Ingezonden. Amersfoortsch Wissel- en Effectenkantoor DE WITTE WINKEL S TjMlIRS MAGAZIJN Wederverkoopers Advertentiën. Lamison Bouwer Co. Verwey Lugard's Luchtscheep vaart (J. F. Verwey Co.) Aan het publiek wordt medegedeeld, dat de beide vliegkampen te Soester- berg. 300 H.A. groot, en dat te Ede Lunteren, 600 H A. groot, weldra voor het publiek zullen worden geopend. Beide terreinen zijn uit alle hoeken des lands zeer gemakkelijk en goed koop te bereiken. De vliegbaan te Soesterberg is 3 KM. en die te Ede-Lunteren 5 K.M. groot in binnenomtrek. Berichten vindt men in de Sirene No. 21 van 18 Juni 1910, die op aanvraag gratis wordt toegezonden. De beide vlieg kampen zijn in de eerste plaats vlieg- scholen, waarin in het vervolg bijna dagelijks, wind en weef dienende, zoo wel door nieuwelingen als door be proefde aviateurs gevlogen zal worden. Op heide terreinen is eene fabrikalie van vliegtoestellen in vollen gang, ter wijl de prijzen en voorwaarden van levering weldra gepubliceerd zullen worden. Het leeren besturen van eene vlieg machine moet met f1000 a f1500 gehonoreerd worden, terwijl een gelijk bedrag moet worden betaald, indien de leerling niet het risico van het bre ken van toestellen wenscht te dragen. Tot voorloopig Exploitatiedirecteur der beide vliegkampen heeft zich be schikbaar gesteld de heer A. Smits, oud-gezagvoerder der Kon. Packet- vaart Mij., welke heer kantoor houdt in de villa «Soesterdal» te Soesterberg. De hoofdleiding blijft in handen van ondergeteekende. J. F. VERWEY. Soesterberg—Ede. Vliegerij. Het hoogterecnrd geslagen En dat door een Hollander, een vader lander door den veelbelovenden jongen aviateur, Wijnmalen! Terwijl het lijk van Chavez, de held der Alpen en de man van het hoogterecord (2580 M.) nog boven aarde stond, vloog Wijn malen lot op een hoogte van 2780 M. en moest door gebrek aan benzine dalen. Voorwaar, een schitterende prestatie! Hulde aan onzen energieken landgenootDoch tegenover deze prachtige vlucht, steekt weer sombei en dreigend het 4 tal moedige vlieg- reniers af, die den afgeloopen week, helaas, allen weer hun dorst naar wetenschap, met den dood moesten bekoopen. Laat ons dan eerst Geo Chavez, de 23 jarige Peruaan noemen. Geo Chavez, die de heele menschheid verbaasd deed staan over schitterende vlucht van Brig naar Domodossola, over den Simplon die helaas ook zijn laatste vlucht moest worden! Men weet het tragisch einde van dezen luchtheld reeds nu is hij dood hij stierf op bet toppunt zijner roem Op Chavez volgt de jonge Franschman Edmond Poillot, die nabij Chartres verongelukte. No 2 m ééne week!! En nauwelijks hadden de cou ranten dit nieuws de wereld ingehijgd oogen naar wat de vreemde hem toe fluisterde... Hij begreep maar half, want de alco hol, opgenomen in uitgehongerde maag... Hij had dien ochtend tegen Marie gelogen dat ie geen stuk door z'n keel kon krijgen... Was naar kan toor vertrokken voordat zij hem kon tegenhouden. Want hij wist immers dat er nog net een half kadetje in huis was met een mespuntje margarine... En hij had best gehoord, hoe Marie 't uitsnikte toen de bakker zijn kar had dichtgesmakt, wegreed zonder iets af te leveren omdat 't weer de oude boodschap wasmorgen zeker twee gulden afbetaling... «Ja, morgen-brengen, hoor had de bakker gespot, en weg ging-ie... Marie had even gewacht vóór ze in de slaapkamer kwam, maar 'r oogen waren dik... Hij had schroeiende honger gevoeld, eerst. De Cognac verdreef het. Hij voelde zich opgewonden, behagelijk... Prettig. Die nieuwe vriend was eigen lijk een fideele vent... Van wat de man hem voorstelde, begreep hij slechts iets vaags... Iets onbestemds... 