BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. tegengesproken: men wijst er opdat er in den herfst over 't geheel veel te doen is in den katoenhandel en dat de patroons in dien tijd niet voor hun genoegen overgaan tot uitsluiting. Het Uarrahuis te Leeuwarden. Omtrent het Nieuw-Barrahuis bij Leeuwarden datMaand. jl. is afgebrand, lezen wij in de L Ct.: Wandelaars en fietsers zullen zich ongetwijfeld het Nieuw-Barrahuis herinneren, al was het ook alleen maar door het steenen beeld een geweer met geschouderd geweer voor stellend hetwelk zich in den tuin bevindt en waarvan oude Leeuwarders zich herinneren, het reeds in hun kindertijd aldaar opgemerkt te hebben Het Oud-Barrahuis ligt meer zuide lijker, terwijl een huisje, ten noorden van de afgebrande boerderij, de plaats aanwijst, waar oorspronkelijk de Barra stins stond. Deze laatste, op een terp gebouwd, diende, zooals uit een wet van 1406 blijkt, voor vergaderzaal der Staten en daar placht men, tijdens de bloedige scheuringen tusschen de Schieringers en Vetkoopers, de landsdagen van Oostergo te houden; in de nabijheid dezer stons had in 1492 een scherp gevecht plaats tusschen de Sneekers (Schieringers) en de Leeuwarders en Groningers, die tot de partij der Vet koopers behoorden, welk treilen ein digde met een nederlaag der Sneekers; zoo verwoed was de vervolging, dat zeven Sneekers, die zich in het huis waarin zich een kraamvrouw bevond welke huizen evenals kerken en kloosters voor vrijplaats golden ophielden, te voorschijn gehaald en vermoord werden, welk lot ook 100 hunner partijgenooten trof, die in de kerk te Wirdum een schuilplaats had den gezocht. Ten Zuiden dezer stins werden later twee boerenhoeven gebouwdOud- Barrahuis en Nieuw-Barrahuis. Dit laatste is nu gistermorgen afgebrand Het thans nog bestaande Oud-Barra huis is niet dezelfde hoeve, die oudtijds dien naam droeg. Het oorspronkelijke Oud-Banahuis werd in 1868 bij den aanleg vandenspoorwegLeeu warden Zwolle afgebroken en iets verder zuide lijker weder nieuw opgebouwd, zoodat het Oud-Barrahuis van thans van jonger datum is dan het Nieuw-Barra huis, dat gistermorgen afgebrand is Op de plaats, waar vóór 1868 het oud-Barrabuis stond, bevond zich weleer een klooster, dat daar gebouwd was met het oogmerk om aldaar de staten-vergaderingen te houden en waar tevens de privilegiën brieven en charles, het welvaren van den lande betreffende, bewaard weiden. De kloosterlingen hadden echter weinig profijt van de toenmalige staten leden »Do hja to Barra to gear kamen droegen dy Heren hjar Boeter- brea y tl 'ekoer« schrijft Schelterna, m. a. w. ieder bracht zijn brood en boter mee in een sluitmand (van ebben hout met koperen, vergulde duikers). Het weinig voordeel dat aldus het klooster van de bijeenkomsten der Stalen genoot en de omstandigheid, dat de vergaderingen in dien tijd niet steeds in ondeihnge vriendschap af liepen, deed de kloosteilingen besluiten zich van deze plaats te ontslaan Zij bouwden daarop een klooster te Ber- gum, terwijl Oud-Barrahuis een land hoeve werd, die tot het begin der 16e eeuw evenwel aan de Reguliere Kan- noniken van Bergum bleef toebehooren Omtrent dien tijd werd de hoeve in erfpacht opgedragen aan Folkaard Aytta, den vader van den beroemden staatsman Viglius Zuichemiusab Aytta van wien de oude Folkaard eens be weerde: Met al myn bern wit ikrie mar mei üs Wigle wit ilc gjin wei, doch die later als «de ooglijn zijns ti)ds en d' albeschik onder Kayzar Kaarl de Vijfde en zijn zoon Philips de Tweedea een schitterende rol op 's werelds tooneel zou spelen. 