NIEUWE VAN WOENSDAG 4 MEI 1910. BIJVOEGSEL BEHOORENDE BIJ DE Plaatselijk Nieuws. Amersfoortsche Courant Amersfoortsche Tramweg-Maatschappij. Gisteravond werd de Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders in »de /«aan» gehouden onder voorzittino van den heer H. van Dam. Nadat de heer H. Tromp van Holst de notulen van de vorige vergadering, die onver anderd werden goedgekeurd, had voor gelezen, kwam punt I van de agenda aan de orde, n.l. verslag over het boek jaar 1909. Verslag omtrent de Amersfoortsche Tram- wegmaatschappij over het jaar 1909. In het bestuur van de Vennootschap had geene verandering plaats, aan gezien de heeren F. M. van Veen en J. van Vollenhoven, die aan de beurt van aftreding waren, in de algemeene vergadering van 14 Mei 1909 werden herkozen en beide heeren de functie van commissaris wilden blijven ver vullen. Ten opzichte van de exploitatie van het bedrijf is 1909 een jaar ge weest, dat reden tot tevredenheid kan geven. Hoewel de inkomsten door ver voer, verkoop van mesten verpachting van reclame slechts f253.15 meer be droegen dan in 1908, is het toch mogelijk gevveest. op de exploitatie van het bedrijf nog zooveel te bezui nigen, dat bet tekort, over 1908 f 1530.03 bedragend, over het afge- loopen boekjaar f 804.07» beloopt, zoo dat volgens de in 1908 getroffen over eenkomst met het Gemeentebestuur de Gemeentekas in dit tekort zal hebben bij te dragen f 802.04 en het «Garantie fonds tot instandhouding der A. T. M.» voor een bedrag, groot f2.03» zal moeten worden aangesproken, terwijl in 1908 respectievelijk f 1165.01* en f3G5.01 moest worden aangevraagd tegen f1760 42 en f1000 over 1907 Hoewel dus de resultaten over dit jaar zeer gunstig mogen worden ge noemd en op grond van de vervoer- staten een voortdurende stijging van het aantal passagiers valt waar te nemen, is toch te verwachten, dat over 1910 weder een eenigszins grooter tekort zal ontstaan, omreden wellicht het aankoopen van éen of twee paarden noodig zal zijn. Toch zal dat optredend grooter tekort niet beschouwd behoeven te worden als een bewijs van achter uitgang, temeer daar de paarden op de balans 1909 voorkomen voor een bedrag, lager dan de geschatte ver- koops waarde. Al heeft het vermeld toenemend vervoer slechts geringe verhooging van ontvangsten rechtstreeks ten bate van de maatschappij gegeven, toch is het groeiend aantal reizigers het meest sprekend pleidooi voor de instand houding der A. T. M zelfs ten koste van oflers van Gemeentewege en van de zijde van de inwoners van Amers foort. De blijvende invoeiing van het 5 centstarief blijkt eene gelukkige greep te zijn geweest: het aantal pas sagiers steeg van 117348 in 1908 tot 121226, zoodat 3878 personen meer gebruik maakten van het vervoer middel. Hoewel in het vorig jaar, on danks het grooter vervoer toch minder opbrengst werd genoten uit dat ver voer dan in 1907, is voor 1909 ten opzichte van 1908 eene verhooging der vervoeropbrengst te constateeren met f 1/4.40; de opbrengst bedroeg f6114.65 tegen f5940.25 in 1908; is dus toch nog lager dan in de jaren voor de invoering van het stuiverstarief. bei Wat betreft de uitgaven, wijst de nen »Loonen een hooger bedrag ^n, te wijten aan eene verhooging riiT bezo'diging van het personeel, Eer. cent Per man en per week, dra he£an d '^e' 909, zoodat van dat af wekelijks werd betaald f52 f48.50 voor dien tijd, over hem weit. het geheele jaar f 2702.14 d.i. f 115 17' meer. Eveneens is aan fourage meer be- aald, wegens de hooge prijzen van tVelh°,°'en Stro°' docb aangezien het mogelyk was, voor een zeer gerino bedrag eene groote partij stroo te kopen die tijdens de manoeuvres was gebruikt in een bivak op Birkhoven en gedurende het gebeele jaar in het rantsoen naast hooi ook eenige K G stroo per paard meer werden ver- voederd, drukken de hooge prijzen slechts weinig op het kosten bedra" van den paardedag. votfr^f 2593 haver werd vervoederd t_oJd25, aan stroo f242 48 en voor hoef beslag f205 betaald, zoo- dat,lpaardedaK f 1-05 heeft gekost- en f0 996n '908 resPectieveJ'jk 1.16 De post onkosten beloopt f340 25s daaronder f48 30 voor gasverbruik;' drukwerk e.schte f 110.76 wegens aan koop