Gemengd Nieuws. Voor Huis en Hof. Agenda voor de openbare ver gadering van den Raad der gemeente Amersfoort op Dinsdag 29 November 1910, des namiddags ten half twee ure. 1. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school in de Koningstraat (vacature mevr. BuytenhuisMooy. 2. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de open bare lagere school in de Koningstraat (vacature mejuffrouw B. Bone). 3. Benoeming van een directeur van de gemeentelijke waterleiding. 4 Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een per ceel grond, gelegen buiten de Kamp- poortsbrug. 5. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres betreffende de straatverlichting in de Kampstraat. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche ver- buring van een porceel, gelegen in den polder Neder-Zeldert. 7. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een adres betreffende het rijden van cokes. 8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van ver ordeningen als bedoeld in art. 114bis der Gemeentewet. 9. Voorstel van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van een verzoek van het college van regenten van het Burgerweeshuis inzake regle mentswijziging. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betreffende de bouwver ordening en daarmede samenhangende strafverordeningen. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een verordening no. 9, houdende bouw- verboden. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een reglement op het Middelbaar Onderwijs. 13. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot toekenning van de periodieke verbooging van jaarwedde aan den tijdelijk leeraar B. H. Peteri en tot nadere vaststelling van diens jaarwedde. 14. Voorstel van Burgemeester en Wethouders betredende onbewoon baarverklaring van de perceelen Bol derstraat nos. 42, 44, 46, 50, 52, 54, 60, 62 en 64. 15. Behandeling van reclames inzake inkomstenbelasting dienst 1910. De voordracht voor de benoeming van eene onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat (vacature mevrouw Buytenhuis-Mooy bestaat uit: 1. mejuflrouw W. H. van Haselen, 2. mevrouw J. C. C. Rupp- Sluis, 3. mejudrouw C. M. van deStadt. Op de voordracht voor de benoeming van een onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school 3e soort in de Koningstraat (vacature mejudrouw B. Bone) komen voor: 1. mevrouw J. C. C. Rupp Sluis, 2. mejudrouw C. M. van de Stadt, 3 mejudrouw C. J. W. S. Ricbardt. Op 8 Februari e.k. zal ook hier de gelegenheid worden opengesteld om deel te nemen aan bet wetenschappelijk toelatingsexamen tot het reservekader. Zij, die aan vorenbedoeld examen wenschen deel te nemen, moeten zich daartoe vóór 26 Januari t. v. hebben aangemeld ten bureele van den hoofd officier voor het reservekader (Willem straat 4 te 's Gravenhage), bii welke autoriteit verdere inlichtingen kunnen worden ingewonnen. Ook ingeschrevenen voor en lote- lingen van de militie kunnen bij het reservekader worden toegelaten, mits zij zich bij het reservekader hebben verbonden lóór den len Maart van het jaar, waarin zij als milicien voor eerste oefeningen onder de wapenen moeten komen. Dr. A. A. Pulle, tijdelijk leeraar in de natuurlijke historie aan het gym nasium en lector aan de universiteit te Utrecht, is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de openbare Handelsschool en aan de 3e H. B. S. met drie-jarigen cursus