BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Het nieuwe model wekte zooveel belangstelling, dat de dame een taxi- rijtuig moest aanroepen. Maar tot groot vermaak van het belangstellende volk, kon zij met haar hoed niet door het portier van het rijtuig. De kap moest neergedaan worden, voor de draagster in kon stappen. De Koningin komt den 20e in de residentie voor de opening der zitting van de Staten-Generaal. Geboorte-gedenktceken van Prinses Juliana. Het gedenkteeken ter herinnering aan de geboorte van Prinses Juliana, op het Juliana van Stolbergplein te 's Gravenhage, zal niet onwaarschijn lijk door H. M. de Koningin persoonlijk worden onthuld, eenige dagen voor de opening van de Kamers der Staten- Generaal. Vorst Wolrad Frederik van Wal- deck-Pvrmont, halfbroeder van H. M de Koningin-Moeder, die enkele dagen de gast zal zijn ten Paleize Soestdijk, wordt hedenavond aldaar verwacht en wel met denzelfden trein, waarmede Koningin Emma van haar reis naar DuUschland terugkomt. Opgevroolijkt door het traditio- neele Oranjezonnetje is de veijaardag van H.M. de Koningin in onze ge meente met opgewektheid gevierd. Des ochtends half acht klonk van den torentrans der St. Joriskerk koraal- muziek, uitgevoerd door de Amers- foortsche muziekvereeniging. Na afloop daarvan was het woord aan de zangers, die onder de bekwame leiding van den beer M. W. Petri, geaccompagneerd door de Stafmuziek van Het Vijfde, op het terras van »Amicitia" een zevental liederen ten gehoore brachten. De aubade door 500 kinderen onder leiding van den heer G. G. van Lun- teren, den burgemeester gebracht, viel ditmaal niet als het vorig jaar in 't water, maar bracht heel wat levendig' heid langs den weg en de feeststeni' ming er in bij groot en klein. De parade door de troepen alhier in garnizoen, had als gewoonlijk veel bekijk. De optocht der versierde fietsen en sportkarren, die aan het bloemencorso hadden deelgenomen, voorafgegaan door het muziekcorps van den R. K. Volksbond en gesloten door de muziek van de Wagenwerkplaats, was wel het glanspunt van het feest. De jury, bestaande uit de tuinbazen van «de Oldenaller», «de Boom» en het «Huis Hoevelaken», had waarlijk geen gemakkelijke taak. De geldprijzen werden als volgt toegekend: le prijs Tellingen, 2e prijs A. van den Heuvel, 3e prijs Tabernal, 4e piijs mej. C. van den Brink, 5e prijs Kamperman voor de versierde rijwielen en Eggink de le prijs voor de fraaist versierde sport kar. Bijzonder fraai waren de tot een bloemenprieël vereenigde twee tan dems door de bloemisten van Bemmol versierd, terwijl bet viertal jongedames, de kleuren van Nederlands vlag en wimpel voorstellend, aller oogen tot zich trok. Twee wagens gingen in den stoet, een het tuinmansbedrijf uitbeeldende, smaakvol gearrangeerd door den heer Veenschoten en een waarop het kinder zangkoor »Prinses Juliana» plaats had genomen. Dit koor gaf voor het ge meentehuis niet onverdienstelijk eenige nummers ten beste. »De feesten op »Birkhoven» leden voor een deel fiasco daar de voetbal wedstrijd niet kon doorgaan om reden de Ililversumsche club «Victoria» niet was opgekomen. De ringrijderij met paard en chais, opgeluisterd door de muziek van het le regiment huzaren, diging deel te nemen. Tot dezen boer richtte Edmond het verzoek, om met zijn vrijschaar den nacht en den volgenden dag op zijn hoeve te mogen doorbrengen. Hij achtte het echter tevens zijn plicht den man op het gevaar te wijzen, dat door de inwilliging van zijn verzoek voor hem kon ontstaan, daar hij noch zijne lieden plan hadden zich, bij een mogelijke ontdekking, zoo maar zonder slag of