BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Men vergist zich echter, 't Is ermee als met het dier, genaamd kameel. Ook zoo'n voort-sloffende Joris-goed- bloed. Laat zich stapels, heele pak huizen tusschen de bulten laden. Verdraagt smachtende dorst in ver zengde zand-vvoestenij, zelfs wanneer z'n maag-arsenaal nagenoeg is uitge put. Maar dan... Plotseling... Verandert de sul, de goedbloed, in een woest- aard... Men stuift verschrikt uiteen. Niemand durft hem naderen.Hij zou u vermorselen, verscheuren, ver trappen, diezelfde droomerig-voort- slolfende, aarts-geduldige kameel... Aldus zou 't kunnen gaan, op zeker gansch-onverwacht moment, met het lijdzame, gehoorzame, brave lastdier, Nederlandsche volk genaamd. Wanneer 't zoover is gekomen, dat stemmen, opstijgend uit het kamp der meest-ordelievenden, der bond- genooten van het Kabinet, der zeer- bezadigden, zich bij de protesten, welke opgaan, aansluiten,... ja, dan mag men toch wel een «Caveaut, consules!* doen hooren... Een «Laten ze voorzichtig zijn, de heeren De uitbarsting van het geweldige onweer, dat zich voelen laat in de onnatuurlijke stilte van het oogen- blik, in «politieke atmosfeer*, we kunnen baar niet uitgaan. En wat de gevolgen der uitbarsting zullen wezen; of er zuivering van dampkring op zal volgen, dan wel een voorlbroeiende zwoelte, wie van ons allen durft daaromtrent «horoscoop irekken«, ietsvoorspellen?.. Zeker. ik zal tot de eersten be- hooren om 't grif toe te gevende publieke belangstelling is uiterst moei lijk wakker te schudden. Op Olieslagers concentreerde zich in de jongste dagen aller aandacht, en dan nog moet men zich, ten slotte verwonderen, over het «leuke* van de geestdrift-soort, waarnaar men «hooge vluchten* up to date waar neemt Het sprookje, 't meesl-fan- tastische, tot werkelijkheid geworden, verliest zijne bekoring.. Wie 't mei gelooft, kan :t in deze dagen duidelijk waarnemen Nogmaals, 't is heidensch werk om Jan Publiek, de door mij onlangs verdedigde, haast verheerlijkte, voor iets »warm« te maken. Dezer dagen is te Kamerik zoo ongeveer een beel dorp afgebrand. Men ga eens na de plattelandscbe brandweertoestanden in Patria. Ik ge loof niet te overdrijven als ik zeg, dat van de honderd landelijke gemeenten bij eenigszins-ernstigen brand acht en negentig in de asch zouden worden gelegd. De uitgaven, verbonden aan eene behoorlijke installatie, gaan »de draagkracht der gemeente» te-boven. Zeker, Jan Publiek is in menig op zicht een sukkel, een suüert, maar iets van den diep-sluimerenden hartstocht, die Joris Goedbloed Kameel op zeker moment doet ontwaken, tot levens gevaarlijk moDster maakt, is toch in hem. »Catent« En wie deze waar heid miskent, komt ten slotte bedro gen uit. Als ik de ruimte ervoor had beschikbaar, zou ik deze stelling «historisch* kunnen toelichten Mr. ANTONIO. De beroemde schilderij van Rubens, «Diana in b6t bad,* thans op de Brusselsche tentoonstelling, is door een Amerikaanschen verzamelaar voor 200.000 doll, gekocht. Het stuk behoorde in eigendom aan mevr. Schubert te München. Het verhaal van de Aroerikaansche millioenen-erfenis, die een viertal arme Israëlieten in Bohemen ten deel zou vallen, blijkt ondanks de vele namen die er in werden genoemd niets anders dan een verzinsel te wezen. De millioenen bestaan niet en dat is niet eens jammer voor de erfgenamen want die bestaan evenmin. Te Zurich waren Woensdagavond twee spoorwegbeambten bezig met het inladen der koffers, die voor het meerendeel aan Russen toebehoorden Een der koffers schoot hun uit de handen en viel op den grond, een hevige ontploffing volgde en beide beambten werden ernstig gewond. In den koffer was een bom verborgen geweest. De eigenaar van den koffer, een Rus uit Agram, werd met vrouw en kind in hechtenis genomen. De bij