BUITENLAND. BINNENLAND. Genezen op 75 jarigen ouderdom. Plaatselijk Nieuws. RECLAME. De heer G. Rengerink, oud 75 jaren, wonende te Diepenheim, waar hij lang en goed bekend is, heeft den volgenden belangrijken brief aan den bereider der Pink Pillen geschreven: „Ik verklaar dat uwe Pink Pillen mij genezen hebben. Ik kan zeggen dat mijn leven nutteloos door lijden vergiftigd is. Gedurende 40 jaren heb ik geleden aan maagpijnen, slechte spijsvertering, duizelingen, verblindingen en brakingen door mijn slechte maag veroorzaakt. Ik heb alle soorten van geneesmiddelen zonder succes gebruikt en einde lijk, door het hooren van den veelvuldigen lof der Pink Pillen, heb ik dat middel ook willen be proeven. Van af het begin der behandeling heb ik mij veel beter gevoeld en spoedig heb ik mijn eetlust voelen terugkomen. Ik ben met die welda dige behandeling doorgegaan en ondanks mijn hoogen leeftijd heb ik de ziekte overwonnen. Ik ben nu goed gezond. Uit dezen brief moet dit worden onthouden: lo Dat de beer Rengerink, zooals hij zelf zegt, gedurende jaren nutteloos heeft geleden, terwiil er een middel bestond dat geen onbekende zaar maar zoo bekend mogelijk was, dat hem heeft kunnen genezea en dat hem vroeger ook zeker had kunnen genezen. Duizcnde personen verkeeren in het geval van den heer Rengerink, zij lijden en lijden nutteloos. Waarom volgen zij niet het voorbeeld van hen die hun een goed middel ter genezing aanwijzen 2o De heer Rengerink was, op het oogenblik van zijn genezing door de Pink Pillen, 75 jaren oud. Nu is de genezing van personen op ver gevorderden leeftijd, vooral zoo zij sedert 40 jaren aan een kwaal lijden, geen gemakkelijke zaak, en dat strekt geheel en al tot lof. van de Pink Pillen, die, wat wij niet mogen -vergeten, goed zijn voor allen, voor kinderen zoowel als voor volwassenen en grijsaards. Prijs 11.75 de doos, t'J.per 6 doozen. Verkrijgbaar by bet Generaal Depót der Pink Pillen, Tan Eegbenlaan 22, Amsterdam en Toor Amersfoort en omstreken bij de firma's A. van de Weg en P. de Zwart, Langestraat 13» en Terder btf verschillende apothekers en goede drogisten. ze thans vergeten: de smerige bende» van Schaper. Wie er, vóór of in den jare 1913 nog over durft te reppen, bij is een onverdragelijk, wraak gierig, op stoken en twistzoeken belust, galachtig wezen. Zeker, de heer Schaper bad gelijk: men heeft hem het maken van «amende honorable» niet licht gemaakt. En weet ge nu, hoe de kleinzielige, erg denkende, wantrouwende menschjes zijn Wil ik u eens om een hoekje laten luisteren »Heel aardig!» zegt een, die leest van de Kamerzitting, waarin de Ap- pingedamsche afgevaardigde z'n spijt betuigde over dat schelden bij het z.g. obstractiedebat van April j.l.... «Bij- zonder aardigmaar je snapt 'm toch?... Je hebt 'm toch in de gaten, hoop ik? »Nou... en óf!» »Wat is ie bang voor zijn zeteltje in 1913! Wat zit ie in de piepzak, jongen Wie den heer Schaper kennen, alweer »van Van Karnebeek tot Van der Zwaag», gelijk men vroeger zei, die weten ook wel, dat hij behoort tot de «heftige eerlijken», welke sym pathieke, doch soms wat lustige soort ook de heer Lohman tot de bare kan rekenen. Ik ben innig overtuigd, dat slechts de drang van zijn onstuimig oprecht gemoed den heer Schaper tot het maken van excuus heeft gedrongen. Hij besefte, hoezeer eene opwinding van drift hem verblindde. En de insi- nuatiëu van raenschen, die zich der gelijke zuivere roerselen niet kunnen denken als motoren van hen doen en handelen ze bereiken hem niet; kunnen hem