BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Yoor Huis en Hof. Ik moest meè doen. En vreemde, drukkende, pret-roovende gedachten bestormden mij toch, terwijl m'n buur lui op het café-tafeltje mij rechts en links beet-bielden om hun even wicht te bewaren... Toen de stoet van praal en klatergoud langs ons heen trok... Mr. ANTONIO. Prinses Von Wied.j- Woensdagmorgen in de vroegte is te Neuwied overleden in den ouderdom van 69 jaar Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, nicht van H. M. de Koningin, dochter van wijlen Prins Frederik der Nederlanden. Zij werd geboren te Wassenaar den oden Juli 1841. Haar moeder was Louisa Augusta Wilhelminr Amalia, prinses van Pruisen. Op 18 Juli 187lhuwde zij met Wil lem Adolph Maxmiliaan Karei, vorst Von Wied. Prins Wilhelm von Wied ontviel haar den 22sten October 1907 door den dood. Uit dit huwelijk sproten die zoons en twee dochters, waarvan de oudste zoon prins Wilhelm, in 1898 huwde met Pau lina von Würtemberg. De Prinses stond als een milde geefster voor de armen beKend. Nederlandsche Heidemaatschappij. De Zomervergadering van den Raad van Commissarissen derNederlandsche Heidemaatschappij weid dit jaar te Assen gehouden op 20 Juni 1.1. in Hotel Somer. De Vergadering werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Hendrik, Eere-Voorzitter der Maatschappij. De balansen verlies-en winstrekening over 1909 werden voorloopig goedge keurd. De Algemeene Vergadering zal 12 September a.s. worden gehouden in Zwolle, met een bezoek aan ont ginningen in de omgeving van Zwolle op den namiddag van dien dag, en eeij excursie naar de bezittingen van de Maatschappij een weldadigheid te Frederiksoord op 13 September. Na afloop van de Comroissarisver- gadering werd een rijtoer gemaakt naar bet Zeyerveld, waar de Heer J. T. Cre- mer, president van de Ned. Handel maatschappij, gastbeer was. Z. K. H., die zeer veel belangstelling toonde im deze krachtig aangepakte ontginning, legde den eersten steen van een der boerderijen, die achter eenvolgens in het Zeyerveld zullen worden gesticht. Eigen herstellingsoord der Vereeni- ging trein 8.28 H. IJ. S. M. Op het terrein te Soest, zal Maandag 27 Juni, des voormiddag te 11 uur, met eenige plechtigheid de eerste steen worden gelegd voor het eigen herstel lingsoord \an de bekende vereeniging, welke thans den naam draagt: »Ver eeniging lot uitzending van zwakke en herstellende kinderen, onder de zinspreuk «Trein 8.28 H. IJ. S. M." Nederlandsche bond van gemeente ambtenaren. Het opgewekt en uitvoerig jaarver slag van den Nedei landschen bond van gemeente-ambtenaren getuigt opnieuw van een bloeiend en vruchtbaar vereeni- gingsleven. Het ledental klom in 1909 van 3363 op 3422. Het getal onderaf- deelingen vermeerderde met 2 en steeg op 34 met 1100 leden. De rekpning wijst een batig slot aan van f. 188 24'/r. Ingesteld werd eene Commissie voor en daar hadden zich groepen gevormd, in ieder van welke een redeneer het woord had en over de aanstaande ge beurtenissen sprak, soms meteen eigen waan, alsof hij zijne opleiding aan Moltke had te danken. «Er was echter ook een grappen maker onder hendeze sloeg voor een adres aan Z. M. te richten, waarbij men hem verzocht, de leden van de Kamers, die altijd het hoogste woord hebben en nooit iets tot stand brengen, als gecommiteerden te velde aan de generaals toe te voegen, opdat zij van deze zouden kunnen leeren wat han delen is; want, beweerde onze man, de oorlog is een straf voor de praat ziekte en slaapzucht der Nederlandsche natie. «Dat is de vox populi van onzen tijd," zei Daan, tmaar 't lust mij niet, langer naar het gesnap van die lieden te luisteren, wij hebben onzen tijd noodig, laat ons doorstappen. Onmid- delijk na tafel gaan wij naar onzen vriend Schimmel en met dezen naar Korf; hij zou ons vroeg wachten liet hij weten, alzoo kunnen wij straks