Wederverkoopers Gemengd Nieuws. DE WITTE WINKEL Amersfoortscli WisseUü Effectenkantoor [Dlf|BSMAGAM Voor Huis en Hof. Advertentiën. tami0n&Bouwer Co. imt! belang had ingebcD-Almd, bij graag wilde vertellen. Welnu, hij deed dit op een eenvoudige, duidelijke wijze zonder vertoon of geleerdheid. Het ge sprokene werd verder door mooie licht beelden verhelderd, waarom het een aangename en leerrijke avond was. Palestina heeft voor ons gevoel iets oneigenlijks. Het is het land van den Bijbel, het land van de Oudheid, en ook weer van het beden. Gedeeltelijk blijft het een land der verbeelding. Van de Oudheid vinden we er weinig terug. Er zijn geen monumenten, zooals b.v. ir. Griekenland en Rome. Ook ont breken opschriften. Aan den anderen kant is het Palestina van thans in veel opzichten nog bet Palestina van voor heen De herder zwerft hier nog met zijn kudde rond, men bakt het brood nog als in de dagen van Christus, en ploegen het land nog op dezelfde ge brekkige wijze van lang vervlogen tijden. Om het niet te lang te maken, legde spreker zich de verplichting op alleen iets van Palestina te vertellen, niet van de reis zelf en na de pauze wat van Jeruzalem. De reis is alleen gemaakt. Zag hij er erg tegen op, het viel al spoedig mee, want alleen reizen is een groot genot. Men knoopt connectie aan met allerlei menschen en dit is op zichzelf zeer prettig. Zoo kwam spr. in kennis met menschen uit New-York, St. Francisco, u>t Hindostan en andere landen. Het grootste bezwaar aan deze reis verbonden is de taal. Er wordt nl. in Palestina Arabisch gesproken en deze taal kan men niet leeren zonder Arabieren. Altijd heeft men dus de hulp van een inboorling nooaig, die alleen zijn eigen taal verstaat. Men moet zich dus door teekens en geba ren verstaanbaar maken. De wegen zijn ook niet te best, waarom de rei ziger verplicht is te paard te gaan. Dan is nog een bezwaar de onveilig heid. Het gebeurt wel eens, dat iemand wordt opgelicht; dit komt even wel zelden voor en wanneer men niet iemand het leven beneemt behoeft men voor zijn eigen leven ook niet bevreesd te zijn. Spr. kwam te Jaffa het land binnen. Het landen is hier zeer moeilijk door de vele klippen. De lichtbeelden verduidelijkten het ge sprokene zeer: bet klooster op den karmel, een wijnfabriek, de herberg van den barmhartigen Samaritaan de Doode Zee met haar groot Zout-gehalte, het meer van Tiberras, enz, enz. Palestina is boomloos en het is te hopen, dat het olijfboomenfonds een verandering ten goede zal aanbrengen. Na de pauze kwam de heilige stad, Jeruzalem, aan de beurt. Nu zoomin als in de oudheid ziet men ooit een voertuig in de stad, omdat ze tegen een berg gebouwd is en men met trappen de straten opgaat; de Jalla- poort, de Olijfberg, een fragment van de tempel, de hof van Gethsemane, door spr. met beklemd hart betreden. In de zomermaanden is het ondoen baar hier te teizen, een temperatuur van 80 a 90° dag in dag uit, geen boomen en veel kalkstof. De reizigers moeten in het voorjaar hun kans waarnemen. Om de koelte te bevorderen zijn de straten in Jeruzalem, evenals in alle oostersche steden, overdekt. Dit land is ongeveer zoo groot als Nederland en telt meer dan 700,000 inwoners. Ik geloof, geen der aanwezigen, zich zijn Zondagavond zal beklaagd hebben. Dat het geluk de wereld nog niet En ze vloog achteruit. Want hij was opgesprongen... Schreeuwde van: »Dat kin niet! Dat is een leugen! Dat is onmogelijk! Ik zeg je..." Met bevende vingers maakte moeder licht. Zulke uitwerking had ze van hare woorden niet