Plaatselijk Nieuws. Voor Huis en Hof. In het Zuidwesten van Frankrijk is door de hevige regens van de jongste dagen weder een overstrooming veroor zaakt. In verschillende plaatsen staan de stralen blank, kunnen de fabrieken niet meer werken en wordt het vee door den stroom medegevoerd Hoogst ernstig is de toestand in het departement Tarn. TeCastressteeg het water in den nacht van Maandag op Dinsdag met verbazende snelheid, een aantal huizen stortten in, in een fabriek vloog de machinekamer in de lucht. De muren van het seminarie, liggende aan de Agout, zijn op twee plaatsen ingestort. Het treinenverkeer op de lijn Castres Viane is gestaakt, op de lijn CastresBédarieux eveneens. De bruggen ovor de Sant zijn ver nield, vijf huizen ineen gezakt, twee andere dreigen ieder oogenblik in te storten. Soortgelijke berichten komen uit alle blaatsen in den omtrek. De toegebrachte schade bedraagt thans reeds meer dan 10 millioen franc. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort, op Dinsdag 31 Mei 1910, des namiddags te half twee ure. 1. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betrellende de subsidie over 1909 aan de Amersfoortsche tramwegmaatschappij. 2. Voorstel van Burgemeester en W thouders betreffende het schoolgeld voor de Hoogere Burgerschool. 3 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning der perio dieke vei hooging wegens diensttijden den leeraai aan het Gymnasium en de Hoogere burgerschool A. J. de Jong. 4 Voorstel van Burgemeester en Weihouders tot het niet houden van overgangsexamens aan het Gymnasium. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende wijziging van het uitbreidingsplan. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen betredende liet vaststellen en opheffen van z.g. bouwverboden. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijzigiDg van de ver ordening betreffende de straatpolitie. 8. Voorstel var. Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1909. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der be grooting dienst 1910 (betaling uit onvoorziene uitgaven). 10 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van eene geldleening, dienst 1909. 11. Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende reclames van H. J. van den Brink en J. Schuilen- burg tegen den aanslag van het ver gunningsrecht. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overname van een strook grond aan de Wolfertslraat. 13. Vaststelling van het le en 2e gedeelte van het oorspronkelijk kohier der inkomstenbelasting dienst 1910. 14. Benoeming van stemburaux voor de verkiezing van leden van de Provin ciale Staten. «Oude liefde roest niet« kunnen ook deUtrechtsche vestiDg-artilleristen zeggen, nu zij zijn aangewezen om in de eerste helft der maand Juni en in Augustus wederom schietoefeningen te houden op de Zeister beide. Daar toch ter plaatse waar eens het beroemde kamp was te vinden, zoo goed als vereeuwigd in het bijna klassieke «Strijd broeders voor het laatste en we gane naar de kamp van ZeisU daar oefenden zich vele jaren achtereen de Vesting-Artilleristen in het schieten, totdat in het midden der zeventiger jaren, de invoering van het stalen geschut, een grooter scbiet- plaats noodzakelijk maakte. Zoo moest houden der bewegingen van het vij andelijk leger kortom, wij nemen alle mogelijke en zelfs onmogelijke waaghalzerijen voor onze rekening. Je ziet dus wel mijn waarde, dat een beetje vernuft en behendigheid in het hanteeren der wapenen van het meeste belang zijn voor het welslagen van onze plannen. Schimmel en Rijnders nu, benevens mijd persoon, zijn de grondleggers van het nieuwe corps en zullen alzoo ook verder de middelen beramen, die op de snelste en gemak kelijkste wijze tot ons doel leiden