BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. het Forth-goederenstation te New castle groote hoeveelheden aan bederf ODderbevige goederen tevergeefs op verzending wachten naar Manchester, Sheffield en andere steden in het binnenland. Wat de staking op den Grand Trunkspoorweg in Canada aangaat, hierdoor zijn omstreeks 16000 men- schen werkloos gemaakt. Er is sprake van bemiddelingsvoor stellen, maar de houding der stakers, die verklaren de strijd tot het einde te zullen volhouden, geeft weinig boop op een spoedig einde der staking. Van de andere zijde, die der maatschappij toch zijn zoo omvangrijke maatregelen getroffen, met bet oog op een moge lijke staking, dat men den indruk krijgt, dat de maatschappij zich op eeri langdurigen strijd beeft voorbereid. Bij nader bericht is de staking bij de North Eastern Spoorwegmaatschap pij opgeheven. De beambten namen genoegen met de voorstellen der direc tie. Het werk zal onmiddellijk worden hervat. Een Duitsclier vermoord in Palestina. Over den moord op den Duitscher bij Jafla, in Palestina, wordt Dader gemeld In den wijnberg van de Duitsche koloDie Neuharthof was een inwoner van het dorp Tireh vermoord gevon den. De officier van justitie begaf zich met den Duitschen viceconsul, den dragoman en een der aanzienlijkste leden van de Duitsche kolonie, den Wurtem berger Fritz Unger, als des kundige, den gerechtelijken geneesheer en twee gendarmen naar Neuharthof, waar zij door 150 mannen en vrouwen uit Tireh werden ontvangen. Deze beschuldigden de Duitschers den man te hebben gedood. Terwijl de consul naar het lijk ging viel een aantal Tirioten op Unger aan, dien zij onder de oogen van den consul en der Turk- sche rechterlijke ambtenaren met zeven geweerkogels doodden. De uameu der moordenaars zijn gedeeltelijk bekend. Op verzoek van den consul werden in den loop vaD den dag 42 soldaten naar Neuharthof gezonden. Van Beiroeth ging een der Turksche stationneerende vaartuigen met een compagnie naar Jaffa. De Vali neemt omvangrijke maatregelen. De Turksche minister van buitenland- sche zaken beloofde den Duitschen zaakgelastigde onmiddellijk de noodige bevelen te geven. Keizer Wilhelm gaat van 17 tot 19 September met aartshertog Friedrich van Oostenrijk op Bellevue jagen. Den 20en September komt de keizer te Weenen aan, waar hij twee dagen zal blijven. Hij zal daar zijn zilveren feest als eerekolonel van het zevende Oosten- rijksche huzarenregiment vieren. Te Washington is een nieuwe elec- trische éénraiistram naar City Island op zijn »ersten rit omvergeslagen en van den opgehoogden weg gevallen. De uitvinder, Howard Hansel Tunis, die den wagen bestuurde brak een rib en twintig anderen werden gewond. Geen van de passagiers daar waren er honderd, hoewel de wagen slechts plaats had voor 40 kwam er ge heel ongedeerd af; maar dat zij niet erger bezeerd werden wordt toege schreven aan de omstandigheid, dat zij zoo vast opeengepakt zaten of stonden. Zoo kan het overvol zijn van een wagen zijn nut hebben. Het ongeluk wordt geweten aan de slechte constructie, die door den aan nemer haastig afgeraffeld was, om binnen den bepaalden tijd gereed te komen. Te Romford verkeerde men Maandag in groote ongerustheid. Er was tus- schen Romford en Squirrels Heath, een man uit den Londenschen trein gevallen. Spoorweg-en politiebeamb ten gingen langs de lijn aan het zoeken naar het verminkte lijk van den ver ongelukte Maar daar zagen zij, tot hun verrassing, den man gezond en vroolijk aan den kant van den weg zitten. Hij was als door een wonder nagenoeg ongedeerd gebleven en had «Dank u, ik ben bepaald voornemens naar Muiden terug te keeren, ten minste als ik kan vertrekken.» »Hoe laat verwacht ge den arts?» »Mij dunkt, hij had reeds hier kun nen wezen. Gewoonlijk komt