Plaatselijk Nieuws. BINNENLAND. mee te kunnen gaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Z. i. is de behoefte om de middenstand in de gelegenheid te stellen haar kinderen tegen lagen prijs het onderwijs aan de 11. B. S. te kunnen laten volgen, dringender dan die aan een handels school. De heer Rijckens stelde de navolgende motie voor om in de vol gende vergadering te behandelen De Raad overwegende dat progressie bij de schoolgeldhefling noodig is noodigt Burgemeester en Wethouders uit in dien geest een voorstel te doen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders om aan de afdeeling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst tot het geven van zangonderwijs een subsidie te verleenen van f 200.vond be strijding bij den heer van Esveld. Deze die zangonderwijs even noodzakelijk achtte als ander onderwijs, wilde de Maatschappij het volle door haar ge vraagde bedrag van f 350.zien toegekend. De heer Plomp deed daarop een voorstel dat beide partijen kon be vredigen. De Maatschappij zelve kan n.l. f 150.bijdragen. Nu stelde spr. voor deze te doen dienen voor de drie eerste klassen en door de gemeente voor elke klasse van 40 leerlingen van de 4e tot de 7e per klasse een bedrag van f50.toe te staan, zoo doende wist de gemeente, naar de heer Veis Heyn opmerkte, dat ze waar kreeg voor haar geld. De heer Plomp zag zijn voorstel dan ook met algem. stemmen aange nomen. Besloten werd naar aanleiding van een vei zoek der Ambachtsschool om de subsidie voor de avondteekencursus met f 500 te verhoogen. Daarop kwam de gemeentebegroo- ting, dienst 1911 aan de orde. Bij de algemeene beschouwingen hield de heer Gerritsen een pleidooi over de wenschelykheid van het in stellen van schoolartsen en bracht hij buide aan den Secretaris en de andere ambtenaren daarmede belast, voor de tij.1 ige indiening der begrooting. De beer Rijckens betoogde de wen- schelijkheid der invoering eener raelk- verordening. De heer van Kalken nam de ge legenheid te baat om Burgemeester eri Wethouders ook vooral den sedert afgetreden heer Sanders lof en dank te brengen voor het vele door hen in het afgeloopen jaar tot stand gebracht. De heer van Duinen zou, naar aanleiding van een voorstel tot het rooien van eenige boomen nabij de oude algemeene begraafplaats, den weg daar tot rijweg willen zien inge richt, waardoor veel van bel drukke verkeer met automobielen van de Langestraat zou worden afgeleid. De voorzitter antwoordde daarop, dat het bouwen eener brug over de beek daar ter plaatse, een zijner'ide- alen is, doch tot dusverre om de hooge kosten was nagelaten. De be grooting werd daarop artikelsgewijze afgehamerd en behoudens eene kleine door den heer Gerritsen voorgestelde wijziging, betreffende verhooging van het tractement der klerken aan de gemeentegasfabriek, on veranderd goed gekeurd. Zij sluit in ontvangst en uit gaaf met een bedrag van f 729216,24. Tot leden van het stembureau bij de aanstaande stemming eri even- tueele herstemming van leden voor wel hopren, waarvoor dit dienstig was, en nu uwe hand; tot weerziens mijn waarde.» »God zij met je meneer of luitenant, wat ge wezen moogt, zijn zegen op uw werk." «Amen,» zeide Edmond onwillekeu rig en schreed op het boschje toe, dat de boer hem aangewezen had. Na zorgvuldig het terrein in den omtrek te hebben bespied, drong hij tusschen het kreupelhout en de struiken door en kwam aan den anderen kant weder te voorschijn. Ten slotte alles nogmaals nauwkeu rig in het geheugen geprent hebbende, wendde hij zich weder naar de heide en sloeg de richting in naar het bosch waar zijne kameraden hun bivak had den betrokken. Terwijl Edmond op de eenzame heide voortliep, bestormden allerlei aandoeningen zijn gemoed. Hoop en vrees wisselden elkander onophoudelijk af. Nu eens was het Bertha's vrien delijk gelaat, dat hem toelachte, dan weder de goedhartige stem van zijn oom, welke hem fluisterend aanspoorde geen wrok te voeden, als het toeval hem nogmaals den notaris deed ont moeten, en in zijne verbeelding zag de Kamer van Koophandel benoemde de Raad