verwacht- Wat scheelde vader!? Dat Lotte de vier gulden van het kantoor zou moe ten missen, 't was ongelukkig. Maar om er nu zoo van te schrikken... Zoo over te zijn... Vader wis in den laat- sten tijd prikkelbaar, gejaagd, onge woon, dat had moeder best ge merkt, al sprak ze er niet over... Bij het licht van de lamp zag ze hem staan, boord opengerukt, bloed- beloopen oogen, het schuim op de lippen, de handen woelend in 'thaar. "Dat kan niet!" schreeuwde vader, ndie man is een engel, een door- en-door brave kerel... Hij zou tegen over Lotte... Hij zou tegen onze Lotte hebben gezegd..." En plotseling was 't of vader iets duidelijk werd. Hij balde de vuisten, 't Was of hij wilde te-lijf gaan on zichtbare gedaante... Hij begreep nu waarom elegante-meneer, bij wien hij om hulp was gekomen... Chef van Lotte, van zijn dochter... Die »geen uit is, heeft Zondag een jeugdig stad genoot ervaren. Tegen 9 uur 's ochtends ging hij naar zijn aanstaande, die elders woont. In een der zakken van zijn demi had hij eenige sieraden, welke baar toe' behoorden en die hij hier had laten repareeren. een waarde van een f 40 vertegenwoordigd, in een wit papier gepakt. Het zonnetje scheen wat warm op den Stationsweg en daarom trok hij zijn demi uit en nam die over den arm. Eerst toen bij bij zijn aanstaande kwam, bemerkte hij dat hij zijn pakje verloren had; wel herinnerde hij zich, iets te hebben hooren vallen. Met den laatsten trein kwam hij hier terug. Elk wit papiertje op Sta tionsplein en Stationsweg werd beke ken telkens meer groeide de zeker heid, dat op de druk begane wegen het pakje reeds zou zijn opgeraapt. En zie juist toen hij tegen een vriend zeide, dat hij 't opgaf en naar de politie wilde gaan om aangifte te doen, zag bij weer een papiertje. Weer bukte hij en 't verlorene was teruggevonden. Zoo'n boffer. (»A. Ct.a) Koningin Emma te Wcenen. Reuter seint uit Weenen d.d. 11 October: Koningin Emma heeft heden middag in de keizerlijke grafkelders in het Capucijnerklooster, een prach- tigen krans gelegd op den sarcopbaag der keizerin. Daarna deed de koningin een groote wandeling door de stad. De spoorwegstaking in Frankrijk. Wat lang gedreigd heeft is ten slotte toch werkelijkheid geworden, de arbeiders aan het Fransche noor- dennet hebben den arbeid nedergelegd. Maandagavond te 11 uur waren 2000 spoorwegmannen bijeen in de arbeidsbeurs te Parijs en werd besloten tot de staking en tevens om den arbeid niet te hervatten alvorens alle eischen ingewilligd zijn. Die eischen zijn: le. verbooging der loonen voor het geheele personeel 2e. verleening van terugwerkende kracht aan de pensioenwet van 11 Juli 1909; 3o. regeling van den arbeid 4o. invoering van een wekelijkschen rustdag 5o. maandelijksche afrekening met een jaarlijkscb minimum van 2850 fr. voor rangeerders en soortgelijke ar beiders. Bovendien vorderen de arbeiders, dat hun het loon over de stakings dagen zal worden uitbetaald en dat geen der stakers ontslagen zal worden. Ecu politiehond aan 't werk. Verleden op een nacht werden er in Nieuw Helvoet van een stuk bouw land uit een kuil ruim 3 H. L. aard appelen gestolen. De boer deed daarvan den volgenden morgen aangifte, en op verzoek van den gemeenteveld wachter kwam toen de agent van politie M. A. Duisterhof te Hellevoet- sluis den ochtend daarop ter plaatse met den door hem gedresseerden politiehond (Hollandsche herdershond Hector). Nadat hij zijn hond bij den kuil aan de daar aanwezige voetstap pen lucht gegeven had, ging het dier snuffelend van het bouwland af over een