BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Yoor Huis eu Hof. hagen worden nog de volgende bijzon derheden medegedeeld. De kist werd, met de Noorweegscho vlag bedekt, door de stad naar den steiger bij de Tolhuisbrug gebracht, waar het Noorweegsche pantserschip vNorgea lag. Daar stond op een met Noorsche en Deensche vlaggen afge perkt terrein, een katafalk en daarbij een met zwart omfloersd spreekge stoelte. Toen de kist door 16 officieren naar de katafalk was gedragen, hield daar de Deensche eerste-ministerZahleeen redevoering waarin bij den overledene namens het Deensche volk een plech- tigen afscheidsgroet bracht. Björnsen, zeide hij, heeft zoo vaak hij door Denemarken reisde, het Deensche volk iets meedegedeeld uit den rijkdom van zijn grooten geest en zijn edel hart. Björnson was in Denemarken bemind als in zijn eigen land. De boeren in de Deensche dorpen en grooten en kleinen in de steden ontbloten eer biedig het hoofd voor deze reuzenge stalte. Björnson heeft, met een zeld zaam krachtigen wil om te leven, gestreden tegen den dood. Maar nu de dood zijn lichaam eindelijk heeft overwonnen, nu zal zijn geest leven, zoolang er Noorden bestaat." Na eenige hartelijke woorden tot mevrouw Björnson, droeg hij daarop het stoffelijk overschot over aan den Noorscheu gezant Hagerup. De kist werd daarna aan boord van bet schip gebracht, waar de mariniers paradeerden en de marine Björn's Vaderlandslied speelde, en in de op de op het achterdek ingerichte kapel neergezet. De gezant hield van het schip af eene redevoering, waarin bij uit naam van Noorwegen hartelijk dankt bracht aan Denemarken voor de betoonde deelneming. Van de familie gingen alleen's dich ters zoon Björn Björnson, en zijn dochter, mevrouwlbsenmetde»Norget meede. Rechstoestand van Gemeente- ambtenaren. Hen bestuur van den Nederlandschen bond van gemeente-Ambtenaren zal bij den minister van justitie een auden- tie aanvragen, om nogmaals krachtig aan te dringen op onverwijlde regeling van den rechtstoestand der gemeen te-ambtenaren. Het bestuur is van oordeel, dat de toestand voor de ge meente-ambtenaren langzamenhand eene onhoudbare is geworden. Arbei ders in het vrije bedrijf vinden thans ook bescherming hunner rechten in het arbeiescontract. Voor de gemeente ambtenaren vereischt wegens toene mende overbeids-bemoeiingen voort durend en in steeds grooter mate uitbreiding. Daartegenover staat te vreezen, dat al meer gevallen zich zullen voordoen, waarin genoegzaam bekwame krachten huiverig blijken den gemeentedienst voor bun loopbaan te kiezen. Schromelijk onbillijke be handeling van gemeente-ambtenaren, zooals personeel in het vrije bedrijf niet meer kan worden aangedaan, bleek vooral den laatsten tijd weder mogelijk. Nu eens is het een gemeen te-secretaris, tevens secretaris eener andere gemeente, wiens bureau-uren opzettelijk zoo worden geregeld, dat hij niet beide betrekkingen kan blijven vervullen (gemeenteraad W'illeskop). 't uit. En met hun beidjes, vader en Lien, snikten ze toen héél lang... Yoelden zij, dat nu eerst de grauwe tijd kwam... Het grootste verdriet... De stoel van meneer Bergkamp stond nog altijd leeg. Hij was naar binnen gegaan, bij den patroon. Lien had 't niet meer kunnen uithouden, zat nu in het midden van 't vertrek, bij 't raam. De spichtige had, toen zij de onbeschaamdheid zóó ver dreef om te gaan zitten... zitten Iemand, die weder rechtelijk over de twintig... wat? bij de dertig gulden uit een kleine kas had genomen, onder voorwendsel van 't den ln uit eigen salaris te zullen teruggeven... De spichtige had haar aangekeken met grenzelooze verbazing en verpletterende minachting, 't Liet haar koud. Ze keek naar de menscbjes op straat, naar beneden, wirwarreleud, krioelend, naar een tram, die voort scheen te kruipen. De kantoren lagen erg hoog... zich slingeredd om 't monu ment, naar een jongen, die scheen te toeteren op een papieren fluit... naar een voortstrompelend oud heertje, met een hond aan touwtje, die zich boos maakte over de hardnekkige "flir