bevalt je ons plan?" (Wordt vervolgd). bet schijnen alsof in 1876 voor de laatste maal de kogels en granaten werden geslingerd over de heidevlakte, die eens de troepen van Marmont herbergde. Maar zoo zal het dan niet zijn. Het bleek toch noodig de vesting artillerie nog meer te oefenen in hel beusche schieten, dan in het kamp van Üldenbroek het geval kan zijn. De Zeister heide nu, is nog altijd zeer geschikt voor oefeningen op klei nere schaal en vurende met licbter- geschut, behoeft de onveilige strook niet te groot te wezen. Reeds werden de kanonnen, mor tieren en mitrailleurs gereed gehouden om over enkele dagen naar het Rijks terrein bij Kampoord te worden ver voerd waar schietende batterijen baar vuur, in de richting der pyramide van Austerhtz, zullen openen, n.l. op 8 Juni en enkele volgende dagen. De beide in die buurt is alsdan onveilig, zóó onveilig, dat men er zich niet zonder levensgevaar kan wagende militaire autoriteiten zullen met waar schuwingsborden en posten dit terrein afbakenen. De roode vlag op de ijzeren toren een Eifeltoren in klein for maat stemme dan voorts ieder tot voorzichtigheid. Ook wordt ten ernstigste gewaar schuwd tegen bet oprapen van niet gesprongen projectielen. Deze toch zijn in de behandeling uiterst gevaar lijk, omdat schokken of stooten ze onmiddelijk tot springen kunnen bren gen, terwijl zelfs deskundigen het wel laten ze te ledigen, ze worden op andere wijze door de artilleristen onschadelijk gemaakt. Een ieder en een iegelijk schuwe die dingen, want zoo men het er op wage, ze mede te nemen, de strafrechter zoude er zich mede bemoeien, immers die pro jectielen en ook de scherven, enz. zijn en blijven Rijks eigendom en mogen niet worden medegenomen. Bij Kon. Besluit is eervol uit 's lands dienst ontslagen, met ing. van 1 Juni, met toekenning van pensioen, de met verlof in Europa aanwezige le- luit. der cavalerie van het leger in Ned.-Indië W Storm van Leeuwen, ter zake van niet in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken. Kapitein V. Noest, adjunct chef van den staf der 4e divisie wordt van 20—24 Juni gedetacheerd in de Leger plaats bij Oldebroek, tot hel bijwonen der schietoefeningen van het 1ste regiment veld-artillerie. Luitenant A. G. J. B, Wilkens is van het depot van bet le regi ment Veld-artillerie te Utrecht over geplaatst bij de 4e batterij alhier. Aan de Centrale botermijn werd j.l. Dinsdag 11.475 Kilo ongezouten en 3300 Kilo gezouten fabrieksboter aangevoerd. Zij werd verhandeld tegen fl.Ü2 en f 1.16 per Kilo. De heer P. S. de Groot vroeger boekhandelaar alhier, nu reeds sedert eenigen tijd verpleegde in hel Sint Jozef gesticht zakte j 1. Dinsdagavond op weg naar de Kerk ineen. Een hart verlamming had een eind aan zijn leven gemaakt. Binnenkort zal door het ge meentebestuur worden aanbesteed het uitvoeren van herstellingswei ken aan de hoofden van den Eemmond en aan de schoeiïng nabij de kleine Melm. Aan het politiebureau is voor de rechthebbende terug te bekomen een op den openbaren weg gevonden R. K. gebedenboekje. De heer C. W. Zweers J. Azn., reeds gedurende vele jaren ten haren kantoor werkzaam, is door de firma «Farbwerk Amersfoort« procuratie verleend. Mejuffrouw W. J. Heere behaalde bij bet te Utrecht gehouden examen de akte voor onderwijzeres. De heer M. A. Leinweber thans commies bij de H. S. M. hoopt a.s. Woensdag 1 Juni den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaar bij de N. C S. in dienst trad. Toen het nieuwe station in gebruik genomen werd ging hij bij de H. S. M. over. Herinnerd zij, dat morgen alleen geopend is de apotheek van den heer J. J. P. Wisselingh, Langestraat ll8. De Burgemeester van Amersfoort brengt ter algemeene kennis, dat de Commissaris der Koningin in deze Provincie bij schrijven van 23 Mei 1910. 