hij tegen tien uur, doch de omstandigheden zullen ongetwijfeld ook op zijn komen en gaan van invloed zijn.» Wordt vervolgd). zich alleen het vel wat afgeschaafd aan de linkerseheen. De trein had toen het ongeluk gebeurde een snelheid van 50 mijlen per uur. De tuinpartij, welke Donderdag van 2'/i tot 4op Het Loo zou worden gegeven, kon wegens den onophoudende regen, die in den morgen viel, niet doorgaan. Daarom weiden de talrijke genoodigden, militaire en burgerlijke autoriteiten, in het Paleis ontvangen in de benedenzaal. De genoodigden waren van aller wegen aangekomen per spoor, auto, eigen equipage of huurrijtuig. Destroom van allerlei vervoermiddelen deed meer malen eene opstopping in de meer dan 800 M. lange Paleislaan ontstaan. Tijdens een dier momenten reed Prinses Jnliana, vergezeld van hofdame en juffrouw Marting, tegen den stioom van rijtuigen in de Paleislaan af en werd luide toegejuicht. Niet alle genoodigden konden door het veroorzaakte oponthoud bijtijds het cour oprijden. De laatste auto kwam 2 40 binnen. Op bet cour was een linnen tent opgeslagen waarbinnen de stafmuziek van het 8e regiment speelde. Prins Hendrik naar Brussel? Reuter seint uit Brussel, dat de Ttoile Beige weet te berichten, dat prins Hendrik in de eerste helft van Augustus een bezoek zal brengen aan de Brusselsche tentoonstelling. Dit bezoek zou geen officieel karakter hebben. In een hedenavond te houden buitengewone vergagadering der Ka mer van Koophandel en Fabrieken zal die Kamer haren voorzitter de heer J. Gerd. Kleber huldigen, die voor vijfentwintig jaar tot lid dei- Kamer gekozen sedert onafgebroken daarin zitting heeft gehad. Voor het eirid-examen H. B. S. slaagden van groep I o.a. G. Th. Bruyn, Sacha Kroesen, jhr. E. J. van Holthe, H. W. van der Toom en J. Ypes. Voor het toelatingsexamen tot de Machinistenschool te Amsterdam is geslaagd onze stadgenoot, de heer H. Vermolen. Voor vier plaatsen waren er vijftig candidaten. Heden marcheert het le regi ment Veld-Artillerie in zijn geheel, onder commando van den majoor O. L. G. F. Aberson, over Amersfoort naar Nijkerk, alwaar gekantonneerd wordt tot Maandag 25 dezer. Op dien dag marcheeren de beide afdeelingen, elk afzonderlijk, naar de legerplaats bij Oldenbroek, alwaar des namiddags, on middellijk na aankomst, een schiet oefening zal gehouden worden. Bij Kon. Besl. is eervol ontslag verleend uit den mil. dienst met ing. van 1 Aug. aan den kapt. op non-act. W. van der Koogh, van de art., op aanvrage, met de verplichting om nog gedurende eenige jaren op den voet van het bep. bij de wet voor het res.- pers. der landm. ter bescb. te blijven, onder teekening van een pensioen ten bedrage van f797 'sjaars en met be noeming met ing. van voorm. datum, bij het res.-pers. der landm. tot res.- kapt. der art. bij het le reg. vest.-art. Gedurende het verlof aan den heer A. Nyhoff verleend van 23 Juli tot 4 Augustus is de beer S. Posthuma belast met de waarneming der functiën van Commissaris van politie. De heer R. Groenveld, Commies ter Gemeente-secretarie en Ambtenaar van de Burgeilijken Stand hier, is benoemd tot leeraar aan den curcus tot opleiding in de Gemeente-admini stratie, ingesteld door de provinciale af- deeling Utrecht van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, welke cur cus thans 30 leerlingen telt. Programma van het Concert, te geven door de stafmuziek van het 5e Reg. Inf., Directeur de heer Bikkers, Zondag 24 Juli op het terras der Sociëteit Amicitia, 1. Einzung der Gladiatoren, morsit, Fucik. 2. Ouverture Rakoczy, Keler Bela.3 NeuesJahrhundert,neuesLeben, Walzer, Zichrer. 4. Hommage a Chopin, Bikkers. 5. OuvertureHalka.Mor.niszko. 6. Götterfunken, Bravour Polka fuï Piccolo voor te dragen door den hr. Elsman,Wetzger-Biskens. 