NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. [Mo. ay. Zaterdag 18 Juni 1910. Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG DE WEEK. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSOHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden ui ter lijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonuo. 69. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. 16 Juni. Zooals de zaken nu staan, behoeft men geen profeet te zijn om te voor zien dat 1913 «verrassingen» kan brengen. Zelfs «mannen-van-Rechts», op dat punt ondervraagd, trekken somber-bedenkelijke gezichten; Som migen weten hunne bezorgdheid mees terlijk te maskeeren. Verzekeren U: «Geen stofje aan de lucht! Loopt van een leien-dakje. Nu was 't 60—40. Mij zou 't met verwondeien als het zesje een zevemje werdMaar anderen maken er geen geheim van, dat zij niet gaarne iets van beteekenis zouden durven wedden op deRechtsche kansen, zooals de »prognose« er thans uitziet... De uitslag der verkiezingen voor de Provinciale Staten zal hier en daar een bezwaard harte wat verlicht en opgelucht hebben. Toch blijft er nog zooveel »roet« over, dat straks ui liet eten zou kunnen gestrooid worden. Er zijn duistere stippen genoeg! Hel gaan van den heer Idenburg naai Buitenzorg was al dadelijk een per kara,» die, van zekeren kant bekeken lastiggenoeg bleek. Na's hoeren Colon's aankomst uit de post: de eigenlijke minister van Koloniën In de Tweede Karner Woensdag jl. toenhetontwerpje betreflende de scheiding van burger lijken en militairen dienst voor het geneeskundig toezicht in Indië moest verdedigd worden, was 't weer zoo voor allen zichtbaar. Aan de groene tafelbeste, brave, ijverige heer De Waal Malefijt, die van zijne ambtena ren stapeltjes enveloppen krijgt met stukken papier, waarop mededeelingen, adviezen, bestemd om in de Kamer voor te lezen. De heer Malefijt beeft een keurig kostuum laten maken (jas a la diplomaten-snit), schoor bet plattelandscbe sikje weg. Is al aardig gewend aan den Excelentie-titel. Heeft werkelijk veel over Indische zaken gelezen. Brengt 't toch, en zeer natuurlijk! niet verder dan 'l oplezen van wat hem is voorgelegd... «La plus belle fille du monde ne peut donner que ce qu'elle aniet om minister Malefijt met een aan vallige deern te vergelijken; reeds de eerbied zou mij daarvan terug dienen te houden. Ik wil slechts zeggen, dat wie geen hand te zijner beschikking heeft, moeielijk een vuist kan maken- Drie ministers van koloniën is en blijft wat royaal. Duistere stip numero een. Deze week zag ik den heer Talma in het Parlement. Als haastig voort- schietende komeet. Z. Exc. vet toefde hoogstens een kwartier, verpoosde ui de nabijheid van 's voorzitters arm stoel. Vertrok daarna. Bijzonder op gewekt zag de heer Talma er niet uit. Of het loodzware pak van zorgen hem drukt?... Ik zou er niemand, ook niet dezen minister, een verwijt van durven maken. Misschien zou de blonde heer Regovtt, de levenslustig- forsehe van Waterstaat, met «gewichten als daar zijn: Ziekteverzekering, Invaliditeit, Ouderdom, Wettelijken Arbeidsdag etc. etc. gejongleerd hebben als waren 't veertjes insteè van dingsigheden, waaiop 100 K G. en veel zwaarder genoteerd staat... Wanneer men, na warm zwaren werkdag, den heer Re- goüt in zijn sierlijk rijtuig ziet rond- karren, omgeven door vtouw en kroost, genietend van wat Bosch en Scheve- ningsche dreven aan verkwikking bie den, wel, dari is de blonde bewinds man beeld van levenslust en blijde opgewektheid. Dan heeft hij het stof van Departement of Kamer van zich afgeschud ziet