NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. BINNENLAND. No. 58 Woensdag 20 Juli 1910 Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. Steniaweg ZEIST. FEUILLETON. DE INVASIE DER DÜITSCHERS. _A_. T. nD'u.cliatea.ia.. Amersfoortsctie Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 57. Telephoonno. 09. ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De 5Ü0 gedenkdag van den slag bij Grunwald, waarin de Polen, onder Ko ning Jagiello, een schitterende over winning op de Duitsche ridderschap behaalden, is te Krakau feestelijk ge vierd met de onthulling van een monu ment, welke door ongeveei 150,000 menschen werd bijgewoond, onder wie vele Polen in prachtige nationale costu mes. vertegenwoordigers van allerlei Slavische landen, enz. Bij het begin der plechtigheid werd door een groot koor het lied »Boga rodzicat. gezongen (hetwelk de Poolsche lidders zongen als zij ten strijde trokken) Dat lied werd door alle.aanwezigen blootshoofds aangehoord en na de onthulling en de redevoeringen kwam er geen einde aan het gejuich. Ten slotte werd het nationale lied: «Nog is Polen niet ver!oren« gezongen. Voorts zijri er feestelijke bijeenkom sten gehouden, een gala-voorstelling in den scbouwbuig en een nachtelijk feest op de Weiehsel tot besluit. Den volgenden dag werden er groote gymnastiek- en andere wedstiijden ge houden. De vermaarde schrijver Sienkiewicz had in een schrijven zijn landgenooten vermaand, het feest vooral riiet te ontwijden door anti-Pruisische betoo gingen en aan die vermaning is gehoor gegeven. Ter gelegenheid van het herden kingsfeest zjjn onder alle Polen in- schiijvingen geopend len behoeve van nationale Poolsche volksscholen. Onweer. Niet alleen Amsterdam en den Haag werd Maandag door een ontzettend onweder bezocht, uit verschillende plaatsen in Duitscblatid wordt even eens melding gemaakt van zware on- weders die Zondagavond of in den nacht van Zondag op Maandag voor kwamen. Dortmund werd in den nacht van Zondag op Maandag door een overstrooming geteisterd, een hevig onweer met zwaren regen zette de straten op sommige plaatsen een voet en meer onder water. Kelders en laaggelegen woningen stroomden onder. Den geheelen nacht was de.brandweer bezig met reddingswerk. In een der hoofdstraten sprong de waterleiding, wat den toestand nog verergerde. Uit Heidelberg komt het bericht, dat Zaterdag, na de verlichting van het slot bij gelegenheid van de Dies viering door liet korps Suevia, een hevig onweer losbarstie; de duizen den, die aan de overzijde varr den Neckar de verlichting aanschouwd hadden, vluchllen naar de oude Neekar- brug, waar een paniek ontstond, waarbij eenige kinderen werden dood gedrukt. Tal van kinderen en vol wassenen zijn vermist. Een der ver- sieide booten, waarin 250 leden van het congres der papiei handelaars waren, geraakte in de duisternis in verkeerd vaarwater slechts metgioote moeite konden de inzittenden worden gered. tri den omtrek van Heidelberg is gioote schade aangerichthet geheele Beneden Neckardal is verwoest. Ook uit andere plaatsen komen berichten van ontzettende onweders en zware stortregens. liet lusectarium op ile Brusselache Tentoonstelling. Het insectarium in een der koepels van de Levensverzekeringmaatschappij «Utrecht» in deri Hollandschen tuin heeft zich reeds vele vrienden gemaakt, die trouw bun bezoeken herhalen. Evenals in het Amsterdamsche insec tarium komen dagelijks onderwijzers met leerlingen om er het belangwek kende insectenleven gade te slaan. In tegenstelling met andere inzendingen op de tentoonstelling, die van den openingsdag tot de sluiting onver anderd blijven, vindt men hier dage lijks iets anders. Heden ziet men donkere rupsen gulzig brandnetelblaren eten, na een paar dagen zijn ze in goudgevlekte poppen veranderd en weer twee weken verder zijn het bonte kapellen geworden. Verscheidene insectensoorten, die in 't begin van de tentoonstelling aan wezig waren, zijn van het tooneel verdwenen; ze hebben haar gedaante verwisseling in het insectarium dooiloopen. Zoo bijvoorbeeld de non- i upsen en de pijnboomspinners, zij zijn rups geweest, poppen geworden en als vlinders gestorven. Deze soorten zijn reeds door andere vervangen. De fraaiste zomervlinders laten zich nu bewonderen, zooals de schitterende weerschijnvlinders, de aristocratische koningsmantels, de kleurige kornn- ginnepages. Spoedig komen de bonte pauwoogvlinders uit en de atalanta's met het jaartal 1881 op de vleugels. De vliegende herten, onze grootste inheemsche kevers, leveren