Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. verwerven, hebben wij na rijp beraad gemeend niettemin toch aan de Tweede Kamer der Stater-Generaal een adres te moeten richten, waarin wij als onze overtuiging uitspraken dat door het aannemen van het be doelde wetsontwerp op het gebruiken van trekhonden, de mogelijkheid zal worden geopend tot het eenigermate beteugelen van een misbruik, dat terecht zoo veler verontwaardiging wekt. Door het hoofdbestuur onzer ver- eeniging werd mede te dezer zake aan de Regeering een request gezon den, begeleid van een zeer uitvoerige memorie van toelichting. Wij willen hopen, dat een en ander een gunstig onthaal in de Volksver tegenwoordiging moge vinden en dat de eerste stap thans gedaan tot her ziening der wetgeving op dierenbe scherming, door meerdere op dat gebied mogen gevolgd worden zulks moet als een dringende nood zakelijkheid beschouwd worden. Van de pers onvingen wij steeds (linke medewerking, o.a. door het opnemen van onze berichten, het geven van goede verslagen enz Dit valt te waardeeren, omdat publiciteit ons streven zeer ten goede kan komen. Verder zij vermeld, dat autoriteiten, die in vroeger jaren wel eens eenige reservo tegenover onze werkzaam heden vermeenden in acht te moeten nemen, thans ons ook met de meeste bereidwilligheid te gemoet komen. In vele opzichten kunnen wij dus de toekomst tegemoet treden met het vertrouwen, dat wij er in zullen slagen langzamerhand betere toe standen te scheppen voor dieren, die mishandeld worden of wier krachten men misbruikt. Ten opzichte van den finantiëelen toestand, kunnen wij nog niet een dergelijken hoopvollen toon aanslaan Hoewel de zuinigheid zooveel mogelijk in acht genomen is, hebben onze uitgaven toch in totaal f 2788.54 moeten bedragen' tegen 2794.56 in 1908. De inkomsten uit contributies, heb ben f2334.49 bedragen, tegen f23i3 in het voorafgaande jaar. Derhalve zijn de uitgaven met f354.05 de gere gelde inkomsten te boven gegaan. Dat bedrag kon echter worden voldaan uit een klein saldo van vorige jaren overgehouden en uit buitengewone inkomsten, die wij dit jaar in meerdere mate, dan wij gewoon zijn, mocbten ontvangen. Wij kunnen daaromtrent de volgende bedragen vermelden Het legaat van jonkvrouwed'Hangest Baronesse d'Yvoy ad f200 (zie bet jaarverslag over 1909). Drie dames te Hilversum stortten ieder f25, ter bevordering van de surveillance daar ter plaatse, eene dame te Zeist f5. Het overschot van een pacrd dat wij op verzoek van den te Baarn woon achtigen eigenaar met hetscbietmas- ker hadden doen afmaken, konden wij voor f24.75 verkoopen. Door wijlen mevrouw de weduwe dr. N. Meursinge geb. Bakker, te Amersfoort, werd aan onze afdeeling een som van f 1000 gelegateerd. Wij hebben dit bedrag rentegevend uit gezet en zouden wij het gaarne bij wijze van reserve-kapitaaltje intact laten en buiten de gewone uitgaven houden. Wij stellen ons voor het geheel of gedeeltelijk te besteden als zich eens de gelegenheid voordoet het te benutten voor speciale doeleinden, die het streven van onze afdeeling in harde trekken nög vlijmender, hoe kiger, wreeder zich afteekenden. En ze keek hem recht in de oogen. In haar blik was het als-staal, waar vuur in flikkert. Haar neusvleugels trilden en de baleinen van haar paraplu knersten onder dien greep van haar vuist... "Wat woü-je zei Bet, en het ge luid van haar stem was heesch, rauw. «Wat wóü-je van me?" Hij bleef haar aankijken. Wèl spot- lachte 't nog in zijn sarrende oogen, maar toch spiedde hij hoe 't met haar stond... Merkte-ie de ziedende woede; de blinde, gloeiende haat... Betastte met z'n lange, magere vin gers eene nieuwe broche, die zij aan had... Bewonderde methoog-opgetrok- ken, wenkbrauwen... «Chic, hoor! Fijn! ,..'t Zit er aan, bij jou, tegenwoordig Zij duwde z'n hand weg. «Wat woü-je?..." Gijs had een cigarette te voorschijn gehaald. Begon te rooken. Blies krin getjes de lucht in... Stapte voort, handen in broekzakken. Zij stapte meê. Kön niet anders... Was, terwijl hij haar aankeek, zóó bang, zóó bang ge worden... 