't Lokte hem wel aan!... 't Was een verduiverd-heniaal idee- Gladde jongen, die vreemde... Voor de vierde maal had Frits cognacjes gebracht, alles voor rekening van den nieuwen vriend, die hem had voorgerekend, hoe 't voor hem kinder spel was om met zoo'n honderd pop in die tijd van drie dagen... Zegvier dagen... Op z'n allerminst honderd tachtig te maken... Voor hém, Hoen ders... "En dan houd ik nog een lekker eentje over! want... want... Zóó kwiek ben je toch ook wel om te snappen- Voor je mooie gezicht lap ik 't 'm of weer viel er een doode op de lijst der gesneuvelde luchthelden te boeken. Nu een Duitscher Heinrich Plochmann, een jong ingenieur, die bij een proef vlucht t.e Michihaosen ook plots ra- zendhard naar beneden schoot, om niet weer op te staan Nog komt er geen eind aan! Weer één van het vereenigde keizerrijk Haas, een mededinger in de vlucht Trier-Metz was het nu! Ook dood! Vier gesneuvolden, vier gevallen hel den in ééne week! Doch zij gaven hun leven niet voor een ijdelen waan hunne namen zullen met gouden letteren in de historie der aviatiek vermeld worden. Olieslagers gaat niet naar Amerika. Jan Olieslagers heeft aan een dag- bladcotrespondent meegedeeld, dat hij alle connecties met Amerika afgebro ken heeft. Hij is van plan den eersten tijd nog in Nederland te blijven vliegen, en binnen een niet te langen tijd, zelf een vliegmachine fabriek op te richten. Naar de moedige Jan zei, wist hij een middel, om de aeroplanes, zonder een aanloop, direct te doen opstijgen, wat natuurlijk, vooral in lijd van oorlog, een prachtige verbetering zou zijn. Van 611 October vliegt Oliesla gers te Nijmegen. Einde van de vliegweek te Milaan. Den laatsten dag van deze vliegweek was het bijzonder mooi weer en een ongehoord groote menigte, ongeveer 150 000 personen, woonde de vlieg- demonstraties bij. Den grooten prijs voor de snelste vlucht wo Oattaneo met een Bleriot, die 100 M. in 1 uur 8 min. 5 sec. aflegde. De hoogteprijs werd veroverd door Legagneux met een Bleriot, die 2150 M. hoog vloog. De botsing te Milaan. »Le Journal» geeft eenige bijzonder heden van de verschrikkelijke botsing tusscben een biplan en een monoplan 1 I. Zaterdag. Wij laten hier de be schrijving volgen die de correspondent gaf van het ongeval: »Ik bevond mij vlak bij de hangars. In de lucht be vonden zich dtie tweedekkers. Aan den gezichteinder teekeride zich een Antoi nette af. Vandaag, de vooi laatste dag van de vliegweek te Milaan, werd een hevige strijd gestreden om zich een goede plaats te verzekeren voor de groote prijs van de totale afstanden. De Antoi nette, bestuurd door Thomas, had een grooten voorsprong. Hij vloog reeds twee uren. Plotseling zagen wij de biplan Bristol, bestuurd door Dickson, iri dezelfde lijn en op dezelfde hoogte vliegen als de Antoinette. Men zou bijna kunnen den ken, dat beide aviateurs een onzicht baar spoor volgden. Zouden wij ge tuigen zijn van een opwindende snel heidswedstrijd? Reeds kon ik het doek der vleugels van de biplan zien bewegen onder de ontzettende winddruk, veroorzaakt niet!