niet treflen. Dat zullen 's mans partijgenooten erkennen gelijk ik, in wereldbeschouwing en opvol- tringen ver ran dezen afgevaardigden staande, 't gaarne doe. In elk geval hoe nietig en onbe duidend lijkt ons, op den afstand van enkele weken levens gezien, du, dat Binnenhof-stormpje!... En: Romer van de baan. Verbroedering tusschen het departe ment van oorlog en den kundigen man met het sterke karakter en den ijzeren wil, de Friesche onverzettelijk heid, den heer Van Idsinga, die in net iheilige huisjes van den isnorrebaards bres wist te schieten en toch heeft overwonnen... O, 't was inderdaad een soort van Mei-feest. Aan de groene tafel: een strikt- eerlijk man, nog gebogen onder de smart over rouw in naasten familie kring. Een figuur van krachtig en kranig plichtsbesef, van eenvoud, van moed om voor waarheid te strijden en leugen, of halve-waarheden e.a., te bekampen zonder aanzien des per- soons. Minister Cool, in wien een andere strikt-oprechte in de vergade ring... Lohman, Schaper, Cool, Vsd Idsenga, namen voor ieder man van eer om den hoed voor te lichten... Minister, in wien mr. Van Idzinga onbeperkt vertrouwen verklaarde te stellen. Van de groene tafel... O, ook van- aar zija slimmigheden, zijn halve en kwart-waarheden dikwijls genoeg verkondigd Van de regeeringstafel werd erkend in bet geval-Römer is, met geheime rapporten en zoo, inderdaad niet steeds gehandeld gelijk 't bad behooren te geschieden. De uitrafeling der finesses laat ik heelemaal buiten spelGrooie en verblijdende winsten troonde, en thans toch wel zeer ernstige bres in het »heilige-huisje« van militarisme. Niet de vraag of monsieur Ie colonel Chose geschikt is voor bevordering valt hier te beoordeelen... Neen. het is de eisch van waarheid, rechtvaar digheid, dewelke triurnfeerde... Toenadering tusschen rechtsen Links waar 't betreft de beveiliging onzer arme, dure, kostelijke duiten... tjon- ges, zoo'n tocht naar belasting-kantoor is voor sommige zoo hard tegen slimmigheden van fnsulinde- kant spe culatie van rubber-liefhebber in de Kandjanghouwer-buurt. De lijsten vau wilglooienden fuifjes al opgemaakt, met wild bruischenden champie en tallooze whiskey-soda's na... Als men 's avonds, wanneer de Iichtkevertjes gonzen, iri de verte de gamelang weeklaagt,... als men lek kertjes in zijn luierstoel geurig sigaar- ije ligt te rooken I Dan uitrekend hoe veel men nu, precies, van de 10'/» millioen straks in brandkastje kan bergen... Dr. Bos en Bogaerdt in fraterneelen kamp tegen de lichtbruine, gele en Sdarike slimmelingen. Een Meifeest om, van overjolige blijdschap, een ouderwetsch patertje te dansen... Malgré Halley... Malgré al komende rubberstropjes... Malgré tout van misère!... naar ouden trant... Hei 't was in de Mei zoo blij Hei, 't was in de Mei!... Oud-president Roosevelt is te Berlijn onder geneeskundege behandeling, we gens een keelaandoening, die waar schijnlijk te wijten is aan den overgang uit de tropische landen naar bet noor delijke klimaat. Maar professor Frankel heeft hem zorgvuldig onderzocht en bevonden, dat de aandoening niet ernstig is. Roosevelt kon gisteren de legeroefeningen te Döberitz gadeslaan en hij zal waarschijnlijk ook heden zijn voordracht in de Universiteit mo gen houden, al is het dan ook met eenigszins gedemte stem. De oud-presi dent, zoo raden de geneeskundigen, moet alleen rnaar wat rust nemen. Van rust is echter tot dusverre op zijn Europeesche reis geen sprake ge weest. Roosevelt is voortdurend in drukte en beweging geweest: reizen per spoor