18 Oct 1507 was deze beroemde Viglius op de stins Barra-huis geboren. Van de drie eenmaal beroemde huizingen de Barrestins, het Oud- Barrahuis en het Nieuw-Barrahuis is nu dus Maandagmorgen ook het laatste voor een groot deel vernietigd ge worden. Het nog bestaande Oud- Barrahuis heeft niet anders dan slechts den naam, welke aan vroegere tijden herinnert. toestand thuis. Hoe Marie gisteren had weggebracht het laatste, Allerlaat ste, wat ze nog missen konden. Het ijzeren bed was de vorige week aan een opkooper, die langs kwam, voor twee gulden verkocht. Ze sliepen nu op den grond. Uit schaamte had Marie het dagmeisje weggestuurd. Maar zij was zelve te zwak voor het grove werk te doen. Toen hij verleden week Woens dag van kantoor kwam en haar naar gewoonte in de gang goeien-dag riep, toen wa9 ze niet gekomen. Hij had haar gevonden in de achterkamer, van 'n stoel gegleden... Ze was flauw gevallen. Toen hij haar met azijn en water tot bewustzijn had gebracht, was zij iD tranen uitgebarsten... Voor dien middag had ze niet9 kunnen klaarmaken... De slager had geweigerd een paar ons varkenslapjes te «poffen». «Eerst centen zienhad de man gezegd, waar een hoop menschen, in den vleeschwinkel, bij stonden!... «Eerst centen, juffrouw!" Vroeger werd zij mevrouw genoemd, maar die dagen lagen ver achter den rug... En de buurvrouw van twee-hoog, die Marie in de mevrouw-periode ge kend had, vond er een heerlijke ge nieting in om telkens, om een haver- Kamcr van Koophandel. Onder voorzitting van den heer J. Ger. Kleber hield Zaterdagavond de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 163e openbare vergadering ten Stadhuize. Aanwezig alle leden. De notulen worden gelezen en goed gekeurd. Ingekomen zijn 1. Een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om dank te betuigen namens H. M. de Koningin voor de deelneming betoond bij het overlijden van Prinses Marie der Nederlanden. 2. Een missive van dezen Minister over de scheepvaartbeweging op rivie ren en kanalen in Nederland in 1909. 3. De gewone periodieken, als han delsinlichtingen, consulaire verslagen, enz. Al deze stukken zijn bij den secre taris ter inzage. 4. Een missive van den Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht met het jaarverslag van de Nederland- sche Zeevisscherij. 5. Een missive van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel over de voorwaarden van uitvoer van som mige artikelen naar Italië. 6. Een advies van de Zwolsche Vleescbhouwersvereeniging aan den Minister van Binnenlandsche Zaken over vrijen vleeschhandel in verband met bepalingen aan abattoirs. 7. Een schrijven van de Kamer van Koophandel te Velzen met een adres aan den Directeur Generaal der Poste- ijen wordt in de volgende ver gadering behandeld. De vragenlijst van de Dordscbe Kamer moet nog van de vorige ver gadering behandeld worden. De vragen luiden a. Is de concurrentie in uw ressort van dien aard, dat er van concurrentie prake kan zijn tusschen de beide spoorwegmaatschappijen b. Komt die concurientie tot uiting? c. Komt een der maatschappijen tegemoet aan de belangen van Handel en Nijverheid? d. Ziet uwe Kamer practische voor- deelen van deze concurrentie? Al deze vragen worden met ja be antwoord. Aan de orde komt nu het adres van klap, op de trap te schreeuwen, met gillerige stem, waar de wraakzucht van jaloezie in snerpte... «Juffie!... Hè, juffrouw Koènders, is u daar Hij had, na die flauwte van Woensdag naar z'n vader willen gaan, om hulp te smeeken, maar zij, Marie, wist beter dan hij, dat 't niks- geven zou. Toen het huwelijk werd doorgedreven, had vader 't gezegd In mijn familie geen protestant. Doe- je 't toch, dan besta-je niet meer voor me!... En daar had vader zich aan gehouden... In het begin gaven zij er, in de roes van jong geluk, niet our Maar ze wisten geen van beiden wat financiers kunst is... Ze dartelden, ze waren niet zuinig. Zij, Marie vertrouwden op zijn talent. Voor hèm, ;haar mannie, stond de wereld open... Toen kwamen de grauwe zorgen, de bange, de klem mende... »Nou-ja!" had hij, op zekeren ochtend, toen de deurwaarder, ge moedelijk man in de buurt, gewaar schuwd had: zorg nu voor die acht pop, of er komt nesterij... Ik moet waarachtig beslag leggen!" »Nou-ja!" zei hij toen «als 't putje bij 't paaltje komt, dan laat pa me toch niet in de Kamer te Oldenzaal inzake