BUITENLAND. BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. heetenzij verdienen dat men te hunner eere een krachtig en oprecht saluut brengt. Dat is »een nieuw geluid," vind ik, een zuiver vak, aan kondigend een nieuwen, beteren tijd. Waarbij we koel-onverscbillig kun nen wezen voor Zijne Doorluchtigheid het Protocol, verbiedend, om allerlei zwaarwichtige redenen, dat deze of gene taal zal worden gevoerd bij de tafelspeechen aan hoogvorstelijk feest maal... Niet zulke dingen van vormelijk heid beslissen over lot en toekomst van volkeren zoowel als van indi viduen Mr. ANTONIO. De Nauheimsche berichtgever van het »Berliner Tageblatt" verhaalt van een bezoek door den 5-jarigen Rus- sischen Kroonprins, den Tsesarewitsj, aan een speelgoedwinkel te Nauheim gebracht, met de twee kleine Hessische Prinsen Ludwig en George en de twee kleine Prinsessen van Griekenland, on der geleide van drie gouvernantes. De kinderen brengen herhaaldelijk een bezoek aan dien winkel. Zij ge nieten er volop van de heerlijkheden, die er te zien zijn, en wat zij er koo- pen is meestal veel minder kostbaar dan wat aan de kinderen van rijke Engelsche of Amerikaanscbe badgas ten wordt geleverd. In de eerste dagen bielden strenge bewakers alle andere klanten buiten den winkel, zoolang de vorstelijke kin deren er waren maar nu mogen er ook anderen binnenkomen. De piinsjes en prinsesjes, die op last huüner ouders evenals gewone kinde ren worden behandeld, hebben er groo- te pret met probeeren van allerlei speelgoed. De kleine Prins George, die nog geen begrip heeft van het mijn en dijn, stopt van allerlei in den zak, en dat wordt dan door zijne ge zellinnen met groot geduld er telkens weer uitgehaald. Nu reed de Tsesarewitsj met Prin ses Margarittia van Griekenland in een miniatuur-auto voor de toonbank op en neer, toen men opeens zijn kinderstem driftig hoorde uitvaren tegen het Prinsesje. Zij had hem boos gemaakt en moest den auto uit, en de toekomstige Tsaar rustte niet vóór hij zijn zin had doorgedreven. De kleine Tsesarewitsj was voor ,t overige, zoo meende de berichtgever op te merken, de minst onbezorde van de vijf kinderen. Hij bleef liefst achter de beschuttende toonbank. Als er onverwachts iemand achter hem komt, keert hij zich verschrikt om. Bij bet heengaan stapte bij zoo snel mogelijk in bet rijtuig en dook daarin weg, tusschen twee der hem verge zellende damesHet schijnt dat het arme kind door zijn omgeving is gewaarschuwd voor slechte menschen, die hem en zijn ouders kwaad willen doen, en dat de vijfjarige Prins reeds de angsten kent, die vooral aan den Russischen Keizerstroon zijn verbon den Nu al Een Fransch oordeel. Naar aanleiding van bet bezoek van koning Albert aan ons land, wijdt de Temps een artikel aan de betrek kingen tusschen Nederland en België. Voor België zegt het blad, is het van groot belang hartelijke betrek kingen te onderhouden met Nederland, want ofschoon de plannen voor een militaire overeenkomst gebleken zijn, niet voor verwezenlijking vatbaar te zijn wegens het neutrale karakter van België, zijn er economische voordeelen te verwachten van een toenadering, die dan ook door beide regeeringen wordt aangemoedigd. Eigenaardig is het echter, dat er minder banden bestaan tusschen Bel gen en Nederlanders dan tusschen Belgen en Duitscbers, zelfs de Vlaam- een kort verslag van hunne ont moetingen en de berichten, die zij in gewonnen hadden. Wel voldaan over de wijzen waarop zij hun taak hadden opgevat en vol bracht, drukte de kapitein hun er kentelijk de hand en betuigd allen zijne tevredenheid. Men had leeren marcheeren en leeren opmerken, zeide hij, eigenschappen, die een ieder wel is waar meent te bezitten, doch waarin, als het er op aan komt, menigeen te kort schiet. Wordt vervolgd). sche elementen verbroederen zich niet met de Nederlanders tengevolge van do groote karakter- en geestesver- scbillen. Uit