NIEUW 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. Schetsen uit ie rechtzaal. BUITENLAND. f\o. 84 Woensdag 19 October 1910 Negen-en-dertigste jaargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG J. P. METZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen Parken, enz. FEUILLETON. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: - Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door bet gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden ui ter lij k Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langrstraat 17. Telephoouno. 69. ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7'l, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. De spoorwegstaking in Frankrijk. Volgens de laatste berichten is de staking op de Fransche spoorwegen zoo goed als geëindigd. Minister Briand beeft zulks verklaard tegenover een aantal parlementsleden, en uit de opgaven omtrent den loop der treinen van Maandag blijkt dat inderdaad de maatschappijen ei in slagen den dienst bijna normaal te doen verrichten. M. a. w. de staking is mislukt en de regeering en de maatschappijen hebben overwonnen, dank zij Biiand's kraeh- tige maatregelen en dank zij bet per soneel op de lijnen buiten hel noorder en westernet, dat aan den opioep tot staking geen gehoor gaf. Waren deze werklieden mede in staking ge gaan, dan zou het succes van regeering en maatschappijen willioht twijfelachtig geweest zijn, maar een spoorwegstaking die niet algemeen is heeft altijd heel weinig kans op slagen. Er komen nog telegrammen over het neerleggen van den arbeid in sommige uithoeken der provincie, waar blijkbaar eerst nu de stakingslust doordringt; maar betzal daar spoedig ook wel weer bij het oude zijn, wanneer men merkt dat in het centrum des lands de strijd is opgegeven. Ook zijn, andere bedrijven in Parijs bevangen door den lust tot staken als gevolg van bet spoorwegconflict, maar voor het oogenblik laten ook zij zich niet ernstig aanzien. De krachtige maatregelen, die de regeering genomen heeft orn een einde te maken aan de staking, hebben haar niet weerhouden, bij de directeuren der maatschappijen ernstig aan te dringen op verbeteringen in den toe stand van het spoorwegpersoneel. Een nota van Havas deelt mede dat minister Millerand Zaterdag in een vergadering met de spoorwegdirecties den beeren op het hart heeft gediukt hem spoedig verslag uit te brengen over de ver beteringen, die zij in de laatste tien jaren hebben aangebracht in den toestand van het personeel. De direc teuren hebben daarop geantwoord, dat zij er voor gezorgd hebben, dat op z'n laatst den eersten Januari 1911 bij alle spoorwegmaatschappijen in Frankrijk bet minimumloon voor één dag werk is vastgesteld op vijf francs. Voorts hebben de directies een rond schrijven aan het personeel gericht, waarbij zij dit kennis geven van de verbeteringen in hun toestand die zijn ingevoerd of worden voorbereid, en bet personeel zal het recht hebben, hetzij persoonlijk, hetzij door zijn ver tegenwoordigers, zijn opmerkingen bij de directie kenbaar te maken. Ziedaar de maatregelen door de directeuren, feitelijk op aandringen der regeering, genomen. Men ziet: al is de staking mislukt in dien zin, dat de stakers aan bet werk zyri gegaan zonder inwilliging van hun giieven verkregen te hebben zij toch allerminst zonder resultaat geble ven is, want het lijdt geen twijfel dat deze maatregelen van regeering en directies zijn genomen als een gevolg der staking. Er is in de telegrammen reeds een en ander gemeld over het onderhoud tusschen de afgevaardigden van het departement van de Seine en minisier Briand. Die afgevaardigden zijn Zater dag j.l. naar den eersten minister gegaan om hem te vragen of hij dacht te antwoorden op den brief van het stakingscomilé. Briand antwoordde, dat hij zulks onmogelijk kon doen zonder in tweestrijd te komen met zijn eigen politiek. Hij heeft de spoor wegen »gemilitariseerd«, d. w. z.de stakers doen dienst nemen als reservis ten, met een band om den arm, welke in de plaats van de uniform treedt; en Briand kan onder die omstandig heden onmogelijk onderhandelen met een stakingscomité, dat hij heeft laten gevangennemen. De afgevaardigden hebben na dit antwoord aangehoord te hebben opnieuw vergaderd en be sloten den minister die zich bereid had verklaard, de grieven der stakers in overweging te nemen aan te bieden, om zelf dienst te doen als tusschenpersoon tusschen het stakende personeel en de regeering. Daartoe was Briand bereid. Men zegt echter dat er twee punten bij de eischen der stakers zijn, over welke Briand van geen onderhandelingen weten wil: de weder in dienst-neming der ont slagenen en de in vrijheidstelling der