NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. PAK-ME-MEE Maskerade-Nummer No. 53 Zaterdag 2 Juli 1910 Negen-en-dertigste j aargaug. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG a s a EEaa a a a a a DE WEEK. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend, öroote letters en vignetten naar plaatsruimte. Met het eerstvolgend nummer begint het nieuwe kwartaal van den tweeden jaargang, van het Geillustreerd weekblad P.M.M., dat als premie bij ons blad verkrijgbaar wordt gesteld. Nieuwe abonné's, die deze actu- eele illustratie geregeld wen- schen te ontvangen, ontvangen grates, zoolang de voorraad strekt, het zooeven verschenen bevattende niet minder dan 54 goed- gsslaagdc illustraties, in den handel 10 Cents kostende. Ondergeteekende wenscht zich te abonneeren op de Nieuwe Amers foortsche Courant met gratis Bijblad "PAK-ME-MEE". Woonplaats Naam. 30 Juni. Bij afwezigheid van harten verove rende tenors en barytons der Fransche Opeia (de eerstgenoemden zijn de ware Caesar's in deze, die (echt hebben het «veni vidi vici» in hun blazoen te voeren!); ter afwisseling van Scheve- ningsche en andere pbilharmonie, is zoo'n Rijswijksch moordsensatiepro- ces voor de dames der Hofstad een heerlijk buitenkansje!... Dal zij haar twaalfuurtje meenemen om geen se conde vai: het interessant pikante te verliezen: wie zal 't verwonderen!... Ik heb gelegenheid gehad, nu en dan, vergelijkingen te maken tusschen de «psychologie» onzer groote steden en ik heb punten van zeer belangrijk verschil opgemerkt. Men moet in de stad zijn, waar eenmaal gedweept werd met de Eline Vere's; waar szielsont- leding» een altijd dankbaar onderwerp van gesprek vormt; waar ontelbare «onbegrepen» schepsels ronddolen, die in 't allerdiepst van bun gemoedsleven onduldbare smarten van verbeten liefde, van vernietigde illusiën lijden, de martelaars en martelaressen, op wier gelaatstrekken men niets van dit alles vermag te lezen... Men moet in de Hofstad zijn om, voor zoo'n Rijs wijksch drama, je ware, vurige belang stelling te vinden... En wel wil ik eerlijk bekennen, mijn hart vast te houden van angst en bezorgdheid, wanneer ik denk aan de gevolgen, die het be peinzen der bijzondei heden van dit Romeo- en Juliageval (waarbij de on gelukkige Romeo slechts één voet in het bootje zette, dat over de Lethe voert, doch weer terug moest keeren in het Rijk der voorshands nog leven denl kan hebben- Want wij leven in dagen, dewelke sterke hersens en wel geëquiiibreerd gemoedsleven dringend noodig maken! Vroeger mocht 't eens gebeuren, dat een jongen, die door kapitein Marryatt en de padvinders uit «the far West" van de wijs was geraakt, op Woensdagsche of Zaterdagsche middag-tochtjes ijsselijke plannen be raamde met de vrinden... Vluchten, de banden van schoollucht verbreken (niet die van de streng-vei boden neutraliteit, o mr. C. de Vries, o heer Ossendorp I De gewone, ouder- wetsche, eenmaal onmisbaar geoor deelde, gelijk plak, strafwerk, met ezelskap te-pronk zitten, schoolblijven, e. z. m.), voorts: roover, vrijbuiter worden.. Edelmoedige struik- ofzee- roover, ziet-ge. Die den rijkaard «ont- last« van een goudbuidel, doch den arme koestert, helpt... Zoo'n nobele, puik-patente monsieur Cartouche, die immers met levensgevaar kinderen uit de vlammen redde, om straks, zonder eenige scrupule, iemand uit te schudden met of zonder behulp van pistool en dolk.. Ziet-ge, zoo'n Era Diavolo wilden wij, jongens, wor den. Alles was gereed. Ónze spaarpot tot den bodem geleegd: met z'n drieën hadden wij om en bij den daalder. Niet te veel voor reis en voorbereiding. Doch de rest dachten wij er-bij... 