't Was of iemand haar voortduwde. bijzondere mate kunnen bevorderen. Het laat zich niet aanzien, dat de bron van buitengewone inkomsten ieder jaar zoo mild zal vloeien. Wij zijn derhalve genoodzaakt er weder op te wijzen, dat het leden-aantal moet vermeerderd worden. Wij betreuren het, dat wij vao de leden te dien opzichte zoo goed als geene medewerking mogen ontvangen en alle propaganda wordt overgelaten aan enkele bestuursleden. Wij kunnen niet gelooven, dat onder onze 1350 leden niemand in de gelegenheid is een of meer nieuwe leden aan te brengen. Derhalve eindigen wij met de leden nogmaals dringend uit te noodigen in die richting werkzaam te willen zijn en wijzen er op, dat met ieder nieuw lid niet alleen een contribuant meer gewonnen is, maar ook een bondgenoot in den strijd welke de vereeniging voert. Baarn, 8 Maart 1910. Mr. W. W. WICHERS W1ERDSMA, Voorzitter. G. A. A. VAN DE WALL, Secretaris. Karma en rëincarnatie. Over dit onderwerp hield Mevr. BosViijman uit Den Haag j.l. Maan dag een rede in de Remonstrantsche kerk, een rede, die voor velen der bezoekers het aan trekkelijke der nieuw heid bad. Karma beteekent de wet van oorzaak en gevolg en rëincarnatie de wet van de wedei belichaming. Spreekster komt nu tot de verklaring van 't een en ander en zegt, dat theosofie niet moet beschouwd worden als een nieuwe godsdienst. Uit den naam, die goddelijke wijsheid be teekent, kan men opmaken dat die niet aan een kerkelijk lichaam behoort, doch die goddelijke wijsheid kan wel ten grondslag liggen aan eiken gods dienst, aan een kerk, een wetenschap. De theosofie leert het geestelijke kennen, in tegenstelling van de leer, dat wat men niet met bet stoffelijke oog kan waarnemen niet bestaat. Theosofie is niet aan een godsdienst eigen, doch is de grondslag van al wat er te kennen, te weten, lief te hebben valt en de beweging kan slechts zooveel geven als noodig is te weten voor de menschen van dezen lijd. In de menschenwereld komt een zelfbewust optieden naar voren, gevolg van ons denkvermogen, van de rede. In die lange lijn van ontwikkeling neemt de mensch een zeer eigenaardige plaats in en 't is te begrijpen, dat één aardsleven dit alles niet kan geven. Het begrip is niet nieuw. De eerste christenen kenden het. Het concilie van Constantinopel in 525 beeft het verbannen, totdat het modernisme van latere eeuwen de ontstane ruwe be grippen weer veredelde. De wijze van ontwikkeling, die de theosofie ons ver klaart, is niet mogelijk zonder de rëincarnatie, zonder de wederbelicha- ming, die bet ganscbe geheel he- heerscht. Hel denkvermogen van den mensch is in zijn aard ook goddelijk. De ge dachte is de grootste motor, de kracht van al ons handelen en voelen; de gedachte is de kracht, die ons leven beheerscht. De dood is een gekristal liseerde gedachte. De mensch is de maker van zijn eigen lot. Dat bij rijk of arm, wijs Ze moest zich beheerschen om dien kerel daar... Die de schuld was van... Om hem niet naar de keel te vliegen. Hem niet het vel te verscheuren met 'r nagels... Zij dacht aan dien middag, toen ze gebracht was in dat lokaal. Met een veldwachter naast zich. En twee, drie heeren met portefeuilles en papieren... Op een schragen-tafel lag... Een van de heeren had gewezen naar het lichaampje, dat daar lag... Klein, wit, koud voorwerp... Ze zag voor zich dat ronde, gele hoofdje van 't doode kindje... Ze kon de half-gesloten oogjes zien. Net of 'tlag te slapen. Zij, Bet, wist wel dat 't niet sliep... Dat 't dood was... De meneer had haar iets gevraagd. Wijzend op 't lijkje... En had haar aangekeken met zoo'n minachting... Toen was ze in zwijm gevallen. Ze hadden haar weggedragen. Toen ze weêr bij-kwam, lag ze in een bed van bet gevangenis-gasthuis... t Was nog vroeg in den avond, terwijl zij daar liep, naast Gijs Brands... tWas stikvol in de straat. Maar ze kön 't niet beletten, dat zij begon te snikken... Te snikken... Denkend aan dat witte, slapende hoofdje, met de of dwaas is, enz. enz. is geen gevolg van een blinde natuurkracht, neen. 