BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. houden, maar daar men het over het begiosel eans is, zal de commissie in den eenen of anderen vorm er wel komen. S.s. "Prins Willem II". Blijkens de verschillende berichten, die wij dezer dagen vermelden, over het aanspoelen van roeiriemen, zwem vesten, een kist van te deklading en andere artikelen, waarvan 't vaststaat, dat ze afkomstig waren van de «Wil lem II", bestaat er geed twijfel meer over het lot van het stoomschip. Men vraagt zich nu echter wel af: waar is het schip vergat» >Een te Amster dam gevestigd correspondentie-bureau ontving uit Brest een telegram, mel dende: «Inlichtingen door ons in de ver schillende kustplaatsen ingewonnen, bevestigen, dat het stoomschip «Prins Willem II" met man en muis vergaan is. De ramp had plaats nabij bet kleine eilandje Houat, iets meei oostelijker nog naar de kust van Belle- Ile. De schipbreuk moet gebeurd zijn in den nacht van 23 op 24 Januari, zeer kort na het passeeren van Ouessan t. De directie van den Kon. West- Indischeu Maildienst acht bet ecbtei onmogelijk dat het schip bij Houat is vergaan. De ramp zal ongetwijfeld in volle zee ten westen van Belle-Ile gebeurd moeten zijn. 't Is natuuilijk niet onwaarschijnlijk, dat evenals op de kust van Belle-Ile ook op Houat scheepsartikelen aangespoeld zijn. Maandag sprak de heer N. van Hinten uit Rotterdam, voorzitter van de Vereeriiging van Gemeente Werk lieden in «het Valkje" over: «Loon- actie en stijgende levensmiddelen". De heer D Jelles uit Utrecht opende de vergadering en gaf o a. zijn teleur stelling over de geringe opkomst te kennen. De heer v. Hinten, hierop het woord nemende, zeide op te treden als aan klager eeneizijds, als porder ander zijds, in zooverre bij bet Gemeentebe stuur van Amersfoort moest aansporen het werkliedenreglement, dat reeds twee jaren aanhangig is toch eindelijk eens klaar te hebben. Aanklager was hij van hen, die de eenheid der ar beiders trachten te verbreken en de arbeiders te verdeelen, zooals dit van Christelijke zijde gedaan is. Waar wij de werklieden beschouwen als menschen dienendedegemeenschap, moet deze een beroep doen op het Gemeentebestuur om het tot spoed aan te sporen. Deze drang is absoluut noodzakelijk. Spreker deelt nu verder mede, dat de Christelijke vereemging in zijn geheime, d.i. niet openbare vergadering, de vakvereeniging uitscheldt en be schuldigingen uitspreekt, terwijl wij, zegt spreker, steeds gelegenheid geven tot debat. In Christelijke organisaties is geen plaats voor alle arbeiders in gemeente dienst, in de onze daaren tegen wel. De toestand is zoo, dat er stijd moet zijn en de werkgevers zijn hiervan de oorzaak; zij zoeken zooveel mogelijk winst te behalen, terwijl de arbeiders zooveel loon moge lijk trachten te verdienen in niet te langen tijd. De vakvereeniging is niet Soc.-Dem., doch strijdt in het raam van den zeggen, waar je vrouw bij was. Maar weet 't wèl, zorg ervoor, dat je de centen bij-elkaar krijgt, want Jonkers is héél nijdig op je... Die verbeeldt zich dat 't onwil is... Zegt, dan anders je ouders je best kunnen helpen... Afijn... Afijn..." Jan voelde iets in zijn hartstreek klemmen... Begreep half... En de man mompelde, zoo achter z'n hand om: "Jonkers heeft mij ge zegd: al mot 't me nog tweehonderd gulden erbij kosten, gijzelen zal ik hem Thuis gekomen, ijsbeerde Jan rond... met vuurrood gezicht... 't Zweet parelde hem op de wangen... Een glas, dat op tafel stond, smeet-ie in de kolenbak te-gruis... "Mensch, wat hèb-ie?" vroeg Jet, uit 't keukentje binnen vliegend... »Wat is er noil weèrl?" "Wat er is?... Wat er is!?"