NIEUWE Nieuwe- en Advertentieblad voor ie Provincie Utrecht Schetsen uil ie rechtzaal. Premie voor k lezers van flit No. 80 Woensdag 5 October 1910 Negen-en-dertigste Jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG 0®00®@® „813" ©@©0©®© ftUn'EM.AiN'l). i. P. StöETZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg V S ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Partawsnz. F EU I LLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad f 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 77. Telephoonno. 69. ADVERTENT1ËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'/, Cent. Advertentiën viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Het is den Uitgever van deze Cou rant eene aangename taak, den talrijken lezers de mededeeling te kunnen doen, dat, ingevolge eene overeenkomst met de directie van „Pak me mee voor 5 cents" dit rijk geïllustreerd "Week blad al PREMIE bij deze courant zal worden verkrijgbaar gesteld. »PAK ME MEE" bestaande uit 16 pagina's, gedrukt op goed papier en bevattende in woord cn beeld de voornaamste binnen- en buitenlaml- sclie gebeurtenissen, kost in den handel 5 Cents per exemplaar, maar in vereeniging met deze courant, wordt de prijs op slechts 3 Cents gesteld. gJfijU Vooral nn weldra een begin wordt gemaakt met den boeienden roman MAURICE LEBLANC, getiteld de nieuwste avonturen van Arsèné Lupin wordt men aangeraden zich ten spoedigste op "PAK ME MEE" als premie te abouneeren. SfüSF" Beleefd wordt men verzocht onderstaand Inteekenbiljet, voorzien van naam en woonplaats af te geven aan den looper, of te doen bezorgen aan het bureau van dit blad. DE UITGEVER. Dynamietaanslagen te Los Angeles. De dynamietaanslagen te Los Ange les. in California, waarvan in een telegram kortelijk mr LI in p is gemaakt, tiebben groote opgewondenheid gewekt daar ter stede en door bRt geheele land. De »Los Angeles Times# nas een blad dat zeer krachtig ijvert legen de Iarbeideisvereenigingen, en men ge- looft, dat de nog steeds onhekcnde plegers van de aanslagen gezocht moe ten worden onder de vooistarideis daarvan; het zal bij onderzoek moeten blijken, in hoeverre die beschuldiging gegrond is. De eerste pn hevigste ontploffing geschiedde juist toen het ochtendblad gereed was voor de peis. in de zetteiij, op de nveede verdieping, waar onge- vepr 50 mannen aan 't werk waren. Het gebouw van drie verdiepingen stond binnen weinige oogenblikkeri in lichtelaaie, van boven tot beneden en ria een uur was liet geheel vernield. Twintig mannen kwamen om het leven en vele anderen werden zwaar gewond. Verscheidenen sprongen uit de vensteis om zich te redden en bra ken armen of beenen bij den val. Een zelter brak den nek. Onder de zwaar gewonden zijri twee sub-redacteurs. Ue telegrammenredacteur is onder de vermisten. Later werd ook het huis van den eigenaar van hel blad,generaal Harrison Otis, door een dynamielontplolling vernield. Er werd voorts een mislukte poging gedaan om een hulpgebouw van de »Times» in de lucht te laten springen, en ook oriderde woning van een ijverig vriend van het blad, den heer J. F. Zeehandelaar, secretaris der «Vereeni- ging van kooplieden en fabrikanten», is een bom gevonden. De stoffelijke schade wordt geschat op f 1.200.000. De gemeenteraad van Los Angeles heeft 5000 dollars bestemd voor het onderzoek naar de plegers van de aan slagen en de besturen der typografen- vereenigingen, die ten sterkste ont kennen dat zij eenigszins bii de aan slagen betrokken zijn, loven eene belnoning uit voor het ontdekken van de boosdoeners. Cook en Peary. De Londensche berichtgever van de »New-Coik Herald» beweert dr. Cook te Londen te hebben gesproken. De poolreiziger vertelde hem, dat hij na zijn verdwijning achtereenvolgens Kanada. Engeland, Gibraltar. Marokko, Portugal, Argentinië en Chili had be zocht en daarna weder naar Engeland was gekomen. Hij hield nog steeds vol, dat hij de eetnge is, die de Noord pool heeft bereikt. Cook iet telde den coi respondent, dat hij te Londen de voorlezing van Peary had bijgewoond en zich toen slechts op enkele meters afstand van zijn tegenstander had bevonden. Voorloopig verdwijnt hij weder. De Köpenicker oplichterij vindt nog steeds navolging. De opvolgers van den handigen schoenmaker blijven actueel. Te Cuiseaux stapten verleden week een »mecano« af in het eerste hotel en maakte bekend dat hij kwar tier kwam maken