de cavalerie van het Oost- Indisch leger nieuwbenoemde luitenant C. F. A. de Bruyn zal 15 October per »Rembrandt« naar Indië vertrekken. Luitenant J. P. Briët is ingedeeld bij het le bataljon van het 8e regiment infanterie te Doesburg en zal aan staanden Zaterdag bij den staf van het korps, te Arnhem, worden beëedigd en in functie gesteld. Korporaal-hoefsmid J.Tetenburg) van het le regiment veld-artillerie, is met ingang van 1 October bevorderd tot wachtmeester-hoefsmid bij het korps. De kapitein L. Noest, van het 5e regiment infanterie, is met ingang van 1 October bevorderd tot majoor bij het 9e regiment. Hij wordt belast met bet bevel over het 4e bataljon, te Utrecht. Bij de zelfde promotie werden o.a. bevorderd tot luitenant-kolonel bij het 2e regiment de majoor J. J. van Too- renenbergen. van het korps, en tot kapitein bij het le regiment de le luitenant-adjudant W C. Ootmar, van het Instructie-bataljon. De le luit. B. Jasink, van het 5e reg. inf. alhier, wordt 1 Nov. be vorderd tot kapitein. De heer A. J. Salomé, surnume rair der Posterijen en Telegrafie, wordt. 1 October overgeplaatst van hier naar Rotterdam. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond een open bare vergadering, ten Raadhuize. Mejuffrouw C. M. S. Rauh, thans onderwijzeres te Hdlegom, staal op de voordracht ter benoeming aan de school Neuweg te Hilversum. Aan het Commissariaat van poli tie zijn voor de rechthebbenden terug te verkrijgen een zilveren lepelije. door de Gemeente-reiniging gevonden een honden halsband met belasting- penning, een sleuteltje, een duimstok en een medaillon met portretjes, alle op den openbaren weg gevonden. De Rechtbank te Amsterdam veroordeelde tot twee jaar gevange nisstraf den 28-jarigen W. R., uit Amersfoort, die als Barte of Van Emden in de Hoofdstad den astroloog uithing, omdat hij een juffrouw, die hij in magnetiscben slaap had gebracht, effecten tol een nominaal bedrag van 13500 bad weten afhandig te maken en deze verzilverde te eigen bate. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer D. H. G. Ittman, Langestr. 9. Mevrouw de wed. E. L. Visser, beeft tot aandenken aan haar echtge noot, te Amsterdam overleden, aan de Israël. Gemeente te Amersfoort een gebouw geschonken voor gods dienstschool en de inrichting daarvan bekostigd. In het voormalig schoolgebouw aan de Koestraat vangen Woensdag de lessen van den Landbouwcursus aan. Met het voor den landbouwers stand zoo hoogst nuttige onderricht is belast de heer N. M. Heiligers, land- bouwonderwijzer te Utrecht. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Oct., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan d9 kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Angnes Sorma. Het Concert- en Theater-Bureau M. J. de Haan meldt ons dat de Tournée Schürmann met Agnes Sorma de grootste Duitsche tragedienne van den tegenwoordigen tijd (ook wel ge noemd de Duitsche Sarah Bernhardt) met bet gezelschap van het Neue Schauspielhaus uit Berlin als volgt is vastgesteld 20 Oct. Utrecht, 21 Amsterdam, 22 Rotterdam, 23 Groningen, 24 Den Haag, 26 Maastricht, 27 Arnhem, 30 Nijmegen, 1 Nov. Haarlem, 2 Nov. Leiden. Zij zal spelen Monna Vanna en Das Konzert. De prijzen zullen ongeveer gelijk zijn als die van de voorstellingen van Sir .li Bomhard'. Onder voorzitting van den heer G. J. Buis hield gisteravond de ver- eeniging «Ambachtsschool voor Amers foort en Omstreken» een algemeene ledenvergadering in een der lokalen van de Ambachtsschool. Punt I van de agenda was: Re- grooting dienstjaar 1911. Hoewel ze eenige dagen ter visie had gelegen meende de voorzitter nog enkele mede- deelingen te moeten doen. Het verschijnsel doet zich voor, dat er voor den smeedcursus veel meer jongelui dan plaatsen zijn. Om er nu niet te veel te moeten afwijzen, heeft