BINNENLAND. Plaatselijk Nieuws. Gemengd Nieuws. overwegen, die aangenomen zijn door de vakvereeüigingen van zeelui van beel Europa, betreffende de inrichting van een verzoeningsraad. Een buitengewoon brutaal staaljte van treinroof wordt uit New-York gemeld. Een reiziger in den Missouri-Paci- fictrein beroofde daar met een geladen revolver in de hand dicht bij Kansas- City, achtereenvolgens al zijn mede reizigers in den Pullmanwagen. Een officier, den eenige, die tegenstand bood bracht hij eenige wonden toe. Vooraf bad hij het alarmsignaal on bruikbaar gemaakt, zoodat de reizigers zich niet met bet treinpersoneel in verbinding konden stellen. Nadat hij allen uitgeplunderd had, verliet hij kalm den trein. Er zijn nu eenige politiebeambten met bloedhonden uitgezonden om hem op te sporen. Het schijnt wel of kostbare zee- kasteelen als de Dreadnoughts spoe dig hun meester zullen hebben ge vonden in de kleine, bill ke aeropla nes. Dezer dagen heeft Latham een prachtige demonstratie gegeven van bet werpen van bommen. Op het vliegterrein had men het dek van een oorlogschip afgeteekend Hel geluk kigst was Latham met zijn bommen. Daarna volgde Willard, terwijl Cly derde werd in dezen wedstrijd. De Rijks-Postspaarbanken de fooien. Ze voert geen strijd tegen de fooien ze wil ze hebben en veilig beleggen in het welbegrepen belang van de fooienkrygers. De directeur is op het denkbeeld gekomen een eenvoudigen, maar goed- uitzienden kalender samen te stellen, aan de binnenzijde waarvan men kort saamgevat eenige wenken en inlichtin gen omtrent de Post-Spaarbank leest. Met deze doelmatige herinnering zal nu «gewerkt" worden in de dagen waarop gewoonlijk de fooien het ruimst ronddwarrelen. Zondagsrust Burgerlijken Stand. Aan de gemeentebesturen is een afschrift toegezonden van het door den Nederlandscben Gond van Ge meente-ambtenaren aan den minister van binnerilandsche zaken ingediende adres met memorie van toelichting, betredende het op Zondag verrichten van werkzaamheden ten dienste van den Burgerlijken Stand. De gemeentebesturen zijn uitge- noodigd omtrent dit adres hun ge voelen mede te deelen. Aan de bedoelde memorie van toe lichting ontleenen wij het volgende: De openstelling van de bureaux op Zondag varieert van halfeen tot vier uur. Door die opstelling heeft het pu bliek neiging bij vooikeur van den Zondag gebiuik te maken, om aan gifte te doen. Voor aangifte van geboorte is bij art. 29 Burgelijk Wetboek een ter mijn gesteld van drie dagen na den dag der geboorte. Hieruit volgt niet, dat een ambtenaar van den Burger lijken Stand niet bevoegd is eene aan gifte van geboorte aan te nemen na verloop van dien termijn, maar bij te late aangifte kan de aangever gestraft worden. ren en later, toen zij wat meer eigen was in huis, nam ze in 't geheim voor hen verschillende dingen uit den winkel weg. De doove zag haar eens twee halve ponden thee meenemen en wist niet hoe hij het had. «Moeder heeft twee half-ponden thee weggenomen,» zeide hij tegen zijn vader, »waar moet ik dat boeken De oude man gaf geen antwoord, hij bleef even staan nadenken, onderwijl de wenkbrauwen fronsend. Daarna ging hij naar boven naar zijne vrouw toe. "Vavarousjka, moedertje-lief,» zeide hij zachtkens »als je iets noodig hebt uit den winkel, neem het dan neem het gerust, hoor.» Den volgenden dag, riep de doove die op de plaats rond liep haar toe «Moeder neemt wat u noodig hebt.» In dit aalmoezen geven, lag zoo iets prettigs zoo iets blijmoedigs opgesloten, zoo iets, evenals in de brandende lam pen en in de roode bloemen. Wanneer men het carnaval, of met het parochiefeest, dat drie dagen duurde, aan de moezjieken bedorven pekelvleesch verstrekte datzoo'n sterke lucht afgaf, dat men het moeielijk bij d* rate» kom uithouden, wanneer men Thm de Areakaaris, zeisen, hoeden en Deze zienswijze wordt vrijwel alge meen als juist erkend- Ten opzichte van de geboorte-aan giften zou het zeer veel aanbeveling