In de klauwen der Bloedarmoede. BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. J Geen kantongericbt-procedure... Geen tuchtschool, Waren ze minder snood, de rekeltjes van '35, de groot- en overgrootvaders der rakkers van nu? De meeningen loopen uiteen en zelfs tijdgenooten weifelen... Er was nog geen strafbepaling tegen openbare dronkenschap en van spiritus- drinken wisten zelfs je-meest ver harde likkebroèrs niet... Dus zal 't, in 1835, niet voorgekomen zijn dat men een armen stumper, die op z'n vijf-en-zestigste jaar nog met lantaars- opsteken z'n kostje moest verdienen (voor de «gloeiende spijkers" hadt-je waarachtig «geen speciale «beambten" noodig!) dat men zeg ik, zoo'n stakkert, door toeval getrofTen en waggelend op z'n beenen op de brits in het arrestantenhok smeet, dat z'n ziek hoofd tegen den steenmuur bonkte... Tegenwoordig, vijf-en-zeventig jaren- na dato, leven wij in periode der alleischerpste contrasten Zieke stumpers worden mishandeld door eene politie, in tijd van «toe nemende criminaliteit® wat over spannen geworden.. Tooneelen van luwheid en willekeur, dat men van ••en «Rusland in Patria® zeer pakkend m lodiama kon maken... Daarnaast: ziekelijke, sentimentaliteit tegenover hoe en van het grimmigste merk. die ei dikwijls genoet! met een maandje of wat in Meilemblik gesoigneerd wei den afknmen.. In I8d5 verdiende de beul nog z'n kostje In 1910 nemen zeker soort agentjes de rol waar, op eigen houtje en zonder last-brief van den edel- bare... «Och, jongen,placht mijn groot vader te zeggen, als we over oude tijden spraken «als je 't goed nagaat, is 't eigenlijk precies-hetzellde. Let maar op Mr. ANTONIO. RECLAME. Duizende vrouwen, duizende jonge meisjes gaan ten onder, uit gebrek aan krachten, uit gebrek aan vreugden. Een doodelijke bleekheid heeft meer en meer hare wangen ontkleurd; hare oogen zijn beneveld, haar gang is sleepend ge worden, en ieder van hare bewegingen verraadt hare zwakte en haar uitput ting. Indien haar lijden wordt verwaar loosd, verergert het en weldra ver- schijnen de onherstelbare verschijnselen der tering. Indien uw vrouw, uw dochter of uw zuster zich beklaagt over zwakte, over steken in de zijde, over hoofdpijnen, over pijnen in den rug, indien zij geen eet lust meer heeft, indien haar geestes-!1 toestand somber en haar denkvermogen laDgsaam is geworden, heeft de bloed armoede haar reeds in hare klauwen. Zij heeft rijk en zuiver bloed noodig. Geef haar van heden af de Pink Pillen vi.or hleeke menschen van Dr. Williams, wat t die geven rijk en zuiver bloed met iedere pil. De Pink Pillen geven kiachien, eetlust, een goede spijsver- teering; zij versterken het zenuwstelsel en doen de bekoring en de vreugde weervinden die aan een uitmuntende gezondheid te danken zijn. Prijs 11.75 de doos, 19.per 6 doozen. Verkrijgbaar by het Genera*l Depót der Pink Pillen,I van Eegbenlaan 33, Amiterdam en voor Amersfoort en om streken bij de firma's A. ran de Weg en P. de Zwart) Langeatraat 129 en rerder by verschillende apotheksra en goede drogisten. Aanvallen op den Duitachen Rijkskanselier. Dat de reactionnairen nooit tevreden zijn beeft tot dusverre iedere Duitsche rijkskanselier ondervonden. En die ervaring blijft ook Bethroann Hollweg, die in den korten tjjd, dat hij zijn boog ambt bekleedt, reeds zooveel voor de reactionnaire partijen heeft gedaan, niet bespaard. Hij heeft de ftnancieele hervorming zonder de successiebe lasting aanvaard, is overal waar het eenigszins mogelijk was, den conser vatieven ter wille geweest, maar nu hij de driestheid betoont ook aan de nationaal-liberalen in de kiesreebt- quaestie eenige kleine concessies te willen doen, hebben de bladen van het