vooreen groot aantal lucbtvaarders en hun personeel, die men den volgenden ochtend verwach ten kon Terwijl bij het zich gemakkelijk maakte in zijn hotel en zich de fijnst schotels en merken liet voorzetten, werd door de opgetogen bevolking in allerijl het noodige in gereedheid gebracht, om de vliegmenschen waar dig te kunnen ontvangen. Den volgenden ochtend vertrok de mecanicien op een rijwiel naar een naburige plaats, om ook daar eenige orders uit te voeren, zooals hij aan den hoteleigenaar zeide. Al spoedig bleek toen, dat een han dige oplichter misbruik had gemaakt van het goed vertrouwen der eenvou dige gemeentenaren. De gendarmerie door-geheel Nej Levering der verschillende gmSWientegen BILLIJKE PRIJZEN. niet wegneemt, dal, naar de algemeene overtuiging aan beide zijden der Vogezen, een Fransche vlieger, die bij toeval in Duitschland neerkwam, heel wat onvriendelijker zou bejegend zijn. Toen Engelhardt deri volgenden dag wilde opstijgen om terug te vliegen, kwam er een douane-ambtenaar op hem af en vroeg 117 francs en 14 centimes als invoerrecht. Wanneer hij aan de grens, in Duitschland terug- keerende zijn machine of haar restes toonde, zou men hem de som terug geven. begaf zich ijlings op het pac( en was zoo gelukkig het heerschap te St. Etienne-du-Bois te achterhalen. Er wordt medegedeeld, dat de Ouitsche vlieger, kapitein Engelhardt, die van Trier naar Metz wilde vliegen, bij ongeluk de Fransche grens heeft overgevlogen en bij Pont a Mousson, nabij Nancy, is neergedaald. Hij was Metz voorbijgegaan, had de stad wel opgemerkt, maar gedacht dat hij pas bij Diedenhofen was. De Duitsche vlieger is door de Fransche burgers en autoiiteiten met de grootste hof felijkheid ontvangen, ofschoon bij Duitsch militair is Hij is door den eigenaar van hel landgoed, waar hij landde, opgenomen, heeft daar gedi neerd en geslapen, terwijl zijn machine goed verzorgd en opgeborgen was. Men zal zich herinneren, dat eenigen tijd geleden enkele Duitsche bladen de Fransche vliegers Aubrun en Leblanc gedreigd hebben, ben met geweerschoten neer te knallen, in geval zij boven Duitsch gebied kwamen. De Franschen hebben nu door hun beleefdheid jegens dezen Duitseben indringer hun buren een niet onaardig lesje in het internationale hoffelijkheid gegeven, en 't is te begrijpen dal thans de Fransche bladen de Duitsche drei gementen in herinnering brengen. Frankrijk's houding wordt evenwel, dunkt ons, niet mooier gemaakt wanneer men, zooals b.v. de president der nationale luchtvaartvereeniging in het Journal de Paris doet, gaat snoeven op Frankrijks traditioneele edelmoedigheid, die thans weer eens schitterend gebleken zou zijn. 't Geen De gioote uitsluiting in het Engel- scbe katoenbedi ijf is, niettegenstaande alle pogingen tot voorkoming, ten slotte toch gekomen. In ongeveer 700 fa brieken ligt het werk stil en circa 160.000 arbeiders zijn uit hun brood. In Oldham alleen zijn er 50.000 wei k- lieden uiigeslolen en in Bolton 30 000. Natuurlijk lijden niet alleen de katoen spinners nadeel, maar heel de handel en industrie, vooral kleine winkeliers e. d in de plaatsen die van het katoen- bedrijf leven Hoop op verzoening bestaat voor eerst nog niet. Geen der partijen is geneigd om ook maar iets toe te geven. De sluiting der fabrieken is zonder ongeregeldheden geschied, maar de geest onder do mannen is bitter. Ze hebben al kwade lijden achter den rug en de uitsluiting is de genadeslag. Van verschillende kanten wordt geïnsinu eerd dat de patroons uitgesloten heb ben, omdat zij behoefte gevoelden de markt van voorraad te ontdoen, ten einde den weg te banen voor betere zaken. Natuurlijk wordt dit stellig In de webbe. Hij veegde met z'n zakdoek over liet klamme voorhoofd en zag zijn over buurman aan het cafétafeltje met smeekende oogen aan... Wenkte hem om toch zachter te spreken... Zlichter... Wat hadden andere menschen met hunne zaken te maken?... »Zitkenl?» gromde de dikke man, die meer biertjes scheen verschalkt te hebben dan voor 'm dienstig was, dien ochtend, »zilken!? noem jij dat zakenEen mooie historie! Dat noem ik...» Weer wenkte de ander met smee- kend gebaar... Drupten de droppels angstzweet van zijn hoofd. Keek hij schuw om zich heen... De eenige kellner van de gelegenheid stond rustigjes te luisteren, den blik strak gericht ep het tweetal. Hij fluisterde iets met de buffetjuffrouw, die ginnegapte achter handje... 