BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. op a.s. Vrijdag te 1 uur 's middags zal plaats hebben. Koning George boopt, dat in alle voorname plaatsen van Engeland, om dit uur plechtige godsdienstoefeningen zullen worden gehouden. De begrafenisstoet te Londen, zal zich kenmerken door groote militaire praal. Men verwacht dat 20.000 soldaten en mariniers zullen mee trekken. In Buckingham Palace komen dage lijks nog reuzenbouquetten bloemen aan voor den overleden monarch. Een diet bouquetten bad een lint, waarop dit eenvoudige opschrift »Voor mijn dierbaren koning, adieu, tot weerziens". De carabinieri eu de politie. Te Napels, waar de beruchte en geheimzinnige t>Camorra"gezegd wordt het heft in handen te hebben, bestaat een diepe naijver tusschen de gemeente politie en de carabinieri: de laatsten toch gaan er prat op, bet grootste aantal Camorristen gevat te hebben, die vervolgd worden als verdacht van medeplichtigheid aan den moord op het echtpaar Cocuolo, welke misdaad waarschijnlijk aanleiding zal geven tot een geweldig sensatie-proces voor het assisenhof te Rome, zooals we anlangs mededeelden. Volgens de openbare meening durft de Napelsche politie eenvoudig geen leden van het genoot schap gevangen te nemen uit vrees voor wraakzelfs wordt wel gesproken van spelen onder een deken tusschen de politie en de Camorristen. Het succes der carabinieri is blijk baar een der onderofficieren, zekere Capezzutti, in het hoofd geslagen ten minste, dezer dagen beschuldigde hij openlijk, in een volle spoorwegcoupé, de Napolitaansche magistratuur van verdachte toegeeflijkheid jegens zekere misdadigers. Toevallig zaten er in het rijtuig twee rechterlijke ambtenaren, die verontwaardigd tegen zulke taal protesteerden. Aan het eerstvolgende station lieten zij proces-verbaal op maken. Het gebeurde is ruchtbaar geworden en heeft groote beroering verwekt onder de Napolitanen, die zich thans in twee partijen, voor en tegen den loslippigen gendarme, verdeeld hebben. De brandende kolenmijn te White haven, welke het graf is geworden van 137 arbeiders, is het eigendom van Lord Lonsdale en gepacht door de «Whitehaven colliery company". Zij is ongeveer 130 vademen diep en de mijngangen loopen er tot ongeveer 4 mijlen ver onder de zee. De ontploffing gebeurde ongeveer half acht. Was zij een half uur vroeger geschied, dan zouden dubbel zooveel arbeiders in de brandende mijn zijn ingesloten. De vier geredden hebben wakker medegeholpen bij de pogingen tot redding die, helaas, vruchteloos bleven. Twee van hen, Walker en Gregory, die het eerst en bewusteloos werden gevonden, konden niets meer vertellen dan dat zij aan 't werk waren, opeens een zwareu slag hoorden en toen het bewustzijn verloren; want zij kwamen eerst bij, toen de troep redders hen vond. Maar de twee andere arbeiders, die levend uit de mijn kwamen, Ken- more en Wear, geven een aangrijpend verhaal van hun wederwaren. Zij waren, na het hooren van den slag, dien zij aan een instorting toe schreven, met een troepje arbeiders, na veigeefs een uitweg te hebben uezocht. in een mijnuedeelte aangeland Welbekend!! Neen, dan ken ik u héél goed. Ik beloof u, 'k zhl u helpen. Maar... Maar... Sst! Daar komt- ie!" Kassiertje, nog nijdiger dan zoo even, beladen met twee kasthoeken. Zuchtend, kreunend, hijgend... «Als u nu morgen... Of de volgende week..." begon hij... Ze zagen elkaar niet meer acu, compagnons, hidden alles reeds afgesproken... Met gebaren taal van lippen, handen, oogen. Tot op 'n haartje- Compagnon ging weêr zitten keek even op z'n horloge. Geeuwde. De cformaliteiten" duurden zoo lang... «Menheer Nèrfkens," hervatte kas sier, na kort poosje, »u moet, alles en alles, nog honderd-drie-en-twintig gulden 40 cents betalen. Ik heb me, bij het berekenen van de rente, ver gist... U komt, neem-me niet kwalijk, iemand ook op het lijf vallen!" »Als u me behoorlijk tijd liet..." »Nou-jü!" suste