de heeren M. L. Celosse en W. H. Kam en tot hunne plaatsver vangers de heeren A. A. Hamers en D, Ruys. Mejuffrouw Wed. A. P. P. Reeders Bijtelaar werd herbenoemd als ge meente-vroedvrouw. Zoo ook werd de heer H. C. Lange- reid, die als lid der Commissie tot wering van schoolverzuim periodiek moest aftreden, als zoodanig herbe noemd. Tot lid der Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs (vacature E. G. Drenth) benoemde de laad met 9 tegen 8 stemmen, uitgebrachi op den heer van Heioma, den heer jhr. S. M. Reigersberg Versluys. Tot leden der Commissie in zake evenlueele onbewoonbaar verklaring van perceelen in de Bolderstraat wer den door den voorzitter aangewezen de heeren Tr omp van Holst, Salomons en Ruys. Een voojstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de onbewoon baar verklaring van het perceel Bloe- mendalsche straat 31 werd z. d. en z. h. st aangenomen. Zonder eenige be- of aanmerking keurde daarop de raad de voorstellen van Burgemeester en Wethouders goed, tot het aanleggen eener ge meentelijke drinkwaterleiding en tot bet daartoe aangaan eener geldleening van f331 000. Tot leden der Commissie van bij stand in het beheer werden benoemd de heeren Plomp, Veis Heyn, Hamers en Salomons. De voorzitter wenschte den raad geluk met het genomen besluit, dat naar zijne overtuiging in alle opzichten in bet belang der ge meente zal blijken te zijn en dankte de raadsleden voor hunne medewer king tot het bereiken van dit resultaat. Een Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot tooien en hakken van boomen en tot aanleg van plantsoen, werd z. k. st. aangenomen, nadat de beer van Esveld de wenschelijkheid had betuigd van het verbreeden van het pad langs de H. B. S. Aan den heer B. van der Worp werd op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1911, eervol ontslag ver leend als directeur der Burgeravond school, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de Gemeente bewezen diensten. Aan mejuflrouw B Bone werd tegen 4 December, of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien, eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken. Aan mejuffrouw M. Buytenhuys Mooy, onderwijzeres in de nuttige handweiken, werd een vei lof verleend van 1 April tot 15 November, en aan den onderwijzer J. Hilke van 2l Sep tember tot 21 November a.s. Voorts hechtte de Raad zijn goed keuring aan het voorstel van Burge meester en Wethouders om voor de afdeeling Amersfoort van den Bond van Nederlandsche onderwijzers, drie schoollokalen, met vuur en licht, be schikbaar te stellen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van jaar wedden van leeraren aan de Burger avondschool, werd zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Op het adres van Mr. W. H. A. Elink Schuurman in zake onderlinge biand- en inbraakverzekering werd, conform hel advies van Buigerneester en Wethouders afwijzend beschikt hij den heer Harten, door vijandelijke soldaten bewaakt, in den kelder van het kasteel van Schaflelaar, van alles beroofd, wat zijn rijkdom hem kon verschaffen, en op het punt onschuldig ter dood te worden gebracht Hij zag den kapitein met gefronsde wenk brauwen langs den zoom van het woud op en neer gaan, met ongeduld zijne terugkomst verbeidende. Hij zag zijne wapenbroeders dreigend de wapens opheffen, smachtende naar den dag der vergelding, voor hen eerloos mis bruik van macht, dat de vijandelijke bevelhebbers zich durfden veroorloven, ten spijt van oorlogsrecht en huma niteit. Hij zag den strijd van duizenden, de worsteling van enkelen. Hij ziet den tarteoden glimlach op het gelaat van den jongen officier en den ernstigen blik van den grijzen bevelhebber en bewondering gevoelt hij voor den onstuimigen moed van den eene en eerbied voor den ander, wiens kalme ernst den stempel draagt van het be wustzijn, dat het lot van gaDseh een volk aan zijn besluiten hangt Dan volgt een ander beeldEen grenze- looze watervlakte met donkere lijnen en punten waaruit nu en dan een lichtstraal als een bliksemflits de Het derde suppletoir kohier der inkomstenbelasting, dienst 1910, werd vastgesteld op een bedrag van f708.25. Het eerste suppletoir kohier der straat belasting op f 197.72s. Ingevolge gegronde reclames in zake de inkomstenbelasting, dienst 1910, werd besloten het totaal daarvan te verminderen met f 162.terwijl op hgt totaal der straatbelasting over dit jaar. naar aanleiding van reclames f24.20s wordt afgeschreven. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de voorzitter daai op de openbare ver gadering en bleef de Raad nog eenigen tijd in geheime zitting bijeen. Rijks-Postspaarbank. De Directeur der Rijks Postspaar bank brengt ter algemeene kennis, dat alle spaarbankboekjes, uitgegeven in de maand Nov., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk ter verificatie en rente- bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Posterijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt tegen bewijs van ontvangst. Zooals uit eene advertentie in dit nummer blijkt wordt binnenkort te Scheveningen een sanatorium voor lijders aan longtubercalose geopend, waarin de nieuwste geneeswijze, waar mede til het buitenland zulke schitte rende resultaten werden vei kregen, zal worden toegepast. De directie is in gopde handen, waarom wij deze hoogst nuttige inrichting met warmte durven aanbevelen. Tot leeraar in de Wiskunde aan een middelbare school te Haarlem is benoemd de heer H. Pijper, alhier. Mejuffrouw W. A. Struve be haalde het rudicaal van apothekers bediende. Bij de j. I. maandag door den Intendant der 4e divisie gehouden aanbesteding voor de levering in '1911 van munitie-brood ten behoeve van de troepen te Amersfoort waren inschrij vers Voor de ongeveer 450 000 rations voor het 5e regiment infanterie: de N. V. broodfabriek firma wed. De Jonge te Amsterdam, voor 6 3 cent; H. Koning, te Amersfoort, 5.7 cent; firma Van Engelen &Streef teUtrecht, 5.7 centAmei sfoortscbe broodfabi iek, dir. W. A. Meuising, 5.4 cent: Voor de ongeveer 250.000 talions voor de overige korpsen en inrichtin gen firma wed. De Jonge 6 2 cent H. Koning 5 7 centfirma Van Enge len Streef, 5 7 cent; Ameisfoorts'ehe broodfabriek 5 4 cent alles per ration. De Amsterdamsche vereen iging tot bevordering van jacht- en terreinrij den zal aanstaanden Zondag bij Amersfoort weer een jachtnt houden. Jagermeester is luitenant J. J. van Santen. Samenkomst om 10 uur bij het station hier. Wegens het concert, 9 Novem ber in »Amicitia« te geven, is de vergadering der plaatselijke afdeeling van den Ned Protestanten Bond, in welke dr. H. J. Toxnpens als spieker duisternis, welke op het water rust verlicht, vertoont zicb aan zijn oog. Hij hoort het dreunen van 't geschut vuur in den stillen nacht. De klagende kreet van den vogel, die gewekt en verontrust, door 't ongewoon geweld, over de watervlakte vlucht. Hij ziet angstvallige vrees en overspanning op het gelaat dergenen, aan wiens waak zaamheid het behoud van een post en dat van honderden menschenlevens toevertrouwd is. Hij hoort het gebed eener moeder voor het behoud van haar kind en ziet haar bevende hand den reeds zoo menigmaal gelezen brief ontvouwen, en weemoedig zinkt het hoofd hem op de borst. Hij peinsde, droomde en dacht, tot plotseling de donkere omtrekken van een gebouw als uit den grond voor hem opdoemden. Waar was hij? Een blik naar den sterrenhemel, een oog op het compas gericht, stelde hem weldra gerusthij had de j uiste rich ting niet gemist. Een geruime poos aldus voortge- loopen hebbende, meende hij eindelijk van verre het bosch te bespeuren waar zijne makkers hem wachten. Hoe meer hij zijn doel thans naderde, des te sneller wisselden zijne denkbeelden zal optreden, uitgesteld tot Donderdag 10 November M. H. S., die Vrijdagna' ht. W. M. zulke zware verwondingen toebracht in rug en hals is door de politie in hechtenis genomen en nadat hij een volledige bekentenis had afgelegd, naar Utrecht gevoerd, ter beschikking van de justitie. Overzicht omtrent het vervoer en de op brengst der Amérsfoorlsche Tramweg Maat schappij over de maand October 1909—1910. 1909 1910 Minder Aantal passag. 