slootje, vervolgde toen het spoor langs een varkenshok, over een mest dag langer op dat assurantie-kantoor mocht blijven," had moeder hem zoo even gezegd, terwijl ze daar bij hem stond, in halfdonkere kamer, vlak bij z'n stoel... "Neenriep Dirk Degens, nu «neen zeker nietJe hebt gelijkLotte mag er geen voet meer zetten. Nooit meer Bij dien schurk. Laten ze dan maar verkoopen ons boeltje... Tot 't laatste stuk verkoopen... Goed, vooruit maar Moeder had water en azijn gehaald Trachtte hem te kalmeeren. Droog, dor-stug vrouwtje had de armen om zijn hals geslagen. Ze schreide van angst en schrik... Begreep niet... Dacht dat de overspanning, waar vader al zoo lang aan geleden had, nu uitbarstte "Stakkert!" zei ze, haar wang tegen zijn gezicht drukkend, hij heeft te hard gewerkt in den laatsten tijd. Ik heb 't wel gevreesd!" En zachtjes streek zij haar hand over zijn voor hoofd, hem troostend met zacht- sussende woorden. "Ja!« zei de officier van justitie tot eleganten-meneer, die naast zijn schrijf tafel zat, pratend over klacht ter zake van beleediging en mishandeling, hem aangedaan door den kerel, die een paar weken geleden, nota bene, hoop, voorbij een beg, waarbeen hij weldra terugkeerde en door een ope ning kroop, en zóó kwam Hector eindelijk in de woning van S. J. Daar bleef hij onder het zolderluik blaffende slaan, hoewel de trap was weggehaald Opnieuw gecommandeerd, liep hij toen naar de woning van v. d. S. Die was in 't land werkzaam, werd ge roepen en bekende den diefstal. Boven dien werd v. d. M. die verblijf houdt in de woning van S. J., hier gearres teerd, en ook hij bekende, Te 9 uur 's avonds hadden zij samen de aard appelen ontvreemd en op den zolder bij S. J. verborgen. Hector heeft de beide dieven dus verklapt. Het was reeds 12 uur ge leden toen de hond het zoeken begon Bovendien had het in dien nacht zwaar gedauwd, zoodat de omstandigheden ongunstig waren. (»iV. R. C.«) Terwijl de heer Dijkstra, te Oldebooru (Fr.), zich in zijn land be vond, hoorde hij een leeuwerik bijzon der luid en aanhoudend zingen. Op ziende bemerkte h(j, hoog in de verte bet vogeltje scherp vervolgd door een sperwer. Nu bad eene vervolging plaats van het kleine roofdier op den, steeds uit angst zingenden, leeuwerik, die volgens den heer D. ongeveer 20 minu ten duurde en waaraan zijn herhaald geschreeuw en werpen met steenen niets afdeed. Dan weer waren beide vogels hoog in de lucht en trachtte de leeuwerik steeds boven zijn vervolger te zijnen ook kwam het voor, dat zij tot onge veer 20 meter naderden. Eindelijk- toen de sperwer een oogenblik boven het vervolgde diertje was, dat zicht baar vermoeid werd, plofte hij als 't ware van boven op zijn prooi en bad die bemeesterd. ParijsAmsterdam. Wijnmalen, onze jeugdige en veel belovende aviateur en hoogterecord houder, is van plan om reeds den volgenden week de tocht Parijs Brussel heen en terug te ondernemen. Gister heeft hij per auto den weg verkend en afgebakend. Gelukt deze tocht, dan zal bij nog vóór November a s. van Parijs naar Amsterdam denken te vliegen. Vliegweek Nijmegen. De Nijmecgsche vhegweek is weer een groot succes geweest! Eiken dag werden er door Olieslagers prachtige vluchten gedaan. Antwerpsche Jan zal van 12 tot en met 16 Oct. te's Gra- venbage vliegen, vervolgens verlaat hij ons land om zijn buitenlandsche vluch ten met een vliegweek te Hamburg in te wijden. Wat van de Nijmeegsche »semain« gezegd kan worden, kan ook van de Alkmaarsche getuigd worden. Ook daar voerde de aviateur Léon Verstraeten eiken dag