NIEUWS Nieuws- en Advertentieblad voor de Provincie Utrecht. No. 98 Woensdag 7 December 1910. Negen-en-dertigste Jaargang. V'EIISfHIJVF WflEtfSDAfi ES ZATERDAG J. P. METZCÉÓ Jr., Tuinarchitect. Steniaweg ZEIST. Aanleg van Buitèwplaatsen, Parken, enz. Het maken van reclame. l!ÜITi:\LANÏÏ .1 FEUILLETON. DE INVASIE DER DUITSCHERS. Amersfoortsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 maanden met Zondagsblad 1,15; Franco per post door het geheele Rijk 1.25. Afzonderlijke Nnmraers 3 Cent. Ingezonden stukken in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag. Uitgever G. J. SLOTHOUWER. Bureau: Langeatraat 17. Telephooim». 69 ADVERTENTIËN: Van 16 regels 0.50; iedere regel meer 7Cent. Advertentiên viermaal geplaatst worden slechts driemaal berekend. Groote letters en vignetten naar plaatsruimte. —J door geheel Nederland. Levering der verstjiillende gewassen -'TTTl LIJKE PRIJZEN. Het maken van reclame is een kunst die lang met door iedereen verstaan wordt, en toch Ml alle takken vari bedrijl zoo hoog tioodig is en de njpste viuchtpn afwerpt. Henri de Villemesant, oprichter van bet bekende Parijscbe blad »LeFigaro«, heeft ons omtrent bovenstaand onder werp heel wat kostelijke herinnei ingen nagelaten. In een van die geestige en werkelijk onderhoudende schetsen, welke zijn memoire's vormen, vertelt hij ook uit den lijd dat hemel en aarde moesten bewogen worden voordat men den deftigen vertegenwoordiger van den Parijschen winkelstand er toe kon biengen om iets aan reclame ie doen. En hij, die behalve stichter en hoofd redacteur, ook directeur, ja zelfs col porteur voor zijn geesteskind wilde wezen, vertelt allervermakelijkst hoe hij werd toegelaten bij zulk een deftig winkelier, die wel zoo vuendelijk was om hem in zijn sober en doodeenvoudig kantoortje te woord te staan. Toen hij, die later zou schitteren als de vader van de Fransche jour nalistiek, tegenover den bejaarden zakenman was gezeten, stak bij van wal om met al de overredingskracht waarover hij te beschikken had, dien vertegenwoordiger van een bijna uit gestorven geslacht van handelaars iets te doen gevoelen van den alles over- treflenden kracht en den weldadigen invloed welke de wereldmacht der publiciteit op den handel vermag uit te uefenen. En toen hij er niet in slagen mocht om reeds direct deri twijfel van hem, die daar voor hem zat, weg te nemen, kon ook dat hem geen bezwaar wezen om den ouden handelsman in eenige welsprekende woorden een beeld te schetsen van wat de publiciteit door de advertentie kolommen der pers in de toekomst zou worden. Al wilde de oude heer direct daarmede niet accoord gaan, voor den handigen journalist was het al heel wat gewonnen ie mogen ver nemen, dat een en arider voor hein komende geslacht wel iets zou kunnen zijn, maar De twijfel en zijne eigen conset vatieve begrippen in deze sobere erkenning uiige-proken, was voor den slimmen couiantier voldoende om zijn beeld nu vei der in levendige kleuren te voltooien. Met zijn heldere en ge spierde taal wist hij nu dien ouden I zakenman, die eerst van niets wilde spreken, niet alleen spoedig tot twijfel te brengen, maar ook vermocht hij er in te slagen, bem te overtuigen, dat de publiciteit ook zelfs voor hem, ondanks den bloei van zijn onder neming, geenszins onmisbaar was. Het einde van de geschiedenis was, dat de oude heer voor zooveel overredings kracht ten slotte bezweek, maar toch niet zonder daarbij iets te doen, wat wel als het welsprekend cachet zijner kerngezonde opvatting mocht gelden. Van diiemaandelijksche ofhalljaar- lijksche vertekeningen wilde hij niets weten, maar