de be zwaren tegen het ontwerp arbeidswet. De beeren Van Vollenhoven en Sin- nige zijn het eens met de uitspraak van de Kamer te Oldenzaal, dat n.l bij een werktijd van 60 uren per week en Zaterdags een halve dag werken, de dagveideeling aan den fabrikant moet worden overgelaten. De voorzitter herinnert, dat het ont werp een uitvloeisel is van de Conventie te Bern, waarbij de arbeid voor vrou wen en kinderen beperkt werd. Hij kan zich vereenigen met de uitspraken van de maatschappij van Nijverheid en van de kamers te Am sterdam en Rotterdam en stelt voor aan de Twee Kamers te verzoeken het ontwerp te splitsen en belang hebbenden te hooren. Aangenomen Rondvraag. De heer Sinnige brengt de plannen van B. en W. bet markt wezen betreffende ter sprake. Allen vonden het'vreemd dat geen advies is gevraagd. De heer Eysink vraagt inlichtingen omtrent de abri op het 2e perron. De Secretaris deelt mede, dat 27 Januari I I. aan den Raad van Toezicht op de spoorwegen een advies is ver zonden, doch tot nu toe geen antwoord is ingekomen. Hierna wordt de vergadering ge sloten. Over het op aanstaande Dinsdag te geven Concert door Dirk Scbafer en Gerard Dekking Denancy iri Ami- citia kan het zijn nul hebben, indien wij onze lezers op onderstaande recen- ciën wijzen. Daniël de Lange scbreef in het »Nws. v. d. D.« Dirk Scbiifer heeft het volste recht op de plaats die hij inneemt. Vestigt men de aandacht op zijn spel dan is men verrukt. Aan een wonderschoone aanslag paait hij groote technische vaardigheid bij speelt met het klavier zoo. dat het levend wordt en als 't ware uiting geeft aan een zieleleven. De heer van Gigh schreef in het «Hdbld Nu was hel heel echt de overtuiging bij allen, dat hier twee zeldzaam groote, diep voelende kunstenaars dank gebracht moest worden, voor het genot. Neen dat was het voor mij niet meer; geweldige 'en sterk blijvende emotie was het. 't Was gisteravond vol in de St. Joris en geen wonderer was iets moois en verhevens te hooren, wat geen verwondering wekt, ais men weet dat het concert werd gegeven door de heeren W. Petri (orgel), G. K. G. v. Aken (viool) en Jac. P. Caro, een hier ter stede niet meer onbekend zanger. Deze keik leent bijzonder voor zoo'n concert, waar kunstenaars hun gaven ten toon spreiden. Hoe heerlijk zuiver en rein klonken de orgeltoonen door het oude gebouw, hoe prachtig stem den de twee instrumenten samen, het een en ander niet overheerschend, maar steunend volmakend. De heer Caro heeft een vol, heet lijk geluid, wat vooral in «Agnus Deia zoo goed uitkwam. Tot in de verste uithoeken van het groote gebouw was hij duidelijk verstaanbaar. Dat de wensch van velen, dit drietal in dit seizoen nog meer te hooren, moge bewaarheid worden. De ZeeiEerw. heer J. Berendsen, herdacht Zaterdag zijn 25-jarig recto raat aan bet Moederhuis derCongre- gratie van de Zusters van O. L. V. den steek, 't Zou lam zijn om met hangende pootjes te moeten... Maar enfin 's Avonds van dien dag hadden ze dicht bij elkaar gezeten, zóó bang voor den ochtend, die kwam. Herhaald bevel... Een zee van onkosten. Op kan toor dik in het voorschot... En hij had den brief aan pa ge schreven, op dringende, hartelijke toon vragend om een tientje tot den 2en van de volgende maand... »'t Is een hard gelag" zei hij, «maar van weigeren is natuurlijk geen sprake, 't Is eene vernèdering... Maar, afijn, ten slotte is 't toch mijn bloed eigen vader... Ze hadden een jongetje van de straat geroepen om het briefje te bezorgen... Marie had nog een kwartje en hij acht centen... Ze had een onsje kaas gehaald om den jongen een dubbeltje te kun nen geven... Toen het briefje weg was, heradem den zij. Nu was de groote moeielijk- heid, het gevaar geweken. En ze be spiegelden samen... WAt zou pa ant woorden In acht maanden taal noch teeken gehad... Een lapje van vijf-en- twintig sturen?... Samen dachten ze hetzelfdehij zou Pensionaat en kweekschool, voor Zus ters van O. L. V., Pensionaat en kweek