verdienen een algemeen voorschrift vast te stellen, waarbij, in den zin van art. 154 van het Wetboek van Koophandel op 193 van het Duitsche Burgerlijk Wetboek, bepaald werd. dat, indien de laatste dag van den termijn voor de aangifte gesteld een Zondag of algemeen erkende feestdag is, voor dien Zondag of feestdag de eerstvolgende werkdag in de plaats treedt. Deze eenvoudige bepaling zou vele moeilijkheden opheflen. Voor de aangiften van overlijden is bij geen wet een termijn gesteld. Art. 54 Burgeilijk Wetboek heeft o.i. geene betrekking op de aangifte, voorgeschreven bij art. 50 Burg. Wetb., maar bedoelt met aangifte slechts een advies of bericht (zie art. 80 Code Napoleon), dat een aangifte van over lijden zal worden gedaan. Zulk een bericht kan schriftelijk worden ingezonden. Het is alzoo, naar onze meening, uit een wettelijk oogpunt niet noodig op Zondag gelegenheid te geven voor het doen van aangiften van overlijden. In gewone omstandigheden behoeft ook op Zondag geen bureau te worden opengesteld voor de afgifte van vei lof tot begraven. Belanghebbenden kun nen zich op werkdagen voldoende tijdig van die vei loven voorzien. Men verplichte slechts, indien dit noodig wordt geacht, den ambtenaar van den Burgerlijken Stand om, in tijden van buitengewone sterlte de-gewen-cht ook buiten de gewone bureau-uren verloven tot begraven af te geven. Voor geen enkelen ambtenaar van den Burgerlijken Stand zal echter, naar onze meening, in de practijk zulk een dwangmiddel noodig zijn, daar wij niet twijfelen, of de genoemde titularissen zullen in genoemde om standigheden, ook zonder daartoe ver plicht te zijn, hunne diensten in dezen verleenen. Ook het door voorlezen afkondigen van voorgenomen huwelijken kan als uit den tijd zonder bezwaar gestaakt worden. Door de dag- of weekbladen worden de voorgenomen huwelijken voldoende onder de aan dacht van het publiek gebracht. Het zou daarom zeer gewensch'. zijn, om, bij voorbeeld op de wijze als in Frankrijk bij de wet van 21 Juni 1907 is geschied, voor teschiijven slechts één afkondiging enkel dooi middel van eene bekendmaking, welke aan het Gemeentehuis wordt aange plakt (zie b. v. Rechtsgel. Magazijn jaargang 1908, pag. 189 volg., of Revue canmunale de Belgique 1907, pag. 193). Voorts zou het aanbeveling verdie nen art. 149, voorlaatste lid, Gemeen tewet zoodanig te wijzigen, dat, be houdens het afgeven van verloven tot begraving in tijden van buitengewone sterfte, elk bureau van den Burger lijken Stand op Zon- en algemeen erkende Christelijke feestdagen geslo ten zal zijn. Zaterdag 31 December's avonds 7 uur zal in de Remonstrantsche kerk een Oudejaarsavonddienst gehouden worden. Zondag 1 Januari 1911 vóórm. 10'/» uur godsdienstoefening voor jongelieden van 1016 jaar; vrouwenkleederen in pand nam, wan neer de fabrieksarbeiders zich wen telden in het slijk, verstompt door den sléchten brandewijn en het kwaad, als tastbaar geworden, in de lucht scheen te hangen als een damp, dan gevoelde men een weinig verademing bij de gedachte dat daar, iu dat huis, eene zachte vrouw woonde die niet ophield met pekelvleesch en vodka uit te deelen. Hare aalmoezen werkten in deze moeie- lijke en roezemoezige dagen als vijlig- heidsklep in eene machine. In het huis van Tsybonkine was men den heelen dag in de weer. De zon was nog nauwelijks op of Akksina was bezig met zich in de vestibule te was- schen en te ploeterende samovar stond te koken in de keuken en prut telde als wilde hij een ongeluk voor spellen de oude man, gekleed in een lange zwarte jas en een katoenen broek in de hooge blinkende laarzen, liep heen en weder door de kleine heldere kamers, af en toe met den voet stam pend, zooals het vadertje-schooBpapa in een bekend liedje. De winkel werd geopend. Zoodra het helder dag was, zette men een drojki buiten en de oude man ging er genoegelijk in zitten, ter wijl hij zijn pet over de ooren trok. geen godsdienstoefening