gevechten op leven en dood, de mierenleeuwen zitten te loeren in hun verradelijke valkuilen, de poppenroovers in hun gouden wapenrustingen zoeken naar buit, de sabelsprinkhanen zullen ons spoedig op hun muziek vergasten, de lepetakrupsen hebben de klimop- takjes opgevolgd, ze verstaan evengoed, zoo niet beter, de kunst van zich te vermommen als de exotische wande lende. takken in de mierennesten wor den dagelijks jonge mieren geboren, de larven worden in de kindei kamers verpleegd, of de kindermeisjes dragen ze mee op de wandeling, de dooden worden naar het kerktiof gebracht de spinnende watertorren hebben eier- nestjes gemaakt, de libellenlarven staan gereed haar grijptangen uit te slaan naar een wormpje of larfjede larven van kokerjulleis scharrelen in haar vreemd costuum van stengeltjes blaad jes en schelpjes door het water. In den loop van deze maand wordt in het insectarium nog een toonkas met honigbijen geplaatst, die dagelijks een uurtje wordt geopend, zoodat men door een glasruit heen het kunstige en nijvere bedrijf van deze diertjes kan gadeslaan, zonder gevaar te loopen door geheel Nederland. Levering deiverschillende gewassen tegen BILLIJKE PRIJZEN. op minder aangename wijze met hun angels kennis te rnaken. Te Luzern zal aanstaanden Zater dag een geregelde luchtvaartdienst worden geopend, voor hetmakerivan tochtjes per luchtschip door het gebergte ongeveer een uur lang om van boven af de heerlijke omgeving derschoone stad aan het Vierwaldstatter meer te bewonderen. Een Fransche maatschappij heeft voor den tijd van 15 jaren een terrein gehuurd voor een luchtvaartpark en daar een hallonloods gebouwd. Dat terrein ligt aan liet meer, tegenover de promenade met de groote hotels Schweizerhof, National, Palace, enz. Er zullen twee ballons ter beschik king zijn voor de tochten, de Ville de Lucerne No. 1 en de Ville de Lucerne No. 2. Het zal nu te bezien staan of, na de veleluchtschipongelukkenderlaatsie dagen bet aantal passagiers te Luzern zoo groot zal zijn als men verwacht. Een «Damocles-werksiaking" noemt de «Malrna de spoorwegstaking, die nog steeds in Frankijjk dreigt, in dezen tijd van vacanties en pleizicr- reizen. De staking hangt ook inderdaad bet publiek als een Damocles-zwaard aan een dunnen draad boven ;het hoofd. Het bestuur van den Bond van spoorwegpersoneel heeft nu, na een langdurige vergadering, een besluit aangenomen, waarbij de beslissing omtrent hel afkondigen van de werk staking geheel in handen van hel stakingscomité wordt gesteld. Het comité moet het geschikste oogenblik kiezen; rnaar er wordt aangedrongen dat het zoo spoedig mogelijk zal ge schieden. Zoo wil de Bond de beleediging wreken, die hem werd aangedaan door de hooghartige weigering der spoor wegdirecties om te onderhandelen met het nationaal syndicaat der spoorweg beambten. Het in September le verwachten bezoek van den Koning en de Koningin der Belgen zal gebracht worden in de dagen na de opening van de nieuwe zitting der Staten Generaal door de Koningin. Het vertrek van het Koninklijk Gezin van bet Loo naar Soestdijk voor het tiendaagsch verblijf bij do Koningin-Moeder is vastgesteld op 30 Juli. Het Alg. Ned. Verbond en het be zoek van Prins Hendrik aan Indie. De groep Nederl. Indië van het Algemeen Nederlandse!) Vei bond heeft bet volgende antwoord ontvangen op het verzoekschrift aan H. M. de Koningin in zake de komst van den Prins der Nederlanden. «Voldoende aan de bevelen van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het Bestuur der Groep Nederlandsch Indië van bet Algemeen Nederlandsch Verbond te Batavia, dat de gevoelens van Vaderlands liefde en aannarikelijkheid aan Hoogst- derzelver peisoon, welke ten grondslag lisgen aan het Harer Majesteit aanse- 21) DOOR ('Volstrekt niet onmogelijk papa. In drie of vier dagen kunnen de vijande lijke cavalerie en bereden artillerie vóór onze linie staan. Gisteravond trokken twee regimenten onzer hu zaren hier door. Indien het dezen ge lukt, hen eenigen tijd tegen te houden, zal het mogelijk overmorgen worden voor wij de eerste schoten zullen hooren, maar ik herhaal, meer dan drie, hoog stens vier dagen zal het niet duren of zij zijn er.» «Maar dan zijn wij immers nog niet gereed hen te ontvangen.» "Geen nood, men is op alles voor bereid en heeft zich in de laatste jaren door manoeuvres geoefend, hoe bij zoo'n gelegenheid te handelen. Al zijn wij Hollanders een weinig aan den slape- rigen kant, als de vijand meent ons te zullen verrassen, heeft hij buiten de bekwaamheid onzer officieren ge