van passagebiljetten en het druk ken van dienstregelingen. Aan de rijtuigen werden afdoende herstellin gen uitgevoerd echter niet meer dan het hoog noodige, met het oog op de geringe kwaliteit van het indertijd aangeschaft materiaal. Een stel nieuwe asssen met wielen werd betrokken, ditmaal van een Nederlandschefabiiek rVQ7 L aansa'lafllr,g 661,0 uil6ave van t J/.oO noodig maakte. nnd 8h dÜn W?g werden de n°odige onderhoudswerkzaamheden ten be hoeve van de baan verricht en in den wissel aan den Utrecbtschenpoortbruo 6e" "le"Wll tüae gelegd. De schutting! scheldend het eigendom van de maat schappij van het perceel Utrechtscbe- weg 5 werd geheel vernieuwd; die tusschen deperceelen Utrechtscheweg9 en 11 gestut, van welke werkzaam heden de veroorzaakte kosten werden gedragen ten halve door de Maat schappij en overigens door de betrokken eigenaren der belendende perceelen. Up de rekening-courant met de firma Lamaison Bouwer Co werd frA^e66™b0r. 1909 vermeld een saldo groot f 68-> 56 ten gunste der A. T M len opzichte van de dagelijksche leiding van het bedrijf mogen nog de volgende opmerkingen worden ge- maakt Met ingang van October ver viel de z.g. nachttram, die des Zondags nachts na aankomst van den laatsten trein van het station vertrok, aangezien deze in den regel te weinig passagiers ervoerde, dan dat daarin reden te vinden ware bet dienstdoend perso neel op den Zondag zooveel langer aan den arbeid te houden. Met het !pvLhPi, kt,'" jen '°op der jaren plaats gehad hebbende verwisseling van per soneel, waardoor de onbillijke toestand was ingetreden dat van het personeel slechts de stalbaas, eén koetsier en een conducteur, de langst aangestelden, een waarborgsom hadden gestort ter wijl van later aangestelden niemand n staat was, te storten en dat dus ook niet geeischt werd, zijn ook aan dien koetsier en conducteur hunne s or mgen terugbetaald. De stalbaas blijft echter verplicht borg te storten Aan het personeel werd, tegenover het recht van genot eener verhoogde bezoldiging, de plicht gesteld, kleine reparatur aan kleeding enz. in eigen gezin of op eigen kosten te doen uit- oÜh6"' W£'ke Taatre8el in de Praktijk goed voldoende, de kleermakers rekening beduidend ontlast. Het verslag over het boekjaar 1909 moge dan ook worden besloten met een woord van waardeering ten op zichte van het personeel, dat voor eene juiste opvatting van zijn taak en nauwkeurige plichtsbetrachting mede moge ijk maakt, dat de exploitatie van het hed.tjf de goede richting kan blijven geleld woiden. Den administrateur werd op zijn verzoek, om gezondheidsredenen een verlof van eenige weken toegestaan, gedurende welken tijd twee der heeren Commissarissen welwillend in zijn af wezigheid wilden voorzien. Aldus vastgesteld in de bestuurs vergadering van 14 April 1910. (w.g) H. C. van DAM, Voorzitter. (w.g) H. TROMP van HOLST, Administrateur. Na voorlezing door den administra teur maakt de heer Krieger een op merking over de kwaliteit der wagens. Toen ze werden gebouwd waren de prijzen zeer hoog later zijn ze gedaald. De voorzitter meent, dat de klacht is, dat er geen goed hout gebruiken is. Zo zijn dus niet geleverd door een eerste klas firma. Hierna werd betverslag goedgekeurd. Balans en winst- en versliesrekening werd goedgekeurd. Aan de orde: Benoemingfinancieele commissie 1910. Gekozen de heeren Middelburg, Teengs en van der Plank. Aan de orde ontslag aanvrage van den Administrateur wegens vertrek. De Voorzitter meent namens allen te spreken, wanneer hij den heer Tromp van Holst dank zegt voor alles, wat hij voor de Amersf. tram gedaan heeft. Aan zijn werkzaamheden is het te danken, dat het beter ging en het spijt hem, dat de heer Tromp deze functie niet langer kan blijven waar nemen. Hij stelt voor hem eervol ont slag te verleenen (applaus.) De heer Middelburg zegt, alles wat op de financiën betrekking heeft is met de grootste nauwkeurigheid nage gaan en het moet ons ontzettend spijten nu de heer Tromp heengaat. We hebben een administrateur gehad, die op de kleintjes lette. Ik hoop het hem in zijn nieuwen werkkring goed moge gaan. De voorz. Bezuinigen is hier het wachtwoord, meer ontvangsten te ver- kiijgen gaat niet. In deze lijn ligt dus geen nieuwe administrateur aan te stellen, doch een boekhouder en te probeeren hoe dit zal gaan. Dit voor stel werd aangenomen. Hierna werd de niet druk bezochte vergadering gesloten. Overzicht omtrent vervoer en opbrengst der Amersfoorlsche Tramweg Maatschappij over de maanden April 19091910. 