deze verschillen valt de steeds opgemerkte terughouding in de be trekkingen tusschen de beide volken te verklaren. De verhouding is coireet en hoffelijk, er heersebt echter nocb wederzijdsch vertrouwen, noch intel- lectueele intimiteit. Het huldig bezoek moet echter opnieuw gelegenheid ge ven een toenadering te vergemak kelijken. Het blad geeft daarop een historisch overzicht van de onderlinge bezoeken der Nederlandsche en Belgische hoven en spreekt de verwachting uit, dat 't vorstelijk paar met geestdrift zal worden ontvangen en dat er blijken zullen worden gegeven van de warme sympathie, die de betrekkingen tus schen twee naburige volken met zoo vele gemeenschappelijke belangen moet karakteriseeren. Het blad hekelt daarna de Flamin ganten, die van een toenadering niet wilden weten, zoolang zjj vermoedden, dat daarachter een Fransche militaire manoeuvre school, maar die, nu het denkbeeld van een militaire entente van de baan is, anderen gebrek aan geestdrift verwijten. Hun doel isslechts den invloed van de Nederlandsche taal in België te versterken, teneinde den Vlaamschen strijd tegen de Fransche beschaving beter te kunnen volhouden Hun armzalig plan zal vermoedelijk niet opgaan, want Nederland is geens zins vijandig gezind jegens de Fransche beschaving. Zij hebben ook reeds een teleur stelling ondervonden, want de dronken zullen worden uitgebracht in het Franscb, de diplomatieke taal van Nederland, wat hun zal beletten Albert te proclameeren als een Vlaamsch koning. Ware echter het tegenovergestelde bet geval geweest, dan zou niemand de in het Nederlansch uitgebrachte toasten hebben beschouwd als een manifestatie van koning Albert ten gunste van het Flamingantisme. Jan Olieslagers. Donderdagmiddag 11 uur42munuten passeerde Jan Olieslagers onze stad, om zicb naar Leeuwarden te begeven, alwaar hij eenige dagen vliegdemons- traties zal houden. Wij namen de gelegenheid waar hem even te intervieuwen. Op onze vraag of hij met veel ge noegen in Holland had gevlogen, zei de koene Belg, in zijne eigenaardige taalAwel, zie de ge, het Nederland sche volk is het sympatieksto vulk, dat iek ooit ontmoet heb. Allez, iek zei steeds de sportieve houding van het hollandsche vulk blieven waardier- en.» Ook vertelde hij ons, dat als hij Holland «afgevlogen» had, dan Lon den aan de beurt zou zijn, en ver volgens Antwerpen en New-York. «Joa, zei de populaire Jan, over 10 jaar mienbeer, vliegen olie menschen, die ien bietgen courage in hun corpus hebben.» «Want dat de mesjienes goedkoop zullen werde en ienelgemien vervoer middel zeilen werde, is moar ien kwestie van tied.» Daar floot de trein, zij zette zich in beweging, wij reikten den moedigen kerel den' hand, met een «allez, adieu mienheer» afscheid nam. Toen moesten we in begeestering ons hoofd ontblooten, en dien sympatieken Belg najubelen, die daar met een gullen lach, op zijn energiek gezicht, ons nog eenigen tijd nastaarde. Bij de gehouden aanbesteding van brandstoffen ten behoeve van de gemeente Amersfoort, is de levering gegund aan de heeren J. Bakker de korte turf, E. van Eijken d6 lange turf en Tb. M. Putman de steenkolen. In den korpswedstrijd, bij bet internationaal kegelconsours te Am sterdam, is U. D. I. met haar 269 punten thans van den eerste plaats teruggedrongen door «Treffen wint», van Amsterdam, die 275 houten wierp. De heer A. Nefkens is in de afd. Kampioenschap van Amsternam en personeele wedstrijd van no. 4 op 6 gekomen, Op de vrij baan staat hij no, 18 met 42 punten (hoogste Linnekamp. Amsterdam met 49 p.). Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer W. A. van de Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. Aangezien geen voldoende aan tal leden tegenwoordig was, moest de vergadering van de Kamer van Koop handel en Fabrieken, die Donderdag avond ten Raadhuizezou worden gehou den, worden uitgesteld Tot bestuursleden der Anti-Rev. Propagande-club «Groen van Prinster- er» zijn herkozen de heeren II. P. Goossens en J, D. van den Hoorn. Besloten werd in het begin van Oc tober het 10 jarig bestaan der club feestelijk te herdenken. Van de lotelingen uit de Prov. Utrecht, die 23 Sept. worden inge deeld voor volledige oefening zijn er 26 bestemd voor het 5e regiment in fanterie en 11 voor het le regiment huzaren, hier. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Ilerv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 18 Sept. geregeld als volgt: Evaug. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. A. F. A. Stellweg, Ev. Luth. Pred. te Utrecht. Rcmonstrantscho kerk. Voorin. IO'/j uur, Ds. Hooykaas. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gereforiu. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 's Av. 5'/j uur, Ds. Teerink. Collecte voor de Theol. Facult. a.d. Vrije Universiteit. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/j uur. Godsdienstoefening, 's Av. 5 uur, Godsdienstoefening. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 91/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/t uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muuibuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4'/j uur, Godsdienstoefening. Naatje als lantaarnpaal. De Dam te Amsterdam zal tijdens het bezoek van koning Albert en koningin Elisabeth van België electrisch verlicht worden en Publieke Werken heeft het, ter bereiking van dat doel, oorbaar geacht, het Eendrachtsbeeld, veelgesmaad en vervallen, maar noch tans historisch monument, als lan taarnpaal te gebruiken. Gistermorgen hebben de electriciens der gemeente een ijzeren band ge slagen om de voeten van Naatje en uit dien band steken vier armen naar voren, ophangpunlen voordeelectrische ballons. Was die smaad, gepleegd in het gezicht van 't Koninklijk Paleis, recht tegenover de kamers vari den Koning der Belgen, nu wel noodig, om Zijne Majesteit te bewijzen, dat wij 1830 vergeten zijn en dat, naar het woord van den dichter: »Oude veeten zijn vergeten®? Strenge winter in 't zicht. Van meteorologische zijde wordt meegedeeld, dat de winter 19101911 zeer streng zal zijn. De mededeeling berust hoofdzakelijk hierop, dat het poolijs reeds in de tweede helft van Juli zoo ver naar het zuiden was doorgedrongen, dat de westkust van Spitsbergen door de toeristenbooten niet meer kon worden bereikt. In het begin van den bijzonder milden winter van 18971898 kwam bijv. nog in November een expeditie ongehinderd naar Spitsbergen en kon daar tot den 21sten November blijven. Dat reeds in de tweede helft van Juli het pakijs de fjorden van Spits bergen bezet beeft, zooals in dit jaar, is nog nooit voorgekomen. Dat kan dus raak worden I Een slachtoffer van eigen onvoor zichtigheid te Amsterdam. Dondeidagavond is bij het binnen komen van trein 245, die te 8.21 aan het Centraal-Station arriveert, een ernstig ongeluk gebeurd. Een derde klaspassagier, bewoner van Recht- boomsloot, wilde uit den trein springen nog voor deze geheel stilstond, met het noodlottig gevolg, dat hij onder den trein viel. Met verbrijzeld bekken en afgereden beenen werd de onge lukkige per aulomobiehvagen naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Een, twee, drieSchoppenboer. Een lezer schrijft aan de (Res.b.:) In plaats van klaverenaas was schop penboer genomen. Maar anders was liet spelletje hetzelfde als steeds ge speeld word, dat bij Den Haag thans waarschijnlijk dag aan dag wordt ver toond voor de herberg de Nieuwe Aanleg, op den Leidsche weg tusschen Deyl en het Haagsehe Schouw. Ten minste Dinsdag zagen we ze de kwartjesvinders, een zevental. De koopman stond in het midden, zijn kaarten op de straat leggende. Een, twee, drie, waar is schoppenboer? Een der heeren hield me staande, hoe kunnen de menschen daar nu nog inloopen, zei hij. Daar was er een aan het spelen. Eerst