Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. boden verzoekschrift van den 18den Augustus op prijs worden gesteld en dat Hare Majesteit, op het tijdstip, waarop Hoogstderzelve het oogenblik gekomen acht, om, in overleg met Zjjne Koninklijke Hoogheid den Prins der Nederlanden, het initiatief te nemen tot een bezoek van Zijne Konink lijke Hoogheid aan Nederlandsch-Indië, gaarne rekening zal houden met de Harer Majesteit kenbaar gemaakte wenschen." De Particuliere Secretaris van H. M. de Koningin (w.g.) F. M. L. Van Geen. 2 Augustus te Itaarn. Ter gelegenheid van den ver jaardag van H. M. de Koningin-Moeder, Ambachtsvrouwe van Baarn, zullen in het dorp enkele der voornaamste straten door de bewoners worden ver sierd en verlicht. Van gemeentewege zal op het Brinkplein eene versiering worden aangebracht, terwijl aldaar 's avonds eene illuminatie zal plaats hebben en een concert zal worden gegeven. Des middags wordt op een terrein nabij de gedenknaald van Waterloo het reeds gemelde concours hippique gehouden. Nederlands onzijdigheid bij een strijd op de Noordzee. In zijn «Brieven over Marine-Beheer» tracht de oud-Minister van Marine W. J. Cohen Stuart wat kalmte te brengen in de opwinding van velen over de vraag, of wij toch niet wat haast be- hooren te maken met onze kustver dediging, daar wij anders als neutrale mogendheid van slechte conditiezouden worden bij het gebeurlijk uitbreken van een oorlog tusschen Duitscbland en Engeland. Vooreerst doet hij opmerken, dat «kustverdediging» een oneigenlijk woord is en vervangen kan worden door haven verdediging. Welnu, als straks die verdediging aan de orde zal komen, hoopt de schrijver, dat men zich bij de beoordeeling van het geen voor de verdediging onzer zee gaten noodig is, niet door overdreven beduchtheid voor een bezetticg van ons land aan de zeezijde zal laten leiden. Noch Duitscbland noch Enge land zullen er spoedig toe overgaan onze havens te bezetten. Vooreerst bestaat voor dat aanloopen onzer havens geen noodzaak, daar de par tijen dicht genoeg bij eigen havens zijn, maar bovendien zou dat binnen.- loopen met zeer bijzondere gevaren gepaard gaan en de kans om er weer uit te komen, niet groot wezen. De schrijver komt tot de slotsom dat, mits onze regeering de haar ten dienste staande middelen rnet vast beraden hand gebruikt, een strijd tus schen machtige naburen geen bizon- dere gevaren voor onze kust en havens medebrengt. De nieuwe tariefwetteu. De «Tel.» meldt: De volgende week zal aan het departement van financiën onder toe zicht van den heer Slotemaker de laatste hand aan bet ontwerp tarief- wetten worden gelegd. Daarna zal het zoo spoedig mogelijk den Baad van State worden aangeboden. Aan het ministerie van financiën hoopt men, dat Maart, uiterlijk April 1911, de openbare behandeling van het nieuwe tarief zal kunnen plaats hebben. De grondslag van het nieuwe tarief is gebassseerd op bescherming van den nationalen arbeid. De mogelijk- die geldelijke hulp van zijn neef aan vaard heeft; dat het den ouden man zeer hard moet gevallen zijn, en 't hem duchtig tegen de borst stuit, op geen enkele wijze, die verplichting te kunnen aflossen. Mocht Harten nu binnen kort op dat huwelijk terugkomen, en dat zal hij ongetwijfeld, als wij het geluk hebben, dat de oorlog spoedig achter den rug is, dan zou dit mijn armen vriend van een groote zorg bevrijden, terwijl het tevens den schijn kon heb ben, alsof hij, met in deze verbintenis toe te stemmen, zijne verplichting aan den notaris vereffent. Beroof hem niet van dat eenige middel, waardoor hij zijne eer kan redden, zij het ook slechts in zijne verbeelding. Breng gij dit offer Edmond, het zal u nimmer be rouwen." "O! oom, als gij wist wat ge van mij vergthoe moeilijk reeds de ge dachte mij valt, haar te moetenderven." "Denk aan den toestand van haar vader Edmond denk aan de zorgen, die den man op zijn ouden dag kwel