of auto, toespraken, feeste lijkheden, bezoeken, enz. De gevierde man zei zelf, dat het »even erg was als een verkiezingsveldtocht, zoo niet erger". En de journalisten die hem volgen op zijn reis vallen er haast bij neer. »lk kan niet meer," schrijft er een. «Ik heb nu den oud-president een week gevolgdik heb geen besef meer van tijd. We zijn 's morgens om 5 uur opgestaan en hebben ge werkt tot 2 uur in den nacht, altijd gejaagd, altijd in afwachting. Het was een leven als een hond die onder een kar is gespannen." Langzamerhand zijn echter de pro gramma's wat bekort; er wordt hier en daar iets overgeslagende oud president gaat wat vroeger ter ruste en staat wat later op. Maar het is en blijft toch een zeer vermoeiende reis, waartegen alleen een ijzersterk gestel bestand kan zijn. Mijnramp. Londen 12 Mei. Het berichj van de mijnramp te Whitbaven wordt be vestigd. De reddingsbrigade zet haar arbeid voort, doch het is bijna onmoge lijk de mijnschacht te naderen, daar groote stof en rookwolken demenschen bijna doet stikken. Er zijn thans 28 lijken opgehaald. Nog 50 mijnwerkers zijn óf opge sloten óf ook reeds gedood. Prinses Juliana. Na hare taak, de zorg voor H. K. H. Prinses Juliana gedurende baar eerste levensjaar, tot bijzondere tevredenheid van Hare Majesteit de Koningin te hebben volbracht, keerde zuster De Haan dezer dagen naar Utrecht terug. Zij werd vervangen door mejuffrouw M. Marting die als kinderjuffrouw der Prinses is opge treden. De nieuwe minister van justitie. Het is thansvzeker, dat mr. E. R. H. Regout, Kamerlid voor Helmond en rijkscommissaris voor de Brusselsche tentoonstelling, broeder van den minister van waterstaat, benoemd zal worden tot minister van justitie. Men meldt aan De Tijd: Het Kamerlid Regout zal 1 Juni a.s. het beheer van het departement van justitie aanvaarden. Bezoek van Buitenlanders aan Nederiandsche ontginningen. Door eenige buitenlanders den Landeshauptmann en een Landesrat van de provincie Westfalen, vergezeld van den Provincialen Wiesenbau- meister, werd deze week een bezoek gebracht aan eenige ontginningen der Nederiandsche Heidemaatschappij, ten einde zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop hier te lande de heide wordt ontgonnen tot bosch Bezocht weiden de houtvesterijen »de Peel« onder Gemert o. a. en de bezitting der Levensverzekeringmaatschappij »Utrecht«, te Hiivarenbeek o.a. Waar tot voor korten tijd ons land in dit opzicht bij liet buitenland iri de leer moest gaan, is het zeker opmerkelijk dat de laatste jaren herhaaldelijk vreemdelingen een studie komen maken van Nederiandsche Ontginningin. De Bloemententoonstelling te Haarlem. De derde tijdelijke tentoonstelling zal worden voortgezet tot na de Pink sterdagen. Reeds nu zijn enkele inzen dingen geheel vernieuwd en andere door nieuwe inzendingen vervangen, Zelfs de Orchideeën, welke gewoonlijk slechts voor enkele weinige dagen voor een tentoonstelling worden afgestaan, zullen grootendeels op de tentoonstel ling blijven staan, omdat bij onder vinding gebleken is, dat de zalen daarvoor bij uitstek geschikt en de planten er, dank zij de vochtige lucht en de uitnemende verwarming niets te lijden hebben. De Orchideeëncollecties worden ge regeld aangevuld en vernieuwd. Ook is de Anthuriumgroep der firma Mor genstern belangrijk uitgebreid en overgebracht naar het hoofdgebouw. In de zalen der afgesneden bloemen zijn de Narcissen vervangen door een uitgebreide verzameling Darwin en andere late Tulpen. Ook op het tentoonstellingsterrein beginnen