compagnon, «hoor- eens, als iemand nou... Als men nou... Zaken zijn zaken!" En knipoogde tegen bezoeker. Of-ie wel voelde, hoe loyaal compagnon hem bijstond »U is," ging kassier voort, gaspit wat opdraaiend, «aan aflossing tachtig waar zij voorloopig veilig waren en goede lucht hadden. Van daar gingen Kenmore en Wear, welke laatste een zoon in de mijn achterliet er op uit om een uitweg te zoeken. Zij hadden een vreeselijken tocht te doen, door dichten rook, verstikkende dam pen en zelfs een eind weegs vlak langs de vlammen, en zij kwamen, vermoeid en afgemat, eindelijk er uit. Maar hunne hoop, dat zij nu de anderen zouden kunnen helpen, bleek ijdel te zijn. Het was onmogelijk, in de mijn terug te keeren. Men hield de pogingen tot redding zoo lang mogelijk vol; de ploegen werkten slechts kort achtereen en werden telkens door nieuwe afgelost, om beter bestand te zijn tegen den rook en de hitte maar ten slotte moest men het opgeven en aan de angstig wachtende menigte bij den ingang der mijn de treurige tijding mededeelen, dat alle hoop op redding vervlogen was. Vrijdag is in het dorp Alt-Sarnow, dichtbij Stettin, een brand uitgebro ken, die tengevolge van den hevigen wind met buitengewone snelheid om zich heen greep. In korten tijd waren 7 boerenhofsteden, tezamen 17 gebou wen, in de asch gelegd. De brandt wordt toegeschreven aan kwaadwil ligheid. Juliana-bfjbel. Bij de geboorte van onze beminde Prinses Juliana opperden eenige leden der Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Neder land en de Overzeesche bezittingen bet denkbeeld, dat de Christelijke onderwijzers uiting zouden geveti aan hunne innige vreugde over deze ge boorte door middel van een geschenk. Voorgesteld werd aan de Koningin voor de Prinses een bijbel aan te bieden. Op de Algemeene Vergadering in 1909 te Haarlem gehouden, werd door bet Hoofdbestuur mededeeling gedaan, dat het gaarne de leiding ter ver krijging der benoodigde gelden en de opdracht tot uitvoering van de ver vaardiging van het geschenk op zich wilde nemen. Staande de vergadering werd eene inzameling van gelden ge houden en eene commissie uit bet Hoofdbestuur nam verder de taak op zich, met deze inzameling voort te gaan. Na eenige besprekingen werd gekozen de bekende «Geïllustreerde Bijbelc. Op advies van een bevoegden beoordeelaar werden vier platen als minder gewenscht weggelaten. De levering en binding werd opge dragen aan de Firma J. Brandt Zoon. kunst-, boek- en bijbelbinderij te Amsterdam, en wel in overleg met deze naar een ontwerp van den heer Chris. Lebeau te Haarlem, dit juist omdat reeds in den beginne met dien heer daarover was gesproken. De uitvoering is in Nassau-blauw grosgrain Levant Maroco, met zware ribbenrug; de versiering geheel in baodvergulding en blinddruk; alleen de groote middenstukken op voor- en achterplat zijn met de pers gedrukt; aan de voorzijde het gestyleerde wapen, aan de achterzijde een monogram der letters P. J. (Prinses Juliana). De binnenzijde der platten, alsook de kanten der borden zijn eveneens met de hand met goud en blinddruk ver gulden ten achteren... Daar komt dus ruim drie-en-veertig bij..." «Nou," viel compagnon in «halveer danTrek die tacheDtig af van wat meneer nü vraagt... Verhoog de maan- delijksche afbetaling met tien... Dat's vijftig... En begin met de eerste maand te verrekenen... Hoeveel zoü meneer dan krijgen?" «Ik git niet verder zonder borg!" speelde kassiertje meesterlijk komedie. En sloeg het boek met een driftigen smak toe «Geen stapl" Bezoeker sidderde van schrik... Tóch mis!... Hij dacht aan de huur- quitantie van morgen acht uur- Schandaal van den huisbaas, die niet van den huisbaas, die niet van den vloer te krijgen zou zijn... Dacht aan wat dokter gezegd had: «Nerfkens, jongen, voorzichtig zijn, hoor! Je vrouwtje kiln 't er nog bovenop halen. Méér... héél voorzichtigEen schok, een schrik, een aandoening, zich op winden, bang-maken..." Dokter had