgeloopen jaar traden 290 nieuwe leden toe en moesten 204 namen van de ledenlijst worden afge voerd, zooodat aan het einde van 1909 onze afdeeling 1325 leden telde, tegen 1233 aan het einde van het vorige jaar. Dat we deze nieuwe leden verwierven is hoofdzakelijk te danken aan het onvermoeide streven van een paar bestuursleden. In de 16 Maart 1909 te Amers foort gehouden algemeene ledenver gadering werden tot bestuursleden herkozen de heerenG. Calkoen, D. K. Ainse. W. H. A. van der Mersch, A. M. E. des Tombe en G. A. A. van de Wall, terwijl als nieuw be stuurslid werd gekozen de heer C. Prince te Driebergen. Verder werd besloten aan den oud- voorzitter, den heer A. J. Bicker Caarten, het eere-lidmaatschap aan te bieden. In den loop van bet jaar moesten zeer tot ons leedwezen uit het bestuur treden de heeren A. van der Poest Clement wegens zijne benoeming tot notaris te Haarlem en G. Calkoen, die tot directeur van de Surinaamsche Bank te Paiamaribo werd benoemd. In beide heeren verliezen wij be stuursleden, die warme belangstelling voor onze afdeeling voelden en daar van dikwerf blijk gaven. In het bij zonder wenschen wij een woord van welgemeenden dank en waardeering te richten tot den heer Calkoen, die van af 1906 de waarlijk met benij denswaardige taak van penningmeester op correcte wijze heeft willen ver vullen, waarmede hij de afdeeling zeer aan zich heeft verplicht. 7 December 1909 moest dienten gevolge een ledenvergadering plaats hebben tot het verkiezen van twee bestuursleden. Als zoodanig werden toen benoemd de heeren mr. H. Th. 's Jaoob, burgemeester van Bussum en A. P. Schröder, notaris te Amers- fooit. Laatstgenoemde heer verklaarde zich bereid het penningmeesterschap op zich te nemen, doch reeds een paar maanden later zag hij zich door omstandigheden genoodzaakt als be stuurslid te bedanken. Gelukkig heeft een der andere be stuursleden zich genegen verklaard de functie van penningmeester te vervullen. Door onze inspecteurs werden in het afgeloopen jaar 220 processen-veibaal ingediend tegen 191 in het daaraan voorafgaande jaar. Opmerking verdient het, dat daarvan bijna 100 bekeuringen te Hilversum moesten worden opge maakt. Van dit totaal van 220 verbalen werden opgemaakt: door den inspec teur E. Aalten, die in Zeist en aan grenzende gemeenten werkzaam is, 24 bekeuringendoor den inspecteur J. B. M. Brayé, die alleen te Hilver sum en 's-Graveland toezicht uitoefent 71 bekeuringen, door den inspecteur H. Bon, die te BaarnAmersfoort en omliggende plaatsen surveilleert, 43 bekeuringen, en door den inspecteur A. Eerenburg, aan wien de surveillance in Bussum en de die plaats omrin gende dorpen, alsook te Hilversum is opgedragen, 82 bekeuringen. De inspecteurs vervulden, zooals wij dat van hen gewoon zijn, flink, met ijver en toewijding hun phcbt. Wij werden weder bevestigd in onze meening, dat stienge surveillance dringend noodig blijft, niet alleen om ben, die mishandelingen en andere strafbare feiten plegen tot inzicht te brengen, doch mede om dergelijke handelingen door het voortdurend toe zicht van onze inspecteurs te voor komen, Tal van waarschuwingen en raadgevingen moesten weder door de inspecteurs worden uitgedeeld, ter wijl zij mede een groot aantal vogel knippen in beslag namen. Verder werden op verzoek een aantal zieke en oude dieren op pijnlooze wijze uit hun lijden geholpen. Ons bestuur zach zich verplicht zich tot de directie van de Holl. IJzeren Spoorweg Mij. te wenden, om verbe tering te krijgen in de jammerlijke bespanning der zware bestelwagens in een der plaatsen onzer afdeeling. Genoemde directie verklaarde zich on- middelijk bereid daartoe mede te werken. In ons vorig jaarverslag maakten wij melding dat wij een beslissing wach tende waren op een request door ons hoofdbestuur aan heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht gezonden, om ver betering te bekomen van de bepalingen geldende voor het gebruik van bonden trekkracht in deze provincie, wegens de treurige toestanden voor trek honden, die in dit gewest vallen te constateeren. Aan dit request werd door onze afdeeling een uitvoerig steun-adres toegevoegd. Het antwoord daarop heeft geluid, dat door bedoeld College geen termen zijn gevonden om een voorstel in dien zin bij de Provinciale Staten in te dienen, omdat de Staten reeds meermalen hebben getoond niet verder te willen gaan in de door ons ge- wenschte richting dan de bepalingen thans in het provinciaal reglement opgenomen. Zeer aangenaam is bet ons als tegenhanger daarvan, de aandacht te kunnen vestigen op de door de Re geering in uitzicht gestelde bescher ming van den trekhond. Hoewel het ingediende wetsontwerp niet ten volle onze instemming kon' „Schimmen"... Handlangster. Hij tikte met z'n wijsvinger tegen de rand van z'n hoed, met grappige beleefderigheid... En hij lachte sarrend tegen Bet... Daarna maakte hij eene buiging en zwaaide met z'n rechterarm. Hij kon dat o zoo grappig doen. Inder- Hjd toen zij en Gijs nog