Gemengd Nieuws. VANE C? S DE WITTE WINKEL VANE&CS Advertentiën. Amersfoort^ Wissel- en Effectenkantoor EMBROCATION Muur hi tizen 39 EMBROCATION VANE C? De Burgemeester had de welwillend heid, gehoor te geven aan het verzoek om de rekening en verantwoording te willen nazien. De Vereeniging Ambachtsschool voor Amersfoort en Omstreken zal op Vrijdag 30 September 1910, des avonds ten 8 ure, in de Ambachtsschool ver gaderen ter behandeling van: 1. Be grooting diensljaar 1911, 2 Benoeming Commissie van 3 leden vooi het nazien der Rekeningen Verantwoording over 1910, 3. Benoeming Bestuursleden wegens periodieke aftreding van de Hecren Mr. H. J. M. van den Bergh, A. E Blok, W. Hupkes, C. PnnsJr, J. M Sporrij, 4. Mededeelingen vari het Bestuur. Op 1 October zal de opleiding bij de Militaiie Schoolcompagnie alhier weder aanvangen met omstreeks 60 leerlingen, waarvan 35 adspiranlen- vaandrig en de overigen adspiiant- niilitieofficier. Quick I, dat Zondag met ver scheidene invallers riaar Zuiphen trok. moest daar met 51 van Be Quick vei liezen. Beide partijen gaven mooi spel Vooral de voorhoede van Be Quick werd zeer geroemd Bij Quick waren Veenhuizen, J. E. de Boer en Mtngels de besten. Hei resultaat valt niet tegen, daar Be Quick op eigen terrein niet veel voor een le klas club onderdoet. Naar wij vernemen, zal zeer vermoedelijk in de eerste helft van November in Arnicitia een concert worden gegeven door een Amster- damsch kwartet, onder leiding van den uitstekenden cellist en violist, den beer Duetz, terwijl 29 November een opera-concert met begeleiding van orkest, in voorbereiding is. Nu er geen abonnements- concerten zijn dit jaar, zal de secretaiis van de sociëteit trachten onze muziekliefheb bers toch van tijd tot tijd eenig muzikaal genot te verschaffen. Ook over een concert van Julia Culp wordt onderhandeld. Het is te hopen dat het societeitsbestuur in dezen de nood zakelijke medewerking van bet publiek zal mogen ondervinden. Voor deerfenis van een millionair, den »bierkoning<r Landsdalle, die l'/a jaar geleden te New-York overleed in den ouderdom van 82 jaren, waren in 't eerst geen erfgenamen en zij werden van overheidswege opgeroepen. In verloop van tijd melden zich erf genamen voor de miliioenen aan, een broeder van den overledenen, Joseph Glitzenstein en twee neven van hem, te Kalicz, alsmede zijn zuster, Phili, die met een marskramer, Neu- mannn le Praag, is gehuwd. Daar die erfgenamen allen arme lieden zijn, is er nu, door bemiddeling van hunne advocaten, een consortium van bankiers gevormd, dat hun, tegen percenten van het te verwerven geld, de noodige middelen verschaft om hunne aanspraak te laten gelden op de erfe nis, die 26 millioen dollars moet be dragen. -Nu gaat eerstdaags de Prager mars kramer Neumann naar Amerika, ten einde de noodige stappen te volbren gen om het geld aan hem en aan zijn mede-erfgenamen te doen uit- keeren. Chavez. Chavez, de moedige Peruaan, die 1.1. Vrijdag den Simplon overvloog en te Domodossola bij zijn landing een ongeluk kreeg is gisteren 's namiddags 3 uur, aan zijn bekomen wonden overleden. Zelden zal de doodstijding van een sportman met grooter leed wezen en inniger deelneming vei nomen zijn dan het bericht dat ons het verscheiden van Chavez heeft gemeld. Diep tragisch is de dood van dezen held, die de eerste Alpenvlucht vol bracht. Chavez is niet meer hij heeft zijn leven feil gehad voor de weten schap zijn naam zal steeds in aller gedachtenis blijven voortleven Rust zacht, George Chavez! „Weduwenzorg". De Vereeniging van vóór de wet van 1909 beneden den rang van officier gepensionneerde militairen van leger, marine en koloniën, ook bekend onder den naam Weduwenzorg», en waarvan de hoofdzetel is gevestigd te Zwolle, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal. No aan de Wednwenpensinenwet. van 1909 geen genoegzaam terug werkende kracht is verleend, en op requesten om steun door de ministers van oorlog, van marine en van kolo niën, afwijzend is beschikt, roept genoemde vereeniging de tusschen- komst der Kamer in, om alsnog een rijkssubsidie van f3000 te mogen ontvangen, als tegemoetkoming in haar