1909 1910 dus meer Aantal passag. 9555 9992 137 Opbr. v/b Yerv. f480.15 f499.45 f 19.30 Dagkil. opbr. 8 85 - 9.25 - 0.40 Totale opbr. - 526.53 - 562 37 - 35.84 Dagkil. opbr. - 9.75 - 10.41 - 0.66 Bij de op Dinsdag 3 Mei ge houden stemming voor 14 leden van het Kiescollege bij de Ned. Hervormde Gemeente te Amersfoort zijn inge leverd 375 briefjes, waarvan één blanco. Het aantal geldige stemmen be droeg alzoo 374 en de volkstrekte meerderheid 188. Herkozen werden de heerenH. C van Dam (335), R. Cruyfl (332), P. Boks (326), J. Kraan (310), H. G. Palm (297), N. Wolfswinkel t288), J. N. van Hoogevest (276) en A. M. van Bemmel (230)gekozen de heeren M. van Heioma (315), Mr. C. M. van Voorst Vader (315), D. Veis Heyn(296), H. Visscher (202) en H. M. Brouwer (191). Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren G. van Nieuwen- huizen (180) en G. Zekveld (180). Op de heeren A. E. Blok C. van Zwol en Jobs. van Veen waren uit gebracht respectievelijk 161, 153 en 144 stemmen terwijl verschillende andere personen 3 of minder stemmen verkregen. De herstemming is bepaald op Dins dag 17 Mei e.k. Maandag 9 Mei a s. zal langs d- huizen der ingezetenen de Jaai- lijksche Collecte voor het Fonds tei aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst in de Neder landen, plaats hebben Wij roepen de krachtige medewer king onzer stadgenooten in om de kas van het Fonds aan te vullen. De opbrengst der Jaarlijkscbe Col lecte bedioeg in 1909 f16826.50'/! of f 683.11 minder dan een jaar te voren. Volgens een algemeen verslag, dat in Juli j.l. werd uitgebracht, werd uitgebracht, werd aan gratificatiën en toelagen aan 1039 deelgerechtigden uitgekeerd eene som van f 48974.85'A waaronder begrepen is eene som van I 8055.55 die boven de gewone grati- ificatie aan 264 verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een gesneuvelde bij Atjeh werd verstrekt uit bet geschenk van wijlen.Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen ten bate van 316 verminkten uit Oost-Indie, 713 infir- men en 10 oud-strijders van België. In het Invalidenhuis te Leiden, eene stichting van het Fonds, werden in 1908 verpleegd 82 gepensionneetde militairen, waaronder 11 deelgerech tigden van het Fonds. Deze cijfers toonen aan dat het Fonds steeds voortgaat binnen de grenzen der categorieën, den vermink ten krijger en den oud-soldaat een stoffelijk blijk van waardeering zijner diensten te geven, bestaande in het toekennen eenerjaarlijkschegratificatie nevens zijn pensioen, wanneer hij daaraan behoefte heeft, of in eene verpleging in het Invalidenhuis. Maar het is wenschelijk dat door eene ruime opbrengst der Collecte en eene daar mede gepaard gaande verbetering van den financteelen toestand, eene uit breiding der categorieën, waarin de gerechtigden verdeeld zijn, mogelijk wordt gemaakt. De thans daaraan gestelde grenzen zijn zeer eng, hoe dikwijls komt de pijnlijke noodzake lijkheid niet voor, dat niet voldaan kan worden aan de aanvragen van verdienstelijke oud-militairen, omdat de voorwaarden van opneming in het fonds zoo moeielijk móeten worden gemaakt. Het komt het bestuur daarom ge- wenscht voor dat ook hierop wordt gewezen. Hel kaïakter der Collecte en het doel van het Fonds zullen daardoor in een beter licht worden gesteld. Het bestuur vleit zich dat ieder Nederlander de bereiking var dat doel wil helpen bevorderen en zich opnieuw opgewekt zal gevoelen het Fonds naar vermogen te steunen. Het aantal dergenen, diesolliciteeren om als deelgerechtigden in het Fonds te worden opgenomen, doch daarvoor nog niet in aanmerking kunnen komen, bedraagt 236. Moge de uitslag der te houden in zameling het bewijs leveren dat de belangstelling in deze Stichting niet verflauwt, niettegenstaande in dezeri tijd voor andere doeleinden zoo vaak een beroep op de liefdadigheid onzer landgenooten wordtgedaan