te Amsterdam. Naar wij vernemen, zal Maan dagavond in het lokaal »De Zaaier" een lezing met lichtbeelden worden gehouden door den heer O. v. d. Velde van Zwammerdam. Onderwerp: »Maar- ten Luther, de groote kerkhervormer" vingers gemaakt, en later verklaard, dat hij den schildwacht overvallen en hem aan den voet van een sparrehoom gekluisterd had, op een aanmerkelijken afstand van het terrein, waar hij hem ontdekte. Wordt vervolgd). De classis Amersfoort van de Ned. Hervormde Kerk zal op 7 Dec. a.s. in de Consistoriekamer der St. Joris-kerk vergaderen Tot concierge der H. B. School nafdeeling Werkhuis« is door B. en W. benoemd de beer G. van Eist Hz. Generaal majoor A. Roert van Limburg, inspecteur der infanterie, bracht j.l. Woensdag een bezoek aan de Militaire Schoolcompagnie. De beëediging der bij het 5e regiment infanterie ingedeelde Militie- officieren zal 3 Dec. a.s. plaats hebben. Aan de Centrale botermijn werd deze week aangevoerd 5600 K.G. boter onder rijkscontróle en verhandeld tegen f 1.27 a f 1.37. Bij de Gereformeerde gemeente (Zuidsingel) zijn tot ouderling gekozen de heeren G. Schimmel en M. Bak- kenes en tot diakenen de heeren E van Ruller en G. W. Kloosterman. De miliciens van de voorjaars- ploeg 1910 van het 5e reg. infanterie zullen, voor zoover zij niet voor den dienst van het blijvend gedeelte zijn bestemd, Woensdag met groot verlof vertrekken. De miliciens, 4-maanders, die voor den dienst van het blijvend gedeelte zijn aangegeven, zijn tegen 1 December a.s. onder de wapenen geroepen. Dinsdag 13 dezer zal de afd. Amersfoort der Maatschappij tot be vordering der Toonkunst hare eerste uitvoering geven. Ten gehoore zullen worden gebracht »Pergolèse« van J. H. L. Rijken voor soli, koor en orchest, en »Messa de Requiem» van Sgambati. De heer G. Dekker, commies ter gemeente-secretarie, hoopt 1 Dec. zijn zilveren ambtsfeest te vieren. Herinnerd zij, dat morgen hier alleen geopend is de apotheek van den heer W. A. van den Bovenkamp, Utrechtschestraat 10. Onze stadgenoot de heer P. J. Th. Dieges is met ingang van 23 Nov. verbonden aan de redactie van 't dagblad »Het Centrum. Door de Centraal Spoorweg schappij is bet tarief voor buurtver keer gewijzigd en vastgesteld als volgt Boekjes recht gevende op 10 reizen op de lijen tusschen Utrecht Amers foort, Utrecht Baarn en Utrecht Zeist kosten 2e kl. f2.50; 3e kl. f 1.75. Tusschen twee der stopplaatsen van de volgende baanvakken: 2e kl. 3e kl. AmersfoortBarneveld (dorp) f2.50 f 1.75 Amersfoort Ede (dorp) -4.50 -3. Amersfoort Dolderscheweg - 1.25 -1. Amersfoort Harderwijk -3.50 -2.50 Amersfoort Nunspeet - 5.- 3.25 Met 1 Januari wordt voor de be staande tienrittenboekjes Utrecht Amersfoort Baarn Zeist en Utrecht de Bilt een ander model ingevoerd; een plaatsbewijs uit zoo danig tienritlenboekje zal alsdan be staan uit een plaatsbewijs met aan gehecht contramerk. De nog in omloop zijnde boekjes behouden hunne geldigheid tot uiter lijk 1 Maart 1911. Oranje-vereeniging. Deze Ver. vergaderde Donderdag avond in café Otte onder voorzitting van den heer C. W. F. Reyckers, die in herinnering bracht den goeden afloop van de feesten van 30 April en 30 Aug., waarop met voldoening kan worden teruggezien. Naar aanleiding hiervan bracht hij een woord van dank aan de politie en Amersfoort's Vrijwilligerskorps, alsmede aan de plaatselijke pers, die nu weer in haar geheel aanwezig is. Het misverstand met