DE WITTE WINKEL BURGÈftWÉISJE, P.G. Advertentie». REISBELASTING. es PIANO tusschen de A. Z. en P. C. en een 7-tal van de A. Z. (Amsterdam). Te ruim half 3 stelden zich op \oor Amersfoort: K. Beem (doel), II. de Bruijn, W. Maassen (achter), H. Mun- zebrock (midden), C. Mahler, Ch. Marin en C. Beem (voor). Voor Amsterdam speelden J. Mole naar (doel), J. B. Knuijt, E. Bromberg (achter), H. H Antoni (midden), W. Hagenzieker, Job. M. de Soet en L. K. Antoni (voor). Scheidsrechter was de heer L Pezie grensrechters waren de beeren F. van Dinter (Amsterdam) en H. Lagerwey (Amersfoort). Direct na het beginsignaal weet A. Z. (A'dam) den bal te bemachtigen en lost een even onverwacht als hard schot op het Amersfoortsche doel doch de bal gaat over de lat. Nog een paar mooie kansen voor A. Z. hebben hetzelfde resultaatde Amster dammers houden vol, en geven K. Beem veel te doen. Heel mooi weet deze vele malen te redden, doch kan niet verhinderen, dat A. Z vóór rust I maal doelpunt. (01) Vóór de rust speelden de Amster dammers zeer goed, en onze stadge- nooten schenen een weinig overbluft. Doch na rust wordt het heel anders en pakken ze flink aan 't Publiek moedigt ook aan en er komt vuur in 't Duurt dan ook niet lang. of C. Beem weet gelijk te maken, door een overzet van Munzebrock om te zetten in een doelpunt (I I). Nu volgen eenige oogenblikkeri van span ning. A. Z en P. C.'s verdediging houdt stand en werkt met de voor spelers uitstekend samen zich beijve rend A. Z.'s doel te bestoken. Voor de 2e maal weet C. Beem, nu door een overzet van Marin te doelpunten, hiermede aan zijn partij de leiding bezorgende (2 1). Amsterdam werkt hard, en weet op éénmaal heel dicht Amersfoort's doel te naderen, de speler heeft echter niet goed gericht, de bal gaat keihard over. Nog tweemaal moet K. Beem handelend optreden, maar dan is 't ook gedaan met A. Z. Hun spel verslapt aanmerkelijk, doch niet dat van ons 7-tal. Onder daverend applaus doorboort C. Beem voor de derde maal het vijandelijk doel, doch hij bevindt zich op ver boden terrein, dus wordt het punt niet toegekend. De Amersfoorters winnen dus met 2-1. In het nummer popduiken kwamen II deelnemers uit, die allen de pop naar boven wisten te halen en aan land te brengen. C. Mahler deed het in 24 2/5 secC. Beem in 25 sec. E. Blomberg in 25 2/5 sec. enz. Den langsten tijd maakte K. Beem, 33 1.5 sec. De belangstelling van het publiek was minder dan men verwacht had. (Dagbl.) In verband met de feestelijk heden op heden zullen de derde en de vijfde postbestelling, welke om 3.45 en 9.15 van het Postkantoor vertrekken, en de laatste buslichting, die om half acht 's avonds geschiedt, niet plaats hebben. Het po^t- en telegraafkantoor blijft echter geopend voor busrechthouders, enz. weten we.» Oome-Rob had Eef op den schouder geklopt, gerustgesteld. nWees-jelui maar niet bang, hoor!» zei hij »ik snap er nu alles van. Eo boos ben 'k ook niet... Volstrekt niet...» »Dus, u?a... vroeg zij. »Dag, Eef, dag meid!» zei oom, haar de hand toestekend «wei- tehuis, hoor!» Verder geen syllabe. Eventjes kwam er weèr 'n lachje op z'n gezicht... maar hij deed heel vreemd, heel anders dan ze van 'm gewoon was. »Je zult zien, daar komt herrie vanhad eene pessimiste in de familie voorspeld "net-iets voor Rob... Die heeft lak aan ons vragen en smeeken... Die doet nu j uist-precies wat 'm invalt.. De klok wees al over negenen, dien avond, en oome was er nog niet... «Gelukkig!» had Eef al tweemaal