tation" van een pstedeltje jaet zijn Dan weder wordt getroffen een secre tarie-ambtenaar, wiens jaarwedde wordt vermindert (gemeenteraad Hont- foord). In nog een ander geval wordt een secretarie-ambtenaar ongevraagd ontslag verleend (burgemeester en wethouders Kerkrade). Dit alles ge schied zonder eenigen vorm van proces en zonder dat daarbij op den betrokken ambtenaar ook maarde minste gegron de aanmerking wordt gemaakt. Het zou weinig moeite kosten dergelijke voorbeelden met vele te vermeerderen. Het bondsbestuur meent, dat aan den toestand van volslagen rechteloosheid binnen den kortst mogelijken tijd een einde dient te worden gemaakt. Dat vorderen in hooge mate ook het alge meen belang en dat der gemeenten, welke alleen behoorlijk gediend kun nen zijn door toetreding van bekwame ambtenaren, die met de noodige opge wektheid hun belangrijke taak kunnen vervullen. Jhr. J. P. E. HoeufTt van Velsen, In den ouderdom van 68 jaar is overleden Jbr. J. P. E. Hoeuflt van Velsen, Kamerheer i. b. d. van H M. de Koningin, intendant der Koninklijke Paleizen. De Oranje-Vereeniging heeft j.l. Maandag talrijke leden een zeer ge- noegelijken avond bezorgd, zoowel in de »Vereeniging" als in »Amicitia." In beide zalen was het zeer vol en gezellig. Voordrachten, zang,schermen stonden op het rijke programma. Het was voor de leden een prettige avond, waarover ze nog lang zullen spreken. De verschillende nummers waren dan ook met veel zorg gekozen. De Vereeniging heeft weer bewezen in een noodzakelijke behoefte te voor zien. Daar de bloemenverkoop op 30 April albier ruim f500.— heeft opge bracht, is de Amersfoortsche Ver. tot bestrijding der tuberculose in de ge legenheid gesteld een aantal kinderen naar buiten te zenden. Een woord van dank aan de jongedames, die zich met den verkoop hadden belast, is hier zeker op zijn plaats. Ter viering van het 1 Mei feest vergaderde de Amersfoortsche Bestuur- dersbond 's morgens in »de Kroon", waar de feestrede gehouden werd door den heer Muller uit Arnhem. Muziek en voordrachten gaven aan het samen zijn een feestelijk karakter. Des mid dags werd op het Stort een openbare bijeenkomst gehouden, waar Resink en Muller het woord voerden en de be- teekenis van dezen dag voor het proleta riaat uiteenzetten. Een groote volks menigte woondde de bijeenkomst bij. Zondag j.l. hield de Nederl. Bond van Post- en Telegraafbeambte af- deeling »Eendracbt", Amersfoort en omstreken een Openbare Propaganda vergadering in de »Keizerskroont op den Hof. Vele leden waren met hun vrouwen en meisjes ter vergadering, die druk bezocht was. De voorzitter, de heer Wiggerman opende de ver gadering en riep allen aanwezigen, ook de afgevaardigden van de zuster- afdeelingen en de ambtenaren een hartelijk welkom toe. Het doel van deze bijeenkomst is propaganda te maken voor de sde Bond«, den neutralen bond, waarin we allen thuis hooren; de bond, die steeds voor onze beestje, naar 'n juffie, dat voorttrip- pelde, rokjes omhoog getild, keurig snoezige puntschoentjes toonend en getooid met kleurigen Chanteclerhoed, naar een trouw9toet, die passeerde, koetsier met bloemen aan de zweep. De zon flikkerde in het netjes gepoetste verlaksel van de rijtuigen... Lien glim lachte. Zoo had ze óók kunnen rijden- als de vader van Johan z'n zoon niet bijtijds naar Duitschland had gestuurd, toen ie merkte dat 't met Lien Visée "iets werd"... Most niks hebben van dat bedelvolk... Lien gaf er weinig om. Hield niet van Johan... Toch schoot 't haar te binnen terwijl ze die trouw koetsen zag rijden... Wat nu? Meneer Walters, die haar nog altijd de hand boven het hoofd had gehouden, de man van het "pluimpje" voor 'r mooie Engelsch, was op reis... Meneer Daane leefde als-ie er "den schrik in kon brengen," door ontslag of zoo... Ze wist 't best: haar vonnis lag klaar. Het getikkel van juffrouw Dijkmans' schrijfmachine zei 't haar, met elk lettertje: «Lekker d' uit...! Je bent d'r uit...! Tweemaal kasje geplunderd... Een maal gewaarschuwd... Nu te-la»t... 1 Dr-uit... 1" Met haapt>ig-<jpgewonden