thans de late Tulpen zich snel te ontwikkelen, zoodat deze met hun ongewone en toch zoo harmonieuse kleuren tijdens de Pinksterdagen in vollen bloei zullen staan en een nieuwe aantrekkelijkheid zullen zijn voor de bezoekers der vollegrondstentoon- stelling. De vroege Tulpen in denFranschen aanleg zijn thans vervangen door een beplanting van verschillende vroege zomerbloemen, zooals Violen, Bellis enz., welke beplanting geschiedt van wege de Algemeene Vereenig. voor Bloembollencultuur. Omtrent de vierde tijdelijke ten toonstelling welke op 26 Mei zal worden geopend kan worden medegedeeld, dat hiervan een zelfstandig onderdeel zal zijn de groote voorjaarsbloemenkeu ring der Nederiandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, waar voor door het tentoonstellingsbestuur een der hoofdgebouwen is beschikbaar gesteld, terwijl de aanleg en de plaat sing der inzendingen op die keuring is onderworpen aan de goedkeuring der tentoonstellingsarchitecten. Wie van onze lezers een mooi en tevens goedkoop boek wil be zitten, verwijzen wTij naar de achter in dit blad staande Bon. Handel en Nijverheid. Onder voorzitting van den beer S J. van Duinen hield H. en N. Donder dag 12 dezer hare gewone maandver gadering in »de Zwaan®. De Secretaris, de heer van der Wal, leest de notulen van de vorige ver gadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Alvorens tot behandeling der agenda over te gaan, brengt de voorzitter in herinnering het verlies, dat de ver- eeniging weer heeft geleden door bet overlijden van het lid den beer v. Wijngen. Hoewel zijn werkzaamheden hem niet toelieten veel ter vergadering te komen, was hij toch met hart en ziel een middenstander. De agenda was niet rijk, vandaar zeker het geringe bezoek. Ingekomen stukkenEen verzoek van den Bond om opgave voor een statische tabel voor de Brusselsche tentoonstelling, een bulletin van Elink Schuurman over onderlinge Brand- verz., de 23e lijst over Februari en Mrt 1910 van den Ned. Bond voor Schuldenformatie en vier preadviezen a. vervalscbmg van levensmiddelen, b. oneerlijke concurentie, c. hetzelfde onderwerp en a. wettelijke bestrijding van oneerlijke pratijken in Handel en Bedrijf. Een schrijven van den middenstands bond over het oprichten van een credietvereeniging hier ter stede. Het Bestuur heeft deze zaak besproken en is tot de conclusie gekomen, dat het beter is ze voorloopig nog te laten rusten. Punt 2. mededeelingen. Op initiatief van H. en N. heeft zich hier ter stede een vereeniging geconstitueerd genaamd «Handels school voor Amersfoort en Omstreken, in welks bestuur twee leden van H. en N. zitting hebben. Een gekozen bestuurslid heeft be- bedankt. Daar niemand iets meer te vragen of mede te deelen had sloot de voor zitter de vergadering. «De Amersfoortsche Kunstkring" zal in de beide bovenzalen van »Ons Huis" aan den Korte Gracht op Woensdag en Donderdag 18 en 19 Mei a.s. des avonds van 7'/j tot 10 uur eene publieke kunstbeschouwing van werk harer leden houden Toegang vrij. De kapitein L. Noest, van het 5e regiment infanterie, wordt tot 1 October gedetacheerd bij de 2e afdee- ling van het le regiment veldartillerie. De kapitein-adjudant A. J. W. van der Grinten van het le reg. inf. te Assen wordt van 16 Mei tot 30 September gedetacheerd bij de veld artillerie te Amersfooort. Aan het Commissariaat van poli tie zijn inlichtingen te bekomen om trent een beurs met geld, op den openbaren weg gevonden. üondermiddag werd op de Nieuwe algemeene begraafplaats in tegenwoor digheid van