GEMEENTERAADL Plaatselijk Nieuws. van Utrecht, den heer A. F. Baron van Lynden; 3e prijs, gr. zilv. medaille gesch. door de schietvel'. »de Een dracht»; 4e prijs, zilveren medaille gesch. door den heer J. J. van Noorle Jansen; 5e prijs, bronzen medaille gesch. door de Ver. Volksweerbaarheid. Korpswedstrijd (marga): Ie prijs, zilveren medaille gesch. door Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden2e prijs, verg. zilv. medaille gesch. door den heer J. A. Roelofs, Generaal Majoor; 3e prijs zilv. medaille gesch. door den heer C. Begeer; 4e prijs. zilv. medaille gesch. door den heer Seijl; 5e prijs bronzen medaille gesch. door de Ver. Vreemdelingen verkeer. Korpswedstrijd (Buks): le prijs zil veren medaille, gesch. door den Com missaris der Koningin in de prov Utrecht, den heer Mr. F. D Graaf Schimmelpenninck2e prijs, zilv. med. gesch. door de Studenlenweerbaarheid; 3e. prijs, zilv. medaille gesch. door den heer A. Begeer; 4e prijs bronz. medaille gesch. door de Afd. Utrecht v. d. Volksbond5e prijs bronz. med. gesch. door de Ver. Vreemdelingen verkeer. Personeele wedstrijd minstens 25 kunstvoorwerpen, w.o. prijzen ge schonken door de h.h. Jhr. Roëll, lid Ie kamer; van Karnebeek, lid IIe ka mer; A. Enthoven; W. A. Couvée; J. J. v. Noorle Jansen Luit. Generaal Verspijck; M. J. HoencampVincent Otto; W. C. Seyl e d. en de afd. Utrecht van Volksweerbaarheid (revol ver) de Schietver. »Uitrajectina,« de afd. Utrecht, v. d. Kon. Ned. Weer baarheid. Juliana-wedstrijdminstens 15 kunstvoorwerpen. Aan den hoogsten korpsschutter van den Hoofd koi pswedstrijd kor ps- wedstrijd 150 M; korpswedsuijd (marga), korpswedstrijd (buks) zal resp. worden uitgereikt een zilveren kruis, gesch door de Schietver. »Neer- lands Driekleur«; een verg zilveren kruis, gesch. door de Ver. 's Lands- weerbaarheideen zilver kruis, gescb. door bet Uirechtsch Vrijwilligerscorps. De hoogste korpsschutter kan slechts voor één kiuis in aanmerking komen. De wedstrijd, die gehouden wordt op 't fort aan de Biltstraat beeft nog plaats op 1, 2, en 3 October a.s. De hedenmiddag van 1.45 tot 3.20 onder voorzitting van den Burge meester, jhr. J. W. A. Barchman Wuij- tiers, gehouden vergadering van den Raad dezer Gemeente werd bijgewoond door 14 leden en den Secretaris, mr. dr. J. G. Stenfert Kroese. Afwezig met kennisgeving waren de heeren Kroes, Gerritsen en Ruys. De notulen der vergadering van 13 September werden als vastgesteld be schouwd. Ingekomen waren de volgende stuk ken. Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 September 1910 tot goedkeuring van het Raadsbesluit van 30 Augustus 1910, tot betaling uit bet artikel voor onvoorziene uitgaven voor kennisgeving; Besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht van 12 September tot goedkeuring van bet Raadsbesluit van 30 Augustus 1910, tot onderhandsche verhuring van een strookje grond aan M. Pon als voren; Een adres van het Hoofdbestuur van het Genootschap voor Landbouw en Het bord had Lien al in de knuist. Dat ze hem naar den kop zou gooien. Maar ze bedwong zich. Dacht aan het uitgemagerde schepsel, dat in de kamer-ernaast, in de bedstee, lag. Aan der moeder. En aan de dikke, zilveren schijven, aan de riksen, die hij d'r man, iederen Zaterdag avond op de tafel neertelde. Ze zweeg. «Bestl» zei Lien «as-je dat niet voor me over hebt... Voor Jan... voor m'n bloedeigen broer... Best...» «Nou, wat-dd.nl Ze keek hem, den «dooie» haar wettigen man, aan met d'r groote, grijze oogen. Hij had, al uit hun tijd van verkeering, iets angstigs over gehouden van dat kijken... werd er schuw, raar, onzeker onder... »Nou En ook zonder dat zij 't gezegd had, begreep hij, de man. Dat ze weg- woó, weg van hem. Hij voelde, dat zij gaan zou... Volvoeren, volbren gen de bedreiging... Vanwaar het ge vaar kwam, was hem niet duidelijk. Maar dèt er gevaar was, 't drong al sinds-lang tot hem door. De gedachte, dat