prachtige vluchten uit. Het Belgische volk mag trotsch zijn op bunne twee landgenooten Jan Olie slagers eu Léon Verstraeten. Zij mo gen onder de beste vliegmenschen ge rangschikt worden. Wij moeten door den neus, niet door den mond ademen. Waarom 7 le. Omdat de lucht, die over de binnenvlakte der neusholte strijkt daar stof en andere onreinheden afgeeft, welke met het neusslijm weer worden verwijderd; 2e omdat de lucht door bet in 't slijmvlies stroomende bloed verwarmd wordt en daardoor niet zoo koud in de longen komt als wanneer zijne hulp was komen vragen "ja, u moet 't zelf weten. Ik heb u mijne opinie gezegd." En zachtkens trommelend met de vingers op den stapel papier, vóór hem liggend, wachtte Z. E. A. af, niet zonder teeken van ongeduld... »'t Is« zei de meneer, met onvaste stem, naar woorden zoekend "dat de man dank zij z'n eigen dwaasheid... Stel-je voor, zoo'n tobber moet borg staan voor 'n ander't Is toch te dol, hé 't Is dat hij door den verkoop van zijne meubelen, en zoo, in toestand van wanhoop was gebracht... Dat zou voor mij aanleiding kunnen wezen a..." De strenge, doorborende, koude oogen van den ambtenaar, O. M. zochten de vroolijk-bestige van eleganten- meneer... Maar de lustigheid was nu uit diens blik, en den officier aan kijken verkoos hij ook niet... "Dus?..." vroeg de officier, op z'n horloge kijkend, «dus?..." Elegante- meneer stond op, wilde dan of hij gekrenkt was door de houding van Z.E.A. Een slag in het gezicht had-ie gekregen «van dien proleet," hij was voor ploert, voor schurk uitge scholden door den vader van de juffer zij door den mond gaat3e omdat men bij het ademen door den mond min der lucht naar binnen krijgt, 't Wordt hierdoor duidelijk waarom menschen, die hun mond gebruiken voor de ademhaling veel meer blootstaan aan verkoudheden in de luchtpijpen en daarbij niet genoeg zuurstof krijgen, waardoor zij er bleek uitzien, veel over hoofdpijn klagen en dikwijls van allerlei kwalen worden verdacht, die genezen, zoodra de neus weer in zijn rechten toestand van toegangspoort der ademhalingslucht is hersteld. Bewaar in den winter uw uien (ajuin) op een droge, vorsvrije plaats; duffe, vochtige en warme plaatsen zijn minder geschikt. Breng ze droog binnen, bedekt ze bij koud weer met een oud tapijt; aldus bewaard, kun nen ze zelfs bevriezen zonder er door te lijden, mits men ze dan niet aan raakt, maar rustig laat liggen en ook geen pogingen doet om het ontdooien te bespoedigen. Noten bewaren geschiedt bet best aldus: eerst laat men ze op een luch tige plaats goed drogen, om ze dan in een kist in zand te leggenop den bodem komt een laagje zand van pl. m. 2 c.M daarop een laag noten, vervolgens een laagje zand en zoo vervolgens; ten slotte weer een 2 c. M. dik laagje wit zand hetwelk goed droog moet zijn. Heeft men voor mui zen of ratten te vrezen, dan sluit men de kist met een deksel. Heel lang blijven zoo de noten goed. Wie aardbeien plant, neme een goede soort, als: Laxton's Noble, Sie ger, Jucunda, Koning Albert van Sak sen, Belle de Meaux (maandbloeier). Wat ruige mest is goed ter beschut ting tegen vorst. Om de 4 a 5 jaar kan een bed bij goede bemesting mee. Zoo'n bed make men 1.50 M. breed, daarop 3 rijen, met een onderlingen plantenafstand van 50 c.M.ook langs de paden kan men planten, eveneens 40 c.M. van elkaar. Spreid bij het planten de worteltjes goed uiten draag er zorg voor, dat het hart der plant niet in de aarde komtdruk den grond stevig aan en is het erg zonnig na het planten, schut dan tegen de zon. 