's Nachts lagen wij te denken aan het vreeselijke, dat kwam... 't Gebeurde dat wij soms wel een half uur na bedtijd insliepen. En het eind der historie was dat we, na alle boeien te hebben verbroken, met de «beschaafde maatschappij" voor altijd te hebben afgerekend, 't misschien wel tot Aalsmeer, of tot Rijswijk, of tot Delftshaven, op z'n hoogst Dordt brachten, naar gelang van het punt, vanwaar we gevlucht waren... Wat daarna kwam; ik zwijg er liever over. Ik zie, met geestesoog, door vergramde vadeihand in de vlammen geworpen Aimard-romans; eenige dagen van pijn lijke sensatiën in lichaamsdeelen, die een beschaafd mensch slechts aan duidt, en die, in zoo'n geval, mikpunt waren van zekere «exemplaire cor rectie". Och neen, uit deze knapen zullen niet gegroeid zijn de leden van «trio's" de Willem Roos' e. c., die zich toch wel kostelijk moeten amu seeren over de matelooze naieveteit van zeer-geleerde menschen, die zij tot 't eind hunner dagen kunnen fop pen... Die hen, na elk inbraakje, zoodra ze gesnapt worden, weer terugzenden naar een «sanatorium", waar men de heeren vertroetelt; onontvankelijk is voor eenig wantrouwen in het wasch- echte van hun geestesstoornis; hen vrije lijk laat rond wandelen in en bij Casiricum of andere dorpjes... O, de boevenklucht, geschreven door een Roos, een Rosier, of wien ook van de wijdvertakte bende.. O, de satire, op deze dingen, gewrocht door de hand van een dezer leepen, dezer genialen... Een goudmijn, uit komst, redding, voor iedere tooneel- directie, lederen impressario, in en buiten stille-moesson in Plankenland... Middel voor eene Carola van Dommelen, om de ontijdig-ingetreden ebbe, welke haar plannen verwoestte, in vloed te veranderen... In overweelderigen goud stroom Tegenwoordig is, meen ik wel kapitein Marryatt zoowel als Aimard op den achtergrond geraakt. Hoe 't met Jules Verne staat is me niet volkomen duidelijk. De komeet-periode zal misschien kapitein Hector Ser- vadac, de duikbooten zijn collega Nemo, (van 20.000 mijlen onder zee), de aviatiek allicht «vijf weken in een luchtballon® e. d. weer in de mode hebben gebracht. Overigens: is Sherlock Holmes en wie aan hem geestelijk verwant zijn «a l'ordre du jour«. De gevolgen van dergelijke «spannende® lectuur kan men nu en dan uit het «Gemengd Nieuws® van binnen- en buitenland- sche bladen putten. Sakkerloot, de kunst om zoo'n speurder, die er een soort van «vijfde zintuig® op-na houdt, een vlieg af te vangen!... Zeker, ook in de Holmes-moraal eindigt de snoodheid met onderspit-delven. Hoe 't ook loopt of draait, hetzij, al dan niet, de schimmen van in treinen of studeerkamers vermoorde erfooms een handje helpen, uitkomen zal het misdrijf. En dan is dezesloops-revol ver, allermodernst-kaliber, óf een bliksemtrein, met 110 K. M. vaart voortijlend over de leêge vlakte, door gaans het werktuig, dat de beleedigde rechtsorde op den misdadiger wreekt. Doch welke wonderen van vernuft spreidt, vóór 't zoover komt, niet de in weelde badende «gentleman» ten loon, die een getal schurkenstreken op z'n kerfstok heeft om een Traup- mann te doen sidderen I... Voor zwakke hersens met veel fantasie van ongezonde soort is dat het groote, zeer beden kelijke kwaad. In plaats