dribbel- belangen opkwam. Ik hoop, aldus spreker, dat vele als lid zullen toe treden. Hiprna geeft hij het woord aan den heer W. J. Perreyn van 's Graven- hage, die nadat het Bondslied door alle aanwezigen is gezongen het onder werp »Eendracht« inleidt. Spreker, die besteller in den Haag is, zegt dat het hem aangenaam is met de Amersfooitscbe collega's kennis te maken ten einde eens samen te bespreken hoe de leemte in salaris regeling, dienstvoorschriften, rechts positie enz. te verbeteren, en de bondsideëen allen voor een en een voor allen ingang te doen vinden. Hij komt na tot bet doel van de organi satie. Een man alleen kan niets, daarom moet er samenwerking zijn We henben als arbeiders alleen wat we verdienen. En de verdienste, bet traktement, is te klein. We kunnen ons huisgezin niet geven wat het noodig heeft. Er staat ons maar één middel ten dienste hierin verandering te brengen en dat is: organisatie. De arbeiders in parti culieren dienst kunnen andere middelen aanwenden dan wij. die in dienst staan van het publiek, van't algemeen. Wij moeten bescheiden, namens het ge- heele personeel optreden en dan eerst kunnen we succes hebben. Wanneer we nu weten, dat eendracht macht maakt, dat we aaneengesloten moeten zijn, wat is dan toch de oorzaak, dal er zooveel verbrokkeling is in eigen boezem? Politiek inzicht houdt den een, Godsdienstig inzicht den ander tegen. De S. D. P. brengt met haar politiek verdeeldheid, ook door de godsdienstige overtuiging van anderen aan te randen. Vakorganisatie moet het zijn zonder te vragen ben je Katholiek of Protestant of Soc. Dem. Alleen door in een neu trale organisatie samen te werken bestaat er kans op succes. In dit ver band wordt de salarisregeling be sproken. Als nu wordt de pensioenregeling behandeld. Het pensioen gaat eerst in na 10 jaren dienst. Deze onbillijk heid dient ook weggenomen en dadelijk na aanstelling moeten we pensioen gerechtigd zijn. Dan is onze rechtspositie ook nog verre van goed en hangen we van persoonlijke opvattingen van de autori teiten af. Het zich op den voorgrond dringen is hen niet aangenaam en soms zijn beambten om den toon ont slagen. Ons doel is ook te maken, dat er een goede rechtspositie tot stand kome. Na ten slotte het woord tot de vrouwen gencbt te hebben, om ze er op te wijzen, dat het haar plicht is de mannen naar de vergaderingen te sturen in plaats van ze thuis te houden, eindigde spr. met de opwekking; treedt toe als lid. De heer Slachter uit Zeist stelde een motie voor den inhoud van 't gesprokene in 't kort weergevende, welke met algemeene stemmen werd aangenomen. Ze zal in bet vakblad »De Postboorn« geplaatst worden. De heer van Son uit den Haag wijst op de belangrijkheid van dezen dag 1 Mei en zegt, dat de verdeeld heid in ons vak niet te wijten is aan de S. D. P., maar aan de S. D. A. P. en noemt nog enkele feilen die hier van geen belang zijn. Uitvoerig wordt hij beantwoord. In Frankrijk hebben 55000 post beambten de politiek uit hun ver eeniging verbannen. Laat dit ook voor ons een leering zijn Alleen langs pasjes kwam, plotseling, meneer Berg kamp tevoorschijn uit patroons-kan toor. Rood als vuur... Te opgewonden om iets bedaard te doen. Zóó gejaagd, dat-ie z'n sleutelbos niet kon vinden... Bij-voorbaat Lien woedend aankeek... Had zij bijgeval...? Kön-niet. Was aldoor bewaakt... «Juffrouw Visée! Komt u asjeblieft even...?" Ze wist alles. In het kantoorje er naast hoorde zij vonnis. Ontslagen, met maand verlof... Kon direct, op staande-voet gaan... Onmiddellijk... Afrekening. Was nog drie-en-zestig gulden voorschot te verrekenen. Eigen lijk kreeg het kantoor dus nog toe- Maar meneer Daane had genade voor recht laten gelden. Ziedaar, ze kreeg nog een tientje cadeau... Mooier kön toch niet! Van getuigschrift natuurlijk geen sprake. Dit snapte ze... "Wilt u maar even onderteekenen vroeg meneer Bergkamp, blauw papier tje vastklemmend en haar afrekening voorleggend... Het koude, smalle handje zette naam. Vouwde tieDtje op. De schrijf machine der spichtige