GEMEENTERAAD. voelde de Prins pijn, ging terug en liet dr. Muijsken uit Baarn ontbieden, die sleutelbeenbreuk constateerde. De toestand van de Prins is zeer wel. Hij draagt den rechterarm in een doek, doch zal vermoedelijk de vol gende week het paleis weer kunnen verlaten. 2 Augustus te Baarn. Baarn vierde Dinsdag feest ter eere van den verjaardag van H. M. Koningin Emma. Zeer vele vreemdelingen waren met de treinen aangekómen. In het dorp was het zeer druk en overal heerscbte opgewekte stemming. Op het felicitatie-register werd druk geteekend. 's Middags maakten de Vorstelijke personen een rijtoer door het dorp, ter bezichtiging van de versiering. Koningin Wilbelmina had Prinsesje Juliana op schoot. 's Avonds algemeene illuminatie en concerten op het Brinkplein en in bet Oranjepark. Op Soestdijk was 's middags con- cours-hippique. Dit werd onder vrij gunstig weer gehouden en door zeer velen bijgewoond. Een gedeelte van het concours werd bijgewoond door H. M. de Koningin-Moeder en Prins Hendrik, die halfvier op het terrein aankwamen, waar Zij werden ontvan gen door den burgemeester en hel concours-comité. Het dochtertje van den voorzitter van het comité, de jonge juffrouw Esser, bood H. M. een ruiker van orchideëen aan. Met veel belangstelling volgden de Koningin-Moeder en de Prins het springconcours van officieren en heer rijders. De juryleden werden aan H. M. voorgesteld. Te halfvijf vertrokken de Vorstelijke bezoekers. De kapel der huzaren lui sterde het concours op, dat te 6 uur eindigde. Ter jl. Woensdagmiddag, onder praesidium van den burgemeester jhr. VV. A. Barchman Wuytiers. gehouden vergadering van den gemeenteraad waren de raadsleden Tromp van Holst, Rolandus Hagedoorn en Salomons met kennisgeving afwezig. Na goedkeuring van de notulen der vergadering van Juli 1.1. deelde de voorzitter mede dat de navolgende stukken waren inge komen. Een schrijven van Zijne Excellentie den Heer Minister van Binnenlandsche Zaken van 14 Juli 1910, no. 5028, afdeeling H. M. O. houdende goed keuring van de raadsbesluiten van 28 Juni 1910, no. 187', 187» en 187» houdende benoeming van de heeren A. K. Hovens Greve, S. de Vries en Dr. A. A. Pulle tot tijdelijke leeraren aan het Gymnasium (aangenomen voor kennisgeving). Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 20 Juli 1910 le afdeeling no. 2695/1917 houdende goedkeuring van de raadsbesluiten van 31 Mei 1910 no. 166a tot vaststelling eener wijziging en aanvulling van het uitbreidingsplan en no. 160b tot aan stelling eener wijziging van het uit breidingsplan der gemeente Amers foort (aangenomen voor kennisgeving). Besluit van Heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 20 Juli le afdeeling, no. 2758/1918 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 31 Mei 1910, no. 161a tot vaststelling eener verordening tot intrekking van de verordening no. 1 en tot wijziging van de verordeningen no. 2 en 7, houdende verbod tot het stellen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is voor den aanleg van een straat, gracht of pleinen tot goedkeuring van het raadsbesluit van 31 Mei 1910, no. 161b tot vast stelling eener verordening no. 8, houdende verbod tot het bouwen van gebouwen op grond, welke in de naaste toekomst bestemd is tot den aanleg van een straat, gracht of plein (voor kennisgeving aangenomen). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Juli 1910 afdeeling 2, no 2588 1919 houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1910, no 191' tot wijziging van de begrooting voor het dienst jaar 1909 (aangenomen voor kennis geving). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 4 Juli 1910, 3e afdeeling, no 2584/1677 tot goed keuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1910, no 194, houdende vast stelling van bet 3e gedeelte van bet primitief kohier tot heffing der inkom stenbelasting dienst 1910 (aangenomen voor kennisgeving). Besluit van heeren Gedeputeerde Staten van Utrecht van 11 Juli 1910, 3e afdeeling, no 2693/1773 tot goed keuring van het raadsbesluit van 28 Juni 1910, no 197, houdende vast stelling van het primitief kohier tot heffing der straatbelasting, dienst 1910 (aangenomen voor kennisgeving). Van Burgemeester en Wethouders een schrijven vau 28 Juli 1910, afdee ling 1, no 1038, waarbij de gemeente rekening en verantwoording voor bet dienstjaar 1909 wordt overgelegd in handen eener commissie bestaande uit de heeren Salomons, van Kalken en Tromp van Holst. Van Burgemeester en Wethouders een schrijven van 28 Juli 1910, afdee ling 1, no waarbij de rekening van het wegenfonds, dienst 1909 wordt overgelegd (in handen der zelfde com missie.) Van Burgemeester en Wethouders het proces-verbaal van kasopname bij den Gemeente-Ontvanger op 25 Juli 1910 gedeponeerd ter secretarie ter inzage voor de leden. Een schrijven van Th. Sanders waarbij hij aan den Raad zijn ont slagname als Raadslid inzendt. De Voorzitter zegt met groot leedwezen van dit schrijven te hebben kennis genomen. Hij betreurt het heengaan van den heer Sanders zoowel voor de gemeente als voor zichzelven en brengt hem ook namens den burgee ij de besten dank van het vele, wat hij in korten tijd in het belang der gemeente beeft gedaan. Een schrijven van het Burgerlijk Armbestuur van 18 Juli 1910, no 53, waarbij de rekening en verantwoording over bet dienstjaar 1909 wordt inge zonden (in handen der daartoe be noemde commissie). Schrijven van het Burgerlijk Arm bestuur van 18 Juli 1910, no 54, waarbij de begrooting voor bet dienst jaar 1911 wordt ingediend (te behan delen bij de gemeente-begrooting). Een adres van L. Bochardt te Hil versum waarbij hij verzoekt zijn dochter die met gunstig gevolg het toelatingsexamen tot de 4e klasse der Hoogere Burgerschool aflegde, op die inrichting toe te laten (te behan delen bij punt 7 der agenda). Een adres van een aantal ouders van leerlingen der Hoogere Burger school, wonende te Bussum en in andere plaatsen in het Gooi, waarbij verzocht wordt de thans vastgestelde verordening op de schoolgeldheffing zoodanig te wijzigen dat de leerlingen die reeds voor de vaststelling der vei ordening de school bezochten voor bet oude bedrag van het schoolgeld de school mogen blijven bezoeken (B. en W. worden gemachtigd adsessant te verwijzen naar de betrokken ge meentebesturen). Een adres van Albert van Doorn te Hilversum, waarbij verzocht wordt, hem in verband met het feit dat hij drie kinderen de Hoogere Burgerschool doet bezoekeD, eene reductie op het schoolgeld te verleenen, (adressant zal worden geantwoord, dat de verorde ning geene reductie toelaat). Een schrijven van J. C. Rolandus Hagedoorn, waarbij bij ontslag ver zoekt als lid der Commissie van toezicht op het middelbaar Onderwijs, (eervol verleend onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten). Een schrijven van E. G. Drenth, waarbij bij eervol ontslag verzoekt als lid der Commissie van Toezicht op Lager Onderwijs, (eervol verleend onder dankbetuiging voor bewezen diensten). Een adres van de afdeeling Amers foort van de Maatschappij tot bevor dering der toonkunst, waarbij zij een jaarlijkseh subsidie van f350 en be schikbaarstelling van een localiteit tot bet geven van kosteloos zangonderwijs verzoekt, (in banden van Burgem.en Wethouders om praeadvies). Een adres van de vereeniging Johan van Oldetibarneveld, waarbij zij ver zoekt le op het perceel kadastraal bekend gemeente Amersfoort C. no. 1279 een monument voor Johan van Oldenbarneveld te mogen plaatsen; 2e op dat aan de gemeente toebe- hoorende terrein werken te mogen uitvoeren3e bet monument aan de gemeente in eigendom over te mogen dragen, (in banden van Burgm. en Weth. om praeadvies). Een adres ingediend door de af deeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche Gemeentewerklieden en de afdeeling Amersfoort van den Roomsch Katholieken Bond van ge-- meentewerklieden, naar aanleiding van het door Burgemeester en Wethouders ingediende voorstel betreffende de loonregeling