van dames, die 't zoo heer lijk vinden om urenlang te hooren van die hopelooze liefde tusschen den jonk man en de dame te Rijswijk, die den rampzalige 26-jarige reeds maken tot held van vele droomen en in kwij nende afzondering doorleefde bespie geling... waarin tranen worden gestort van medelijden met eigen onbegrepen, groot leed... zielefoltering In de plaats daarvan zou ik wel een stuk of wat ouders zoo'n terechtzitting willen doen bijwonen. Vaders en moeders, die er uit kunnen leeren wat 't beduidt om, door elleqdig vertroetelen, bederven, toegeven, 'alle wilskracht, elke macht tot zelfbedwang te verstikken in de jonge zielouders, die vervolgens zoo'n knaap midden in het leven zetten, voorzien van geld, hij dierit z'n stand op te houden, ziet u!, die dan theorieën gaan verkondigen van: op eigen wieken drjjven, het leven leeren kennen, met schaê en schande wijzer worden.Uit onverstand, uit ellendige gemakzucht, omdat ze naar tjunrje vergaderingen, congressen, jours, avdVi'd}es, concerten, lezingen, tochtjes, reisjes, interessante lectuur moeten; wijl ze zich immers niet aan hunne «sociale plichten» kunnen onttrekken... O, de geweteuloozen Zij bouwen for tuintjes voor de schavuiten van allerlei slag, voor de woekeraars, de gauw dieven, de speelholbazen, de hande laars in blanke slavinnen, de schurken van menig wedren- of ander sport veld... voor de ontelbare boeven van allerlei soort, uiterlijk, voorkomen, tiucs, methode, die, in onze dagen, op den loer liggen om menschen, van wie bijna het gansche leven nog moet doorgemaakt worden, te ontzenu wen, te ru'ineeren, tot schipbreukeling der maatschappij te maken, nog vóór dat ze het ruime sop hebben bereikt, waar de echte, moeielijke stuurmans kunst eerst moet worden toegepast. De Rijswijksche tragedie is eene huiveringwekkende illustratie van deze toestanden onzer dagen. De gevallen, waarin wilszwakken, karakterloozen te-gronde gaan, zijn eiken dag aan te wijzen... Komt er een doodend pistool schot, een rechtsgeding, bij te-pas, dan maakt het geval meer gedruisch dan hondeid andere, die zonder publiek 18) dook -A~ T. IDu.c:b.a,tea,ii. "De goede schutters moeten met een buks, de anderen met een revolver gewapend worden; voor een en ander is reeds gezorgd, althans behoeft gij U daar het hoofd niet mee te breken, zoomin als met het sein7uurwerk en een kleine hoeveelheid dynamiet, die wij noodig zullen hebben." "Hebt U dat alles gereed?*' "Alles, en wel in een toestand waarin het onmiddelijk kan worden gebezigd, zoodat wij daaromtrent geen zorg be hoeven te hebben." "Dan hebt ge uw tijd uitmuntend besteed kapitein." "Vindt ge? Maar mag ik nn ook wel iets aan uw eigen oordeel over laten bij voorbeeld, de zorg voor levensmiddelen, de keus uwer kleeding, en het aanschaffen van eenige ver bandmiddelen "Wel zeker. Maar hoelang, denkt U wel, zal die geschiedenis duren?' iiJa, hoe korter hoe liever mijn waarde, doch reken maar op den ge- heelen zomer." »Dat zal geld kosten veel geld kapitein; en als de zaken der oude lui stilstaan, zal er door de meesten van ons zuinigheid moeten betracht worden. 