NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. BINNENLAND. j\o. 95 Zaterdag 26 November 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. S VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG BUITENLAND. Plaatselijk Nieuws. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nummers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langestraat 77. Telephoonno. 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Tl, Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters eD vignetten naar plaatsruimte. Het bericht dat Crippen schriftelijk schuld zou hebben bekend wordt van verschillende zijden tegengesproken in de eerste plaats door den directeur der gevangenis, die, als het waar was. er van moest hebben geweten, en ook door Crippen's vriendin, mej. Le Neve. De veroordeelde beeft echter aan mej. Le Neve bij een laatste onder houd dat hij in tegenwoordigheid van verscheidene gevangenbewaarders met haar had, een geschrift, zijn vlaatste woord,» ter hand gesteld, hetwelk zij wel openbaar zal maken en waarvoor zij misschien een niet onaardig hono raiium zal ontvangen. Crippen, die vóór het bezoek van zijn vriendin vrij opgewekt was, scheen daarna zeer neerslachtig. Hij bi acht den nacht rustig door. en Woensdag morgen, toen hij met de armen op den rug gebonden uit zijn cel naar den galg, vlak daarbij weid gebracht, was bij kalm, doch doodsbleek en hij kon zich slechts met moeite staande houden. Mej. Le Neve begeeft zich naar Amenka. Te Bergen in Henegouwen, waar een reizend circus Woensdag voor stellingen zou geven, wist kort, na, aankomst der menagerie, een leeuwin uit hare kooi te ontsnappen. Het wilde beest, zich gelukkig gevoelend in de herkregen vrijheid, snelde in woeste vaart door de straten, overal angst en ontzetting verspreidend. In de rue de la Clef wierp de leeuwin zich op een paard, gespan nen voor een bierkar, bracht het onge lukkige dier een diepe wonde toe en drong toen een nabijgelegen huis bin nen. Gelukkig echtei kon men tijdig de deuren van de gang sluiten, zoodat de gevaarlijke bezoekster opge sloten was. De bewoners vluchtten in allerijl naar de bovenste verdiepingen en de intusschen gewaarschuwde politie be waakte het huis. Na eenigen tijd kwam de leeuwentemmer. Voor de geopende deur plaatste hij een kooi, waarin zich een andere leeuwin bevond. De vluchtelinge betoonde echter wei nig lust zich bij hare rasgenoote te voegen, zoodat men ruim een half uur noodig had om haar in de kooi te krijgen. Kort daarop begon de voorstelling in bet circus. Van de behandeling der soldaten van het Fransche vreemdelingenlegioen zijn reeds dikwijls sombere tafereelen opgehangen, telkens waren er dan echter petsonen, die uit eigen ervaring konden mededeelen, dat die soldaten weliswaar niet met fluweelen hand schoenen werden aangepakt, maar dat de behandeling in allen gevalle dragelijk was. Thans komtecbter een Fransch blad »Le Journal» met een vet haal over een meer dan hondsche behandeling van een soldaat, dat gelet op tie bron, waaruit het komt, zeker wel als waar mag wotden aange nomen. Op 22 Juni, zoo luidt het verhaal, vertrok de derde bereden compagnie van het de regiment uit Fort-Hassan naar Bergent. Voor iedere twee man was een muilezel beschikbaar, die beurtelings door een der twee mocht worden bereden. Op deze wijze legde de troep 5 a 6 K.M. per uur af. Op den 25sten Juni werd de eerste rust gehouden. De manschappen werden hevig gekweld door den dorst, de luitenant had hun echter verboden te drinken, vermoedelijk uit vrees, dat de bronnen vergiftigd zouden zijn. Een Elzasser, Weisrock gebeeten, die eerst sedert korten tijd in dienst was, deed zich ondanks het verbod te goed aan een teug water. Voor straf moest hij toen twee étapes te voet afleggen terwijl zijn makker op den muilezel kon blijven zitten. Weis rock, die een gezet man was, kon zich ten slotte niet meer meesleepen en bleef achter. Daarvoor werd hem door een onderofficier nogmaals dezelfde straf opgelegd als voor. bet eerste vergrijp. Toen Weisrock eindelijk den ezel weder mocht bestijgen, was bij zoo afgemat,dat zijn goedhartige kameraad hem vergunde ook de volgende étape te rijden. De onderofficier, die zulks bemerkte, verbood dit echter, waarop de makkers den armen Elzasser den raad gaven, zich vast te binden aan den staart van den ezel en zich zoo door het zand te laten voortsieepen. Dit werd echter bemerkt door den luitenant, die den man barsch beval weder in het gelit te komen. Weisrock sleepte zich nog een poosje voort, maar viel toen neder. De luitenant zond een korporaal naar hem af niet om hem te helpen, maar om hem zijn