den zin niet voltooid. Hoed opgezet en kamer uit... Maar hij wenkte nog eens, vermanend, met wijsvinger... Heel-voorzichtig «Ik vréég," hernam compagnorf, met superieure volharding, «hóéveel krijgt sierdals schutblad werd Japansch papier genomen, terwijl voor de op dracht, door den heer Chris. Lebeau een houtsnede werd vervaardigd. Bij de bezichtiging, waarbij de Bijbel in een glazen kast was geplaatst waren ook de kleine handstempels te zien, waarmede de groote versiering was tot stand gebracht; de pers stempels waren geheel vernietigd, ten bewijze dat deze nimmer meer voor eenig ander werk zullen kunnen worden gebruikt, wat zeker destemeer waarde aan het geheel geeft. Hoewel geen zilveren of gouden sloten, of andere moteering is aangebracht, geeft het geheel een tijken indruk de kunst van den heer Chris. Lebeau als ont werper en de Firma J. Brandt Zoon als uitvoerders, waardig. Aan het verslag van de Natio nale Vereeniging tot Steun aan mili- ceins van de werkzaamheden der af- deeling Amersfoort en omstreken over het jaar 1909, ontleenen wij het navolgende De oprichting der afdeeling dag- teekent van den 27 November 1908, toen de heeren Donner, Frederiks, Hoorneman, Indewey, Meiners, Stein- buch, Stolp, Van Traa en Van der Linden, gevolg gevende aan eene oproeping van den heer Indewey, vergaderden in de Vereenigingszaal der officieren van het 5e Regiment Infanterie, welke zaal welwillend was beschikbaar gesteld door den heer Regiments-commandant, kolonel L. W. van Hoek. De vergadering werd aanvankelijk geleid door den heer Indewey, die het doel der Vereeniging uiteenzette en op wiens voorstel daarna tot de op richting der afdeeling werd besloten, terwijl alle aanwezige heeren in bet Bestuur zitting namen. Nadat de heer Indewey als zijne meening had te kennen gegeven, dal het de voorkeur verdiende, dat een der burgerheeren als Voorzitter der afdeeling zou optreden, werden tot Voorzitter, Secretaris en Penning meester gekozen respectievelijk de heeren Stolp, Van der Ltndeu en mr. Van Traa. De leiding der vergadering werd thans door den heer Indewey aan den heer Stolp overgegeven, waarna werd besloten, dat de heer jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers van Vliet, Burge meester der Gemeente Amersfoort, zou worden uitgenoodigd, als Eere voorzitter der afdeeling te willen op treden en de heeren professor F. Ken- ninck en J. van Vollenhoven zouden worden verzocht, als leden in het afdeelingsbestuur zitting te willen nemen. Door elk der genoemde heeren werd aan deze uitnoodiging welwillend ge volg gegeven. Nadat de te bezigen propaganda middelen en verder werkzaamheden waren besproken en was bepaald, dat het lidmaatschap op 1 Januari 1909 zou ingaan, werd, met dankbetuiging aan den heer Indewey, voor de vele moeite welke ZHEG. zich voor de oprichting der afdeeling had willen geven, de eerste vergadering gesloten. Door de verspreiding van een groot aantal circulair- en de krachtige medewerking .an den heer Frederiks, die in de «Amersfoortscbe Courant" tot het lid worden van de afdeeling meneer dan? Hoor eens, Herman, je bent een beste kerel... Je weet, ik mag je graag lijen... We doen al jaren samen zaken... Maar ik heb toch óók iets te vertellen... Zeg nu zelf!" Hóóg hing, nu, gaspitje op. Kas sier onderwierp zich. Sloeg kasboek weer open. Was de diep-gekrenkte verontwaardiging, die duldend draagt, zelve... Rekende uit. Kraste over grof papier... «Dan krijgt meneer» zei hij eindelijk als ik een deel van de rente nog tot de maand erop laat rusten... Commissie loon... Nog te betalen informatie-kos ten... De geldschieter drie percent per maand... Dan krijgt meneer... Laat's kijken... Juist!... Honderd acht gulden zeven cents... Op den kop af!..." 