het Bestuur overwogen op welke wijze hierin voorzien kon worden. Het meent dit gevonden te hebben door voor de eerste klas 10 plaatsen meer beschik baar te stellen. Hoewel een onderwijzer blijft aangewezen geeft dit meerdere kosten. Hierin komt het Rijk tegemoet door f800 subsidie te geven. Aan de Provincie is gevraagd f250 en aan de Gemeente f 500. Dit zal wel toegestaan worden als we weten, dat de jongsten het eerst worden afgewezen, dat zijn in den regel Amersfoorters. de ouderen komen van buiten Hoogstwaarschijnlijk zullen Burge meester en Wethouders verhooging van subsidie aan den Gemeenteraad voorstellen. De contributie der leden bedraagt f500 ongeveer. Het aantal gaat nog steeds achteruit door vertrek, sterfte, als anderszins. Het vorige jaar 19, nu 7 leden. Bijdrage Buitengemeenten. Gemeen ten, die f 15 per leerling hijdraggn heeft mpn vei hoogd tot f 25. Baar n geeft f300 Soest f45, Nijkerk 160 en Hilversum f 125. In totaal zijn de inkomsten f 22 600 tegen f 20 9U0 ui 't vorige jaar. Salarissen bedragen f129 .8; con cierge f300; leermiddelen f1500. Totaal uitgaven f22 000. De avondteekencursus telde verleden jaar 17 leerlingen, wel een bewijs hoezeer dat onderwijs op prijs gesteld wordt. Subsidie Rijk f500. prov. 100. Gemeente f300. Met een bedrag van f 1 j25 in ontvangst en uitgaaf, sluitend gemaakt. Niemand der aanwezigen maakte op- of aanmerkingen, zoodat de be grooting werd aangenomen. Aan de orde Punt 2 der agenda: Benoeming van een commissie van 3 leden voor het nazien der Rekening en Verantwoording 1910. Gekozen de heeren H. W. v. Esveld, W. G. Klomp, J. C. H. E. Teengs, en tot plaats vervanger Mr. dr. J. G. Stenfert Kroese Punt 3. Benoeming Bestuur. De aftredende herkozen, de heeren Mr. H. J. M. v. d. Bergh, A E. Blok, W. Hupkes, C. Prins Jr. en J. M. Sporry. Punt 4. Mededeelingen. Deze betrofïeri de avondteekenschool. 66 hebben er zich al aangemeld, waarbij nog 6 leerlingen van de hoefsmidschool komen Deze profileeren van dit onderwijs, waarom het Bestuur zich velleden jaar tot min. Talraa om subsidie wendde. Hoewel het nul op het rekest kreeg zal dit voor de afdeeling hoefsmeden geen nadeelig gevolg hebben. Daar niemand iets te vragen of mede te deelen had, sloot de voor zitter de vergadering onder dankzeg ging voor de trouwe opkomst. Er is een jarige vandaag in Amersfoort en wel de Amersfoorlsche Footbalclub «Quick*. Vandaag is het juist 20 jaar geleden dal zij werd opgericht. Hartelijk gelukgewenscht Quick en nog vele jaren rra dezen. Morgen heeft de le wedstrijd plaats op het nieuwe veld op't Sportterrein Birkhoven tegen Rober et Velocitas uit Apeldoorn, een niet gering te schatten tegenstander. Bij gunstig weer muziek op 't terrein van de Araersfoortsche Muziek Verg. Gaat allen er heèh Amersfoorters bet zal een gezellige middag zijn. Entreeprijzen laag, zie aanplakbiljetten. Aanvang 2 uur. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 2 Oct. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. 10 uur, Ds. J. L. F. de Meijere Ev. Luth. Pred. te Haarlem. Remonstrantsche kerk. Voorm. 9*/i uur, D=. Hooyknas. Godsdienstoef. voor jongelieden. Voorm. 11 uur, Ds. Hooykaas. Gewone Godsdienstoefening. Gereforni. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. T«erink. 's Av. 5'/i uur, Ds. Teerink. Maandel. collecte. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9'/i uur, de Heer H. J. Vaarties van Dordrecht. 's Av. 5 uur, de Heer H. J Vaarties. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal «de Zaaier". Voorm. 