... Hij rukte zich den boord van z'n hals. Wreef al-maar met z'n zakdoek over z'n hoofd... "Wat er is! Dat Jonkers me laat gijzelen. Dat is er!" Even scheen Jet ontdaan. Toen liep ze dood- gew»oatjes, »f er niks gebeurd was, tegenwoordigen tijd. Het geloof van de menschen randen we niet aan, omdat we allen vereenigen willen. Als wij dit doen, waarom wordt het dan ook in de fabriek niet aangerand? Wat doet ge tegenover de klasse der patroons? Hebben die ook niet hun vakvereenigingen en vragen die naar geloof? Doch hier blijft ge af. Hij geeft nu verschillende voorbeelden: Glanerbrug, de staking te Eindhoven en anderen. Waar wordt het geloof meer aangerand op de vakvereeniging of in de kazerne En waarom scheidt men hier ook geen bokken van de schapen? omdat dan het machts instrument zou gebroken worden. Evenals het leger moet ook de vak vereeniging sterk zijn, dus allen samen werken. Nu het op de vaststelling van het reglement .aankomt, nu we de zaak klaar hebben, nu komt de Chr. org. te voorschijn, waarop het Gemeente bestuur van Amersfoort zal steunen, omdat ze lagere eiscben zullen stellen. Spreker heeft één wenscb, dat het Gemeentebestuur van Amersfoort niet al te veel naar de Christelijke organi satie zal luisteren. De loonkwestie is een der gewich tigsie. In het huisgezin van den werk man is een altijd durend te kort. waarvan de gevolgen aan de kinderen zichtbaar zijn, en oin dit te bewijzen haalt hij het proefschrift van Dr. Noquette te Utrecht aan, die S88 kinderen onder zocht heeft, waaronder 458 armescboolbezoekers. De laatsten bleken kleiner en lichter te zijn. De commissie tot voorbereiding van het werkliedenreglement is allang ge reed. meent spr. Hij hoopt, dat de beer Gerritsen ze maar eens aanport. Als we weten, wanneer het komt en wat er in staal, dan kunnen we hei met een kritisch oog beschouwen. Het minimum loon b.v. f 10, in te gaan 1 Januari 1910 en periodieke loons- verhooging. zoodat dit na 5 jaar f 12.50 is geworden. En om billijkheids redenen en omdat de levensmiddelen steeds duurder worden zijn deze eischen niet onzinnig en maakt willekeur plaats voor recht. Maar zal men zeggen, de Gemeente finantiën laten geen loonsverhooging toe. Deze slechte toestand mag men niet uitspelen op de ruggen der werk lieden. Spieker besluit met de Ge meentewerklieden van Amersfoort tot eensgezindheid aan te sporen: «trek met ons op voor een betere boterham, met ons op de bres voor booger loon Hoewel er gelegenheid tot debat werd gegeven, nam niemand er aan deel. De voorzitter deelde o.a. nog mede, dat de heer Bekkering hier in Amers foort was geweest om in besloten club den Bond van Ned. Gemeentewerk lieden tegen te werken. De Raadsleden Gerritsen, Oosterveen en Rijkens waren tegenwoordig. De voordrachtenavond van de Riciteervereeniging «Oefening baart Kunst" Maandag j.l. in de «Arend" gegeven mag goed geslaagd heeten. De voordrachten zoowel als de zang nummers vielen in den smaak van de aanwezigen, die telkens door luid applaus van hun ingenomenheid te kennen gaven. De eerste waren van verschillende schrijvers (v. Beers, de Genestet, ter Haar, Cremer v. Zegge len) en zeer varieerende. terwijl de laatste een meer godsdienstig karakter droegen. De paardenarts 2e kl. F. J. van Capelle, van de rij-en hoefsmidschool met trekje van zekere vreugde zelfs in de oogen, naar de keuken terug, antwoordde "Je eigen schuld I" Hij bleef staan. Dat was bet töp- punt... Haar ijzige kalmte hield hem in bedwang. Anders zou bij, in die stem ming en na dkt gezegde, met zijn gebalde vuisten... Maar Jet was niet bang van aard. "Was naar oom Karei gegaan 1" En ze slofte naar de keuken terug. Hij smakte op een stoel neêr. Kon 't niet meer uithouden... Snikte als een kind, als een kwijongen. Jet was niet week van harte, maar zoo'n boom van een kerel te hooren grienen dèt kon ze toch niet zetten. Bepaald hoüden van haar man deed ze niet, als zij eerlijk haar gemoed doorpeilde... Maar ze had met 'ra te doen... Met z'n tobben en wormen zonder dat 't iets baatte. Als zij de zaken gevoerd had, besefte ze, dan zou 't allicht beter