gefluisterd «hij komt Diet, hoor!» Er kwam kalmte in de gemoederen. De klok wees kwart over negenen... Zelfs tikje later nog... De witgedaste had juist zijne peroratie over de ziele- kracht, het goddelijk vuur, in eiken mensch, ook den diepst-gezonkende, sluimerend, aangevangen... Uit schoone beeld van den koesterende zonnestraal geschetst... Daar rinkelde de schel. Stommelde 't op de trap... Men hoorde 't bij elke schrede die nader kwam.... De heer J. C. A. Fagginger Auer, voorganger van den Protestanten Bond te Harderwijk, heeft toezegging van beroep ontvangen voor predikant bij de Nederlandsche gemeente te Chicago. De heer J. H. Baaiman, onder wijzer aan de R K.Jongensschool aan de Breestraat, verwierf de hoofdakte. De heer R. W. Kuiper behaalde de akte Hoogduitsch, Lager onderwijs. Een 6-jarig knaapje viel gisteren middag al spelende omstreeks vier uur in den Zuidsingel bij de Kleine Haag De heer G. van Karsbergen, bediende bij de firma Methorst Van Lutter- veld, die op kantoor zittend het onge val zag gebeuren, sprong gekleed te water en mocht den kleine behouden weer op den vasten wal brengen. Het ventje ondervond gelukkig geen onaangenamen gevolgen van dat on verwachte bad. Het kinderzangkoor der plaatse lijke afdeeling van de Ned. vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken heeft Zondag een uitstapje naar Zeist gemaakt onder begeleiding vah zijn Directeur en het afdeelings- bestuur. Om 9 uur ging »De kleine stem« met bet locaaltje naar Zeist, waar de zangeresjes en zangertjes, allen getooid met een blauw roosje, tot bij zessen zich kostelijk vermaakten, hetgeen mede een aangename gedachte mag wezen voor hen, die de jonge ver eeniging hiertoe in staat stelden. Programma van het concert, hedenavond in Amicitia te geven, dooi de Muziek van het le regiment Huzaren, kapelmeester de heer W. H. Scholtens. 1. Im Zigeunerlage, marsch, Oscbeit 2. Ouverture «Berlin wie es weint und lacht", A. Comadi. 3. Künstenleben. wals, Joh. Strauss. 4. Birde of the ferest, polka voor 2 pistons, S Mayr. 5. Fantasie, Joh. v. Dam. 6. Ouv. Militaire, Zwichler. 7. Monanacht auf de Alster, wals, Oscar Frètas. 8. Rendes-vous, gavotte, Alletter. 9. Die Muhle im Schwarzwald, Eilen- berg. 10. Berlin bei Nacht, musikalische Bummelfahrs, Lincke. Naar aanleiding van plaats ge had hebbende vechtpartijen met bloe dige verwondingen, op straat en in herbergen, heeftdefungeerend plaatse lijke commandant bevolen, dat voor taan, evenals vroeger, op Zaterdag en Zondag weer patrouilles in de stad zullen loopen, wier commandanten zullen handelen in overleg met de ambtenaren der politie. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot ridder v. d. Nederl. Leeuw monseig neur J. J. van Thiel, bisschop van Haarlem der Oud-bisschoppelijke Cle- resie; en de gepensioneerde Kapitein ter zee G. baron van Hardenbroek van Ammerstol; tot ridder inde Orarije- Nassauorde H. baron Schimmelpen- ninck van der Oye, rentmeester in het rentambt Amersfoort; tot officier der orde van Oranje-Nassau de lui tenant-kolonel A. baron van Oldeneel, commandant der Rij- en Hoefsmid- school. 't Waren er twee... »Je vindt 't toch goed, Eef!" riep oome rop binnetredend »dat ik een ouden kennis vaD me heb meegebracht? Hier, meneer Verduin, woont schuins over je, in de straat. Een buur man!... Mag ik je even voorstellen?" De dames maakten hoepelrok-buigin gen. De witgedaste had een pruilend gezicht getrokken... Was gekrenkt over stoornis en over aandacht, van zijn persoon of vloeiend- Tante Na legde een hand op z'n arm. Begon met hem te fluisteren, blij, dat de kring van vertrouwelijk heid tusschen hen beiden nu inniger werd... Maar hij scheen niet naar 'r te luiste ren, theosoof. Eerst viel 't haar niet op. Maar plots zag zij 't duidelijk... Het vaal worden van zijn wangen... 