NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uil ie recital. Premie voor de lezeps van dit blad. BUITENLAND. BINNENLAND. No. 78 Woensdag 28 September 1910 Negen-en-dertigste )aargaag< VERSCHIJNT UIIENSDAG EN ZATERDAG J. P. METZGER Jr., tuinarchitect. Steniaweg X ZEIST. Aanleg van Buitenplaalseiijarken, enz. „813" FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Kijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 17. Telephoonuo. 69 ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst wotfden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetfèn naar plaatsruimte. \_A 1 OUUC 1CUUU1 O CU ll^UO uiipu uuiui piuuiuoi utui wv door geheel Ned^land. Levering der verschillende gewassentegen BILLIJKE PRIJZEN. Het is den Uitgever van deze Cou rant eene aangename taak, den talrijken lezers de mededeeling te kunnen doen, dat, ingevolge eene overeenkomst met de directie van „Pak me mee voor 5 cents" dit rijk geïllustreerd Week blad al PREMIE bij deze courant zal worden verkrijgbaar gesteld. »PAK ME MEE" bestaande uit 16 pagina's, gedrukt op goed papier en bevattende in woord en beeld de voornaamste binnen- en buitenland- sche gebeurtenissen, kost in den handel 5 Cents per exemplaar, maar in vereeniging met deze courant, wordt de prijs op slechts 3 Cents gesteld. Sj^T* Vooral nu weldra een begin wordt gemaakt met den boeienden roman MAURICE LEBLANC, getiteld de nieuwste avonturen van Arsene Lupin wordt men aangeraden zicb ten spoedigste op »PAK ME MEE" als premie te aboDneeren. Beleefd wordt men verzocht onderstaand Inteekenbilj et, voorzien van naam en woonplaats af te geven aan den looper, of te doen bezorgen aan bet bureau van dit blad. DE UITGEVER. De nieuwe burgemeester van Londen. Donderdag a s. zal te Londen de verkiezing plaats hebben van den nieuwen burgemeester, ter vervanging van den tegenwoordigen titularis, sir John Knill, overeenkomstig de be paling in het door koning Jan in 1214 aan de stad veileende charier dat de burgemeester telken jare nieuw zal worden gekozen. De alderman, die thans boven aan de lijst staat voor de te houden ver kiezing, sir Vezpy Strong, zal naar verwacht wordt met algemeene stem men voor den post wotden aange wezen. Sir Vezey Strong, die reeds sedert 1897 als alderman en sedert 1904 als sher iff deel uitmaakt van bet ge meentebestuur van Londen is eeri der meest begaafde redenaars in Guildhall. Ten volgenden jaren zal, indien bij hij wordt gekozen, hetgeen gelijk ge zegd wel te wachten is gedurende zijn Lord Mayoischap niet alleen de plechtig kroning van koning George plaats hebben, rnaar ook het vijf honderdjarig bestaan van Guidhall woiden herdacht. Er zijn verschillende plannen voor de herdenkingsfeesten beraamd, doch hel mag waarschijnlijk worden geacht, dat men die feeste lijkheid zal doen samenvallen mot de kronings-feesten en dat daaibij eene de stad Londen waardige kunstgalerij zal worden gesticht. Sir Vezey is gedurende zijn beele leven geheel-onthouder geweest en heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt voor de matigheidsbeweging. Hij kan desniettemin toch wel zien, dat de zon in het water schijnt, en menscben die zijne recepties zouden willen mijden uit vrees slechts op limonade en spuit water te worden onthaald, kunnen volgens de Daily Mail die vrees ge rust laten varen. De installatie van den nieuwen burgemeester heeft gelijk bekend, telken jare plaats op den 8en Novem ber-, terwijl daags d. a. v. de onder den naam van Lord Mayor's Show bekende optocht plaats heeft. De Lokal-Anzeiger ontving uit Petersburg bericht, dat dr. Andi usson aldaar in de kolonie voor lepralijders twee zieken heeft behandeld met Ehrlich Hata 6U6, ten gevolge"waar van hun toestand belangrijk beter is geworden. Het optreden der Russische politie. De Oberhessische Vollcsblater, een te Nauheim verschijnend blad, meldt, dat toen de Tsaar dezer dagen in Nauheim was, een Rus, die in de Paikallee bij een boom stond, door twee Russische detectives werd aan gegrepen en uit de Paikallee gebracht. Het blad voegt er aan toe, dat de aldus behandelde een Russische kuur- gast is, die te Nauheim vertoeft voor zijn gezondheid. Hel blad voegt aan die mededeeling deze opmerkingen toe: »Voor ons is het