der werklieden bij de Gasfabriek de Fabricage en de Ge meentereiniging, (te behandelen bij punt 5 der agenda). Een adres van A. van der Pol, waarbij hij verzoekt de brug nabij Groote Luiaard over de Heiligenbergerbeek weder af te sluiten en afgesloten te houden voor het verkeer met rij- en voertuigen, voor ruiters en het drijven van vee (in banden van Burgem. en Weth. om praeadvies). Een adres van de afdeeling Amers foort van de Nederlandsche vereeni ging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken, waarbij aan den Raad verzocht wordt aan Hare Majesteit de Koningin voor te stellen te bepalen dat Burgemeester en Wethouders van Amersfoort voor den tijd van 5 jaar geene vergunningen tot verkoop van alcoholhoudende dranken mogen ver leenen, benevens adhaesiebetui- gingen met dit adres, ingezonden door: 1. het R. K. Matigheidsgenootschap »het Kruisverbond" 2. de afdeeling Amersfoort der Maria vereeniging. 3. de afdeeling Amersfoort van den Volksbond tegen drankmisbruik. 4. de afdeeling Amersfoort der Na tionale Cristen geheelonthouders vereeniging (in handen van Burgem. en Weth. om praeadvies). Adres van de vereeniging »Ver- gunning waarbij verzocht wordt afwij zend op het advies der Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken te beschikken, en waarbij tevens verzocht wordt niet over te gaan tot inkrimping van bet voor de gemeente Amersfoort geldend maximum aantal vergunningen (in handen van Burgem. en Weth. om praeadvies). Adres van de vereeniging «Vergun- nings waarbij verzocht wordt in de desbetreffende strafverordering de bepaling op te nemen dat in de ker- misweek alle inrichtingen waar drank verkocht mag worden tot 2 uur 's nachts open mogen blijven (in handen der commissie van wetgeving). De raad benoemden vervolgens met algemeene stemmen tot onderwijze ressen in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 2e soort in de Hellestraat de dames Cb. Hendriks, M. Hendriks, Oudraad, Raadersmaen M. Dekkers, aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat: mej. M. Buytenbuys—Mooij, mej. B. Bone; aan de school aan de Punten burgerlaan de dames A. C. v. Haselen, G. van Haselen, J. A. P. Kruk, J. Eg- gink en M. Ebing: aan de school in de Beekstraat de dames: B. J. van Goor. G. H. Worflel, B. Bosbuize, H. II. W. van Apeldoorn, G. H. J. Fortuin, H. W. van Acbterbergh en H. Vonk. Aan den onderwijzer A. Gaasbeek werd op zijn verzoek met ingang van 1 October eervol ontslag verleend en Burgemeester en Wethouders gemach tigd om door tijdelijke leerkracht in de vacature te voorzien. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs werd met 10 van de 14 stemmen benoemd de beer P. F. K. Wolterbeek; de overige 4 stemmen werden uitgebracht op jhr. Reigersberg Versluys. Besloten werd de 6e klasse der jongensschool te splitsen en Burge meester en Wethouders te machtigen een tijdelijke leerkracht te benoemen. Op voorstel van Dr. Jorissen wordt met algem. st. besloten de punten 5 en 6 der agenda. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de loonen van werklieden, werkzaam aan de Gas fabriek, bij de reiniging en de fabricage. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de jaarwed den van het personeel van politie te renvoyeeren naar de afdeelingen ten einde daardoor te komen tot eene regeling die alle partijen voldoet. Al vorens deze'beslissing viel werd hier over heel wat gediscussieerd. De heeren Gerritsen en Rijkeris wenschte de hoofden van dienst in dezen te hooren, waarvan de wethouder van openbare werken de noodzakelijkheid niet inziet. De beslissing in dezen toch behoort tot de competentie van den Raad. De heer van Kalken pleitte voor eene loonregeling die een lange reeks van jaren zou voldoen, terwijl de heer Veis Heijn meer waarde becbtte in de afdeelingen omtrent den finantieelen toestand der gemeente te worden inge licht. Blijkens een schrijven van de Com missie van Toezicht op bet Middelbaar Onderwijs zal de schoolbevolking der Hoogere Burgerschool voor den cursus 1910/1911 naar alle waarschijnlijkheid als volgt over de verschillende klassen verdeeld zijn. klasse 1 ongeveer 10 leerlingen. 