't Wijd opengesperd zijn van z'n oogen... Hoe hij trachtte op te staan van z'n stoel Hoe hij wankelde... Naar de tafel greep om niet neer te storten... «Lieve vriend!... Helpt toch... Water!» «Theosoof» rukte aan z'n boord en wuifde om lucht... Hij dreigde te stikken... Wees elke hulp af... 't Be duidde niets, eene lichte duizeling- Neen, men moest hem laten gaan... De buitenlucht zou hem goed-doen... Een minuutje maar... Z'n hoed en jas... Men bracht ze, vele handen hielpen den kranke... Tante Na poogde water De deputatie van officieren van het Duitsche regiment Prins Frederik, die (Maandag) dejeunerde bij de Koningin-Moeder, verliet om halfdrie het Paleis en werd in twee hofrijtui- gen naar het station Baarn gebracht Te 4 uur vertrok de Koningin- Moeder met gevolg naar Het Loo ter bijwoning van den verjaardag van H. M. de Koningin. Men schrijft uit Baarn: De laatste der twee Cbineesche villa's. Villa Canton, die door zijn vreemden bouwtrant en helle kleuren steeds de bijzondere aandacht trok van de vele vreemdelingen, die in den zon.er Baarn bezoeken, valt onder de handen der sloopers en moet plaats maken voor een meer moderne be huizing. De oudste inwoners van Baarn, die »Peking« en nCantons beschouwden als te behooren bij het »Oude Baarnn. zien met leede oogen deze eigenaar dige villa verdwijnen. Bij de manoeuvres in het Lek- accès is aldus wordt aan de »Dordr. Ct.« gemeld een veld-artillerist onder een vuurmond bekneld geraakt. Hij werd naar het St.-Barbaragesticht te Utrecht overgebrachtdaar bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Yoor Huis en Hof. Het is een lang bekend feit, dat snoeperij op 't gebit een slechten invloed heeft en de sterk toenemende fabricatie van allerhande snoepgoed, chocolade, enz. heeft in meer dan in een opzicht schade aangericht. De slechte werking moet verklaard wor den uit de vorming van melkzuur, door den invloed van 't speeksel op de suiker. De melkzuur tast het gla zuur aan en vooral chocolade en caramel, dat lang aan de tanden blijf kleven zijn zeer nadeelig. Een voeding met bruin, ongebuild brood, naast erwten en boonen, die rijk aan kalk en stikstof zijn, zal ten slotte weer een goeden invloed op ons lichaam uitoefenen. De buitengewone sterfte aan tyfeuze koorts in den Spaansch-Amerik. oor log is door ernstige onderzoekers met de vliegenplaag in verband gebracht. Het verband ligt voor de hand als men denkt aan de levensgewoonte der vliegen zij zitten veel op allerlei vuilnis, fsecaliön, en rottende stoffen, hoofdzakelijk om eieren te leggen, en vliegen vandaar op ons voedsel af. Ook het verband tusschen de vliegenplaag en de zomerdiarrhee is bekend. Men kan de vliegen niet uit roeien, maar wel kan men allerlei voorzorgen nemen, opdat zij ziekte kiemen niet vrijelijk overal heen kunnen voeren. De vliegenkast en het vliegendeksel zijn daarbij te waar- deeren hulpmiddelen. De Engelsche dr. Corner heeft als zijn gevoelen medegedeeld, dat hij besmetting door gevogelte als een van de oorzaken van de verspreiding voor tuberculose beschouwt. Na tal van inlichtingen gelooft hij, dat de hoen ders de halmen van het gras besmet te drinken, dat het glas dreigde haar uit de hand te vallen... Ze had met hem willen gaan, maar theosoof wei gerde pertinent... Een minuutje maar... Hij kwam onmiddelijk terug... Even 'n luchtje scheppen... 