't Was stil in het kantoortje. Bezoe ker Jijferde natwee maanden huur... De schoenmaker... De quitantie van den linnenwinkel... Het acceptje van dertig... Hij kwam er niet... Compagnon deed of-ie de oogen dicht had. Observeerde elke beweging van bezoeker... «Maak er honderd-vijftig vanzei hij eensklaps «ik ken meneer Nerf kens. Ik weet..." «Ten eerste» viel kassier in «heb ik geen tien gulden opwekte, traden 120 leden, éen dona teur en éen donatrice (een vereeniging) toe. Door verkoop van begunstigers- kaarten ad 10 cent en aan enkele kleine giften voor ééns werd boven dien een som van f7.9G ontvangen. In de oprichtingskosten werd door het Hoofdbestuur f50 bijgedragen. Het aantal aanvragen om steqn door miliciens was sedert de oprichting der afdeeling 19. Daarvan werden 5 miliciens in betrekkingen geplaatst; 3 miliciens werden door hunne patroons weder aan 't werk gesteld1 milicien, die tijdelijk werk verkreeg, werd eenigszins geldelijk gesteund; terwijl nog een milicien door een der Bestuursleden van een goed pak kleeren werd voor zien, om gevoeglijker bij de werk gevers zich te kunnen aanmelden. De milicien die geldelijk gesteund, was kostwinner voor zijne moeder, een weduwe met twee jonge kinderen. Ofschoon de vorige patroon zeer tevreden over hem was, kon hij den man niet plaatsen en werd, ondanks veel moeite, geen vast werk voor hem gevonden. Nadat hij nog heeft getracht in Duitschland werk in de mijnen vol te houden, is hij teruggekeerd en met een ander milicien, die eveneens geen werk kon vinden, als koloniaal naar Indië vertrokken. Van sommige der overige miliciens die zich hadden aangemeld, bleek, dat zij reeds zonder werk waren bij hunne in dienst treding; anderen woonden elders en hadden te Amersfoort een meisje gevonden, waarom zij eene betrekking aldaar zochten, terwijl nog eenigen de bemiddeling der afdeeling vroegen om tot betere, liefst vaste betrekkingen, bij Spoorwegmaat schappij, Posterijen, enz. te geraken. Sedert de oprichting werden 3 Be stuursvergaderingen gehoudon. Tot vergaderzaal werd, door welwil lende tusschenkomst van ds. Donner, een lokaal in het Militair Tehuis aan de Beekstraat beschikbaar gesteld. Het Dagelijksch Bestuur kwam meermalen bijeen, ter bespreking van de belangen der afdeeling. De tweede Bestuursvergadering gaf aan het afdeelingsbestuur de gele genheid, kennis te maken met den Secretaris van bet Hoofdbestuur, den heer F. J. Beekman, die zich de moite had willen geven naar Amersfoort te komen om de werking der Vereeniging mondeling toe te lichten en met bet Afdeelingsbestuur kennis te maken. Een Huishoudelijk reglement werd vastgesteld terwijl door het Hoofd bestuur het gebied der afdeeling, op voorstel van het Afdeelingsbestuur, werd bepaald. Naar de Algemeene vergadering, te Amsterdam gehouden, werden afge vaardigd de heeren Stolp en Steinbuch. Door overlijden beeft de afdeeling 2 leden en door vertrek 4 leden ver loren, terwijl 23 nieuwe leden werden ingeschreven. De afdeeling bestaat thans uit 137 leden, terwijl zij door 1 donateur en 1 donatrice (eene vereeniging) wordt gesteund. De ontvangsten hebben bedragen f176.de uitgaven f59.49s. De ervaring van het eerste jaar heeft geleerd, dat de afdeeling ver scheidene miliciens, die het werk door hun militiedienst hebben verloren, voor gebrek zal kunnen bewaren. Eu al kwamen verschillende mili ciens, die zich aanmeldden, volgens in huis... Zoo waar zal ik... En ver volgens..." Van kwasi-nijdigheid knakte-ie een penhouder doormidden. Greep naar z'n hoed... «Dat's minder," zei compagnon «daar weet ik wel raad op. Meneer moet ge holpen worden!" Zag den dankbaren blik van Nerf kens vochtige oogen. «Daar zorg ik voorzei hij nog maals «jij laat meneer het acceptje teekenen. Ik bezorg hem nog van avond het geld. En...En... Ik neem de zaak verder voor mijn particuliere rekening. Ik zeg je toch, ik ken meneer, mijn woord tegenover jou is je toch genoeg, Meyer Of niet? Mot ik soms «voor aval» teekenen?" «Jouw woord is me genoeg!" riep kassiertje uit, «natuurlijk! As-jij... as-jij..." En nu was-ie de voorkomendheid zelf. Vroeg, of