Aan menig sollicitant zal dan het uitzicht worden geopend weldra eene ondersteuning te genieten. Opening Magazijn «De Duif'. Zooals onzen lezers uit eene in dit blad voorkomende annonce zal blijken, wordt Vrijdag-avond a.s. geopend het alom bekende Mantel-Magazijn »De Duif® Genoemde zaak voorbeen ge vestigd Oude Gracht, geniet bij de Amersfoortsche Dames een welver diende reputatie, die haar thans nood zaakte om te zien naar grootere loca- liteit voor haar zaak, die zij vond in het perceel Lijnmarkt no 9 te Utrecht. Wij hadden bet genoegen een kijkje in bedoelden winkel te nemen en constateerden met genoegen de groote vei beteringen, welke daarin zijn aan gebracht, zooals ruime paskamers, 1 electrische verlichting, aangebracht door de firma van Duijn de Noo, welke firma alle eer van haar werk heeft, terwijl in de drietal ruime eta lages de dames zich kunnen overtui gen dat alle nouveauté's in mantels en blouses voorhanden zijn. Wij twijfelen dan ook geenszins, of »De Duifa zal in haar nieuwe zaak nog meer dan vroeger in de belang stelling der dameswereld verheugen, en wij wenschen de firma veel succes. Hofrichter's bekentenis. Alle belangstelling, in de beide deelen der munarchie, voor alle andere zaken, is geweken, door de mededeeling van Hofrichter's beken tenis. Dat de man eindelijk bekend heeft, wordt met een gevoel van ge ruststelling vernomen, omdat daardoor de vrees voor een gerechtelijke ver gissing wordt weggenomen en tevens een einde wordt gemaakt aan het zoeken naar een anderen schuldige. Maar dat de schuldige, gedurende vijf maanden in eenzame opsluiting, door zielsmartelingen als het ware tot de bekentenis werd gedwongen, wekt allerwege medelijden. De Arbeiter Zeitung, die den hopeloozen strijd voor de onschuld van den beklaagde ge durende dien tijd met moed en vol harding heeft gevoerd, moet, na deze bekentenis, erkennen, zicht vergist te hebben, Het blad verdedigt zijn op vatting, door de middeneeuwsche wijze waarop de militaire justitie in Oosten rijk nog steeds werkt, in herinnering te brengen en zegt dan «Zoo Hofrichter voor een burgerlijke rechtbank was gebracht, was alles in het openbaar geschied, en had iedereen kunnen zien, dat niets vergeten en alles gedaan was, om de zuiverheid der rechtspraak en tevens het belang van den beschuldigde te dienen. Die zekerheid heeft men niet bij de geheime militaire justitie, en daarom bleef twijfel altoos bestaan, zoo lang de schuldige niet heeft bekend. Wij wil len ook voor onze soldaten een rechtspleging, die met de eiscben en zienswijzeo der moderne beschaving in overeenstemming is." Ook de Neue Freie Presse spreekt een hard oordeel uit over de militaire iechtsspraak, die de barbaarsche be paling bevat, dat de schuldige, die bekend heeft, kan worden ter dood veioordeeld, de schuldige die blijft ont kennen echter niet. Door de bekentenis van Hofrichter heeft de krijgsraad ge legenheid, hem tot den strop te ver- ooideelen. Dit vonnis kan worden uit gesproken wegens moorden daar de kapitein Mader, die een der cyaankali poeders van Hofrichter innam, ge storven is, heeft Hofrichter zich aan moord schuldig gemaakt. De krijgsraad kan echter, bij wijze van gratie, de dood met de strop vervangen doordien met den kogel. Hofrichter's gemalin, Anna Gerers- dorfer, die Vrijdag in hechtenis ge nomen werd onder verdenking van medeplichtigheid, is na zes en dertig uren gevangen gehouden te zijn. Zater dagavond ontslagen. Zaterdagmiddag had in het politiegebouw te Weenen een conferentie plaats, tusschen den auditeur-militair, majoor Kunz, den rechter van instructie en de hoogste politieambtenaren, over de behandeling dier vrouw. Daar geen gevaar voor vlucht of voor herhaling van het mis drijf te wachten is, werd besloten haar vrij te laten. Zelfs als zij beschuldigd zou kunnen worden, valsche verkla ringen onder eede te hebben afgelegd, zou zij nog aanspraak kunnen maken op verzachtende omstandigheden. Maar het schijnt, dat mevrouw Hofrichter werkelijk in de meening verkeerde, dat haar man onschuldig was, en dat zij eerst thans, door zijn bekenteuis, tot beter inzicht werd .gebracht.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 5