7. Eskommt em Vogel geflogen, Octs. 8. Potpourri aus der Operette «Eein Walzertraum Strauss. Mejuffrouw A. C. Busquet heeft j.l. Woensdag te Utrecht het diploma van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst vak B (piano-onderwijs) behaald. Woensdag langs het Smallepad komende, bleek den voorbijganger, dat er feest was in Meursing's Machi nale Fabrieken van Gebak. Eeri eere poort, met schilden, wees er op, dat het 25 jaar geleden was, dat voor het eerst brood werd afgeleverd, 's Morgens werd de patroon, de heer W. II. Meursing, opgewacht door het geheele personeel in het feestelijk versierde broodmagazijn. Bij monde van den boekhouder, den heer H. S. Valkenburg, werd bet feit in berinnering gebracht en hulde ge bracht namens bet personeel voor bet groote aandeel, dat ZEd. in de uit breiding had. Begonnen toch met 4 man, vinden nu 66 personen er direct hun bestaan. Aangeboden werd een copie van »de Schovenbinder.« een kunstwerk van den beeldhouwer August .Felice, op notenhouten stan daard, vervaardigd door den heer C. W. Holl, alhier. Een keurig gegra veerde plaat geeft aan: 18851910 aangeboden door bet Personeel van Meursing's Machinale Fabrieken van Gebak Amersfoort aan hunnen hooggeachten patroon den WelEd. geb. Heer W. H. Meursing.» De jubilaris dankte ontroerd voor dit geschenk en beloofde het een eereplaats te zullen geven in het privé-kantoor. Het personeel werd een extra vrijen dag toegezegd met grati ficatie naar gelaDg van den diensttijd en werd verder onthaald op versna peringen, terwijl ieder hunner boven dien een flinke taart werd geschonken voor hun huisgezin. Vervolgens begafde heer Meursing, gevolgd door het ove rige personeel zich naar de versierde machinekamer, waar de machinist P. Tulen ook zijn zilveren jubilé herdacht. Binnengeleid door den boekhouder en in gezelschap zijner vrouw werd Tulen gelukgewenscht, en door zijnen pa troon ten voorbeeld gesteld aan het overige personeel. Een prachtig gouden horloge met toepasselijke inscriptie werd den jubilaris geschonken. Het personeel liet zich evenmin onbetuigd en schonk bij monde van den meesterknecht E. van den Broek, hem een keurig schoorsteengarnituur. Donderdagavond hield de R. K. Kiesvereeniging «Recht en Orde« eene vergadering tot het stellen van een candidaat voor de gemeenteraadsver kiezing in district III, welke verkiezing noodig is door het bedanken als raads lid van den heer Th. Sanders. Na eenige toelichting omtrent deze quaestie, stelde de voorzitter voor den beer M. van Heioma, oud-burgemeester van Hoevelaken, tot candidaat der Kiesvereeniging te proclameeren. Dit voorstel vond gereedelijk bijval, zoo dat de heer Heioma bij acclamatie tot candidaat werd aangewezen. De heer Heioma zal derhalve bij de te houden raadsverkiezing de can didaat zijn der drie Recbtsehe partijen. In een Donderdagavond gehou den vergadering der Vrijzinnige Kies vereeniging «Gemeentebelang» is in district III tot candidaat gesteld de heer W. IJ. Kam, die de candidatuur heeft aangenomen. Bij Kon. besluit is een jaarlijksch pensioen van f690 toegekend aan mevr. S. C. C. Evers, weduwe van j hr. mr. A. M. C. Sandberg. Herinnert zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer D. H. G. Ittmann, Lange- straat 9. Geveilde perceelen door den notaris A. P. Schroder, gisterenavond in het hotel «de Zwaan»: Perceel 1 een huis aan den Paral lelweg no. 34, in bod gebracht voor f2200. Aan de Puntenburgerlaan: perc. II een winkelhuis met boven woning; no. 2 en 2a in bod gebracht voor f2550. Perc. IllV. Drie huizen, nos. 4, 6 en 8, in bod gebracht resp. voor f1700, f 1790 en f1720. Perc. VI en VII. Twee huizen met bovenwoningen nos. 10 en 12; in bod gebracht resp. voor f2350 en f2400. Perc. VIIIX. Drie huizen nos. 14, 16 en 19; in bod gebracht resp. voor f1800 f1750 en f1700. Perceel XI. Een winkelhuis met Aan de Centrale botermijn wer den Dinsdag aangevoerd 13725 Kilo ongezouten en 1200 gezouten fabrieks- boter onder Rijkscontrole. De prijs was f -1.10 a fl.19. bovenhuis in bod gebracht voor f2400. Perceelen XIIXIV. Drie huizen aan de Pieter Pijperstraat, nos. 47, 45 en 43; in bod gebracht resp.voor f1500, f1550 en f1500. In generale massa opgehouden voor f 26,S50. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 24 Juli geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. A. E. F. Junod. Ev. Luth. Pred. te 's Gravenhage. Renionstrantsche kerk. Voorm. 10'/i uur, Prof. Dr. H. Y. Groenewegen, te Leiden. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. Bediening v. h. H. Avondmaal. 'sAv. 5'/'i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. Bediening van list H. Avondmaal, 's Av. 5uur, Ds. Teerink. Nabetrachting. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9l/i uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J. Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9s/i uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuihuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Door den hond. Te Deventer werd bij de politie ken nis gegeven dat een landbouwer aldaar onder droevige omstandigheden, hij was weduwnaar en zijn eenige koe was den vorigen avond gestorven, zijn woning had verlaten en sedert niet teruggekeerd. Hierin vond de heer Hübscher, inspecteur van politie, aan leiding met zijn politiehond op onder zoek te gaan. De nog jonge hond deed al vrij spoedig de noodige aanwijzi- gingen en bracht zijn baas bij de pet van den vermiste die aan den rechter IJsseloever lag. Ter plaatse gedregd werd het lijk spoedig gevonden. Scheepsramp. Gisterennacht heeft op de Noordzee een scheepsramp plaats gehad welke gelukkig geen menschenleven heeft gekost. De Pruisische driemastschoener «Capella», kapitein Krag, komende van Demerara, geladen met greenheart voordeNaamlooze Vennootschap Hout handel voorheen Alberts en Co. te Middelburg, werd vannacht ongeveer twee uur in de Wielingen aangevaren door de Belgische sleepboot «Jhon Buil». De aanvaring had plaats ter hoogte van den boeg en was zoo hevig dat de schoener water begon te maken. De kapitein van den schoener vond het daarna het beste het zinkend schip te verlaten. De uit negen man be staande equipage en de Nederlandsche zeeloods P. van Saane namen plaats in de jol. De sleepboot zou de schip breukelingen overnemen, doch onge lukkigerwijze sloeg de jol om en vielen de opvarenden te water. Het duurde geruimen tijd eer men er in slagen mocht de drenkelingen te redden, waartoe van de sleepboot alle pogingen in het werk werden gesteld. Enkele der drenkelingen lagen meer dan een half uur te water. Toch kwamen ten slotte allen behouden aan boord van de sleepboot en werden de schip breukelingen te Vlissingen geland. De schoener drijft thans zinkende rond. Er zijn een sleepboot en bet transportvaartuig «Coerlzen» naar bui ten gegaan om te trachten den schoe ner op te pikken, daar deze in druk vaarwater drijft. Het is evenwel zeer goed mogelijk dat de schoener reeds is gezonken. Droogruiters Nietoverbodigmag het geacht worden bij het regenweer der laatste dagen nog eens in herinnering te brengen het zéér groote nut van de z.g. droog ruiters, ook wel klaverruitersgenoemd, welke in den landbouw gebezigd wor den voor het diogen van gras, klaver, erwten, boonen, karwij, vlas, wikken, lupinen, enz. Deze bij den ontwikkelden landbou wer reeds lang in gebruik zijnde en onmisbare toestellen worden, daar zij bij doelmatig gebruik het middel zijn om de gewassen onder allezelfs de meest ongunstige weersomstandighe den, steeds goetf binnen te krijgen, over het algemeen nog