een der bladen is uit den weg geruimd. Ten slotte een woord ven dank aan het Bestuur van Birkhoven voor het sportterrein. Hierna worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Een woord van dank wordt gebracht aan de heeren Meester, Reyckers en van Lunteren, die nu reeds 5 jaren veel, zeer veel voor de Ver. gedaan hebben. De heeren van Meggelen en Groote Balderhaar te Velde, die naar elders zijn vertrokken, is het eerelid maatschap aangeboden. Het ledental is stationnair gebleven. De kas sluit met een voordeelig saldo van f211,08. Inkomsten bedroegen f 1211,21 De uitgaven f 1000,13. Het verslag wordt goedgekeurd. Namens de commissie brengt de heer Steenhofl Jr. veislag uit. Alles is in oi de bevonden, waai om de commissie voorstelt den penumgmees- ler te dechargeer en, waartoe met algemeene stemmen weid besloten. Bestuursverkiezing Herkozen de heeren I. J. Cohen en D. Meester en gekozen de heer D. Schooneveld, die de benoeming aan namen. De heeren Willemsen en Steenhofl Jr. werden tot leden der propaganda- Commissie gekozen. Hierna sloot de voorzittei de ver gadering onder de dankbetuiging voor de trouwe opkomst. Op beleefd verzoek van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente worden de predikbeurten in de St. Joriskerk niet door ons opgenomen. De overige predikbeurten bij de kerk genootschappen zijn op Zondag 27 Nov. geregeld als volgt: Evang. Luth. Kerk. Voorm. IO'/j uur Dr. Toxopeüs. Remonstrantsche kerk. Voorm. IO'/j uur, Ds. J. H. W. Bis schop Boele. te Groningen. Gereform. kerk (Langegracht). Voorm. 10 uur, Ds. Donner. 'sAv. 5Vi uur, Ds. Donner. Gereform. kerk (Zuidsingel). Voorm. 10 uur, Ds. Teerink. 'sAv. 5'/i uur, Ds. Teerink. Vrije Gereform. Gemeente. Voorm. 9''» uur, de Heer C. W. M. Eigeman van Achterberg bij Rhenen. 's Av. 5 uur, de Heer C. W. M. Eigeman. Chr. Gereform. Gemeente. Lokaal »de Zaaier". Voorm. 9'/» uur, Godsdienstoefening, 's Av. 5uur, Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Gemeente in de eenheid der Apostelen. Geb. Eben-Haëzer, Muurhuizen 113. Voorm. 10 uur, Godsdienstoefening. Nam. 4uur, Godsdienstoefening. Vliegen te Socstcrberg. Zaterdag en Zondag zullen de be langrijkste vliegevoluties in Verwey en Lugards vliegkamp plaats bebberi. Er zijn prijzen uitgeloofd voor de hoogste vlucht, langste vlucht, de snel ste vlucht etc. Daar zoowel deFarman tweedekker, van Wijnmalen, als de Antoinette en de Hannot van Küller en Koolhoven geheel in orde zijn, zal er prachtig vllegwetk geleverd worden. Wijnmalen zal wel met de meeste prijzen gaan strijken, doch öf zijn tweedekker het in snelheid zal winnen, van de twee razendvlugge eendekkeis zal de vraag zijn. In elk geval zullen onze drie vhegmenschen, elk op zijn manier, hun beste prestaties toonen. Op naar Soesteiberg. zij heden en morgen, onze leus! 3333 Meter hoog!! Wijnmalens hoogterecord van 2800 M. is al voor de tweede maal geslagen. Nadat de onlangs omgekomene Ainer ï- kaansche vliegmensch Johnstone tot 2960 M. gestegen was, is nu de jeugdige Amerikaan Drexel tot op 3333 M. hoogte de lucht ingegaan. Voorwaar een kranige prestatie! Welke menschvogel zal nu weer trachten dit record te slaan? Misschien Wijnmalen teSoesterberg?! Dat zou een schitterend slot van onze «drieweekscheii vliegweek zijn Een buitenkansje. Niet lang geleden kocht iemand bij de Holl. Credielhank een Freiburger lot op maandelijksche afbetaling. Nu, na nog slechts twee