BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. minuut na minuut op de hoogte ge houden van de gebeurtenissen, en men kan denken dat haar angst niet gering was toen ze aldus op een afstand als bet ware het bombardement van het paleis bijwoonde. Eindelijk werd haar medegedeeld dat de Koning Lissabon in een auto verlaten had, en een oogenblik later vernam zij, dat er een granaat in 's Konings slaapkamer was gevallen. De Koningin reed haar zoon tot Mafra tegemoet. Daar bleef men tot den volgenden morgen en daar ontving de Koning van Portugal het bericht van de uitroeping der Portu- geesche Republiek. Men besloot te vluchten, begaf zich naar bet visschers- dorp Ericeira en kwam, gelijk de lezer reeds weet, met behulp van visschers- booten op het jacht. De bijzonder heden van de inscheping zijn volgens de beschrijving die wij thans onder oogen hebben, ietwat anders dan die van de Kölnisclie Zeitungenkele dagen geledenKoning Manuel was doodsbleek, en zeide tot de visschers: «Vaarwel voor altijd<(. Koningin Amelie riep: «Vaarwel, ik geloof toch nog dat er goede Portugeezen zijn. Tot weerziensla De Hertog van Oporto was diep bewogen en omhelsde de mannen, die hem geholpen hadden en de Koningin-weduwe Maria Pia wekte iedeis medelijden op, toen zij opeen stokje geleund naar de ooot strom pelde en, blijkbaar verdwaasd door de gebeurtenissen, onder haar arm een groot brood droeg. Juist 48 jaar ge leden, 5 October 1862, was zij in Portugal gekomen uit Italië, als de bruid van Koning Lodewijk 1 van Portugal. In Portugal is het rustig, en, indien de berichten juist zijn, staat de repu bliek vast, en is er zelfs geen tegen stand meer. Opmerkelijk is het, dat thans eerst de republikeinsche bewe gingopenlijk een anticlericaal karakter aanneemt en men leest van aanvallen op kloosters en uitdrijving van gees telijke orden. De regeering tracht gewelddaden tegen kloosters en kloos terlingen tegen te gaan, en over het geheel de beweging zuiver republi- keinsch in plaats van anticlericaal te houden, maar 't schijnt dat de anti-clericalen haar te machtig zijn, en onder de telegrammen vindt men melding gemaakt van geweld, gepleegd jegens een klooster van liefdezusters. Overigens hebben, volgens het bericht van Ilavas, tot den aanval op het Jezuïetenklooster in de Rue Quelhas de kloosterlingen zelf aanleiding ge geven zij wierpen bommen op matro zen die patrouilleerden, waarop de troepen weldra ter plaatse aanwezig waren en het klooster weldra be gonnen te beschieten, terwijl de Jezuïeten antwoordden met bommen. Er werd bloedig gevochten, en aan beide zijden vielen er velen, totdat de kloosterlingen de Engelsche vlag op het gebouw heschen, waarop het bombardement werd gestaakt. Som migen gelooven dat een aantal konings gezinden een wijkplaats hadden ge vonden in het klooster en meehielpen bij de verdediging; want de troepen bemerkten dat hun vijanden zeer be kwaam waren in bet hanteeren der wapenen. Van den kant der Jezu'iteu wordt tegengesproken; dat zij de aan leiding waren tot het gevecht. Men vreest meer aanvallen op kloos ters; vandaar dat de regeering zich haast de orden te verbannen en uit het land te zetten. Eenige bijzonderheden. Behalve de berichten, vinden wij in onmiddellijk gaan, boor I" zei de win kelier, die Dirk tot z'n soliede klantjes telde— Hij had een paar uren rondgeloopen soms als hij niemand zag, met z'n hoed in de hand, zoo warm had hij 't. Hij was gaan zitten, ergens buiten de stad, en had een glas melk besteld zonder er de lippen aan te zetten. De boerin en haar dochter fluisterden druk over hem zonder dat-ie erop lette... Er werd beraad, of men niet de aandacht der politie zou vestigen op den zonderlingen sinjeur, die daar zat te zuchten, al-maar starend op den grond... Maar de boer wou van geen herrie weten. Ging naar hem toe. Vroeg «of-ie de melk bijgeval niet lusten... Waarop hij met een schrik opstond, een paar woorden stamelde en vertrok... Nageoogd door het boerengezin van de melk... Hoe hij er dien avond toe gekomen was, wist-ie nog