3e afd. No. 1007, hem zijn voornemen heeft medegedeeld Woens dag 8 Juni a.s. aan deze Gemeente en bezoek te brengbn en dat zij, die zijn Hoog- EdelGeslrenge wenschen te spreken of hunne opwachting wen schen te maken, daartoe van lO'/j tot 1214 uur ten Stadhuize in de ge legenheid zullen worden gesteld. Een ieder, die ter audiëntie wenscbt te komen, wordt beleefd verzocht vóór Dinsdag 7 Juni des middags 12 uur naam en kwaliteit of corporatie op de daartoe bestemde lijst ter Gemeen te- secretarie in te schrjjven. Zondag a.s. zal het Muziekkorps van het 2e regiment huzaren onder directie van den heer W. H. Scboltens alhier haar eerste concert geven in de verlichte tuin van den heer Otte aan de Heiligenbergerweg. Pogramma van het concert, Zon dagavond te 8 uur, te geven op het terras van Amicitia door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, direc teur de heer Bikkers. 1. Groet aan 't Vaandel, marsch, Bikkers. 2. Ouverture «Une Fête Champètre, Labory. 3. Tesoro Mio, grande Valse, Becucci. 4. Crande fantaisie s. d. m. de I' Opéra »La Muette de Portici,'' Auber. 5. Ouverture »La Poupie de Nurem berg," Apam. 6. Romance, Svendsen. 7. a. Valse no. 1, Durandb. Rendez vous, intermezzo, Aletter. 8 Musikalische Reise durch Europa, groszes Potourri, Conradi. Mejuffrouw J. H. Hendriks slaag de te Utrecht voor bet akte examen L.O. In de algemeene vergadering van de Ridderschap van Utrecht zijn ge admitteerd als leden de heeren jhr. H. van den Bosch, te Neerlangbroek mr. B. J. L. baron de Geer van Jui- phaas, te doornen jhr. Tb. J. G. Stratenus, te Diepenveen. Na afloop van de vergadering volgde de jaarlijkscbe gemeenschappelijke maaltijd, waaraan 20 leden deelnamen. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgehomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 29 Mei geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Dr. H. J. Toxopëus, Ev. Luth. pred. te Harlingen. Reiuonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorrn. '10 uur, Ds. Donner, 'sAv. 5V» uur, Ds. Donner. Beide keeren Maandel. collecte. Gereforni. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Davelaar, van Aalst, 's Av. 5'/i uur, Ds. Davelaar. Collecte voor de kas voor Em.- Pred., Weduwen en Weezen. Vr(je Gereforni. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereforni. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muur huizen 113 Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. Woensdag had te Hamersveld plaats de keuring van fokvee door de Provinciale regelingscommissie voor de veefokkerij onder voorzitterschap van den heer C. J. Kneppelhout van Sterkenburg. Het keuringsterrein, op het erf van de Wed. S. van den Berg, was keurig in orde; de toevoer van runderen vrij groot. In tegenwoordigheid van bet Afdee- lingsbestuur en vele belangstellenden werden toegekend voor de rubriek: A. Melkgevend vee, niet ouder dan 2'/j jaar, drie prijzen a f 15.(7 in schrijvingen)le prijs Jaantje, van A. Schimmel te Woudenbeig, met 76 4; 2e prijs Gerrie, van St. van Maanen, te Woudenberg, met 76.1; 3e prijs, Wilde II, van H. de Jong, te Leusbroek, met 75.9 punten; B. Melkgeveod vee ouder dan 2'/a en niet ouder dan 3'/, jaar, twee piijzen a f 15.(8 inschrijvingen): le prijs Margaretha, van J. van de Grift, te Baarn, met 80.5 punt;2e prijs Cornelia, van de Wed. De Lange, le Woudenberg, 78.2 punt; C. Melkgevend vee ouder dan 3'/a jaar, vijf prijzen a f20.— (21 inschrij vingen): le prijs Beije V, stamb. 