onbegi ijpelijk, hoe Russische detectives zich het recht kunnen aanmatigen op Duitsch gebied op zulk een wijze tegen kuurgasten op te treden Dit is te meer onbe grijpelijk, daar men over de moreele qualiteiten van die heeien allerlei meikwaardige dingen hoort. In ieder geval moet het Duitsche volk er tegen opkomen, dat buitenlandsche detectives op die wijze optreden. Daar de Duitsche regeering er toch zoo spoedig bij is, om nlastige buitenlanders» de deur te wijzen, moest zij dit middel nu maar eens op de Russische detectives toepassen.» De Frankf Ztg. hoopt, dat de quaestie van hel optreden der Rus sische politie op Duitsch gebied in den Hessischen Landdag en in den Rijksdag zal worden ter sprake gebracht. Björnson's weduwe waarschuwt in de Duitsche bladen tegen een Ber- lijnsche uitgave van Björnson's vol ledige geschriften, die niet geautori- seeid en niet compleet is. De echte complete uitgave, waarvoor de schrij ver zelf nog den vorm heeft vastge steld, verschijnt bij S. Fischer en wordt door di. Julius Elias bewerkt. In de hopvelden. Jaarlijks trekken lal van lieden naar de hopvelden van Kent, om daar bij het hopplukken behulpzaam te zijn Het leven der van verre gekomen arbeiders en arbeidsters, dikwerf ver gezeld van huisgezinnen, in de hopvel den, waar zij in geïmproviseerde tenten en hutjes aan wind en weer blijven blootgesteld, heeft herhaaldelijk de aandacht van het groote publiek ge trokken, zonder dat iets daartegen werd gedaan. Ook nu heeft het hopplukken weer z'n slachtoffers geëischt. Te Stepney werd lijkschouwing gehouden. Het eerste slachtoffer was een kind van 19 maanden, gestorven ten gevolge van onoordeelkundige voeding het schaap kreeg van de moeder spek, aardappelen, brood, boter enz., doch kon dien zwaren kost niet verteren. Een achtjarige jongen had z'n dood te danken aan een mangelwortel, terwijl verder nog een reservist kwam te overlijden, ten gevolge van long ontsteking. De terechtstelling van den vader moordenaar Pierrel, te Saint Dié, Zaterdagmorgen is gebeurd onder de volgende weerzinwekkende omstan digheden. Toen de heeren van bet gerecht met den geestelijke zijn cel binnen traden, om hem mee te deelen, dat zijn laatste uur was geslagen, viel Pierrel, onder den uitroep: »Ik ben onschuldig!" bewusteloos op zijn bed. Men moest hem tot tweemaal toe met cafeïne inspuiten, maar het hielp niet veel. De priesier spoorde hem aan, de mis te hooren en te biecliten, maar de veroordeelde gaf geen ant woord en mompelde niets dan»On- schuliiig Niet schuldig Eindelijk werd Pierrel, nagenoeg bewusteloos, den wagen ingedragen en naar bet schavot gereden. Hij moest ook naar de guillotine gedragen worden en was al nagenoeg levenloos vóór het mes viel, dat aan alles een eind maakte. Aldus geschiedde in de twintigste eeuw, in het land, dat zich gaarne het meest beschaafde der wereld noemt Nationale Schietwedstrijd te Utrceht. De prijzen voor den Nat ionalen schietwedstrijd van sde Utrecht», Onderafd. v. Volksweerbaarheid, zijti als volgt voorgesteld. Hoofd korpswedstrijdle prijs, gr. bronzen medaille gesch. door H. M. de Koningin; 2e prijs, gr. zilveren medaille gesch. door de Gemeente Utrecht3e prijs, gr. zilveren medaille gesch. door den heer v. Hoogstraten, lid II Kamer; 4e prijs, gr. bronzen gietmedaille, gelijk te stellen met gouden medaille, gesch. door de Ver. Vreemdelingenveikeer; 5e prijs. zilv. medaille, gesch. door de Ver. Volks weerbaarheid 6e prijs, verg. zilv. med. gesch. door de Scherpsch. ver. «Rot terdam». Korpswedstrijd 150 M.le prijs, zilveren medaille gesch. door H. M. de Koningin-Moeder; 2e prijs. gr. zilv. medaille gesch. door den Burgemeester Z'n Lien. Erfelij kheid?... Ze keek op toen de deur werd geo pend... Wist, voelde wie er was. En hij, Kees, zag direct dat 't nog net-eender was gebleven als vroeger. Lien was bleek geworden, maar had strak- stug vóór zich gekeken. Met iets om de mondhoeken, dat-ie nooit vroeger had gemerkt... Iets-nieuws... O, hij kende Lien op een prikje. Werd de rest onverschillig-doende, zag 't al, je dacht toch nog aan den vent, aan "den doode." Hij moest zien uit te vorschen hoe ver, hoe diep dat ging. Kees was fijn-menschenkenner. En hij mocht Lien graag-lijen. Toen ze