9'/« uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5'/i uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Kinderkerk van de Afd. Amersfoort van den Nederlandschen Protestantenbond. (Bond van Vrijzinnig Godsdienstigen). L S. Bij deze hebben wij het genoegen U attent te maken op het weder be ginnen van onze Kinderkerk. Meisjes en jongens van circa 10 tot 16 jaar, onverschillig of zij kinderen zijn van Ned. Hervormden, Lutherschen Doopsgezinden, Remonstranten of van hen die tot geen kerkgenootschap behooren, zijn ons allen hartelijk wel kom. (Lid van de Afdepling behoeven de ouders niet te zijn, zooals wel eens ten onrechte gemeend is.) Een enkele maal gebeurt het dat ouders mede de Kinderkerk bijwonen; dit wordt als blijk van belangstelling steeds door ons gewaardeerd Evenals voorheen wordt de Kinder kerk gehouden op den eersten Zondag in de maandeti October tot en met Mei en welvan 's morgens half tien, tot circa half elf in hel Kerkgebouw van de Remonstrarilsch Gerefoimeerde Gemeente, staande in de Heerenstraat naast de Jongensschool. Aanstaanden Zondag 2 October dus weder voor 't eerst. De kindei kerk-Cornmissie van de Afdeeling Amersfoort Mevr. GERARD VAN SIJSEN-Bezier, Blankenheimstraat 9. Mejuffr. Jac. VAN LOON, Weyerstraat 3. Mevr. M. ROLANDUS HAGEDOORN- schutte. Stationsweg 37. De „Ualve Maen." In de uitstalkast van het passage bureau der Holland-A mei ika-lijn op het Damrak te Amsterdam is thans tentoongesteld een model, op 1/32 van de ware groote, van de «Halve Maen*. Dit model, tot in de kleinsteondeidee len getrouw nagebootst, is bestemd voor de New York Yachtclub en werd in opdracht van die club vervaardigd. Achter de «Halve Maen« staat een vitrine met bet model van een der kleinere booten derHolland-Amerika- lijn, opeen schaal van 1/48 Denkt men zich dus dit laatste model andelhalf maal zoo groot, dan kan men zich een voorstelling vormen van het aerschil in omvang tusschen een schip dat in het begin der 17e eeuw den Oceaan overstak, en een moder nen Amerika-stoomer. liet misdrijf op de Nicolaas Witsenkade. Het dienstmeisje en haar vrijer, die in hechtenis werden genomen in ver band rnet het geruchtmakende mis drijf op de Nicolaas Witsenkade, 26 Februari 1.1. gepleegd, zullen binnen kort voor de 5e kamer der Rechtbank alhier terechtstaan. Woensdag 2 November zal het proces tegen hen worden aangevangen. Mr. Th. Muller Massis zal optreden als verdediger van het dienstmeisje, mr. J H. G Becker als verdediger van den jongen man. Een onderzoeker in Amerika meent een verband gevonden te hebben tusschen kanker en aardwormen, 't Is zijn overtuiging, dat de ziekte wordt veroorzaakt door een parasiet, welke zich oriwikkelt in bet lichaam van den worm en vandaar door middel van groenten, zijn weg vindt naar het lichaam van den mensch. Door dier proeven meent hij dit verband te heb- Den vastgesteld, maar er zullen zeker meer bewijzen moeten worden geleverd, eer wij zijn conclusies kunnen aan vaarden. Dr. Mabery beveelt in een Engelsch medisch blad bijensteken aan tegen rheumatiek. Hij vertelt van een geheel stijven patient, die door 10 maal steken geheel genezen werd 27 Febr. werden hem 15 bijensteken toegediend en 3 Maart werkte hij reeds mee aan een concert. Bij lieden op leeftijd is het goed te beginnen met 6 en voort te gaan tot 24 steken. De geneesheer heeft een lange tang laten maken, waarmee hij de bijen vasthoudt zonder ze te kwetsen. De angel moet een poos in de wond blijven. Eetregels: Eetalleen voedsel van goede kwaliteit. Eet niet te dikwijls en niet veel; ga altijd vari tafel, zonder het gevoel ie hebben oververzadigd te zijn. Hoe eenvoudiger het maal is, des te meer zal het bijdragen tot de ge zondheid. Eet niet te snelwie te snel eet, zegt een spreekwoord, ver teert zijn voedsel langzaam. Eet of drink niets, dat zeer heet of zeer koud is. Eet alleen op geregelde tijden. Drink geen sterken drank vóór het eten, daar de maag ofschoon voor een oogenblik geprikkeld, op den duur haar kracht verliest en de spijsvertering verstoord woidt. Ga (zoo mogelijk) na het eten een tijdje rusten en daarna een kleine wandeling maken oin de digestie te bevorderen. Korte lessen Koopjes kosten geld- koopjes. Centenwijsheid is guldens domheid- 't kunst is zijn eigen nut en nadeel recht te kennen. Wat haast is, is nog niet half. Observator. MAHKI BEKICHT. AMERSFOORT, 30 Sept. 1910 Tarwe f 0;Rogge f U.Boekweit f l) Appelen f4.a f 10. i'eren f 6.