voor de ge meente. Morgenavond neemt Ds. G W. C. Vuridering in het wijkgebouw »Bethel« afscheid van zijn arbeid in het Soester- wegkwartier. De prijs van een telofonisch gesprek van Amersfoort naar Baarn, Rarneveld, Doorn, Driebergen, Nijkerk, Scherpenzeel, Soest en Zeist is ver laagd tot 20 cerit. De Commissaris der Koningin in onze provincie graaf F. D. Schim- melpenninck zal Maandag 2 Januari des avonds te 9 uur in Paushuize Nieuwjaarsreceptie houden. De firma A. L. Versluys, licht- drukkerij en steendrukkerij alhier zend aan hare chëntèle wederom een wandkalender in het bekende formaat, (n een eenvoudig doch smaakvol in zach'bruine kleur uitgeroerd kader zijn de fraaie foto's vervat. De ont werpen zijn ditmaal ontleend aan ons polderland en de wijze waai op de met knotwilgen omrande slootjes zijn weergegeven toont, dit hier niet enkel een practicus maar ook wel degelijk een artist aan het werk is geweest. Voor een tjokvolle zaal zongen in den namiddag van d»n tweeden Kerstdag in «Amicitidt de Wogrium- mers hunne eenvoudige en gewijde liederen. Met programma te ontleden, in dien zin het eene nummer boven hel andere de voorkeur te geven is niet mogelijk. Allen waren in iiun»genre overheerlijk schoon en de loftuitingen zijn voor dergelijke zang te banaal, daarom slechts een wooid van liai le lijke dank aan de wakkere zangver- eeniging «Jacob Kwasttr en den haar bezielenden directeur Willem Saai, voor het ons aangebodene. D» Amersfoortsche jeugd heeft wederom een blij Kerstfeest mogen vieren. In het gebouw aan het Sluisje werden de leerlingen der Zondagschool van den heer Teeliug door de dames- directrices der Protestantsche armen- lolerij op rersnaperingen onthaald en ontvingen bovendien elk een warm kleedingstuk. De kinderen der Zondag school van den heer W. Kleber zongen om eeri kerstboom in «De Arendu die der Hervormde Zondagschool iri «Arnicitiai, terwijl den kinderen dei leden van den R K. Volksbond in het vereenigingslokaal aan de Lieve Vrouwestraat een feest was bereid. In de Luthersche kerk prijkte Maan dag-avond ever eens een kerstboom met geschenken en versnaperingen voor de jeugdige catechisanten. Wij ontvingen een prospectus met bijlage van een te stichten Wag- ner-theater te Scheveningen. De onderteekeriaars verzekeren geen per soonlijke voordeelen te beoogen, doch geheel in het belang der kunst te handelen door in ons land een der gelijk kunstinstituut te stichten. De alom vermaarde Wagnervereeniging te Amsterdam zal de leiding worden opgedragen. De teekening van het gebouw is ontworpen door den heer H. P. Bei- lage Nz. te Amsterdam. Zoodra f 1.800 000 is bijeengebracht zal met den bouw worden aangevan gen Men hoopt het theater in 1913 ten tijde der opening van het vredes paleis, dat tal van vreemdelingen naai Den Haag zal trekken, te kunnen bespelen. Niemand, die hem zag, zou gedacht hebben, dat hij al zes en vijftig jaar was. Zijne vrouw en zijn schoondochter zageD hem vertrekken en als hij een mooie zwarte jas aanhad en de groote zwarte hengst, die drie honderd roebels gekost had, voor de drojki stond, hield de oude man er niet van, dat de moez jieken naar hem toe kwamen met hunne klachten en hunne verzoeken. Hij haatte de moezjieken en verafschuwde hen, en als hij zag dat één hunner hem aan de deur opwachtte, dan riep hij hem nijdig toe: «Waar wacht je op? Pak,je voort.» En als 't een bedelaar was »God zal je helpen." Hij ging altijd uit voor zaken. Zijne vrouw, donker gekleed, met een zwart schort voor, maakte de kamers aan kant of hielp in de keuken Akksinia verkocht in den winkel en men hoorde buiten de flesschen en het geld ram melen men hoorde haar lachen en schreeuwen en hoe de klanten, die zij bedroog, zich nijdig maakten en men kon tegelijkertijd bespeuren dat men in den winkel, zonder vergunning brandewijn verkocht. De doove hield zich in de winkel op, of wandelde, zonder hoed, met de handen in de Een treurige scheepsramp. In