geloopen zijn... Zij zag eigenlijk zoo'n beetje op hem neêr... Maar dat jammerende grieven van zoo'n vent... alhier, is overgeplaatst bij het le reg. veld-art. te Utrecht. De feestavond door de NedVer eemging tot Afsch. van Alcohol hou dende Dranken Afd. Amersfoort Zater dagavond aan hare leden, begunstigers enintroduceësaangebodenis uitstekend geslaagd. Ongeveer 250 personen vulden de zaal van het Vendu-huis. De avond werd gezellig doorgebracht met Voordrachten, Zang en Muziek terwijl een geanimeerd bal de avond sloot. Naar wij vernemen, hebben H. H. M. M. de Koningin en de Koningin- Moeder en Z. K. H. Prins Hendrik schriftelijk H. D dank betuigd voor de aangeboden exemplaren van den nieuwen «Gids voor Amersfoort en Omstrekent, uitgave van Vreemde lingenverkeer. Mej. M. A. den Hartog alhier is benoemd tot leerares in de hand werken aan de H. B. S. voor meisjes te Deventer. Op de cursusvergadering welke door de A. R. Propagandaclub «Groen van Prinsterera gehouden wordt op Woensdag 23 Maart, des avonds te 8 uur, in «De Zaaiera, zal de beer A. J. M. Goote spreken over «Het Cbristen-socialismea. Ds. J. L. F. de Meijere, predikant bij de Ev. Lulh. gemeente alhier, hoopt in verband met zijn beroep te Haarlem, Zondag 27 Maart 's avonds 7 uur zijn afscheidsreden te houden. Voor de Soc.-Dem. Arbeiders partij zal Donderdag 24 Maart, als spreker optreden de heer Van Vorst van Maastricht met het onderwerp: «Op weg naar een betere Wereld". In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Beilen Harm Pekel, ten huize van Wolier Vaartjes op de Haar, onder Beilen, door Geert Oost, eveneens wonende op de Haar, dood geschoten. Pekel is van de beruchtste vech tersbazen. Nader verneemt de Asser Courant over deze zaak Harm Pekel liep Vrijdag dronken door Hoogeveen. Hij was bekend als vechtersbaas en dronkaard in Hooge veen en had al herrie gemaakt toen hij naar Tiendeveen kwam. In den winkel van Vaartjes kocht hij te half elf tabak en wilde niet weggaan, voordat Vaartjes zijn kostgangor Geert Oost had geroepen. Vaartjes wilde dit niet doen en trachtte hem de deur uit te duwen wat niet gelukte Eene worsteling ontstond, waarbij de oude Vaartjes onder kwatn te liggen en om hulp riep. Oost, die te bed lag, liep toe met een geladen geweer en gaf Pekel een slag. Pekel trok een blinkend voorwerp, veimoedelijk een mes. Oost legde aan, schoot en trof Pekel met een vol schot hagel in den buik. Pekel viel dood neer. Oost gaf zich zelf bij de maréchaussee asri, die hem in hechtenis nam. De verslagene had drie messen in den zak, waaronder een scheermes. Met den trem van 1.17 is het parket uit Assen aange komen. Naar men wil was er kwestie tus- schen Oost en den verslagene over een meisje. Oost is een oppassend jongmensch, de stemming is algemeen ten gunste van bem, zonder uitzon dering. Jet bracht hem een glas water. "Kom, wees nu maar bedaard" zei ze "kom, jongen, misschien lukt't nog wèl..." Hij had haar, verteederd, ver hindert door die zachte woorden, maar zich toe-getrokkea. Had Jet ge zoend alsof ze nog in de wittebroods weken waren. En eindelijk gezegd: "Voor mijn part. Schrijf dan maar aan oome-Karel. Ik khn 't niet..." "Goed, hoor Suste zij, hem op den schouder tikkend "dan zal ik 't wel doen. Nou ben-je verstandig. Nou zul-je zien, dat alles terecht komt. Tenminste wanneer... Wanneer oome-Karel nu nog!..." Het papier dwarrelde naar den grond en ze zaten sprakeloos bleek tegenover elkander "De ploert mompelde hij. Even kwam 't in haar op om hem te verwijten, van dat hij vroeger toen oome Karei wel woü, had moeten toe happen... Maar ze zweeg. Zat Jan al-maar aan te kijken. Als berekend hoe ze den aanloop zou nemen... Weifelend... Besluiteloos... De Wolven in Nederland'? Men meldt nit Woudrichem aan de »'s-H. Courant". In het Kraaiveldsche bosch heeft men een wolf ontdekt. De bewoners zijn