school voor onderwijzeressen aan den Zuidsingel. Te zijner eere was het gebouw met zijne ruime vestibule met groen en draperiën versierd door den bloemist Kortbeek, terwijl de versiering van de kapel door de eerwaarde zusters zelve was verricht. Tal van gelukwenschen brachten telegraaf en post. Des middags boden de leerlingen den jubilaris een prachtige lichtkroon aan. Ook van andere zijde mocht hij stoffelijke blijken van waardeering ondervinden. (Iet klein tooneel. Als altijd heeft Speenholl Zaterdag avond weer met zijn kunst geboeid, en we beweeren niet te veel door te zeggen, dat het «Het Klein Tooneel» een gunstigen indruk gemaakt heeft. Hij zettte in met een mooi stukje, met «Moederliefde», dat zeer voldeed en een diepen indruk maakte, evenals »de brief van de moeder aan haar zoon in de nor« en »het antwoord van den zoon uit de nor«. In deze en dergelijke liedjes toont Speenholl zich in zijn kracht. Mevr. Sp. droeg o.u, voor «Een slaaplied», jiat fijn gevoel verried. Verder werden voor de pauze nog gegeven «De Voet« en «De Kroeg». In deze stukjes speelde mede, de lames Speenholl Prinz, Meine Irwen en de beeren L. de Bree en Hans Bi lining, die zich allen op uitstekende wijze van hun taak kweten. Het Parrodieën spel na de pauze voldeed minder. Een jongetje, dat Maandagmid dag, toen het uit school kwam, op een kar trachtte te klimmen, geraakte onder het voeituig en kreeg een rad over een deel van zijn lichaam. Hevig bloedend en kermend van pijn werd het naar zijn moeder gebracht. Zondagavond ongeveer te acht uur, werd op de Soestersveg eene vrouw met 4 kinderen komende van Soest, door een boerenwagen aange reden. De kinderwagen werd omvergegooid en vrouw en kinderen sleepten eenige meters mee. Gelukkig kwamen zij behalve eenige schrammen en plekken met den schrik vrij. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amersfoortsche Tramweg Maat schappij over de m^and September 19001910. 1910 1909 Minder Aantal passag. 111-17 i 1255 108 Opb«. v/h verv. f 552.75 f569.25 f 16.50 Dagkil. opbr. -' 10.24 - 10.51 - 0.90 Totale opbr. -561.13 -579.17 - 17.74 Dagkil. opbr. - 10.39 - 10.72 - 0.33 In den omtrek van Orvieto heeft een rooverbende zich meester gemaakt van den milionair graaf Cahen, terwijl deze een autornobielrit deed. Zijdwonge denw agenbestuurder, onder bedreiging met den dood, naar het kasteel van zijn meester te rijden en van daar 60 000 lire als losprijs te brengen. Dechaufleurgehoorzaamde en kwam terug rnet 20.000 lire in contanten. Meer bad htj niet kunnen krijgen maar de roovers waren wel zoogoed zich daarmee tevreden te stellen. Zij lieten de graaf vrij en maakten zich spoedig uit de voeten. misschien zelf komen!... Bouwden lucht- kasteelen... Pa in hun huisje. Hartelijk, blij, dat-ie weêr zijn jongen en diens vrouwtje vóór zich had... Kom kom, het bloed kruipt toch maar waar 't niet gaan kan, hè? Ze fluisterden samen... kwamen in weeke stemming stemming, spraken erover hoe zij, zij; als hun kindje,... het wezentje, dat op komst was... Als Pie nu eens in nood verkeerde... Of zij 'm dan in den steek zouden laten?... Kón immers niet?... Marie had schreiend haar arm om zijn hals geslagen en Koenders kreeg er ook tranen van in de oogen... ToeD werd er gescheld, de jongen van 't briefje?... De tien centen uit geteld. Bijna niets meer in huis- Enveloppe met zijn adres er-op... Va ders hand... Zóó bang van gespannen verwachting, met wild-bonzende harten. Hij tastte, bevoelde enveloppe... Ze kón niet nagaan, van buiten, of daar nu een blauw of ander papiertje in stak... Scheurde open... ze durfde niet kijken eerst... Zijn, Koenders' brief terug van paZonder iets er bij... Taal noch teeken... Dat was een verschrikke lijke avond geweest... geëindigd met een wilden tocht naar het huis van j patroon... Er op of er onder... Hij was i Dezer dagen heeft le Hoorn een zeer opzienbarend en hoogst treurig feit plaats gehad. Donderdag j.l. werd namelijk bij den heer