2570, van J. Knottenbelt, te Hoogland, met 80.4; 2e prijs Helm, van A. Lage- maat, te Leusbroek, met 79.4; 3e prijs Krombak, van J. Knottenbelt, te Hoog land, met 79.3; 4e prijs Bakkertje, van denzelfden, met 75 7; 5e prijs Corri, van J. van Ginkel, te Maars- bergen, met 75.1 punt. Deze prijzen werden met f 5 en f 10 verhoogd naarmate de dieren waien opgenomen in het Register (R) of in het Stamboek (S) van het Neder- landsch Rundveestamboek. RAADSSTUKKEN. De exploitatie rekening over 1909 der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij wijst een tekort aan van f804.07'. In verband met vorigen rradsbesluiten stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor de Gemeente biervan te doen betalen f 802.04. De resteerende f2,03' zullen dooi de garanten-vereeniging moeten wor den bijgepast. Nu van de besturen van alle om liggende Gemeenten een weigerend antwoord is ingekomen op de hen gestelde vraag: of zij bereid waren met do Gemeente Amersfoort eene overeenkomst aan te gaan omtrent de toelating van buitenleerlmgen op de Hoogere Burgerschool alhier, stellen Burgemeester en Wethouders den Raad voor de Verordening tot heffing van schoolgeld voor hel genot van onder wijs aan de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Burgeravond school te wijzigen als volgt: Art. 1. Ter tegemoetkoming in de kosten van de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Burger avondschool te Amersfoort wordteen schoolgeld geheven. Art. 2. Het schoolgeld voor volledig onderwijs aan de Hoogere Burgerschool bedraagt per jaar en per leerling: a. f60.voor de leerlingen wier. ouders, beiden of een van beiden, of wier voogd of curator of die bij meer derjarigheid zeiven in de Gemeente Amersfoort hoofdverblijf hebben; b. f100voor de leerlingen, die, niet behoorende tot de leerlingen, ge noemd onder a. werkelijke woonplaats in de Gemeente Amersfoort hebben c. f 125.voor alle andere leerlingen Art. 3. Naar de onderscheiding, neergelegd in art. 2a eenerzijds en art. 26 en c anderzijds, bedraagt bet schoolgeld voor de Hoogere Burger school voor hen, die, geen leerlingen zijnde, overeenkomstig art. 10 van het Reglement voor het Middelbaar Onder wijs in de Gemeente Amersfoort als toehoorders zijn toegelaten f6 of f 12 'sjaars voor een vak dat eenmaal 's weeks wordt onderwezen; f9 of f 18 'sjaars voor een vak dat tweemaal 's weeks wordt onderwezen; f12 of f24'sjaars voor een vak dat driemaal 's weeks wordt onderwezen f 15 of f 30 's jaars voor een vak dat vier of meermalen 's weeks wordt onderwezen, een en ander met dien verstande, dat het gezamenlijk bedrag voor enkele vakken nooit meer kan beloopen dan het schoolgeld, dat voor volledig onderwijs betaald zou moeten worden. Art. 4. Ten aanzien van leerlingen of toehoorders uit eene Gemeente, met welker Bestuur omtrent de toelating tot de Hoogere Burgerschool en de betaling van schoolgeld eene overeen komst is aangegaan, worden de be dragen, genoemd in art. 2, onder 6 en c en in art. 3 met zoo groote som verminderd, als het Bestuur dier Ge meente jaarlijks voor iederen leerling of toehoorder aan de Gemeente Amers foort betaalt. Art. 5. Het schoolgeld voor het onderwijs aan de Burgeravondschool bedraagt f2.per jaar en per leerling. Art. 6. De schoolgelden zijn ver schuldigd door de ouders, voogden of curators der minderjai ige leerlingen en toehoorders; indien die ouders, voogden of curators niet in de Ge meente Amersfoort hoofdverblijf heb ben, door de verzorgers der minder jarige leerlingen en toehoorders. Voor de toepassing dezer bepalingen zijn de minderjarige leei lingen en toe hoorders, wier ouders, voogden of cura tors niet in de Gemeente Amersfoort hoofdverblijf hebben, verplicht een ver zorger aan te wijzen, die zulks op zich neemt en in de Gemeente Amersfooit hoofdverblijf heeft. Bij meerderjarigheid der leerlingen en toehoorders zijn de schoolgelden door ben zeiven verschuldigd. Art. 7. De schoolgelden zijn ver schuldigd bij vooruitbetaling, in drie