van de haardot tikkelde nu met iets jubelends... Toen Lien thuis kwam lag vader ordelijken weg zullen we recht ver krijgen. Ten slotte werd nog gezegd naar aanleiding van de opmerking van den heer v. Son, dat deze ver gadering toevallig op 1 Mei viel. De voordrachten en zang verhoogde de gezelligheid van dezen avond. Volks- en Sclioolbaden. De vergadering Maandag avond door de Gezondheids commissie in »Ons Huis" bijeengeroepen was zeer slecht bezet: een zestal belangstel lenden, meer niet. De heer v. den Bovenkamp presideerde en zei, dal men zou overgaan tot het eerste punt van de Agenda, bet constitueeren van een afdeeling van de Ned. vereeniging voor Volks- en Schoolbaden. De heer P. van Achterberg!) wees er op, dat de contributies reeds geind waren door het Centraal Bestuur en er dus voor een afdeeling geen geld zou zijn. Hierop werd opgemerkt, dat rnen gecontribueerd heeft als lid der alg. Ver. De heer v. A. meende, dat de meesten wel gedacht zullen hebben lid van de plaatselijke afdeeling te worden. De Statuten zijn in dit opzicht niet zeer duidelijk, doch zullen 14 Mei in de Bonds vergadering te Amsterdam worden herzien. De heer Oostermau herinnert er nog eens aan, dat er geen afdeelingen zijn. De heer Rijckens zegt, dat de bad huizen zijn van de plaatselijke ver- eenigingen en niet van het hoofdbe stuur. Het is goed zich bij de Centrale, die zooveel ervaring heeft aan te sluiten. Nadat er nog eenigen tijd door verschillende heeren gesproken is, brengt de voorzitter het voorstel met de verste strekking en stemming, n.l. het oprichten der Vereeniging. Aan genomen met 1 stem tegen. Als nu wordt tot bestuursverkiezing over gegaan en gekozen: Mej. de Hol en de heeren van Enst, mr. v. Traa, Oosterman en Wolter. Het bestuur zal een afgevaardigde naar de Alg. Verg. te Amsterdam zenden. Hierna wordt de vergadering gesloten. Vervolg Plaatselijk nieuws enz., zie bijvoegsel. Het is bewezen, dat sluiers slecht zijn voor de oogen, terwijl de voor- deelen zeer twijfelachtig zijn. Hoe dichter de sluier des te nadeeliger. Zal dit de dames afschrikken.?? Witte sluiers wascht men aldus: men maakt in een email sauspan een sterke oplossing van zeep en water en laat deze met de sluiers er in, gedurende '20 minuten koken in warm zeepwater wordt de sluier daarna gespoeld, tot hij geheel schoon is, vervolgens nog eens in een weinig koud water met wat kleursel en een stukje suiker; dan kan men hem zachtjes uitschudden en op een' scboorieo handdoek spelden om te drogen. SpinDevlekken in meubelen moet men wrijven met een doek met spiri tus, of wel met een doorgesneden ui. Wascbt men daarna de plekken af met een spons, gedompeld in koud water, en wrijft men na met eeri' zachten doek, dari is het meubel weer in orde. Spiritusvlekken witte vlekken op lakwerk verwij dert men met olie en zout. Heeft te slapen. Zij zette zich bij het bed en keek naar het gele gelaat met de diep-ingezonken oogen. Naar de grijze haren, die bezweet, na den gewonen koortsaanval van 's ochtends, dwar relden over het beenige voorhoofd. Luisterde naar het kreunend-schorre, rauwe van de ademhaling, 't was Lien, of er iets ijzigs langs haar streek. Zij huiverde en werd bang... Beefde van kou, zoodat ze, over haar mantel, een oude shawl om zich heen trok. Zij sloot de oogen en toen hoorde zij eerst recht, hoe 't gonsde in haar ooren... Of ze vlak bij de zee stond... Zóó gek!... En ze dacht aan wat er Zaterdag moest betaald... Het weekbriefje van den melkboer, de nota van den apotheker... Die kreeg wel vijf drankjes... Mal ook, dat ze niet in een «bus" waren, of zoo... Maar vü was, in z'n goeien tijd, altijd slonzig in die dingen... En later was er niks- van gekomen... Lien haalde 'r porte- monnaie te voorschijn. Het tientje was er... En nog drie kwartjes- Ze schrök, waDt 't was net of vader wakker-werd... Mocht niet zien dat zij geld telde... Zou op vermoedens kunnen komen... Van wat er gebeurd was op kantoor- men in stoffen stofvlekken gekregen, dan wrijve men ze in meeen meng sel van eidooier