bevreesd; vooral de veehouders maken zich bezorgd voor hun in het veld zijnde schapen en lammeren. Er is reeds jacht op gemaakt, echter zonder gevolg. Men vermoedt dat zich daar twee wolven ophouden. Uit Brabant. Als «historisch" vertelt Jan Mops in de Noordbr.: Het was op een plaatsje in onze provincie, waar door een lijken boe renzoon bij het omspitten van een stuk land, hetwelk reeds jaren onbe bouwd had gelegen, een mooie oude kan of urn werd gevonden. De huis genoten, neen dra het geheele dorp, was het er over eens, dat deze urn zeer oud en veel geld waard zou zijn. Wie zou echter don juisten ouderdom en waarde kunnen schatten. Spoedig was het besluit genomen. Men had toch in het dorp een klooster, waar Fransche paters gevestigd waren. Deze paters waren in het bezit vari nog meer oude voorwerpen en zouden deze urn voor een grooten prijs in hun bezit willen hebben. Onze boerenzoon belde aan de kloos terpoort aan, en vroeg aan den por tier-broeder: «wel broeder, wat zou deze kan wel waard zijn," en reikte ze meteen aan bem over. De broeder, welke geen woord Hol- landsch verstond, begeeft zich met de urn de kloostergangen door, komt na eenige oogenblikken terug met de urn. gevuld metsoep, reikt deze onzen boerenzoon over met de woorden: «Bon apétit" en onze boe renzoon af met een gevulden kan met soep. Men begrijpt dat er in het ouder lijke huis, neen in het geheele dorp hartelijk is gelachen en dat de urn. gevonden op bet land een schoone plaats heeft gekregen in de keuken van onze rijke boerenfamilie. Naar aanleiding der vermissing van den knaap te Zeist, vestigt de commissaris van politie dei le af- deeling te 's Gravenhage de aandacht op een onbekend heer. 42 a 43 jaar. gewone lengte, haar en wenkbrauwen donker, kort geknipte knevel, gezonde kleur en flink postuur, zeer netjes gekleed, met overjas, staanden boord en zwarten fantasiehoed, en die zicht baar droeg een zwaren. vermoedelijk gouden horlogeketting. Voor ongeveer 3 weken is hij te 's-Gravenhage ge zien in gezelschap van een ongeveer 14-jarigen, tamelijk goed gekleeden jongen, op deri Visscliersdijk, gaande door de Snoekstraat, Pastoorswaranda en Geest. Misleiding van politie-honden. Men weet, dat er steeds vooitdurende wedstrijd wordt gehouden tusschen politie en misdadigers, die elkander met afwisselend succes in slimheid den loef af te steken De politie heeft den laatsten tijd den hond afgericht en af en toe met behulp van dezen bondgenoot werkelijk aardige resul taten bereikt. Reeds lezen we mbuiten- landsche bladen, dat misdadigers ei op uit waren om met behulp van sterke, den hond onaangename geuren hun eigen luchtje te overtreflen «Proevena zouden reeds genomen zijn met creoline, geest van salmiak, terpen tijn, brandspiritus, petroleum, jodeform enz. Echter zou gebleken zijn, dat die vingers in rusteloos tasten, plukken aan de franje van 't tafelkleed. Hij was, door den genade-slag, als neergeveld. Kon z'n gedachten niet verzamelen... Besefte nu, 't was uit. Finaal, Reddeloos... En vader, de stak- kert, die voor de tweehonderd gulden moest opdraaien... Tranen van woede en wanhoop sprongen Jan in de oogen. Jet, z'n vrouw, keek, tuurde maar... "Dan krijgt moeder toch d'r zin" zei ze eindelijk, en het plukken aan tafelkleedje-franje werd iets drukker Eerst luisterde hij niet. Keek toen, als uit droom wakker wordend op... «Moeder d'r zin?" herhaalde hij, werktuigelijk. "Ja, met Doortjel" zei Jet, geen oog van hem af. Hij woelde door z'n al-grijzende, door de zorgen gedunde en verkleurde haren. «Maar met Door...?" "Dèt begrijp-je toch," zei Jet zacht en kwasi-kalm, »als zij het kind tot zich moeten nemen... En hoe zou jij er voor kunnen zorgen in den eersten sterk riekende stoffen niet bijdragen om den hond 't spoor bijster te doen worden doch veel eer zijn taak buiten gewoon verlichten. Dure kievitseieren. Te