viermaandelijksche termijnen, aanvang nemende 1 September, 1 Januari en 1 Mei van elk jaar, voor zooveel de Hoogere Burgerschool betreft, en in twee termijnen, vervallende op den Isien October en 1 Januari van elk jaar, ten aanzien van de Burger avondschool. Deze termijnen worden, indien het schoolgeld f100.bedraagt, vastge steld op f34.f33.en f33.en, indien bet schoolgeld f425.bedraagt, op f42.f42en f41. De leerling die in den loop van het tijdvak wordt toegelaten, of de school verlaat, betaalt den geheelen loopenden termijn. Art. 8. Leerlingen van bijzonderen aanleg, en die wier ouders of voogden onvermogend zijn, kunnen, op voor dracht van den Directeur, de Com missie van Toezicht gehoord, door Burgemeester en Wethouders van het schoolgeld worden vrijgesteld. Art. 9. Waar in deze Verordening gesproken wordt van «hoofdverblijf», wordt daaronder verstaan «hoofdver- blijf in den zin van art. 245 der Ge meentewet. Art. 10. Deze Verordening treedt in werking op 1 September 1910. Op dat tijdstip vervalt de Verorde ning tot heffing van schoolgeld voor het genot van onderwijs aan de Hoo gere Burgerschool met vijfjarigencürsus en de Burgeravondschool te Amers foort. Burgemeester en Wethouders zullen de Gemeenteraad voorstellen Art. 57 der Verordening betreffende de straat politie te veranderen als volgt: Het is verboden op een rijwiel gezeten een of meer paarden bij de hand te leiden twee of meer losse paarden bij de hand te leiden; c. met meer dan een paard aan de hand te draven; d. te paard of in een voertuig ge zeten met meer dan éen paard, het welk los bij de band gehouden wordt, te rijden. Paarden, welke naar of uit de weide en naar of van paardenmarkten gaan, mogen in grooter aantal worden ge leid, mits aan elkander gebonden, en stapvoets. Het verbod betreffende het aan de band diaven van paaiden is niet van toepassing op de paaidenmarktdagen op of nahij de paardenmarktplaats. Voorts na art. 58 der genoemde Verordening intevoegen art. 58bis, luidende «Het is verboden op een rijwiel of «tweewielig motorrijtuig gezeten, za- »ken te vervoeren, die door hare «oppervlakte of door de wijze van «vervoer bindeilijk of gevaarlijk voor «het verkeer kunnen zijn», en in art. 84 der genoemde Ver ordening tusschen lid 2 en 3 een nieuw lid 3 intevoegen luidende: «De voor het doorgaand verkeer met «motorrijtuigen en rijwielen vereischte «en geschikte wegen blijven daarvoor open». In verband met buitengewone uit gaven voor brandweer, aanleg riolen in Prinses Julianaplein uitbreiding, en een paar straten, het bouwen eener schuur voor de gemeente-reiniging, en der gasfabriek, enz. stellen Bur gemeester en Wethouders den Raad .oor eene tijdelijke geldleening aan te gaan van f71.784,33. Het Dag. Best. acht het wenschelijk hiervoor geen definitive leening te sluiten om reden waarschijnlijk de gemeente binnen zeer korten tijd meer zal moeten leenen voor de restauratie der O L. Vrouwetoren en een eigen waterleiding. Verzorg uw gebit! Met een klein weinigje moeite is het te doen. Ge houdt daardoor een' reinen mond, een' zuiveren adem, een gezond gebit en voldoet aan de eerste voorwaarde, om een goede spijsvertering te behou den. Bij een slecht vezorgd gebit wordt ook uw gezondheid bediiegd hierdoor, dat een zoodanig gebit een schuilplaats wordt voorallerleischadelijke bacteriën. In Hamburg hadden van de 200 on- derzochtejongens en 135 meisjesslecbls 5 van de eersten en 7 van de laatsten een geheel gezond gebit. Gemiddeld had ieder kind 8 zieke kiezen of tanden. In Freiburg i. B. hadden van de 500 kinderen slechts 3 gezonde tanden. Citroenen zijn een uitstekend huis geneesmiddeltje. Citroensap in een kop sterke koffie doet de hoofdpijn bedaren.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2