den nacht van Zaterdag op Zon dag heeft op de reede te Vlissingen eene aanvaring plaats gehad welke aan zes personen het leven beeft gekost. Het Belgische stoomschip «Baltique" geladen met zilverzand, van Antwer pen naar Pillau, lag op de reede ten anker. Te ongeveer twee uur passeerde alhier de «Finland" van de Red star Mme, het laatst komende van Sout hampton en bestemd vooi Antwerpen. De «Finland" voer door onbekende oorzaak tegen de iiBiltique" aan, welk schip bijna orirniddelijk begon te zin ken. De bemanning van de Redstai boot zette direct booten uit en het mocht haar gelukken van de zestien opva renden van de «Baltique" er tien te redden. De zes overige, matrozen en machinisten, die in bet vooronder-lie pen, kwamen jammerlijk om, daar dn gedeelte van het schip het eerst zonk Men vreest, dat d-ze heden nog een zeer harden doodstiijd zullen g nau hebben, omdat het water wel direct tegen de deuien hunner hutten, maai niet m de hutten zal zijn gekomen. Onder de geredden bevonden zich de gezagvoerdei J. J. Branl de Bel gische loods VVillenis en de belde stuurlieden Ook de r lil ug-boot van III r i nog uitgevaren, maar toen «as de redding. vooi zuovei mogelijk, reeds gescb.ed. De «Finland* is niet naar Antwer pen doorgevaren, doch Zondagnamid dag naai zee teruggekeerd, om te New Gastle en Tyne te gaan dokken en eventueele schade te herstellen. De geredde bemanning van de »Baltique« werd te Vlissingen aan wal gezet en vertrok des middags, door lusschenkomst van den Belgischen consul, naar Antwerpen. Natuurlijk was dit vreeselijk ongeluk hier Zondag het gesprek van den dag en honderden gingen een kijkje nemen op den Boulevard de Ruyter vanwaar men twee masten en een schoorsteen van de »Baltique« boven het water kon zien uitstekend, de plaats aan wijzend waar weder zes zeelieden hun graf in de golven vonden. Een groene ga-boei is ter plaatse van het wrak gelegd, als waarschuwing voor andere zeevarenden. De namen der verdronkenen zijn P. van Crombrugge. matroos, gehuwd; P Gijs, stoker, gehuwd H. Bergman, stoker, A Schroder, matroos, F. Mer- tens, kok, en B. Wozniacsyk, stoker, allen ongehuwd. De «Finlanda, welke de «Bdluqueï aanvoer, was niet ge laden en had evenmin passagiers aan boord, daar het schip juist te Sout hampton had gedokt. De gezonken «Baltiquea ligt midden in het drukke vaarwater. Zondagmorgen is debinnen- komende mailboot het wrak lakelmgs gepasseerd. Het Huis ter Aa. In het nummer van 10 December van het Engelsche tijdschrift «Farm and Garten" staat een zeer vleiend artikel van percy J. Philip over «a Dutch model farm", namelijk die van het Huis ter Aa te Oosterbeek. Zij woidt genoemd de vermaarde hoeve in Holland. Misschien is er, zoo wordt er bijgevoegd, in de geheele wereld geen inrichting van dezen aard, die zakken ep straat, terwijl hij verstrooid naar de iezba's of naar de lucht keek. Zes maal daags dronk men bij de Tsijboukines thee en viermaal ging men aan tafel om te eten. 's Avonds telde men het geld en hield de boeken bij, en daarna sliep men rustig in. De drie katoenfabrieken van Onk- léevo en de woningen van de fabrikan ten Kriemiene senior, Kviemienejunior en van Kostioukof waren duor de telephoon met elkander verbonden. Men had op het bureau van hetkantnn- bestuur ook eene telephoon aangelegd, maar zij werd daar al spoedig niet meer gebruikt en de wandluizen en kakkerlakken nestelden zich daarin. De secretaris van het kanton was weinig ontwikkeld hij schreef elk een woord met een hoofdletter, en toch als de telephoon verstoord was zeide hij »Nu zitten we zonder telephoon, dat zal lastig zijn.n De Kriemiene's senior procedeerden gedurig met de Kriemieue's junior en somtijds waren de juniors het met elkaar niet eens en begonnen ze ook te procedeeren. Dan stond hun fabriek een of twee maanden stil, totdat ze weer verzoend waren. Dat was eene afleiding voor de inwoners van Onk- zóó zorgzaam en wetenschapelijk gedre