streven om de weduwen en weezen harer leden te ondersteunen. Venus geboeid. Het kleine soldaatje, achter het Koninklijk Paleis, stapt melancholiek en stil heen en weer, tien pasjes rechts tien pasjes links van z'n huisje. Soms staan hij verlangend en aan dachtig naar de trams, die voorbij gieren, naar destruiscbe dienstmeisjes, glanzend en schoon van muts en trip pend van rappen gang. Dan eens staat hij stil, en zijn kin zaki langzaam neer op de handen, gevouwen over den loop van zijn geweer. Maar ineens zwaaien de uitgangs deuren. boven aan de stoep open, en het soldaatje is vol hartelijke aandacht voor hetgeen geschiedt. Een zwerm spectakelende, kakelende, snaterende Amerikanen stuift uit de mistige don kerte van de Paleisgang in klaren, lichtgouden zonneglans, knipperend met ;de oogen. De grasgroene sluiers wuiven en de kijkers bungelen, de vierkante schoenen klepperen, de tongen ratelen. De overzeeërs maken zich gereed, de stoep af te dalen. Maar een incident doet zich voor. Er is onder de dames een juffrouw, wier fabelachtige hoedde verwondering wekt van wie hem aanzagen en wier beenen omkneld zijn door een parel- grijzen lap, die haar nauw om de puntige knieën spant en haar schrale dijen jammerlijk tentoonstelt. Deze juffrouw is dermate volgens de mode gekleed, dat zij zich slechts met de grootste moeite bewegen kan. Zij is het paleis doorgeschoven als een konijn op wieltjes, voetje-voor- voetje. En hoe zij de trappen op-en-af is gekomen dat blijkt uit het ver wonderlijke schouwspel, waarop zij nu bet verbaasd toekijkend publiek ontbaalt. Want ze kan de stoep niet af als een gewoon mensch. Ze klemt zich vast aan een hooggewassen Amerikaan met een houten pijp, vastgeschroefd in een houten mond, en hipt nu, een rheumatisehen musch gelijk, met beide beenen tegelijk, springerig de stoep treden af. En de houten Amerikaan hipt mee. Het is zeer aardig om te zien. Als de gekluisterde Venus beneden is, volgen de anderen en langszaam aan schuifelt het troepje weg. De vrouwenmode is een goed ding. (Tel.). Zonde van de verf. Voor medeburgers, die het maken van verfwerk in de vrije natuur bemin nen, is 't thans een goede tijd. Velen, waaronder ook een aantal schilders, trekken haast dagelijks naar buiten om de langzaam stervende natuur te be spieden en hare majesteit (de majesteit van de natuur meenenwe) bij stukken en brokken vast te leggen op schilder boek van diverse formaten. Het Haag- sche bosch wordt op velerlei wijze be-en mishandeld. Voor pointillisme, impres sionisme, pimitivisme, mystificisme. realisme, maltraitisme, ruralisme, om- brisme enz. moeten boomen en paden en vijvers zich beurtelings leenen. Dezer dagen schoot een dier bege nadigde medeburgers per fiets uit het bosch naar het oude stadsdeel van Den Haag. Dat 't een artist was viel leeds op dertig pas te ontwaren aan de achter hem wapperende haar lokken. Achter op het rijwiel waren schilderdoos en palet vastgesnoerd en en aan 't stuur slingerde een olienat kunstwerk, dat wel iets weg had had van loodgiijze boomen met lichtgoerie lucht er om been. De maker van dit oeuvre trapte vlug, rookte zwaar en keek erg naar de meisjes. Vandaar misschien dat hij een draai wat kort nam, waardoor de stoeprand werd ge raakt en evenwicht verlies ontstond. Een oudachtig jongmensch van 't op kamers wonend gilde 'n gewone «bourgeois" dus, op middagwandeling, passeerde daar juist. Door 'n collisie met de tuimelende fiets kwam hij in ongewenschte aanraking met de klets natte kunst die zich tegen 'n jasslip vastplakte en vervolgens 'n paar pas verder ten bodem viel. natuurlijk met den vetten kant onder, evpnals geval len boterhammen steeds doen De net jes afgeborstelde overjas zat vol Haagsch hosch en het verfstuk vol zand. Andersom ware beter geweest. Heftig gemopper van den beschilder den heer. Nijdig gekijk var. den schil der. Maar niettemin bleek de laatste goedhartig van aard. Hij nam 'n fleschje terpentijn uit z'n artistieken broekzak en wilde de overjas gaan reinigen. «Dat 's zonde, meneer' zei een der getuigen van 't ongeval. «Die jas is niet van gisterenzet de slip 'n lijstje, dan beeft u 'n mooi