termijnen van f2betaald te hebben, valt er het aardige pi ijsje van 30 000 francs op. Spreeuwenvergadering. Te Kampen hebben de spreeuwen uit de buurt vergaderd waarschijnlijk, om den dag van vertrek te bepiaten In de lage weiden hadden zij hun verzamelplaats, tien duizenden spreeu wen stellig. Ze plekten de weiden in groote ronde of ovale kringen en van alle kanten kwamen nog nieuwe tien en honderdtallen aanzetten. Tot ze eindelijk een paar maal vervlogen zijnde en weer neergedaald, alle tegelijk opwiekten en over den straatweg en den IJsel neerstreken in het hooge riet langs de overzijde. En die vlucht in de meest grillige figuren, in ver rassende golvingen en spiralen als woelde een monsterschroef in hun midden, was een zeer merkwaardig schouwspel. Dit het land van den dollar. In Amenka hebben avialeurs ook al een nust gevoimd. Ze maken ge zamenlijk een tour door de Zuidelijke Staten met een tentoonstelling, die a la Barnum en Baily geëxploiteerd wordt en houden vliegdemorislraties. De gebroeders Wright doen niet mede. De ziel van de onderneming is Moisant, bekend vooral door zijn tocht ParijsLonden. Men reist met vijf Pullman wagens en een aantal eigen auto's. Jan Olieslagers op de markt. Blijf eens even staan manheir. Hier heb je Jan Olieslagers, zooals ie hier is opgestegen. Nou, die man was 32 jaar. Zijn toestel woog drie honderd kilo. En daar is ie loodrecht mee opgestegen. Ja, dat is geen grapje! Maar efijn die man was nog jong en hij maalde niet om z'n leven. Je heb hier ook menschen, die niet om hun leven malen. Maar die man verdiende centen. En zonder nou diegenigen die hierom henen staan teaflionteeren,kan ik toch wel zeggen, dat ie meer spie had, dan wij allemaal bij elkaar. Ja, manheir hier is ie nou. Zooals je hem gezien hebt in 't groot, zoo is ie hier in 't klein. Een prachtig speelgoed voor een kind. Je kan je kind niets beters geven dan Jan Olieslagers, zoo ie hier loodrecht in de lucht gaat. Je hebt niks anders te doen, dan aan dit touwtje te trekken en dan gaat ie langs de draad naar boven en dan zakt ie vanzei vers weer, menschen en de schroef blijft draaien. Voor tien gulden kan je je kind nog niet zoo iets geven. En deze Olieslagers kost geen gulden, geen kwartje, geen dub beltje. Neen manheir! Deze mesjien kost zes cent. Hij je die niet, nou dan kan j'm ook niet meedragen. Wie moet er onze Jan We hebben er 32 gros van gekocht bij een Franscbe mijnheer in hotel Lukas te Rotterdam, daar had ie zijn monsterkamer. Wie moet er een paar medenemen? U manheir? Zooals je hem gezien hebt in 't groot, zoo is ie hier in 't klein. Jan Olieslagers! We hebben er 32 gios van gekocht. Hij was 32 jaar oud. ^qn mesjien woog 300 K.G. Hij maalde niet enz. enz. (N\ Ct Over den dood van aviateurs. In L)e Fiets vinden we een uittreksel van een interessant artikel uit hei tijdschrift Omnia, van den hoofd redacteur Baudiy de Saumier, overden dood van aviateurs. Deze acht den tijd gekomen eens ronduit te verklaren, dat niet het meerendeel der ongevallen is veroorzaakt door grillen van den wind. maar eenvoudig door de machines ge broken zijn. Van Le Blon is verteld dat hij door een rukwind werd neer- geslingerd, maai in waarheid was een zijner vleugels gebioken Van Chavez heeft men gezegd, dat hij niet juis den afstand berekend had, die hem nog van de aarde scheidde; het was niet waar: zijn vleugels braken ten gevolge van de manipulaties die