len, zorgen welke gij thans nog ver meerderen wilt, terwijl gij die, door van Bertha af te zien verlichten kunt! bedenk dat het hard valt, op zijn ouden dag het genadebrood zijner heid wordt er door geschapen, de Nederlandsche uitvoerproducten niet zonder eenige kans op represaille maatregelen onzerzijds, door bet buiten land abnormaal boog te te doen be lasten. Waar onze regeering tot heden op dit terrein tegenover het buitenland geheel weerloos stond, zal zij, komt de in het ontwerp voorkomende be paling ongewijzigd tot stand, even tuele belasting van onze uitvoer artikelen in bet buitenland met verhooging van het tarief op de ingevoerde artikelen van de betrokken natie kunnen beantwoorden. Geraamd wordt, dat het nieuwe tarief, tot stand gekomen overeenkomstig dit ontwerp, 10 a 11 millioen méér dan het tegen woordig vigeerende zal opbrengen. In 't ontwerp wordt ook de eind beslissing over 't al of niet belastbare van dubieuse artikelen aan den minister onttrokken en in handen gesteld van een tariefcommissie, saamgesteld uit deskundigen op handels-en industrie gebied. Bestrijding der Werkeloosheid. Door de Nationale Vereeniging tegen de Werkloosheid, opgericht met de bedoeling alle vereenigingen en per sonen, welke de bestrijding der werk loosheid ter harte gaat, te vereenigen en te doen samen wei ken, zijn in verschillende gemeenten van ons land circulaires verspreid, waarin zij een beroep doet op alle welgezinde Neder landers, die haar werk willen steunen. Zjj stelt het lidmaatschap niet alleen open voorinstellingen of vereenigingen, doch ook voor particulieren. Dejaar- lijksche contributie bedraagt slechts fl. Wie als lid wenscht toe te treden, kan zich aanmelden aan het secreta riaat der vereeniging, Vossiusstraat 37. Amsterdam. Wijziging Woningwet. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan Gedeputeerde Staten en aan meestal twee gemeentebesturen in elke provincie, om advies gezonden een ontwerp tot wijziging van de woningwet, voor zoover die wijzigingen den minister noodzakelijk voorkwamen. Zij behelzen in hoofdzaak het volgende: Verzoeken om vergunning voor bouw of bewoning worden soms op de lange baan geschoven. B. en W. zullen nu moeten beslissen binnen twee maanden. Neemt de Raad in beroep een on wettig besluit, dan zullen B. en W. na vernietiging door de Kroon op nieuw uitspraak moeten doen, over eenkomstig de Koninklijke beslissing. De aangiften van verhuurde wonin gen vervallen. In geval van woning nood kunnen Gedep. Staten B. en W. eene woningtelling gelasten. Onbewoonbaarverklaring en ont ruiming blijven niet meer onverbreke lijk vastgekoppeld. De practijk komt niet altijd overeen met hygiënische veronderstellingen en menigmaal ver oorzaakt onbewoonbaarverklaring dak loosheid. De verkorte onteigeningsprocedure wordt ook mogelijk tot het verkrijgen van grond, welke niet in een bouw plan of een plan van uitbreiding is begrepen. g 6 wordtRegeling van de bebou wing. Bouwverbod en rooilijn worden in de practijk voor hetzelfde doel gebruikt naar gelang de gemeente dat wil. Het trekken van rooilijnen heeft voor belanghebbenden evenwel het groote nadeel, dat zij er nooit over familie te moeten eten bedenk, dat ook Bertha, al weet zij thans nog niets van de toedracht der zaak, eerlang zeker daarin ingewijd zal wordenwilt gij den schaamteblos op haar gelaat aanschouwen of denkt gij dat het niet vernederend voor haar zijn zal, als zij eenmaal mocht vernemen, dat de kosten voor haar onderhoud aan een andere bron, dan die van vaders verdiensten werden geput en wie weet hoelang nog die toestand kan duren, terwijl de uitgaven voor het gezin dagelijks grooter worden. De arme kerel heeft wel een hard lot Hoezeer het mij ook spijt voor het lieve kind, zij zal niet anders kunnen, niet anders willen handelen, dan de noodzakelijkheid gebiedt Edmond, daarvan ben ik zeker.» »Als het dan zoo zijn moet oom, welnu, dan