hij haar, Lien, zou missen... Die groote, dreigende oogen, waar hij bang voor was en die hem aantrokkan Kruidkunde te Utrecht, waarbij eene subsidie gevraagd wordt, in verband met de in Amersfoort in 1911 te houden groote nationale en provinciale land bouwtentoonstelling om prae-advies aan B. en W. Een schrijven van H. Stolp e. a. waarbij zij hunne meening te kennen geven betreffende het voorstel in zake eene ruiling met de N. V. »Amers- foortsche Rijwiel- en Automobielfabriek voorheen D. H. Eysink» bij punt 10; benevens dankbetuigingen voor ver hoogd salaris en dergelijke, welke wer den aangenomen voor kennisgeving. Om 1.50 kwam aan de orde de Agenda. 1. Voorloopige vaststelling van de Gemeenterekening over 1909. Wordt voorloopig vastgesteld op f833 737.29 in ontv. en f786 884 65' in uitgaaf, alzoo met een batig slot van f 46 852 63'. 2. Vaststelling van de rekening van het Stratenfonds over 1909 Vastgesteld op f 1570.86' in ont vangst en f1198 88' in uitgaaf en dus met een bate van f371.98. 3 Vaststelling van de rekening van het Burgerlijk armbestuur over 1909 Vastgesteld op f 14.030 38 in ont vangst en f 14 000.38 in uitgaaf, dus met een goed saldo van f30. 4 Vaststelling van de rekening van het Burgerweeshuis over 1909 Vastgesteld op f 13.217.20» in ont vangst en f 10 416.84' in uitgaaf, dus met een batig saldo van 1 2800 36 5. Benoeming van tijdelijke leeraren aan de Burgeiavondschool. Herbenoemd de heeren E. H Buy- teuhuijs voor Nedei landsch. F Faber voor Natuurkunde, H. Mooyen Jr. voor Handteekenen, H. J Huuideman, P Nierop en H J. Dijkstra, allen voor Lijnteekenen. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden en pensioensgrondslagen voor het personeel, verbonden aan het Hooger- en bet Middelbaar onderwijs. Aangenomen z. d. of h. st. 7. voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzeres in de nuttige handwerken mej. M. Buytenhuijs—Mooij. Eervol verleend met ingang van 15 November, z. d. of h. st. 8. Benoeming van 2 leden van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar onderwijs. Benoemd in de vacaturen, ontstaan door het ontslag nemen door de heeren dr. A. H. C. van Driel en J. C. Ro- landus Hagedoorn, de heeren jhr. dr. E. Teixeira de Mattos met 10 stem men tegen 4 op den heer H. de Jong, Inspecteur der Registratieen H. Stolp, ingenieur-chel der wagenweikplaats van de H. IJ. S. M met 12 stemmen tegen 2 op jhr. dr. Teixera. 9. Nader rapport en voorstel van Burgemeester en Wethouders be treffende een adres van de Vereeniging sJohan van Oldenbarneveld». In de vorige zitting werd bet voor stel van B. en W. om het gedenk- teeken te doen plaatsen in het plant soen tegenover het station aangehou den. Sommigen achtten, vooral met het oog op een ruimeren rijweg, plaatsing in het lange coniferen-perk op den Stationsweg beter. Bij hun nader rapport handhaafden B. en W. het ronde plantsoen. Wel gaven zij gehoor aan het verzoek den ingang der Koninginnelaan te ver- breeden en het perk wat kleiner te maken, terwijl ook het beeld 3 M. toch... Dat maakte hem bang... En zij, de bij intuïtie sluwe doch ter van boeven-generatie zij voelde dat hij zwakker werd... Dat hij wan kelde... Dat hij niet durfde— Ze ging naar een kast in de kamer, nam er hoed en mantel uit. Zag de angst- de wanhoops-siddering, die hem door de leden voer— »Lien!?« riep hij, de «dooie, en 't klonk als een smeekbede- Als staal, zoo strak, was haar, gezicht. «Waar ga-je heen?» «Weg!... Voor-goed!...» Hij woó d'r hand vatten. Maar zij ontweek, ontglipte hem. «Neen, a,s-jij m'n broer niet wilt helpen... Ja... m'n bloedeigen broêr..« En zij stond al bij de deur. Was haast op straat- Hij schreeuwde «Lien dan!