gearresteerde stakingsleiders. Een mededeeling die Zaterdagmid dag in Parijs verspreid werd heeft daar groot opzien gewekt. De regeering zoo werd officieus medegedeeld, meent naar aanleiding van eenige onder zoekingen op hel spoor gekomen te zijn van een geregelden dienst vaq «sabotage# waarvan het centrum in Parijs gevestigd is, en waarvan de uitvoering de ernstigste gevolgen zou hebbenvernieling van spoorwegen, van bruggen, en zoo meer. Deorimidde- lijke bezetting van de lijnen met soldaten evenwel heeft de uitvoering van dit plan belet. «Men hoopt spoedig de verantwoordelijke personen, evenals hun medeplichtigen in de provincie te vinden. De straf zal meedoogenloos zijn. «Aldus eindigt de regeerings- verklaring. M. a. w., men had een complot ontdekt. «Het is natuurlijk aldus de Figaro geen complot, dat door het hoog gerechtshof zal worden berecht. Men begint geen politiek proces legen een troep boeven die trachten reizigers te vermoorden. Aan zulke spoorwegbandieten bewijst men niet zoo groote eer.« Uit alle hoeken van bet noorder en westernet worden ergerlijke gevallen van sabotage gemeldpogingen om door een ge wapenden aanval op den machinist een trein tot stilstand te dwingen, vernietiging der draden van de veiligheidstoestellen, verzetting van wissels en dergelijk moois meer. Een trein van Dieppe naar Paiijs werd aangehouden door een bende van 200 stakers, die de seinen op onveilig door geheel NetTérland. Levering der versckillende^gmtrffssen tegen BILLIJKE PRIJZEN. hadden gezet en den machinist, met de wapens in de hand, wilden dwingen zijn reis af te breken. De machinist stoorde zich er niet aan en zette zijn machinein beweging, waarop de stakers de ruiten van den trein stuk sloegen en de reizigers lastig vielen. Van een anderen trein werden wagens afge spannen. Bij Villeneuve Saint George trachtte men den trein te laten ontspo ren, en het ernstige van alles is ge weest de aanslag op den sneltrein van Paiijs naar Calais met de reizigers naar Londen, op welks weg een bom is gelegd. Om vier uur 's morgens hoorde een wegwerker een ontploffing en begrijpende dat het op den snel trein PareisCalais gemunt was, ijlde hij dezen die gelukkig enkele minuten te laat was tegemoet en bracht hem, door met zijn lantaarn te zwaaien, tot stilstand. Men onder zocht toen en vond op de rechterrail een bom, die blijkbaar te vroeg ontploft was. Waarschijnlijk was de bedoeling geweest door de ontploffing tevens het spoor te vernietigen, zoodat de trein moest derailleeren, maar ook dat was niet gelukt, de rail was onveranderd blijven liggen liggen. Een noodlottige brand. In de Neue Friedrichstrasse te Ber lijn, ontstond op de tweede verdieping van een fabriek van linnen goederen door het springen van een kachel die eenige naaisters fel opstookten een noodlottige brand. Bij de vele brandbare goederen verspreidden de vlammen zich zeer snelweldra was dengenen die zich op de bovenverdiepingen bevonden de uitweg afgesneden door het branden van de trappen. Velen sprongen uit de vensters naar beneden en verschei- denen bekwamen daarbij ernstigo ver wondingen maar er werden ook velen slechts licht gekwetst. De brandweermannen deden wat zij konden om met ladders eri springzeilen de in gevaar verkeerenden te redden. Maar zij konden niet verhinderen dat er zeven menschenlevens verloren gingen. Bij het onderzoeken van het puin van liet vernielde gebouw vond men eerst twee en later nog vijf verkoolde lichamen. Een vrouw, die te Berlijn terecht stond wegens diefstallen in velschil lende pensions en die deswege tot 18 maanden gevangenisstraf werd ver oordeeld, werd bij het vernemen van haar vonnis zóó boos, dat zij met een vloek den president van de rechtbank een inktkoker naar het hoofd wierp. De president werd niet geraakt, maar al de gerechtsstukken werden met inkt bemorst, en de driftige juilrouw zal nu wel door een tweede straf nieuwe reden tot ergernis krijgen. Een gevaarvolle ballontocht. De Duitsche luchtballon Elbe, die, door den Westenwind meegevuerd, de Russische grens overstak, is in Rusland allesbehalve vriendelijk ont vangen. Nauwelijks waren de luchtreizigers de grens gepasseerd, of ze werden door kozakken achtervolgd en de kogels floten om den ballon heen. Met opoffering van een zak ballast steeg de ballon buiten het bereik van de geweren, maar begon na eenige uren weer te dalen en toen hij op een geringe hoogte boven een heuvelachtig Fantast. Een leugen. Ze dacht, vrouwtje, dat 'ter nil toch wel voor goed uit zon zijn... Nadat ze acht jaren zoo stilletjes, zoo kalmpjes, leefden op het bovenhuisje in bovenwijt. Zij dacht dat de «nest- haren" nü wel zouden verdwenen zijn bij mal, oud mannetje... met wien ze, jaren