zal ik het offer brengen dan zal ik nogmaals van haar af zien; en ditmaal zal er geen gevaar bestaan, dat ik tot haar terugkeer,» antwoordde Edmond, duister voor zich neer ziende. «Komaan, dat is als een verstandig man gesproken, laat u thans echter niet door sombere gedachten ter neer drukkengij wilt fier en moedig hee- gehoord worden. Op dit punt heeft de wet groote belangen onbeschermd gelaten. Daarom geschiedt de vast stelling van voorschriften betredende de plaatsing van gebouwen ten opzichte van voor het openbaar verkeer be stemde gronden volgens een afzonder lijk modes procedendi, waai hij belang hebbende gelegenheid bebben voor hunne belangen op te komen. Met betrekking tot bet bouwverbod ontstaat op een belangrijk punt verschil. Het geldend artikel stelt een criterium voor iets, dat niemand bindt en per slot toch alles aan bet inzicht van Ged. Staten overlaat. Waarborg dat de gemeente zich niet het genot van verkeerswegen verschaft ten koste van particulieren geeft de wet niet. Daarom is als criterium voor onthou ding van goedkeuring gesteld vermin dering van de waarde- Het komt voor dat een bouwverbod wordt gelegd op grond, waarop een deel vaneen huis, of een stal of aanhoorigheid staat. In de eerste gevallen zal het perceel daardoor in waarde verliezen voor het gebruik. Wordt daarentegen een bouw verbod gelegd op een strook weiland, dan behoeft volstrekt niet altijd ver mindering van waarde voor het ge bruik te volgen. Een nieuw artikel houdt ook rekening met samenhangende perceelen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat op één van verspreide perceelen een bouwverbod wordt gelegd, maar dat daardoor nabijgelegen perceelen, die bijv. mede voor weiland worden gebruikt, in waarde voor dat gebruik verminderen. Ook in dat geval pleit de billijkheid er voor, dat het bouw verbod niet wordt goedgekeurd en de gemeente tot aankoop of onteigening overga. Beperking van den duur van het bouwverbod komt tegemoet aan het bezwaar, dat ook op dit punt parti culieren geheel zijn overgeleverd aan het goedvinden van het gemeente bestuur. Tegemoetgekomen wordt aan de bezwaren een ontruiming verbonden. Aan ben die teri genoegen van den gemeenteraad aantooneri geldelijk niet bij machte te zijn om te voldoen aan een aanschrijving tot woningverbete ring worden op hun verzoek door den gemeenteraad daartoe rentedragende voorschotten verleend. Zij bebben bij weigering beroep op Gedeputeerde Staten. De geneigdheid van gemeentebe sturen om zelf dringen noodig ver betering van de volkshuisvesting ter hand te nemen, bleek menigmaal zeer gering. Daarom wordt bepaald, dat, wanneer in eene gemeente woningen onbewoonbaar veiklaard of vanwege het gemeentebestuur aan bewoning onttrokken zijn, en aldaar woningnood blijkt te bestaan, Gedep. Staten aan die gemeente de verplichting kunnen opleggen om binnen een bepaalden termijn over te gaan tot aankoop of onteigening van gronden vóór, en tot den bouw van woningen overeenkom stig de door Gedeputeerde Staten ie geven voorschriften. Tot opsporing van overtredingen van wet en verordeningen betreflende de Volkshuisvesting wordt ook de ge meentepolitie bevoegd verklaard. Vergunning wordt ook vereischt voor oprichten van keeten. De woning- inspecteur krijgt daarbij beroep op Gedeputeerde Staten. Opleiding gemeente-administratie. In de commissie van toezicht op den cursus der afdeelirig Utrecht van den Nedei landschen Bond van Ge meenteambtenaren voor opleiding in de gemeenteadministi atie hebben zit ting genomen de heeien Mr. J. Bool, secietaris van Utrecht, Voorzitter, Mr. J. P. Fockeina Andreae, Wethouder en oud commies redacteur ter secre tarie van Utrecht, Mr. G. Noorman hoofdcommies, chef der afdeeling bur gerlijke stand, bevolking en veikie- zingen ter secretarie van Utrecht, Mr. L. J. Rietberg, griflier der staten van ten, toon u thans ook een moedig kampioen tegen eigen