centrum hem dadelijk den oorlog verklaard en de conservatieve blijven niet ten achter. Een zeer feilen aanval doet de «Hamburger Nachrichten»De vijfde rijkskanselier, zoo zegt het blad, schijnt reeds te hebben afgedaan en het einde van zijn staatsmansloopbaan tenaderen. Slechts enkele maanden waren noodig om aan het licht te brengen dat hij niet beschikt over de eigenschappen, die een «leidend® staatsman noodig heeft. Hij is zelfs niet geschikt om de chef te zijn van een zuiver ambtenaars- en zakenministerie, die de parlemen taire meerderheden aanneemt, zooals hij ze vindt. In plaats van genoegen te nemen met de conservatief-klerikale meerderheid van het Pruisische Huis van Afgevaardigden, heeft een eerzucht a la Bulow hem aangegrepen om vol gens zijn eigen inzichten een meerder heid vormen. En het resultaat daarvan is, dat nu geen enkele partij hem meer wil volgen. Niemand is over Bethmann Hollweg tevreden. Behalve misschien de sociaal-democraten. Want voor hen heeft de korte ambtsperiode van Beth mann Hollweg reeds schitterende resul taten opgeleverd. Het blad verklaart dan verder met de Germania van meening te zijn, dat v. Bethmann wel eenige liberale neigingen heeft, hetgeen gebleken zou zijn uitzijn weigeiing om het voorstel, dat toekomstige wijzingen van het kiesrecht slechts bij een meerderheid van tweederden aangenomen zouden mogen worden, te aanvaarden. Uit die weigering zou blijken, dat hij liberalen eu sociaal-democraten te vriend wenscht te houden. De rijks kanselier kan dus niet meer geacht worden een conservatief staatsman te zijn, en daarom behoort de conser vatieve meerderheid van het Heeren huis, die het natuurlijk toch als haar eersten plicht beschouwt de bestaande staatsorde te beschermen tegen hen, die haar omver willen werpen, de poging om een anti-conservatief kies rechthervormingsvoorstel er door te krijgen te doen mislukken, in de hoop, dat daarmede ook aan de loopbaan van hem, die de poging gewaagd beeft, een einde komt. Prince, een Parijsche politiehond, heeft Maandagavond te St. Denis een flink stuk werk verricht en opnieuw het bewijs gelevard hoeveel nut de politie van deze schrandere viervoeters kan hebben. In een danshuis aldaar kwamen nl. 15 apachen binnen, teneinde eenige hunner makkers, die den vorigen avond wegens rumoermaken buiten de duer waren gezet, te wreken. Met groot lawaai stormden zij het lokaal binnen, schreeuwend dat zij den eigenaar zouden vermoorden en alles kort en klein zouden slaan. Ge lukkig kwam op bet geschreeuw een agent binnen mer Prince en onmid dellijk beval hij dezen de boeven aan te vallen. In enkele oogenblikken, veel sneller dan een troep agenten het had kunnen doen, had Prince het lokaal ontruimd en meer dao één der in dringers kreeg van hem nog een pijn lijk aandenken mede naar buis Maar bovendien had hij een der apachen zoo stevig vastgepakt, dat zijn baas hem bedaard de boeipn kon aandoen en medeneraen naar bel bureau van politie Ter gelegenheid der Verjaardag van H. K. H. Pi inses Juliana zal door de Amersfoortsche muziekvereeniging Directeur den heer J. A. Jocbems een Concert gegeven worden in het plantpoen. Aanvang 8 uur. Het bestuui dei Oranjevereeni- guig beeft het plan opgevat, beden Op den le verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana aan de kinderen der laagste klassen aan alle armeri scholen het portret van H. K H. Prinses Juliana uit te reiken. Zoodoende zal men heden menig kind met een ver heugd gezicht huiswaarts kunnen zien gaan. Nogmaals brengen wij in her innering dat door de Oiarije vereeni ging alhier de eerste verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana zal worden gevierd door voor de kinderen