niet. Maar op zeker moment stond hij in de luerieuse kamer van den meneer bij wien Lotje sinds een week of wat in betrekking was... Den directeur van de verzekering maatschappij, die Lotte, op aanbeveling van vaders chef-de-bureau op kantoor had genomen... Toen hij tegenover de bladen nog verschillende verhalen en mededeelingen, waarvan wij echter de hoofdzaken reeds onder de aandacht onzer lezers brachten. Hier volge nog een enkele bijzonder heid. De heer Jules Hedeman van den Malin woonde Zaterdagmiddag in het ministerie van oorlog, waar de regee ring haar zetel voorloopig heeft op geslagen, een treilend tooneel bij. Plotseling hoorde men op straat een geweldig lawaai, dat steeds nader kwamweldra vernam men een ver woed gedruisch op de trappen van het gebouw, de deur der zaal, waarin de journalist zich in gezelschap van eenige leden van het voorloopig bewind op hield, vloog open, en, omstuwd door een joelende en opgewonden menigte, kwam Macbado dos Santos binnen, de zeeofficier, die aan het hoofd der revo- lutionnaire troepen den strijd in de straten der hoofdstad geleid en tot een goed einde gebracht heeft, do held der Portugeesche revolutie, zooals Jules Hedeman hem noemt. Uitgeput van vermoeienis, daar hij sinds Maandagnacht niet uit de kleeren en bijna voortdurend in actie was ge weest, viel hij in de armen van Tbeo- philo Braga, die ontroerd tot hem zeide: «Aan u danken wij de vestiging der republiek; gij hebt met onbedwingbare energie en bovenmenschelijke inspan ning volgehouden: toen de besten aarzelden en den moed verloren, hebt gij stand gehoudenik weet niet wat ik meer in u moet bewonderen, uw dapperheid of uw zedelijken moed. Uw naam behoort als die van den groot sten Portugeeschen held in het marmer gegrift te worden.» De Fransche journalist had daarop een onderhoud met den minister van binnenlandsche zaken, José de Almeida. Deze zeide bem »Ik verneem uit de telegrammen, welke ik voortdurend ontvang, dat in de provincies overal het belicht der uitroeping van de republiek met groote vreugde is ontvangen. De verschillende garnizoenen hebben zich alle voor de nieuwe regeering verklaard. Nergens is een betreurens waardig incident voorgevallen. Het verbaast me echter niets, dat alles zoo ordelijk toegaat, daar de Portugeezen feitelijk reeds republikeinen waren, voordat de republiek werd uitgeroepen. Sinds langen tijd waren wij in het land verreweg in de meerderheid. De revolutie heeft plaats gehad zon der noemenswaardige troebelen en heeft tot geen ernstig verzet aanleiding gegeven. Wij zijn eensgezind en vast besloten tot het einde de ons door het volk verstrekte opdracht ten uit voer te leggen.» De koninklijke familie. De Italiaansche kruiser Regina Elena is aangekomen om de koningin-groot- moeder, Maria Pia, en den hertog van Oporto naar Italië te brengen. Koning Manuel eu de koningin moeder Amélie besloten naar Engeland te gaan. Koning Manuel heeft zijn land ver laten in ongunstiger geldelijke om standigheden dan ooit een onttroonde vorst voor hem. Hij heeft zoo goed als geen vermogenzijn moeder ech ter, die een prinses van Orleans is, is gefortuneerd. De hertog van Oporto, de broeder van koning Carlos is eveneens zonder middelen. Toen bij het schuitje betrad, dat hem naar het jacht zou brengen, waarmede hij naar Gibraltar zou vluch- den vreemden meneer, met de groote blonde knevels, iü den makkelijk- donzige stoel zat... Toen werd 't Dirk eigenlijk eerst duidelijk, dat bij gewaagd had... Wilde bij exuses maken, zeggen, dat hij niet durfde, niet mocht.. Meneer moest hem z'n onbeschaamd heid maar vergeven... Doch de vreemde, jonge meneer werd heelemaal niet boos. Wond met zonderling glimlachje zijn goudblonden snor om de slanke, blanke vingers. Telkens wanneer hij de hand bewoog, schitterde er lichtglimpje in breede, rand van zegelring. Hij wenkte Dirk om te blijven zitten... Weineen, hij whs niet baas. Kan zich zeer goed verplaatsen in de mogelijkheid dat iemand, door z'n goedheid, bedrogen uitkwam... Was eleganten meneer, óók wel gebeurd, hoor! Meer