't is het stelsel van ontwikkeling en 't is de mensch zelf, die deze dingen tot zich gebracht heeft. Wie in deze dingen dieper heeft leeren doordringen, ziet in dit alles duidelijk een stelsel van goddelijke wijsheid en rechtvaar digheid. Was bet begrip, dat elk van ons verantwoordelijk was voor de ons om ringende omstandigheden, meer al gemeen, de wereld zou er geliee anders en beter uitzien dan nu. Een mensch is wat hij innerlijk is, met wat hij schijnt. Een der aanwezigen vroeg hoe bet er ten slotte zou uitzien op aarde wanneer alles het volmaakte bereikt bad. Hierop gaf spreekster een vrij uit voerig antwoord, misschien te uit voerig, waardoor het aan duidelijkheid voor een leek wel wat te wenscben overliet. Om de theosofie te begrijpen is veel studie noodig. Spr. vergeleek hot bij het behalen van een akte M. O. Wie lust gevoelt meer aangaande dit onderwerp te weten, kan inlich tingen bekomen Regentesselaan l.bier De volgende voordracht zal of 31 dezer of 7 April gehouden worden. Aan het toelatingsexamen voor de Chr. Normaalles, op 9 en 12 Maart j.l. te Amersfoort gehouden, namen 20 candidaten deel. Hiervan slaagden J. W. Donner, T. Koopmans, F. W. Meiners, S. J. Scholte, T. Scholte, H. Reeders, J. W. Floor, J. Jachten- berg en Adr. v Wamelen, allen uit Amersfoort; voorts A. Couvée uit Amerongen, E. Endendijk uit Soest, W. Verweij uit Utrecht, Albt. Middel hoven uit Veenendaal, A. Bakker uit Woudenberg, allen voor klasse I. 5 candidaten werden afgewezen. A. Kruyswijk uit Amersfoort slaagde voor klasse II. De dames W. M. Heere, J. M. F. Hillen, J. M. van Rossum en C. J. Zwartjes behaalden de akte Nuttige handwerken. Generaal-majoor H. F. D. Braams, inspecteur der cavalerie, vertoefde Maandag bier ter stede tot het hou den eener inspectie. Aan het Commissaiiaat van potie zijn terug te bekomen een zilveren lepeltje,door den Gemeente-reinigings dienst, en een horloge en een dames tascbje op den openbaren weg gevonden. Met ingang van 1 April is be noemd tot schoolopziener in het arron dissement Amersfoort de heer J. Stam- perius, te Baarn. met gelijktijdig eervol ontslag als schoolopziener in het arron dissement Rhenen, waar hij zal worden vervangen door den heer L. Adriaarise te Zeist. Gisteravond vergaderde Handel en Nijverheid in de zwaan" onder voorzitting van den heer S. J. v. Duinen. De notulen werden gelezen en goed gekeurd. De voorzitter deelde nu mede, dat de heer Fontein bericht had ge zonden zijn benoeming tot bestuurs lid aan te riemen. Alsnu kwam punt 1 van de agenda aan de ordeVoorstel van het Bestuur tot doorvoering van contante betaling in de middenstands- bedrijven en maandrekeningen. Herin nerende aan 'tgeen in de vorige ver gadering over deze zaak reeds was gezegd, meende de voorzitter kort te kunnen gaan en vroeg: »zullen voor taan maandrekeningen gezonden wor den?" De heer v. d. Wal betreurde half-gesloten oogjes "Zeg, ben-je nou heelemèkl..." zei hij, (bang dat de menschen zouden stilstaan, hen nakijken... En haastig sloeg hij een zijstraat in. Duwde haar vóór zich uit, een klein café in, met donkere ruimte tusschen groene gordijnen en ruit... Bestelde iets, dat Bet wel zou op kikkeren... Fratsen van zoo'n meid- Hij was al aan de vijfde cigarette in een kwartier tijds... Want hij had 'r noodig, en vreesde dat ze 't zou verdraaien... Die geschie denis van vier jaar geleden... Maar hij had toch altijd een middeltje... "Zie je" zei Gijs, die de hand om haar taille had geslagen, en Bet vond niet den moed om hem af te weren... onderging weer de suggestie, die haar ongeluk was geweest... Vier jaar geleden ook... in Doeswijk... toen ze op trouwen heetten te staan... En... "Zie je" zei Gijs, "je weet toch wel, Betsy, dat ik nooit van iemand anders heb gehouden dan van jou, hè Maar- ja, als je zou willen..." En hij fluisterde