—a f 18.Nieuwe aardapp. f0— a f0.zandaardapp. :2.40a f290 Hoendereieren f6.a 1 6.70 per 100 st Br. eieren f6.75 a f7.25 Boter fl.40 a f 1 55 per kilo M »r- ganne f 0 a f 0.Zoeteir» kaas f0 a f 0. Kippen f 0.70 a f 1 25. Kuikens fl.a il 60 Piep kuikens f 0 40 a f 0.90 Ganzen f 0 af 0.Eenden f0 90 a fl.p. st. Jonge fl.a fl.25. Hazen f0a f0.Wilde koi ynen f O.a f 0.— Tamme f 0.80 a f 1 40 Dun en f 0.40 a f 0.60 paar. Magere varkens f0 - a f 0. Varkens export f 0.a I Zeugen f60.a J 410. Biggen f 11a f 16.Schrammen f a f 0 Vette koeien f 000.a f 000.Guste koeien f 000. a fUOO.— Kalfkoeien f 000.— a f 000.—Kalf- vaarzen f 00.a f 00.—Os f 000.a f 000 Pinkstieren f UOO.a f 000. Aaneevoerd waren ongeveer heet Tarwe, heet Rogge. heet. Boekweit. 250 heet. Appelen. 30 heet. Peren. heet. Kleiaardappe- en 300 heet. Zandaardappelen, 35000 stuks Hoen- dereieren. stuks Eendeneieren. 700 kilo boter, kilo Margarine, Kilo ka*s. stuks Vee. magere varkens Varkens voor exportslagerijen 300 biirgen en 13 zeugen. Opgave van de Yereeniging „HANDEL en NIJVER BILID" van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit ziin vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 21 September tot en met 22 September 1910. GEVESTIGD. A. M. J. Vosse, van Heemstede naar Hof 46. T. van de Waal, van Langbroek naar K. Berg straat 18. AV. C. Honders, van Langbroek naar K. Berg straat 18. G. van Asselt, van Langbroek naar K. Berg straat 18. I. Meijer, van Epe naar Teutstraat 4S. C. D. R. M. Cannegieter van Wageningen naar Puntenburgerlaan 4. G Gramsma, van Leeuwarden n. Langestr. 57. D. S. H. Gorlach, gesch. echtg. van P. Best, van Hoorn naar Schimmelpenninckstraat -17. J. van Veluw, van Hilversum naar Driest 2. H. H. Timmer, van Baarn naar Langestr. 98. B. C. Morsink, van Enschede n Nieuwstr 29. A. Macintosh, van 's-Gravenhage n. Langestr. 83a. R. L. de "Wit, v. Woudenb. n. Leusderw 156. C. Coster, v. Amsterdam n. H v. Viandenstr. 10. H H. van Oort, v. Utrecht n. Langcstraat 40. L Rodermond, van Harlingen naar Hendrik van Viandenstraat 8. J Gerrilse, van Deventer n. Hooglanderw. 18. W. Mulder, van Nijkerk naar Puntenburgerl. 5. L. Simons, van Alphen n. Utrechtscheweg 40. H. M. Simons, van Stad-Almelo n. Utr.w. 40. A. van Straten, v. Utrecht n. Oude Vlasakkerw. 43. A. ten Noever de Brauw, van Amsterdam naar Hendrik van Viandenstraat 4 J. A. Roskam, van Deventer n. Soesterweg 7 W. A. Roskam, v. Deventer n. Weverssingel 5. F. C. Oldigs, van Darmstad n. Sehimmelp.str. 7. VERTROKKEN. B. P. Volmer, van Heiligenb.w. 8 naar Chicago. M. Boukamp, van Tuinstraat 3 naar Zaandam. M. Kurk, van Koningstraat 29 naar Amsterdam. M. Kloek, van Muurhuizen IJ 7 naar Utrecht. M. Scherpenzecl, v. Lcusderweg 18 n Apeldoorn. C. J. Doorn, van Scherbierstraat 13 n. Huizen. H. de Wit. v. Pieter Pijpcrsstr. 17 n Amsterdam. A. M. de Wit, van Leusderweg 156 n. Bussum. G. J. Gaillard, van Hendrik van Viandenstraat 19 naar Oegstgeest. C. van Druten, van Utrechtscheweg 26 naar Rotterdam. L. B. de Boer, van ljangestraat 11S n. Arnhem. A van der Schaft, van Wolkersteeg 11 n. Nor» G. van de Vis, van St. Agathastr. 14 n. Amstera. G. de Jong, v. Arnhemscnestr. 5 n. Amsterdam. S. Kiel, van Langestraat 98 naar Appingedam. C Zwart, v. Muurh 76 n. Egmond aan Zee. G. ten Hoopen, v. Kruisk. 47 n. Haaksbergen. G. Maats, v. Kruiskamp 47 naar Holten.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2