en jaren achtereen, last genoeg had doorleefd, moeite, inspanning, bewaking om hem in het rechte spoor te houden— O, als ze daarvan ging vertellen I 't Was begonnen reeds tuen ze met elkaar //gingen", nu toch al over de drie en dertig jaar her... Toen was Paul al zoo'n rare, zoo vliegerig... Wan neer er toen van die machines waren geweest om de lucht in te vliegen— och lieve grutten, Paultje zou te pletter zijn gevallen vóórdat hij 't wist... In den kring van intieme vriendinnen ver telde zij er wel van... hoe 't gebeurd was dat hij haar wou overhalen het montaDt van d'r spaarboekj e te wagen aan een of ander fantastisch idee... Hij kon dan praten... prdten I... Een minder resoluut meisken als Mieken was zou er reëel beduusd van zijn geworden. Maar zij hield voet bij stuk. Als hij, met schitterende oogen, van opwinding bevende handen, 't zweet op zijn voorhoofd, klaar was met de uiteenzetting van zijn plan, dan haakte hij zijn arm in den hare, keek haar aan met zijn warm enthu- siaste oogeD en vroeg: //Nou, Miekie, doe je 'tl?» Dan had ze vertelde vrouwtje, na drie en dertig jaren van lang niet altijd stormloos en makkelijk huwelijks leven, dan had ze moeite om zich taai te houden... Zij hield van hem, echt en waar. Maar ze wist: tegen die malle plannen makerij moest ze krachtig staan, anders was er geen houden aan... "Ik denk er niet aan!» antwoordde Mieken, en haar kin werd spitsig, de uit drukking van haar oogen koud en hard... zoodat ze zekeren angst in haar hart voelde opkomen, zou Paul 't kwa lijk nemen?... Mij een kat, een kreng van 'n meid vinden?... Moeite kostte 't haar... Doch: ze overwon... En een paar dagen later was hij haar dankbaar, zag Paultje 't zelf in... dat ze scherper, beter kijk had op de dingen, dat hij zich weer op sleeptouw had laten nemen door een kwasi-vriend, die misbruik wou maken van z'n licht- geloovigheid. Toen had ze eens, van haar spaar- duiten gekocht, voor Paul, een mooien, duren ring, met een echt fijn briljantje er in... Hij was er confuus van. Kostte op z'n minst veertig gulden— //Maar... Mieken!?...// vroeg hij, niet kunnend begrijpen dergelijke verspil ling van aartszuinig vrouwtje... Zij spiedde in z'n oogen of hij 't snapte... dat ze voor hem, voor Paul, niet schriel was... ze slechts voor zijn belang, z'n bestwil, tegen allerlei fantastische plannetjes opsputterde... Dien middag herinnerde zij zich nog wel zeer scherp en helder. Ende groote vreugde, die over haar was ge komen toen ze merkte dat hij haar begreep... toen zij voelde, wist, dat ze Paultje kon leiden, tot waar ze hem wou hebbeu... kon beveiligen tegen zijn dolle, gevaarlijke fantasieën- Later, na het groote ongeluk, dat hen getroffen had, j aren later, had hij eerst recht gezien wat stug vrouwtje voor hem was. Na dien klap van de Beurs— Toen Paultje niets had durven zeggen om haar niet te laten schrikken... Toen hij 't ontzettende zes weken lang verzwegen had- Maar zij had luistervink gespeeld, achter de porte-brisée gestaan. Dagen tevoren had ze 't in de gaten gehad— z'n onrustige slapen, z'n gemis aan eetlust, z'n gejaagdheid, z'n on rustig doen, z'n schrikachtig zijn, z'n verstrooidheid... 't Had vrouwtjes aan dacht natuurlijk getrokken... maar ze zei niets. Wachtte af— kon slechts denken, alleen, aan 't vreemde... Toen had ze, alsof onzichtbaar wezen 't haar in fluisterde, wist zij dat er nu iets tot uitbarsting moest komen, staan luisteren— Het gesprek was (blijkbaar had hij, Paul, gewenkt om zachtjes te praten) fluisterend gevoerd... Maar toch ving ze klanken op... «Tja!» zei huisbaas «dat's lastig! dat's héél lastigDaar was 'k aller minst op voorbereidU, meneer Kan- ters... u, uitstel vragen!... Dat's nog nóóit gebeurdIk had er een accept... 'n accèpt!... op gesteld...» Weer had Paultje zeker gewenkt vansst, zachter tochwant men ging wederom fluisteren... Mieken was zoo bang geweest over het vreemde, had staan schreien achter de gesloten deur. Was nadat huisbaas de straatdeur goed-en-wel achter zich had dichtge trokken bij Paul gaan staan... Ze zag, hoe hij schrok, wit werd van angst— Zóó bang, dat ze zou gaan grommeD, verwijten... Maar ziet-ge toén had zij Paultje dan eens getoond hoeveel ze van hem hield— Echt en diep.. Ze had haar armpjes, de stokkige, schrompelige, om z'n hals geslagen. En haar beenig hoofdje tegen hem aangedrukt- Hém toe-gefluisterd dat-ie 't zich toch niet moest aantrekken, hoor Ze had nog haar spaarduitje... Over de zeshonderd gulden, waar Paultje nooit, nooit iets van geweten had... En haar gouden zaakjes— die ze toch nooit droeg, waar ze niks-aan-hechtte, niks-om-gaf... Die kon Paultje óók krijgen...

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1