bij er uit als iemand, die, na lekker rustigen slaapnacht en verfrisschend oebtendbad, de zoele lucht inademt, klaar om aan den arbeid te tijgen. Zulke krachtfiguren hebben we tegenwoordig in de wetgeving noo- dig. Anderen, van slapper constitutie, moeten het meedraven in den «match» toch halverwegen, of eerder nog, af leggen Het «Sociale werk» schiet niet op. Aanstonds zal er, te langen leste, wel iets afdruppen van het veeltakkig departement. En slechts zij, die besefien wat er aan dergelijke voorbereiding vastzit; mitsgaders hoe koppig-traag het bureaucratisch monsters kan wezen, slechts zij zullen waarachtige deernis gevoelen, met een theoloog, tevens zeer verdienstelijk dilettant in sociale vraagstukken, op wien de taak komt te rusten van, in deze dagen, op den stoel van eeri Veegens plaats te riemen Maar: tu las voulu, Georges Dandin! Waarom den blonde aihletiscben collega niet het proefstuk overgedragen? Zoudt ge thans moeten doen waarop gij reeds zinspeeldet bij het debat over de Sociale Verzekering bekennen dat de taak uwe krachten te-boven gaat... De carrière en repu tatie, als een der »voortrekkers« bij het bestier der publieke zaak, ware verloren... En de pat tij, waartoe gij behoort, had een échec te noteeren, waarvan de «weerklank» in de uren van stembus-opening zich deerlijk kon laten gevoelen Nog meer «duistere stippen..." In- hoever »het Lintje" er een van groote beteekenis moet heeten staat voor velen nog niet vast. Met uw verlof laat ik dit onderwerp nu rusten. Maar... de jongste encycliek des Pausen! De schotsche monnik, die zes of zeven eeuwen hèr, voor spelde hoeveel pausen er nog zouden komen en tevens ieder der «serve servorum Dei" met een paar woorden aanduidde, deze ziener noemde Leo X een »ignis ardens" bran dend vuur. Of de schot ook gave van toekomst-doorpeilen bezat!... Hoog laait-op het vuur van twee dracht en tot dusver behoedzaam, met alle inspanning gemaskerde haat tus- schen de leden der «coalitie.'' Het werk der verzoening, van den wapen stilstand, van de pacificatie, met één slag vernietigd!— O, wie de menschen en toestanden kenden, ze maakten zich nooit de illusie dat Rome en Dordt, al was er «Bruderschaft" geklonken, iets anders dan een «mariage de raison" hadden gesloten, gebaseerd opnuchter-practischeoverwegingen. Er zijn van die «tweede-huwelijken," tusschen bejaarde weduwnaars en weduwen aangegaan waarbij het lon ken of sireelen der echtgenooten u griezeling over den rug jaagt... Zoodra deze menscheu 't met elkaar over rijzende, dalende rubbertjes en andere «stukjes" hebban, blijft het schouw spel binnen de perken van wat uw smaak niet al te bar tergt... Doch het «liebanglen" maakt u lichtelijk- zeeziek... Dat het de heer Van Doorn zou zijn, die eenc poging ging wagen om den Borromaeus strijd in de Neder- landsche Vertegenwoordiging over te breDgen wie iets van «onze afge vaardigden" weet, zal er zich stellig niet over verbaasd hebben. In minister De Morees van Swinde- ren heeft hij een über-gladden «part ner" tegenover zich. Ik hoor al de krakende woordjes van de ministe- riëele lippen tippelen... De sierlijke, keurige zinnekens dansen over de parlementaire vlakte... De kleine, blanke handjes tasten naar de wappe rende panden van het elegante jasje- In de veste van het coalitie-gebouw staat een tonnetje met aarts-gevaarlijk goedje erin... Eén vonk kan onbereken- baie gevolgen hebben. De lont is aan het smeulen. De lieer jhr. mr. Van Doorn houdt het vuur warm... Doet wat hij kan om 't uitblusschen te voor komen. Van Rechts wordt gespoten... gespoten— Als