schilderij op laken". De schilder glimlachte, misschien wel wat gevleid. En antwoordde: «Jij weet 't: maar ik dan met m'n doek vol zand «O, dat 's heel eenvou dig" zei de oolijkerd «laat 't drogen meneer, dan heb je een mooi stuk schuurltnnen". »'t Is zonde van de verf", vond een ander. («N Ct.") Vliegen. De vliegtocht Par ijsBrussel Gelijk men weet, zouden de aviateurs Lornlan en Mahieu den tocht ondernemen De eerste dag is niet gelukkig voor ben geweest. De duisternis was nog niet geheel geweken, toen Loridan den wachter van zijn hangar reeds ging wekken, want er was hem veel aan gelegen het eerst te vertrekken. Wat Mahieu betreft, diens hangar, liggende aan den anderen kant van het terrein, was sedert den vorigen dag niet gesloten geweest. Om half zes, bij onzeker licht, werden de beide vliegtuigen op het terrein gebracht. Voor de opstijging werden de reizigers gewogen. De vlieger Mahieu, het eerst gewogen, bleek tot verbazing zijner vrienden niet minder dan 75 K.G. te wegen. Zijn metgezel, M de Manthé. woog 63 K G., waardoor Mahieu ge noodzaakt was nog 12 K G ballast mede te nemen, wijl bet reglement 150 K G voorschreef. Loridan, we gende 72Vj K.G.. diens passagier Emanuel Fay 77 K.G., dus had deze aviateur slechts weinig ballast van noode. Het eerst vertrok Mahieu. maar deze landde spoedig weer. Ook Loridan deed een mislukte poging. Even over zes vertrokken Mahieu en De Manthé voor den tocht, welk voorbeeld zeven minuten later door Loridan en Fay gevolgd werd. Loridan was zeer verwonderd geen biplan voor zich uit te zien vliegen. Dat kwam, wijl Mahieu intusschen geland was te Bagatelle, waar hij een kleine reparatie verrichtte aari een der cylinders. Maar op het oogenblik dat Mahieu nu weer op wilde stijgen, en de tnotor reeds werkte, sprong een hond tegen de in duizelingwekkende snelheid rond draaiende schroef, met het gevolg dat de ongelukkige viervoeter in tweeën werd gesneden en de schroef brak. Het halen van een nieuwe schroef vergde zooveel tijd, dat van opstijgen niets meer komen kon en de vlieg machine bleef dus in Bagatelle. Den anderen vliegrnensch was het lot niet minder ongunstig, de afloop van diens tocht niet minder tragisch Het tweetal LoridanFay begon met dwars over Parijs op geringe hoogte heen te vliegen en volgde daarna de spoorlijn langs St. Denis. Tegen acht uur 's morgens werd de tweedekker opgemerkt in Compiegne. Loridan had St Quentin gekozen tot tusschenlan- dingsplaats. De aviateur wilde juist dalen, toen de aeroplan, vermoedelijk een weinig door den wind afgedreven, in de toppen van eenige populieren bleef hangen. De luchtreizigers ont snapten uit hun netelige positie door uit de booinen te klimmen en op deze voor een vliegrnensch zonderlinge manier te landen zonder toestel. De toegesnelde brandweerlieden maak ten vlug een stelling, waarna zij het luchtvaartuig losmaakten door middel van een takel. De tweedekker had slechts één scheur van ongev. twee M. bekomen. De aviateur deelde mede dat hij den volgenden dag weer wilde ver trekken. Vliegweek tc EdeSoesterberg. Naar wij vernemen zullen de vol gende Hollandsche aviateurs aan de te houden vliegweek te Ede—Soes- terberg van 2030 Oct. deelnemen Kuiler (Antoinette ééndekker), Wijn malen (Farman tweedekker), Hilgers (Blériot ééndekker), Frits Koolhoven (Hanriot eendekker). Ook zullen eenige bekende Ftanscbe vliegers in voornoemde vliegweek mededingen; de namen der aviateurs zullen nader worden bekend gemaakt. Er zal een kapitaal van f 12.000 I aan prijzen zijn. 1 Voorts zullen er dagelijks prijzen uitgeloofd worden voor de langste, snelste en hoogste vluchten en tevens voor den aviateur die 't eerste opstijgt, Deze vliegweek beloofd dus schitterend te worden. Gezien de groote belang stelling die het Nederlandsche publiek getoond heeft, wanneer slechts één aviateur opsteeg, zal die belangstelling, naar wij hopen, ook niet achterwege blijven, wanneer zich van 2030 Oct. a.s. vijf a zes «menschvogelscc in de lucht zullen bekampen. Rotterdnmsche vliegweek. De Rotterdamsche vliegweek is een doorloopend succes geweest I Iedeie dag (behaive 's Maandags) werden er door Olieslagers