Markus, gemeentebode en markt meester der kermis alhier, per Hol- landsche Spoor een pakje bezorgd, afkomstig uit Amsteidam en daar aangeboden aan het bestelkantoor van Van Gend en Loos. Het bevatte een taart, waarbij, zooals we vernamen was ingesloten een briefje, waarop stond «Nu, oude, smul daar maar lekker van met je familie, en wensch je in gezondheid weer met de kermis aan te treffen." Een oude kermisklant. De 86-jarige echtgenoote van Mar kus en het 14-jarig dienstmeisje ge bruikten des avonds orn ongeveer 7 uur een gedeelte van het gezondene. Spoedig daarop werden ze zoo onwel dat geneeskundige hulp werd ingeroepen. De vrouw is in den nacht van Donderdag op Vrijdag reeds over leden. Het onderzoek wees uit, dat de taart een groote hoeveelheid arseni cum bevatte. De toestand van het meisje is nog zeer ernstig. Zij werd 's nachts van de H. Sacramenten voorzien. Het parket, dat Donderdag half twee uit Alkmaar aankwam, stelde onmid- delijk een onderzoek in, waaromtrent echter nog niets kan worden mede gedeeld, Ieder te dezer stede is begaan met het treurige lot van den algemeen geachten heer Markus, die op zoo'n verschrikkelijke wijze, zijn 86-jarige echtgenoote moest verliezen. Alge meen spreekt men zijn afschuw uit over hern, die op zoo wreede wijze ingreep in hel rustige leven dier twee brave ouden van dagen. Na het gebeurde begint men te besellen, dat reeds verleden jaar een aanslag op die twee levens is gedaan. Ook toen heeft de familie Markus een taart thuisgekregen, waarvan, behalve de man en do viouw, ook eenige neefjes en nichtjes hebben gegeten. De heer Markus en een paar kinderen zijn toen ongesteld geweest, doch dit was niet van dien aard, dat men aan vergiftiging dacht Wel heeft de heer Markus een vooroordeel tegen taai ten opgevat, waarom hij dan ook nu niet van de taart heeft gegeten, die er anders smakelijk genoeg uitzag. Na het gebeurde van heden, zoekt men echter verband, tusschen dat herhaald zenden van een taart. Zeer waarschijnlijk is het, dat ook die van verleden jaar is vergiftigd geweest, doch ziende, dat toen het gewenschte resultaat niet is verkregen, heeft men nu tot krasser middel zijn toevlucht genomen, om met meer succes een aanslag te doen op de levens van het echtpaar Markus. Steil: vermoeden is er, dat beiden moesten worden getroflen. Het bege leidend schrijven, onderteekend «een kermisreiziger», is blijkbaar een truc van den dader, om de aandacht van hem af to wenden en om te maken, dat men in andere richting zoo gaan zoeken. Nader werd uit Hoorn geseind, dat als vermoedelijke dader van de ver giftiging gearresteerd is J. J. Reek, oud-collega van den heer Markus, voor eenige jaren oneervol uit zijn betrekking ontslagen. De verdachte zou nog in den avond naar Alkmaar woidcn getransporteerd. teruggekomen met twee lapjes van tien en de boodschap, dat bij zéér waar schijnlijk z'n congé zou krijgen... Met zulke menschen, die 't hem zóó lastig, maakten om geld en voorschotten, had meneer gezegd, wilde hij liever niet te maken hebben... Dat alles gleed Koenders, den schulde naar, geestesoog voorbij terwijl hij daar zat te wachten in het kleine café, uit te kijken, of hij niets langs den kastelein en meneer Yan der Hoeve de deur zou kunnen bereiken... Toen hij op den schouder werd getikt. En hij achter zich zag staan een man met lange, gele knevels, waterige oogen, bolle wangen, die hij nooit had ont moet, en die toch zeer fideel, joviaal tegen hem deed... En in zijn toestand van naar hulp hunkerende wanhoop volgde hij den vreemde. Ging tegenover hem zitten, in een uiterst hoekje van cafézaaltje... Yoor de vierde maal kwam Frits, de kellner, met het blaadje, waar twee cognacjes op stonden, bij 't tafeltje, waar Koenders met den vreemde van de gele knevels en de waterige, loerende oogen waren gezeten... Schuldenaar woelde door de verwarde haren en luisterde met koortsigen glans in de

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2