de vlam in het kruit slaat, dan spat, met oorverdoovend geraas; met een schokken en dreunen, alsof arm Nederland door een der bevingen, welke nu brokken-aardkorst beroeren, werd bezochtalsof een troep maraudeurs door een Aballino uit Paramaribo... Te laat geboren held uit een seusatie-stuivers-roman van hoogverraad... Door een roovet-in- specteur uit de West aangevoerd, ons landje te-water en te-vuur ging ver woesten... De dreigende onweerswolk van het Lintje veroorzaakte uitbarsting, dat de stukken erbij vlogen. Maar toen 't opklaarde en kalmer werd, viel de berokkende schae toch mee. Maar deze loodgrauwe, geweldige wolk van de Encycliek, de zon verduisterend, illustën van genaderd recés verstorend, het toch-reeds ge scheurde coalitie-cement bedreigend... Ik geloof dat menige Rechtsche broeder thans uren van bitter zelfverwijt door leeft, denkend aan hetgeen zijne absen tie op dat moment van Woensdag 15 Juni... Klokke één uur toen jhr. Van Doorn zijne interpalatie aanhangig maakte... Heeft veroorzaakt. Om dat te beletten, hij had er met alle liefde zijn plat-du-jour, z'n portie malsche aardbeien, z'n afierlunch- sigaartje, z'n gebruikelijk «ommetje», en misschien nog meer dan dit alles, voor over gehad. Berouw komt na de zonde, de onherstelbare. De zóóveelste «duistere stip» is aan den gezichtseinder verschenen Als tot de «verrassingen» die 1913 dan kan brengen ook behoort het lid der Volksvertegenwoordiging wor den van een medicus met den heer Goeman Borgesius zullen velen er zich in verbiijden. Men trachte dan een vakman te krijgen, die tot «de wilden« behoort en sterker staat dan dr. Blooker tegenover de kansen der politiekerij. 't Is een lastige keuze, doch men heeft den tijd om «uit te kijken«. En men bepale zich dan tot één medicus. Want de ervaring, veteranen in het parlementaire land zullen 't mij dadelijk toegeven heeft geleerd, dat zoodra er twee »dokters« in de Kamer zitten, deze zeer-geleerde heeren 't met elkander aan de stok krijgen. En voor de armen leek wordt 't dan misère... Hij raakt in de positie van den patiënt, wiens hart tusschen de ad viezen van twee artsen «balanceert»... De heeren staan lijnrecht tegenover elkaar, dr. A. schrijft pillen, flanel, veel bedrust en een lialf fleschje wijn 16) DOOE -A-. T_ IZcu.clna.tea.'u.. Met klimmende verbazing had bet meisje zijne woorden aangeboordtoen 1 bij eindelijk zweeg vroeg zij gespannen «Maar Edmond, wat bedoeld gij tocb wat spreekt gij van een huwelijk met een notaris?! mijn God, ik ken geen notaris." «Bertbariep baar aanbidder ver wijtend. «Ik verbaal u Edmond, dat ik niets van uwe woorden begrijp; verklaar u nader, ik zal u openhartig ant woorden, daar heersebt een misver stand." «Maar is bet dan niet waar, wat men verbaalt, dat notaris Harten een aanzoek om uwe hand heeft gedaan?" «Om mijn hand!? lieve hemel, welk een dwaasheidEn gij kondt gelooven, dat ik a Spreek niet verder Bertba ik begin te begrijpen wat er van de zaak is; vergeef mij dat ik een oogenblik aan dat verbaal geloof kon slaan de hemel zij dank, dat alles slechts een verzinsel der menseben is slechts betreur ik bet, dat ik «dat heer" de eer aangedaan heb hem voor een mededinger aan te zien, en maar 't is tocb zonderling, dat bij mij dan niet aanstonds van bet dwaal spoor heeft geleid. Weet ge wel zeker Bertba, dat hij niet met TJw papa over «Och Edmond, boe kunt ge zoo dwaas denken," antwoordde het meisje gekrenkt, «meent gij dan, dat papa mij tegen mijn zin zon doen hnwen «Neen, dat geloof ik niet, nn althans niet meer Bertbamaar De ijverzucht bracht hem