// "Wat Hoenders zéér natuurlijk en van zelf-sprekend vond... Die van de gele knevels begon in eens te schateren... De tranen kwamen hem in de oogen van de jool... "Uilen, die ze zijn!" riep hij uit ze weten 't niet!... Het goud ligt voor het grabbelen... Ten minste... Zie je... Als-je wilt... Als-je onze vrind wil zijn...u Voor Hoenders z'n gevoel was 't of er zich nu om hem heen vormde eene hechte vesting, een bolwerk, waar al de van der Hoeve's niet tegen konden opveteren... Hij voelde zich, nu, los van allerlei serusules... Hij zou ze En pa en meneer van der Hoeve en den patroon... Zag niet dat de vreemde van de gele snorren en de bolle wangen hem zat te bespieden met oogjes van: "jou heb ik beet, hoor!" Hij voelde behoefte om, op zijne beurt, te tracteeren. Dacht aan zijn leêge beurs... Nog net vier centen op zak... Had geen zweem van verlegenheid. Vroeg rond uit of de vreemde, nieuwe vriend hem aan een tientje kon helpen... Die van de gele snorren weifelde even... Schoof z'n deukhoedje van rechts naar links en omgekeerd... Beet, kauwde, knauwde op z'n sigaar. Wipte z'n cognacje leêg en tuurde een poos op den bodem van het kelkje... Keek den ander toen scherp aan... Glim lachte fijntjes... Stak z'n hand uit... Drukte die van Hoenders met klem mende kneep... Alsof-ie hem aan zich vastschroefde... Smeet toen vier blin kende, klinkende riksen vóór hem neêr met het gezicht van een, die wil te kennen geven: "Eli bien, bèn ik nou je ware, waarachtige vriend, ja of neen?" door de schroef der Antoinette. Welk een onvoorzichtigheid! Dickson moet het gevaar hebben voorzien, want plotseling beproefde hij te stijgen. De uitwerking van deze manoeuvre, was verschrikkelijk. In volle snelheid bereikte de Antoinette de biplan. En een ontzetlende botsing volgde. Ik kreeg een oogenblik een idee van wat er verschrikkelijks zal zijn in de toekomst luchtgevaarten. Wij zagen een zwarte massa een boog beschiijven en daarna op den grond te pletter vallen. Het gekraak der brijzelende machines overstemde het menschelijk rumoer. De Antoinette was in de biplan ge drongen en had deze daarna door haar gewicht geheel gebroken. Alleen de staart van de monoplan, recht omhoog staande, bleef onverlet. Het was een afgrijselijk gezicht. Van alle zijden snelde men toe om de ongelukkigen te helpen. Thomas, die op bet gras lag werd eerst opgenomen. Dickson lag begraven onder de over blijfselen der vliegtuigen, zoodat het wel een kwartier duurde eer de avi ateur, bewusteloos, kon worden ver voerd. Hij bloedde uit verschillende wonden. Vlug werd hem bet eerste verband aangelegd en weldra transporteerde men den ongelukkige naar het hos pitaal». Tot zoover de «Journal». Een later bericht meldt dat de toestand van Dickson, die bij het ongeval het ern stigst werd verwond, zeer zorgwek kend is. De aviateur Thomas is er heter afgekomen. Deze zal na een veertien dagen weer kunnen vliegen. De graaf van Turijn bezocht Zondag de beide vliegers. Een opvliegende Prins. Toen Dinsdagmiddag de »Prins« van Bourbon uit Oosterbeek, met zijn auto van Duitschland over de grenzen te Beek bij Nijmegen kwam, werd hem door den Rijkscommies Jan-knecht gevraagd of hij ook iets aan te geven had voor de belasting, waarop de »Prins« een ontkennend antwoord gaf. Bij het nazien van zijn bagage bleek evenwel dat bij verschillende voorwer pen bij zich had, die aangegeven moesten worden. De »Prins« ontstak bij deze ontdekking in zoo hevige woede, dat er de Rijksontvanger bij te pas moest komen, wien een kussen van de auto naar bet hoofd geslin gerd werd. De »Prins« moest voorde niet aan gegeven voorwerpen,die hij ingevoerd had, een borg stellen van f 19. Ook de auto werd in beslag genomen en de »Prins« moest f 2000 borg stellen om zijn auto-kar weer in bezit te krijgen. (Geld.) Vijf