telde Villemesant, door zulk resultaat overbluft, de volle som tot den laatsten cent uit. Tot in de wolken uver zijn succes, op de verouderde begrippen van een conservatief zakenman behaald, trok hij de deur uit. Dubbel en dwats tevreden waren het toch niet uitsluitend de rolletjes goud hem als boter bij de visch meegegeven, die hem zoo enthousiast maakten. Maar meer nog kon hij het wezen over het feit, dal hij er in geslaagd was om een bres te schieten in het starre conservatisme van dien ouden zakenman. Want met hem als voorbeeld, kon bij nu zijne overredmgstocht voortzetten en aan anderen den naam van het oude def tige kuopmanshuis zegevierend vooi- bouden. Het oude contract zou nu de overwinning kunnen verzekeren aan de nieuwe begrippen van reclame en publiciteit, ten gunste waarvan hij zijn veldtocht tegen bet laat-maar- waaien-systeem had ondernomen. De Parijsche «Figaro'', waaraan nu ook spoedig een reclame-chronique verbonden werd om het koopkrachtige publii-k door allerlei slimme vindingen eri leuke bedenksels tot een bezoek aan de door haar naar voren gedron gen fiima's te dwingen, zag het ter rein van haar invloed met den dag grooter worden. Het feit echter dat men van nu af langzamerhand het Parijsche modeblad zelfs kwam opzoeken en zich baar reclame als een levensvoorwaarde ging beschouwen voor den bloei van be staande handelsondernemingen, zegt voldoende voor de meening dat men er voordeel in zag en men maar al te goed begreep, dat ook hierin een quaestie van geldbelegging gemoeid was, waarvan de goede rente achteraf zelden twijfelachtig bleek te zijn. Waarom wij u deze ervaring van den stichter van de «Figato" overver telden Omdat hoewel onze eigen onderne mingen van nijverheid en industrie dien afkeer tegen flinke en gezonde reclame hebben laten varen, de op vattingen en begrippen op dit punt daarvan toch lang niet zijn vrij te pleiten van een kleinen geest. Ja zelfs de meest sprekende voorbeelden, welke wij dagelijks kunnen aanschouwen in den bloei van die ondernemingen, welke aan practisehe reclame-opvattingen al hun bloei en heel dun wasdom te danken hebben, zijn wij nog niet in staat om de oogen te openen van hen, die doen alsof zij ziende blind waren. Wie zich één keer laat zien is weer spoedig vergeten. Maar de practtjk leert het, dat alleen geregelde ontmoe ting tot een blijvende kennismaking kan voeren. Wie dat niet weet of aan de waarheid wenscht te twijfelen, moge zijn licht entsteken bij die bloeiende ondernemingen van handel en nijver heid, welke niet ophouden de belang stelling levendig te houden voor hunnen naam en hunne artikelen. v. D. Te Turijn is een draadloos bericht ontvangen van het klooster op den St. Bernard, dat reeds gedurende acht en-veertig uur twaalf personen aldoor gedwongen verblijf houden, daar hun vei trek onmogelijk wordt gemaakt door een buitengewoon hevigen sneeuwstorm. Alle telegraaf lijnen zijn omvergeworpen. De weg naar Savoye is volkomen onbegaan baar. De schade en ellende, door de over strooming verooizaakt in het Loire-dal, in het schoone, welige land van Anjou, is buitengewoon groot. De beruchte overstrooming van 1866 was lang niet zoo erg als deze, en men moet in de geschiedenis twee eeuwen, tot 1711, teruggaan, om een even vernielende overstrooming te vinden. Al het zaaizaad is vernieldhet zaaien moet tot Maart worden uit gesteld, wat een schralen oogst be- teekent; de boomkweekerijen zijn ver nield, evenals ook de wijngaardende wijn van den jongsten oogst is in de kelders bedorven. De arme, uit hunne huizen gevluchte boeren hebben veel uit te staan en men vreest