wel een weinig haast maken." Een paar uur later hadden de vrien den zich vereenigd op de kamer van het leerlingwezen, waarin zitting namen de heeren van Eggelen, secretaris Heus- den, Elenbaas, burgemeester Krabben- dijke, en Klein, secretaris Vrijenbaan. Opleidingscursussen voor gemeente administratie bestaan in verschillende afdeelingen en onder-afdeelingen. De vereeniging trad vooral wederom in bet krijt voorde bezoldiging der ambte naren ter secretarie, die in vele plaatsen nog volstrekt onvoldoende is en menig maal minder bedraagt dan het loon van arbeiders zonder de geringste vak kennis. Met dankbaarheid wordt ge vraagd van de bereidverklaring van gedeputeerde staten van Zuid-Holland, Overijsel, Zeeland, Groningen en Fries land om waar noodig hun invloed tot verbetering aan te wenden. De meest belangrijke werkzaanheid intusschen was ook nu weder de actie voor het ver krijgen eener Rijkspensioenregeling voor gemeente-ambtenaren en hunne weduwen en wezen. De hoop wordt uit gesproken. dat deze regeling zeer spoe dig haar beslag krijge. Minister Heems- kerd noemde bet bij de begrootings- beraadslagingen een schande, dat er in ons land nog ambtenaren zijn zonder pensioenaanspraken. Het dringend ver langen naar de regeling is onder de gemeente-ambtenaren algemeen, want eiken dag als het ware vallen nieuwe slachtoffers. Andere belangrijke zaken, waarmede de vereeniging zich inliet waren regeling rechtstoestand gemen- le- ambtenaren, uitgaaf van studiewer ken. bureua voorplaatsing van tijdelijke ambtenaren, museum voor gemeente- beheer. bondsbibliotheek, jaarboekje, hulpfonds voor gemeente-ambtenaren, afschaffing Zondagsvergaderingen, prijs vragen gemeente-administratie, zeker heidstelling door gemeente-ambtena ren, bevolkingsadministratie. Verschei dene andere, waaronder zeer belang rijke, onderwerpen, zijn bij het bestuur in voorbereiding. Tentoonstelling van huisvlijt. De opening der nationale tentoon stelling voor huisvlijt, welke dezen zomer te Scheveningen onder eere voorzitterschap van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden en uitgaande van den Volksbond tegen Drankmis bruik, zal worden gehouden, is definitief vastgesteld op Dinsdag 12 Juli, des namiddags te 2 uur. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 28 Juni 1910, des namiddags te half twee ure. 1. Benoeming van 3 tijdelijke bui tengewone leeraren aan bet Gymna sium, wegens het eindigen van de tijdelijke aanstelling van de leeraren S. de Vries, A. K. Hovens Greve en Dr. A. A. Pulle. 2. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreflende het verlof te geven aan de onderwijzeres Mej. M. B. Eykelboom. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het geven van eervol ontslag op verzoek aan den onder wijzer W. H. Tick. 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging der begroo ting dienst 1909. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot behandeling van de nader gewijzigde concept-bouw-ver- ordening met daarmede verband hou dende verordening tot wijziging van 4 strafverordeningen. hun toekomstigen aanvoerder. Ditmaal was ook Rijnders aanwezig. «Mijne vrienden", nam de officier het woord, «toen ik een paar dagen geleden uw voorstel verwierp, dacht wel niemand onder ons, dat reeds zoo spoedig de bom zou springenik ten minste had gehoopt, dat ons nog een achttal dagen tijd zou gelaten zijn om de zaken te regelen. Ronduit gezegd, heb ik om geen andere reden uw voorstel afgewezen, dan, omdat ik geen aanleiding wilde geven, tot een ontijdige oorlogsver klaring. Ik was innig overtuigd, dat de strijd onvermijdelijk was, doch ge durende de dagen, die de oorlogsver klaring onmiddelijk voorafgaan, speelt men zoo wat comedie om tijd te win nen en zich intusschen heimelijk gereed te maken. Ik heb dan ook niet stil gezeten. Is het aantal leden al vermeerderd «Bij mij hebben zich reeds weder een twintigtal kameraden aangemeld", antwoordde Schimmel, «ik heb hun de toezegging gedaan, dat er morgen over hunne toelating zou beslist worden." «Zeer goed, ik twijfel er niet aan, of spoedig is het aantal tot honderd man gestegen, die goed van gezicht 6. Voorstel van 'Burgemeester en Wethouders tot benoeming eener commissie inzake oribewoonbaarver- klaring van perceelen, gelegen aan de Hellestraat en het St. Janskerkhof. 