ilooden, veertig gewonden. Een Reuter-telegram uit Londen meldt, dat bij den automobielwedstiijd In het hartje van de oude stad zagen wij, advocaatje, dat ervan houdt om "typen te bestudeeren/i en ook wel eens per as daaruit strooptochtjes onderneemt op het terrein der literaire journalistiekerij, een drietal pas- seeren... Mannekens, waarvan degeen, die grootstads-figuren weet te schiften en te rangschikken, dadelijk weet te te zeggen tot welke soort ze bekoo- ren... Figuurtjes uit speelhol-wereld... Verloopen, verwaaide, gedeclasseerde luidjes... En om nu weer te schiften ook in deze sfeer, ja, ddar heeft men extra-scherpte van ervaren blik voor noodig... "Let nu eens goed opvermaande advocaatje, "die daar in het mid den... De twee anderen zijn je-echte bandieten... Van de allersmerigste soort. Neen, maar, die in het midden... met z'n slependen loomen gang en z'n vale wangen... Wat zou-je dit-Jr nou wel van zeggen... Wij, advocaatje en ik, hadden na melijk wel eens "geboomd» over 't op-eerste-gezicht kunnen classificeeren van menschen... »Nou vertel eens op Ik weifelde. Er was iets op het fletsch-vervallen gezicht van den kerel van weeke zwak heid... Iets schuws, iets schichtigs, angstigs... "Die vent» vertelde advocaat mij »is een zekere Hoenders, slachtoffer, zou men kunnen zeggen van geloofs haat... Tot op zekere hoogte althans. Ik heb hem indertijd verdedigd, toen hij terechtstond wegens diefstal, bij z'n patroon gepleegd... Was een verdraaid knappe boekhouder. Zat in de piepzak... geen financiën... Familie wou niks van om den Van der Bilt-beker te Long Island bij New York, verscheidene ongelukken zijn gebeurd. Twee chauffeurs, die op wedstrijd- anto's reden, werden gedood. Twee bestuurders en nog een challeur wer den zwaar gewond. Een toeschouwer werd gedood en verscheidene anderen licht gewond. Een automobielbandelaar, die zich met zijn auto naar den wedstrijd be gaf, kreeg onderweg een ongeluk waar bij hij om het leven kwam. Een nader telegram meldt, dat er bij den wedstrijd veertig personen werden gewond en ten slotte meldt een telegram, dat na afloop van den wedstrijd een oude man door een automobiel werd gedood. 't Was te Amsterdam Zondag avond en nacht buitengewoon rumoe rig op het Rembrandtplein en in de Amstelstraat. Aanleiding daartoe gaf de arrestatie van een beschonken veldartillerist, die uit het Wiener Café verwijderd was. De mar. verzette zich tegen zijn aanhouding en slechts met groote moeite gelukte het hem over te brengen naar het pohtie- posthuis Rembrandtplein. Hij publiek koos de zijde van den arrestant en er werd zelfs met bier glazen van uit een der café's aan het plein naar de agenten geworpen. Een burger, die de politie had geadsisteerd, werd voor het posthuis door een tal rijke, vijandig gestemde menigte opge wacht, die hem een eindweegs verge zeld toen hij onder politiegeleide huis waarts keerde. De politie maakte herhaaldelijk charges; het duurde ge- ruimen tijd voor de rust op het Rem brandtplein was weergekeerd. Te Cailais is Zondag bet zoontje van den Engelscbrnan Cattling, dat met zijn vader wandelde, gedood door een kogel; niemand wist vanwaar het schot kwam. Het wordt echter meer en meer waarschijnlijk, dat de knaap gedood werd door een afgedwaalden kogel uit de stedelijke schietbaan. Die is wel een heel eind verwijderd van de plek waar het ongeluk gebeurde; maar verscheidene personen getuigen, dat afgedwaalde kogels op die plaats geen zeldzaamheid zijn. De Britsche consul