NIEUWE Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 96 Woensdag 30 November 1910 Negen-en-dertigste aargang. VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAG GEMEENTERAAD. Van af hedtm1 Tot 6 the. worden de nog voorhanden Mijnde PillI.WÈH ill Op EL 110 EDEN tegen veel vér mindefflen prijs uitverkocht. J. 11. UT. A IJ F DEflBRINKE. £8 Langestraat. J. P. NIETZGER Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitenplaatsen, Parken, enz. FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSGHERS. Amerefoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1.15; Franco per post door het gebeele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmmers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. BureauLangestraat 17. Telephoonn». 69. AD VERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer Th Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. Door overstelpende drukte van werkzaamheden is onze medewerker Maitre Corbeau niet in de gelegenheid ons zijne Schetsen uit de Rechtszaal te zenden voor de tweede helft der volgende maand. Na 15 December zullen ze weder geregeld worden opgenomen. DE REDACTIE. Ter gisterenmiddag onder prae- sidiurn van den burgemeester Jhr. J. W. A. Barcbman Wuytiers gehouden vergadering van den gemeenteraad waren de heeren Jorissen, Salomons, Oosterveen en Rolandus Hagedoorn afwezig. De notnlen der vergadering van den 8en dezer maand werden, zooals zij door den secretaris Mr. Dr. Slenfert Kroeze waren ontworpen, onveranderd goedgekeurd. Ingekomen waren de navolgende stukken Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 November 1910, 3e afd. no. 4463/2985 tot goedkeuring van bet raadsbesluit van 1 November 1910, no. 255, tot wijziging van de salarisregeling van bet personeel, ver bonden aan de scholen voor lager onderwijs (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 November 1910, 3e afd. no. 4464/2907 tot goedkeuring vap het raadsbesluit van 1 November 1910, no. 352. strekkende tot beschik king over het saldo, dienst 1909 en wijziging der begroeiing, dienst J910. (Vooi kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 7 November 1910 3e afd. no. 4497/2911 tot goedkeuring van het op 1 November 1910 vast gestelde 3e aanvullingskohier der in komstenbelasting, dienst 19 lO. (Voor kennisgeving aangenomen) Besluit van de Gedeputeerle Staten I van Utrecht van 7 November 1910, 3e afd. no. 4497/291 IJtot goedkeuring van het op 1 November 1910 vast gestelde 'leaanvullingskohierdersli aat- belasting, dienst 1910. (Voor kennisgeving aangenomen). Besluit van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 November 1910, 3e afd. no. 4495/3042 tot goedkeuring van het raadsbesluit van 1 November 1910 no. 355, betredende verhuring van Birkhoven. (Voor kennisgeving aangenomen). Bericht van de Gedeputeerde Staten van Utrecht van 14 November 1910, 3e afd. no. 4402/3073. dat zij het raadsbesluit van 1 November 1910 tot toekenning eener subsidie aan het Burgerlijk Armbestuur voor kennis geving hebben aangenomen. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van de afdee- ling Amersfoort van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst voor de verleende subsidie. (Voor kennisgeving aangenomen). Dankbetuigingen van het personeel werkzaam bij de diensten van fabri cage en bouw- en woningtoezicht, van den directeur van de reiniging, van ■ie ambtenaren van de politie, vau den klerk van den Gemeente-ontvanger voor de salarisverhoogingen. (Voor kennisgeving aangenomen). Eene dankbetuiging van mevrouw Buytenhuys-Mooy voor het baar ver leende verlof. (Voor kennisgeving aangenomen). Een schrijven van den Nederland- schen bond van gemeenteambtenaren dd. 19 November 1910 betreffende de zekerheid, te stellen door den Ge meenteontvanger. (Ter inzage voor de leden ter Secie- tarie). Een adres van Dr. E. Kruisinga, leeraar aan de Hoogere Burgerschool, betredende de Hoogere Burgerschool. De heer Rijkens wenscht alvorens te besluiten eeist kennisname van het betreffend schrijven in geheime zitting. (In handen der raadscommissie voor de Hoogere Burger School). Een adres van J. van Dijkhuizen c. a. betreffende verlichting van de Kamp straat. (Te behandelen bij punt 5 der