lang, lang aan d'r oor... streelend nu de nog zoo mooie, glanzende haren... Zij maakte, in het donker der het, dat de opkomst zoo gering was en er van zoo weinig belangstelling blijk werd gegeven en stelde hierom voor dit punt van de agenda af te voeren. Een ander lid meende, dat het publiek door publicatie, bezoeken enz van het nut overtuigd moeten worden. De voorzitter meent, dat Amersfoort er nog niet rijp voor is. Door anderen wordt weor aangetoond het voor hun zaak uitstekend gaat. Een maand rekening zenden is geen pressie uit oefenen; 't bedoelt alleen aan de ver plichting te herinneren. De heer v. d. Meide is voor afdoe ning van deze gewichtige zaak. Wordt die weer op z'n beloop gelaten dan is deze vergadering nutteloos. Hij stelt nu voor, dat 't Bestuur van H.enN. aan 't publiek vraagt of het vóór of tegen contante betaling is. Sommige leden zijn hiervoor, weer anderen zien er geen heil in, zooals de heer van Schaik, die meent het in bouwvakken moeilijk zou gaan. De voorzitter vraagt nu, welk van de twee voorstellen, bet eerst in stem ming moet worden gebracht. De heer Luyx zet zijn meening nog eens nader uiteen en hakt ten slotte den knoop door en stelt voor puntl op de eerstvolgende vergadering te behandelen. Dit wordt aangenomen. Ingekomen: een schrijven, dat de R Katholieke rniddenstandsver. te Alkmaar zich bij het comité heeft aangesloten; een bulletin van Elink Schuurman over onderl. brandverz. een rapport over de wenscbelijkheid van een arbeidsbeurs te Amersfoort; een schrijven van het comité voor het oprichten van een tentoonstelling voor toegepaste electriciteit te Nij megen; het maandblad A. N. P. (Alg. Ned. Plaatsingbureau), No. 86 van »De Nieuwe Richting", een schrijven van de Ned. Bell Telef. Mij., dat aan het verzoek telefooncel op bet station zal voldaan worden, en een stenogra fisch verslag van de vorige alg. verg. De voorzitter deelde mede, dat het boekjaar 4 April eindigt en stelt voor drie heeren te verzoeken de boeken te willen nazien. De heeren v. Scbaik, Siöcker en Nieuwendijk zullen zich hiermee belasten. Nog wordt medegedeeld de volgende vergadering een verkiezing moet plaats hebben, wegens periodieke aftreding van de beeren van der Meiden, v. d. Wal en Wagenaar. Üok moet een ie bestuurslid gekozen worden, daar de heer van Duinen, de voorzitter, zijn mandaat wenscbte neer te leggen. Waarom zal hij in de volgende ver gadering verklaren. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter de vergadering, die deze maal al zeer slecht bezocht was. Lijst van brieven en bi ief kaarterii geadresseerd aan onbekenden, ver zonden van het postkantoor te Amers foort, over de le helft der maand Maart 1910. Brieven. Schnieders, Amsterdam. Blom, Eemnes C. [lillen, Delft. Mulders, Haag. Boots, Leeuwarden. Formijne Post, Tiel. A. Vis, Duitschland. Briefkaarten. EL v. Wess, Amsterdam. R. Mulder, Haag. J. von Hof, Harderwijk, v. d. Wal, Henzhuizen. E. Bakker, Haag. 2 zonder adres. ruimte tusschen raam en ringetjes gordijn, eene woeste, wilde beweging. Mompelde iets... haar stem was nög heescher dan daar straks— En heviger gloeide de vuurpunt van zijn cigarette. Hij had 't wel geweten, makkelijk zou 't niet gaan, daar was nou een voor noodig als Gijs Brands. De aartsdeugniet van Doeswijk, nu al een van je meest geraffineerden in grootstadsmilieu van halfmeneerig- doende boefjes— "Zij speelt 't klaarhad z'n vriend en compagnon, de «markies" bijge naamd vanwege z'n deftige allures- verzekerd. «Zij lapt 't 'm, don Juan I..." Hij had getwijfeld, want Gijs Brands wist wel, hoe Bet 'm haatte sinds... Toch prikkelde het geval hem. Tjonge, —ondanks al haar nijdigheid, was Bet toch, als 't erop-aankwam, dol op-'m ...En afgescheiden daarvan Dog... Ze droeg 't hart zóó hoog... Hij kende Bet toch genoeg, hè?