zwakheden, toon dat ge ook zedelijken moed bezit en den strijd des levens niet vreest, daar, waar het lot u dien bereidt; later zult ge de voldoening smaken, die het besef, uw plicht gedaan te hebben, u schenkt. "Plichtplicht laat koud oom, alleen de liefde maakt gelukkig doch hetzij zoo, ik ben u zóóveel verschul digd Een roemvolle dood, dat is al wat ik van het noodlot nog ver wacht.» Op dat oogenblik reed een rijtuig den hoek der straat om en hield voor Edmonds woning stil; even daarna trad Daan in het vertrek. Wordt vervolgd). Utrecht, en D. Kooiman, secretaris der gemeenten Maarssen en Maarsse- veen, secretaris. De cursus telt thans reeds ongeveer 30 leerlingen, Directeur en leeraar is de heer J. M. van der Heijden, ge meentesecretaris van Zeist, leeraren de heeren A. J. A. Dootjes, commies ter secretarie van Hilversum, en R. Groenveld, ambtenaar van den burger lijken stand te Amersfoort. Met grooten eenvoud werd het stoflelijk overschot van den heer H. W. de Heus gisteren op de oude be graafplaats ter aarde besteld. Hoe een voudig ook, toch werd het plechtige dezer uitvaart verhoogd door hetgroote aantal belangstellenden. Hetgemeente- bestuur werd vertegenwoordigd door den wethouder van onderwijs don heer M. L. Celosse. Zeer vele leden van den Kerkeraad en van het college van notabelen der Ned. Herv. gemeente, waarbij de oud-predikant ds. D. P. M. Graswinckel kwamen den oud-Kerk voogd een laatste hulde brengen, terwijl ook de directeur en leeraren der normaallessen, een groot aantal onderwijzeressen en onderwijzers den overleden collega, vriend en opvoeder de laatste eer kwamen bewijzen In weinig woorden schetste de heer N. van Veen, directeur der normaallessen, wat de overledene voor de maat schappij was geweest. De oudste zoon dankte diepbewogen voor de hulde zijnen braven vader bewezen. De gesamenlijke leeraren der Ambachtschool rnet hunnen directeur zullen de volgende week een bezoek brengen aan de tentoonstelling te Brussel. Van de plannen der Oranje- vereeniging voor 31 Augustus verluidt dat er een bloemencorso, een ring- rijderij en gondelvaart gehouden zullen worden. Deschietvereeniging «Prins Hen drik" schoot j.l. Zondag op het nationaal schietconcours in den Korps wedstrijd buks 456 punten en in die voor geweer 226 punten. De heer A. Gaasbeek onderwijzer aan de openbare lagere sctiool aan de Beekstraat is benoemd tot onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Utrecht. De heer F. Veldhuizen onderwijzer alhier slaagde te Arnhem voor de boofd-acte. Ondanks de regen was het j.l. Maandag een beele diukte in de stad, veroorzaakt door hel bezoek van een kleine honderd schoolkinderen uit Utrecht. Na de stad te hebbed rondgewan deld en het bezienswaardigste te heb ben bezocht werd koffie gedronken, waarna naar «Bokhoven» werd ge marcheerd, waar de kleuters in het heerlijke bosch hun hart ophaalden. Na een flinken maaltijd keerden ze braaf vermoeid, doch nochtans vrolijk en opgewekt per extralrein naar Utrecht terug. De Soc. Dem. Arbeiderspartij heeft tot candidaat voor het lidmaat schap van den Gemeenteraad, in dis trict III (vacature Sandeis) gesteld de heer J. Hofland. Van Christel. Historische zijde is de heer M. van Heioma candidaat gesteld. De heeren J Stuurop en J van der Vlugt behaalden het «Mercurius- Diploma» van de Federatie van Han dels- en Kantoorbediendenvereenigin- gen in Nederland. Aan wachtmeester v. d. Koek van het Ie regiment Huzaren is een voortdurend pensioen van f 432. toegekend. Aan den wachtmeestei-hoefsmid J. H. Scholten, van do Rij- en Hoef- smidschool is door den kapitein paardenartsLameris meteen toepasse lijk woord, de zilveren medaile voor 24-jangen trouwen dienst uitgereikt. Kapitein J. C. Wagner van het 5e regiment infanterie is in zijn rang overgeplaatst bij hel regiment grena diers en jagers. Bij Kon Besl. van 10 Juli is met ingang van 25 juli in hel kanton Atnei sfoort