't Beduidde werkelijk niets Onder groote consternatie vertrok witgedaste, langlokkige meneer. Hier en daar werd geschreid in den kring... Hij had zoo heerlijk gesproken.. Die zonnestraal en dat bloesempje... En plotseling weerklonk de harde, ruwe, luide schaterlach van oome Rob. Die loeide door de kamer En de sinjeur, de oude kennis, die met hem was gekomen, lachte waar achtig ook «Meneer woó Eef beginnen. Tegen oome-Rob durfde ze zoo niet. Maar dat die ander, die wildvreemde, 't waagde Was geen twee minuten in huis Terwijl er iemand ziek was geworden Tante-Na werd wit van woede. Stond gereed om 't Rob eens-effentjes onge zouten, overpekeld Al zette-ie geen voet meer in huis Maar 't kwam er niet toe. Want Rob en de oude-kennis scha terde, dat niemand ertusschen kon komen. Rob gaf z'n vriend een pats op den schouder, dat 't dreunde door de kamer. »Nou, Jan, wat hèb ik je gezegd? Is 't de schoelje, of is-ie 't niet!?» »Of-ie 'tis!» bevestigde oude-kennis. ten en het grazende vee zoodoende de ziektekiemen binnenkrijgt. De dok ter gelooft niet, dat besmet voedsel de voornaamste oorzaak van de ver spreiding van tuberculose is. Wij moeten, meent hij, beginnen met alle pluimdieren uit de weiden te weren en zoodoende vee, dat vrij van ziekte is te krijgen. Schwartz heeft bij proefnemingen gevonden, dat de oorworm zoowel dierlijk als plantaardig voedsel nut tigde, maar aan het laatste peren, bessen, bloembladeren van dahlia's, enz. de voorkeur gaf boven pop pen van mieren, sluip- en bladwes pen, bladluizen, rupsen en poppen van vlinders. Hij kwam tot het re sultaat, dat voor den groenten-, tuinen ooftbouw de oorworm als schadelijk beschouwd moet worden, terwijl haar nuttigheid zeer gering is te noemen Snijd de krachtige, forsche loten van uw rozenbed niet wegZij moeten t' volgende jaar de mooiste bloemen geven. Buig de loten neer op een plekje, waar er ruimte voor is, zoodat ze bijna den grond aanraken en zet ze dan met een houten mikje vast. Beschut ze tegen den vorstin 't volgend jaar loopen alle oogen uit en er komt een weelde van bloemen Alle oude en zwakke hout wordt in het voorjaar weggesneden; alleen de forsche loten van 't vorige jaar blij ven behouden en worden, al neer bui gende, regelmatig over 't geheele perk verdeeld. Het inmaken van eieren in water glas wordt als de beste methode be schouwd. Men neme daartoe een op lossing van 1 deel waterglas op 9 deelen water. Voor allerlei doeleinden kan men zulke eieren in de keuken gebruiken. Om het springen bij 't koken te voorkomen, prikt men te voren met een naald in de schaal' Observator. ZUIVER willen-:' halfwo len-: katcénen-Ti>icot-: rameh-en net-: ONDERGOEDEREN Föb n haaHfl/Jansen^/^N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. «Ié 't dezelfde vent, die in zes-en- negentig als valsche-speler op de boot naar Genua is vastgezetDe fijne meneer van de tweede klasse, die eigenlijk eerste behoorde te reizen. Weet-je nog wel?... Is-ie 't, Jan... Zég 't nog eens!» Een oogenblik scheen't of tante-Na hem woü aanvliegen Vuur schoot uit 'r oogjes Doch oome-Rob wenkte haar kalmeereDd Wenkte van: houd nu éven je mond Wees nu éven stilDan zal ik jelui eens vertellen. Tante Na wilde uitbarsten, maar ze voelde toch dat er iets heel-bijzonders, heeltragisch