op vele plaatsen voor hongersnood. Het is jammer en ellende aan allen kant. Het heeft weinig gescheeld, of Enge land had weder zijn koning verloren. Toen koning George eenige dagen ge leden te Windsor met een gezelschap aan het jagen was tegen het vallen van den avond, had een schot van een onhandigen jager hem bijna getroffen. De kogel suisde hem rakelings langs de ooren. De koning liet onmiddellijk de jacht ophouden. Hij zei er geen woord over tot zijn gastenmaar men gelooft, dat hij terstond heeft geraden van wien het ongelukkige schot is geweest. Een manifest. Onlangs heeft lord Rothschild in den vorm van een brief aan den heer Bonar Law een manifest gericht tot de Joodsche kiezers om conservatief te stemmen. Lord Swaythling, de andere leider van de Joodsche gemeen schap in Engeland, heeft daarop een manifest gericht lot «zijn geloofsge- nooten«, waarin hij zegtDezerjdagen las ik in de bladen een mededeeling, waarin gjj werd opgewekt conser vatief te kiezen. Een argument hier voor was, dat tarief hervorming de kosten van levensonderhoud niet zou doen stijgen. Dat is echter niet zoo. want indien de invoeren worden be last, zal de levensmiddelenvoorziening worden beperkt, en als de hoeveelheid der invoering wordt verminderd, zul len de kosten van levensonderhoud stijgen. Internationale handel is een voudig ruilhandel. Doel van mijn be roep op u is, dat gij slechts volgens uw politieke overtuiging zult kiezen. Jaren geleden hebt ge het als een beleediging beschouwd, als gij anders dan Britsche onderdanen werd ge noemd. Ik heb vol vertrouwen in uw verstand en uw onafhankelijkheids Wat lord Swaythling met een enkel woord hier over den internationalen handol zegt, mag ook nog wel eens in andere landen worden gehoord, waar eveneens tariefhervormingen aan de orde is. 34) DOOR J". HDTJ-Cliatesfo.. Een oogenblik houdt het gekletter der wapenen op. 'T is stil: de stilte vóór den storm. Daar klinkt wederom het sigDaal voor den aanval. Meer dan vijfhonderd kloeke mannen richten zich in hun volle lengte op, heffen den gespierden arm omhoog en storten zich met moed op den vijand, die een regen van kogels op hen afzendt. Twee schuiten zijn genomen daar dreunt op nieuw een salvo men weifelt dienst of doch neen I Op dit beslissende oogenblik werpt plotse ling een der strijdende den hoed in de lucht, heft den degen op, en voort- waarts dringende, klinkt het donde rende over het water: "Wilhelmus van Nassouwen en nauwelijks waren de eerste woor den van dit heldenlied vernomen of de gansche veste dreunde van een oorverdoovend hoeraterwijl een twee de zegekreet weldra de overwinning aankondigde der Vrijsehaar van kapi tein Kort over een niet onbeduidende vijandelijke macht. De vrijsehaar van het Gooi?Inder daad. Na gelukkig aan de ulanen te zijn ontkomen, had de bevelhebber het raadzaam geoordeeld voor eenigen tijd hunne ondernemingen op de Yeluwe te staken en te trachten een Schok kerschuit of ander vaartuig meester te worden, om daarmede een nieuw plan te gaan volvoeren, dat allengs in zijn breid tot rijpheid was gekomen. Het bleek weldra, dat hij onder een gelukkig gesternte geboren was, gelijk Daan zeide. want de schuit werd ge vonden en gekocht, en de vrijsehaar stevende naar Noord-Holland. Daar sloten zich tal van lieden bij hen aan, terwijl, verscheiden visschers hun vaartuig ter beschikking stelden, zich zelf als schipper aanbiedende. Het volk werd zoo goed en kwaad als het ging gewapend terwijl er verder slecht een matige proviand ingenomen werd, daar men de levensmiddelen bij voorkeur trok uit de door den vijand bezette streek. Nu