« Greep haar bij de slip van d'r mantel. Ze deed of zij zich wilde losrukken. Maar ging toch langzamer loopen. Keerde om. Ging met «den dooienaar huis... Eerst nog-tegenstribbelend. Daarna gewilliger... Want hij, haar man, de «dooie«, had 't beloofd. Als Jan baar broêr, dan dat pak dichter naar het station zal worden opgesteld. Ruim 20 minuten werd hierover gediscussieerd. De heeren Plomp en Veis Ileyn pleitten vóór plaatsing op den Stations weg; de heeren Van Esveld, Van Duinen en Wethouder Kam verdedig den het voorstel van B. en W., dat ten slotte werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen; die van de heeren Plomp, Jorissen en Veis Heyn. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van de Naamlooze Vennoot schap Amersfoortsche Rijwiel- en Automobielenfabriek, voorheen D. H. Eysink" tot ruilen van gronden. Volaens het voorstel zal de N. V. een terrein van 316 M' ontvangen in ruil voor een stuk gronds van 92 M« benevens f1400. terwijl een servi tuut is gelegd, dat den welstand door eventueele bebouwing waarborgt. Bewoners van Juliana-plein en Arn- hemscheweg zonden nog gister het volgende tegen-adres in De ondergeteekenden, allen inwoners van de Gemeente Amersfoort en woon achtig in de omgeving van liet Juliana- plein. geven met verschuldigde achting te kennen, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan uw College tot aangaan van een ruling van terreinen aan het Juliana plein met de N V. «Amersfoortsche Rijwiel en Automobiel-fabriek, vooi heen D H. Eysink». Wij zijn overtuigd, dat door het wegnemen van het plantsoen het aan zien van het Juliana-plein en omgeving veel minder mooi zal worden, terwijl het zeker is, dat door hel opnehten van fabrieksgebouwen de welstand van de geheele omgeving zal geschaad worden. Moge het plantsoen op dit oogenblik de daarachter gelegen fabrieksge bouwen nog niet geheel aan het oog onttrekken, zoodra de boomen en struiken grooter worden, zal zulks zonder twijlel bet geval zijn. Ook zoude later indien door eene of andere omstandigheid de thans bestaande fabriek kwam te vervallen de opvolgende eigenaar der ter reinen een nog onooglijker aanzien aan de omgeving kunnen geven, 't We'k doende, enz. Na een discussie van bijna drie kwartier werd aangenomen het reeds meegedeelde voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen; die van de heeren Jorissen, Hamers en Van Kalken. Tegen het voorstel spraken de heeren Van Kalken, Jorissen, Hamersen Plomp, er vóór de heeren Oosterveen, Van Esveld, Rijkens, Veis Heyn, Van Duinen en Wethouder Kam. De heer Plomp stelde ten slotte een amendement voor, waarbij wordt bepaald, dat de bebouwing moet ge schieden binnen twee jaar en dat geen verandering mag plaats hebben zonder goedkeuring van B. en W.welk amendement werd overgenomen door B. en W. en z. h. st. aangenomen door den Raad. Ter geruststelling diene, dat aan het Julianeplein geen fabrieksgebouw komt doch een soort winkel-galerij, terwijl door de ruiling ook de Leus- derweg aanzienlijk kan worden ver beterd. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het vaststellen van een rooilijn aan den Leusderweg. met gestolen dingen, van die inbraak bij Peters, bij bem in huis bracht, welnu, goed, dan zou-ie 't bergen... Verstoppen laten... Hij had, thuis, gezeten aan tafel, de «dooie» met het hoofd in de handen. "VVanhopig-woelend orer z'n kruin... Niet ziende, hoe Lien een spotlach had over zijn angst, zijne wroeging, zijn berouw. Hoe 't, in haar grijze oogen, juichte, jubelde, klaterde, schaterde van jool dat Kees tóch zijn zin zou krijgen— «Jawèl!" zei de jonge advokaat, die in de zitting van dien ochtend mooi succes had beleefd— Kereltje vrij-ge- kregen van de vierde Kamer, geen kleinigheid... Of-je me daar mensh aan Vargas-zelf weet te ontwringen... Jawèl!" zei hij, «jelui, met je theo rieën over erfelijkheid, belast-zijn— Neurasthenie... Ontoerekenbaarheid, die zich openbaart in de Criminaliteit., jawèl, 't is allemaal prachtig... Ik geef toe, dat er veel voor te zeggen is, sommige gevallen, ook wel opper vlakkig beschouwd,— maar..." «Nou, ga-door! Wat-maarzei de collega, die hem zoo fel bestreden ha'1, in bet. halfuur, dat we zaten te «boo- Vastgesteld z. d. of h. st. 12. Vaststelling van eene opgave voor de benoeming van 3 leden van het College van Zetters voor 's Rijks directe belastingen. De voordracht bestaat uit de heeren: B. A. Siddré, C. van der Zoo de Jong, I. ter Schuur, H. C. van Dam, A. M. Tromp van Holst en H. Noorman. De Commissaris der Koningin zal hieruit de benoeming doen. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot hefling van vuur-, haven- en tongeld. Evenals vorige jaren zal aan H.M de Koningin worden verzocht, tot 1 Januari 1915 slechts 50 pCt. van het tarief te mogen heffen. 14. Vaststelling vari het 2e aanvul- lingskohier der Inkomstenbelasting, dienst 1910. Vastgesteld op f769 00. 15 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van afschrijving van Inkomstenbelastig wpgens vertrek en overlijden, dienst 1909 en 1910. Afgeschreven f 10 en f608 50. 16 Voorstel van Burgemeester en Weihouders naar aanleiding van een verzoek van de onderwijzeres J M. de Bruijn tot vrijstelling van het geven van onderwijs in de handwerken. De vrijstelling wordt z. d. of h. st. verleend Aan het eind der zitting merkte de heer Rijkens op, dat hij bij het voorstel van R en W. nopens de schoolgeldbeffing op de scholen le soort en het leerprogram niet bad gevonden het advies der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs. De Voorzitter antwoordde, dat er geen bezwaar was, het alsnog over te leggen. Den heer Van Duinen bevreemde het, dat opzichtens bet voorstel der eier- en botermarkt en dat voor de verbouwing der Hoogere Burgerschool niet is gevraagd het advies der Com missie voor de Fabricage. Ook heeft spr. vernomen, dat iemand die in Gemeentedienst is, niet is ge hoord over den aankoop door de Gemeente van een paard, dat is afge keurd voor de tram. De Voorzitter antwoordde, dat de Veeartsenijschool te Utrecht een advies gaf. geheel in strijd met dat, hetwelk de Tramwegmaatschappij ontving van haar veearts. Het paard is dan ook gekocht door de Gemeente en blijkt een bijzonder goed paard, waarvan men nog lang genoeg hoopt te hebben De heer Jorissen vond het toch wel wat erg, dat het advies van den Gemeente-veearts zoo maar in 't publiek werd op zij gezet. De Voorzitter herhaalde, dat niet de Gemeente-veearts, doch het bestuur der tram is gehoord. De Raad ging haarna over in comité- generaal. Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor, ook voor 1911 op de gewone voorwaarden een sub sidie van f350 te verleenen voorden avond-teekencursus voor ambachtslie den, welke wederom zal worden ge geven in de Ambachtsschool. De afgeloopen cursus werd bezocht door 94 leerlingen en had 2 klassen voor timmerlieden, 1 voor smeden en 1 voor schilders. De totale uitgaven bedroegen f953, waarvan f187 ge dekt door schoolgeld. men" bij avond-grogje— «Non, wat- danmaar Hij liet een lucifer knetteren en deed lang over het aanpijpen van z'n sigaar, zoodat partner al triomfantelijk glim lachte... Voelde, dat hij toch sterker stond dan de meesten voorstanders van erfelijkheids-theorie in grog-clubje meenden... Jong, succès-helevend advocaat strek te de beenen uit en tuurde naar de wegkringelende rookwolkjes— «Stel je nou eens voor" zei hij «een braven, door-en-door netten, fatsoen lijken, ordentelijke» kerelEen werk man uit kerngezonde menschen ge sproten... Vent waar niks, heelemaal- niks op te zeggen valt. Raakt op zeke ren dag verkikkert op eene vrouw, afstammend uit generatie van boeven— Nou 't bloed kruipt waar 't niet gaan kan, hè?... Haar hart hangt nog aan oude relatiën... Oude vrinden... Zij haalt hem over om complice te wor den. Hij stribbelt tegen. Is doodsbang dat ze weg zal loopen... Hondt van 't mensch. Onderwerpt zich... Wordt medeplichtige van de boeven, van het tuig, uit,... ja, uit zwakheid, uitliefde, hoe zul-je 't noemen. De politie krijgt de lucht van het