Cha vez deed om zijn daalsnelheid ie ver minderen. En laat men nu niet zeggen, dat de gebroeders Morane gevallen zijn daar een benzinebus losraakte en het sturen vei hinderde: de waarheid is. dal een der vleugels was losgeraakt Hoe kan men van Blanchard, die iedei- een verbaasde door zijn behendigheid, zeggen dat hij den dood vond, wijl hij niet de kunst verstond om een landing te volvoeren? Het hefboompje van zijn hoogtestuur (dat van aluminium was en niet van staal) was gebroken en men heeft Blanchard, toen hij dit be merkte, de armen ten hemel zien uit strekken, als wilde hij protesteeren tegen deze hatelijke qoizaak van zij" dood. Wil men niet, dat de aviatiek dra verdwijnt als een bloeddorstige acro batie, als een soort van gevecht, waarin elke week nieuwe morturi salutant, dan mogen dergelijke dingen niet meer voorkomen. Er zijn velschillende bou wers van vliegmachines, die aan hun eigen fabrikaat niet die zorg en die wetenschap besteden, welke het pu bliek het recht heeft van hen teeiscben. Hun wordt in naam van de loekomsi hunner industrie gesmeekt zich te ver beleren. En als het moet, dan zal men hen er toe dwingen. Want, zegt. Bau- dry Saunier welsprekend, wij leggen er ons bij neer, als er nog meer van onze bewonderenswaardige soldaten moeten sneven, omdat nu eenmaal alles hier beneden moet betaald wor den, maar wij kunnen niet langer dulden, dat zij door eigen wapens omkomen. Bij hevige neusbloeding worde het neusgat door middel van een spuitje met koud water gereinigd, daarna onmiddellijk een hoeveelheid versch citroensap ingespoten. Een enkele inspuiting is in de meeste gevallen voldoende. Het nagelbijten is in verschillende opzichten gevaarlijk micro-organis men. als tuberkel-bacillen, komen in den mond en bet hoorn der nagels veroorzaakt maag en darmstoringen. Ook ondergaan de eindkootjes der vingers een eigenaardige vervorming, het tastgevoel wordt er door vermin derd voor fijn weik blijken in vak scholen nagelbijters meermalen niet bruikbaar. Strallen helpt niet; bet inwrijven van de toppen der vingers met een bittere zelfstandigheid, het doen aantrekken van handschoenen en des nachts vastbinden van de handen, bleek alles vergeefsch. Dr. Bèrillon paste hypnose toe met het beste ge volg. De beste wijze om oe kinderen van het kwaad af te helpen en daar door op hun lichaam en geest gunstig te werken, is bij velen suggestie gebleken. Men spreke de kinderen rustig toe en wijze hen op het kwaad. Men toone belangstelling in hun pogen om zich te beteren en prijze hun vlijt. Dit heeft bij velen tot het doel gevoerd, al was 't bij sommigen langzaam. Zelfs de zindelijksto huismoeder heeft soms over hoofdonrein bij haar kin deren te klagen Ter vernietiging neemt men een theekopje goedkoope olie (Delftsche bijv.) en evenveel petroleum en vermengt dit; daarmee wordt het behaarde gedeelte van het hoofd inge smeerd (niet dicht bij een lamp of bij 't vuur gaan staan) daarna wordt het hoofd ingepakt in een handdoek. Na zes uren zijn alle luizen en neeten dood. Dan moet het hoofd met zeep en warm water worden afgewasschen. De doode neeten verwijdere men door de haren met azijn te wasschen en vervolgens uit te kammen met een fijne stolkam. Dit moet herhaald wor den, want de neeten zitten zeer vast aan de haren bevestigd. Opgave van de Vereeniging „HANDEL en NIJVERHEID", van personen die zich in de Gemeente hebben gevestigd, of daaruit zijn vertrokken naar andere Gemeenten, met vermelding van woonplaats, van den 16 tot en met den 22 November 1910. GEVESTIGD. A. Gijsbertsen, van Rotterdam n. Koningsstr. 