rekend, die het, dank zij der voor treffelijke opleiding en den hoogen eischen welke men stelt met de beste, uit Europa kunnen opnemen. Om een lief ding zou ik echter wel willen, dat zij een paar dagen langer onder weg bleven, opdat wij tijd zouden winnen voor het opruimen van het terrein om en tusschen de forten. Stel u eens voor, dat al wat zich binnen een kring van duizend meter rondom ieder fort bevindt, hetzij bos- schen, boomgaarden, hakhout, en die onafzienbare rijen knotwilgen, welke zich overal langs de slooten bevinden dat alles zeg ik, moet gekapt worden, om niet eens te spreken van huizen en bruggen, die afgebroken, spoorweg- dijken, die met den grond gelijk ge maakt moeten worden en zoo meer dan behoef ik u niet te zeggen, al werken er ook op dit oogenblik meer dan tienduizend man aan, dat men toch niet in een paar dagen gereed kan komen, j a, misschien zelfs in geen acht. ('Binnen drie dagen voor de linie,» herhaalde oom Willibald bij zich zeiven, en vervolgens luid: »Ik kan niet zeg gen, dat uwe mededeeling mij bizonder prettig stemt; ik gevoel er mij niet geruster door. Heden nacht aan het spoorwegstation, hij het aanschouwen van al die drukte, kreeg ik al zoo'n onbestemde gewaarwording van 'n enfin, laat ik er maar rond voor uit komen, ik werd bang, zenuw achtig, iets, dat mij in mijn zestig jarigen levensloop zoo waar nog nooit overkomen is.» ('Kom oom! nu geloof ik dat u over drijft. Waarom zoudt u bevreesd zijn?» elk weet het niet jongen. Eenmensch is niet altijd in staat zich rekenschap te geven van zijne aandoeningen, 't Is niet zoozeer persoonlijke vrees, die mij drukt, dan wel de onzekerheid hoe dit alles zal afloopen. De mogelijkheid eeDer paniek, de plotseling overweldi gende en verlammende schrik, dien ik veronderstel, dat de tijding »de vijand is reeds tot in de nabijheid van Utrecht genaderd» in het land verspreiden en hen die aan het hoofd staan meeslepen zal dat alles maakt mij angstig.» "Komaan, dat zal zoo'n vaart niet loopen waarde heer. De vijandelijke cavalerie zooals u weet, is op zichzelve weinig gevaarlijk; zoodra die heeren kennis hebben gemaakt met het snel vuur onzer infanterie, zullen zij wel op een eerbiedigen afstand blijven; als onze troepen maar in tijds terug trekken oestaat er volstrekt geen on middellijk gevaar.» elk wenseh van harte, dat het zoo zijintusschen, nu ik u voor uw ver trek nog eens de hand gedrukt heb, en weet hoe de zakenstaanmijnjongen, zal het raadzaam zijn dat ik zoo spoedig mogelijk naar huis terugkeer, anders loop ik gevaar; dat langs den spoor weg het partikulier vervoer geheel gestaakt wordt.» «Ik vrees, dat u toch reeds groote moeite zult hebben oom, langs dien weg naar Amsterdam terug te keeren, en een rijtuig zult u ook bezwaarlijk kunnen krijgen, daar alle paarden die slechts eenigszins bruikbaar waren, reeds gister voor het leger aangekocht zijn maar wij zullen zien elk weet raad mijn waarde, laat het maar aan mijn over;» viel Daan zijn vriend in de rede. "Binnen een kwar tier ben ik terug met een rijtuig, dan kan mijnheer eerst naar het station rijden, en zoo er geen gelegenheid is van den spoortrein gebruik te maken, stapt u weer in, en laat u op ouder- wetsche manier naar Amsterdam bren gen ik zal zorgen, dat men daarop voorbereid is en nu adieutot straks. Onder deze woorden was Daan opge staan en begaf zich naar zijne kamer. Een oogenblik later hoorde men hem de trap afstommelen en het huis ver laten, waarop hij weldra om den hoek der straat verdween. "Fameus bij de hand, die vriend van je, Edmond!» »Ja oom, een fideele jongen; hij is onmiddellijk gereed iemand te helpen, weet altijd en voor alles raad.» «Dat zal te pas komen, als gij lieden daar op de heide zwerft; stel u toch vooral niet noodeloos bloot en begeef je in geen gevaar, waar dat niet be paald vereischt wordt.» "Maak u niet bezorgd over mij, oom.» »Ja, ja, ik weet wel hoe dat gaat, als er zoo eenige jonge heethoofden bij elkander zijn een ieder wil haantje de voorste wezen, en in plaats van nuttig te zijn voor het land zondt ge slechts het aantal gewonden ver meerderen, indien u althans geen erger lot te beurt viel. Niet, dat ge achteraf blijven moet, maar evenmin noodeloos in gevaar hoor.» "Neen, oom, ik beloof u, dat ik voorzichtig zal wezen.» »En nu, wat Bertha betreft, mijn jongen, denk niet meer aan dat meisje, het lot heeft haar niet voor u bes'emd. Gij begrijpt wel, dat haar vader slechts door den grootsten nood gedrongen,

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1