stoot aaD den vijand over te geven, en de hoeve dus gevaar liep, bij eene verdediging verbrand te wor den. Behalve dat, zou de vijand den eigenaar als medeplichtige kunnen ge vangen nemen en als niet militair fusileeren. Wordt tertolgd). viel wel in den smaak van het niet overtalrijke publiek. Onzes inziens had het een fraaier kleuriger geheel ge- geven, wanneer het ringrijden in een meer beknopte ruimte had plaats ge- vonden. De le prijs werd behaald door Lagemaat te Leusden, de 2e prijs door Kok te Soest en de 3de door Schuld alhier. De Hof zag des avonds tijdens de bioscoopvoorstelling zwart van men schen, die zich of zij al meer of minder konden zien, blijkbaar best amuseerden Op het a giorno verlichte terras van sAmicitia," gaf de stafmuziek der huzaren een concert, in »het Boompje, waar de prijzen van het bloemen corso werden uitgereikt, deed de Amers- foortsche muziekvereeniging zich hoo ren. Buitendien bewoog zich den ge heelen avond een overtalrijk publiek langs de straten om de versieringen en verlichting in oogenschouw te nemen. Hiervan verdient de straat- veisiering in de groote Haag vermeld wier bewoners, die ditmaal geen op tocht hielden, al hunne krachten aan hadden gewijd. Niet minder dan drie eerepoorten waren te midden van het dennenwoud opgericht. Pas tegen middernacht werd het langzamerhand stiller in de stad, De politie gesteund door militaire patrouilles had geen zware taak, daar er behoudens een enkele klap geen ongeregeldheden voorkwamen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Sept., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Lijst van brieven en briefkaarten geadresseerd aan onbekenden, verzon den van het postkantoor te Amersfoort over de 2e helft der maand Aug. '40 Brieven Binnenland. Mej. A. de Jager, Amersfoort. W. Kuk, Amsterdam. C. v. Bommet, Dussen Mej. A. Visser, Haag. Koster der kerk. Haag. Mevr. J. Versteegh, Heemstede. J. Sonnenberg, Utrecht. W. v. Ravenhorst, Zulphen. Briefkaarten Binnenland. Korkeles, Amersfoort Mej. A. v. Loon, M. v. Buuren, B. Luwé, Artog Soeplip, M. Letzer, Broekhuizen, D. S. Boonzaayer, J. Sneepeh, Sanders Herfst, Dora Daleman, B. W. Heenik, Amsterdam. Arnhem. Baarn. Nieuwenbuis Utrecht. Briefkaarten Buitenland. Karl Richard, Hannover. Bumedel, Russie. In verband met de in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie, waarin ouders en verzorgers van kin deren gewezen wordt op de gelegen heid tot inschrijving van leerlingen aan de Muziekschool, verzoekt men ons nog het volgende mede te deelen. Voor jeugdige leerlingen, die nog geen muziekonderricht hebben genoten, be staat gelegenheid zich eerst in de solfège-klasse te laten inschrijven, om aldus iets van de eerste gronden der muziek te leeren, alvorens zij beginnen een instrument te bespelen. Degenen, die een der instrumentaalklassen of den cursus in solozang volgen, ont vangen gratis een uur per week onder wijs in de solfège-klasse. Verder is aan de Muziekschool verbonden eene orkest-klasse, waar de eenigszins ge vorderde leerlingen zich kunnen oefe nen in het ensemble-spel, en ten slotte sinds korten tijd een cursus in ryth- mische gymnastiek (zoowel voor kin deren als oudere personen). Zooals velen bekend is, bestaat ook aan onze Muziekschool gelegenheid om opgeleid te worden tot het geven van muziekonderricht; verscheidene leerlingen der school hebben reeds het diploma mogen verwerven. De heer H. J. Groote Balderhaar ten Velde, gemeente-ontvanger te Hoevelaken is benoemd tot burge meester van Werkendam. Bij de door den Bond van Ne- derl. Schilderspatroons uilgeschreven vak wedstrijden werden