dan eens! De zachte, aanmoedigende woorden werkten, verteederend op armen Dirk. Hij barstte in snikken uit... Vertelde nu van al z'n angst en verdriet. Meneer ging naar een kast en schonk hem een glas port in. Kom-kom, dat zou 'm goed doen... Bood hem een fijne sigaar aan... Dirk werd door de overstelpende goedheid nog weeker— Stortte z'n hart uit... Vertelde, hoe ten, moet hij den schippers twee bil jetten van 100 francs hebben getoond met de. woorden: »Dat is alles wat ik uit Portugal medeneem en tevens al wat ik bezit. Dal Maria Pia, de grootmoeder van den onttroonden Koning, zich in treurige ffinancieele omstandigheden bevindt, is van algemeene bekendheid. De „Olympic". Op Donderdag 20 October zal te Belfast de »Olympic« van stapel loopen, het nieuwe reuzenschip dat door de firma Harland en Wolf gebouwd wordt, voor de White Star line Het is nog niet openlijk bekend hoe de afmetin gen van dat nieuwe schip en van het zusterschip »Titanic«, dat in Januari van stapel zal loopen eigenlijk zijn; maar de »Daily Newss weet te ver tellen, dat die afmetingen waarschijn lijk deze zijn: lengte 810 voet, breedte 92 voet en holte 62 voet, juist het dubbele dus van die van de eerste »Oceanic«, het pionierschip van de White Star vloot, die in 1870 bij de firma Harland en Wolf van stapel liep. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen om den stapelloop van dit schip, van ongeveer 00 000 ton, waar aan op het oogenblik 2500 man wer ken, te doen slagen. De doop zal waarschijnlijk geschieden door gravin Aberdeen, de vrouw van den onder koning van Ierland. De »Olympic« zal 5000 passagiers kunnen vervoeren. De machinerieën het schip krijgt drie schroeven zullen een vermogen hebben van 48 000 a 50.000 pk. (bij de »Maure- taniac is dat vermogen 70.000 pk.) de snelheid zal 21 knoopen bedragen. De bouwkosten van het schip, als het geheel gereed is, zullen ongeveer achttien millioen gulden bedragen. Opstand in de gevangenis. Berichten uit Maracaibo melden, dat de gevangeuen in de gevangenis van San Carlos in opstand kwamen en verschillende ambtenaren doodden, onder wie een broeder van president Gomez. De meeste, gevangenen, die behoor den tot de uitstekendsche leden der partij van Castro, zijn ontvlucht; men me^nt dat zij binnenkort een revolu- tionnaire beweging zullen beginnen. Vrccindelingenvcrrolgiiig in Honduras. Aan de »Sun« wordt uit Guatemala bericht, dat vreemdelingen uit Ama- pala, in Hondoras, de vlucht nemen ten einde te ontkomen aan de gewel denarijen van den stedelijken com mandant, die last heeft gegeven om alle Amerikanen en Engelschen ge vangen te nemen en hun eigendom verbeurd te verklaren. De Engelsche consul is naar San Salvador gevlucht, te midden van een kogelregen, dien de troepen hem nazonden. De com mandant wilde den Engelschen zaak gelastigde arresteeren onder beschul diging tot revolutie te hebben aan gesticht. De consul verzocht uitzending van een Engelsch oorlogsschip, maar de commandant heeft verklaard dat hij de stad za) in brand steken als een Engelsche kruiser mocht aanko men. Een secure, maar lange weg. Zooals men weet, is in den afge- loopen winter veel schade veroorzaakt door den hoogen stand der rivieren z'n vrouw elk centje, elk dubbeltje omkeerde uit zuinigheid... Ze bidden 't niet breed. Met ziekte, en zoo, nog klappen gehad... Lotte d'r leeren had veel gekost... Achterstand, maar zónder hun toedoen, hoor!... En nu dit... Dit... Aan kantoor hoefde hij niet aan te komen. Zijn patroon was een beste man, zeker... Heel best... Maar van zulks soort dingen... oNoutroostte elegente meneer «we zullen wel eens kijken. Wees maar bedaard. We zullen eens zien..." En hij oogde de wolkjes, uit z'n cigarette opstijgend, peinzend na— Terwijl er in zijn spottende, lustige oogen iets fonkelde— «Ik zal er eens over denken!" zei elegante meneer eensklaps «ik beloof je, Degens, 'k zal 't ernstig overwe gen... Belöven doe ik nog niets... maar ...maar... Afijn, je hoort vaD me... Ik begrijp... Weet-je wat... kom over eene week terug... Je