Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Duitschland verwacht,F en zal op 14 April beginnen, wanneer niet vóór dien tijd een uitweg gevonden wordt. Deze groote strijd is het eindpunt van een lange reeks geschillen tusschen de georganiseerde werkgevers en de georganiseerde werklieden inde bouw vakken en loopt over een regeling betreffende loonen, arbeidstijd en andere quaesties. De hond van werkgevers kwam onlangs te Dresden bijeen en maakte een nieuwe regeling der arbeidsvoor waarden op, die aan de werklieden werd voorgelegd. Een bijeenkomst der gedelegeerden van alle werk- liedenvereenigingen zal nu heden worden gehouden ter bespreking van die arbeidsvoorwaarden en ter be slissing over de aanneming of ver werping er van. Het meerendeel der gedelegeerden heeft reeds van de vereenigingen bepaalde instructies ontvangen tot onvoorwaardelijke ver werping der voorwaarden, wijl naar hun meeuing werken onder die voor waarden onmogelijk is. De werkgevers, die dus de ver werping der door hen gestelde voor waarden kunnen voorzien, hebben nu besloten, op dit besluit tot ver werping te antwoorden door de uit sluiting van al hunne werklieden, die op 14 April geweigerd hebben de gestelde voorwaarden aan te nemen. Het aantal werklieden, dat direct door deze uitsluiting zal worden ge troffen, is 400.000, maar de strijd zal nog veel grooteren omvang aan nemen. Door de uitsluiting van de arbeiders in de bouwvakken zullen nog een aantal anderen werkloos worden, en hun aantal wordt in verschillende bladen op anderhalf millioen geschat. In Berlijn alleen zullen 25.000 man direct worden uitgesloten, doch 100.000 menschen indirect tot werkeloosheid worden gedoemd. Met het oog op de ernstige na- deelen, die voor Duitschland's natio- nalen welvaart door zulk een reus- achtigen industrieelen strijd zouden ontstaan, is de bemiddeling van den minister van handel, Yon Sydow, ingeroepen. Doch de beide partijen verklaren, besloten te zijn, geen com promis te aanvaarden en den strijd ditmaal te willen uitvechten. De Italiaansche aStampa" verneemt dat de woning van Napoleon op Elba, de villa San Martino te Porto-Ferrajo, deze weak onder den hamer zal komen, met het aanwezige meubioilair en de historische voorwerpen. Te Toulouse en omstreken heeft het 24 uur onafgebroken gesneeuwd. In geheel Zuid-Frankrijk heeft het verkeer aanzienlijke vertraging onder vonden. Tusschen Carcassonne, Perpi- gan, Cette en Montpellier is het geheel stop gezet. Toulouse was Zaterdagavond geheel van electrisch licht verstoken, de electrische tram reed niet. Qondom Castres zijn de telepho- nische en telepraphische verbindingen verbroken. Een houten schouwburg zaal bezweek onder de sneeuwmassa. De gisterenmiddag onder voor zitting van den Burgemeester jbr. J. W. A. Barchman Wuytiers van 1.45 tot 3.05 gehouden open bare vergadering van den Gemeenteraad werd bijge- malle, lichtgeloovige, onpractische snuiter geweest... »Wees maar voorzichtig!" raadde hij z'n ouden schoolkameraad. En maakte van de gelegenheid dat er om hem getelefoneerd werd, gebruik om met goed fatsoen weg te komen... Zeker hij had geen bepaalde reden. Zelfs haalde Hermans telkens een sterk op goud lijkend horloge voor den dag... Maar toch... Een week later was Kees bij 'm komen binnen vliegen, na aan den portier, die iedereen eerst moest aandienen, op hooger toon te hebben gezegd: "Ik ben een intieme vriend van meneer!..." Deur van patroonskantoor was opengesmeten. Kees kwam met uitgestoken handen naar hem toe... "Dag, Jules, dag kerel, hoe gaat 't!..." Even was patroon overbluft geweest. Portier, bang dat ie-een uitbrander zou krijgen, kwam achterna... Die meneer had hem formeel op-zij ge drongen... Nu zag hij, dat de heeren elkaar inderdaad kenden. Trok zich snel terug... woond door 13 leden en den