geweer te ontnemen en daarna werd de man aan zijn iot overgelaten tot groote verontwaardiging van zijn makkers. Dezen informeerden later bij een troep soldaten, die na hen denzelfden weg had afgelegd naar bet lot van den ongelukkige en vernamen toen, dat dezen het door wilde dieren deer lijk toegetakeld overschot van den ongelukkige op hun voorbijmarsch in Over den invoer van Nederlandsch vee in Duitschland. Reuter seint uit Berlijn: Bij de be handeling der interpellatie omtrent de vleeschduurte in den Duitschen Rijksdag, verklaarde de centrumsaf- gevaardigde Trimborn, dat volgens zijn meening, de invoer van Neder landsch vee geen gevaar voor de ge zondheid zal opleveren. De sanitaire en veterinaire toestand in Nedetland is, volgens dezen spre ker, niet slechter dan in Rusland en Oostenrijk. In de Zuid-Duitsche staten is men van meening, dat invoer van vee uit Frankrijk zonder gevaar kan geschie den wat voor lien invoer uit Frank rijk geldt, behoort ook voor die uit Nederland te gelden. De Pruisische minister van land bouw antwoordde daarop, dat het ver zoek tot opening der grenzen voor Nederlandsch levend vee op het oogen blik nog niet voor inwilliging vatbaar- is, daar Nederland nog niet als ziekte- vrij kan worden beschouwd, wijl nog steeds op enkele plaatsen mond- en klanwzeer voorkomt. Bovendien zou Nederland bij opening der grenzen zeker niet zoo veel vee aan Duitschland kunnen leveren, dat daarvan een belangrijke daling der vleeschprijzen het gevolg zou zijn. Ook Engeland is gesloten voor den invoer van levend vee uit Nederland Een jubileum van H. M. de Koningin. Wij lezen in een Haagsche corres pondentie der »Prov. Gron. Ct.» Het feit dat H. M. de Koningin in het begin van het volgend jaar 12'/, jaar als zoodanig zal hebben geregeerd, schijnt niet onopgemerkt te zullen blijven. Eenige vereenigingen, vooral uit den arbeidenden stand, hebben zich reeds met elkander in verbinding gesteld om, zoo mogelijk, de Koningin een hulde aan te bieden in den vorm van een optocht; en er zijn naar men beweert, ook andere plannen in be werking. Juist Dinsdag, op onze nationalen onafhankelijksdag, die, behalve door 't wapperen van driekleur en oranje wimpel van stadstoren, raadhuis en enkele openbare gebouwen, als ge woonlijk onopgemerkt is voorbijge gaan, moet over die viering van 't Koninginne-jubileum een voorloopige vergadering hebben plaats gehad. Maar er zijn nog geen bijzonderheden over uitgelokt. Vervoer van gevangenen. De directeur-generaal der Staats spoor heeft bepaald, dat bet vervoer van gevangenen met hunne geleiders zooveel mogelijk moet plaats vinden in afzonderlijke rijtuig-afdeelingen derde klasse, terwijl het in- en uit stappen, indien zulks zonder nadeel voor den regelmatigen treinenloop uil voerbaar is, moet geschieden vóór of na het in- en uitstappen der overige reizigers. Ornithophilia. De zeventiende internationale ten toonstelling van hoenders, duiven, eenden, zwanen, fazanten, zang-, ka mer- en volière vogels, enz., zal ge houden worden te Utrecht, in de Fruit- hal (Handelsbeurs) aldaar, op Zater dag 24, Zondag 25 en Maandag 26 December a.s. In het geheel is voor f 10,000 aan prijzen uitgeloofd. De uitvoerige programma's en in schrijvingsbiljetten zijn verzonden. De gelegenheid tot inschrijving wordt gesloten den 7 December a.s. bij den secretaris-penningmeester, den beer J. Mantel Jac.Zn., Oudegrucbt Wz. 151, te Utrecht. Verzending van postpakketten voor het St. Nicolaasfcest. Bij gelegenheid van het Sint-Nico- laasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts een enkele adres kaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met 6 Dec. ingetrokken, zoodat bij elk gedurende dit tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behoort te worden gevoegd. De postkantoren zullen op Zondag 4 Dec., evenals op andere Zondagen, voor de aanneming van pakketten gesloten zijn. Voorts zal er niet op kunnen worden gerekend, dat op dien dag meer bestellingen van paketten zullen plaats vinden dan op andere Zondagen. (»St.-Ct.iJ 31) DOOK J". 2D-u.clAa.tea.