't Werd helsch, de foltering, die hij te verduren had. Overbuurman, met onvaste ge- haren van half-beschonkene, grab-1 belde in z'n jaszak, naar zijn notitie- boekje. Kon het juiste blaadje niet vinden... Tikte om nieuwen voorraad bier, keek hem aan met nijdig driftige oogen, onderwijl hij 't boekje weer opborg. »W...weet je wat jij bent?... Ja,jij, met je deftigheid... Zeg, Frits» tot den kellner, die met versch biertje aankwam en den royalen klant, den vet in z'n duitjes zittenden aannemer, had te ontzien... «zeg, Erits, weet jij wat meheer Koenders 'r voor een is?— wéét je dat?...» Zelfs Erits, voor geen kleintje vervaard, werd er tikje ver legen onder, had medelijden met den gemartelde, die daar zat, wrijvend over zijn hoofd, gloeiend van schaamte— »W...weet jij dat!?» Erits had tact. Fluisterde aannemer iets in, waarvan hij vermoedde dat 't hem kon interesseeren... Poogde hem af te leiden... Maar meneer Van der Hoeve, de half-besehonkene, hield met koppigheid van alcoholist vast aan z'n chapiter... Duwde Frits, den kellner, weg...K...kan me niks bommen! Geen steek! Hoor je dat?... Heelemaal niet!... Niks!... Ik vr...vraag je, weet jij wat hier deze meheer... deze sinjeur is?...» Erits bepaalde er zich toe om royalen klant een knipoogje toe te werpen van »Nou, öf ik 'm in de gaten heb!...» En liep haastig naar het buffet om een eind aan de vertooning te maken. »0 zool» bromde meneer Van dei- Hoeve, zijn bierglas neersmakkend op het buffetje, »o zoo! Frits weet 't ook...» Waarop hij lodderig voor zich uit ging zitten turen. De ander fluisterde nog wat. Op heeschen toon praatte hij tegen credi teur, nederig, zoeterig, vleiend, kruipend, zóó hang dat de marteling weer zou beginnen. 't Duurde een poos. Toen zei meneer van der Hoeve, zwaar van tong en dreigend van blik »H... Hoeveel ken-je nou. Noü, op staande-voet, zie-je... Geen smoes jes!... Geen uitvluehte...Begrijp-je dat?» Het roode, vleezige hoofd kwam vlltk bij hem. De groote oogen schoten vuur... Hij rook den alcohol-adem van zijn schuldeischer... Voelde ijskoü van angst strijken over zijn rug, over zijne handen... »Allo! Vooruit! W... Wat ken-je me dan afdoen Hij prevelde iets... De volgende week Woensdag, vóór twaalven... Zonder mankeeren... Hij was direct bereid er zijne hand voor te teekenen... Maar plotseling dreunde een slag op café-tafel, dat men het wrakke bont hoorde splijten. Een tweede, een derde slag... »Jouw handteekening... Jouw... Eles- sehentrekkerI... Afzetter!... Dok-ópI... Dok-óp, zeg ik je!» De kastelein en Erits kwamen er hij te-pas. J Doodsbleek, duizelend stond de an- ,der erbij, verduurde de minachtende oogen van hen, die meneer van der Hoeve trachtten te beteugelen... De waard fluisterde aannemer iets in 't oor... Frits hield hem tegen... »Ik zlil hem... ik zitl den schooier- Bij de tachtig gulden mot-ie me beta len... Over de zes weken houdt-ie me al aan het lijntje. Ik zal 'mDade lijk naar zijn baas... Zoo'n fielt mot ges... signaleerd worden... Waar of niet. De Klerk? Wddr of niet?...» «Zeker, zeker!» beaamde kastelein »u hebt volkömen gelijk, 't Is schan dalig... 't Is... Maar u staat te hoog, véél te hoog, meneer van der Hoeve, 1 om u in het publiek, op 'n publieke plaats... Dót is 't hier toch, niet waar- Een man van uwe positie... Waar ieder den hoed voor afneemt... Denk aan uw naam!... Ik heb te-veel respect voor u om 't te kunnen aanzien, dat u... Zeg nou zelf, meneer!» I Het sloeg in. In plotselinge vertee- dering van gestreelde ijdelheid stak aannemer roode, dikke knuist naar De Klerk, eigenaar van »De Kraan,» j uit... 't Werd stil in het lokaaltje. De bleeke, bange man zat, met z'n schande en z'n schaamte, eenzaam aan 'n ta feltje— Waagde 't nog niet te ver trekken. Kastelein en meneer van der Hoeve zaten samen te fluisteren... Crediteur was nu, als hij tooverslag, kalmer geworden. Hij had De Klerk's raad gevolgd, -een kop koffie be- steld. Patroon had Frits gewenkt... »Sterk, hoor! Je weet er alles van!" Over 't gevalletje werd nu gesmoesd. Telkens schudde kastelein het hoofd... De ander voelde wat hij woft uit drukken: Zoo'n schoft, zoo'n field, zoo'n afzetter... En dan wierp patroon even-snel koud-minachtende blik op debiteur... Ze zaten op den weg, tusschen de plek, waar hij, schuldenaar, was en de deur— Hij, Koenders, dacht aan den

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1