Secretaris, mr.7dr. J. G. Slenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de beeren Jorissen, Kroes, Salomons en Ruys. De notulen van 22 Februari werden als vastgesteld beschouwd. De voornaamsten der Ingekomen stukken waren, behalve goedkeuringen van Raadsbesluiten door Gedeputeerde Staten, de meedeeling, dat bij Kon. besluit tot 1 September 1914 wederom vrij stelling is verleend tot de oprichting eener Burgerdagscbool en dat aan de Burger-avondscbool in bepaalde vak ken onderwijs moet worden gegeven voor kennisgeving; een dankbetuiging van de regelings commissie voor de Huisvlijt-tentoon- stelling als voren een adres van de Vereeniging van Nederlandscbe loodwit-fabrikanten be treffende het gebruik van loodwit en zinkwit evenals de adressen hier over om prae-advies aan B. en W. een adr6s van de N.V. uOlio-spaar- licht-maatschappij", houdende verzoek een proef te nemen met baar branders ter afdoening aan B. en VV. nadat, op een viaag, was geantwoord, dat de Gas-commissie reeds advies ten deze uitbracht; een verzoek van A. C. Beiier om aan de Krommestraat een gevel te mogen optrekken tot 7 M. terwijl de vigeerende Bouwverordening slechts toestaat de breedte der straat aldaar, dus 6.35 wordt na eenige discussie toegestaan z. h. st. De Voorzitter deelde hierop mede, dat in een vorige vergadering de vraag is gedaan of meer belangheb benden dan tot dusver konden toege laten tot het Werkloozenfonds. De commissie voor dat fonds heeft, des gevraagd, geadviseerd het reglement nog niet te wijzigen en meegedeeld, dat het overleg pleegde met belang hebbende vereenigingen. Te zijner tijd zal een voorstel den Raad bereiken. Om 2 uur kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer A. H. Aardema (openbare lagere school aan de Puntenburgerlaan. Wegens benoeming te Leeuwarden z. d. of h. st. eervol verleend met ingang van 24 April. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer C. P. Slagter (openbare lagere school aan de Punten burgerlaan). Z. d. of b. st. eervol verleend met ingang van 1 Juli. 3. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat (vacature Prins). Benoemd de heer H. J. Ter Beek, te Ruinerwold, met algemeene stem men. 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (uitbreiding personeel). Benoemd de heer O. F. Fölkel, te Baarn, m. a. st. 5. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vacature Aardema). Benoemd de heer J. Jansma, te Nijkerd, m. a. st. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere schoei 3e soort aan de Puntenburgerlaan (vaca ture Slagter). Patroon werd overbluft. En Kees, hem bij z'n kantoorjas vastgrijpend, bad, in een adem doorpratend, gezegd "Jules, beste jongen, geef me 's even-gauw vijftig pop. Anders mot ik weer beelemaal naar huis. Er is de grootste haast bij Hoe kon ik zoo stom wezen zegt patroon nog dikwijls genoeg tegen zichzelf. Maar Kees had er toe dade lijk bijgevoegd: "Morgen breng ik je ze terug. O, als 't je soms minder..." Met zóó'n verrassend-bedriegelijk air van door de weifeling reeds diep-gekrenkt zijn dat patroon dacht: "Neen, dat moet echt-spel zijn..." Hij portefeuille te voorschijn haalde. Twee bankjes van vijf-en-twintig over reikte... Kees had, op een allerkeurigst visite-kaartje, reeds een woord of wat gekrabbeld... met vulpen, die hij op zak droeg... Stond echt-zakenmannig... Dat alles was nu driejaar, ongeveer, geleden. Een dag of wat na dat avontuur was Kees weêr bij hem ge komen. Patroon dacht natuur om de vijftig pop terug te brengen. Kees had zitten schreien... Stapels papieren vóór hem uitgespreid. Hem willen bewijzen, dat een slag 'm hadgetrof- Benoemd de heer J. Dijk, te Ben schop, m. a. st. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet geven van verlof wegens ziekte aan de onderwijzeres aan de openbare meisjesschool Mej. Beek. Verleend tot 8 Juni. B. en W. werden gemachtigd een tijdelijke leer kracht aan te stellen. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet toekennen van de periodieke verhooging van jaar wedde van den leeraar H. Corver. Goedgekeurd z. d. of h. st. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende eene aan bieding voorwei pen ten dienste van her onderwijs aan de Hoogere Burger school. Het betreft de naturalia, ten ge schenke aangeboden door dr. W. J. Roll. De gever zal dank worden betuigd. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1908 en tot betaling uit het artikel voor onvoorziene uit gaven 1909. Z. d. of h. st. wordt toegestaan f56.74. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot eoedkeuring van de rekening van het fonds lot bevordering van de verzekering tegen de geldelijke gevolgen van onvrijwillige werkeloos heid. Goedgekeurd tot een bedrag van f435.00 in ontvangst en f95.40 in uitgaaf en dus sluitend met een bate van f339.60. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van C. H. J. Bonnier e.a. tot verplaatsing vari de zoogenaamde Zaterdagavond markt. Het afwijzend voorstel van B. en W. werd aangenomen z. d. of h. st. De Zaterdagavondmarkt op de Varkenmarkt is te gelijk definitief geregeld, mede z. d. of h. st. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onttrekking aan den openbaren dienst en verpachting van standplaatsen voor dejaarmaikt 1910. Aangenomen z. d. of b. st. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aanbrengen van van een oetere straatverlichting in de Utrechtscbestraat en de Langestraat. Aangenomen na eenige discussie z. h. st. met deze wijziging, dat na de proel in de Utrechtscbestraat de Raad zal beslissen of deze nieuwe wijze van verlichting ook zal worden toe gepast in de Langestraat 15. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende vei huring van de woning in de Koppelpoort. Het voorstel strekt om de woning te verhuren voor ten minste f85 per jaar. Aangenomen z. d. of h. st. 16. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van rooilijnen. Het voorstel betreft de rooilijnen voor de Van Asch van Wijck-straat en bet Smallepad. Aangenomen z. d. of h. st. 17. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres van A. van Groenestein, houdende verzoek hem alsnog vergunning te verleenen tot het bouwen van een bouten rijwielbergplaats boven de korte Gracht. Het afwijzend prte-advies van de fabricage, waarmee B. en W. zich vereenigden, werd aangenomen z. d. fen... Een slig... anderhalve ton naar de maan... Vrucht van jarenlange inspanning. Wie had zóó-iets kunnen verwachten De eerste opwelling van patroon was geweest, Kees door den portier de deur te laten uitsmijten, met eene bedreiging dat, vertoonde hij zich weêr, de politie eventjes zou worden opgescheld. Zulke oplichters dienden gesignaleerd... Patroon had het elec trische knopje al in de hand... Keek toch scherper dan vele anderen door de onrustige, smeekende, opgewonden oogen van den bedrieger. Besefte dat Hermans door het leven zelf verruwd, ontzenuwd was... Bedreven geworden, gevoelloos ook, voor allerlei lage trucs om aan geld te komen... Maar óók, hoe die man zich toch in vollen ernst verbeeldde, op zekeren dag alles te zullen goedmaken. Hij zag weêr den om z'n vernielde pracht-uitvinding schreienden stumper, den lobbes van de klasse, die eens veertien pagi na's strafwerk voor hem had zitten pennen... Zonder een seconde te den ken aan belooning of zoo... 't Eind was geweest, dat Hermans op het kantoor bleef hangen. Zonder eigenlijke vaste-aanstelling. Om brie- of h. st. 18. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de brug tus schen Gasthuislaan en Heiligenberger- weg. Het voorstel strekt om het dek van die brug te vervangen door een van gewapend beton metgrintverharding, In de kosten, ad f 100, zal de heer L. J. Krook, die de brug volgens privaat recht voor de helft moet onderhouden f50 bijdragen. Na zeer korte discussie aangenomen z. b. st. 19. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van veldkeien. Wordt teruggenomen door B. en W. 20. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot bet maken van eene pomp te Birkhoven. Aangenomen z. h. st. Bij de rondvraag verzocht de heer Rijkens het woord naar aanleiding van een persoonlijk feit in de jongst gehouden geheime zitting, waarvan het geheim inmiddels is opgeheven. Een lange discussie tusschen de heeren Rijkens, Sanders, Gerritsen en Van Kalken volgde. De heer Gerritsen vioeg hoe het staat met het Werklieden-reglement. De Voorzitter antwoordde, dat het gemeenschappelijk rapport van alle takken van dienst wordt ingewacht eind April of begin Mei. Het wordt dan verzonden aan de verschillende commissiën van bijstand, waarna B. en W. conclusie nemen en weldra voorstellen zullen doen aan den Raad. De heer Gerritsen vroeg nog welke plannen B. en W. hebben met de Hoogere Burgerschool en de Handels school. De Voorzitter antwoordde, dat B. en W. nog veel inlichtingen kunnen geven, doch wil diligent zijn. Zij hopen, zoo mogelijk, vóór 1 Mei voorstellen te doen, zulks met bet oog op de Siaats-begrooting. Hierna werd de openbare zitting veranderd in een met gesloten deuien. De komeet van Halley. Naar prof. Berberick uit Münschen mededeelt, bedraagt de afstand der komeet van Halley tot de aarde mo menteel 245 millioen K. M. en zal de komeet op 12 April 218 millioen, op 20 April 180, op 28 April 137, op 2 Mei 113, op 6 Mei 90 en op 10 Mei 46 millioen K. M. van de aarde verwijderd zijn. Een ineisjeskamp. Het hoofdbestuur van den Ned. Gymnasiastenbond beeft besloten tot de oprichting van een meisjeskamp. Met de gemeente Ermelo beeft het ondei handelingen gevoerd tot aankoop van 4 H.A. zand- en heidegrond al daar. Het plan is er een kampbuis te bouwen en een sportterrein en zwem bassin in te richten. Van 414 Augustus zal daar het meisjeskamp worden gehouden onder leiding van mevr. Cannegieter uit Den Haag en van de jongedames Jo Koker, te Wapenvelde, Pauline Loef, te Epe en Annie Kleinstra, te Den Haag. Mijn Dagboek. Speenhof! bericht aan de sN. R. C." Binnenkort zal bij de firma W. L. J. Brusse mijn dagboek verschijnen, waarin ik allerlei dagelijksche aan- teekeningen en opmerkingen heb verzameld en waarin ik voortaan ook mijne liedjes en opstelletjes zal op- ven aan het personeel te brengen, een enkele boodschap te doen, waarbij men iemand noodig had, die met men schen behoorlijk wist om te gaan. Spoed-boodschappen te telefoneeren. Eens buiten de stad iets te doen, waar nu niet bepaald veel "vertrou wen" voor noodig was... De procu ratie-houder van de zaak, die met meneer zeer vriendschappelijk omging, had al eens gezegd: »Ik begrijp me niet, wat u aan dien Hermans hebt. Hij doet zich voor als een oude-ken- nis van u... Zelfs moet hij tegen iemand gezegd hebben, bij de zaak "geïnte resseerd" te wezen!..." Samen schaterden zij om de enor miteit, Geïnteresseerd!... De jongste bediende had hem de vorige week een gulden voorgeschoten... En patroon had Herman, toen hij dat hoorde, gedreigd: "Hoor eens, nu is 't welletjes. Ik heb er genoeg van!" Maar tot definitieve scheiding was 't nog niet gekomen. Buiten de kas en de administratie van den boekhouder om stopte meneer hem elke week een tientje toe... Tegenover de kennissen in het café, waar hij 's avonds biertj e zat te drinken, noemde Kees zich nooit anders dan: "particulier secretaris" nemen. Het zal een boekje zijn van ongeveer zestien bladzijden en zooveel mogelijk elke veertien dagen verschij nen. liet wordt geïllustreerd. Mijn gezelschap is bijna compleet. Van twee minnenden. 