door onzen stadgenoot, den heer T. L. Blok, di ie prijzen behaald voor ingezonden schil derwerk, n.l. twee zilveren medailles en een bronzen. Onder leiding van kolonel Spie- rings en van den dir. off. v. gez. 1 kl. A. Butner had gisteren op de Leusderbeide de oefening plaats voor het personeel van den geneeskundige: dienst der Landmacht. Hieraan namen deel het 5e regiment infanterie, batterijen van 1ste regiment veld artillerie en escadron van het 1ste regiment huzaren. De hoofdverbandplaats was, even als twee jaren geleden, opgericht op de boerderij ten zuiden van Hotel Oud Leusden. Op het emplacement voor het goederenvervoer aan bet station was een evacuatie-station opgericht Transpoitcolonnes van het Roode Kruis vveikten mede bij het vervoer van gewonden. De oefening had het normale verloop De heeren H. J. Baaiman en F J. Slager, onderwijzers aan de R. K Jongensscholen, Breedestraat alhier zijn geslaagd voor het examen-hoofd acte. Dr. L. R. Sinnige, hoofd-assistent aan hel Rijks-landbouwproefstation te Groningen, is voorgedragen ter be noeming tot leeraar in de Natuurkunde de Scheikunde, de Cosmographie en de Natuurlijke historie aan de ge meentelijke Middelbare school voor meisjes te Arnhem. In het concours voor spring paarden, te Meppel gehouden, het eerste door het Bestuur der hard draverij-vereeniging aldaar georgani seerd en door duizenden bijgewoond werden o. a. de volgende prijzen be haald le prijs, f250, door luitenant A. N. S. W. L. Coblijn, met Black Paddy; 2e pr., f100, door luitenant H. W. C. E. Mathon, met Held3e pr., f75, door luitenant C. H. Labou chère, met Perhaps; 4e pr., f 50, door denzelfden, met Vanguard; 6e pr. f25, door luitenant Labouchère, met Dreadnought De jury bestond uit de luitenants D. J. Gouvée, G. J. Pitlo, J. H. van Reede en M. A. C. Goester. De kapitein A. A. Heisterkamp van het 5e reg. infanterie wordt November bevorderd tot majoor pro vinciale adjudant. Aan de Centrale botermijn werd aangevoerd 7725 Kilo ongezouten en 4300 Kilo gezouten labrieksboter onder Rijks-controle. De prijs was f 1.21 a f 1.32. Aan het Postkantoor Amersfoort en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd in Augnstus ingelegd bij de Rijks-Postspaarbank f42281.26'/i en daaruit terugbetaald f45125.161/, Het laatste door het kantoor uit gegeven boekje draagt het nummer 15666. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den beer Th. C. V. ter Maat, Hof 2. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij over de maand Auguslus 19101909. dus meer 396 f 23.25 - 0.13 - 28.25 - 0 50 den van 1910 1909 Aantal passag. 14301 13905 Opbr. v/h yerv. 1716.50 f693.25 Dagkil. opbr. - 12.85 - 12 42 Totale opbr. -731.42 - 703.17 Dagkil. opbr. - 13.10 - 12.60 Op beleefd verzoek Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 4 Sept. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur Ds. A. E. F. Junod, Ev. Luth. Pred. te 's Gravenhage. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorrn. 10 uur, Ds. Donnet'. sAv. 5uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. s Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9V, uur, Godsdienstoefening, s Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'lt uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/a uur, Godsdienstoefening. Bij de loting voor de militie. Gebeul d in 't jaar 1910 bij de loting in een onzer gemeenten Overste tot den loteling, die pas een nommer getrokken heeft: «Heb ook reden van vrijstelling op te geven broederdienst of gebreken?" Loteling ziet met een gezicht van niet-begrijpen in 't rond. Ov.: »Of je ook een broer hebt die