ven wordt. Hel met een paar afbeeldingen opge luisterde artikel behandelt achtereen volgens de gezondheid der koeien, de voeding, de melkverzorging en het op flesschen tappen der melk. De schiijver, die zeer goed uitzijn oogen heeft gezien en van de ei-cheti uitnemend op de hoogte blijkt te zijn, is vol waardeering over de onderdeelen zoowel als over het geheel. De maat regelen om het melkvee in gezonden staat te houden, de zekei heid, dat men melk van gezond vee verkrijgt, de bijzondere reinheid, die bij de geheele beweiking in acht wordt genomen, de pioperheid van alles wat men op t Huis ter Aa te zien krijgt,deschrijver heeft geen wooiden genoeg om den lof ervan te verkondigen. Ds Warners en de Kerkeraad te Helder. De Kerkeraad der Ned Hervormde Gemeente Helder heelt het volgend schrijven gericht tot de Ritigpiedikan- ten «Zondag a zal de vacaturebeurt ui de We-teikerk door ds. van Griet- hiiy-en worden veivuld, wegens ruiling net den ringpredikant d-. Huizinga. «Op h 't bericht, dat ds v Griet huy-en die beurt weer heeft afgestaan aan I mi lieer Warners, heeft de keike- raad bi-sloten ds. v Griélhuysen te heiuineren aan art. 3 van hpt Ring- reglenv-nl, volgens hetwelk in aan- 'i mg aan d K- k i!:jke wetten, mag worden verwacht, dat zijn Eerwaarde /elf', als dienstdoende predikant en als lid i<an den ring. Inei zijn dienst- werk vervulle «Mocht ds. v. Griethuijsen niet tot zijn dienstwerk aanwezig zijn, dan zal volgens Kelkeraadsbesluit de dienst in de Westerkerk niet doorgaan, wijl een optreden, nog wel op Keislfeest, van hem, die de Hervoimde predi kanten te Helder in alle opzichten tegenwerkt, die zelfs den treurigen moed had hen van bezoeken aan eigen gemeenteleden in de provoost te willen uitsluiten, niet anders kari zijn dan tot een groote ontstichting der ge meente. «Onder de «tegenwoordige omstan- dihheden* acht de Kerkeraad het beter, van een optreden van den lieer War ners verschoond te blijven en dat deze zich bepale bij het werk waartoe hij is gesteld. Dringend veizoekt de Ker keraad andermaal den ringpredikariten geen verandering aan te gaan, zóó, dat dergelijke besluiten moeten vallen. Dezer dagen in een der Rijn- landsche steden vei toevend, zag een Hollander met genoegen hoe hoog onze Hollandsche producten in den vreemde staan aangeschreven. Voor de vitrine van een confiseurs- winkel, echte Hollandsche amandel speculaas en dito peperkoeken. In een andere zaak werden Hollandsche ha ring, bokking en dito kaas aangepre zen. Een fruitwinkel deed inlusschen de deur dicht en overtrof zelfs de Ameri- kaansche reclame; onze Hollander stond er paf van! Hij las: de ont vangst van een fijne bezending Hol landsche citroenen en sinaasappelen. (Gelderl.) Zooals bekend is, mogen op het vliegteriein te E ie, des Zondags geen vliegdemonstraties gehouden worden, wel te Soesterberg. Nu heeft zich de Kerkeraad dor Ned. Herv. Gemeente te Soesterberg per adres tot den Raad der Gemeente Soest gewend met erzoek om ook aldaar vprbo l»- nepili gen vjst te -tellen op het hou lei au vliegvertonniiigen op Z-nidag. léevo, omdat uit hun gekibbel veel praatjes en babbelarijtjes voortsproten. Met de feestdagen organiseerden Kostionkov en de jonge Kriemines rij toertjes; zij joegen zoo hard moge lijk door Onkléevo en overreden nu en dan een kalf. Akksinia ging met van stijfsel krakende rokken, zoo mooi mogelijk opgedirkt, midden op straat staan, vlak voor haar winkel. De jonge Kriemienes vingen haar op en namen haar zoogenaamd met geweld mede. Tsijboukine spande dan ook in om vertooning te maken met een nieuw paard en nam zijne vrouw mede. 's Avonds, na de rijtoeren, als ieder een al te bed lag, speelde men bij de jonge Kriemienes op eene goede har monica en wanneer de maan scheen, wekten de tonen der muziek de ziel op uit haar dommel en stemden haar blijmoedig. Onkléevo was dan geheel herboren. Wordt vervolgd).

Nieuwe Amersfoortsche Courant | 1910 | | pagina 2