snapt, 'k moet eens nadenken... En zoo..." En inziend hoe die week uitstel voor den smeekeling marteling kon bren gen, voegde hij er aan toe «Zeg aan dien vent... Aan dien geld schieter, hè?... D... Dat je met mij in Maas-en-Waal vooral door den bui tengewonen stand van Waal en Maas. Dientengevolge waren bij de districts- watersnoodscommissie te Druten, het hoofddorp van Maas en-Waal, opga ven ingekomen van de geleden schade in de verschillende gemeenten, welke opgaven waren ingezonden aan de algemeene watersnoodscommissie te Amsterdam. Deze heeft de opgaven ter controleering teruggezonden aan Gedeputeerde Staten van Gelderland en dit college op zijn beurt zond ze weer aan de betrokken gemeentebe sturen ter overweging, zoodat er beel wat tijd overheen gaat voordat deze zaak tot een goed einde wordt ge bracht. De tijd is in elk geval voorbij om het spreekwoord: »Wie spoedig helpt, helpt dubbel« in herinnering te brengen. Sedert vele dagen liepen in Drente geruchten over den slechten financieelen toestand van notaris S. te D. Vele en herhaalde opvragingen van te zijnen kantore belegde spaarpen ningen waren daarvan het gevolg. Aan al die aanvragen kon echter niet voldaan worden, en nu moet gebleken zijn dat 't met de zaken van bedoel den notaris droevig gesteld is. Alles is reeds door den kantonrechter van Meppel in het huis van dien notaris verzekerd; hij zelf, die ook wethouder in zijne gemeente was, heeft de plaats zijner inwoning verlatenin den nacht van Donderdag op Vrijdag 1.1. is hij te Hilveisum door gasverstikking op zijn logeerkamer overleden. Willem Maris, f Uit Den Haag bereikt ons de droeve tijding dat Willem Maris, de groote sehilder, daar is oveileden ruim 66 jaar oud. Zoo is de jongste der drie geniale kunstenaars van ons heen gegaan. Zijn zeven jaar oudere broeder, Jacob Maris, is reeds gestori en in 1899. zoodat de thans 71-jarige Matthijs Ma- ris, de beide andere heeft overleefd. Willem Maris heeft gestudeerd ook aan de Haagsche Academie, maar hij kreeg ook onderricht van zijn beiden broeders, eon betere leerschool was er zeker niet. Hun invloed op zijn weik is dikwijls onmiskenbaar, maar bij beeft zijn eigen genie behouden. Minder veel zijdig dan Jacob, schilderde hij hoofd zakelijk frissche weiden, badende in het zomersche zonnelicht, gestoffeerd met koeien drinkende aan den plas. Of het snelle bochten zijn of stille slootkantjes waar een eendenfamilie zich vermaakt, van warm zonlicht en zomerweelde is alles doortrokken. Bij uitnemendheia is bij de schilder van de zon en geen die als bij verstaat de zoneffecten op een Hollandsch weide landschap weer te geven. Zijn manier van schilderen is breed en forsch, zijn kleur verwonderlijk van intentiteit. De lichtschildering in de meeste zijner stukken, eischt de hoog ste bewondering. Zoo heeft Willem Maris zich naast zijn beide groote broeders een eigen plaats verworven en een van den hoog- sten rang. Aan waardeering heeft het hem niet ontbroken, ook niet in den vreemde, maar hij is altijd de een voudige, bescheiden man gebleven, feitelijk ingevoerd door wereldschen lof. Ook hij is altijd werkzaam ge bleven, zelfs sedert hij eenige jaren geleden door een ernstige ziekte werd bezocht. Sedert heeft zijn gezondheids toestand steeds te wenschen gelaten, maar nooit heeft hij het penseel geheel laten rusten en zelfs nog den laatsten tijd schiep hij nieuwe werken, die ge- gesproken hebt,.. Anders niet natuur lijk... Dat ik zal overwegen... En elegante meneer keek op de pendule- Dirk wilde zijne handen grijpen van dankbaarheid over die voorloopige toezegging... Maar er trilde electrische schel door het huis... En meneer ontweek z'n blik... Ontweek zijne oogen beslist... Dat merkte Dirk toch heel duidelijk. En hij dacht: «Ziedaar nou de ware zielenadel. Hij wil niet eens hedankt worden..." Buiten, op straat, schreide hij van dankbaarheid... Natuurlijk kwam 't terecht. Iets-slechts kon niemand van hem vertellen... Hij zou het geld tot den laatsten cent teruggeven aan eleganten-meueer... Maar op makkelijke