nog een paar grootere schepen en een of meer stoombooten, die ook al ter juister tijd werden af gestaan en de vloot vertrok. Daan overlegde bij zich zelve, hoe dat samen stel van menschen, schepen en stoom booten te noemen. Zeevrijwilligers in tegenstelling van zeemilitie verwierp hij onmiddellijk, en vrijsehaar van de Zuiderzee, klonk te verheven. AaDgezien hij nog niet wist wat eigen lijk het doel van den kapitein was, zou hij zich wel met het predicaat van zeeroover tevreden hebben gesteld, indien hij niet van kindsbeen af tegen dit woord, in oppositie was geweest omdat, wanneer men er dat van land- roover tegenover stelde, men twee geheel verschillende soorten van we zens bedoelde, die rechtens toch op gelijke achting aanspraak mochten maken. Intusschen, lang brak hij er zich het hoofd niet mee. Men landde, na de haven vooraf te hebben doen" verkennen, aan de Lem mer en vernam daar. dat de Noorde lijke provinciën door groote afdeelin- gen vijandelijke cavalerie waren bezet, die voortdurend veel vee van de be zitters eischten, tot onderhoud van het leger. Een en ander had de kapi tein reeds in Holland vernomen. Met den meesten spoed werden stoomboo ten en schepen thans met vee geladen, hetwelk in den omtrek tegen een spotprijs te koop was, daar men vreesde, dat het anders toch binnen weinige dagen door den vijand stond genomen te worden. Een aantal vrij willigers, die zich als om strijd aan boden, werden ingescheept en de vloot zette koers naar Muiden, vanwaar men het vee op de gemakkelijkste wijze langs de linie kon verdeelen, terwijl de kapitein zich omtrent de verdere onderneming met het vrijcorps nog niet uitgelaten had. "Ziedaar, hoe wij juist ter rechter tijd aankwamen," zeide kapitein Korf tot den Vesting-kommandant, die hem om een onderhoud verzocht had, «om die heeren de waarheid van het spreek woord te bewijzen, dat schoenmakers zich bij hun leest moeten houden. Wat doen zij op het water, parbleu Voor de kapitien vertrok, beloofde de kommandant hem, in het Slot een of meer vertrekken tot verpleging der gekwetsten te zullen doen inrichten, want niet weinigen van de dappere vrijsehaar hadden meer of minder be langrijke wonden bekomen. Onder de laatsten behoorden notaris Harten, Edmond en onze vriend Daan, aan wiens geestdrift men gerust de groote over winning toeschrijven mocht. "Het verdiende opmerking," zeide hij. "dat deze hem overigens niets gekost had. dan zijn hoed en eenige druppelen bloeds, die hij bereid was bij iedere ge legenheid van dien aard op het altaar des vaderlands te plengen." Die laaste woorden sprak hij zeer plechtig. Onder de handen van den bekwamen arts, mochten de vrienden zich overi gens in een spoedig herstel verheugen, en konden weldra een paar uur daags hun torenkamer in het Slot verlaten, om in de buitenlucht eenige verpoozing te genieten. Muiden is een kleine stad en dus waren de wandelingen spoedig ten einde. Nu gebeurde het eens, dat Edmond, ongeneigd telkens dezelfde straten op en neer te loopen, in droomend peinzen verzonken naar het het gele water van de Vecht stond te staren, toen een lichte kreet van verrassing, welke aan zijne zijde werd geslaakt, hem uit zijn mijmering wekte. Opziende, bespeurde hij tot zijn niet geringe verbazing het meisje, dat hij het geluk gehad had eenmaal, bij het omvallen van haar rijtuig, van dienst te kunnen zijn. Dc kennismaking was spoedig her nieuwd; nadat beide elkander hunne aanwezigheid in de kleine veste op gehelderd hadden, noodigde de dochter van kolonel Winkel Edmond uit, haar

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 1