prachtige vluchten afgelegd o.a Rotterdam Gouda en Zondag j I. heeft de moedige Jan de vliegweek met een tocht Rotterdam Schevenin gen en terug schuierend gesloten. Hij heeft toen zijn duur- en hoogterecord zelf ge slagen door 54 minuten in de lucht te blijven, somwijlen op een hoogte van 1000 Meter. Het loon der eerlijkheid. «Hé, ligt daar niet een porteme- nee Het ding, een oud ding, wordt opgeraapt, geopend, en, nadat er een blik in geworpen is, door den werk man, die het vond, achteloos wegge- smeteri. Twee minuten later..,. «Gossie, 'n portemenee", mompelt een meisje met een modistendoos bengelend aan haar arm, schuchter om zich heen kijkend, raapt ze het ding op en.... «Ajakkes, er zit geen rooie duit in...." op hare beurt slingert zij het voorwerp nijdig tegen den grond. Een dronken sjouwerman laveert in de richting. Even vóór de plek waar de portemonnaie op nieuwe vinders wacht, heeft hij den inhoud van z'n eigen leeren geldzakje geteld en dien, te oordeelen naar den spijtigen trek op zijn gezicht, onvoldoende bevonden, om nóg een graantje pikken. «Bliksem, wa leit daorroept hij half-luidc uit,... «is da niet,,., da niet 'n portiemenee Jao nou, voor den donder,.... die ken me te pas kom- me, nou m'n spië versopen binne...» Met een zwaaibeweging tast hij naar het ding en daarbij zijn evenwicht verliezend, valt hij op z'n facie, Weer opgekrabbeld, is bij evenwel in bet bezit van den buit. Een ruk eraan doet bij tooverslag zijn blij gezicht betrekken.... «Voor zoo'n vermoerd fod mot je nog op je snoet fallen ook», foetert hij. het vod neersmakkend en zijn zigzagsche bewegingen hervattend. Met trippelpasjes nadert een oud burgermannetje, blijkbaar uit een ge sticht' Ook zijn blik valt op de porte monnaie. Met moeite bukkend, raapt hij ze op, bekijkt het uitwendige vluchtig, en steekt ze zonder ze te openen in zijn zak. Een kwartier later stapt hij een politiepost binnen.... «Meneer, ik heb deuze portemonee bij den weg gevonden», voegt hij den brigadier ten bureele beleefd toe. Vrij stuursch neemt de politieman het onoogelijke voorwerp aan.... «Als je me nou vaart hij uit, «dan mot je 't maar zeggen Er zit niks in dat versleten vod. Ik kan m'n tijd beter gebruiken dan om me voor den gek te laten houden, versta jeEn maak maar gauw dat je weg komt, hoorAls je niet zoo'n oude grap penmaker waart, zou ik in staat zijn proces-verbaal teugen je op te ma ken....» Beteuterd, zonder eenwoord te spre ken, trippelt het oude mannetje weg, en buiten gekomen, zucht hij: «Dat heb je nou voor je eerlijkheid en je moeite.... daar wordt 'n mensch voor afgejakkerd door zoo'n....» (Tijd.) voorheen W. CR00CKEWIT WAzn. KORTE GRACHT 7. ASSURANTIËN, CREDIETEN, COUPONS, DEPOSITO'S, EFFECTEN, PROLONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. '„Spec i aa 1" lllj JÊÈTïWTlt'intii II H Uitsluitend gefafe VANEf Zoutkeetsgrachtw Gebrulfcs Iriqeerd door C - AMSTERDAM. aanwijzing ingesloten Verkrijgbaar: Am ersfoort bij de firma P.DE ZWART, Langeslraat 129. Utrecht bij de firma T. P. v. D. BERGH Zn., Heiligewég 65. Lamaison Bouwer Co. belasten zich net aan- c n verkoop van Effo.» ;t en, Wis- seis en'! Coupons, sluiten pr olongatie. Safe-inr cli ting. ZUIVfR'WdLLEN-i HALFWÖLLEN-: KATOcNEN-TRICOT- RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN W £7 Fabrihaaf WJansen 7^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TEIEPHOON 70. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bfj kaalhoofdigheid of ontijdig uit/allen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J.CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4, boven den kapper. Aan hen, die na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws van den Dag schreel onder meer: Een feit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Voor paard- n en vee «"4 Uhcw«<U» ilahlitwi Ojmn r» Vogili, Uitsluitend gefabriceerd doori Zoutkeetsgracht,AMSTERDAM I Prijs f. I.5Q. Gebruiksaanwijzing ingesloten. Verkrijgbaar Amersfoort b\j de firma P.DE ZWART, Langestraat 129. Utrecht b\j de firma T. P. v. d. BERGH Sc Zn., Heiligeweg 65.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3