7. Vaststelling van het 3e gedeelte van het oorspronkelijk kohier van de inkomstenbelasting dienst 1910. 8. Behandeling van oninbare posten inkomstenbelasting, dienst 1907,1908 en 1909. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van ontheffing van inkomstenbelasting, dienst 1909. 10. Vaststelling van het oorspron kelijk kohier der straatbelasting dienst 1910. 11.Behandeling van oninbare posten straatbelasting, dienst 1908 en 1909. In no. 144 der Staatscourant zijn de statuten van de Handelsschool voor Amersfoort en omstreken opge nomen. Het tuinfeest, dat H. M. de Koningin-Moeder voornemens wasdeze maand te Soestdijk te geven, is wegens den rouw over bet overlijden van de Prinses Von Wied uitgesteld. Onze voormalige stadgenoote Mejuffrouw M. A. den Harlog leerares aan de H. B. S. voor meisjes te Deventer is ook benoemd aan eene der open bare scholen aldaar als onderwijzeres in handwerken. De majoor, eerstaanwezend-ingi- neur alhier, zal op Dinsdag 12 Juli te 10 uur v.m. in het hotel »de Zwaan" alhier, onder nadere goedkeuring van den Minister van Oorlog, in het open baar aanbestedenBestek no. 159. Het bouwen van eene smederij voor den smidbankwerker op het parkeerterrein onder beheer der genie te Amersfoort, (raming f2750). Dinsdagochtend speelde het 5-jarig dochtertje van den rangeerder K. achter de ouderlijke woning, aan den Soesterweg, met lucifers. De ge volgen bleven weer niet uit; spoedig vatten de kleeren van bet kind vlam Op het angstgeschrie kwam onmidde lijk hulp van alle kanten, doch te laat. Met talrijke brandwonden overdekt werd de kleine naar het ziekenhuis overgebracht, alwaar het onder hevige pijnen gislerenochtend is overleden. De vader die hevige brandwonden aan de handen had gekregen, is in het ziekenhuis verbonden. Programma van het middagconcert in »Amicitia", te geven door de staf- muziek van het 5e Regiment infanterie op 26 Juni, te half drie. 1. Yater Ricin, raarsch. Lincke. 2. Ouverture „Tempelweihe" Keler Bela. 3. An der Schónen blauen Donau WalzerStrauss. ■i. Grande fantaisie Carmen Bizet. 5. Overture „Orphée aun enters Offenbach. 6. a. FlirtationSteck. b. MennettPaderewski. 7. Die Miihle im Schwarzwald Eilenberg. S. Last den Kopf nicht hangen, (Potpourri)Lincke. Vliegen te Amersfoort. Het zal nu toch ernst worden. Reeds lang hoorden we niet meer van de vliegerij," doch nu zal de tijd niet ver meer zijn, dat onze oude goede stad, de «modernste vogel" door het luchtruim zal zien zweven. De vlieg- demonstraties zullen worden gehouden nabij de 2e tol op de Utr. Weg. De plek is goed gekozen, want toch de Soester-Heide is hier zeer eflen en gelijk, en leent z'ch dus zeer goed lot vliegen. Reeds is een loods ge bouwd, weldra, zal het terrein worden zijn, dat is de hoofdzaakgebrekkigen zullen zich van zelf niet aanmelden méér dan honderd nemen we er niet, zoo als bereids is afgesproken." «En hebt U al over de middelen nagedacht, die tot ons doel kunnen leiden «Mijn plan de campagne is gereed; wil ik 't U meedeelen?" «Gaarne. Ik ben nieuwsgierig welke rol U mij hebt toegedacht kapitein", zeide Daan. «Gij zult niet te klagen hebben mijn waarde; een Leonidas wil ik echter niet van U maken." «Ik heb ook niet den minsten aan leg beroemd te worden, maar laat ons uw plan eens bespreken." «Met genoegen; ik zal U eerst in 't kort mededeelen wat ons doel moet wezen. Zoodra de vijand onze troepen heeft