enkele autoriteiten be proefd het vroeger reeds door ons be schreven automatisch begraaftoestel «Piëteit", dat door de Gemeente is aangekocht volgens besluit in de jongste Begrootings-vergadering, doch eerst thans kon worden geleverd omdat de fabriek zóo overstelpt is met bestel lingen. Geheel naar de naam aanduidt, ge schiedt middels dit toestel het neder- laten der kist in de groeve met on eindig meer plechtigheid den op de oude wijze, toen vier mannen en zware touwen daartoe noodig. waren, terwijl thans éen man, die éen hefboom be dient, de kist zeer geleidelijk doet zinken. Woensdagavond werd in «de Zwaan" een vergadering gehouden om te komen lot oprichting van een afdee- ling Amersfoort en omstreken der Evangelische Maatschappij in plaats van het bestaande Correspondentschap. Tot oprichting werd besloten. Het Bestuur bestaat uit T. G. Lagers, voorzitter, A. C. R. O. Leinweber, Secretaris, Mej. H. Heerma van Voss, penningmeesteres, J. J. Heerrna van Voss en F. A. W. Volmer. De heer J. G. Kam werd tot eere- voorzilter gekozen. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te 's Heerenberg is beroepen de heer K. van der Horst candidaat alhier. De heer G. Muys treed als keurmeester op voor hoenders op de internationale tentoonstelling van pluimvee, die gedurende de Pinkster dagen te Zwolle wordt gehouden. Maandag a.s. hoopt de Knapen- vereeniging onderafdeeling van de Christelijke Nationale Werkmansbond een rijtoer te maken naar Hilversum. Naar wij vernemen hebben de dames W. C. H. van der Burg en G. J. van der Horst Bruijn ontslag gevraagd als telephonisten aan het post- en telegraafkantoor alhier. In ons nummer van 23 Februari 1.1. beloofden wij aan het eind van het raadsverslag nader te zullen terug komen op de geheime zitting van den Gemeenteraad, den dag te voren ge houden, waarvan de geheimhouding was opgeheven. Het mocht ons echter niet gelukken do notulen dier ver gadering machtig te worden. Nu deze j.l. Dinsdag in de openbare raadsvergadering werden voorgelezen, zijn wij daardoor in staat gesteld ze hier te Iat6n volgen. Zij luiden Industrie- en Huishoudschool. Publicatie in Eemlander. De heer Sanders wenscht een enkel woord te spreken over een artikel „On- gewenschte inmenging" voorkomende in de „Eemlander" van 12 Febfuari 1910, no. 36, welk artikel tegen Burgemeester en Wethouders en ln 't bijzonder tegen hem gericht is. Spreker wenscht dit in eene vergadering met gesloten deuren te doen om te voor komen dat aan zijne woorden een vijande lijke bedoeling toegekend zal worden. Daarna worden door den Secretaris voor gelezen de brieven gewisseld met het be stuur der Industrie- en Huishoudschool, n.l. het schrijven van Burgemeester en Wethouders d.d. 2 December 1909, afd. 1, no. 1609, het antwoord van het bestuur van 10 Februari 1910 en het schrijven van Burgemeester en Wethouders van 21 Fe bruari 1910, afd. 1, no. 234. De heer Sanders vervolgt daarna zijne rede als volgt: „Ik vind het treurig dat het bestuur 2 maanden noodig heeft om een brief verkeerd te beantwoorden. Hoe de aantasting van de zelfstandig heid van het bestuur uit het schrijven van Burgemeester en Wethouders afgeleid wordt, is mij volkomen onduidelijk. Voor de raadsleden dit uiteen te zetten, is zeker overbodig. Meer aandacht ver dient het dat, als gevolg van de onbe scheidenheid vanwege het bestuur waar voor ik het bestunr zelf alsnog niet verantwoordelijk meen te mogen stellen, een artikel in de Eemlander verschijnt, blijk gevende van de grootste onbe scheidenheid. Dit