te Calais zal namens den vader van den kriaap 2000 pd. st. (24,000) schadevergoeding Geachte Redactie. Beleefd verzoek ik U plaatsing van het onderstaande. Op Dinsdag 11 October a.s. zal er voor de muzieklief hebbers alhier veel te genieten zijn. Dirk Schilfer en Gerard Hekking de Nancy, de bekende pianist en violoiirellist,zullen dien avond een concert geven. Ik hoop, dat het Aniersfoortseh kunst lievend publiek in groote getale zal opkomen,om dezetwee grootmeesters der kunst op waardige wijze te hul digen- G. K. G. VAN AAKEN. hem weten omdat z'n vrouw van andere religie is... bij katholiek, zij protes- tantsch... niks aan te doenIk zelf ben nog bij de vader geweest om te trachten iets voor de vrouw los te krijgen terwijl hij z'n straf onderging... Onvermurwbaar, een steen gelijk I... Op 'n goeien dag weet blonde Jan... O, van dien heb ik je nooit verteld... Een fijn merk, hoor!... Blonde Jan uit de nClub des Ambassadeurs», weet hem te vinden terwijl hij in nood zit... een week latei- steelt hij tweehonderd gulden van z'n patroOD... Geloofde stellig dat ie er driehonderd voor terug zou krijgen... gapt door totdat er over de vijfhonderd zoek zijn... natuurlijk in de zakken van monsieur Jantje en z'n kornuiten... Och, kerel, dat zijn tegenwoordig dood gewone dingen... héél gewoon voor iemand, die de strafzaken bijhoudt...» Ik moet toch ietwat verbaasde oogen hebben opgezet. Metspottenden »sneer» hem eigen, besloot advocaatje: »Ja, jelui schrijven wel over de speelholerij en zoo... maar wéten... beséffen al de misère, die er aan vastzit... neen, meneer de journalist, dat weten jelui nog bij lange niet, hoor!" En onderwijl advocaat het drietal, waaronder recidivist Hoenders, naoogde, las ik duidelijk in z'n oogen »Wat wéten jelui, perslui, die over alles en nog wat dagelijks schrijven, toch nog bitter weinig van wat voor ieder, die om zich heen wil kijken, glashelder is!...» Maïtrb Corbeau. --""voorheen W/tlROOCKEWIT WAzfa. IBTBGEACHy' 7. ASSURANTIËN^ 2REDIETJSN,-"" JOUPONS, ^EPOSITO's ÊONGATIËN, VREEMD GELD, WISSELS. r: HAAF 'VOLLEN -i KüïriFi E^TrtlGQT-i RAMr:F-EN'NET-i l;0ND':R[ 0EDEREN C. VAN WA( WJansen WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, telephoon 70. tan- en Effee s e 18 ~"?ir-Tjou pons, sluiten prolongatie. Safe-in richting. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bij kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen vanJt haar, wen den zich in vertrouwenfot J. CERATL Haarkundige, Ams.f&dam, steeg 4, Fovbn.,de Aan hen, die.jfrl'i 'flTTi I nnli tot behandeling' wor;den! aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuws fan din Dag schreet onder meer: Een feit is"' 't dat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd gétuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. FKaJtholieke tyjfj n d ejij ks verse h ij n en 48 pa g, tptcot liniaal over2kolomraen. Römaqs, Novellen, Historische^ Vcrhaft'n, Poëzie, Allerlei, Raa^ Jcls, i-^gogrief, Rebus, enz. gtez. Hoofdverhaal ROBESPJÉ^RE. Prijs 6& CENT perj^rfaanden. Eerste ;djLteri*4age bij den boekhaitlel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever, 's-Bosch. kunnep in alle plaatsen-NEDER- LAND (?n BELGIEf geplaatst worden tqor onze békende Oehrejutv otters voor Iloendéks, Jfuikenzadcn, KraehtvoeArt- voor Duiven, Vogclunmi in pakken en GeklptirdiAjispiraal Voet ringen voorTf luiinvee. Waagt conditieKjjij het American ImportingSlouse te MAASTRICHT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3