Leeuwarden werd Vrijdag be steed voor één ei f2 en voor 2 eieren f 1.75 per stuk, terwijl des avonds voor een kievitsei f 1.60 werd betaald. (L. CL) Een eigenaardige begraafplaats. De Gelderlander ontleent het vol gende aan een verslag van de Ge zondheidscommissie te Tiel: In het najaar bereikte ons het vreemdsoortige bericht, dat de speel plaats van de openbare school te üchten gebezigd werd tot begraaf plaats voor vaikens, gestorven aan de aldaar toen hevig heerscbende varkensziekte. Bij onderzoek ter plaatse bleek, dat inderdaad op het open terrein, dal de school omgeeft en tevens tot speelplaats dient, maar op den verst mogelijken afstand van het ge bouw, twee varkens waren begraven, welke aan de vlekziekte waren ge storven. Toen de eigenaars dier beesten ze niet op hun grond wilden begraven, had de burgemeester hun toegestaan dit bij gebrek aan eenig ander ge meenteterrein aldaar te doen ge schieden. Volgens informatie was daarbij zelfs begraven op minder diepte dan één meter, gelijk de politiever ordening voorschrijft, terwijl van politietoezicht en het nemen van maat regelen tot ontsmetting geeD sprake was geweest... Overbodig te zeggen, dat de com missie ernstig op verbetering aandrong. Varkens naar Duitschland. Dat langs de Oostergrens van Groningen en Drente een levendige smokkelhandel heerscht in varkens is wèl bekend en ook geenszins te ver wonderen, wanneer men hoort welke prijzen iu Pruisen voor deze dieren betaald worden. Verleden week werden te Heede, ver over onze grenzen, vijftien varkens van 5 weken verkocht voor f206 45, dat is ruim f 13 per stuk. Aan onze zijde van de grens worden de biggen gewoonlijk betaald met fl per week. Tegenwoordig, nu ze ook bier duurder zijn, komt de prijs toch niet hooger dan f 1.75 per week, dus voor vijf— weeksche biggen op zijn hoogst f9. Er zijn dan ook vele grensbewoners, die van den smokkelhandel in varkens een geregeld bedrijf maken. Een lucht-kruiser. Een reusachtige stalen luchtkruiser, die 30 tons weegt en 50 tol 60 per sonen vervoeren kan, met een snel heid van 44 tot 50 mijlen per uur is, volgens een mededeelmg in Engelscho bladen, te Trier in aanbouw en zal in korten tijd de eerste proefreizen maken. Het nieuwe luchtschip is ongeveer gebouwd naar het model, door graaf Zeppelin voor zijn starre luchtschepen aangenomen, maar geheel uit staal vervaardigd. Het zal worden bewogen door vijf motors, die een gezamenlijk vermogen hebben van 480 P.K. Een dier motors, met een vermogen van 80 P.K. beweegt de propellor. De andere vier hebben elk een vermogen van 100 P.K., en dienen voor het in beweging brengen der zestien verticale en acht horizontale schroeven, die het luchtschip doen stijgen en dalen, en de voortgaande beweging regelen. Het geheele gewicht van het lucht schip, zonder de gasvulling, is dertig tijd, hè...? Nou, dat ze dan al heel gauw... Och, maar in het katholieke geloof kan een mensch toch óók wel gelukkig..." Jan keek haar stèr, met wilde uit drukking in de oogen, aan. Al die geloofshaat, die op hem was overge plant sluimerde toen hij met Jet trouwde... Storm in hédr familie, van wege het buiten d'r religie een man nemen... Orkaan in Jan z'n kring... Zou nooit goed gaan... Niks, als ellende... En moeder van Jet, fanatiek-aangelegd, die eerstnaDoortje d'r geboorte door vader overreed was om een voet te zetten in het huis van d'r kinderen... Die dag aan dag zeurde over dat van-één-geloof worden... Dèn zou alles goed-gaan... Als ze dan met iets van dienst kon wezen... Met z'n doffen, vermoeiden blik tuurde Jan door de kamer, zonder iets te zien. Ze ging naast hem zitten, sloeg een arm om z'n hals en drukte haar hoofd tegen 't zijne. Kleine Door lag rustig te slapen in haar bedje, in een hoek van de kamer. Het regelmatig ademhalen van kindje-in rust was 't

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2