dient." Lot.»Ja Hendrikje Ov.: «Een broer?" Lot.: «Nee, een zuster." Sergeant: «En dient die?" Lot.: »Ja." Ov.: «Mooi, ga dan nu maar onder de maat." /»AT. Gr. Cl.") De kleinste loteling. Maandag had te Heerenveen de loting voor de Nationale Militie voor de gemeente Schoterland plaats. Onder de adspirant-krijgslieden bevond 'zich de loteling Jan de V. uit Jubbega Schurega, hoog 94.3 c.M., zwaar ...15 K. G. 1 Deze loteling werd door een sergeant, aan den militieraad toegevoegd, op den arm genomen om hem zoodoende in de gelegenheid te stellen eigenhandig een nummer uit de bus te nemen. Aldus volbracht de nog geen meter hooge loteling zijn plicht! Als een merkwaardigheid kan hierbij vermeld worden, dat het huisgezin waartoe Jan behoort, oorspronkelijk bestond uit acht kinderen, waarvan vier van normale grootte en vier van Jari's grootte waren, terwijl de ouders geheel normaal zijn. Een der kinderen een jongen van Jati's hoogte en ge wicht, is overleden; de twee overblij vende Lilliputters zijn 30 en 16 jaar oud. (Leeuw. Ct.) Een natuurwonder. Als een bijzonderheid wordt gemeld dat de tolgaarder G. Groeneveld, te Barneveld in het bezit van een fluitend kuikentje is. Vooial bij avond zingt het ongeveer twee maanden oude diertje vaak uren achter elkaar. De zang is ongeveer gelijk aan dien van een lijster. Zieke Aardappelen. De ziekte onder de aardappelen inzonderheid de vroege soorten is in Friesland zóó hevig, dat van de ladin gen, die naar hel buitenland gaan, soms een derde gedeelte wordt afge keurd als ongeschikt voor de con sumptie. Men hoopt, dat het drooge weer der laatste dagen op het nog te veld staand gewas gunstigen invloed mag hebben gehad, zoodat de latere soorten van beter kwaliteit kunnen zijn. Van een vliegtocht." Men schrijft uit Heusden aan de Prov. 's-Iiert. Ct. Per bulletin werd een paar dagen geleden bekend gemaakt, dat heden alhier vliegproeven zouden worden genomen met een Blériot-eendekker. Van heinde en ver kwamen dan ook velen naar Heusden om bet vliegen te zien. Op het Wilh'elmina-plein was een flinke loods gebouwd en op bepaalde uur verschenen de aviateurs in costuum, de jongeheeren Van Rijs wijk en Engelen. De ballonhal werd geopend en ja, heusch een vliegmachien. Publiek drong op om het vreemde ding te zien. De aviateurs stegen in hun toestel. De motor werd in werking gebrachtde muziek speelde, maar o wee, de machine wilde niet omhoog. Wat was het geval? Men had een vliegmachine op treffende wijze nage maakt. Het publiek bleef maar steeds den vreemden vogel aanstaren. Opeens een knal en... een der aviateurs viel neer... gewond. Men droeg hem weg en er werd bekend gemaakt, dat hedenavond niet kon worden gevlogen wegens een defect aan de machine en de verwonding, die een der avia teurs had opgeloopen. De saamge- stroomde menigte nam de zaak nogal van den vroolijken kant op. 't Was immers leuk verzonnen 1 Uit Arnhem meldt men aan de N. R. Ct." Terw ijl de feestelijkheden van den Ko- inginnedag alle politie naar de stad riepen, meenden do stroopers en terecht dat nu de gelegenheid te schoon was om niet hun handwerk uit te oefenen in de wildrijke omge ving van Arnhem. Geen 50 meter van de uitspanning Warnsborn b. v., dus in de onmiddellijke nabijheid van huizen en bij niet zeldzaam bezochte egen, hielden vijf dier heeren, één met een geweer gewapend, een for- meele drijfjacht. De geschoten hazen droegen ze gewoon aan de hand mee, alsof er geen marechaussees of politie agenten bestonden. Een vliegmachine, die dadelijk van den grond kan rijzen als een ballon en op dezelfde wijze daalt, die zoowel achterwaarts als