is een daad van ongekende brutali teit, zoowel in binnen- als in buitenland- sche journalistiek ongeëvenaard. De zaak wordt op deze wijze voor het forum gebracht, terwijl ze nog niet af gedaan is en het publiek slechts ten halve wordt ingelicht. Dit is uit journalistiek oogpunt zeer ernstig, zelfs de socialisten in Duitschland gebruikten niet eene der gelijke strijdwijze, daar werden wel ge heime aanschrijvingen gepubliceerd, waar tegen op andere wijze geen redres mogelijk was, maar hier betreft het eene een voudige zaak, die, nadat ze beëindigd was, in openbare discussie had kunnen gebracht worden. Hierin ligt de onbescheidenheid. De schrijver van het bewuste artikel heeft geen idee van de verhoudingen tusschen het gemeentebestuur eenerzijds en de gesubsidieerde vereeniging anderzijds, wat betreft ieders rechten en verplichtingen. De heer Bijkens interrompeert met de vraag of hier de bespreking van een hoofdartikel van de Eemlander aan de orde is, waarop de heer Plomp antwoordt, dat hier gesproken wordt over het beleid van Burgemeester en Wethouders. De heer Sanders vervolgt zijne rede door te zeggen: Ik had dus gelegenheid te constateeren dat de schrijver geen idee heeft van de verhouding tusschen de ge meente en eene gesubsidieerde vereeniging, ten bewijze waarvan ik het artikel zal voorlezen." Hierna volgt de voorlezing; de heer Rolandus Hagedoorn verlaat de vergade ring. Na voorlezing concludeert de heer San ders dit gemis aan inzicht en de genoemde onbescheidenheid heb ik willen memo- reeren. Ik heb dit in eene geheime ver gadering gedaan om geen openbare vijan delijke daad te verrichten, 't Zijn de ware vrienden die niet schromen elkaar precies de waarheid te zeggen. De heer Plomp: Ik ben dankbaar dat de zaak hier behandeld wordt, deze aan gelegenheid mag niet onbedekt blijven. Hiertegen moeten Burgemeester en Wet houders verdedigd worden, omdat het college natuurlijk niet in een courant kan schrijven. Ik stel daarom voor aan het bestunr der school te vragen of dit tegen plublicatie der brieven geen bezwaar heeft. De heer Kroes ondersteunt het voorstel van den heer Plomp. De heer Jorissen: Is het de bedoeling de zaak dan verder in openbare behande ling te nemen? De heer RijkensIk ben niet van plan in den raad verantwoording te geven voor stukken, voorkomende in de Eemlander. 't Is bovendien niet uitgemaakt dat het bestuur mij ingelicht heeft. De heer Sanders: „Daarom heb ik ook gezegd vanwege het bestuur en er duidelijk aan toegevoegd, dat ik het bestuur in deze niet verantwoordelijk meen te mogen stellen. U heeft gelijk dat uwe daden als redacteur in het algemeen buiten den raad blijven, maar waar een hoofdredacteur tevens lid van den raad is, en hij valt als redacteur het beleid van het dagelijksch bestuur aan door een aanval, die alleen mogelijk is door het begaan eener grove onbescheidenheid tegenover dat bestuur, daar is het de plicht van de raadsleden te zeggen: gij hadt als raadslid niet zoo mogen handelen. De heer PlompMen heeft in deze ver gadering wel eens gesproken van kiesch- heid. Getuigt het genoemde artikel van kiescheid? De heer Rijkens: Ja, als het algemeen belang eischt, schrijf ik over zulke onder werpen. De heer PlompDan moet u dat als raads lid hier ter sprake brengen. De heer Rijkens: Dat is mijn zaak. Het voorstel van den heer Plomp wordt daarop met algemeene stemmen aange nomen. Besloten wordt geen geheimhouding van het gesprokene en beslotene op te leggen.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2