— Eer dat die de kans zou opgeven ora weer een getuigschrift te krijgen, een echt, zie- je... Na die historie van zes maandjes in de bajes... Toen ze toch nog, won der boven wonder, betrekking had ge vonden bij die oude freule Vaalters... Gisteren werd een poetser van de H. IJ. S. M. op heeterdaad betrapt op bet stelen van een pakje van een goederenwagen. Bij de daaiop ge volgde huiszoeking werden een aantal goederen in beslag genomen, die vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig zijn. Op last van den com missaris voorloopig iri arrest gesteld wordt de verdachte na ondeizoek ter beschikking der justitie naar Utrecht gezonden. STOOM VAARTEER ICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomv. Maatschappij «Nederland», ss. Koning Willem II vertrok van Singapore 12 Maart. ss. Koning Willem III arriveerde te Batavia 13 Maait. (Jit Sofia seint men een roman tische geschiedenis, die zich afgespeeld moet hebben in de Bulgaarsche Donau- slad Roetstsjoek. Een Turkscb meisje van 16 jaar, dat daar woonde, raakte verliefd op een jong Bulgaar. De ouders waren er natuurlijk tegen want. Turken en Bulgaren mogen elkaar niet liefhebben I Het meisje vluchtte, om haar zin door te drijven, volgens landsgebruik, naar de ouders van den bruidegom. Maar de ouders van het kind gingen procedeeren en kregen een vonnis tot afgifte. Zij werd toen door de gewapende macht naar een politiebureau gebracht. Maar de jonge Bulgaar deed niet zoo maar afstand van zijn nschat", bij bestormde met zijn vrienden het bureau en ontvoerde het meisje. Er kwamen soldaten bij te pas en er ontstond een straatge vecht, waarbij de soldaten een salvo met scherp op de menigte afvuurden; daardoor verloren vijftien menschen het leven. De vermiste Haagsche jongen? Maandagmiddag werd uit het water bij de Hoefkade te 's Gravenhage het lijk opgehaald van een U-jarigen knaap, die, naar men vermoedde, de vermiste Fiederik Molenaar zou zijn. De bange onzekerheid, waarin de ouders van den elfjarigen Frederik Martines Molenaar reeds sedert den 25sten Februari verkeerden, is thans droeve zekerheid gewordende vader heeft het lijk van den elfjarigen knaap herkend als dat van zijn kind. Vermoedelijk is de knaap reeds op den dag, dat hij vermist werd, te water geraakt hoe, zal waarschijn lijk wel altijd een raadsel blijven het lijkje was, toen het werd opgevischt, reeds tot ontbinding overgegaan. Daarom werd het terstond overgebracht naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats. Op last van de justitie is het lijk daar na de heikenning in beslagge nomen, orn ter gerechtelijke schouwing naar hetgemeenteziekenhuis te worden overgebracht. Men heeft Chantecler-hoeden, Chan tecler-eier warmers, Chantecler- theemutsen wat ai niet. Nu beett de heer Lefort te Parijs, een dans-professor, een dans uitgevonden de Chanteclerette, een dans waarbij de danser de passen van den haan nabootst. Naluuilijk wordt er niet alleen door den haan gedanst, maar wordt deze geholpen door een kip. Mag men niet spreken van Chan- tecleiornanie? Eigenlijk door eene vergissing, waar Bet handig gebruik van had gemaakt— zoodat de freule al-dadelijk gezegd had: «O, is u door die gerecomman deerd!... Ja, ik ken het kaartje en de hand best van zuster Agnès, -zeker!... Neen, dan is 't orde I Zoo'n Bof... Die zuster Agnès was verplaatst naar Maastricht. Je moet toch maar »veine" hebben... «Als de freule eens wist..." zei Gijs Brands, al-maar streelend Bet d'r glanzend, dik haar... «En dat zoö gebeuren... voegde hij er direct bij »dat zou... kan ik je op een briefje geven..." Hij hèd 't gewaagd. Bespiedde elk van Bet d'r bewegingen... Want zoo brutaal als Gijs Brands was... En zelfs de kameraden erkenden, dat hij niet gauw afgeschrikt was... Kon 'm niks- bommen als er iets te "grooien" viel... Maar zelfs Gijs had gedacht: ze wordt reëel dol. Vliegt me naar de keel... Wordt gek... Hij wès op z'n qui-vive. Maar Bet bewoog zich niet. «Schurk I" was 't eenige, dat zij niet het rauw-heesche geluid van haar door opwinding en angst versmoorde stem uitbracht. "Schürk I..."

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2