benoemd tot kantonrechter- plaalsvervanger de heer Mr. C. M. van Voorst Vader advocaat en procureur alhier. Naar wij vernemen zijn door de inspecteurs van de afdeeling Gooi en Eemland der Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren in de eerste zes maanden van dit jaar in deze af deeling ruim 130 processen verbaal opgemaakt moeten worden wegens mishandelingen van Dieren, het ge bruiken van gewonde trekdieren of van trekdieren onder de maat enz. enz., terwijl nog in een groot aantal ge vallen gewaarschuwd werd en hulp verleend. Ook op het vervoer van vee, het uithalen van vogelnesten enz. bleef zooveel mogelijk de aandacht van de inspecteurs gevestigd. Turnen. Hier zijn plannen loopende, die waar schijnlijk zullen leiden tot oprichting eener worstelvereeniging (gewichthef fen etc). Wie lust heeft, tot die oprichting mede te werken, wende zich tot het adres Muurhuizen 17. Eene opruiming. Bij gebr. E. en M. Cohen te Amster dam, wordt een balansopruiming ge houden van boeken van zeer bekende auteurs, zoowel oorspronkelijke als vreemde, worden voor spotprijzen opgeruimd. Werken van Gouverneur, Kollewijn. Reuter, Andersen, Dahn. Dickens, Zola e.a Werken op allerlei gebied. Men leze de aankondiging op blz. 4. Bezijden Garderen, in het Erme- loosche veld, op den zgn. berg, daalde Zondagmiddag te 3 uur de ballon «Schröder», uit Gelsenkirchen, bij Es sen, welke des morgens met vier per sonen, drie heeien en één dame, om 9 uur daar was opgestegen. De landing geschiedde zonder eenig ongeval. De ballon werd per wagen naar de halte Stroe vervoerd de rei zigers keerden per automobiel, waar van twee hen waren nagereisd, naar hunne woonplaats terug. Te Zeist had Zondagmiddag een ernstige botsing plaats tusschen een electrische tram en een huurrijtuig. Toen omstreeks drie uur de elec trische tram bestaande uit een motor wagen met twee aanhangwagens uit Utrecht te Zeist aankwam, kwam juist bij het passeeren van het hek van het landgoed «Stenia", eigendom van den heer van Burmania baron Rengers, een rijtuig aan, hetwelk nu bekneld geiaakte tusschen den eersten volg- wagen en het hek van «Stenia", waar door het onderste gedeelte geheel werd vernield. Mevrouw H., die in het rijtuig zat wist nog even vóór de botsing uit het rijtuig te springen. De koetsier echter sloeg van den bok en kreeg kneuzingen aan hoofd en rug. Ookdetramwagenen het hek van het landgoed werden zwaar beschadigd. Het paard kwam er ongedeerd af. Een ongewenschte zigeunerbende. Een bende Bohemers, die uit 30 a 40 personen bestaat, welke in drie woonwagens verblijf houden, zijn uit ons land naar Kessenich, in Belgisch- Limburg afgezakt. Veertig Nederland sche politiemannen hebben de bende naar Torn (de Nederlandsche grens gemeente) geleid en haar daar de grens overgezonden. Daar weiden de Bohemers door de gendarmes van Kessenich ontvangen en een eind verder op de grens neergezet. De bpnde bevindt zich nu half op Nederlandsch, half op Belgisch grondgebied en wordt bewaakt door 6 Belgische en 40Ne- derlandsche politiemannen. Nauwelijks in België gekomen, heb ben de nomaden te Kessenich een kroeg overvallen, genaamd «Het Smokkelhuisje." Daar de paarden, die ze bij zich hadden, van honger ver gingen, joegen zij ze de velden in om liet gras af te grazen, terwijl de vrou wen en kinderen in den omtrek haver stalen. Elke woonwagen hei bergt meer dan 10 personen. De kinderen slapen er onder, de volwassenen binnen. Zoodra de vrouwen wakker worden, steken ze een sigaret aan. wasschen zich en besmereu de haren met een plakkende olie. Dan worden de kinderen gewekt en volgen het voorbeeld der moeders. De mannen werken niet maar handelen in paarden. In België hebben ze er al drie kunnen verkoopen. Zij vroegen vergunning om de markt te Luik en te Tongeren te mogen bezoeken, maar dit werd hun voor- loopig geweigerd. s-HCt.)

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2