115. J. van Eek, van Den Haag naar Soesterweg 32. H. J. van Tintelen, van Den Haag naar Alde- gondestraat 87. J. van Tintelen, van Den Haagn. Aldegondestr. 78. W. H Broekhuizen, van Tiel n. Utrechtschew. 09. A. .1. A. W. Veldkamp, v Tiel n. Utrechtsehew. 109. D. Wolvetang, v. Driebergen n. Arnhemschestr. 19. C. J. Out, van Kaz. Eer. Wapens naar Kroontjes- molen 11. T. Bakker, echtg. van C. J. Out, van Zwolle naar Kroontjesmolen 11. J. H. Post, van Utrecht naar Nienweweg 5. J. M. Drost, van Rhenen naar Westerstraat 35. J. B. Jansen, van Rhenen n. Beekesteinschelaan 18. P. Bockweg, van Amsterdam naar Langestraat 14. W. vom Lehn, v. Arnhem n. Paternostersteeg 3. L. H. Huidekoper, v. Laren n. Arnhemschew. 1„8. C. M. Huidekoper, v. Laren n Arnhemschew. 138. C. V. Janssens, van Leusden n. Kampstraat 20. H. van Oostenbrugge, van Soest naar Arnhem- scheweg 125. C. Kouveld, wed. P G. Donk, van Maarssen naar Arnhemscheweg 98. G. E. P. Hackenbroek, van Utrecht naar Johan van Oldenbarneveldlaan 44. L. van Eijkelenburg, van Ede naar Soesterweg 35. E. Broekman, van Nijmegen n. Aldegondestr 12. J. van der Spaa, v. Amsterdam n. Leusderweg 34. G. W. Skene, v. Stad Doetinchem n. Ulr.weg 137. H. Wanningen, v. Smilde n. Utrechtscheweg 137. J J Jannette, van Leusden naar Westerstr. 18. W. J. van Beek, van Landsmeer naar Utr. weg. 137. J. Mulder, van Groningen naar Utr.weg 119. VERTROKKEN. F. A. Claus, van Arnhemscheweg 160 n. Leusden. D. Bakkenes, v. St. Annastr. 9 naar Barneveld. E ten Hoven, van Utr.weg 6 naar Barneveld. S. Timmerman, van Hoogeweg 104 n Hoevelaken. A. Ouwerkerk, van Mooierstraat 6 n. Nijmegen. M. C. Bosman, v. Muurhuizen 113 n Amsterdam. G. Gramsma, van Langestraat 57 n. Leeuwarden. C. C. Bijleveld, v. Arnhemscheweg 24 n. Utrecht. J. Levison, wed. P. Beesemer, van Groenmarkt 4 naar Amsterdam. M. Levison, van Groenmarkt 4 naar Amsterdam. P. H. B. Beernink, van Langestraat 119 naar Den Haag. A. H. J. Govers, van Langestraat 119 naar Apeldoorn. M van Soest, van Langestraat 34 n. Apeldoorn. G. Kaas, van Bloemendalschestr. 27 n. Hoogland. D. van de Boom, van Nieuwstraat2 n. Hoogland. J. M. Snel, van Aldegondestr. 5 n. Amsterdam. R. S. Willing, van Lange Beekstraat 8 naar Wolfhezen gem. Doornwerd M. J. Goemans, van Lavendelstr. 8 n. Amsterdam. J. A. J. Rhede van der Kloot, echtg. van J. C. Wagner, van Zuidsingel 43 naar Den Haag. J. H. van Dijkhuizen, van Nunspeet (Ermelo) naar Kampstraat 21 H. van Issenhoven, van Aldegondestraat 2S naar Leusden. J. Diters, van Paulus Buislaan 5 naar De Bilt. A. C. Yeenendaal, van Arnhemscheweg 81 naar Charlois. M. J. A. van der Last, van Johan van Olden- barneveld 1 naar Rotterdam. R. Bezaan, van Parallelweg 26 naar Den Haag. W. D. Huisken, van Stcllingwerfstraat 26 naar Katwijk aan Zee. B. Jasink, van Van Campenlaan 7 n. Groningen. C. Plemper van Balen, wed. van J. Plemper van Balen, van Van Campenlaan 7 naar Groningen. A. C van Ginkel, van Van Campenlaan 7 naar Groningen. A. A. van Ooyen, van Arnhemscheweg 40 naar Schcrpenzeel. A. Posthumus, wed. van S. Smeding, van Van Persijnstraat 2 naar Leeuwarden. J. Mertz, van Bolderstraat 62 naar Leeuwarden. J. M. Schoonderwoerd, van Aldegondestraat 2£ naar Arnhem.

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2