'T zal bovendien de vraag zijn, of men ons geld zal kunnen zenden, al wilde men." "Geld zal er genoeg wezen, laat U dat geen zorg haren, ook daarover ben ik aan het onderhandelen; de beide eerste maanden zal het vertrouw ik toch niet noodig zijn, wel?" "Neen, zoo nauw steekt het niet, maar een half jaar is te lang." "Ik kan U wijders nog aanbevelen, vooral geen noodige kleinigheden te vergeten, want het gemis daarvan, kan U een groote teleurstelling berokke nen; laat uw oppasser daarin voorzien, die weet beter dan gij, wat ge noodig hebt." «Uitmuntend Hein is een wakkere bol, ik zal hem meenemen." «Heeft hij in het leger gediend?" »Hij staat bij de rustende. Behalve tegen de werking van alcohol is hij tegen alles bestand, ik houd hem voor kogelvrij." «Nu, die kan U van dienst zijn; ieder zorge overigens voor zich zelve wij kunnen geen sleep van oppassers meenemen." "Den mijne uitgezonderd, hij zal dan ons allen bedienen, 't is een soort factotum. En nu, de verzamelplaats kapitein "In den omtrek van Barneveld." «Gij wilt mij toch niet als van Schaffe- laar van den toren laten springen, ik moet eerlijk bekennen,dat gaat buiten mijn boekje." "Dat zou in uw geval ook geen nut hebben. Wij mogen zelfs den bekenden toren niet naderen, op geen kwart uur afstands, want binnen drie iï vier dagen is het dorp door vijandelijke ruiterijbezet. "Als dat zeker is, zou ik wel de lust hebben, den toren zelve te laten springen." «Dat zouden wij alleen dkn mogen doen, als het dorp door de bevolking ontruimd werdgeen ruw geweld ple gen, waar het geen nut heeft of de bewoners kan schaden, denk er aan, mijne heeren." nis nu alles door ods besproken kapitein "Voor zoover noodig ja. Gij hebt thans hoop ik begrepen, dat ons doel eenig en alleen moet wezenHet vervoer langs de spoorwegen onveilig maken. Dit is nu wel is waar niet datgene wat onze vriend Daan, in zijn gloeienden ijver, al zoo wilde ondernemen, doch mijne vrienden, het romantische komt van zelf, zorgt gij slechts voor het praktische deel onzer taak, en vooral, bezint eer gij begint, want gij hebt slechts één leven te verliezon, vergeet niet, U dat bij gelegenheid te her inneren. Morgen middag wacht ik U verder te kunnen mededeelen wan neer wij zullen vertrekken." Na deze woorden namen de vrien den afscheid van den kapitein. HOOFDSTUK V. Den morgen, volgende op den dag, waarop de aanvoerder der vrijschutters zijn plan had blootgelegd, hield een eenvoudig huurrijtuig voor Edmonds woning stil. Een oogenblik later werd het portier geopend en steeg een be jaard heer uit de koets. Het was een klein, net gekleed man, met een goedige gelaatsuitdrukking, die onmiddelijk voor hem innam. Na zich, door een aan de dienst bode gerichte vraag, overtuigd te hebben, dat meneer van Rodenburg te huis was, liet hij zich de trap wijzen, klom naar boven en trad, na tweemaal te vergeefs te hebben aan geklopt, de kamer binnen, waarEdmond peinzende over een kaart gebogen, te midden zijner wanordelijk door het vertrek verspreide garderobe, zat. De jonge man had den bezoeker echter nauwelijks bemerkt of hij sprong op, strekte beide handen naar hem uit en riep verheugd: "Dag oom I beste, goede oom, komt U mij nog eens bezoeken, voor ik de reis aanneem? mijn brief reeds ont vangen "Zeker, zeker, maar wat een uit stalling houdt gij hier «Ik was juist bezig een keus te doen uit mijne kleeding. Daar zijn zooveel dingen bij, doch waarvan ik toch ongaarne verstoken zou zijn, dat het mij niet mogelijk is een uitrusting saam te stellen, die aan de eischen voldoet. In mijn wanhoop heb ik afleiding gezocht in 't hestudeeren van het terrein." »Gij zult alzoo vrijschutter worden, niet waar? Nu, ik kan je er niet van

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1