een oogenblik in verzoeking een onbescheiden vraag te doen. Bertba bemerkte zijne ver legenheid, glimlachte even en zeide vervolgens: «Gij zoudt gaarne weten waarom de notaris dan eigenlijk zoo druk visites bij ons maakt, niet waar «Oneen, volstrekt niet, ik begeer niets meer te weten, 't is mij genoeg, indien gij mij zegt dat er niets van aan is." Ik wil U toch volkomen gerust stellen weet dan, dat de notaris een volle neef van mama is. Sedert ik weet niet hoelang wel, had bij ons niet bezocht; thans voor zaken in de stad zijnde, moest bij tocb zijn verznim herstellen, niet waar?" «O ja! zeer natuurlijk," antwoordde Edmond, doch bad maar half geluis terd, daar bij op zich zeiven verstoord was over bet voorgevallene. Een neef van mevrouw! en haar zon mogelijk die beele geschiedenis ter oore komen. Welk een allerdwaast figuur bad hij bij dien man gemaakt en dat alles ten gevolge van zijne lichtgeloovigheid. Mogelijk zou de overweging van bet gebeurde Edmond, in weerwil van Bertha's tegenwoordigheid, zeer ont stemd hebben, indien niet toevallig een gewichtige gebeurtenis tusschen beide ware gekomen, om hem bet voorgevallene te doen vergeten. Al voortwandelende waren beide gelieven het einde eener straat gena derd, toen plotseling een drietal jon gens om den boek kwamen stormen, en met krijschende stem «nieuwe tele grammen" te koop aangeboden. Het geschreeuw die jongens bracht Bertba op de gedachte Edmond te vragen of bet gerucht waarheid bevatte, dat men voor een oorlog vreesde. «'Tisnietonmogelijk, doch geen zorg voor den tijd," antwoordde bij, intus. schen brandend van verlangen te weten welk belangrijk nieuws die tele grammen iinbielden. Bezorgbeid voor bet meisje weerhield hem echter er onmiddelijk kennis van te nemen; ongaarne had hij, nauwelijks weder met baar vereenigd, Bertba zijne toe treding tot het vrijcorps en zijn aan staand vertrek medegedeeld, indien het tot den strijd mocht komen. Het toeval wilde echter dat een der jongens bet paar in bet oog kreeg en aanstonds op ben afkwam. »'N telegram meneer!? van den oorlog twee cent alsjeblieft." De verzoeking was groot Edmond bad echter bet dankje reeds in den mond, toen de snuggere knaap het gevaar van afgescheept te worden bemerkende, met een bewonderens waardige vingervlugheid een exem plaar in Bertha's band stopte en tege lijk baar galant aanzag met een gelaat, waaruit deze duidelijk las: «waag bet nn eens mij been te zenden, dan zul je een standje beleven." Het pleit was beslecht. Van weers zijden waren de vertegenwoordigers der regeeringen teruggeroepen. Het besluit tot mobilisatie van bet leger j was bereids genomen. «Ieder doe thans zijn plicht, en zorge voor orde en spoed. Leve de Koning! aldus eindigde bet eerste bulletin, dat weldra door verscheidene andere ge volgd werd. Een oogenblik schreden de gelieven, de oogen op het papier gevestigd, als in gedachten voort, toen Bertha eindelijk het stilzwijgen afbrak met de vraag: «Wordt gij thans bij bet leger in gelijfd?" «Wanneer ik mij niet voorgenomen bad, op andere wijze aan de verdiging van bet land deel te nemen, zou ik zeker als vrijwil'igev in dienst treden, lieve." «Op andere wijze Edmond!? welk plan hebt ge dan?" «Eenige mijner vrienden hebben een vrijcorps opgericht waarbij ik mij heb aangesloten." «Hoe kunt ge tot zoo iets besluiten Edmond! doe bet niet," smeekte zij, «zult ge?" «Ik heb mijn woord gegeven Bertha, doch al ware dat niet bet geval, dan zou ik ook thans nog niet aarzelen onmiddellijk toe te treden. Wat be

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1