om een rijks daalder.... verloren! Vervolgens om vijf gulden verloren Toen om een tientje.... verloren! En je zou gezworen hebben, dat het schoppen boer was, dien hij aanwees en met welke aanwijzing bij zou gewonnen hebben. De ongelukkige jonge man bad geen lust tot spelen meer; hij ging ter zijde staan leunend over zijn fiets alle kwartjesvinders zijn van een stalen ros voorzien schijnbaar diep onder den indruk van het verleden verlies. Wie speelt er nu! Geen der aan wezigen scheen trek te hebben. «Zijn je kaarten niet dubbel?» vroeg een der omstanders. De koopman liet zijn kaarten zien eri gaf ze zelf in handen van den belangstellenden onderzoeker. Neen, de kaarten waren niet dubbel. De belangstellende maakte nu een deukje in een der kaarten. Een. twee, drie waar is schoppenboer? Telkens wees hij schoppenboer met het deukje aan. Koopman ik zet vijf pop, zei hij Maar de koopman wilde niet anders dan om een tientje spelen. Een tientje was nu de inzet. Dat was den belang stellende te boog. «Wilt u nieteenseen kansje wagen vroeg hij aan mij die ook met be langstellenden doch voor een ander doel dan hij kon bevroeden het spel bad gevolgd. «Dank u wel, koopman ik heb maar een paar kwartjes bij me.» «Als u papieren geld wisselen wil, tot een duizend toe kan ik je helpen», blufte de koop man. Ik had evenwel geen trek een kansje te wagen, maar ik kon me begrijpen hoe bij speelzuchtige of on- ergdenkende menschen de lust kon rijzen om een tientje te verliezen Toen ik Vrijdagmiddag weer langs genoemd café kwam, stonden ze daar weerde koopman die zijn kaarten op den weg spreide en naar schoppen boer liet raden; de «ongelukkige» jonge man, diez'n rijksdaaldertje weer verloor; de slimme omstander, die een deukje in de kaart maakte; ook de anderen, allen net-uitziende heeren. Allen leden van de kwartjesvinders- benden. Want dat verliezen 't zal ook wel eens winnen zijnis een truc, en dat deukje in de kaart is een truc, En de heeren zijn met hun zevenen, sterke kerels en goede fietsrijders. Wee den voorbijganger, die in de banden van zulk een rooversbende valt Een scheepsramp. Men meldt ons uit Scbeveningen Donderdagavond te halflien, bij barden wind, dik van regen en zware branding vóór en in de haven, werd door den kapitein van de sleepboot «Staalduin® aan den seinwachter der visschersbaven gerapporteerd, dat een schokker vóór de haven was omge slagen. De gereedliggende motorred dingsboot »Jhr. Rutgers van Rozen burg* vertrok onmiddellijk met de bemanning, bestaande uit schipper Klaassen, monteur Kamp, stuurman Klaassen, havenbedienden Zwart en Dijkhuizener werd onder zeer moeilijke omstandigheden een uur op de plaats des onheils rondgestoomd, doch noch menschen, noch vaartuig werden gevonden. De directeur der haven met den chef vandiensten eenigeopvarenden van schokkers maakten een ronde op het strand en vonden eenige wrakstukken, waaronder een stuk hout met het meik UK 72 bezuiden de haven. Aan boord van dit vaartuig bevonden zich vier menschenDe schipper, twee knechts en een jongen. De lijken der drie laatsten zijn hedenochtend ge vonden. twee aan het strand en één op de glooiing van de visschershaven. De luchtreiziger Wellman is met de bemanning voor zijn bestuur baar luchtschip «America", waarmee bij een reis over den Atlantischen Oceaan gaat ondernemen, gereed. Een aantal rijke jongelieden, die alle moeite deden om mee te mogen gaan, wer den onbarmhartig door hem afgewezen. Er wordt druk gewerkt aan bet luchtschip en binnen een paar dagen zullen de teiste proeftochten worden gedaan. Naar Rome! Tusschen Keulen en Parijs ligt de weg naar Rome Daaraan heeft Roode Karei gedacht, de man, die met een blok aan zijn been een tocht naar Parijs ondernomen, heeft en daar gear riveerd is, zoo bij algemeen bekend heeft gemaakt. Nu naar Rome. Gis teren is hij daarheen vertrokken, weer met een blok aan een zijner