van leden een Bioscoop voorstelling aan te bieden in «de Arend" op Zaterdag 30 April van 2 tot 4 uur, terwijl voor de leden op Maandag avond 2 Mei feestelijke bijeenkomsten zullen plaats hebben in «Amicitia® en in de con certzaal van de socitelt «Vereeniging In Amicitia zullen optreden de Zang- vereeniging «Amersfuortscb Mannen koor® de Gymnastiek- en Schermver- eenigmg E. M. M. A. en worden afgewisseld door komische voordrachten In de Vereeniging zullen optreden de Zang- en Reciteervereeniging «Looit den Heer®, «Patrimonium's Zangkoor® en de sport en scbermvereeniging «Sport Staalt Spieren®, afgewisseld door komische vobrdrachten. En en ander belooft dus voor de leden een prettige avond. Oud-President Roosevelt in ons land. Gistermiddag met de D. trein van Apeldoorn (alhier aankomende 4.17 m.) passeerde de expresident Roosevelt, vergezeld van zijn vrouw, zoon en dochter. Tamelijk veel publiek was aanwezig om de populaire Teddy te zien. Sterk stak de korte gezette gestalte van den oud-president tegen het rose- rood van de salon wagen af. Op zijn gelaat lag, een trek van energie, eenigszins verzacht door de goede doch gestrenge opslag der diep blauwe oogen. Zijn geheele persoonlijkheid sprak van «een willen®, «een kunnenï, in een woord, hij was het type van een echte IJankey, in wiens aderen echter ook nog Hollandsch bloed vloeit. Want, en dit is juist het aantrekkelijke in bem, Teddy is Hollander van afkomst hij stamt af van het volk, dat na zijn «Americans®, hem het naast aan 't hart ligt. Wij roepen den oud-president, dan ook een hartelijk »welcome« toe, en spreken den wensch uit, dat hij een paar onvergetelijke dagen in «the country of his forfathers« moge door brengen. Spoorwegtarieven. Niet met den aanstaanden zomer dienst, zooals aanvankelijk werd ver wacht, doch met 1 Januari 1911 en en dus zoowat halfweg den komenden winterdienst zullen de spoorwegmaat schappijen hier te lande een ander reizigerstarief invoeren dan tot dus ver bestond. De retourkaarten vervallen. Men moet dus voor de terugreis opnieuw een kaartje nemen. En men betaalt dan voor eiken K.M. in de le klasse 3*/« cent, in de 2e klasse 2'/» cent en 3e klasse ls/« ct. De Kilometerboekjes blijven bestaan en in de prijzen daarvan komt geen verandering (per K.M. 3 cent le klasse 21/» cent 2e klasse en l'/j cent 3e klasse.) Over de lange afstanden zal het dus nog even goedkooper uitkomen om van een Kilimeterboekje gebruik te maken in plaats van een gewoon plaatskaartje, te meer, waar de bepa ling gemaakt is, dat men. met een Kilometer boekje reizende, nooit meer dan 200 K M. behoeft te betalen. De Kilometerboekjes van de Staats Spoor zullen ook geldig zijn op de Hollandsche Spoor en de Ned. Centraal Spoor. Behalve de gewone Kilometerboekjes vari 500 en 1000 K.M. zullen er ook Kilometerboekjes van 400 K.M. worden afgegeven, le klasse 1 12, 2e klasse f9 en 3e klasse f6. Zij zijn ingericht voor het afleggen van twee reizen en niet op naam, zoodat zij gebruikt kunnen worden of wel voor het afleggen van een heen en de terugreis door één persoon, of wel voor het afleggen van een reis door twee personen. Abonnementskaarten zullen geldig zijn op alle Nederlandsche spoorwegen De Staatsspoor geeft bovendien abon nementskaarten uit, die alleen geldig zijn over haar lijnen voor het Noor- dernet en het Zuiderriet. Door de Firma J. M. Bredée te Rotterdam, wordt met den zomerdienst een Reisboekje in den handel gebracht. Dit boekje in zakformaat 5'/, x 8'/» c. M bevat den volledigen spoordienst en is voor het kleine formaat zeer duidelijk. Voor H. H. reizigers en zakenmanneo is het dan ook zeer aan te bevelen, omrede het goedkoop is en weinig ruimte in