't Is een af keurenswaardige gewoonte vogelkooien aan den zolder te hangen, daar de heetste en slechtste lucht zich aan de zoldering verzamelt, vooral 's avonds als de lampen branden; 't is voor de diertjes dan een ondrage lijke atmospheer. Evenmin is het goed ze vlak bij het raam en dan nog hoog te hangen, want wordt het raam opge schoven, dan lijdt de vogel van deri tocht en kan ziek worden en sterven Een goede plaats en aan den wand op 1.50 M. ongeveer niet dicht bij de kachel, gasvlam of venster. Of. in het koude jaargetij, om het diertje van de zon te doen genieten, op een ta fel voor de gesloten ruitenniet op de vensterbank, waar de vogel rheuma- tiek zou kunnen opdoen. Petroleumlicht bevat geen prikke lende stralen, daarentegen wel het gasgloeilicht. Daarom wordt om zich aan de onzichtbare stralen van het kunstlicht te ontrekken, aanbevolen, diffuus gereflecteerd licht of toepas sing van omhulsels als cylinders, lampenklokken enz., welke de licht bron omgeven en toepassing van Eupbosglas. Planten en bloemen kunnen niet tegen gas, de zorgzame huisvrouw- brengt ze. als het gaslicht ontstoken wordt, naar een ander vertrek. Wie veel bij gaslicht moet werken, verzuime niet, op wat wijze ook, voortdurend de zuurstofrijke buitenlucht te laten, toestroomen, Bij electrisch licht in bloemenwinkels heeft men geen ontij dig verflensen, geen droevig verwelken, waardoor schatten verloren gaan. Observator. en verkoop van Effec t cn~.Wis- seis c n^xfo u p o ns SlarWfi prolonsatie. Safe-inrichting. die op z'n eigen kantoor in betrekking was geweest... Dat krijg-je voor je goedheid... Nu nog den impertimente houding van den officier- Maar 't was eleganten-meneer toch, of de strenge, koel-vorschende oogen van den ambtenaar O. M. hem zijne "pose« van gekrenkt man vernielden. Zoodat, toen hij, na verzocht te hebben de plainte maar te laten rusten, tegen Lotte's vader door hem inge diend, zijn anders rose-wangen echt- witjes zagen, hij met nerveuzig tasten z'n briljante das bevoelde... De guitig- spottende vroolijkheid heelemaal weg was, uit z'n oogen... O, heeleinhhl... Maitke Cordeau. ZUi VER-W 0LLEN<i HALFWOLLEN-: KATOENEN-TRICOT-! RAMEH-EN NET-: ONDERGOEDEREN FabnhaaMrt Janscn///">'N^ C. VAN WAGENINGEN LANGESTRAAT 74, TELEPHOON 70. voorheen CR00CKEW1T WAzu. :O^TEGRACHT 7. ASSURANTIËN, "KREDIETEN, COUPONS, POSITO's, PROLONGATION, VREEMD GELD, WISSELS. Zij, die in werkelijkheid genezing willen vinden bjj kaalhoofdigheid of ontijdig uitvallen van 'thaar, wen den zich in vertrouwen tot J. CERATI, Haarkundige, Amsterdam, Zout steeg 4% boven derf kapper. Aan heiv-dté'na onderzoek tot behandeling worden aangenomen, wordt herstel gegarandeerd. Het Nieuios van den Dag schreet onder meer: Een féit is 'tdat onderscheidene hier wonende personen van allerlei leeftijd getuigen door hem weder in het bezit van den haardos te zijn gekomen. Abonneert U op het KATHOLIEKE ja^ndeliis verschijnen 48 pag, roót formaat over2 kolommen. IjjomanSji Novellen, Historische ferhalej, Poëzie, Allerlei, Raad^"' jefs, Lo&ogrlef, Rebus, enz. eja. ^orofdvérjiaal ROBESPIERRE. K\js 65 t^NT pjgjfrmaanden, rste aft. ter inzage bij den boekhandel en bij P. STOKVIS-WATERREUS. Uitgever. 's-Boscii. le plaaffin NEDER LAND en BjELGsIE geplaatst worden voor oszé bekende Oehtencly^plers voor Hoendcró kuiken/aden, Krachtvojwer vVtoir Duiven, Vogolzaden in kajakken Gejfleurde Spirfc»! Voet en voor Iriuii^v-e. 'raagt conditiën bij Tiet American Importing-IIouse te MAASTRICHT.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 3