-a.. Zeer goed kon dus de notaris gis sen, aan wie bet ontsporen der treinen moest worden toegeschreven; tegen over den vijand had hij echter zorg vuldig vermeden iets van zijn vermoe den te doen blijken. Voor den krijgs raad gebracht, antwoordde hij, dat, zoo hem de daders al bekend waren, eer en plicht hem toch zouden ver bieden hen te verraden. Daarop had men den moedigen va derlander, om te beproeven of hij waarlijk niets van de zaak wist, met den kogel gedreigd, doch minachtend had Harten de schouders opgehaald en geantwoord, dat het leven hem wel is waar niet onverschillig was, doch zoo het in de weegschaal gelegd werd tegen het algemeen belang, dat hij zou moeten verraden, het geen de minste beteekenis meer voor hem had. Dit antwoord had den krijgsraad verbitterd en aanleiding gegeven tot een zorgvuldige doorzoeking van zijne woning. Het toeval wilde, dat de notaris, toen men hem gevangen kwam nemen, bezig was den heer Rudolfs te schrijven, dat hij van zijn wensch afgezien had, om Johan en Bertha door den huwe lijksband vereenigd te zien. De gedachte, dat hij door deze ver bintenis in de hand te werken, een der moedigste van hen welke vrijwillig hun leven voor het behoud der vrijheid van allen, in gevaar steldeD, zou kren- ken, ja hem mogelijk diep ongelukkig maken, had hem ten slotte tot dit besluit gebracht. Onverholen had de heer Harten verder in dien brief zijn sympathie voor het doel der vrijschut ters lucht gegeven, terwijl het schrij ven bovendien wemelde van tallooze geestige en satirieke zetten op de Duitsche soldaten, die hij dagelijks kon gadeslaan. Weinig vermoedde de notaris, dat de regelen, welke humor en vaderlands liefde hem in de pen gaven, zijn leven zouden kunnen kosten. De brief werd gevonden en wat er volgde laat zich gissen. Men beschul digde hem den krijgsraad de waarheid te hebben verzwegen, en het leger te hebben bespot. Ware het krijgsbestuur tijdig door hem gewaarschuwd, om trent de tegenwoordigheid der vrij schutters in den omtrek, dan ware hun plan verijdeld. Het vonnis was thans spoedig geveld. Twaalf man onder het bevel van een officier stonden gereed, om het aan den ongelukkige te voltrekken. Hoezeer in de verte niet ontbloot van moed en zielskracht, had Harten toch een oogenblik gewankeld, toen men hem de vreeselijke tijding bracht. Geen slaap had zijn oog geloken ge- j durende den langen nacht. Zijn gelaat1 droeg de duidelijkste sporen van de worsteling welke er in zijn gemoed gestreden was. Met wankelende schreden trad hij uit zijne gevangenis, doch bij het ge zicht der vijandelijke soldaten keerde zijn geestkracht terug; had het nood lot besloten, dat hij sterven moest, welaan moedig wilde hij dan de dood in de oogen zien, en in zijn sterven bewonderd worden door den vijand. Toen de gevangene in het midden der soldaten was geplaatst, verliet men het kasteel en geleidde hem door het bosch, naar het zich op eenigen af stand daarachter bevindende kreupel hout, waar een kuil gegraven was, in welks nabijheid de afdeeling halt hield. De notaris werd thans naar voren ge leid en knielde, op een wenk van den officier, naast zijn graf neder. Den blinddoek weigerde hijde uitdruk king van zijn gelaat bleef vastberaden. De tamboer roerde de trom. «Vaardig!" kommandeerde de offi cier, en onmiddelijk daarop «Aan doch op hetzelfde oogenblik vielen er twintig geweerschoten, die aan de executie een eind maakten. De notaris, half verlamd door dood- angst, had de oogen gesloten. Onbe kend met de kommando's der militai ren, dacht hij reeds, dat de kogels allen gemist hadden, toen hij een krachtige hand op zijn schouder voelde leggen en men hem toefluisterde «Onmiddellijk overeind en van hier, als ge niet wilt, dat men ten tweede male beproeft, U naar de andere wereld te helpen.» Als werktuiglijk rees de geredde uit zijn knielende houding op en volgde snel den man, die hem daartoe had aangemaand, niet echter, zonder nog een blik op de soldaten te werpen, die allen gedood of zwaar gewond en als bewusteloos daar neder lagen. Edmonds plan was gelukt. Zich den vorigen avond achter het kasteel be vindende, had hij gemeend van de struiken, welke zich daar bevonden, partij te kunnen trekken, om er zijn lieden in te verbergen. Het was slechts zaak er tijdig te wezen, ten einde te kunnen onderzoeken, welke plek men ditmaal uitgekozen had de gegraven kuil had hem den weg gewezen. Voor men zich in het naastbijzjinde struik gewas verborg, had van Rodenburg allen onderricht wat hun te doen stond; zoodra de vijandelijke soldaten aangekomen waren moesteD de gewe ren gericht en op het komando «Aan van den officier, hetwelk dat van vuur voorafgaat, moeêt gelijktijdig vuur gegeven worden, om de wacht op het kasteel, waar men het tromgeroffel kon hooren, in de waan te brengen, dat de schoten door het executie peleton gelost waren. Om zeker te zijn, dat zij bij hunne komst niet op een schildwacht zouden stuiten, had Edmond het factotum vooruitgezonden, om dien door list of met geweld, mits zonder gerucht te maken, uit den weg te ruimen. Bij zijn terugkomst had Vos slechts eenige geheimzinnige bewegingen met zijn

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1