2 51 3 65 4 54 5 44 B. en W. achten het wenscheiijk in verband daarmede de eerste klasse in 3 afdeelingen de tweede klasse in 2 afdeelingen de derde klasse in 3 afdeelingen de vierde klasse in 3 afdeelingen de vijfde klasse in 2 afdeelingen te splitsen, waardoor de school dus voor 13 afdeelingen bezet worden. De beer Gerritsen wilde de tweede klasse evenzeer in 3 afdeelingen ge splitst zien, wat door den wethouder van Onderwijs, de beer Veis Heyn en de wethouders Sanders werd bestreden De heer Gerritsen wijzigde daarop zijn voorstel in zooverre om dit punt eerst in den volgende afdeeling te behandelen doch nc-emt ook dit voor stel terug, nadat het Dag. Best. heeft toegezegd om, mocht het blijken dat bet aantal leerlingen der 2e klasse na de vacantie grooter was dan 51 alsnog een voorstel tot splitsing te zullen indienen. Besluit daarop met algem. stemmen 1. voor den cursus 1910/1911 de eerste klasse der Hoogere Burger school te splitsen in drie afdeelingen, de tweede klasse der Hoogere Bur gerschool te splitsen in twee afdee lingen, de derde klasse der Hoogere Bur gerschool te splitsen in drieafdeelingen, de vierde klasse der Hoogere Bur gerschool te splitsen in drie afdeelingen, de vijfde klasse der Hoogere Bur gerschool tesplitsen in tweeafdeelingen, 2. voor den curous 1910/1911 te benoemen, a. een tijdelijk leeraar in de wis en natuurkunde, b. een tijdelijk leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde en de geschiedenis, c. een buitengewoon tijdelijk leerares in de Gymnastiek. 3. het sub. 2 beslotene aan de goed keuring van den Minister van Binnen landsche Zaken te onderwerpen, en er van kennis te geven aan den Inspec teur op het Middelbaar onderwijs K. ten Bruggencate, de Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs en den Directeur der Hoogere Burger school. Tot tijdelijk leeraar in de Neder landsche taal en letterkunde en de ge schiedenis werd met algem. st. herbenoemd de heer B. H. Petri, tot tijdelijk buitengewone leerares in de gymnastiek aan de H. B. S. mejuffr. J. C. van der Schroeff. Z d. en z. h.st. werden Burgemeester en Wethouders gemachtigd een per ceel weiland te Hoogland voor den tijd van 6 jaren te verhuren voor f280. Een voorstel van het Dagel. Bestuur tot machtiging van hun college tot verkoop van een partij veldkeien werd z. h. st. goedgekeurd. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verharding van den weg van de Kleine Koppel naar het terrein der gemeentereiniging, werd niet zoo grif aangenomen. De heer Oosterveen vond het onraadzaam om de veldkeien, die uit andere straten der gemeente als onpractisch ver wijderd werden, nu daar weder voor bestrating te gebruiken en zag liever een klinkerbestrating of wel eene van Ben-Ahin Keien. Ook de beer van Esveld achtte bet noch in het belang der gemeente nóch in dat der paarden van den reinigingsdienst om daar veldkeien te gebruiken. Wethouder Sanders meende dat de paardenbeenen daar wel tegen kunnen en wees op het groote verschil in kosten eener kei- en klinkerbestrating. Ten slotte werd het voorstel van Burgemeester en Wethouders met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Aan de nieaw aangelegde laan voor het huis van den heer de Groot werd, daar zij als het ware de voortzetting is van de aan de overzijde van den Utrecbtschen weg gelegen laan ook de naam van Paulus Buyslaan gegeven. Een voorstel van Burgemeeter en Wethouders tot vaststelling van de rooilijnen voor de Ringlaan en Paulus Buyslaan werd z. h. st. aangenomen, nadat de. heer Gerritsen op de wen- schelijkheid was gewezen om een paar voor de Paulus Buyslaan staande boomen op te ruimen. De perceelen Hellestraat 32, 36, 38 en 40 en St. Janskerkbof 19 en 21 werden op advies der daartoe aan gestelde commissie onbewoonbaar verklaard. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om naar aanleiding van een door den heer R. de Haas inge diend verzoek hem toe te staan bij de verbouwing van perceel Langestraat 86, 60 c. M. buiten de vastgestelde rooilijn te blijven werd met 12 tegen 2 stemmen aangenomen. De heer van Duinen die een lange memorie had opgesteld ter verdediging van het verzoek van den heer de H. om de bestaande toestand te mogen bestendigen bad van bestrijding door de wethouder Sanders niet veel succes daarmee. Alleen het raadslid Ryckens viel hem bij. Een Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende een beroep ingesteld door A. Buitenbos tegen eene afwijzende beschikking door Burgemeester en Wethouders op eene bouwaanvrage gegevenwerd z. d. en z. h. st. goedgekeurd. Tot leden van het stembureau bij de a.s. verkiezing van een lid van den gemeenteraad in bet derde district werden gekozenM. L. Celosse, voor zitter, H. W. van Esveld en W. Salo mons; tot plaatsvervangende leden: R. G. Rijckens, S. J. van Duinen, A. H. van Kalken, N. Vels-Heyn en D. Ruys. Het 4e en 5e gedeelte van het primitief der inkomsten-belasting 1910 werden respectievelijk vastgesteld op f6618,50 en f 11939,25. Alvorens de vergadering te sluiten deelt de voorzitter mede, dat hij eenige weken buiten de gemeente zal ver blijven. Naar aanleiding van een vraag van den heer Rijckens ontspint zich daarna weder een onverkwikkelijk debat, zoo als wij dit voor de toelating van dit raadslid niet gewoon waren. Wij achten het van te veel belang dat de kiezers daarvan in zijn geheel kennis nemen en geven daarom dit gedeelte der vergadering uitvoerig weer, zooals wij dit vinden in de Amersf. Ct. De heer Rijkens: Zooals bekend is, worden deelhebbers in het Ziekenfonds van bet »NuU en van bet Nieuwe Ziekenfonds voor rekening van de Gemeente verpleegd in het St. Elisa beths gast- of ziekenhuis. Zij hebben daarvoor recht op verpleging, genees middelen en desgewenscht genees kundige behandeling a f 1.50 per per soon en per dag. Maar dezelfde deel hebbers hebben, krachtens contract met de ziekenfondsen, óok recht op geneesmiddelen. De geneesmiddelen worden dan ook nooit door het zie kenfonds geleverd, zooals volgens con tract met de Gemeente geëiscbt zou kunnen worden. Een particulier wordt in het zieken huis opgenomen a f 1.50 per dag met geneesmiddelen, a f 1.25 zonder ge neesmiddelen. Daarmee honoreert het ziekenfonds zelf de geneesmiddelen a f 0.25 per persoon en per dag, en zou de Gemeente dus die som minder hehooren te betalen. Zou ik het oordeel van B. en W. over deze zaak eens mogen vernemen? Ik weet wel, dat het contract met het ziekenhuis nog loopt tot 1912, maar het is mogelijk, dat het B. en W. gelukt, tot dien tijd een minnelijke schikking met bet Besiuur van het ziekenhuis te treffen, iets wat zeer in het financieele voordeel der Gemeente zou zijn. De Voorzitter: Ik zal gaarne deze vraag in de volgende vergadering be antwoorden. De heer Jorissen: Weet de heer Rijkens niet waarom dit is? De heer Rijkens: ik stel zeer veel prijs op het advies van B. en W. en zal later graag de meening van dep Directeur van het ziekenhuis hooren, hoewel deze belanghebbende is. De heer JorissenDan zal ik maar ongevraagd dadelijk mijn advies geven. Wij hebben hier nog de vrijzinnige bepaling, die wel een unicum is, doch hooglijk wordt geapprecieerd zoowel door de geneeskundigen als door de apothekers, dat ieder patiënt in het ziekenhuis geheel vrij is in de keuze van zijn dokter en apotheker. Indien de heer Rijkens inlichting had gevraagd bij het Bestuur van het ziekenhuis dan had hij direct antwoord ontvangen op zijn vraag. De beer RijkensDe heer Jorissen zegt dus, dat hier de apothekers niet deugen. Wethouder Celosse: Ik begrijp niet goed wat deze zaak in deze vergade ring doet. De Gemeente betaalt voor haar patiënten f 1.50 per dag en heeft er niets mede te maken of een zie kenfonds al dan niet de geneesmidde len betaalt. De heer Rijkens wende zich tot

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2