neemt. De Minister van Waterstaat, beschikkende op een adres van den heer A. J. Krieger alhier om vergun ning tot gebruik van Rijksweggebied voor den aanleg van een voorloopig met paardentrekkraebt te exploiteeren tramweg AmersfoortSoestBaarn heeft na ingewonnen ambtsbericht; aan adressant doen weten, dat voor alsnog aan zijn verzoek niet kan wor den voldoen. De afdeeling «Eendracht," Amers foort en omstreken van den Neder- landschen Bond van Post- en TbIé- graafbearnbten houdt Zondag 1 Mei, te 5 uur, een openbare vergadering in de «Keizerskroon." Als spreker zal optreden de heer W. J. Perrijn van 's-Gravenhage, met bet onderwerp: Eendracht. Door de dames en heeren Van Praag zal de avond door zang en voor drachten worden opgeluisterd. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 1 Mei geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. G. F. Drejer Ev. Luth. pred. te Bergen op Zoom. Remonstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Ds. Hooykaas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. s Av. 5V» uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. Collecte voor de Emerituskas. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Maandelijksche collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Ds. Geerts, vanScheveningen. 's Av. 5 uur, Ds. Geerts. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. STOOM VAARTBERICHTEN. Opgave Alex. Mackintosh Co. Stoomvaart Maatschappij Nederland ss. Koning Willem 3 arriveerde 26 April te Suez. ss. Koning Wilhelm arriveerde 27 April te Genua. ss Koning Willem 3 arriveerde 27 April te Port Said. s.s. Oranje vertrok 29 April van Colombo. D. Ost Afrrkaline. s.s. Windhuk vertrok 26 April van Rotterdam. s.s. Admiral arriveerde 25 April te Las Palmas. s.s. Bürgemeister vertrok 25 April van Marseille. s.s. Herzog vertrok 25 April van Napels. HollandAmerikalijn. s.s. Potsdam arriveerde 26 April te New York. s.s. Rijndam vertrok 26 April van New York. s.s. Rotterdam passeerde SaMy 27 April 9 u. 45. mark tut richt. [AMERSFOORT, 29 April 1910 Tarwe f 0;Rogge f 0.—. Boekweit 10.— Appelen f 0.a f 0.—Peren f 0.a f 0.Ktei- aardapp. f0— a f li.zandaardapp. f2.a f225 Hoendereieren f 3 40 a I 3.60 per 100 st. Bruine f3 60 a f4—. Boter .'1.25 a f 1.40 per kilo. Mar garine f0.a fO.Zoetem. kaas f0.a fO. Kippen f 0 80 a f 1 50. Kuikens f0a f0.Piep- kuikensf0.60 a f 1.Ganzen f0.4 fO..Eenden f090 a f 1.10 p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f0 00 a f 0 00. Wilde konijnen f 0.a f 0.— Tamme f 0.40 a fl Duiven f 0.60 a f 0.80 paar. Magere varkens f20. - 4 30 -Varkens t. export f 0.4 Zeugen f 50.— a f 100. Biggen f 10.a 116 Schrammen f a fO Vette koeien f 000.— a f 000.— Guste koeien f 000 a f lX)0.Kalfkoeien fOOO.— i f000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f000.a f 000.— Pinkstieren f U00.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe. heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 120 heet, Zaudaardapi.elen, 160000 stuks Hoen dereieren stuks Eendeneieren. 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaas. stuks Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 350 biggen en 27 zeugen. De Koningin en de Prinses. Ondanks het buiige weer, reed de Koningin Dinsdagmorgen uit met Prinser Juliana en bare hofdame. Om twaalf uur een aardig tooneeltje bij de Koningsscbool aan de Loolaan te Apeldoorn. De kinderen komen juist naar buiten, hel rijtuig huudt stil, schoolkinderen scharen zich er jube lend om heên. Het Piinsesje, dat de hofdame met het handje wuiven laat, zwaait met de andere den rammelaar, kraaiend van pret. Kinderen opgeto gen. De rit wordt langzaam voort gezet. De hooge hoed en de Prins. Het «Hbl.