geslagen en teruggedrongen, zal gij trachten de Nieuwe Hollandsche waterlinie te forceeren. Wij willen hopen, dat hij daar het hoofd zal stooten en dus gedwongen zal wezen een of meer forten te belegeren en ons in te sluiten. Een groot deel van zijn leger wordt dan in de Provincie Utrecht gekantonneerd. De vijand is nu genoodzaakt al zijne behoeften, afgebakend, zullen er tribunes verrijzen, en spoedig zal ook de vliegmachine (type Blériot) aanwezig zijn. Waar blijven nu diegenen, die steeds zeggen, dat ons klein landje, in alles, achteraankomt Wij wenschen den kranigen onder nemers veel succes, en hopen dat ook hier in ons land weldra iedere groote stad, zijn z.g. «vliegweek" krijgt. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 26 Juni geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. IÜ'/j uur, Ds. H. C. I^ohr. Em.-Pred. te Haarlem. Remonstrantsche kerk. Voorm. lO'/i uur, Prof. Dr. T. Canne- gieter te Utrecht. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. J. Gispen, pred. te Barneveld. 's Avonds. 5uur, Ds. J. Gispen. Beide keeren Maandel. collecte. Gerefonn. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 51/» uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/i uur, Godsdienstoefening. MARKTUL RICHT. AMERSFOORT, 24 Juni 1910 Tarwe f 0;Rogge f 0.Boek wei i f 0. Appelen f 0.a f 0.Peren f 0.a 0.Nieuwe aardapp. f4— a f6.zandaardapp. f 1.80 a f 2.10 Hoendereieren f3.70 a I 4.25 per 100 st. Bruine f4.25 a f4.50 Boter fl.25 a f 1.40 per kilo. Mar garine f 0.a f 0.Zoetem. kaas f0.afO. Kippen f 0.70 a f 1 20. Kuikens fl.00 af 1.20 Piep kuikens f 0.40 a f 0.70 Ganzen f 0.f 0.Eenden f0 70 a fl.p. st. Jonge fl.a fl.20. Hazen f 0.a f 0.Wilde korijnen f 0.a f 0, Tamme f 0.30 a f0 80 Dim en f 0.50 af 0.70 paar. Magere varkens f 20.a f 30. - Varkens r. export f 0.a f Zeugen f 50.a f 100. Biggen f 14.a f 19 00. Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000,Guste koeien f 000. a f 000.Kalfkoeien f 000.a f 000.Kalf- vaarzen f 00.a f 00.Os f 000.a f 000. Pinkstieren f 000.a f 000. Aangevoerd waren ongeveer heet. Tarwe, heet. Rogge. heet. Boekweit. heet. Appelen. heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 90 heet. Zandaardappelen, 100000 stuks Hoen dereieren. stuks Eendeneieren, 900 kilo boter, kilo Margarine, Kilo kaus. stuks "Vee. 20 magere varkens Varkens voor exportslagerijen 400 biggen en 50 zeugen. Ontsporing. Donderdagavond omstreek 8 uur tus- schen Rbenen en Venendal de laatste wagen van een goedertrein, daardoor de weg werd versperd. De sneltrein van Kleef via Nijmegen naar Amsterdam had daardoor belang rijke vertraging. Hoe uiterst precies en nauwkeurig de directie der Rijkspostspaarbank te werk gaat. ondervond zegt de «Zutph. Crt." een ingezetene van Zutpben, wiens zuster in Augustus 1902 was overleden. In de nalaten- voor zoover die niet door de bevolking van de door hem bezette streek kunnen geleverd worden, over da spoorwegen aan te voeren. Dan begint onze taak. Wij hebben niets anders te doen, dan die wegen nu en dan onbrnikbaar te maken, waartoe ik U, als wij op onzen post zijn, de middelen aan de hand zal doen." «Dat zal dunkt mij niet moeilijk zijn", meende Daan. «Gij vergist U, als gij dat meent. Indien het ons eenmaal gelukt is den spoorweg onbruikbaar te maken, zal de vijand dien voortaan met de uiterste zorg bewaken, en zal het ons heel wat moeite kosten, daarna nogmaals zijne treinen te doen ontsporen." «En wat zullen wij alzoo meevoeren hoe gekleed en gewapend worden?" «Gij hebt ten eerste een uitmun tenden verrekijker." «Ik? zoowaar als ik Daan heet, ik bezit er geen." «Dat is geen verontschuldiging, dan koopt ge er een." Dat zullen we zien, als de kas het toelaat, ga verder." «Een seinfluitje." «Is gemakkelijk te bekomen." (Wordt vervolgd). schap moest ook een spaarbankboekje van de Rijkspostspaaibank zijn, maar