agenda) Tot onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare lagere school in de Koningstraat, vacature mevr. BuytenhuisMooy, werd be noemd niejullrouw VV. H. van llaselen. Tot onderwijzeres :n hetzelfde vak aan dezelfde school, vacature mej. B. Bone, benoemde de raad mevr. de Wed. Rupp. Tot directeur der gemeentelijke waterleiding werd benoemd de heer R. Zijlstra directeur der gemeente gasfabriek. Besloten werd tot het koopen van een perceel bouwgrond buiten de Kamppooit, behoorende aan de firma H. Gerritsen, ter gi„otte van 970 M* voor een som van f 1500,de kosten van overdracht en levering ten laste der gemeente. Op een adres van verschillende bewoners der Kampstraat om ook die straat evenals de Utrecbtsche en Langestraat van booglamp vei lichting te voorzien, werd door bet college van Burgemeester en Wethouders voorgesteld afwijzend te beschikken. De minderheid van bovengenoemd college wenscht adressanten haar zin te geven, hetgeen ook de heer Rijkens wilde doen. Ook de heer van Duinen brak er een lans voor, in het alge meen belang, evenalsde heer Gerritsen. De heer Plomp verklaarde het standpunt der gascommissie, die lang zamerhand verbetering wenschle in te voeren. Er moet vei betering gebracht worden volgens een vast plan en daarvan niet afgeweken naar aanleiding van verzoeken van parti culieren. Nadat nog verschillende leden hun uit te brengen stem hadden gemoti veerd en de wethouder Kam er op bad gewezen dat de voorgestelde ver dixjr geheel Nederl^ódv Levering der verschillendè''%gewassen-~^Jjjen BILLIJKE PRIJZEN. lichting volstrekt niet minder zal zijn dan die bij hangend invertlicbt en de wethouder Celosse zich had doen kennen als de minderheid van het Dag. Best. die wel op adressants verzoek wilde ingaan, werd het voor stel van Burgemeester en Wetb. met 4 tegen 9 stemmen verworpen. Een voorstel van den heer Rijkens om de Karnp ook met booglicht te verlichten werd daarop z. h. st. aan genomen. Een voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderbatidsche ver huring van een perceel gelegen in den polder Neder-Zeldert voor een bedrag van f 106.werd z. d. en z. h. st. aangenomen. Naar aanleiding van een ingekomen adres van vrachtrijders om het rijden van cokes dqr gasfabriek te doen aan besteden stelden B. en W. voor daarop afwijzend te beschikken. Na eenige discussie werd het voor stel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. De Raad stelde hierna achtereen volgens de navolgenden verorderingen vast 1 s Verordening, waarbij terzake van bepaalde ontvangsten der Gemeente wordt afgeweken van het bepaalde bij art. 113 der Gemeentewet.' Art. 1. In afwijking van het be paalde bij artikel 113 der Gemeente wet geschiedt de inning van de vol gende ontvangsten door de daarbij vermelde ambtenaren a vuur- haven- en longeld. Ie door den Eembrugvvachter voor de schepen, welke beneden de Eembrug blijven, door de Eembrug tot den Baarnschen dijk of lot de Groote Melm varen of in een der havenplaat sen aanleggen; 2e door den havenmeester voor de overige schepen; b weekmarkt- en jaarmzrktgelden. door den marktmeester: c Rechten voor het gebruik van den openbaren ivegvan openbaar water of van openbaren gemeentegrond en voor diensten door de Gemeente be wezen, le door den Inspecteur van het Bouw- en Woningtoezicht voorzooveel betreft de rechten genoemd in art. 2, le, 2e, 5e, 9e, 11e en 12e, der be trekkelijke verordening; 2e door den Gemeente-architect 32) DOOK -A— T. 3D\a.clia,tea,"u.. Thans was het zaak voor de vrij schutters, zich met den meesten spoed uit de voeten te maken de rest van het corps te bereiken en naar de Zui derzee te trekken, om op die wijze aan de vervolging te ontkomen. Na een kwartieruurs flink doorge- loopen te hebben, bereikte men de plaats, waar de kapitein hen wachtte. Een luid hoera begroette hunne komst; de notari9 werd door allen hartelijk de hand gedrukt, terwijl deze diep ontroerd, geen woorden kon vinden om zijn erkentelijkheid uit te drukken. Vooral toen hij Edmonds hand in de zijne hield geklemd, overmeesterde hem een zeldzame aandoening, doch de jongman, de oorzaak daarvan begrij pende, zeide hem «Gij waart door onze schuld bijna het slachtoffer van den oorlog ge worden, mijnheer