zaakje. De Algemeene Nederlandsche Bond van Arbeiders en Arbeidsters in het Bakkers-, Chocolade- en Suiker- bewerkingsbedrijf zal a.s Zondag 2 October in »de Keizerskroon» een openbare vergadering houden, waarin de heer Th. Vermeulen uit Amsterdam een pleidooi zal houden voor bet af- schallen van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. Na examen is het Rijksdiploma als hoefsmid toegekend aan de burger- hoefsmedenJ van Voorst, te Rens- woude; H. J Buezink, te Aalten; C. Maats, te Holten; C. ten Brink, te Nigtevecht, J. van den Hoef, te Wol- vega en G. J. ten Hoopen te Haaks bergen en aan de miliciens-hoefsmeden der infanterie J. Kroeze, te Peize, van het le regiment; J W. Peeters, te Delft, van het 4e regiment; H. Heimstra, te Cubaard. van het 5e regimentP. J A. Westenend, te Hees bij Nijmegen, van het 8e regiment; C. E. Reiners, te Goor en G. C. van Barneveld, te Vee- nendaal. beiden van het l ie regiment infanterie. Allen werden opgeleid aan de rij en boefsmidschool alhier. Een stadgenoot kocht Zaterdag op de paardenmarkt te Utrecht een werkpaard voor f500. Toen het dier van stal zou worden gehaald, vond men een oud beestje; het gekochte was nergens te vinden, óók niet door de politie aan de laad plaats bij het station, waar onmiddelijk een uitgebreid onderzoek werd inge steld. Tot dusver is het goede paard nog niet terecht. Zaterdag 1 October hoopt den heer J H. Speenhof! met «Zijn Klein Tooneel» in Amersfoort een opvoering te geven. O.a. zullen worden opge voerd: »De Voet», »Kiekeboe», »De Kroeg» (met apachendans), «Parodiën- spel» en verschillende nieuwe liedjes van den heer en mevrouw Speenhoff. Dit gezelschap, reeds zooveel met waardeering besproken, moge dan ook bij hun komst in Amersfoort op een goede belangstelling hopen. Zaterdag middag, omstreeks 1 uur, werd op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats ter aarde besteld het stoffelijk overschot van P. Christ, die Dinsdag door het geval op een moter schip aan den Koppel het leven moest laten. De «Amersfoortsche muziekvereeni- ging», die in hem een zeer gewaar deerd werkend lid verliest, was met omfloerst vaandel op den doodenakker, terwijl haar directeur, de heer J. A. Jochems,aan de geopendegroeveeenige hartelijke woorden sprak. Daar Christ niet in loondienst was. kan zijn gezin geen uitkeering ont vangen van de Rijks-Verzekeringsbank en daarom tracht de Amersfoortsche muziekvereeniging iets te werk te stellen om althans den eersten nood eenigszins te lenigen. Vermoedelijk zal zij daarvoor een uitvoering geven. (A. Ct.) De uitvoering door de »Amers- foortsche Muziekvereeniging» te geven ten bate van het in zoo droeve om standigheden achtergebleven gezin van P. Christ, zal in de eerste helft van October worden gehouden, zoo moge lijk twee avonden achtereen. Hij, de eerlijke vent, wordt in de gaten gehouden. Maar ten slotte vliegt hij erin... Ik, wéét dat wel, amice dood-onschuldig. Heeft nooit een cent, een duit, oneerlijk geld ge noten. Maar— de schijn is tegen hem I Hij blijft onder den invloed van de vrouw. Verdraagt, verduurt, gedoogt alles, alles— Totdat, op zekeren dag, de man bespeurt dat hij dupe is... Dat zij, de dochter uit boeven-generatie, hem heeft bedrógen. Dat ze hem ge bruikte als middel om... om... haar vriend, haar minnaar... Zekeren heer Kees... Te gerieven... Het «zaken-doen» gemakkelijk te maken...» In den kring der grogjes-hijschende vrienden was 't even stil geworden. Advocaat, die suecés had doorleefd, liet, met zeker driftig handgebaar, weer lucifertje ontvlammen— «Nou is diezelfde kerel, in zijn kring eemnaal «de dooie» genoemd, een van gemeenste, gevaarlijkste schavuiten— Noemt-jelui dat nou erfe lijkheid?— Of wjdronder rangschikt ge zoo-iets?» Vragend keek advocaat den kring rond... Maarhet antwoord liet zich tame lijk lang wachten— MaItre Corbeau.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2