en brandewijn. Ook kan men hiertegen aanwenden: een afkooksel van quilajabast voor een halven stuiver iu Liler water, dat een paar uur gekookt heeft. Men gebruike hierbij een borstel. In vlakke schoteltjes of bakjes met een dunne laag aarde of zand, gehou den in de kamer of den kelder, kan men sterrekers zaaien en aldus gere geld zich voorzien van een gezonde groente. Op de boterham met wat citroensap en suiker smaakt het heer lijk en werkt bloedzuiverend. Wie in zijn tuin een vijver beeft voor godd- of andere visschen, doet goed met alle kikvorschen, salaman ders en dergelijke dieren wpg te vangenzij verstoren het broed, ver slinden niet alleen de eieren der visschen. maar men heeft ook waar genomen dat zij ook de visschen zelf aanvallen en verslinden of ten minste dooden. Forellen, aal en karpers in een vijver moet men nu en dan voe deren met insecten, wormen, maden, miereneieren of stukjes vleesch. Om snijwonden te doen heelen, is er geen beter middel dan rauw eiwit, dit is te verkiezen boven collodium en het heeft het voordeel, dat men het allicht bij de hand heeft. Het eiwit droogt snel en vormt dan een vlies, dat de lucht afsluit, en 't is deze afsluiting der lucht, waardoor de genezing wordt bespoedigd. Tegen ingewandsontsteking en diarrhee is het eveneens een goed verzachtend middel; men kan het met of zonder suiker geklopt innemen. Om eiwit snel tot schuim te slaan, voege men er een weinig zout aan toe, op de punt van eeu mes. Eierolie wordt ook wel als geneesmiddel gebezigd bij wonden, door snijden, kwetsen, schroeien of branden veroorzaakt: ze wordt gemaakt uit de dooiers Deze neemt men uit bard gekookte eieren, wrijft ze fijn, houdt dan boven een open vuur en roert het zoolang, tot de kookhitte bereikt isde olie, welke zich dan afzondert giete men af en de aldus bereide eierolie kan voor het gebruik dienen. Wormen in bloempotten doen vaak de planten kwijnenmen verwijdert ze gemakkelijk. Daartoe begiete men de aarde met een aftreksel van note- bladeren. Heeft men die niet, dan wende men extract van aloë aan, opgelost in heet water. Men giet hiermee, als het aftreksel koud is gewurden. 't Duurt niet lang, of de wormen komen aan de oppervlakte. Ook vang men ze wel door 's avonds stukjes brood op de aarde te leggen; 's nachts komen de snoepers er op af en 's morgens vangt men ze, Wortelen moeten niet te dicht staan, zaai dus niet te dik, anders blijven de wortelen nietig en klein, 't Is, niet gemakkelijk dun te zaaien uitdunnen zal derhalve noodig zijn, 't Gebeurt, vaak, dat wortels en knol len wormstekig of stokkerig worden. Voor beide is het goed de bedden bij het opkomen flink over te be mesten met roet. Men zegge wat men wildes mcnschen beste dagen Bestaan in bezig zijn, in zoeten last te diagen 't Is zeker, ledig zijn en is geen ware rast; Een mensch die niet en doet, is zonder kartelast. Cats. Observator. Héél zachtjes wischte Lien vit z'n voorhoofd af, streek de baardharen van z'n mond... Hij ademde toch al zoo benauwd... Liet het gordijn zakken, dat 't licht vd niet in de oogen zou schijnen. Ging toen bij de tafel zitten, 't Hoofd lennend op beide handen. Nadenken, peinzen... Ze vond 't heerlijk, dat 't getikkel van de schrijfmachines weg was, had haar zoo dikwijls stekende pijn in 't hoofd gejaagd. En het idee, dat zij nu niet naar kantoor hoefde, was óók zalig... Honger had ze niet. Gelukkig... Wel dorst. Zij schonk zich melk in. Hè, dat deed goed. Zij wiesch zich 't hoofd met lekker koud water. Over het ontslag dacht zij nu heelemaal niet. Ook zoo gek, hè?... Die onver schilligheid... Maar Lien was ook zoo erg moê... Ze ging in den grooten stoel liggen. Zou vit vertellen, dat ze, om zware hoofdpijn, middag vrijaf had ge vraagd... Wikkelde zich weer in de shawl. Dommelde in... werd met schok wakker... Vader sliep rustig, soesde voort, tot de heesche stem van vader haar riep «Lien!... Lina!..." Ze vloog op. 't Was bij vieren. Zij moest zich bezinnen. Wat wits er toch?...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2