met den "dooie" liep en later vaste- verkeering kreeg, had 't hem pijn genoeg gedaan. Er waren avonden geweest, dat Kees, mes in de hand geklemd, rondliep om ze op te wach ten... Vast-besloten om dien kerel "koud te maken." Maar toen hadden zij Lien en Kees elkaar eens gesproken, op plekje, waar niemand ze verrassen kon. Zij had naast hem gezeten, dicht tegen hem aan. Hand in hand... Haar hoofd tegen zijn schouder. Toen had zij lang tegen hem ge sproken, waarom zij met geen ander zou gaan trouwen. Ze had hem aan gekeken met haar grijze oogen, en hij las erin dat 't een groot offer voor haar was... «Omdat je van me houdt, van mij alleen!" had-ie gezegd, haar han den grijpend. Toen had Lien geschreid, haar hoofd blijvende leunen tegen z'n schou der. Hij wist toch óók alles op een prikje, hoe Lien d'r vader z'n halve leven in "de bajes" had doorgebracht En d'r broêr Louis P..En der andere broêr Leendert... Toch wou Karei haar hebben, ondanks alles. Hij had eene goede vaste betrekking. En d'r moeder doodziek, d'r vader al over 'tjaar weg, waarhéén wist geen sterveling... Ze zaten, hand-in-hand op het onbespiede, veilige, verre plekje. En Kees, die al zooveel «bakjes had meegemaakt, wist geen woorden te vinden. Knauwde op z'n rossigen kne- vel. Voelde dat er lauw vocht drup pelde over z'n wangen. «Nou I" had-ie eindelijk uitgeroepen, «doe wat je niet laten kunt, Lien!" En ze waren samen opgeloopen. Aller lei paden, wegjes over; 't was een heel eind buiten de stad. Hij stapte voort, handen in broekzaken, vóór zich uit kijkend, geen woord kwam meer over z'n lippen, dien avond... «Nou, adiehad Kees geroepen, toen ze van elkaar gingen, vlak bij hel-verlichte stad. En hij merkte, toen, niet eens, dat Lien een omweg koos om aan de men- schen, niet te laten merken dat ze zulke dik- en rood-beschreide oogen had... «Gaat 't goed?" vroeg hij, op een van de stoelen in het vertrek neêr ploffend. Ze knikte. Durfde niet opkijken... Wist, dat-ie anders direct in d'r oogen, op d'r gezicht, aan alles, zou lezen, zou merken, wat in haar omging. «Best... zei ze, op heeschen toon. Hij floot zachtjes tusschen de lippen. De klok, hangend aan een wand in de kamer tikte... tikte... «Zeg, Lien..." Zij deed of ze iets aan haar schort vermaakte. Om niet te laten merken, hoe of ze beefden... «Zeg, Lien!«... Zij keek op. En toen was Kees er toch wel dadelijk zoo-heelemaal zeker van... Dat zij nog altijd van hem hield... Vertelde hij doel van zijne komst. Als die ander... Nou-ja, dat dénken— Die centen, die «spie« van den «dooie»... «Zeg, Lien?» «Nou?» Hij, Kees, vertelde verder. Prachtzaakje. Over de duzend-pop mee te verdienen, wat hij haar bezwoer. Een van de mooiste dingetjes, in wéken voorgekomen- Bij den «dooie», bij Lien d'r wettigen man. zou niemand 't zoeken. Ja, de «prinserij» zou daar verdenking hebben tegen iemand als Karei Hautkamp... Zij, Lien, stond met gebogen hoofd, starend op den grond. «Hij doét 't niet!" Maar 't scheelde geen haar, of hun handen, onderwijl ze daar tegen over elkander stonden, hadden elkadr beroerd. En hij, Kees, zag ook, hoe er door de slanke figuur van de jonge vrouw een siddering ging... O ze woü wel... Ze woü wel... Zij, de dochter van «den Schele", was nog altijd dezelfde... Zonde-en-jammer, dat zij met «den dooie", vent, in staat om al de jongens bij «de prinserij" aan te geven" als-ie ergens de lucht van zou krijgen, was gaan trouwen- Even, onderwijl hij vertelde, had Lien opgekeken. Maar dat was voor Kees toch voldoende geweest. Want het vuurde, glansde, schitterde, straal de in haar oogen— Van geestdrift voor het hoeven-kunststuk, dat ze zouden volbrengen, bij inbraak, beraamd tegen Donderdag-nacht— —Hij, de «dooie", was even terug gedeinsd, toen ze daar tegenover hem stond, zóó dreigend— Het bloed van den «schele", niet te versmaden in zijn goeie dagen... Voor wien drietal agentjes noodig waren om hem in be dwang te houden— Het bloed van den vader was in Lien wakker gekomen. Ze had de vuisten gebald, en vuur spatte uit haar oogen. 't Schuim kwam op haar lippen en in haar oogen blik semde 't... «Met schurken en boeven woü-je mij onder één dak brengen I?" Had-ie gezegd-

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1