daar het boekje niet te vinden was en de erfgenaam wel wist, dat er zoo goed ais niets in stond, deed hij er geen moeite meer voor en gaf hij dus ook geen gevolg aan het verzoek der directie om het boekje op te sturen. Maar in Amsterdam liet men de zaak niet rusten. Het is voor de administratie te wenschelijk om boekjes die op naam van overledenen staan, aan den omloop te onttrekken. En zoo ontving de erf genaam dezer dagen een order van betaling op het bewuste boekje, waarin machtiging gevraagd werd om., een balven cent terug te betalen. Slecht kersenjaar. Dat het dit jaar met kersenpluk buitengewoon slecht zal gaan spreekt het best uit de besomming bij de verpachting gemaakt in dit en het vorige jaar. Te Nijkerk werd voor drie boom gaarden gemaakt f80, f70 en f4. Dezelfde boomgaarden brachten het vorige jaar respectievelijk f70, f488 en f310 op. Door verkeerde lectuur. Onlangs kreeg, naar de Meyerijsehe Crt. vertelt, een weduwe te Woensel bezoek van een 13-jarigen jongen, die uitdrukkelijk verklaarde haar alleen te moeten spreken. Ze gaf gehoor aan zijn verzoek en de jongen overhandigde haar een briefje, wat tot grooteontsteltenis van mevrouw niets meer of minder bleek te zijn dan een brandbrief. De geadresseerde werd in degebruike- lijke termen verzocht 100 gulden te geven en wel verdeeld als volgt5 bankbiljetten van 10 gulden en 2 van 25 gulden. In geval bet niet geschiedde, zou zij binnen twee dagen een lijk zijn. Nog werd bericht dat de bode geen deel uitmaakte van «onze bende", doch ge heel onschuldig was. Toen mevrouw de honderd guldon maar niet zoo dadelijk wilde geven, vei- klaarde de jongen den briefte moeten terug hebben, maar dit werd geweigerd en met behulp van dit schrijven werd de knaap dan ook spoedig ontdekt, doordat het hoofd der school in het schrift de hand herkende vae een zijner leerlingen. Nadat de maréebaussoe den knaap verhoord had, bij welk verhoor bij bekende den brief te hebben ge schreven, en nog even een onderlinge bespreking hield, had het ventje zijn heil in de vlucht gezocht. De vader verklaart, dat de jongen zoo dol graag die nieuwe deiective- romannetjes las, van moorden, branden, enz., van de Wilson's en andere «groot- heden« in de wereld der misdadigers. Ook had hij al verschillende keeren gezegd naar zee te willen, verzot als de jongen schijnt te zijn op een avontuurlijk leven. Het model van den (opeen blad uiteen schoolcahier geschreven) brandbrief bad hij uit een dergelijk boekje gehaald het epistel was maar vijf regels groot en de jeugdige avonturier had zijn hand er volstrekt niet om verdraaid. De «brandbriefschrijver" is nog altijd op den loop. Tegen het lastige snurken is een eenvoudig, onschadelijk middel: een elastiekje, als in de boekwinkels bij het inpakken wordt gebruikt, wordt over het hoofd en onder de kin gespan nen, zoodat de onderkaak, als hij naar beneden wil vallen, wordt vastgehouden. Het elastiekje is te dun, om te kunnen hinderen. In Bückow (Zwitserland) leden laatst 11 personen aan typhus tengevolge van het gebruik van ongekookte melk. De melkerij welke de oorzaak was, werd ontdekt en de ziekte werd gestuit. Kookt dus uw melk 1 Drink geen melk in een lange teug, de door het maagzuur gestremde melk ligt dan als een brok in de maag. Bij langzaam drinken kan de maag de kleine hoeveelheden gemakkelijk ver teren. Het vormen van maagslijm gaat meestal gepaard rnet moeilijke vertering. Wie er last van heeft, drinke af en toe wat water. Ook een aftreksel van pepermuntkruid is goedeen half gram in kokend water, dagelijks een kopje van dezen afgekoelden drank. Een huismiddel tegen maagzwakte is 't ge bruik van zwarte bessenafgeriste bessen late men aftrekken, dit aftreksel bewaart men tegen bederf. Dagelijks, gedurende 14 dagen drinke men een likeurglaasje hiervan.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2