allebei leden waren van «Oefening kweekt kunst", in het stadje waar zij geboren was, had ie den naam van onbetaalbaar komiek. De meisjes gilden en proestten wanneer Gijs een van z'n voordrachten afstak. Hij kon niet in een of ander gezelschap zich vertoonen, of 't was al direct: «Hè toe, Gijs, reciteer nog 's van manke Eee en d'r vrijer... Toe nou, 't is zoo allemachtig leuk!" Dan liet Gijs Brands zich nog wel 's tamelijk lang bidden. Hij kende z'n reputatie. Schudde 'n heelen tijd lang zaam, grinnekend van genot dat ie ze zoo kon laten wachten en smachten... schudde van dat ie 't vertikte, had nu geen lust... Maar ze hielden aan. Griet Janssen, de kokette durfal, van wie diverse moeders in het stadje meer dan eens voorspeld hadden, hoe 't nog 's slecht met haar zoo afloopen, Griet sloeg een arm om z'n hals en gaf 'm een echten, heuschelijken zoen... Dade lijk er na weg vliegend, terwijl de andere meisjes haar met nijdige of ver ontwaardigde oogen nakeken... Gijs haar achterop. Afijn 't eind was dat ie z'n sigaar op een punt van den schoorsteenmantel legde... «Nou, vooruit dan maar!" Handgeklap, geroep van «sstsst Giis begint hoor!..." En vijf minuten later knepen de damesleden van «O. k. K." elkaar in armen, beenen, schouders, 't uit- gierend van jool... Zooals die Gijs bij voorbeeld «manke Kee" kon nadoen... als ze haar vrijer wil terughouden, die 'r in den steek laat... Hier, mijn Klo ris, hier mijD schattebout!"... Gijs mankbeende en smakte met z'n lippen, trok ijselijk-verliefde oogjes. De pretgilletj es werden telkens harder, snerpender... En als-ie met z'n «voor dracht" klaar was en het applaus daverde, dreunde... Hij, de vermaarde komiek-amateur, koddig-overdreven buiginkjes maakte, met een hand op de hartstreek. Henschj es-getröffen, hoor, door de ovatie... Dan werd er gefluisterd: «Toch 'n leuk ventje, hè?"... En in menig oog van dame-kunstlievend lid der ver eeniging schitterde, glansde, ofkwijnde iets van teeder gevoel wanneer ze op keek naar allerjoligsten Gijs, zonder wien 't in 't Doeswijk 'n «dooie boel" zou geweest zijn... En wiens naam toch vele lippen- van Doeswijksche moeders zich op vreemde wijze deed sa&mwringen... Terwijl vaders, geheim zinnig gezicht trekkend, een wijsje trommelden, met de vingers van rech terhand, op tafelblad of stoelleuning... Ook werd er, op «avondjes», gefluisterd tusschen getrouwde-vrou wen, die de hoofden hèèl-dicht bij elkaftr staken... Men zag dan allerlei zonderlinge gebaren. Gewiegel van hoofden, waar matelooze verontwaar diging op was te lezen... Gegloei van woede op aangezichten van licht- prikkelbare dames, die bard begonnen te praten en dan tot stil-wezen aan gemaand met oogweDkjes en andere mimiek... Die van beneden de twintig snapten er 't ware niet van of hielden zich aldus... Wèl had men opgemerkt dat Gijs Brands zich, als er generale- repetitie of «soirée littéraire» was, bijzonder op den achtergrond hield. En dat de gem.-secretaris, toen Gijs hem eens aansprak, 'm vrijwel den rug toekeerde... 't Was hèèl zonder ling... En de dochter van de oudsten wet houder, man, die in Doeswijk vrij wel den toon aangaf herinnert zich nog als den dag-van gisteren boe, op 'n keer, toen zij, aan tafel, opmerkte, dat «die Gijs Brands zeker ziek was, je zag 'm nergens meer..." Hoe, toen, haar edelachtbare vader plotseling, met een soort van smak... wat gezien... statige deftigheid, hem aan geboren, iets heel-bijzonders was... z'n lepel op z'n bord legde. Henriëtte, zijn eenige dochter, aankeek met oogen... Oogen... Alsof bet sociaal-democratische Raadslid van Doeswijk weêr de driest heid bad het woord te vragen... Hoe vader-wethouder had gezegd: «Henriëtte, nu eens-voor-èl, de naam, dien je zooeven uitsprak, mag in mijn huis nóóit, nóóit meer genoemd worden... Versta-je me goed?" Jetje was bleek van den schrik geweest. Had nederig-eerbiedig ge knikt van «zeker, pa"... moê aange keken... Wat dat nu toch beduidde Doch moeder tuurde zoo ijselijk-strak op bet reepje-vleescb, dat ze aan het ontleden was... met spanning van aan dacht, als in chemisch laboratorium, waar de uitslag van gecompliceerde analyse wordt nagegaan... Van dat moment af zweefde er in de Doeswijksche atmospheer eene legende, met Gijs Brands als onder werp, en die zoodra intieme gesprekken begonnen te versaaien, altijd nieuwe, pikant-prikkelende praatstof, ver schafte... En die de fantasie van vele geruchten deed aangroeien, tot iets- schrikbarends... Iets-zoo-ergs, dat slechts getrouwde dames boven zeker jaren-cijfer met goed fatsoen er over konden redeneeren... Zöö zag Bet hem, dien avond weêr vóór zich, uit de dagen van liet sinds verkwijnde «Oefening kweekt Kunst»... Terwijl bij dat grappig- tikkende gebaar van wijsvinger tegen boedrand maakte... Ze klemde de tan den opeen. En zij balde de vuisten. Ze kèn baast niet bleeker worden dan de vale granwe tint van 'r wangen reeds was. Maar 't leek of de scherpe,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1