11066 10U81 985 Opbr. v/h yerv. 1551.15 f505.35 f 45.80 Dagkil. opbr. - 98.84 - 9.05 - 0.83 Totale opbr. -609.75 - 60162 - 8.13 Dagkil. opbr. - 10.92 - 10.78 - 0.14 Industrie- en Huishoudschool. Onder presidium van den heer J. W. Middelburg hield Maandagavond de vereeniging «Amersf Industrie-en Huishoudschool»een algemeene leden vergadering. De notulen van 10 Maart 1910 werden goedgekeurd. De voorzitter deeld roede, dat de correspondentie met B. en W. is afge loopen, en dat het bestuur zijn oud standpunt kan blijven handhaven. Aan de orde: de begrooting voor 49! 1 De inkomsten zijn aldus geraamd: Subs. Rijk f6000; Provincie 1500; Gemeente 2500; Contributies en bij dragen 600; Schoolgelden 6000; ver kochte spijzen en afgeleverd werk 750; totaal f17350. De uitgaven: tractementen f5350; concierge en werksters 875onderhoud gebouw 600; leermiddelen 400; vuur, licht, water 1100; belasting en aspe- rantie 175; rente en aflossing f3676; drukwerk, enz. f275; huishouden 4720; onvoorzien 179. Totaal f 17350. Een treurig verschijnsel is 't, dat de post contributies achteruit gaat, waarom liet Bestuur op middelen zint om het ledental uit te breiden. Er zijn nu 5 internen; 't voiige jaar 6, waardoor de post schoolgelden lager is. De toewijding der leeraressen is boven allen lof, doch de salarieering is met die toewijding niet in overeen stemming, ook hierin tracht het bestuur verbeter itig te brengen. Tot leden der Commissie lot nazien der rekening en verantwoording over 1910 werden gekozen mevr. Roiandus- Hagedoorn-Schutto, eri de heeren E. van Vollenhoven H J. van der Knoop, en tot plaatsvervangers rnej. A. J. v. Driel en de heeren W. 11. Kam en Jhr. S M van Reigersberg Versluys. De aftredende bestuursledenMevr. de Pool-Roos, en de heeren J. Bolk, J. W. Middelbug, dr. H. J. Reinders en F. Wessefiug, werden herkozen waarna de vergadering weid geslo ten. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daarmt zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 19 October tot en met 25 October 1910. GEVESTIGD. G. van den Hoek, van Borgen op Zoom naar Muurhuizen. 117. C. Huisman, van Gouda naarNicasiusdwarsstraat7. B. TV. Meynen, van Winterswijk n. WesterstTaat 30 H. Issenhoven, van Zutpfen naar Aldegondestr 28. O. Schreuder, van Rhenen naar KI. Nachtegaalstr. 1. J. Kotten, van Woudenberg naar Paulas Buyslaan 8. L. J. Hoksbergen. van Baarn naar Tolstraat 12. B. Dietrich, van Zwitserland naar Beukclaan 5. L. J. Scheepmaker, van Watergraafs meer naar Utr. str. 11. zich af, boven alle echter zweefde die eene gedachtede notaris moet gered worden. De man, die met onbekrompen edelmoedigheid Bertha's vader had geholpen, mocht niet het slachtoffer worden van de willekeurige recht spraak van den krijgsraad, die hem ter dood veroordeeld had. Al wat er voorheen geschied was, was vergeten; voor den ridderlijken strijder bestond er thans slechts de onschuldig ter dood veroordeelde mensch, om wien te redden men alle gevaren trotseeren moest. Doortastend, bedachtzaam en toch snel moest er gehandeld worden, slechts de minste vertraging en 't was te laat. In de nabijheid van bet bosch ge komen, liet Edmond het gewone sig naal hooren, doch ontving geen ant woord. Een tweede proef bad evenmin eenig gevolg. Hij werd ODgerust. Zou men vertrokken zijn? maar dan had de kapitein toch wel iemand achter gelaten om hem te waarschuwen. Eindelijk besloot bij nog eenduizendtal schreden in zuidelijke richting te gaan en daar opnieuw zijn signaal te be proeven, toen plotseling op een aan- merkelijken afstand van het punt waar hij stond zicb een eigenaardig licht C. M. Lourens, van Hilversum naur Snrallepad 1. W. A. Hecring, van Den Haag n. St. Andriesstr.15 C. C. Hienrstra, van Amsterdam n. Koningsstr. 15. S. Boelemans ter Spill, van Alkmaar n. Utr. Weg 76 J D. Uytermerk, v. Leeuwarderadccl n. Soestcrw. 112. W. J. Laman, van Stad Almelo n Utrechtschestr. 5. C. de Koning, van Bussum naar Langestraat 99. J. J. Wolfswinkel, van Leusden naarLeusdcrw. 