veel te weinig ge bezigd. «Wanneer het gewas op de ruiters staat, woidt het geacht zoo goed als thuis te zijn." Wie over het gebruik der ruiters iets meer wenscht te vernemen, vrage bij de Directie der Nederlandsche Hei maatschappij N. Gracht 94 te Utrecht, nadere inlichtingen en gratis brochure aan, welke door haar steeds gaarne worden verstrekt. Ongeluk te Gieten. Een vreeselijk ongeluk had Woens- morgen te Gieten plaats. Een rijtuig met feestgangers uit Wildervank, op weg naar het Zendingsfeest te Assen, kwam in aanraking met den trein. De vrouw van den schoenmaker Schuil was dadelijk dood. Mejuffrouw Pott werden beiden beenen afgereden. Uit Assen seint men Hedenochtend is bij de halte Eext een tilbury door den trein gegrepen en verbrijzeld. Mejuffrouw Schuil uit Wildervank werd overreden en was onmiddellijk dood. Mejuffrouw Pott, evenseens uit Wildervank, werd een been afgereden. Laatstgenoemde is naar Groningen vervoerd. Nog seint men: Het echtpaar Schuil vertrok 's mor gens uit Wildervank per tilbury om het zendingsfeest te Assen bij te wonen. Eveneens, doch per fiets, het echtpaar Pott, waarvan de vrouw een dochter is van de familie Schuil. Onderweg werd besloten, met het oog op den wind, dat de dames per tilbury, de heeren per fiets verder zouden gaan. Bij den overweg bij de halte Eext van den Noordooster Locaalspoorweg, die, als alle andere overwegen van dien spoorweg, niet door afsluitboomeu is afgesloten en waar men van beide kanten den trein goed kan zien aan komen, is onbegrijpelijkerwijze de til bury door een der treinen gegrepen en werd ongeveer 30 M. medegesleurd en geheel verbrijzeld. Het paard bleef ongedeerd en ging op hol. Door dit ongeval is gebleken dat het afsluiten der overwegen door boomen zeer nood zakelijk mag worden geacht. Riksja's in Engeland. De auto krijgt in Engeland een ern stig concurrent, n.l. de riksja. Men weet immers wat een riksja is nu eens geen nieuwerwetsch luchtschip, doch een eenige eeuwen oud Oost- Aziatisch vervoermiddel voor men- scben het toestel rust op twee hooge wielen en de motorische kracht wordt geleverd door een nrtensch, die zich zelf lusschen de trekboomen voor bet wagentje spant. Het behoeft wel nauwelijks gezegd, dat deze riksja op de Londensche Japan-tentoonstelling de aandacht ge trokken heeft; het publiek heeft er in gezeten, het heeft zich laten trekken, het heeft er van genoten. En zoo groot is het succes van de riksja geweest, dat er eenige onder nemende menschen in Londen zijn, die er ernstig over denken, dit vervoer middel in Engeland in te voeren. Vroeger meende Europa altijd, in tegenstelling met het Oosten, dat de menseh niet, het dier wel als trek kracht gebruikt moest worden. Inde moderne tijden kon men bij optimisten zelfs de meening ingang zien vinden, dat ook de dieren als trekkracht min der gebruikt zouden worden, omdat de mechanische trekkracht steeds, meer aan bet toenemen was. Nu schijnt het echter, dat onze Europeesche macbinetijd even tot stil stand wil komen. Want terwijl China en Japan steeds meer de Westersche verkeersmiddelen met motorische kracht gaan toepassen nu schijnt Europa de bordjes juist te willen om hangen. En Engeland wil dan beginnen Blijkbaar is daar in dezen sporttijd goedkoop menschenmateriaal genoeg, en kan het zijn automobielen naar.... Japan en China zenden. Het ongeluk aan de Henibrug. Omtrent het ongeluk, dat Donder dagmorgen aan de Artillerie-inrich tingen aan de Hembrug te Zaandam plaats had en waarbij de 19-jarige P. Geldof het leven verloor en de 31-jarige Hendrik Lock ernstig werd verwond, deelt men het volgende mede. Het ongeluk greep plaats in een der gasgebouwtjes, zooals er op het terrein verscheidene staan, en waarin Lock

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2