beenen. Roode Karei ving zijn tocht aan voor een herberg aan de weesperzijde. On derweg legde hij hier en daar uog wel eens aan. Gisteren ging de tocht tot Diemerbrug. Nu nog het traject DiemenRome Dat is maar een klei nigheid voor den held. Gebrek aan kalkzouten is meent Dr. Ferrier te Parijs, oorzaak van tuberculose. Sedert geruimen tijd heeft hij dan ook getracht patiënten te ge nezen door het terugkeren der kalk zouten en 't voorschijven van een diëet, absoluut vrij van alle zuren. De Geneesk. Ct. vermeldt in een referaat van Maurice Letulle, dat de geneesmethode, in de inrichting van Dr. Sidler toegepast, tot heden de meest bevredigende resultaten heeft gegeven. Een massa arme lieden wor den daar al werkende voor hun biood, beter geen rustkuur werd hun dus voorgeschreven, evenmin overvoeding, 't Menu was: aardappelen, wortelen, spliterwten, eieren, mager vleesch (3 a 4 ons per dag), visch (uitgezonderd makreel, haring en zalm) gekookte vruchten, niet zure confituren. Als geneesmiddel werd o. m. een of ander mineraalwater, een half uur vóór lederen maaltijd, voorgeschreven. Tegen muggen; inwrijving van menschen en dieren met een flanel len lap, gedoopt in een oplossing van 10 gram laurierolie, 10 gr. Euca lyptus-olie en 10 gr. zwavelether in 70 gr. spiritus. Observator. Opgave van de Yereeniging „HANDEL en NIJVERHEID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 7 September tot en met 13 September 1910. GEVESTIGD. G. van Driel van Utrecht naar Utrechtscheweg 63. J. S. van Bemmel, van Houten naar Muur huizen 117. A. D. en J. Roelfsema, van Duitschland naar Koninsgsstraat 107. W, C. Gerth, van Amsterdam naar Diest 22. M. Bley leven, van Barneveld naar KoniDgsstraat48. H. van Asselt, van Soest naar Groote Spui 33. M. W. J. Strooper, van Amsterdam n. Krom- mestraat 4. J. Peters, van Nijmegen naar Muurhuizen 117. P. Giesbers, van Cuck c. a. naar Muirhuizen 117. H. van den Hoek, v. Den Helder n. Picter Bothstr. 23. B. C. van Plemper, van Arnhem n. Van Cam- penlaan 7. M. Ganzevles, wed. E. M. J. N. Vacano, van Amsterdam naar Molenbuurt 20. L. J. Steppe, van Zeist naar Oude Vlasakker- weg 18. B. J. E. van Dongen, van Baarn naar Schimmel- pcnnickstraat 39. P. J. Muller, van Hoorn naar Stationstraat 29a. A. E. P. Spoor, van Hoorn n. Stationstraat 29a. T. Gazenbeek, v. Eede n. Schimraelpennickstr. 36. T. de Kruyf, van Nijmegen n. Lieve Vrouwestr. 4. J. K. Frings, van Kazerne naar Hoogeweg 6. W. H. Scholtens van Kazerne n. Hoogeweg 6. J. T. Stroeve, van Willemsoord naar Hof 44. J. P. Abbinga, van Willemsoord n. Utrechtsche weg 108. E. Meerveld van Leusden naar Woestijgerweg 63. J. P. Wurpel, van Amsterdam n. Kruisk. 40. L. Vonhof, van Woudenberg naar Stellingwerf- straat 21. A. T. Colenbrander, van Breda naar Zuidsingel 43. jhr. J. G. O. S. von Schmidt auf Altenstadt, van Breda naar Langestraat 108. Z. H. A. Cubels van Kazerne naar Heiligenber ger weg 9. W. Goos, van Onthuizen naar Heiligenberger- weg 9. J. van Beek, van Vecnendaal n. Aldegondestr 97. C. C. Kenninck, van Rotterdam naarMuurhuizen7 6. L. A A. M. Loonen, Obdam naar Schimmel- penninckstraat. 48. C. Zwart, van Egmond aan Zee naar Muur huizen 76. G. A. Smit van Den Helder naar Muurhuizen 76. H. Zalm, van Kampen naar Aldegondestraat25. A. G. J. van den Hooff, van Hoogland naar Koningsstraat 20. A. Ouwerkerk. van Nijmegen naar Mooierstr. 6. G. van 't Net, van Loosduinen n. Krommestr. 10. H. J. Bicgel, van Leiden naar Paules Buijslaan 7. B. Vinkc, van Kampen n. Joh. v. Oldenbarne- veldl. 10. A. P. J. Schrevelicr, van Rotterdam naar Stel lingwerfstraat 592. C. Prins, van Egmond aan Zee naar Muur huizen 76. JE. van den Steeg, van Barneveld n. Utr.weg 36, S. Nijdam van Amsterdam n. Arnhemscheweg 51s. VERTROKKEN. W. R. Verbeek, v. Arnhemschew. 72. n. Rotterdam A. Vedder, van Kruiskamp 49 naar Hillegom.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2