® schrijft: In een van zjjn verslagen van Prinselijk bezoek aan de Friesche Eilanden, vertelt collega Brusse in de »N. R. Ct.® dit staaltje van de »oprechtheid« der eilanders en tevens van den steeds vaardigen zin voor humor van den Prins. Prins Hendrik zat op een boeren wagen en reed langs de kust toen de paarden schichtig werden, en er van dooi wilden. De burgemeester was naast den voerman op den bok ge zeten. Hij greep aanstonds de teugels en toonde zóóveel mannenmoed bij het intoomen, dat zijn hooge-hoed er bij aftuimelde op de knieën van den Prins. Z. K. H. had veel pret in het geval, want hij, met paarden immers zóó vertrouwd, zag aanstonds dat er niets geen gevaar was bij deze hol- partij in 't mulle zand. Doch de burger vader speelde op meesterlijke wijze den prinse-redder. Inmiddels bewaarde de Prins al even dapper des burge meesters hooge zijde. Daarna ging het gezelschap aan tafel. De burgemeester, door 's Prin sen vriendelijke omgangsvormen over moedig geworden, vroeg nu op den man af: .«Koninklijke Hoogheid, ik heb uw leven gered; nu krijg ik toch zeker wel de Oranje Nassauorde?® En Prins Hendrik hoogst ernstig: «Pardon, burgemeester, ik heb u zelf dezen dienst reeds vergolden, door op mijn beurt het leven te redden van uw Zondagscben hoed!® Bondsdag; te Utrecht. De Nederlandsche Bond van Jonge- lingsvereenigingen op Gerefvormeer- den grondslag vergadert D.V. Donder dag 5 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) in Utrecht. In de morgenvergadering, die in «Tivoli" wordt gehouden en aanvangt om 10 uur, zullen, nadat de Bonds voorzitter, Ds. Vonkenberg, zijn openingstoespraak heeft gehouden, de gewone huishoudelijke zaken worden behandeld. Daarna zullen onderwerpen, die op de practijk van het Ver eenigings- leven betrekking hebben, aan de orde worden gesteld. Wij noemen o.m. het advies van Prof. Dr. W. Geesink omtrent feest dagen de uitgave van een Knapenblad bet Secundaat; «Dames als spreek sters"; uitgave van een Propagadna- boekje enz. De moeielijkheid, waar de duizenden Bondsdagbezoekers te bergen, heeft het Bondsbestuur voor den middag opgelost door twee gebouwen te huren. In het eene, in «Tivoli", zullen spreken Ds. H. Hoekstra van Arnhem over: «De Jongelingsvereeniging en het geestelijk leven"; Ds. H. A. van Andel van Baarn over: «De Knapen- zaak® en Dr. A. Kuyper over: «Een groet aan het Vaandel®. De andere vergadering wordt ge houden in «Kunsten en Wetenschap pen®. Daar treden op de heer Jac. van Oversteeg van Amsterdam met bet onderwerp«Vanwege het groeien® en Prof. Mr. P. Diepenhorst van Amsterdam,die spreken zal over«Cal- vijn en de procedure-Servet®. In de Westerkerk wordt door Ds. J. H. Landwehr van Rotterdam de sluitingsrede gehouden. Kwartjesvinders. Woensdag kwam een Nederlander, die in Duitschland werkzaam is, bij de politie te Arnhem aangifte doen dat hij bet slachtoffer was geworden van kwartjesvinders. Hij reisde van Rotterdam naar Arnhem toen er te Utrecht een andere reiziger zijn 3e klas coupé inkwam, die een praatje begon. Later kwamen nog enkele personen in de coupé, die een kaartje gingen leggen. De eerste reiziger werd uitgenoodigd om ook eens mee te spelen. Het ging niet om geld en dus voldeed de man, die de streken varr kwartjesvinders blijkbaar niet kende, aan de uitnoodig. Telkens won bij. Toen hij 't zelf aardig vond begon men om geld te spelen. De reiziger verloor toen telkens en telkens. Toen de trein in Zeist stopte was de man f180 kwijt. Hier stapten de kwartjesvinders uit en liet bun slacht- ofler zitten. Deze wachtte, jammer genoeg, tot zijn aankomst in Arnhem om van de zaak werk te maken.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2