124. E. P. H. Haan, van Roermond naar Hendrik van Viandestraat 8. G. T. Ramselaar, van Soest naar Hof 26. G. M. Vcrmue. van Goes naar Aldegondestraat 46. C. A. van der Vooren, van Utrecht n. Koningsstr. 115. L. C. Gaasenbeek van Utrecht naar Socsterw. 339. VERTROKKEN. J. J. dc Molenaar, van Paralelweg 12 naar Den Haag. E. van den Broek, van Hoogcweg 92 naar Ede. B. Putman, van Hcllingstraat 35 n. Veenhuizen. C. Beekink, van Aldegondestr. 4 n. Amsterdam. A. Veenedaal, van Driest 30 naar Leusden. T. M. Scholten, van Kampstraat 3 n. Rotterdam. J. van de Raapkamp, van Gaslaan 13 n. Nijkerk. R. Chatelain, van Beukclaan 5 naar Roterdam. A. Hamerling, van Stellingwerfstr. 76 n. Rotterd. P. de Vente, van soesterwe» 235 n. Amsterdam. B. G. D. Kraanen, van Krommestraat 15 naar Kamerik. T. R. van Houten, van Utrechtsckew. 76 n. Weesp. A. P. Erzey, van Arnhemscbeweg 3 n. Oost-Indiê. K. Pamorio, van Arnhemscheweg n. Oost-lndië. J. van Hoff, van Arnhemscheweg 28 n. Canada. J. Best, van Westerstraat 43 naar Breda. A. .T. E. de Boer, van Princes Marielaan 5 naar Wageningen. J. Lennes, van Arnhemschew. 149 n. Heemstede. H. Kreuzer. van Arnhemscheweg 122 n. Valburg. A. M. Stilting, van Stationdwarsstr. 10 n. Baarn. G. T. Voshart, van Nieuwstraat 18 n. Leusden." C. J. Endert, van Stationsstraat 25a n Rotterdam. A. C. van der Horst Bruyn, van Wilhelminastr. 13 naar Baarn. J. A. van Dijk, van Dorrcsteinschesteeg 15 n. Ede. P. J. Ketelaar, van St. Andriesstraat 15 n. Rot-, terdam. De voor den dienst ten Paleize Het Loo aanwezige heeren worden heden vervangen door jhr. Van den Bosch, eerste kametheer; kapitein graaf Du Monceau, adjudant van H.M. de Komngrn en jhr. Van Reigersberg Versluys, Hr. Ms oidourransoflicier De kapitein ter zee jnr. Hooft Graafland neemt op dienzelfden datum den ad- judantsdienst bij Z. K. H. den Prins der Neder landen, Hertog van Mecklen burg, over. Z. K. H. de Prins der Neder landen is voornemens hedenavond te 's-Gravenhage te komen en aldaar tot 5 November te verblijven. Uitbreiding der Staatsloterij. Dooi' den Nederlandscben Staatslote- rijbond te Rotterdam is aan den mi nister van financiën een adres gezon den, waarop circa 4 a 5000 baridtee- keningen in welk adres uitbreiding der loteiij met 5000 loten wordt ge vraagd, met het oog op het groot aantal spelers. Oude munten. F.en ar beider te Egmondameer (N.H.) vond bij het omspitten van een stuk land een pot met 40 oude muntstuk ken van 1570. Vei Ipden jaar werden daar 200 oude muntstukken gevonden. Vliegen te Ede en Soesterberg. Het is thans zoo goed als zeker, dat Verwey en L'igard's vliegkampen ie Ede en Soesterberg van 1521 November a.s. officieel zullen worden ingewijd. Tot de-deelnemers behooren llenri Wijnmalen (definitief), die dezer dagen in ons land is lei uggekeerd, blauw schijnsel vertoonde, dat Edmond als een sein van den bevelhebber her kende, doch dat door iemand, die er niet mee bekend was, evengoed aan iets anders had kunnen toegeschreven worden. Onmiddellijk richtte bij thans zijne schreden naar dat gedeelte van bet bosch en bevond zich weldra te midden zijner wapenbroeders. //Welke tijding brengt ge vroeg de aanvoerder, toen allen hem-omringd hadden. //Slechte, zeer slechte tijdingkapitein. De burgemeester en een ander nota bele, die ook gevangen genomen was, zijn verbannen, zij mogen zicb, nergens in bet door den vijand bezette gebied ophouden. De notaris echter is ter dood veroordeeld, omdat men tegen hem een bewijs van schuld meende te bezitten in een brief, die, even voor zijn gevangeneming, door hem geschreven, bij de huiszoeking gevon den werd.» »En wat moet dien briefinhouden //Daarvan is mij niets bekend: wat ik van deze zaak weet, boorde ik de soldaten onderling bespreken.» »Maar 't is immers onmogelijk, dat zoo'n dorpsnotaris, die slechts met dorpelingen en mannen van geld in aanraking komt, plannen zou smeden om den vijand afbreuk te doen. Ik houd bet er voor, dat bier een betreu- rens waardig misverstand beersebt, of dat men in het vijandelijk leger tot een ontzettende verkrachting van bet oorlogsrecht instaat is.» Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2