meneer Nerfkens bij geval van een kopje koffie gediend was. Pas-gezet... Bezoeker durfde niet weigeren. «Antje!" riep kassier, «breng eens koffie!... Drie kopjes, hoor!... Goed suiker erin Wisseltje werd geteekend. Bezoeker de Statuten der vereeniging niet in aanmerking om geholpen te worden, er bleven er toch verscheidene over, die het Bestuur gaarne aan werk zou hebben geholpen, als het daartoe bij machte ware geweest. De eerste winter waarin de afdeeling over gelden kon beschikken om, waar noodig, ook geldelijken steun te ver- leenen, was niet streng en er was geen overgroote werkloosheid. Volgende jaren kan dit heel anders zijn. Daarom is bet thans noodig, de hulp van alle leden in te roepen om, zij het door aanwerving elk van éen lid, het volgende jaar het ledental te doen toenemen met velen, die de af deeling niet alleen met een kleine contributie steunen, doch vooral bij voorkomende gelegenheid de plaatsing van miliciens in betrekkingen helpen bevorderen. De Oudheidkundige vereeniging «Flehitei heeft aangekocht het hand schrift van Gerrit Schoemaker's «Beschrij ving van het Stigt van U trech t<c van 1733; een groot-folio van 414 bladzijden met 80 afbeeldingen van steden, dorpen en heerlijkheden, waar onder 12 van Amersfoort. Weer een belangrijke aanwinst voor de toch reeds zoo interessante ver zamelingen. Aan het Commissariaat van Politieis voor de eigenares een Japansch werktaschje terug te bekomen, het- welkopden openbaren weggevondenis. Wie dezer dagen de Komeet van Halley goed wil zien, vatte tusschen 21 en 27 Mei 's avonds voor negen uur post, en plaatse zich met het gezicht naar den westelijken hemel, zoo, dat geen kunstmatige lichtbron het goede uitzicht belemmert. Zondag 21 Mei zal de Muziek vereniging van de R. K. Volksbond een uitvoering geven in de groote zaal van haar gebouw aan de Lieve Vrouwestraat. De eigenaar van automobiel G. 77 zal zich voor de rechter te verant woorden hebben wegens bet rijden door de Kamperbinnenpoort op eene wijze die de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. De waarnemende keurmeester van visch G. Hager heeft gisteren ochtend 2000 stuks bokkings voor het gebruik moeten afkeuren. De lekkernij'? werd op de gebruikelijke wijze ver nietigd. Aan de Kon. Milit. Academie is o.m. bevorderd tot cadet-sergeant de cadet-korporaal L. J. Rauh van de artillerie h. t. 1. Het weerbaarheidskorps maakte Pinkster-Maandag met de muziek aan het hoofd een propaganda marsch door de gemeente. Te voren had een schijn gevecht plaats gehad tegen een afdeeling van het Utrecbtscbe korps. Volgens geruchten gaat de heer M. J. Boissevain, hoogstaange- slagene in de gemeentebelasting, tegen het najaar sNimmerdor" verlaten om zich te Hilversum te vestigen. Bij het concours hippique te Bergen op Zoom werden o.a. prijzen behaald: In het Internationaal concours voor springpaarden door 1. luit. Trapman met Gigolette; 2. luit. Coblijn met Hengst; 3. luit. Labouchêre met Dreadnought; 4. dezelfde met Perhaps. trachtte drabbig bruin vocht naar binnen te werken... Stond met compagnon op straat... De duiten... «Nou?" vroeg die van de dikke wiebel-beentjes, «nou, is-u tevre den? Heb ik niet...?" En hij drukte hem de hand, stevig, dankbaar, opgetogen... De duiten... 't Was niet vroeg meer, maar lijn 4 kwam net-aan. In een wip waren ze aan het adres, waar de duiten... Met garantie van «compagnon"... ...Toen zij, in de dwarstraat, waar ze moesten wezen, kwamen tikte helper-uit nood zachtjes, drie maal, met de knop van zijn parapluie tegen een raampje... nog-eens... Een stem mompelde iets achter straatdeur. Hij antwoordde... open ging deurtje- Zwijgend schoven zij naar donker vertrekje Nerfkens hoorde ze fluis teren... Fluisteren... 't klemde weêr om zijn hart. Als 't nu toch nog eens mis was... Meneer van geheimzinnig huisje ging weg... «Beroerd? Verdraaid lastig!" zei

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2