voorwaarden... Heel anders dan bij dien keelafsnijder... Ik zal zien de boekhouderij hij De Wolf den slager uit de Nieuwstraat, erbij te krijgen... Dat hoeft moeder niet te weten... Dan is 't allicht binnen twee-en-een-half, zeg drie jaar schoon... Hij liep naar den geldschieter, «komt-n afdragen vroeg redder hem met tergend grijnslachje- Maar Dirk was nu moedig, vertelde alles ronduit— En toen werd geld- tuigenis geven van zijn meesterschap en zijn groote gaven. In Willem Maris heeft de Neder- landscbe schilderschool onzer dagen een groot en onherstelbaar verlies geleden. Wij vernemen dat de Buiten gewone Algemeene Vergadering van aandeelhouders in de N. V. Amers- foortsche Bank alhier, gehouden op 6 dezer, het besluit heeft genomen tot liquidatie der Vennootschap over te gaan. Aan aandeelhouders zal 100 pCt. op hunne aandeelen kunnen woiden uitgekeerd. Zaterdag en Zondag zijn in de kapel van het O.K. Seminarium de diaken- en priesterwijding toegediend aan de Eerwaarde Heeren P. J. van Buuien en A. H. Guddee. De wijdin gen werden verricht door den Hoog- Eerwaarden Heer, mgr. G. Gul, Aarts bisschop van Utrecht, geassisteerd door de Zeer Eerwaarde Heeren prof. F. Kenninck. president van het Semi narium en pastoor W. J. de Vrij, van Nordstrand. De Zeer Eerwaarde Heer A. H. Guddee is benoemd tot pastoor van de gemeente te Schoonhoven. Stooniv.-Maatschappij „Zeeland". Van de Stoomvaart-Maatschappij «Zeelanda ontvingen we de Neder- landsche, Engelsche en Duitsche uit gaven van den Reisgids dier Mpij. voor den winterdienst 1910-11. Dat deze keurig-uitgevoerde boekjes velen zullen verlokken eens een reisje op de geriefelijke booten van boven genoemde Mpij. naar Engeland te ondernemen, zal wel geen betoog be hoeven. De Reisgids wordt op aanvraag steeds kosteloos door de Mpij. «Zee land" verstrekt. De »N. Ct." verneemt uit goede bron dat jbr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden in Maart 1911 bet burge meesterschap van Haarlem zal neer leggen. Hij zal dan juist 18 jaren burgemeester van Haarlem zijn ge weest. De heer E L. Baron van Har- denbroek van Lockhorst, burgemeester van Rijswijk, benoemd kamerheer van H. M. de Koningin, zal zich metter woon te Baarn vestigen en heeft al daar het bekende buitengoed Peking tegen 1 Mei 1911 gehuurd. Aan brigadier W. Jongepier, van de Rijksveldwacht, is verlof verleend tot het aannemen en dragen van de gouden medaille der Belgische Leo- polds-orde. Ds. G. W. C. Vunderink staat weder op het drietal bij de Ned. Her vormde Gemeente te Haarlem. A. van Keulen zal aanstaanden Zaterdag den dag mogen herdenken, waarop hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma Wolter Dros. Het was een goede gedachte van de afdeeling Amersfoort van den Ne- derlandscben Protestantenbond Ds. Hooykaas uit te noodigen zijn indruk ken en herinneringen van Palestina weer te geven. Dit geschiedde I I. Zon dagavond inde groote zaal van Amicilia. Velen waren opgekomen, waarvoor de spreker zijn dank betuigde. Hij begon met te zeggen, dat wat hem zooveel schieter opeens veel vriendelijker. Och- gut nog toe, aan hem lag 't waar achtig niet— Als hij iemand kon hel pen... Maar de geldgever, zie-je, die kon zoo verdraaid lastig zijn!.., ...Dat moeder Lotte dien avond naar oome-Leendert had gestuurd, met eene boodschap, waar niks-geen-haast bij was, vond vader ook al vreemd. Eerst de onverschilligheid voor de overheerlijke, vette bokkingen... Ze had de lekkernij haast niet aangekeken En nu dit wéér... Hij werd er onrustig door. Had willen vragen, maar wist van-ouds dat moeder toch geen antwoord gaf wan neer ze geen lust erin had... Opeens kwam 't los, iD de half duistere kamer, waar hij nauwelijks de zwarte figuur van ronddribbelend vrouwtje kon onderscheidden. «Zeg Dirk!...» Hij schrok ervan. Keek met angstig- ontdane oogen naar den kant, waar hij moeder dacht. Ze stond nu vlak bij hem, eene hand leunend op zijn stoel. Ze boog het hoofd dicht naar vader toe. Zij iets bij z'n oor...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2