HarteD, het was dus onze plicht u te redden; hadden wij hunne treinen niet doen ontsporen, gij zoudt niet gevangen genomen zijn; 't is dus aan ons U verschooning te vragen voor het leed, dat wij onwillens u berokkenden, doch ik twijfel er niet aan, of gij zult onze handelwijze bil lijken." Ik heb u vroeger miskend," zei de notaris hem met warmte de hand druk kende, n doch," vervolgde hij, alles kan en zal nog weder goedgemaakt wor den, daar geef ik u mijn woord op en wat dat ontsporen der treinen be treft, gij hebt gedaan, wat ik in uwe plaats eveneens zou gedaan hebben. Eenmaal onder u zijnde, zuilen wij eens zien, of een man van de pen ook een buks kan hanteeren, want die gevangenschap moet ik hun betaald zettenik sluit mij bij het corps aan kapitein, als u mij ten minste niet wegzendt. «Ik wenschte, dat er nog vijftig kwamen, die zooveel moed bezaten als gij, mijn waarde. Wees dus van harte welkom. Doch nu voorwaarts, jongens, de zon rijst, en weldra zul len wij achtervolgd worden." Bij deze aanmaning van hun bevel hebber stelden de vrijschutters zich weder in beweging, en hadden weldra een aanmerkelijken afstand afgelegd, toen men, met de binocle, in de verte vijandelijke cavalerie meende te zien naderen. Het gedeelte van de Veluwe, waar men zich thans bevond, bestond slechts uit een kale heide, zonder eenig hout- of struikgewas. In zuidelijke richting zag men een bosch, van iage dennen, terwijl zich in het Noord-Oosten een weelderig begroeid terrein uitstrekte, afwisselend eiken en elsenstruiken, benevens dennenhout van allerlei hoogte biedende. Yoor hen, die scherp zagen, was achter een dier boomgroe pen de spits eens kerktorens of van kasteel zichtbaar. De aanvoerder zag onmiddelijk, dat alleen aan deze zijde uitkomst was te vinden, doch het naastbijzijnde hout was wel een kwartier gaans van hén verwijderd. Intusschen, er was geen keus. Vastberaden wendde de vrij- schaar zich in de aangegeven richting, op een afstand door de ulanen achter volgd wordende. HOOFDSTUK XI. Ongeveer een maand na het ge beurde in het vorige hoofdstuk ver haald, werd Muiden, de kleine veste aan de Zuiderzee, in den nacht, 't was dien van den 26sten op den 27sten September, in rep en roer gebracht door een hevig geweervuur, dat van den mond der Vecht steeds nader scheen te komen. In de algemeene verwarring, die op dezen onverwachten aanval volgde, was het onmogelijk zich een juist begrip te vormen van hetgeen er eigen lijk plaats viel. Het gejoel en ge schreeuw der bevolking, de bevelen der officieren en het gekletter der wapenen vermengden zich met het gekrijsch der opgeschrikte vogels, ter wijl dit alles overstemd werd door het knaller, der schoten en het eigen aardige fluiten der geweerkogels, die ruiten en dakpannen in scherven deden vliegen, of met een doffen slag plat sloegen tegen de muren der huizen, En dit alles had plaats terwijl er een nagenoeg volkomen duisternis in de stad heerschte. Intusschen liep het volk te hoop zich evenmin bekommerende om de uitwerking van het vijandelijke vuur, als om de waarschuwende stem der officieren, wier taak door de aanwezig heid dier ongewapende massa niet lichter werd, daar zij de militairen in hunne beweging hinderde. Met een voorbeeldelooze stoutheid had de vijand met een groot aantal platboomde vaartuigen, waarvan som migen met een licht kanon bewapend waren, den mond van de Vecht gefor ceerd, en na grootendeels aan het vuur onzer batterijen te zijn ontkomen, beproefde hij met de overgebleven schuiten tot het midden der stad door te dringen. Onvoldoende waakzaam heid ter zee, die echter in dien pik- donkeren nacht te verontschuldigen was, scheen oorzaak te zijn van het aanvankelijk slagen dezer overigens gewaagde onderneming. Om de aandacht af te leiden, had de vijand gedurende dien nacht, uit zijne batterijen om die vesting, een levendig kanonvuur op Naarden on derhouden. Naarmate het hem thans gelukte voorwaarts te dringen, werd zijn vuur, 't zij met opzet of omdat ook hem de duisternis belette juist te zien, meer op de, langs de kaden saamge- stroomde menigte, dan op de verde digers der stad gericht, tengevolge waarvan er weldra een grenzelooze

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1