op komst was Oome-Rob nam een karafje van tafel, schonk zich ongegeneerd in... Proestte 't nog eens ferm uit... Toen werd hij ernstiger, kwam er in zijn eerlijke blauwe oogen dezelfde uitdrukking als toen Eef bij hem kwam vragen... met die boodschap, weet men... Onthulde hij het geheim... Van wie eigenlijk "theosoof» was, met de lange lokken en de dweepende oogen, aan wie tante nu reeds een brokje van haar legaat had toevertrouwd... Met gloeiende blos op het gelaat en schor van verlegenheid, schaamte, had tante Na 't tegen den rechter commissaris gezegd... Had zij 't ge vraagd... of men den man, wdt hij dan mocht gedaan hebben, niet wilde los laten... Zij zou er in berusten. In vre desnaam, die vijfhonderd gulden Vooor hulp j/a 't gezin (3 volw. Ijérsonen en Kindje van 2 jaar)' wordt ge vraagd, liefst terstond, een net Liefderijke behandeling. Fr. br. met opg. vrtn gewenSsht salaris, No. 718,-' Amsterdamsche Boekh. P. C. Hooftstraat 125, Amsterdam. Er zijn onder de minvermo genden velen, voor wie een verblijf van ecnigc weken in de buiten lucht tot herstel van gofeoiul- heid een onschatbare weldaad zou zijn. Hvenals vojjge jaren richt daaro aan allen, of voor genoi buiten gaan, zoek haar van GULDEN of afstaan, ten bevoorrechten in de eerste pl ners ditS voi wenschte grJ onze Vereeniging voor gezondheid 'reis of naar 'ringend ver- isgeld EEN EK te willen de aan minder en daaronder aan kostwin- hen zoo ge- del te kunnen eesm: bezorgen, /en vori&c jare werden op deze wijze 468 paisonen waar onder 3 /it Amersfoqrt geholpen, en reetjfe hebben velep zich ook dit jaaH weer aangemeld. Iedere gift tinder het motto «Reisbe- lastfng" wordt dankbaar aange nomen en in het jaarverslag verantwoord. Amersfoort, 1910. Mej. D. A. SIDDRE, Muurhuizen 99. Mew. GRONEMAN—Uoorxbos, Utrechtscheweg 10. Mevr.Bar"" VANITTERSUM—Stroeve. P. Bothstr. 1. Mevr. RUI'SCH LEHMAN DE LEUNS- FELD—v. Lassciiot Hübrecht Soesterweg 1. Mevr. KNOPPERSv. Eijberges. Weversingel 7. Gedirtl. MaatsMrli. d. Tjwnftfnnst ARNHEMSCKE^EG 27. Verkrijgbaar: Am er stoort bij de firma P. DÖZWAï Langestraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. D/TraRGH Zn., Heiligeweg 65. waren dan maar weg... Ze wist 't best, zeker «theosoof» had haar af gezet, op de gemeenste manier. Haar voorgelogen, met graffineerde sluw heid... maar toch... als 't van haar afhing... »Dat kun je begrijpen!» riep de rechter uit, griffier aankijkend met oolijke knipoogje vansnap-je 't wel?... «Dat kun-je begrijpen! Een individu, dat al zooveel op z'n kerfstok heeft! neen, we zijn wat-blij dat we de vent eindelijk te pakken hebben. Hij is ten minste een poosje onschadelijk... Een poosje...» Rechter-commissaris zag zuchtend oud-vrijstertje, dat zich ongestraft had willen laten oplichten, medelijdend- glimlachend aan... »Neen, juffrouw, daar komen we niet in hoor!» En toen de eerste getuigen it charge, de bedrogene, vertrokken was. gaf Z. E. A, een nijdigen tik op het groen van de tafel... «Vecht daar nu eens tegenzei hij tegen griffier «maak daar nu duizend wetten, je meest draconische desnoods, tegen... De kerels weten 't... De gauw dieven... Slachtoffers vinden zij altijd!.. Als ze maar een dag, een uur op vrije voeten zijn!..» Griffier nam 't van den luchtige kant op, lachte om het geval, maar rechter-commissaris doorleefde een moment, waarop galg- en radbraak- gedachten in hem opwelden.. MaItre Corbeaü.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3