voorwaarts kan vliegen, in de lucht kan blijven stilstaan en zes passagiers kan ver voeren, is, volgens de «Daily Mail® uitgevonden door een jong Iersch ingenieur. De deskundigen, die het model voor de machine zagen, waren er zeer mede ingenomen, maar men zal zichpas een definitief oordeel kunnen vormen als de machine, die op ware grootte nu in het geheim wordt ver vaardigd, is geprobeerd. Slechts is bekend, dat de machine op gyrosco- pisch beginsel berust. In tal van lan den zal octrooi worden genomen. Te Wierden (Overijsel) verkocht de landbouwer Holzappel dezer dagen een hond aan iemand te Nijmegen. In een groote kist, welke van boven gedeeltelijk open was, werd het dier per spoor naar den nieuwen eigenaar gezonden. Hoogst verbaasd keek de verkooper, toen hij vijf dagen later den hond, uitgelaten van blijdschap, vóór zich zag staan. Het dier had den langen weg, dien het nooit te voren had afgelegd, toch weten te vinden. Voor Huis en Hof. Teer is een goed geneesmiddel bij vele huidziekte als eczeem. Aangenaam is het niet, maar de kwaal is zeker nog onaangenamer. Wil men teer aanwenden, dan wordt dit eerst in water gewasschen om de potasch te verwijderen; daarna wordt het op de plaats gestreken, waarna de patinêt een paar uur in een warme kamer moet blijven om het smeersel te doen drogen. Daarna wordt de glanzend zwarte oppervlakte met kalk of met een ander poeder bestrooid. Men moet nooit een te groot deel van het lichaam met teer insmeren, om niet te veel poriën te sluiten. De onderzoekingen van Prof. A. Wedgewood bevestigen de meening dat het machinale kortknippen van het haar den groei niet bevordert, veeleer vertraagt, echter in vele ge vallen de haarbuisjes versterkt. Prof. Kromayer te Berlijn zegt dat het uitvallen van 't haar een ge volg is van uiterst langzaam verloo- pende chemische ontsteking der huid, welke wordt bevordert door lo.alge- meene constitutie, anomalieën (afwij kingen) en ingewandsziekten2o. sterke zweet- en vetsecritie der hoofd huid, nauwe hoofdbekleeding onnoo- dig kammen, borstelen, pomadeeren, mishandelen der huid met water, zeepjes, onduleer- en friseertangen. Een sterke woekering van de gewo ne huid-bacteriën heeft eveneens een eer slechte dan goede werking. Een verstandige reiniging der huid betrach te men dus in de eerste plaats Daar voor is wassching met zeep (cham- pooiing) niet voldoende en bovendien schadelijk, doordat de huid te droog wordt en te veel geprikkeld, wat de ontsteking bevordert. Zomersproeten heeft men 's winters evengoed als 's zomers. Een natuur lijke gezonde levenswijze met doelma tige huid- en lichaamsverzorging, eenvoudige, niet te sterk gekruide spijzen, onthouding van alcohol, ge makkelijke, niet te nauwe kleeding, is het eenige schoonheidsmiddel, dat bij regelmatige aanwending van blijvenden invloed is. Wil men boven dien nog uiterlijke middelen aanwen den, dan neme men komkommersap, vermengd met wat borax, waarmee s avonds het gezicht wordt bestreken of platgedrukte aardbeien, op dezelfde wijze aangewendof water, waarin men peterselie heeft gekookt, dat, afgekoeld nu en dan wordt toegepast of karnemelk zonder zeep als wasch- water. Een geregeld en volhardend gebruik dezer middelen is noodzake lijk. Voor mondspoeling kan men ge bruiken 6 droppels pepermuntolie en 2 droppels citroenolie op een halve flesch watergoed schudden. Een 3 procents boorzuuroplossing is ook goed, evenals een anderhalf procents oplossing van chlorus kalicus, oplos sen in warm water. Korte lessen Als het huwelijk om het geld geschiedt, behoort de dui-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2