't Is avond. Op den Singel te Utrecht wandelt een minnend paar. in zalig samen zijn, denkend slechts aan liefde... Neen, niet slechts daaraan. Want de harmonie wordt verstoord, een woordentwist ontstaat. En zij ze snelt naar den oever van den «snellen vliet", die Maliesingel beet en springt ('t is daar erg ondiep) te water. Hij d'r achterna! Als ze samen druipend, rillend weer op den kant staan, is de twist be koeld in eendracht gaan zij verder... Een grappige vergissing. De zeer chrentfeste heer Jac. Tie- messen. resideerende te Silvolde is niet alleen een braaf, doch ook een ondernemend man. Silvolde is een dorp van pl.m. 1000 inwoners aan de Geldersch-Duitsche grens. Jac. Tiemessen oefende er bet eerbaar beroep uit van kunst-, huis- en deco ratieschilder. Doch Tiemessen houdt van breeder horizon, dan het dorp zijner inwoning biedt, en gevoelde zich tot hooger taak geroepen. Vermoedelijk heeft hij als zoo vele provincialen eens een bedevaart naar de Amstel-stad ondernomen. Natuur lijk was het plan voor dezen tocht wijd en zijd bekend geworden. Toen heeft vermoedelijk de dominéé of de postoor den aspirant-globetrotter ern- stiglijk op het gemoed gedrukt, toch vooral met te verzuimen Jeruzalem te gaan zien in de Amsterdamsche Plantage, het panorama natuurlijk Dat Jeruzalem heeft op het blijk baar zeer ontvankelijk gemoed van dezen Gelderschen decoratie-schilder een ontzaggelijken, ja, een onvergete- lijken indruk gemaakt. Toen de Jeruzalem-Maatschappij liquideerde rees in Jaques het geniale plan, eigenaar te worden van het heerlijke doek, (een panorama-doek is in een tijd, dat het aantal pano rama's sterk vermindert, een tamelijk in-courant artikel) onze Jacques werd zoo waar betrekkelijk gesproken voor een appel en ei eigenaar van Jeru zalem! Wie had dat in den dorpe Sevolde ooit gedacht? Wellicht koint later nog eens éen zelf portret van den grooten inboorling boven de koeienwaag te prijken! Toen de roes van blijdschap echter eenigszins begon te luwen, rees de practische vraag: «wat met het schoon bezit nu aan te vangen Over de verdere groote plannen bewaart de Silvoldenaar een mysterieus stilzwijgen. Waarlijk, men zou, naar zijn blozend gezond gelaat te oordee- len, hem zoo veel diplomatieken zin niet toemeten. Het reusachtige doek, dat pl.m. 5000 K.G. weegt, werd op één plaats doorgesneden, met behulp van een reusachtigen, over rails loopenden steiger van zeven verdiepingen opge rold en in een kist gepakt van 15 M. lengte, 1 M. hoog en 1 M. breed. Dat was een werkje, waarmede velen waren gemoeid. En Jeruzalem, dat inderdaad op twee spoorwagens van München naar hier was vervoerd, was nu voor ver zending naar Silvolde gereed. Dinsdagmorgen, al heel vroeg, ving de ondernemende Silvoldenaar met een wagentje, vermoedelijk bestemd van patroon... Het sterk op goud- lijkend horloge deed de rest... Op straat had men hem nooit zonder hooge-hoed gezien. Er wës nog altijd iets over van de mysterieuse deftig heid, van het meneerschap, dat Her mans had weten te bewaren... En zelfs op het kantoor ook dank zij 'tge rucht van zijn met patroon eenmaal op de schoolbanken te hebben gezeten, bejegende men hem tóch ondanks spot toontje en minachtende oogjes van de elegante volontairs; smadelijk-hautaine koelheid der typewritende dames... met allerlaatste, alleruiterste tikje, zweempje van zekere hoffelijkheid- De boekhouder zag dadelijk, dat 't tusschen meneer en den "secretaris" niet pluis was geweest. Hij zat het dichts bij de deur van patroonskamer, en had bijzonder scherp gehoor... Me neer had geschreeuwd met nijdig overprikkelde Keelstem. En Hermans legde 't stapeltje brieven met beverige handen voor hem neer. Zoo moet 't gaan, dacht boekhouder 't wordt waarachtig tijd, dat we den vent hier

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2